Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.11.2009., 10:05   #61
Slažem se sa white alien, psu treba snimiti kukove pod anestezijom, to je najispravnije.
Moja frendica je vodila leonbergera u Graz na snimanje kukova, sedirali ga i snimili.
Nemoj se unaprijed toliko brinuti, davno su mom NJO na veterini snimili kukove kad je ima godinu dana i dali takvu groznu dijagnozu da sam se rasplakala, e da bi on živio 13 godina bez ikakvih problema, skakao, trčao, sve ok.
Ponovi snimanje, raspitaj se još dobro gdje je najbolje(i tebi najbliže)
fr4ntik is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 12:28   #62
njega su stavili pod anesteziju i polegli su ga na leda... ja sam mu drzo prednji kraj, a vet straznji kraj, da bude kao stabilan...

iduci tjedan idem na sastanak s dr Butkovicem, odnijet cu taj nalaz i pitat za misljenje (on je kao najbolji vet ortoped u Hrvatskoj)... ako kaze da je krivo slikano ici cu na RTG kod milana matka u sloveniju... a ak bude trebala operacija il tak nes onda cu isto ic kod matka
matei1707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 12:57   #63
Quote:
matei1707 kaže: Pogledaj post
njega su stavili pod anesteziju i polegli su ga na leda... ja sam mu drzo prednji kraj, a vet straznji kraj, da bude kao stabilan...

iduci tjedan idem na sastanak s dr Butkovicem, odnijet cu taj nalaz i pitat za misljenje (on je kao najbolji vet ortoped u Hrvatskoj)... ako kaze da je krivo slikano ici cu na RTG kod milana matka u sloveniju... a ak bude trebala operacija il tak nes onda cu isto ic kod matka
Ne razumijem se u rendgenske snimke, ali mislim da ti je ovo najpametnija odluka. Arčiju i tebi želim puno sreće i puno skakanja.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 13:51   #64
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Što se tiče rentgena, teško je da je krivo napravljen, ali postoji bolje i lošije očitavanje snimke.Za očitavanje je broj 1 prof Mensur Šehić i cijela njegova ekipa na vet faksu.Prof Šehić je preporučio terapiju i psu spomenute forumašice tije.
Što se tice rengena FCI ga ne bi priznao da znaju da pas nije bio sediran. A na vet faksu to ne rade iako su dobili naputak od FCI/HKSa da pas MORA biti sediran.
To je samo jedan pokazatelj neprofesionalnosti i neodgovornosti ekipe na faksu.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 13:52   #65
Quote:
matei1707 kaže: Pogledaj post
njega su stavili pod anesteziju i polegli su ga na leda... ja sam mu drzo prednji kraj, a vet straznji kraj, da bude kao stabilan...

iduci tjedan idem na sastanak s dr Butkovicem, odnijet cu taj nalaz i pitat za misljenje (on je kao najbolji vet ortoped u Hrvatskoj)... ako kaze da je krivo slikano ici cu na RTG kod milana matka u sloveniju... a ak bude trebala operacija il tak nes onda cu isto ic kod matka
Gle, ako ti pas nije bio sediran, onda je krivo slikano. Odi u sloveniju, potrositi ces 200tinjak kuna i biti ces mirna.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 14:17   #66
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Odi u sloveniju, potrositi ces 200tinjak kuna i biti ces mirna.
zar se u ZG ne može baš nigdje slikanje pravilno napraviti??
malikali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 14:18   #67
Quote:
porga kaže: Pogledaj post
Gle, ako ti pas nije bio sediran, onda je krivo slikano. Odi u sloveniju, potrositi ces 200tinjak kuna i biti ces mirna.
Kaže da je bio sediran, ali snimka bar meni izgleda da je pas loše postavljen.
Recimo jedan link o tome kako treba biti postavljen.
http://leerburg.com/hipart.htm
Svakako se slažem da treba potražiti i drugo mišljenje, kad je riječ o bolesti bilo o kome da je riječ drugo, a ni treće mišljenje ne može škodit.
I ne mora biti sve tako crno, kako je netko već spomenuo, ima bezbroj primjera gdje su psi s displazijom ( većim stupnjem) doživjeli sretnu starost.Nije to smrtna osuda, ima i puno gorih stvari i bolesti.
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 16:47   #68
Quote:
white alien kaže: Pogledaj post
Kaže da je bio sediran,
Tak mi i treba kad ne citam sve.
porga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 17:00   #69
Quote:
malikali kaže: Pogledaj post
zar se u ZG ne može baš nigdje slikanje pravilno napraviti??
ma može, ali to zasigurno nije veterinarski fakultet

Znam mali milion zasranih slučajeva, krivo postavljenih dijagnoza na osnovu loših snimaka (ja jedna od njih). Jebate, pitam se ko sve dobiva kod nas uzgojnu dozvolu sa dijagnozama s našeg faksa dok se ortopedi u Sloveniji zgražaju svaki puta nad snimkama napravljenim na faksu. A s druge strane, ne vidim ni poantu slikanja kukova za uzgojnu kad u HKS-u dozvoljavaju parenje sa HD-D. Samo da uzmu lovu.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2009., 22:56   #70
Neznam ima li među vama veterinara, ali nadam se da nema!Katedra za rentgenologiju zagrebačkog Vet faksa, sigurno nema konkurenciju.Prof Šehić je alfa i omega za rentgen, a prof Butković je od diplome uz njega.Isto vrijedi i za prof Stanina.Ostale slabije znam, ali sam siguran da se nitko na tu katedru nemože prešvercati.Prof Šehić je mojim psima snimao i OČITAVAO kukove pred 30 godina.Jedan je od rijetko plodnih autora na području rentgenologije i neizostavan suradnik u humanoj medicini.Njemački rentgenolozi su pri spomenu njegovog imena padali ničice.I to ne neki seoski!
Zašto bi pas morao biti sediran!?Tko je prije 10, 20 ili više godina sedirao ili uspavljivao pse radi snimanja?A psi su odlazili na snimanje!A to što se događa u kinologiji....Pa i vi ste svi kinolozi, ako odlazite na snimanje kukova!
Etiološki gledano, displazija je multifaktorijalna bolest.U prethodnom postu već sam napisao da i hrana u velikom dijelu utjeće na razvoj bolesti, a iz iskustva znam da pravilno hranjeni potomci katastrofalno displazičnih roditelja nisu pokupili nasljedstvo, niti nitko iza njih.Ali isto tako znam pse koji su imali pretke u više od 10 generacija sa negativnom displazijom, ali su došli vlasnicima koji su ih hranili smećem i za početak zaradili rahitis, a kasnije i displaziju.Dok drugi, iz istog legla, ali na normalnoj klopi nisu.
Matei, otiđi na zagrebački fax i napravi snimku.Ako si več kontaktirao/la prof Butkovića, ne vidim zašto on nebi bio, najedamput, mjerodavan napraviti snimku i očitati je.
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 02:13   #71
prodajem Caniviton prah za terapiju displazije kukova i sl. kod pasa, skoro pa čitavo pakovanje, rok trajanja sredina 2010.
Cijena stvarno povoljna: 200 kn (inače dođe cca 500 kn).
Broj moba 095/8724 080 Kristina
__________________
potpis.
kika123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 09:54   #72
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Neznam ima li među vama veterinara, ali nadam se da nema!Katedra za rentgenologiju zagrebačkog Vet faksa, sigurno nema konkurenciju.Prof Šehić je alfa i omega za rentgen, a prof Butković je od diplome uz njega.Isto vrijedi i za prof Stanina.Ostale slabije znam, ali sam siguran da se nitko na tu katedru nemože prešvercati.Prof Šehić je mojim psima snimao i OČITAVAO kukove pred 30 godina.Jedan je od rijetko plodnih autora na području rentgenologije i neizostavan suradnik u humanoj medicini.Njemački rentgenolozi su pri spomenu njegovog imena padali ničice.I to ne neki seoski!
Zašto bi pas morao biti sediran!?Tko je prije 10, 20 ili više godina sedirao ili uspavljivao pse radi snimanja?A psi su odlazili na snimanje!A to što se događa u kinologiji....Pa i vi ste svi kinolozi, ako odlazite na snimanje kukova!
Etiološki gledano, displazija je multifaktorijalna bolest.U prethodnom postu već sam napisao da i hrana u velikom dijelu utjeće na razvoj bolesti, a iz iskustva znam da pravilno hranjeni potomci katastrofalno displazičnih roditelja nisu pokupili nasljedstvo, niti nitko iza njih.Ali isto tako znam pse koji su imali pretke u više od 10 generacija sa negativnom displazijom, ali su došli vlasnicima koji su ih hranili smećem i za početak zaradili rahitis, a kasnije i displaziju.Dok drugi, iz istog legla, ali na normalnoj klopi nisu.
Matei, otiđi na zagrebački fax i napravi snimku.Ako si več kontaktirao/la prof Butkovića, ne vidim zašto on nebi bio, najedamput, mjerodavan napraviti snimku i očitati je.
ako pas maldi vec ima displaziju, moze li se pravilnom prehranom to ublazit i da se ne primjete simptomi? vise mu ne dajem kupovnu hranu, sad samo kuhano... kosti svaki dan da jede jel tamo ima chondroina (a ne kupovat condron forte i to)... ak bi mi mogo animacanis rec jos kaj bi bilo dobro oko prehrane... barf, jel to zdravo da jede, il je bolje kaj mu ja kuham?
Arci je do sada jeo eukanubu large breed puppy i kuhane obroke svako malo... al sad sam izbacio kupovnu hranu iz menia

jel neko zna mogu li mu ja masirat nogu na koju sepa i kako (da li to pomaze)?

ispricavam se kaj imam tolko pitanja, al nemogu si pomoc
matei1707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2009., 12:00   #73
Quote:
matei1707 kaže: Pogledaj post
ako pas maldi vec ima displaziju, moze li se pravilnom prehranom to ublazit i da se ne primjete simptomi?
Ne. Prehranom možeš samo utjecati na to da mu se stanje ne pogorša.
Quote:
vise mu ne dajem kupovnu hranu, sad samo kuhano... kosti svaki dan da jede jel tamo ima chondroina (a ne kupovat condron forte i to)... ak bi mi mogo animacanis rec jos kaj bi bilo dobro oko prehrane... barf, jel to zdravo da jede, il je bolje kaj mu ja kuham?
Pod kupovnom hranom vjerojatno misliš na dehidrat, sve kupujemo, ništa ne dobivamo badava. Kuhana hrana u ovom je slučaju za njega lošija, pogotovo bez dodataka prehrani. Kosti nisu izvor kondroina. Ako ne želiš psa dalje hraniti dehidratom, BARF je svakako bolji izbor nego hrana kuhana u domaćoj režiji.
Quote:
Arci je do sada jeo eukanubu large breed puppy i kuhane obroke svako malo... al sad sam izbacio kupovnu hranu iz menia
Nije mu Eukanuba kriva za displaziju.
Quote:
jel neko zna mogu li mu ja masirat nogu na koju sepa i kako (da li to pomaze)?
Možeš, ali nježno i nastoj masirati samo mišićje, a ne nedajbože "namještati kosti". Displaziju time nećeš ukloniti, ali ćeš olakšati mišićima koji na sebe preuzimaju veći teret nego što bi ga inače nosili, jer ih kosti ne podržavaju kako valja.

Općeniti savjet: displazija nije smrtonosna bolest u tom smislu da će pas preko noći umrijeti. Nemoj paničariti. To može biti samo kontraproduktivno. Porazgovaraj s veterinarom u Vet-Pointu, spomeni mu ideju da bi otišao s psom u Sloveniju i dogovori se za dalje. Svakako treba odmah početi planirati da bi se Arčiju što prije pomoglo, ali to ne treba biti navrat-nanos, nego u pravom trenutku, to jest kad je za psa to najpovoljnije.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 22:45   #74
Baš mi je nešto palo na pamet!Možda će netko reći cigla.Zapravo, sigurno hoće!
Probajte razmisliti o slijedećem:
Ako je displazija genetski uvjetovana, kako to da su psi uopće postojeća vrsta životinja.Koliko ja znam, displaziju se prati i nastoji genetskom selekcijom suzbiti, prorijediti, oko 50 godina.Što je bilo prije?Nije bilo displazije?Ili su svi psi bili displazični?Kako se je onda među "svima" našlo nedisplazičan par i krenulo selekcijom?Ili, ako nisu baš svi bili displazični, kako je moguće da nisu, ako je displazija genetski uvjetovana?Svakao treba uzeti u obzir da se radi o tisućama godina nekontroliranog razmnožavanja, uglavnom u incestu, jer u čoporu alfa pari sve od reda.I sestre i kćeri, i unuke!
Zašto pitam, kako je moguće da psi nisu izumrli?Pa zato, jer bi u tom nekontroliranom incestnom parenju, potomci potomaka, potomaka i tako u nedogled, bili več toliko displazični, da se ne bi mogli niti kretati, a kamoli loviti hranu ili naskakati na ženke, a ni ženke ne bi baš mogle nositi parnjake prilikom parenja.
Za razmisliti, ha?
animacanis is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 23:19   #75
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Prof Šehić je alfa i omega za rentgen, a prof Butković je od diplome uz njega.
Ne znam za tog Šehića, ali znam da mi je ovaj drugi "famozni" rekao da mom psu nije ništa i da glumi nakon trećeg rtg-a i skoro 3 mjeseca šepanja. Naravno, moj pas nije glumio, već ga je netko na tom "famoznom" faksu krivo skrpao kad je bio strgan kao mali pa su onda stričeki Janezi to fino popravili i moj pas odjednom više ne glumi (čitaj: ne šepa). Poanta priče: vet. fakultet u Zagrebu je u qurcu i umijesto da gubite živce i novce potražite nekoga tko ima volje za vas i vašega psa, tko neće zabušavati na dežurstvu kad je potrebno i tko će svoj posao obaviti kako spada. Toliko od mene i mog "glumca"
Također, kad sam istom psu slikala kukove dijagnoza je kriva a snimke izgledaju bogu za plakat.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 04:04   #76
Quote:
animacanis kaže: Pogledaj post
Ako je displazija genetski uvjetovana, kako to da su psi uopće postojeća vrsta životinja.Koliko ja znam, displaziju se prati i nastoji genetskom selekcijom suzbiti, prorijediti, oko 50 godina.Što je bilo prije?Nije bilo displazije?
Nisu psi prije 50 godina živjeli kao danas u mnogim segmentima, a kamo li tom.
I da, vjdrujem da je displazije bilo uvijek. Jači opstaje, tako je bilo uvijek, danas sve manje.
Quote:
Ili su svi psi bili displazični?
Naravno da nisu.
Quote:
Kako se je onda među "svima" našlo nedisplazičan par i krenulo selekcijom?Ili, ako nisu baš svi bili displazični, kako je moguće da nisu, ako je displazija genetski uvjetovana?Svakao treba uzeti u obzir da se radi o tisućama godina nekontroliranog razmnožavanja, uglavnom u incestu, jer u čoporu alfa pari sve od reda.I sestre i kćeri, i unuke!
Zakon prirode je da jači preživljava, nastavlja svoje gene, a neće šepava ženka ni preživjti do parenja ( u prirodnim uvijetima), a ni bogme ni mužjak, a kamo li pariti ikog ( ne znam koliko ti je poznato, ali ja vidjeh gdje se ženka neće spariti s nekim tko joj ne paše i obratno, a radilo se redom o parnjaku/parnjakuši koja nije zdrava i to očito).
Quote:
Zašto pitam, kako je moguće da psi nisu izumrli?Pa zato, jer bi u tom nekontroliranom incestnom parenju, potomci potomaka, potomaka i tako u nedogled, bili več toliko displazični, da se ne bi mogli niti kretati, a kamoli loviti hranu ili naskakati na ženke, a ni ženke ne bi baš mogle nositi parnjake prilikom parenja.
Opet, prirodna selekcija koje kod uzgoja pasa danas NEMA, sve je stvar našeg ljudskog odabira, ne prirode i sve se rade protiv nje ako nam se hoće.
Quote:
Za razmisliti, ha?
Bogme da, ja sam puno razmišljala o tome, a da li si ti razmišljao o izgledu pasa samih prije ljudske selekcije u smislu uzgoja? Kako su izgledali ili još bolje kako izgledaju mješanci danas bez obzira da li u drugoj-trećoj generaciji ( čak već i u prvoj) imaju i izrazite brahicefalične pse i sl. samo za početak?
Da, čistokrvne seletkirane pasmine ne postoje dugo, daleko kraće nego pas kao vrsta i ne, ne bih išla u dubioze što je prirodna selekcija, a što naša ljudska jer te dvije često nemaju veze jedna s drugom i dovoljno je samo pogledati neke pasmine da se vidi koliko su kontradiktorne jedna naspram druge, nažalost, to je realnost i nas i pasa. ( ista teza je primjenjiva i na suvremenim ljudima )
white alien is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 14:02   #77
evo jucer sam razgovaro s uzgajivacem, reko je kolko se on kuzi da je lijeva noga ok, a da je desna c/d displazija

bio sam danas na vet faksu... imo sam dogovor s dr Butkovicem al on je imo studente pa me nije mogo primit, a dr Sehica nije bilo... pa me primio jedan drugi profesor neznam kak se zove... uglavnom io je u zurbi pa je zavrsio s mnom za manje o 1 minute, uglavnom odjebo me da budem pristojan...

gledo je rtg i reko da je kvaliteta vrlo zadovoljavajuca, a da je nalaz los.... ja sam mu reko sta je meni uzgajivac reko, a on je na to reko, citiram: "u, pa ja mislim da je to dosta losije, reko bi negdje e displazija"... s tida je on to od oka zakljucio, u manje od minute, nije nis mjerio ni gledo... reko je kao da aron treba puno hodat laganim tempom, da ide plivat sto vise, da ide po mogucnosti na fizikalne terapije i da bi bilo dobro da s laganim tempom penje uz brda... da mu se brze misicii jacaju...

ja sam mu reko da aron sam cim ga pustim trci po livadi ko lud, igra se, i poslije ne civili i nis ga ne boli, osim sto malo stedi zadnju lijevu nogu i on je reko da je to super kao da je dobar znak....

uputio me na kirugiju da razgovaram tam, a tam su opet bili studenti i reko je lik an kirurgiji da stanem u rd, a bilo je gro studenata... tak da nisam zapravo nis obavio....

sutra cu nazvat matka u sloveniju i poslat rtg postom, pa nek on kaze kaj misli....

kaj vi misliste o tom?

hvala
matei1707 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 14:11   #78
sutra cu nazvat matka u sloveniju i poslat rtg postom, pa nek on kaze kaj misli....

fr4ntik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 14:54   #79
Quote:
matei1707 kaže: Pogledaj post
sutra cu nazvat matka u sloveniju i poslat rtg postom, pa nek on kaze kaj misli....

kaj vi misliste o tom?

hvala
Budi spreman na to da će ti preporučiti da dođeš i da napravite CT. Ja sam došla s rendgenskim snimkama - bili su laktovi u pitanju, ali mi je rekao da se na rendgenu ne može vidjeti onako dobro kao na CT-u. Za utjehu CT oba lakta, pregled, CD sa snimkama i ispis s povijesti bolesti platila sam triput manje nego što su za jedan lakat tražili u Zagrebu, s tim da je od zagrebačke cijene 400 kuna otpadalo na, citiram, "veterinara koji će psu držati nogu za vrijeme snimanja". Odonda, svaki put kad mi Sita da šapu, kažem: Eto, vidiš, sad smo zaradile 400 kuna.

Uostalom, pitaj za cijenu preko telefona. Mislim da nije bitno skuplje.
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 14:56   #80
Zahebi više taj vet. faks i odi u Sloveniju. Tamo ti pod 1) psa sediraju pod 2) slikaju kako spada (namješta i drži više ljudi, pas je u kalupu), pod 3) ne prde gluposti, ne daju odokativne dijagnoze i ne odhebu te zato kaj im se žuri, nego ti izmjere točno kutove (vide se kutovi mjerenja)
ovak nekak


i daju ti točnu dijagnozu uz savjet šta i kako dalje. Gubiš vrijeme, živce i novce, a već si mogao znati na čemu si.

Zadnje uređivanje Smartie : 18.11.2009. at 15:01.
Smartie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:10.