Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.06.2011., 00:36   #61
Područje Hazarije.

Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 00:37   #62
A evo kako govori Židov rođen 1904. u carskoj Rusiji.

http://www.youtube.com/watch?v=A3zK-X5uAgg

Sve puca od ruskog, jel?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 13:46   #63
Mislim da su izvorni Aškenazi porijeklom od Jevreja naseljenih od strane Rimljana u dolinu Rajne (prema "varvarima" Germanima )...

Naravno, kao što svjedoče i rezultati geneteskih istraživanja bilo je tu kojekakvih etničkih (i muško ženskih, što znanih što tajnih ) mješanja u posljednjih 2000 godina (jer, nisu đabe stari Jevreji jevrejsko porijeklo vezali upravo za majku, a ne za oca, jer je i tada kao i danas bilo, u skladu sa onom latinskom izrekom da je pravi "otac djeteta uvijek nesiguran, a majka sigurna"...

Pročitao sam Keslerovo Trinaesto pleme, štivo je zanimljivo, međutim nisam uvjeren da su Aškenazi porijeklom Kazari...

Prvo, Kazari su bili mongolski narod, i teško se mogu pukim preuzimanjem jevrejske vjere transformisati u "semite" ili "arijevce"...

Drugo, nisu svi Kazari bili jevrejske vjere (možda, vladajuća klasa i jeste), ali večina običnog naroda i drugih Kazarima podložnih plemena bili su po vjeri budisti, šamanisti, animisti, muslimani ili kršćani...a ono malo Kazara jevrejske vjere je ili vremenom istrebljeno ili konvertovano i asimilirano u druge vjere ...

I kao što Pavo reče postoje na Krimu neki ostaci tih turanskih Jevreja, akoji se razlikuju od Aškenaza i po rasi, jeziku i izgledu ...
Mišac is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 15:36   #64
Quote:
Mišac kaže: Pogledaj post
Mislim da su izvorni Aškenazi porijeklom od Jevreja naseljenih od strane Rimljana u dolinu Rajne (prema "varvarima" Germanima )...

Naravno, kao što svjedoče i rezultati geneteskih istraživanja bilo je tu kojekakvih etničkih (i muško ženskih, što znanih što tajnih ) mješanja u posljednjih 2000 godina (jer, nisu đabe stari Jevreji jevrejsko porijeklo vezali upravo za majku, a ne za oca, jer je i tada kao i danas bilo, u skladu sa onom latinskom izrekom da je pravi "otac djeteta uvijek nesiguran, a majka sigurna"...

Pročitao sam Keslerovo Trinaesto pleme, štivo je zanimljivo, međutim nisam uvjeren da su Aškenazi porijeklom Kazari...

Prvo, Kazari su bili mongolski narod, i teško se mogu pukim preuzimanjem jevrejske vjere transformisati u "semite" ili "arijevce"...

Drugo, nisu svi Kazari bili jevrejske vjere (možda, vladajuća klasa i jeste), ali večina običnog naroda i drugih Kazarima podložnih plemena bili su po vjeri budisti, šamanisti, animisti, muslimani ili kršćani...a ono malo Kazara jevrejske vjere je ili vremenom istrebljeno ili konvertovano i asimilirano u druge vjere ...

I kao što Pavo reče postoje na Krimu neki ostaci tih turanskih Jevreja, akoji se razlikuju od Aškenaza i po rasi, jeziku i izgledu ...
Ne razumijem cemu tolika dreka o hazarskom ili ne-hazarskom porijeklu ruskih Zidova. Da li je moguce da rabimo jednostavnu logiku u svemu tome?
Povijesna je cinjenica da se je veliki broj Zidova iz Europe, pravenstveno iz Njemacke, naselio u opustjele juzne i istocne krajeve nekadasnjeg litvansko-poljskog kraljevstva. To bi danas bila otprilike Bjelorusija i Ukrajina. Zvali su se Ashkenazi i govorili su jidish, neku vrstu kreoliziranog njemackog jezika prozetim mnogobrojnim hebrejskim rijecima. Koliko ih se je tocno doselilo to vjerovatno necemo nikad doznati.

Povijesna je cinjenica takodjer da je postojalo Kazarsko carstvo i narod zvan Kazari (nisu bili mongolske rase). Prihvatili su judaizam, i kao takvo, carstvo je postojalo nekoliko stoljeca.
Pricati da je samo vladajuca elita prihvatila zidovsku vjeru je glupost. Znamo da je uvijek u svakoj civilizaciji vjera cara eventualno postala i vjera naroda.

Namece se pitanje. Buduci da vise ne postoji etnicka oznaka Kazar ili Hazar, kud je nestao taj cjelokupni narod nakon propasti njihove drzave?

Vjera je uvijek bila amalgam u stvaranju nacije, pogotovo unutar iste drzave (u ovom slucaju, Rusije). Nije li logicno da su se eventualno vjernici zidovske vjere iz Njemacke i vjernici iz Kazarije stopili i izmjesali? Koliko jedni govore jidish a drugi samo ruski ili tatarski, to nije vazno. Jezik se mijenja vrlo brzo unutar par generacija. Njemacki Zidovi su ocigledno bili kulturno superiorniji i tendencija je bila prema integraciji u Ashekenazim smijeru.

Postoje mnogobrojni linkovi i izvori koji ovo gore potvrdjuju.
http://www.khazaria.com/khazar-diaspora.html

BTW, link o Krymchaks ne kaze da su oni potomci Kazara.
Quote:
Origins
They are probably partially descended from Jewish colonists who settled along the Black Sea in ancient times. Jewish communities existed in many of the Greek colonies in the region. Recently-excavated inscriptions in Crimea have revealed a Jewish presence at least as early as the 1st century BCE
http://en.wikipedia.org/wiki/Krymchaks

Zadnje uređivanje Dilberth : 03.06.2011. at 15:50.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 17:57   #65
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
...
Namece se pitanje. Buduci da vise ne postoji etnicka oznaka Kazar ili Hazar, kud je nestao taj cjelokupni narod nakon propasti njihove drzave?
...
Pa nije baš da više uopće ne postoji ta etnička oznaka, i da je cijeli taj narod bez traga nestao.

Smatram da su današnji potomci starih Hazara naprosto Azeri, u današnjoj državi Azerbejdžanu (i u sjeverozapadnom Iranu).

Današnji Azerbejdžan je inače, gledajući povijesno-geopolitički, najzaštićeniji dio stare Hazarije prikazane na karti u Pavinom postu malo iznad. To je onaj južni dio zaštićen s istočne strane Kaspijskim jezerom ("morem"!), a kavkaskim planinama s juga i zapada! Ako pogledate kuda su po otvorenim ravnim stepama na sjeveru tutnjale najezde Kumana, Polovaca, Pečenega i konačno Mongola i Tatara Zlatne horde, današnji Azerbajdžan je najlogičnije područije da u njemu ostane nešto očuvano od stanovništva te stare Hazarije prikazane na toj karti.

Nadalje, kad je turkotatarska Zlatna horda na tom cijelom (širem) prostoru učvrstila islam sa sjevera, bile su slabe šanse da u Azerbejdžanu, među također turkijskim Hazarima/Azerima, znatnije preživi ikoja druga religija, pogotovo zbog veza s kulturno superiornom Perzijom na jugu (odakle se proširio šiitski islam).

Dakle: Hazari -> Azari -> Azeri,
i to je to.
eRomaniChib is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 18:21   #66
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Opet ti krivo čitaš ili ne znaš engleski kako treba. Il me namjerno zajebavaš.

"Though northeastern Russia had few Jews, countries just to its west had rapidly growing Jewish populations, as waves of anti-Jewish pogroms and expulsions from the countries of Western Europe marked the last centuries of the Middle Ages, a sizable portion of the Jewish populations there moved to the more tolerant countries of Central and Eastern Europe, as well as the Middle East."

Tu piše da su Židovi iz zapadne Europe došli u srednju i istočnu. Prije no što se probaš sa mnom svađati oko značenja, napomenut ću da govorim engleski bolje no hrvatski i obrazovan sam isključivo na njemu.

[/url]
Ja sam lijepo rekao da nemam vremena pronalaziti izvore koji dokumentiraju moju tvrdnje. Ipak, potrošio sam tri sata dajući ti bar dvadesetak citata iz wikipedie koji potvrđuju moje tvrdnje.
Naravno, da to nisu moje teze gdje bi ja to potvrđivao citatima, nego obratno, čitajući samo prenosim ono što sam pročitao. Niti sam znanstvenik, niti sam istraživao na terenu.
I da, među tih dvadesetak citata mi se u žurbi potkrala greška; zbog progona na Zapadau, sele se Židovi u Istočne zemlje Europe i na Bliski Istok.
Zanimljivo je da si od bar dvadesetak citat koje sam naveo, samo kvotao ovaj gdje sam napravio brzopletu grešku.
Što je sa onim citatima koji govore o selidbi Židova na Zapad iz Rusije, o masovnoj selidbi ruskih Židova u Njemačku, Španjolsku i Englesku?
Što je sa onim citatima gdje se navodi da Kazari Židovi od 8-12 stoljeća sele na Kakvkaz, Krim, Kijev, Bizant, španjolsku, Njemačku?
Jer ti si tvrdio, ako se sjećaš da toga nikada nije bilo i da uopće nije bilo Židova u Rusiji prije nego li su Rusi dobili dio Poljske naseljen Židovima.

Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post


Radi se o dvije različite stvari. Ti govoriš u Rusiji iz 19. stoljeća, ja govorim o Rusiji iz 14.

Daj pročitaj malo više, i ne sramoti se.
ja goivorim o Rusiji još od razdoblja kijevske Rus sve do dana današnjega., Cijelo su vrijeme Židovi bili na tom prostoru, i cijelo su vrijeme selili prema zapadu (što ne znači da nije bilo i obratno).
osim toga, nije istinada si govorio samo o Rusiji iz 14 stoljeća, ti si govorio o Rusiji sve dok nije dobila dio Poljske naselje Židovima, i kao primjer naveo da u vrijeme Ivana Groznog nije u Rusiji bio niti jedan Židov, što opet nije točno.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 18:41   #67
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Daj pročitaj malo više, i ne sramoti se.


I da, postoje vjerojatni potomci Hazara, koji se zovu Krimčaci i koji su potpuno druga vrsta Židova.

http://en.wikipedia.org/wiki/Krymchaks
E sad , da li je problem u tvom engleskom ili namjerno zajebavaš nije bitno, bitno je to da na linku kojeg navodiš kao potporu tvojoj tezi piše sasvim suprotno.

In the laten the late 7th century most of Crimea fell to the Khazars. The extent to which the Krymchaks influenced the ultimate conversion of the Khazars and the development of Khazar Judaism is unknown. During the period of Khazar rule, intermarriage between Crimean Jews and Khazars is likely, and the Krymchaks probably absorbed numerous Khazar refugees during the decline and fall of the Khazar kingdom (a Khazar successor state, ruled by Georgius Tzul, was centered on Kerch). It is known that Kipchak converts to Judaism existed[citation needed], and it is possible that from these converts the Krymchaks adopted their distinctive language.

Dakle, tu se jasno piše kako su Krimčanci jedan narod, a Kazari drugi narod. Piše i da se ne zna u kakvom su točno odnosu ta dva naroda bila, i kakva je uloga Krimčanaca , koji su još prije krista bili Židovi , pri prelasku Kazara na judaizam.
Sigurno da je došlo do nekog miješanja i slično, no nigdje nećeš naći da su se kazari aposrbirali/asimilirali u Krimčance, niti da još manje da su da se radi o istom narodu samo sa dva različita imena, što ti sugeriraš.
No, da je i istinita tvoja proizvoljna izmišljotina, to opet ne bi negiralo ono što sam ja citirao da su se kazari raselili po Rusiji i Zapadnoj Europi, ulkjučujući Španjolskui Njemačku.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 22:06   #68
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je da si od bar dvadesetak citat koje sam naveo, samo kvotao ovaj gdje sam napravio brzopletu grešku.
Što je sa onim citatima koji govore o selidbi Židova na Zapad iz Rusije, o masovnoj selidbi ruskih Židova u Njemačku, Španjolsku i Englesku?
Ponovo kažem, ti ne znaš engleski. Ovo je drugi citat od onog gornjeg, i ti opet ne razumiješ da govori u selidbi sa zapada na istok.

"Expelled en masse from England, France, Spain and most other Western European countries at various times, and persecuted in Germany in the 14th century, many Western European Jews naturally accepted Polish ruler Casimir III the Great's invitation to settle in Polish-controlled areas of Eastern Europe as a third estate, performing commercial, middleman services in an agricultural society for the Polish king and nobility between 1330 and 1370, during Casimir the Great's reign."

Ako znaš engleski, prevedi ovo na akademski hrvatski pa da vidimo. Do tad te ne smatram kompetentnim za raspravu o izvorim na engleskom.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 22:09   #69
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Dakle, tu se jasno piše kako su Krimčanci jedan narod, a Kazari drugi narod. Piše i da se ne zna u kakvom su točno odnosu ta dva naroda bila, i kakva je uloga Krimčanaca , koji su još prije krista bili Židovi , pri prelasku Kazara na judaizam.
Sigurno da je došlo do nekog miješanja i slično, no nigdje nećeš naći da su se kazari aposrbirali/asimilirali u Krimčance, niti da još manje da su da se radi o istom narodu samo sa dva različita imena, što ti sugeriraš.
Krimčaci su najlogičniji kandidati za grupu koja je apsorbirala neke Hazare jer govore turskim jezikom i imaju drugačiju tradiciju od Aškenaza. Ako su Aškenazi utopili u sebe velik broj Hazara, kako to da im tradicija to ne pokazuje? Ni jezik, ni običaji, ni hrana? Zašto je izgovor hebrejskog Židova iz Rusije identičan onome Židova iz Porajnja? Zašto je ritual u sinagogi identičan? Zašto se ritual Krimčaka, Tata sa Kavkaza i drugih srednjoazijskih Židova razlikuje?
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 22:19   #70
Na kraju krajeva, da se vratimo na ono kako je sve počelo. Ti tvrdiš ne da ima nekog genetskog materijala od Hazara, nego da Židovi iz Biblije danas ne postoje. Postoje samo Hazari. Šta je onda bilo sa svim onim Židovima prije prelaska Hazara na judaizam? Šta je s mojim precima u Španjolskoj? Kome su ti Hazari išli u Španjolsku ako tamo nije bilo Židova?

Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Današnji Židovi nisu oni Biblijski Židovi, tj današnji Židovi nisu potomci Biblijskih Židova.
Današnji Židovi su Kazari, tj njihovi potomci. To je narod koji je od bliskoistočnih Židova preuzeo židovsku vjeru. Kao država i narod su nestali pod Mongolima, a kasnije su završili u Kijevskoj Rus. kansije Rusiji i Ukrajini.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2011., 22:45   #71
Quote:
eRomaniChib kaže: Pogledaj post
Pa nije baš da više uopće ne postoji ta etnička oznaka, i da je cijeli taj narod bez traga nestao.

Smatram da su današnji potomci starih Hazara naprosto Azeri, u današnjoj državi Azerbejdžanu (i u sjeverozapadnom Iranu).

Današnji Azerbejdžan je inače, gledajući povijesno-geopolitički, najzaštićeniji dio stare Hazarije prikazane na karti u Pavinom postu malo iznad. To je onaj južni dio zaštićen s istočne strane Kaspijskim jezerom ("morem"!), a kavkaskim planinama s juga i zapada! Ako pogledate kuda su po otvorenim ravnim stepama na sjeveru tutnjale najezde Kumana, Polovaca, Pečenega i konačno Mongola i Tatara Zlatne horde, današnji Azerbajdžan je najlogičnije područije da u njemu ostane nešto očuvano od stanovništva te stare Hazarije prikazane na toj karti.

Nadalje, kad je turkotatarska Zlatna horda na tom cijelom (širem) prostoru učvrstila islam sa sjevera, bile su slabe šanse da u Azerbejdžanu, među također turkijskim Hazarima/Azerima, znatnije preživi ikoja druga religija, pogotovo zbog veza s kulturno superiornom Perzijom na jugu (odakle se proširio šiitski islam).

Dakle: Hazari -> Azari -> Azeri,
i to je to.
Interesantna ideja. Zapoceo si novi topik o tome, napisati cu tamo sto ja mislim.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 15:19   #72
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Krimčaci su najlogičniji kandidati za grupu koja je apsorbirala neke Hazare jer govore turskim jezikom i imaju drugačiju tradiciju od Aškenaza. Ako su Aškenazi utopili u sebe velik broj Hazara, kako to da im tradicija to ne pokazuje? Ni jezik, ni običaji, ni hrana? Zašto je izgovor hebrejskog Židova iz Rusije identičan onome Židova iz Porajnja? Zašto je ritual u sinagogi identičan? Zašto se ritual Krimčaka, Tata sa Kavkaza i drugih srednjoazijskih Židova razlikuje?
Što je sa Hazarima u Afganistanu,kako su završili tamo i kako to da su šiiti u inače sunitskoj zemlji?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 16:42   #73
prilično sam uvjeren da oni nemaju veze s Khazarima, već mislim da su oni potomci Mongola iz vremena kad su ovi onuda vladali
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 16:43   #74
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Što je sa Hazarima u Afganistanu,kako su završili tamo i kako to da su šiiti u inače sunitskoj zemlji?
Ti nemaju veze sa Turkijskim Hazarima. Ovi su šijiti i govore perzijskim jezikom. najvjerovatnije potomci vojničkih skupina koje su dovedene sa područja današnjeg Irana da bi ojačali centralnu vlast na prostoru današnjeg Afganistana. Uzvši u obzir njihovo vjerovanje da potječu od Džingis kana ili njegovih elitnih trupa, a navodno im i fizionomija vuče pomalo na Mongole, moguće da su ih tamo doveli Ilkanidi u 13. st..

Najvjerovatnije je da su kombinacija svega i svačega gdje je zadnji sloj bio onaj mongolski stoga im odatle usmena tradicija o korijenima i potječe. Na isti način i mi svi potječemo od petero braće i dvi sestre.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2011., 16:58   #75
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
Ti nemaju veze sa Turkijskim Hazarima. Ovi su šijiti i govore perzijskim jezikom. najvjerovatnije potomci vojničkih skupina koje su dovedene sa područja današnjeg Irana da bi ojačali centralnu vlast na prostoru današnjeg Afganistana. Uzvši u obzir njihovo vjerovanje da potječu od Džingis kana ili njegovih elitnih trupa, a navodno im i fizionomija vuče pomalo na Mongole, moguće da su ih tamo doveli Ilkanidi u 13. st..

Najvjerovatnije je da su kombinacija svega i svačega gdje je zadnji sloj bio onaj mongolski stoga im odatle usmena tradicija o korijenima i potječe. Na isti način i mi svi potječemo od petero braće i dvi sestre.
Da, to je najbolja definicija, potomci svega i svacega, a to ne mislim u nekom negativnom smislu.
Evo na pr. kojeg porijekla je ova mala ljepotica?

Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 04:02   #76
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Majci. Ne može se biti Židov po ocu.
A sta npr. da ti otac nije zidov, a majka zidovka, ko predvladava?

Ako neko ko se ne rodi kao zidov, nego se preobrati na judaizam, jel on ima ista prava kao i ostali "rođeni" zidovi, tipa to da moze ic zivit u izrael itd.
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2011., 05:03   #77
Quote:
markosplit kaže: Pogledaj post
A sta npr. da ti otac nije zidov, a majka zidovka, ko predvladava?
Nema tu predvladavanja niti razlomaka. Ili si Židov ili nisi. Ako ti je otac Židov a majka nije, ti moraš proći čitav postupak prelaska na judaizam kao i svi drugi Židovi. Ako ti je majka Židovka, ti si po židovskom zakonu Židov.

Quote:
Ako neko ko se ne rodi kao zidov, nego se preobrati na judaizam, jel on ima ista prava kao i ostali "rođeni" zidovi, tipa to da moze ic zivit u izrael itd.
Naravno. Samo judaizam nije kršćanstvo ili islam da te poškrope malo vodom ili da izrecitiraš nešto pa postaneš Židov. Najliberalnije kongregacije će tražiti bar godinu dana da se pripremaš i rigorzno učiš. Najkonzervativniji traže 7 godina pripreme.

Tako da ako si zainteresiran i spreman jedno godinu dana učiti a onda dvije godine služiti u vojsci, možeš bez problema emigrirati u Izrael.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 14:48   #78
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Nema tu predvladavanja niti razlomaka. Ili si Židov ili nisi. Ako ti je otac Židov a majka nije, ti moraš proći čitav postupak prelaska na judaizam kao i svi drugi Židovi. Ako ti je majka Židovka, ti si po židovskom zakonu Židov.
Znaci otac je u zidova nebitan...

Najboja kombinacija bi bila otac nezidov i majka zidovka, onda mozes birat narodnost.

I jel vi nosite materino prezime?
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post

Tako da ako si zainteresiran i spreman jedno godinu dana učiti a onda dvije godine služiti u vojsci, možeš bez problema emigrirati u Izrael.
Hah, samo se raspitujem, nista od prelaska

Zadnje uređivanje markosplit : 11.06.2011. at 14:53.
markosplit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 11:34   #79
Semiti Jevreji i jafetiti Hazari

Po Josipu Flaviju originalni naziv za Izraelce – Jevreje, je Hebreji - Hebraíoi (Starine, I, 6, 4), po pretku Eberu (’Postanak’, 10:21; cp.: 14:13). U Egiptu patrijarh Josip i njegova braća nazvani su Jevrejima – ‛Ivrim - םירבע (39:14.17, 41:12; 43:32; v.: 40:15). Egipćani Jakovljeve potomke nazivaju Jevrejima (‘Izlazak’, 1:15-16.19, 2:6.11.13). U vreme kralja Saula Filistejci Izraelce nazivaju Jevrejima (‘Samuel’, I, 4:6.9, 14:11, 29:3). Prorok Jona sebe predstavlja Jevrejinom (‘Jona’, 1:8). U starozavetnim tekstovima ‘Judejinom’ (ho Joydaíos) se naziva pripadnik Davidovog plemena, Izraelac iz kolena patrijarha Jude (‘Samuel’, II, 19:12.15) i žitelj Južnoga kraljevstva Izraela - Judeje - hē Ioydaía (‘Samuel’, 24:1; ‘Kraljevi’, II, 25:25; ‘Jeremija’, 32:12, 40:11). Njihov jezik je nazvan judejskim (‘Kraljevi’, II, 18:26; ‘Letopisi’, II, 32:18). Nakon Babilonskog sužanjstva naziv ‘Judejci’ je postao opšteprihvaćen za žitelje Jerusalima i narod Judeje (‘Ezdra’, 5:1, 6:7; ‘Nehemija’, 1:2, 5:1), a potom i za Jevreje u rasejanju (‘Ester’, 3:4.13; 4:3). U hrišćanstvu ‘Judejin’ je često shvaćen kao ođavoljen Jevrejin, protivnik Hrista i Crkve (‘Otkrivenje’, 2:9; 3:9; cp.: ‘Ester’, 8:1, 9:10).

U Isusovo vreme judejsku veru, poegzilski judaizam - ho joydaismós (cp.: 'Galatima', 1:13-14) predstavljala su tri naroda: Jevreji, Samarjani i Edomci (iz kojih je došao Herod Veliki i koji su se od Judejeo dvojili u vreme kralja Jorama – 'Letopisi', II, 21:8-10); kasnije im se pridružuju i Hazari.

Kao rezultat nacionalno-političkog raslojavanja među Jevrejima (‘Kraljevi’, I, 12) nastalo je 931. g. se. severno kraljevstvo Izraela. Grad Samariju u okviru Severnog Kraljevstva sagradio je oko 880. g. se. kralj Omri - ‛Ameri (885.-874. g. se.) (‘Kraljevi’, I, 16:24),. 870. g. se. Kada je asirijski car Sargon II (722.-705- g. se.) pokorio 722. g. ne. severni Izrael, severne Izraelce je preselio u asirsko sužanjstvo, a njihove teritorije naselio arijevcima i mnogobožačkim narodima Istoka: »Asirski je kralj doveo ljude iz Babilona, iz Kute, iz Ave, Hamata i iz Sefarvajima, i naselio ih u gradovima Samarije umesto Izraelaca. Oni su zaposeli Samariju i nastanili se u gradovima njezinim.« (‘Kraljevi’, II, 17:24, v.: ‘Ezdra’, 4:9-10) Žitelji te tvorevine prozvani su Samarjanima. I danas, iako malobrojni, oni se drže redigovanog ‘Petoknižja’ pripisanog Mojsiju (cp.: ‘Kraljevi’, II, 17:25-28). Slično je departovao u Babiloniju Jevreje Južnog Kraljevstva novobabilonski car Nevukadnezar koji je 586. g. se. osvojio i razorio Jerusalim i Hram (‘Jeremija’, 39:1-2). Iako su se iz Babilonije mnogi Jevreji vratili u vreme Kira, koji je 549. g. se. postao kralj Persijanaca i Međana, te Artakserksa (465.-423. g. se.), ipak su mnogi ostali tu, formiravši tu jednu od najačih dijaspora, koju će tek Mumammedov militarizam kasnije opustošiti. Deo Jevreja iz Babilonije, pre svega Danovo pleme, izgleda da je sa Feničanima uzeo udela u kolonizovanju sredozemne Evrope, sve do Britanije. Iz ‘Novog Zaveta’ se vidi da su žitelji Judeje prezirali i odbacivali Samarjane kao nečiste i nedostojne ljude, ponajprije zbog njihove krvne izmešanosti, a tek potom zbog njihovog izdvojenog verskog kulta (‘Jovan’, 4:20; ‘Flavije: ‘Judejske starine’, XI, 8, 4). Oni koji su se vratili u Judeju, susreli su se sa činjenicom da su mnoge njihove teritorije zaposeli Filistejci, Maobci i Samarjani. Jevrejska rasejavanja tokom stoleća su brojna. Iako se za španske Jevreje uzima da su krvno i rasno najautentičniji Jevreji, i to viđenje je vrlo problematičan stav. Još u Isusovo vreme Jevreji Judeje su bili puno krvno izmešani sa Idumejcima (cp.: ‘Marko’, 3:8), koji su se sa Juga Palestine (zapadno od Mrtvog mora), posle razaranja Jerusalima 587. g. se., približili gotovo do samog Jerusalima; kao što smo već uzgredno rekli i sam graditeljski i pogromaški znameniti judejski (rimski vazalni) kralj Herod Veliki (37-4. g. se.) bio je idumejskog (edomskog) porekla.

Od VII do XI veka ratoborni Hazari (proterani iz srca Azije na jugoistok Evrope), imali su veliku državu od Hersona do Kavkaza, Kaspijskog jezera i Urala. Bizantijski dvor je tu tvorevinu diplomatski uzimao ozbiljno gotovo kao i Karolinško Carstvo, ona im je, kao tampon zona, štitila od najezdi Bugara, Mađara, Pečenjega, Rusa, ... O Hazariji i njenom kaganatu piše podrobnije još bizantijski car i historik Konstantin Porfirogenet (913.-959. g.), autor dela 'O upravljanju imperijom'. Kada su Hazari 732. g. pobedili nadiruće muhamedance, budući car Konstantin V (poznat kao Lav Hazar) oženio je se hazarskom princezom. Posle propasti Hazarije (XII-XIII st.), njihov živalj (kao "Jevreji") se počinje iseljavati prema Krimu, Ukrajini, Mađarskoj, Litvaniji i Poljskoj; najpoznatija judeo-hazarska sekta su karaiti. No i mnogo pre definitivnog kraha judeizovane Hazarije, u X stoleću nalazimo useljavanje nekoliko hazarskih plemena - Kabara, u Mađarsku, koje su se potom, sredinom XII stoleća, u Dalmaciji borile na strani Mađara.

U hazarskom susedstvu, na Krimskom poluostrvu, na severu Crnog mora, naselio je se jedan deo judejaca Samarićana i Jevreja u vreme progona pod bizantijskom vlašću oko 723. godine. Tu su živeli zajedno sa Helenima. Još i ranije, pre razaranja Jerusalima pod Rimom, u krimsko-bosporskoj oblasti postojala je helenska judejska dijaspora. Hazari u VIII stoleću postaju jaka meta judejskog proselitizma i misionarstva, i za jedno stoleće stiču veliki ugled među njima: hazarski narod prihvata pseudomojsijevsku, talmudsku veru. (Pošto je judaizam naglašeno vezan sa nacionalnim bićem, to su i konvertirani hazarski judejci vremenom postali 'Jevreji'.) Nijedan predak tih hazarskih 'judejaca' nikada nije kročio na Svetu zemlju. Oni su sačinjavali i sačinjavaju oko 80 % svih Judejaca, 'Jevreja'. Istočnoevropske i severnoevropske Judejce pomešane sa Hunima, Mađarima i Ungurima etnografija kasnije proziva Aškenazima ('Germanima'), a zapadne i afričke Judejce (koji su se takođe dosta genetski mešali sa hrišćanskim narodima) Sefardima ('Špancima'). Govorni jezik Aškenaza je 'lašon aškenazi', kasnije 'jidiš' (čija sintaksa je prvenstveno nemačka) a Sefarda 'ladino' – 'latinski' (pošto je španski jezik ogranak latinskog). Neki judejski štimeri danas hazarski faktor nastoje da zamaskiraju razgraničujuće kalkulišući da Sefardi predstavljaju Jevreje koji su živeli pod islamskim osvajačem a Aškenazi su samo istočnoevropski ili Jevreji koji su živeli u hrišćanskim zemljama.

Posle judejaca i muslimana (Saraceni i Hagareni), iako su ovi drugi posle Muhammedove smrti bili u dugom borbenom sukobu sa Kaganatom koji su hteli osvojiti, i malobrojni hrišćani su misionarski delovali među Hazarima, ali bez značajnijeg uspeha.

U delu 'Uspomena i žitije blaženoga učitelja našega, Konstantina Filosofa', sastavljenom u IX stoleću od strane nepoznatog autora, navodi se kako su na konstantinopolski dvor pristigli hazarski izaslanici sa molbom da im se pošalje učitelj koji će im izložiti hrišćansku veru: »Oduvek poznajemo samo jednoga Boga, koji je nad svima, i njemu se klanjamo prema istoku, a držimo se drugih svojih poganih običaja. Jevreji nas, pak, nagovaraju da primimo njihovu veru i obred, a /muhamedanci/ Saraceni sa druge strane, nudeći nam mir i mnoge darove, vuku nas u svoju veru govoreći: "Naša je vera bolja nego kod svih drugih naroda", - stoga se obraćamo vama gajeći staro prijateljstvo i ljubav, jer ste vi veliki narod i držite carsku vlast od Boga, te, tražeći vašega saveta, molimo da pošaljete učena muža od vas, pa ako bude nadvladao u sporu Jevreje i Saracene, - prihvatićemo vašu veru.«

Ovlašćen od strane Cara Mihaela Solunjanin Konstantin Filosof (Konstantinos Philosophos, slovenski prosvetitelj Kyrillos, 826.-869. g. ne.), zajedno sa svojim bratom Metodijem, 860./861. g. ušao je u lađu i uputio se u Hazariju na Meotsko jezero (Azovsko more) i Kaspijska vrata kavkaskih gora, kod grada Derbenta, gde je se nalazila letnja rezidencija hazarskog monarha - kagana. Dospevši među Hazare, Konstantin je video da je oko njihove vlasti gvozden obruč već napravljen od strane judejskih savetnika. Ipak, Konstantin je svojom mudrošću uspeo na zemlju da obori judejsku oholost a muslimansko učenje odbacio kao očiglednu prevaru koja potiče od varalice i pogubnika opšteg spasenja, a i nije Hazarima bila tako primamljiva zbog susreta sa muhamedanskim osvajačkim ekspanzionizmom. Kao rezultat Konstantinovog učiteljovanja došlo je do krštenja dvesta ljudi koji su odbacili »mrske paganske običaje i bezakone ženidbe.« Ipak, to je bilo nedovoljno da se u Hazariji proširi bizantijsko hrišćanstvo: judaizam je na povesnoj sceni pobedio i Hazari su kasnije, zbog svoje vere, talmudskog judeizma (koji nema nikakve veze sa izvornim judaizmom – nazirejstvom), proglašeni "Jevrejima". Genetski gledano, oni nemaju nikakve veze sa narodom patrijarha Jakova. – Kada je hazarski vladar, kagan, koji je želeo nekako nekako da spreči moralnu degeneraciju svoga carstva, na svoj ljudski način sagledao sve tri monoteističke vere, na kraju je se opredelio za judaizam koji je uvezen iz talmudskih škola Pumbеditа i Surа, proširen od strane stotina i stotina rabina. Ono što je prihvatio vladar, to je morao prihvatiti i narod, jer ko ima vlast i zemlju, on i određuje veru – Cuius regio ilius religio.
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2011., 11:35   #80
Da su Hazari mongolsko-turski narod pokazuje i njihova upotreba vladarske titule kagan (turski kan), koju su srećemo i kod Avara.

Ratničko-nomadska hazarska država, koja je okolne hrišćanske države i historike podsećala na preteći apokaliptički Gog i Magog s "kraja sveta", postojala je sve do kraja X stoleća, kada su ruski knezovi razorili njihovu prestonicu (na ušću Volge u Kaspijsko, Hazarsko jezero, arap.: Bahr-ul-Khazar). U nešto suženim granicama judeizovana Hazarija je se održala sve do sredine XIII stoleća, kada je razbijena u mongolskoj osvajačkoj najezdi Džingis Kana, koji je i u Hazariji postavio svoje sedište. Poslednji hazarski kagan – Josep, pokušao je da uspostavi vezu sa uticajnim Jevrejima španske Kordobe koji su živeli pod arapskim halifatom.

Ako su danas većina Judejaca (nekih 80%) hunsko-turski Hazari (koji su nekada egzistirali u dve skupine: crnoputi i beloputi) a malobrojni Judejci Sefardi su uveliko krvno pomešani sa drugim narodima, onda je besmisleno što "Jevreji" i Hazari sebe gromopucatelno predstavljaju "semitima" i govore o borbi protiv njih i njihovih ideologijama kao o "antisemitizmu". Najistinskiji semiti (potomci Nojevog sina Sema) su danas Arapi, protiv kojih su Izraelci vodili zatorničke ratove i borbe. Semiti nisu čak ni Palestinci – Filistejci (‘Postanak’, 10:13), već hamovci, iako se oni tako predstavljaju, zbog političke prednosti koju ostvaruju u arapskom svetu takvom nacionalnom identifikacijom.

Hazari su pre svega stajali operativno iza Oktobarske revolucije u Rusiji. Veliki komunistički zločinci i pogromaši Lenjin i Staljin imali su hazarsko poreklo.

U cionističkim novinama Die Welt (29. mart 1912.) hazarski filosof Martin Buber, koji je poštovao Isusa kao svog Velikog Brata, svestan svog azijskog porekla, iznosi: »Samo u Aziji možemo zaista ponovo da pronađemo sebe. Ovde smo kao klin koji je Azija gurnula u strukturu Evrope, da je uskovitla i uznemiri. Trebalo bi da se vratimo u nedra Azije i tada ćemo se vratiti pravom smislu sopstvene misije, sudbine i postojanja.« (Prevod: Milena Tasić) – I germanski mesija – Hitler, video je poreklo arijevske rase u srcu Azije.


Iz knjige Svetlonoše bez Svetla, brat Vasa, Aurora Aurea
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:55.