Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2015., 21:00   #1
Sestra se želi zarediti

Ne znam gdje bi drugdje postavila ovo, trebam se negdje ''ispuhati'' i možda mi netko može nešto pametno reći i pomoći.
Stvar je u mojoj sestri, ne znam što učiniti i ne znam više kako se nositi s ovom situacijom
Ona ima 19 godina, upisana na prvu godina faksa, taman joj počeo drugi semestar.
Taj faks je htjela godinama upisati, to ju je jako zanimalo, cijelu srednju se pripremala za to (završila gimnaziju) i uspjela se upisati bez problema i zasad joj u redu ide s faksom.
No, kako ona tvrdi, negdje u 4. razredu srednje, osjetila je ''duhovni poziv'', ''poziv'' od Boga, što već da postane časna sestra, rekla mi je za to prije par mjeseci.
U početku joj je bio plan završiti faks i tek onda otići u samostan.
No, sad odjednom, ona više ne želi završiti taj faks, ne želi to raditi, ne želi se time baviti, želi odmah u samostan.
I ja sad ne znam što napraviti, kako reagirati, kako ju sprječiti u tome.
da, želim ju sprječiti u tome, ne želim da odustane od faksa. želim da završi taj faks i ako i dalje to želi, da tek onda ode k njima. (naravno da ja sad tu mogu malo toga, jasno mi je to )
no, ona to više ne može, ona trune na faksu, ona ima prejaki poziv i tako dalje
i sad se bojim da će već sad negdje odustati i otići kod njih, ne znam što se trenutno događa, dal postoje već kakvi dogovori.
meni je bilo užasno teško prihvatiti to da postaje časna sestra uopće, smatram da nije svjesna čega se uopće odriče (ona nije osoba koja nikad nije poželjela stvoriti svoju novu obitelj), smatram da još nema uopće pojma o životu, nikad nije bila u vezi, smatram da je još jako nezrela i da je malo prenaivna.
Mislila sam da će joj biti super to da prvo završi faks, 6 godina je puno vremena, stigne ''odrasti'' i ''sazrijeti'' još pa ako nakon toga i dalje želi otići tamo, neka ide.
ali ništa od toga, ona sad želi otići.
i ne znam što više reći, ovo me sad toliko udarilo, ne mogu doći k sebi.
smatram da je koma ako ode k njima samo sa završenom gimnazijom.
ako jednom dana poželi odustati ili tako nešto, ona nema kud. nema zapravo nikakvu struku završenu, s time ne može ništa, a treba se od nečega živjeti.
o tome kako će naši roditelji reagirati ako sad odustane, bolje da ni ne pričam.
ona tvrdi da uvijek može završiti neki faks naknadno.
samo ne znam kako to ona misli, mislim da to nije samo tako, treba netko to i financirati.
ne znam što točno njezin red planira s tim i kako bi to trebalo funkcionirati.
spominjala je već neki drugi faks, ono što trenutno studira nije baš ''podobno'' za taj red (ma zapravo za časne sestre općenito).
ne znam dal odustaje od toga faksa radi tog reda ili ne.
strah me da će ona sad jednostavno ''glavom kroz zid'' i da će si jako zeznuti život, a da ona toga uopće nije ni svjesna.
ma nemam zapravo ni sama pojma što očekujem od ove teme na forumu, moram se negdje izjadati, ovo me jako ubija
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 21:28   #2
i gdje je problem? ja ga nigdje ne vidim
sestra je osjetila poziv, i želi se vezati za Boga, pomiri se s tim
čim se prije pomiriš to bolje za tebe
zagrebačka cura is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:10   #3
Moja sestra se zaredila prije par godina. :/ Zašto taj emotikon? Zato jer ja osobno još uvijek tu njenu odluku nisam prihvatio, odnosno nisam se s tim pomirio. Forumašica iznad upravo to savjetuje, ali nije se, mislim, nikada našla u sličnoj situaciji pa po meni nije relevantna za konstruktivan savjet.

No, što zapravo savjetovati? Zaređenja su nekako tabu tema. Malo je onih koji mogu objasniti takve poteze. Baš kao što pišeš; navodno su neke osobe "odabrane" od Boga da mu služe i kad osjete poziv, sve se mijenja, okolina to ne prihvaća, svi su u čudu i sl., sad ti to prolaziš.
Jedino osobe koje to navodno osjete, čvrsto odlučuju odreći se svega i poći u neki drugi svijet.
Prvo što sam pomislio na taj njen potez je da je sebična. Drugo, možda je to njen poriv da pobjegne u neki bolji život od ovog "svjetovnog".
Sve ljude u svom životu na neki način degradiraš da bi uzdigla Boga, odnosno biće koje još nitko nije niti će objasniti u skorije vrijeme.

Priča je malo komplicirana, pa nema potrebe da dužim previše.
Pokušaj s njom razgovarati, izvući iz nje odgovore na mnoga pitanja koja ćeš prije toga mudro sastaviti.
Pretpostavljam da ti je sestra malo tvrdoglava i svojeglava, pa će možda izbjegavati odgovore ili tupiti po svom.
Ja sam sa svojom pokušao eto tim razgovorom, ali džabe.
Sad je tamo i tvrdi da je sretna. Također, možda bi mi bilo lakše da je otišla u nekoj kasnijoj životnoj dobi, a ne sa 22. A iznenadila bi se zapravo koliko mladih cura se zaređuje i odriče se obiteljskog načina života. Biraju neku drugu obitelj, premda su i u ovoj mnoge imale sve što im treba.

Upisala je sad na jesen faks kao redovnica i sve joj to plaća samostan, odnosno država koja ih financira. Nisu gladne i žedne, i uvijek su zaokupljene nekim poslom. Nema besposličarenja, ali zato im nagrade nisu plaće, već Božja ljubav, milost i kajtijaznam. Društvo tamo je uvijek nasmijano i veselo, i pokušaj to gledati na način da tvoja sestra možda ovdje ne može pronaći svoju sreću.

Svakako ju moraš malo "prorešetati", pa ćeš biti pametnija. Eto, iako ja nisam niš pametniji nakon svega.
Flissiicoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:18   #4
Quote:
zagrebačka cura kaže: Pogledaj post
i gdje je problem? ja ga nigdje ne vidim
sestra je osjetila poziv, i želi se vezati za Boga, pomiri se s tim
čim se prije pomiriš to bolje za tebe
He he..
Ok, stoji, ali vjerujem da nisu stvari baš tako jednostavne.. Mislim, lako je za reći..

Danas ni oni sa visokim obrazovanjem nemaju prilika za osigurati si budućnost, a kamoli ako si u ovakvoj situaciji gdje bi , po defaultu, trebao završiti fakultet, da bi imao ikakve dobre šanse, jel..
Danas se i previše ljudi okreću prema Bogu, tražeći nekakav spas od ove moralne krize koja vlada.. Osobno nisam religiozna osoba (u strogom smislu definicije), ali nekako kontam da prvo trebaš uraditi sve što je u tvojoj moći pa onda dolazi Bog.. Da ti pripomogne na tome putu..

No, ok, to je tema za neke druge prilike..


Autorice, što se tebe tiče - vjerujem da ni lako bilo ni 'progutati' takvu ideju u samom začetku, a kamoli tek sad ovu zadnju odluku..
Nažalost, ponavljam, nažalost - mislim da ona ne vidi tebe i vaše roditelje kao autoritet koji će ju zaustaviti, i također mislim da je to jednostavno jedna od onih situacija koja se mora pustiti da teče.. Uz maksimalnu podršku..

- Ono na što polažem najviše nade za 'pomoć' u ovoj situaciji jest da u tome "redu" u koji treba ući, ima mudrih persona koja joj budu objasnila da na "poziv od Boga" se i može pričekati koju godinicu da bi još uložili u svoju budućnost na nekakav drugi način.. I da je to u redu..




(također se duboko nadam da je u pitanju franjevački red )



Samo hrabro, i laganini..

__________________
"“No mistakes in the tango, darlin'. Not like life.. If you make a mistake, get all tangled up, you just tango on.”"

"..If no one ever hears it how we gonna learn your song..?"
Picopjevac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:22   #5
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
No, sad odjednom, ona više ne želi završiti taj faks, ne želi to raditi, ne želi se time baviti, želi odmah u samostan.
I ja sad ne znam što napraviti, kako reagirati, kako ju sprječiti u tome.
da, želim ju sprječiti u tome, ne želim da odustane od faksa. želim da završi taj faks...
Probati ću ti pojasniti primjerom;
Nas dvoje se znamo, i jedan dan ti kažeš kako si odlučila otići na more. A ja kažem; "Na more? Od kuda ti pravo određivati što ti želiš? Ja sam zato tu i ja znam što je za tebe najbolje, i ja ću odrediti kuda ćeš ići, a ići ćeš kad je meni volja..."

Kako bi reagirala?
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 22:41   #6
hasnfefer, ma kužim ja to.
jasno je meni da tu realno ne mogu ništa. ne mogu joj ništa narediti/zabraniti/što god.
ma mene brine što nema plana B.
možda da to tako skratim
put do zaređenja je dug, mislim da je već sad profućkala priliku za upisati se najesen na drugi faks.
znači, treba čekati do 2016. da upiše nešto ponovo.
a i ne znam koliko će samostan nekome skroz novome odmah dati da studira.
do jeseni 2016. je još puno vremena i što ako ona u tom vremenu skuži da to ipak ne želi?
što onda?
što ako u onom periodu dok njoj red ''dopusti'' da studira, ona se predomisli?
vratiti se doma mami i tati i moliti ih da je financiraju nazad dalje?
a i problem su moji roditelji. tata još ne zna i fakat me strah kako će reagirati.
mama je danas saznala i imam dojam da je poludjela, samo blebeće gluposti koje nemaju veze s vezom (smak svijeta je sad, što će mi sad dalje, uništila nas bude ).
nažalost, oni nisu tip osobe koja će to lako prihvatiti.
njezinu odluku da ode u samostan, mislim da sam prihvatila (ako sam to uopće u stanju prihvatiti), ali ovo s fakultetom mi ne ide u glavu.
fakat koji put mislim da ima glavu u oblacima i baš ovu mantru, ma Bog će to sve rješiti
razgovarala je s raznim časnama (mislim da i s onima koje nisu njezin red), ona je i dobila savjet da im dođe nakon faksa, a ne sad odmah.
još mora razgovarati s časnom majkom oko toga svega.
bilo bi super da može otići kod njih, ali i dalje studirati to što studira, ali mislim da to neće ići.
nisu franjevci
(makar, ne kužim se u to do kraja i zašto su franjevci super, no ona tvrdi da je njezin red poprilično obrazovan općenito i da bude sve to ok )
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:04   #7
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
ma mene brine što nema plana B.
možda da to tako skratim
put do zaređenja je dug, mislim da je već sad profućkala priliku za upisati se najesen na drugi faks.
znači, treba čekati do 2016. da upiše nešto ponovo.
a i ne znam koliko će samostan nekome skroz novome odmah dati da studira.
do jeseni 2016. je još puno vremena i što ako ona u tom vremenu skuži da to ipak ne želi?
što onda?
što ako u onom periodu dok njoj red ''dopusti'' da studira, ona se predomisli?
vratiti se doma mami i tati i moliti ih da je financiraju nazad dalje?
Mislim da ni ti sama ne kužiš zapravo što znači odlazak u samostan. Nema hoću-neću. Kad obaviš početne zavjete, to je kao da se obvežeš da ćeš govoriti istinu i samo istinu na sudu. Nije to čin svjetovne ženidbe pa ćemo se rastajati kad nam pukne.
Tu se zapravo obvezuješ da ćeš do kraja svog života služiti Bogu. Rijetki/e su oni koji odustaju.

Quote:
razgovarala je s raznim časnama (mislim da i s onima koje nisu njezin red), ona je i dobila savjet da im dođe nakon faksa, a ne sad odmah.
bilo bi super da može otići kod njih, ali i dalje studirati to što studira, ali mislim da to neće ići.
Tebe očito brine jedino njen faks. Ako je osjetila poziv, onda mislim da joj ni jedna časna neće savjetovati da dođe kasnije. Tu si nešto pobrkala.
Možda ih nije dovoljno uvjerila da je materijal za njihov red.
Uglavnom, u samostanu će, ako uđe, ona imati osiguranu egzistenciju, za to ne trebaš brinuti.
Flissiicoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:14   #8
e pa, baš to mi ona govori, od toga se može odustati, zapravo, relativno jednostavno.
lakše nego razvod braka, nema tih formalnosti
pa za početak, nisu li godine i godine formacije pred njom, prije doživotnih zavjeta?
zapravo, i prije početnih treba proći par godina.
rekoh, mora razgovarati s časnom majkom službeno, ovo su bili savjeti ''sa strane''.
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:27   #9
Quote:
andjeo29 kaže: Pogledaj post
e pa, baš to mi ona govori, od toga se može odustati, zapravo, relativno jednostavno.
lakše nego razvod braka, nema tih formalnosti
pa za početak, nisu li godine i godine formacije pred njom, prije doživotnih zavjeta?
zapravo, i prije početnih treba proći par godina.
rekoh, mora razgovarati s časnom majkom službeno, ovo su bili savjeti ''sa strane''.
Jesu, mora se dokazati u redu, ali zapravo je sve poslije formalnost nakon što službeno uđeš unutra.
A čuj, ako Bog želi da ide, neće ju majka ni s vilama ni viljuškama spriječiti.
Sad se šalim, ali vjeruj, upao sam u još veću depru nakon što je otišla.
Ne znam, bolje da idem spat da ne razmišljam sad previše o tome.
Vidjet ćeš kako će se stvari razvijati. Pa što Bog da..
Flissiicoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2015., 23:35   #10
Postoji li mogućnost da završi sad ovu godinu faksa pa zamrzne faks?
Onda ode u red i ako se predomisli (jer prvo ide formacija, znam nekoliko cura koje su izašle prije zavjeta i nikom ništa), nastavi faks.
dextra_ is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:01   #11
ja sam dobila dojam da ona to hoće sad i odmah, zato sam i toliko u bedu.
nisam ju najbolje shvatila, mislim da postoji neki problem sa zamrzavanjem godine.
ili što se faksa tiče ili ima neki drugi problem s redom ili to ona zapravo ne želi.
ma zapravo, to ju tek moram pitati i to mi mora objasniti.
i da, to je zapravo jako dobra opcija, valjda će barem prvu godinu dati.
ako (i samo ako) ju moji prime nazad i odluče da će ju i nadalje financirati.
(trenutno je to sve ''prefriško'' i ne mogu staviti ruku u vatru da joj tako nešto nikad neće zamjeriti i da će se ponašati kao da se ništa nije desilo).
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 00:22   #12
Probajte lijepo razgovarati s njom, razgovor je sada ključan.

Primili bi ju roditelji nazad, sigurna sam u to.

Shvaćam da vam je šok i da vas je strah da ne čini grešku koja je ključna za život, ali moram priznati da mi ovo sve zvuči kao da želi postati prostitutka, a ne redovnica. Smatrate ju premladom i bojite se da će biti nesretna i/ili neuspješna, ali pokušajte ju i razumjeti.
Ja sam za da svatko tko osjeća poziv - proba. Ako ostane na fakultetu koji možda stvarno više ne želi, može se dogoditi da padne godinu. Tako je opet godina propala pa dođe na isto.
dextra_ is online now  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 02:29   #13
Možeš ju upoznat samnom, pa da budemo k'o par iz Walk to remember.

Dosta zezancije. Jedan frend iz srednje, užasno pametan ako je bitno, je isto osjetio poziv Boga, pa je upisao teološki fakultet. Samo njega je to držalo još od osnovne škole, jednostavno je to htio čitav život. I upisao je taj faks na kraju. Nisam se čuo s njim neko vrijeme, ali pretpostavljam da je sretan i zadovoljan.
__________________
"No, you've already made the choice. Now you have to understand it."
Ghost Disaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 06:10   #14
Razumijem zašto se bojiš za sestru, ali nemoj ići protiv nje. Misliš da je njoj bilo lako to priznati? očigledno ju upisani faks ne ispunjava kao što je mislila da će biti. A ako zaista osjeća duže vrijeme da želi biti časna sestra, to joj je sada došlo na prvo mjesto.

Protivljenjem ćeš ju samo odgurnuti od sebe i opet će napraviti kako misli da je najbolje. Umjesto toga, stani uz nju, te prolistajte slična iskustva na Hrvatskim i Engleskim forumima, raspitajte se o mogućnostima koje joj se nude. Slobodno neka i porazgovara s nekom časnom sestrom o njihovom stilu života.

Ako to nakon svega i dalje želi, pusti ju, neka slijedi svoj san. Ako joj dođe da se predomisli jednog dana, snaći će se nekako u životu. Bolje od toga sada za nju ne možeš napraviti. Forsiranjem na nešto što ne želi, samo će padati u depresiju, neovisno da li to dugoročno može biti dobro za nju.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 06:45   #15
@Andjeo29

Možda se previše brines, pusti sestru da sama odluči. Premda moje mišljenje je da ona može služiti bogu i bez da ode za redovnicu. Nek volontira u pučkoj kuhinji ili negdje. Može ona oboje imati i faks i volontiranje.
Zašto mora biti redovnica ??? Kupite joj redovničku haljinu pa nek doma bude redovnica a usput nek ide na faks.
A sa druge strane, situacija u Hrvatskoj je takva da čak i oni sa diplomom teško nađu posao, šanse su jako niske.

Moram ti reći, ako ju budete ti i roditelji spriječavali da bude to sto zeli, to bude samo pojačalo njenu želju, čak i toliko da bude pobjegla od kuće jer na nju vršite pritisak. Ja mislim da morate sa njom razgovarati u stilu da ne ide odma na to. Da odredite vremensko razdoblje, naprimjer za 5 godina. A dotad neka bude na faksu ako zeli i da volontira u pučkoj kuhinji.
Freyr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 12:57   #16
ako si joj rekla sve sto si ovdje napisala, onda ne mozes puno uciniti. Eventualno da pocnes koristiti neke emocionalne trikove i pritiske, ali to onda nece biti zbilja njezina odluka.
ciaan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 13:47   #17
Koji red?

Mozda bi bilo dobro njih kontaktirati i vidjeti kakvi su im planovi i programi za novake.
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 14:28   #18
riječ je o dominikankama.
za kojih tjedan dana ima sastanak s časnom majkom, onda će puno bolje znati što dalje.
opcija zamrzavanja godine zapravo baš i ne dolazi u obzir, zbog faksa samog, to baš i neće ići.
ali jako sam zeznula, nije zakasnila na upise u sljedeću godinu, obnovila je listu na Postani student (nisam to znala, nije mi rekla!), može u 9.mj. upisati drugi faks.
i zapravo, to je zasad vrlo izgledno, taj faks bi odgovarao redu (razgovarala je već s jednom časnom oko toga, čak mi se čini da je rekla da bi one već imale posao za nju s tim faksom, valjda, ne znam dal sam dobro skužila, to mi se čini čudno ).
3+2 je, dakle, može završiti za početak samo prvi dio, pa kasnije nastaviti, ako želi.
a sad, da li će izdržati još te tri godine, ne znam
i razumljivo, kaže da ju je jako strah da joj ne bude išlo na novom faksu.
i sama razmišlja da se upiše u određenu zajednicu mladih, ako bude dalje studirala, da ju to ''ispuni.''

danas je novi dan, stvari mi sad izgledaju puno bolje nego jučer hvala vam svima na
odgovorima.

Quote:
dextra_ kaže: Pogledaj post
Primili bi ju roditelji nazad, sigurna sam u to.
i ovo još da odgovorim.
ok, primili bi onu nju nazad vjerojatno, ali ne bi se samo tako prešlo preko toga, nabijalo bi joj se to na nos.
to je sad već više za temu otrovni roditelji, ali nažalost, ali tako je
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 15:28   #19
Quote:
ije zakasnila na upise u sljedeću godinu, obnovila je listu na Postani student (nisam to znala, nije mi rekla!), može u 9.mj. upisati drugi faks.
i zapravo, to je zasad vrlo izgledno, taj faks bi odgovarao redu (razgovarala je već s jednom časnom oko toga, čak mi se čini da je rekla da bi one već imale posao za nju s tim faksom, valjda, ne znam dal sam dobro skužila, to mi se čini čudno ).
3+2 je, dakle, može završiti za početak samo prvi dio, pa kasnije nastaviti, ako želi.
a sad, da li će izdržati još te tri godine, ne znam
i razumljivo, kaže da ju je jako strah da joj ne bude išlo na novom faksu.
Quote:
i sama razmišlja da se upiše u određenu zajednicu mladih, ako bude dalje studirala, da ju to ''ispuni.''
danas je novi dan, stvari mi sad izgledaju puno bolje nego jučer hvala vam svima na
odgovorima.
i ovo još da odgovorim.
ok, primili bi onu nju nazad vjerojatno, ali ne bi se samo tako prešlo preko toga,
Quote:
nabijalo bi joj se to na nos.
to je sad već više za temu otrovni roditelji, ali nažalost, ali tako je
[/QUOTE]

Budi joj podrska!! Ja vjerujem da se tvoja sestra prepala i nije bas snasla na novom faksu a boji se reakcije roditelja.. časna sestra joj je planB. vidis i sama da ona razmislja o drugom faksu...
Nemoj pruzat otpor nego joj budi podrska.
Reci joj da se skoncentrira na faks sada; da da od sebe maksimum.. pitaj ju kakva joj je koncentracija, kakvo joj je drustvo dal se snasla- dal ju faks zanima..?
reci joj da ima vremena za časnu... da ne treba zuriti da ces ju podrzati u njenom izboru
Daj joj primjer Edite Majić koja je bila glumica i zaredila se... (ali kasnije) i reci svojoj sestri da ju smatras dovoljno talentiranom da vjerujes da ona moze i faks zavrsiti i zarediti se..
da ne treba zuriti sad i odmah- neće red nigdje pobjec i ona nece nista izgubiti tih par godina...

Znam curu iz osnovne koja je htjela u časne svi smo se smijali tome
Cura je na kraju u srednjoj skoli počela izlazit nasla momka i kad san ju ja upitala sto s time ona se nasmijala bilo joj neugodno- proslo ju je to...
+meni je isto bilo napeto to kad sam bila dijete bila san dosta religiozna.. nosila sa sobom sličicu anđela.. molila pred spavanje pored kreveta klečeći po uzoru na američke filmove i slicno....
ja volim volontirati i pomagati-- i to njoj fali vjerovatno da osjeca smisao.. tko zna jel se i snasla cura na tom faksu uopce..
i da objasni joj da ce časna njoj savjetovati da upise odma--- da ces joj ti rec da odgodi..
reci joj da razmisli i da sjedne i to je velika odluka i ne triba zuriti...

+ odakle si tocno.. napisi ako je neki veci grad.. mislin da su dominkake u zadru..
bilo bi odlicno kad bi ona uclanila se u neku volontersku udrugu u kojoj su mladi (koja nije katoličkog nuzno predznaka) i da na taj nacin ispuca se. dobro je netko rekao za pucku kuhinju... al ima i drugih volonterskih caka..
pitanje je dal bi ona i izdrzala na obuci za časne.. mozda i bi za inat obitelji svojoj koja se protivi zato mislin da je najbolje da ju podrzavas ali na nacin da joj kazes da priceka..
navedi joj svoje primjere gdje si se dvoumila i slicno

EDIT: kad odes na razgovor s časnom reci joj iskreno situaciju i pitaj dal postoji mogucnost da ti sestra volontira s njima ili da li sestra poznaje neku udrugu gdje moze volontirati tvoja sestra. i reci joj iskreno da smatras da bi bilo dobro da ona zavrsi faks i da ne zuri u odluci.. jer je premlada..
mislin da su se sestre i susretale s time često da su clanovi obitelji u nedoumici i slično..
+normalno da će ju sestre vrbovati ali ako su razumne potaknit ce ju da zavrsi faks.
samo nek tvoja sestra odluci dal zeli zavrsiti faks za sebe ili za red. zivi li za sebe ili za koga*
e.

Zadnje uređivanje Splićankaa : 05.03.2015. at 15:33. Reason: ..
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2015., 15:31   #20
Duhovni poziv my ass.Da li je ikad imala dečka? Boji se svijeta i neuspjeha u tolikoj mjeri da se odlučila zabit u samostan.
GosponProljeće is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.