Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2007., 23:57   #81
Meni je najzanimljivija bila ona godpođa koja je rekla nešto poput "uzro mucanja je u stanicama" i da ce se tako liječit... da se to može očekivat...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 15:40   #82
žao mi je što nisam stigao gledati latinicu u ponedjeljak. Zanimalo bi me ako je tko gledao koja je bila anketa i kakvi su bili odgovori.
zige is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 22:37   #83
Pitanje je bilo:"Da li bi kao bračnog partnera uzeli osobu koja muca?". Odgovor je bio: 92%-Da, 8%-Ne.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2007., 23:34   #84
Da zanima me šta bi bilo da je bilo neko drugo slično pitanje....
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 00:32   #85
Quote:
outoftheblue kaže: Pogledaj post
Da zanima me šta bi bilo da je bilo neko drugo slično pitanje....
Kaj, shizofreničar da je bio umjesto osobe koja muca.
Pa, tu osobu su potaklnuli ljudiiz Udruge Hink Freund, ideja se rodila jos prije godinu dvije. U toj Udruzi su jludi koji mucaju, najvećim dijelom, koji logoped, i koja osoba iz obitelji osoba koje mucaju. Ideja ada nastupe u Latinici i na taj nacin malo informiraju javnost o tom poremećaju i skinu malo stigmu rodila se jos prije oko dvije godine.

Isto mozete napraviti i vi koji imate dijagnozu shizofrenije.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 00:34   #86
Bila je emisija prije 3-4 godine bila je fulana.
Uglavnom o tome kak nedužne ljude zaključavaju u ludaru.
A to što je u Hrvatskoj 45 000 shizofreničara nikom ništa.
outoftheblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 21:01   #87
Zanimljivo je vidjeti da 92% Hrvata ne bi imalo problema s tim da se vjenčaju s osobom koja muca, jer je to pokazatelj da postoji veliko razumjevanje i da je javnost senzibilizirana za ovaj problem. Čini mi se važno da su se razbila vjerovanja da su osobe koje mucaju mentalno inferiorne i slično. Drago mi je vidjeti ovakav podatak
zige is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2007., 21:19   #88
ja sam muco jer sam se uvijek gurao medju starije cija je paznja trajala velikodushnih 3-4 sekunde
u koje sam ja morao ugurati sve shto sam htio rec
a uvijek sam puno toga govorio i josh vishe toga htio rec
tak da....
eto
lepi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:10   #89
Mene je stukla prometna prije 10 godina, nakon koje nisam mogla rečenicu skrpati. Danas pričam "normalno" (postavlja se pitanje šta je normalno, jel?) nakon mukotrpnog procesa i upoznavanja same sebe što je najvažnije. Nauči sva pravila svog ponašanja, primijeti patterns i traži si rješenje. Uzmucam se kad sam uzbuđena zbog nečega i jedini problem mi je nekog nazvati na telefon, začudo, ako me netko zove onda nije bed Te situacije me toliko mogu naživcirati da zaboravim progres u zadnjih 20 godina...
Poanta je naučiti disati pravilno i u skladu s tim govoriti. Tu leži cijela filozofija.

Valmod mi nije pomogao. Precijenjen je. Efektivnost mu je daleko manja nego to zbilja žele prikazati. Logopedi također. Uzdaj se u se i u svoje kljuse
Čitala sam i o nekim lijekovima i operacijama mozga koje su još uvijek na nivou fakin teleporta, al vjeruj, da postoji mogućnost, prva bih probala.

Ova 92% rvata su čisti drek. Prošla sam takva poniženja od previše osoba raznih uzrasta i primitivizam se neće nikad istrijebiti, bar kod nas. Hoću reći da je taj broj toliko iskarikiran da ga ne shvaćam ozbiljno :P
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 00:38   #90
A kaj, mucala si i prije prometne, ali ti je prometna pogoršala stvar?

Ma i ja isto mislim da je VALMOD definitivno precijenjen, ono za jedno 70-80 %, a logopedi mogu pomoći samo kod jednog aspekta tog višeslojnog poremećaja, koji ima jedno šest glavnih aspekata.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 10:29   #91
Njet. Imala sam dikciju iz snova - čist govor bez greške.

Od Valmoda ljudi (uključujući i mene) očekuju da će ući u program na tih 12 dana i izaći ko Lazar iz groba. Neće, jer to nije lak proces. Valmod te nauči neke činjenice - kako disati i uskladiti sa govorom i sl., a najteži dio, tj. proces UČENJA kako to primijeniti je na plećima malih korisnika.
Treba naučiti sporije govoriti. Na mene hipnoze ne djeluju, meni je psihijatar rekao da imam neku &%#*%$ ličnost na koju ne djeluje sajko mambo-jumbo. Bila sam i kod tog Grujića također, ali prije ovog saznanja od mr.psihijatra.

Ne znam kako ovo nisam prije primijetila:
"Nisi zbog mucanja psihički bolesnik da bi išao njemu."
Zašto su psihogene bolesti toliko diskriminirane, zašto je liječenje tih bolesti takva sramota? Odlazimo oftalmologu/kardiologu/internistu/... kad treba no psihičko zdravlje, za koje mnogi smatraju da je temelj preostatka sklopa našeg tijela treba zanemariti uime "sramote"???
Psihijatru sam išla u počecima mucanja, bila sam još mala. Ne gledaj ga kao Torquemadu već kao osobu koja ima za cilj pomoći. Psihijatar ti može pomoći pogotovo ako imaš depresije i sl. probleme nastale uslijed mucanja... blabla...
__________________
It is cruel, you know, that music should be so beautiful. It has the beauty of loneliness of pain: of strength and freedom. The beauty of disappointment and never-satisfied love. The cruel beauty of nature and everlasting beauty of monotony.
Göttspöđä is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2007., 11:45   #92
Ma hajde, zašto bih sporije goovrio ako mi se govori brzo
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 02:34   #93
Pozdrav svima! Ima li neko, ko je prosao ValMOd program,i da mu je stvarno bilo bolje? Shvatam da se mucanje ne moze izlijeciti, ali moze li se,uz taj program, nauciti kontrolisati i mogu li se prevladati govorni zastoji? Na par mjesta sam procitala da je, zapravo, taj ValMod program precijenjen, zanima me je li to svarno tako? Unaprijed zahvalna!
amigdala is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 23:03   #94
I ja mislim da je precijenjen, alii ne vidim razloga zašto ne bi probala.

Osobno bih preporučio samoterapiju uz eventualnu pomoć logopeda oko aspekta koji logopedi rješavaju. U skladu s tim preporučujem članke o "Stuttering Hexagram", koji govore o mogućnosti potunog izlječenja mucanja, dok se kod Valmod programa po mojoj procjeni nipošto ne radi o potpunom izlječenju od mucanja.
Naime, mucanje je poremećaj koji održavaju na životu više faktora 8nekih šest glavnih faktora) i ako ti riješiš smao jedan aspekt, recimo fiziologiju, a ostalih pet ostanu nedirnuti, negativni, oni će ponovno vratiti mucanje.
A Valmod se bavi s jednim il maksimalno dva faktora, koliko sam ja upucen, i do izljecenja potpunog moze doci samo ukoliko ti stpontano ili svjesno tokom tog programa radis na sebi i na neki drugi nacin, makar je po meni to proces i ne dešava se ako brzo.

Dakle linovi na te članke o kojima govorim i koje toplo preporučam su negdje na ovom topiku. Autor je John Harrison.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 23:17   #95
Pa cijena tog programa je povelika...zato se raspitujem. Koliko sam vidjela niko nije bas odusevljen tim programom.
amigdala is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 00:21   #96
Odi na forum Udrue HinkoFreind pa se raspitaj, ako forum radi.

Ili i nazovi pa se raspitaj. Ne znam odakle si i je si i probala s kakvim drugim terapijama. Ako si u Zg imas najveci izbor.

PS: nisam imo pojma da se taj orogram tako skupo placa. Kaj ne mozes probat nabavit uputnicu pa da ti bude besplatno?
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 00:35   #97
Raspitala sam se za taj valmod. Ja nisam iz Hr i cijena je 750 eura plus smjestaj,a to nije bas malo novca. Zato sam pitala ima li IKO da je to prosao i da mu je stvarno bilo bolje?
amigdala is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 00:46   #98
2 goranbo:

Pročitao sam tekstove od Harrisona koje si dao. Zanimljivi su. Model sa heksagonima nije objašnjen u detalje, već samo površno, ali dobro.

Činjenica da mucanje uključuje razne aspekte osobnosti je poznata. Promjena samopercepcije i stava je stvarno ogroman zadatak, koji zahtjeva ogroman napor i puno vremena, gotovo cijeli život.

Osobno sam skeptičan da ću se ikad riješiti mucanja, ali to je vjerovatno samo trenutno malodušje.
Sinbad is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 07:41   #99
Quote:
Aragorn kaže: Pogledaj post
Budući da i sam mucam mogu ti reči da su te dobro uputili. Nikakav psihijatar! Nisi zbog mucanja psihički bolesnik da bi išao njemu. Ovo u Varaždinu sam probao i do sad je najboje što sam vidio. Dr. Novosel je fakat OK čovjek.
Ono što ti mogu reči je da moje mucanje nije od rođenja već se javilo nakon saobraćajke - vele kao posljedica šoka i nisam ga se trajno riješio. No uspio sam postići to da znam kad ću mucati (dan, dva unaprijed), a i da ga držim na jako malom intenzitetu.
Hrabro naprijed!
Isti slučaj i kod mene. Nakon jedne saobraćajke u djetinjustvu, imala sam nekih 5-6 godina, počela sam mucati.
Pohađala sam govorne vježbe kod logopeda. U početku mi je, sjećam se, bilo strava ići tamo. Imala sam neke slušalice na ušima i trebala glasno čitati, slušajući sebe. Bilo je katastrofalno na početku.
S vremenom, postajalo je sve bolje i bolje.
Danas mi se u životu jako, jako rijetko zna destiti da tu i tamo nešt maličko zamucnem, uglavnom to ljudi niti ne primjete. Shvate to kao lapsus lingue .

Preporučam ti svakako dobrog logopeda i govorne vježbe.
__________________
Sve što je ljudsko, nije mi strano.
silent_water is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2007., 07:43   #100
Quote:
Sinbad kaže: Pogledaj post
2 goranbo:

Pročitao sam tekstove od Harrisona koje si dao. Zanimljivi su. Model sa heksagonima nije objašnjen u detalje, već samo površno, ali dobro.

Činjenica da mucanje uključuje razne aspekte osobnosti je poznata. Promjena samopercepcije i stava je stvarno ogroman zadatak, koji zahtjeva ogroman napor i puno vremena, gotovo cijeli život.

Osobno sam skeptičan da ću se ikad riješiti mucanja, ali to je vjerovatno samo trenutno malodušje.
Nisam čitala cijelu temu. Jesi li se kad obratio nekom stručnjaku?

Naime, mislim da je samostalno gotovo nemoguće riješiti problem.
__________________
Sve što je ljudsko, nije mi strano.
silent_water is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.