Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostale umjetnosti

Ostale umjetnosti Slikarstvo, arhitektura, umjetnost života...
Podforumi: Kazalište, Strip, Kreativni nered

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2007., 11:36   #41
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Da bi muzej imao razloga za marketing - treba imati prizvod kojeg želi prodati. Taj proizvod ne treba nužno uvijek biti velika uvozna izložba, može biti i kvalitetan stalni postav, inovacije u postavu, gostovanja stručnjaka, vodstva, radionice, arhiva dostupna u elektronskom obliku, biblioteka itd.

Publika je u Hrvatskoj željna kvalitetnih kulturnih proizvoda, i dokaz za to su izložbe poput Secesije, ili hrvatski filmovi u kinima koji su jedni od najgledanijih. Dakle, ako imaš proizvod, i ako ga oglasiš - imaš i publiku.
Not. Moderni marketing funkcionira upravo obratno - tako da prvo detektira zelje publike, a onda shodno tome napravi proizvod, dakle postavi izlozbu. Dakle, logika je ustvari obratna - ako ima publike, bit ce i izlozbe. Po tome se vidi da kod nas jos nema muzejskog marketinga u pravom smislu te rijeci
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 11:38   #42
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Imaš pravo, uopće nisam išla za time... kod nas velike izložbe suvremene umjetnosti često imaju taj retrospektivni okvir "od početaka do danas". Vjerojatno još uvijek pokušavamo svesti račune vremena koje je netom iza nas, i koje još uvijek traje... Ali, to i nije loše - teško je pratiti sve što se danas događa ako se nemaš na čemu obrazovati.

Izostaju samostalne i skupne izložbe umjetnika koji u ovom vremenu čine okosnicu suvremene umjetnosti u Europi i ostatku svijeta. Vidjeti u Zagrebu samostalnu izložbu Pipiloti Rist, Demiana Hirsta ili Tracey Emin je dovoljno nevjerojatno da me njihov izostanak čak niti ne frustrira.
Da, s vremenom postanes prokleto nezahtjevan.

Quote:
Multimedijalnih izložbi i performancea ima, ne znam koliko pratiš galeriju Nova, galerije Miroslav Kraljević, Josip Račić i Karas, galeriju PM, pa i HDLU.
Pa moram priznati da ne pratim pojedinacno, ali snimam opcenito izlozbe u Zg, pa na popisu galerija odmah primjetim ako ima nesto meni interesantno...Al hvala na tipovima!
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 12:40   #43
Quote:
kittin kaže:
Not. Moderni marketing funkcionira upravo obratno - tako da prvo detektira zelje publike, a onda shodno tome napravi proizvod, dakle postavi izlozbu. Dakle, logika je ustvari obratna - ako ima publike, bit ce i izlozbe. Po tome se vidi da kod nas jos nema muzejskog marketinga u pravom smislu te rijeci
Mi ovdje ipak pričamo o umjetnosti, a tu bi, mislim, ipak trebala vrijediti druga pravila. Dakle, proizvod - umjetnost i kultura u širem smislu - već postoje, od početaka civilizacije. Marketing srećom još uvijek ne upravlja s većim dijelom umjetničkog stvaralaštva i njegovom prezentacijom, već struka. Struka treba odlučiti što i kako kontekstualizirati i prezentirati, a marketing treba pomoći da se to čim bolje proda. Publike ima, od pamtivijeka (a i marketinga ).

Ono što kod nas nedostaje nije (samo) muzejski marketing već kvalitetan muzejski proizvod. To je moje mišljenje.
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 13:44   #44
Quote:
kittin kaže:
Not. Moderni marketing funkcionira upravo obratno - tako da prvo detektira zelje publike, a onda shodno tome napravi proizvod, dakle postavi izlozbu. Dakle, logika je ustvari obratna - ako ima publike, bit ce i izlozbe. Po tome se vidi da kod nas jos nema muzejskog marketinga u pravom smislu te rijeci
Joj, baš se razljutim kad pročitam nešto takvo. To je kao da kažeš da moderni zubari sami pronalaze karijese, pa nije bitno da čovjek kojeg boli zub ode zubaru.

"Moderni marketing" je glupost u smislu ovoga o čemu govorimo. To je 'spin doctoring', a ne realnost.

Realnost je da se za unaprjeđenje kulturne situacije trebaju bolje povezati muzejsko-galerijske institucije i publika. Hoće li ljudi koji to rade detektirati zanimljiv proizvod i njime privući publiku, ili će kod publike detektirati glad za nekim proizvodom koji se ne nudi, pa ga stvoriti, sasvim je svejedno.

Dobro je i jedno i drugo. Potrebno je i jedno i drugo. I jedno sasvim sigurno ne isključuje drugo, osim, da prostiš, u praznim glavama.

Ma, nije mi namjera vrijeđati, ispričavam se, ali popizdim kad mi netko tresne takvu besmislenu frazu.

Valjda sam u koleričnoj fazi.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:13   #45
Quote:
:Kosjenka: kaže:
... kod nas velike izložbe suvremene umjetnosti često imaju taj retrospektivni okvir "od početaka do danas". Vjerojatno još uvijek pokušavamo svesti račune vremena koje je netom iza nas, i koje još uvijek traje... Ali, to i nije loše - teško je pratiti sve što se danas događa ako se nemaš na čemu obrazovati.
a kako ćemo drukčije kvalitetno sagledati suvremenu umjetnost, a ujedno se i educirati, bez velikih i retrospektivnih izložbi? ovo "od početaka do danas" ionako se svodi na nekoliko desetaka godina unazad, čime suvremena umjetnost lagano prestaje biti suvremena i postaje umjetnost 20/21 stoljeća ili kako već da je nazovemo?!

Quote:
Izostaju samostalne i skupne izložbe umjetnika koji u ovom vremenu čine okosnicu suvremene umjetnosti u Europi i ostatku svijeta.
to je, nažalost, istina! ali, što po tom pitanju poduzimaju naši muzeji: konkretno MSU? vade se da nemaju novaca, na skupa osiguranja, nezanimanje (???) publike....
i tu dolazimo do ključnog pitanja - marketing i sponzori! ako se može organizirati onaj snježni cirkus za hrpu naše love, zašto se ne bi mogla organizirati i neka skupna izložba vodećih suvremenih umjetnika (bilo koje generacije)? (živjela utopija!!) zato što naše velike firme ne zanima umjetnost, odnosno, neće moći vratiti uloženo, jer u tome ne vide profit...
i opet smo na početku...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:39   #46
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Čini mi se da su naši muzeji shvatili da trebaju posegnuti za publikom. MUO se jako trudi, oglašavaju izložbe, i jako su im posjećene.
Klovićevi dvori (koji doduše nisu muzej, već galerija) isto tako.
No, ono što se nudi u tim prostorima je premalo za stvaranje kulturnog humusa.
ima tu još muzeja koji se trude: mimara ide tim putem, mgz-ov stalni postav je jako kvalitetno i suvremeno koncipiran (a ujedno im je i povremena izlagačka djelatnost jako aktivna!), sjeti se etnografskog muzeja i izložbe o cipelama (nisu se skidali s vijesti, dnevnika, raznih kulturnih emisija...dakle, reklama iliti marketing je izvrsno obavio svoj zadatak!), pa čak i toliko osporavani i napadani msu, koji stalno izlaže...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:42   #47
Quote:
BargeldB kaže:
zato što naše velike firme ne zanima umjetnost, odnosno, neće moći vratiti uloženo, jer u tome ne vide profit...
i opet smo na početku...
Pa, rekao bih da je ideja korporativnog profita na umjetrnosti svagdje jako nova. Uvijek je to bilo područje za mecene, a ne za profitere. Tek se u najnoviej vrijeme javljaju koncepti koji uspijevaju i pomoći umjetnost i ostvariti profit. Ne čudi me da smo mi ovdje u našem zakutku svijeta još prilično daleko od toga.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:48   #48
Quote:
spaljena kaže:
Možda je moj problem malog mjesta gdje manji broj ljudi ima neku višu školu ili fakultet.U našem se se društvu msili da osobe bez vošeg obrazovanja ne mgu razumjetineke stvari i zato kad dođeš na tako nešto otprilike ima 50 ljudi koji se smatraju kuturnima i u biti ne žele pričati s tobom jer misle da ih nećeš razumjeti i shvatiti.
Dobro neću se praviti da znam pvijest umijetnosti ako je ne znam ali mogu se držati onog što znam.
čekaj malo, ideš li ti na izložbu radi drugih ljudi ili radi same izložbe?

razumijem što hoćeš reći, ali stalno se pozivaš na to kako je na otvorenjima jedna te ista skupina ljudi, njih 50, koji sebe smatraju kulturnima, obrazovanima... a da su ostali "obični smrtnici" nedostojni ulaska u sam muzej, galeriju, izložbeni prostor... pogotovo na otvorenja...
želiš li izbjeći takve "neugodnosti", otiđi sutradan na izložbu i pogledaj je u miru! jer, odavno već izložbe nisu rađene samo za "elitu"!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:54   #49
Quote:
Emericzy kaže:
Pa, rekao bih da je ideja korporativnog profita na umjetrnosti svagdje jako nova. Uvijek je to bilo područje za mecene, a ne za profitere. Tek se u najnoviej vrijeme javljaju koncepti koji uspijevaju i pomoći umjetnost i ostvariti profit. Ne čudi me da smo mi ovdje u našem zakutku svijeta još prilično daleko od toga.
žalosno je da pratimo druge trendove, od primjerice, ulaganja u sport...
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 18:57   #50
Quote:
Emericzy kaže:
Realnost je da se za unaprjeđenje kulturne situacije trebaju bolje povezati muzejsko-galerijske institucije i publika. Hoće li ljudi koji to rade detektirati zanimljiv proizvod i njime privući publiku, ili će kod publike detektirati glad za nekim proizvodom koji se ne nudi, pa ga stvoriti, sasvim je svejedno.
ovu temu jako dobro obrađuje prof. tomislav šola: marketing u muzejima, ili o vrlini i kako je obznaniti!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:34   #51
Quote:
BargeldB kaže:
a kako ćemo drukčije kvalitetno sagledati suvremenu umjetnost, a ujedno se i educirati, bez velikih i retrospektivnih izložbi?
Pa upravo to i rekoh. Samo sam razmišljala naglas. Tj. razmišljala sam pišući.
Nemam ništa protiv retrospektivnih izložbi, samo hoću još i one druge svakakve, raznovrsne, dobre.


Quote:
i tu dolazimo do ključnog pitanja - marketing i sponzori! ako se može organizirati onaj snježni cirkus za hrpu naše love, zašto se ne bi mogla organizirati i neka skupna izložba vodećih suvremenih umjetnika (bilo koje generacije)? (živjela utopija!!) zato što naše velike firme ne zanima umjetnost, odnosno, neće moći vratiti uloženo, jer u tome ne vide profit...
i opet smo na početku...
Mislim da se ulaganjem u sport također povratno ne očekuje direktni porast profita, već drugačija percepcija tog ulagača, korporacije, firme ili nekoga već. Vezivanjem svog imena uz ime pobjednika (naše kraljice skijanja, recimo) i rejting firme koja u nju ulaže raste. Ja sam uvjerena da bi se na jednak način netko - da taj ima interes za kulturu - mogao vezati uz ime nekog muzeja i sponzorirati jednogodišnji međunarodni program muzeja, ili neke velike izložbe i sl. Samo, na žalost, ljudi koji o tome odlučuju ni sami vjerojatno ne idu na izložbe, možda dobro ni ne znaju u kakvim su financijskim stanjima muzeji, a možda im se nitko nikad nije ni obratio.

Jedan dobar primjer za to bio je projekt (manji obimom, doduše) "Zaljubljeni u kretanje" kojeg je pratila jedna velika kompanija (pogodite koja), a pokrenuo ga je bio Institut za suvremenu umjetnost. Sjećate se toga?
:Kosjenka: is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 19:57   #52
Quote:
:Kosjenka: kaže:
... a možda im se nitko nikad nije ni obratio.
vjeruj mi jesu, a dosadni su kao i one gospođe iz "kule stražara"! samo, znaš kako je teško iskamčiti novce od nekoga koga kultura kao takva uopće ne zanima!
možda imaju krivi pristup prezentacije projekta, no čini mi se da put kojim naši muzeji, barem što se marketinga tiče, trebaju ići je put muzeja za umj. i obrt, tamo u marketingu zaista sjedi marketinški stručnjak, a ne muzealac ili povjesničar umjetnosti!

Quote:
Jedan dobar primjer za to bio je projekt (manji obimom, doduše) "Zaljubljeni u kretanje" kojeg je pratila jedna velika kompanija (pogodite koja), a pokrenuo ga je bio Institut za suvremenu umjetnost. Sjećate se toga?
imamo pravo triput pogađat!?!? (a pazi naslov izložbe!)
to je premalo, ali vrijedno spomena! ima još takvih projekata, da ne zacrnimo previše... ma, svaka je izložba sponzorirana; od kožulove, preko nedavno prezentirane van goghove, do secesije ili da vincijeve. samo što se nekome da više, a neko "bere bostan"!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 21:20   #53
Quote:
BargeldB kaže:
žalosno je da pratimo druge trendove, od primjerice, ulaganja u sport...
Da, ali u sportu je veza izmedju ulaganja i profita jednostavna i svakome vidljiva, pa je to lako preuzeti. Veza izmedju umjetnosti i (moguceg) profita je puno, puno indirektnija i sofisticiranija i nije ju lako proniknuti, narocito ne kad ljudi koji drze blagajnu u rukama nisu bas 'doma' s umjetnoscu.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 21:25   #54
Quote:
:Kosjenka: kaže:
Ja sam uvjerena da bi se na jednak način netko - da taj ima interes za kulturu - mogao vezati uz ime nekog muzeja i sponzorirati jednogodišnji međunarodni program muzeja, ili neke velike izložbe i sl. Samo, na žalost, ljudi koji o tome odlučuju ni sami vjerojatno ne idu na izložbe, možda dobro ni ne znaju u kakvim su financijskim stanjima muzeji, a možda im se nitko nikad nije ni obratio.
MUO ima odlicne odnose s Peugeotom. Oni im sponzoriraju prakticki svaku vecu izlozbu. Znaci, moze se. Ali, vjerujem da nije lako.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:05   #55
Quote:
Emericzy kaže:
Ne, nema ni slučajno sva kultura umjetničku vrijednost, sama po sebi.

Po mojem mišljenju nije ni važno da ima.

Vama umjetničkim profesionalcima na ovom forumu -- a koliko vidim, vas dvoje-troje jeste takvi -- možda jest važno, ali širem pučanstvu je to od upitne važnosti. Ako pogledate 'big picture', možda je važniji aspekt kulture onaj sasvim malograđanski -- da ljudi ne bacaju smeće kroz prozor.
pošto je tema - muzeji u hrvatskoj, ograničit ću se samo na taj dio kulture.
po mojemu mišljenju, kultura bi trebala imati umjetničku vrijednost, jer svako naslijeđe, baština, neko kulturno dobro ima svoj identitet. kada on nestaje, nastaje muzej!
smisao muzeja jest da, odgovornim i stvaralačkim izborom činjenica i njihovom prezentacijom, kolektivnoj memoriji daje kvalitetu bez koje je ona akumuliranje znanja, ali ne i mudrost. uzevši od stvarnosti, muzej se realizira jedino onda kada ono što je uzeo vraća realnom vremenu, stvarnim ljudima iz svoje okoline. u tom smislu, sve ono što je pohranjeno u muzejima, trebalo bi imati svoju umjetničku vrijednost.
Quote:
dobiti kulturne institucije da izađu iz formalnih okvira i posegnu za ljudima na ulici i privuku ih -- pa makar jeftinim trikovima -- bilo bi izuzetno važno.
tu se u potpunosti slažem! samo što je put prema tom cilju dug i trnovit, a čini mi se da su svi nestrpljivi i da bi uspjeh htjeli steći preko noći!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2007., 22:17   #56
Quote:
Emericzy kaže:
Da, ali u sportu je veza izmedju ulaganja i profita jednostavna i svakome vidljiva, pa je to lako preuzeti. Veza izmedju umjetnosti i (moguceg) profita je puno, puno indirektnija i sofisticiranija i nije ju lako proniknuti, narocito ne kad ljudi koji drze blagajnu u rukama nisu bas 'doma' s umjetnoscu.
istina, samo se nadam da i umjetnost ne krene s ostvarivanjem profita u onom kontekstu za kojim se povode sportaši!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 17:21   #57
Quote:
Emericzy kaže:
Joj, baš se razljutim kad pročitam nešto takvo. To je kao da kažeš da moderni zubari sami pronalaze karijese, pa nije bitno da čovjek kojeg boli zub ode zubaru.

"Moderni marketing" je glupost u smislu ovoga o čemu govorimo. To je 'spin doctoring', a ne realnost.

Realnost je da se za unaprjeđenje kulturne situacije trebaju bolje povezati muzejsko-galerijske institucije i publika. Hoće li ljudi koji to rade detektirati zanimljiv proizvod i njime privući publiku, ili će kod publike detektirati glad za nekim proizvodom koji se ne nudi, pa ga stvoriti, sasvim je svejedno.

Dobro je i jedno i drugo. Potrebno je i jedno i drugo. I jedno sasvim sigurno ne isključuje drugo, osim, da prostiš, u praznim glavama.

Ma, nije mi namjera vrijeđati, ispričavam se, ali popizdim kad mi netko tresne takvu besmislenu frazu.

Valjda sam u koleričnoj fazi.
Daj se smiri. Mozda sam to prenaglasila, ali poanta price nije bila da marketing funkcionira SAMO TAKO, nego da u nasim muzejima TOGA FALI. JAKO.
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 17:26   #58
Quote:
BargeldB kaže:
a kako ćemo drukčije kvalitetno sagledati suvremenu umjetnost, a ujedno se i educirati, bez velikih i retrospektivnih izložbi? ovo "od početaka do danas" ionako se svodi na nekoliko desetaka godina unazad, čime suvremena umjetnost lagano prestaje biti suvremena i postaje umjetnost 20/21 stoljeća ili kako već da je nazovemo?!
Pa a kako cemo se educirati po pitanju onoga sto se dogadja u svijetu ako smo osudjeni na ovakve retrospektivne izlozbe? Mene jednostavno ljuti da covjek da bi zivio po pitanju suvremene umjetnosti mora ici zivjeti najblize u Bec, ili Berlin ili London valjda. U Zagrebu moze fino - zaboraviti. Mozda je stvar u tome da smo premalo trziste, ali svejedno me to ljuti.
Evo sad, jucer isla ja pogledati u Racicevu galeriju kod Cvjetnog jer je u novinama pisalo -otvorenje izlozbe. I dodjem tam i kaj vidim - jedan stol kao instalaciju! Mislim, svaka cast autorici ( nije joj losa instalacija iako sam se stresla od tezine drustvene kritike - ima pesimisticniji pogled na hrvatsko drustvo cak i od MENE, sto je valjda nemoguce ) ali gdje su meni galerije sa 100 takvih instalacija a ne jednom? Frendica me samo pogledala posto sam joj prije toga najavila da idemo na izlozbu, a tamo - jedan stol.

Quote:
to je, nažalost, istina! ali, što po tom pitanju poduzimaju naši muzeji: konkretno MSU? vade se da nemaju novaca, na skupa osiguranja, nezanimanje (???) publike....
E vidis, i kod nezanimanja publike dolazi u igru marketing koji ga stvara.

Quote:
i tu dolazimo do ključnog pitanja - marketing i sponzori! ako se može organizirati onaj snježni cirkus za hrpu naše love, zašto se ne bi mogla organizirati i neka skupna izložba vodećih suvremenih umjetnika (bilo koje generacije)? (živjela utopija!!) zato što naše velike firme ne zanima umjetnost, odnosno, neće moći vratiti uloženo, jer u tome ne vide profit...
i opet smo na početku...
Tako je
kittin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:17   #59
Quote:
kittin kaže:
Daj se smiri. Mozda sam to prenaglasila, ali poanta price nije bila da marketing funkcionira SAMO TAKO, nego da u nasim muzejima TOGA FALI. JAKO.
Evo, smirio sam se.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2007., 19:44   #60
Quote:
Emericzy kaže:
Evo, smirio sam se.
sad ovako smiren slobodno se ponovo uključi u raspravu!

dok se opet ne 'uzrujaš'!
BargeldB is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:07.