Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2011., 10:13   #41
Moram priznati da bih se skoro složila s tvojim dečkom ali ne zato jer "su to samo mačke" nego iz sljedećih razloga:

Ako su mačke zdrave i cjepljene na zarazne bolesti (što trebaju biti, bez obzira što ne idu van), ne pokazuju nikakve znakove imunodeficijencije (znači, nisu kontinuirano prehlađene, šmrkave, bezvoljne, upaljenih očiju, gingive, nemaju iscjedak iz nosa i sl.), onda ajmo reći da su zdrave i da je nepotrebno testirati ih. Ako i nose virus, onda može biti neaktivan ili u minimalnoj količini i ne mora se čak nikada ni aktivirati. Mačke ne idu van pa je rizik od zaraze (u oba smjera) nikakav. S FeLV-om i FiV-om se može inače proživjeti čak i kvalitetan mačji život uz normalnu njegu a kad krene liječenje, onda znači da se virus aktivirao i onda je ionako kraj pa ne treba produljivati agoniju.

Osobno ne cijepim mačke na leukozu jer cjepivo ionako nije 100% učinkovito a u svojoj praksi i dugogodišnjem suživotu s mačkama sam utvrdila da i nije baš tako zarazno kako se priča (valjda zato da prodaju cjepivo ). Tako u mojem kućanstvu zajedno žive i FeLV pozitivna i zdrave mačke uz sasvim redovan režim i nitko se nije zarazio. Naravno - mačke su sterilizirane/kastrirane i nema međusobnog parenja.

Ako ikada koja od mačaka pokaže slkonost infekcijama ili na bilo koji drugi način kronično smanjeni imunitet, onda se može testirati, čisto zbog toga da se zna daljnji tok liječenja i procijeni uopće smjer i vrsta terapije.

Testiranje je također obavezno i mudro ako su mačke uzgojne.


Quote:
MissC kaže: Pogledaj post
U nedoumici sam i molim vašu pomoć.
Imam 3 mace. Sve tri su udomljene. Starosti 5, 7 i 9 mjeseci. Zdravi su. Borave isključivo u stanu. Najstariji je kastriran, ovo drugo dvoje će uskoro biti.
Htjela sam ih odvesti na testiranje na mačju sidu i leukemiju.
No međutim izbila je s dečkom skoro svađa oko toga.
Njegov stav je da nema potrebe bezveze trošiti novce i testirati ih, kad i tako da nešto imaju, imaju i samo bi se brinula oko toga i potrošila hrpu novca na liječenja a to su samo mačke.

Može li mi netko reći je li ih dobro testirati. Koje su prednosti toga? I što ukoliko se otkrije da imaju nešto od to dvoje.
Ili ako nemaju, treba li ih onda cijepiti protiv istoga ako borave samo u kući?
Prilično sam zbunjena, znam da želim najbolje za mace ali ne bi htjela pretjerivati u toj brizi.

Molim vas vaša mišljenja vezana uz navedena testiranja.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!

Zadnje uređivanje LinaLena : 16.03.2011. at 10:20.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 10:28   #42
Hvala Lina Lena na odgovoru
MissC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 13:45   #43
Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Ako su mačke zdrave i cjepljene na zarazne bolesti (što trebaju biti, bez obzira što ne idu van), ne pokazuju nikakve znakove imunodeficijencije (znači, nisu kontinuirano prehlađene, šmrkave, bezvoljne, upaljenih očiju, gingive, nemaju iscjedak iz nosa i sl.), onda ajmo reći da su zdrave i da je nepotrebno testirati ih. Ako i nose virus, onda može biti neaktivan ili u minimalnoj količini i ne mora se čak nikada ni aktivirati. Mačke ne idu van pa je rizik od zaraze (u oba smjera) nikakav. S FeLV-om i FiV-om se može inače proživjeti čak i kvalitetan mačji život uz normalnu njegu a kad krene liječenje, onda znači da se virus aktivirao i onda je ionako kraj pa ne treba produljivati agoniju.
Sve su ovo stvari za polemiku ali mislim da je ipak odluka na vlasniku. Meni je 80% zaštićenost cijepljenjem dovoljan razlog za isto.
MissC dosta je važno i iz kakvog su okruženja tvoje mace došle, a cijepljenje nema smisla ako ne znaš da li je mačka FelV+ ili -.
Ali ovo boldano ne kužim, kako ti znaš da je kraj ako se virus aktivirao, i da je mačka u agoniji koju ne treba produljivat?!
Što u stvari želiš time reći, da se mačku eutanazira?
Jel to savjet i za Lucky 13 i njenog mačka?
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 17:03   #44
Quote:
Lilivanili kaže: Pogledaj post
Sve su ovo stvari za polemiku ali mislim da je ipak odluka na vlasniku. Meni je 80% zaštićenost cijepljenjem dovoljan razlog za isto.
MissC dosta je važno i iz kakvog su okruženja tvoje mace došle, a cijepljenje nema smisla ako ne znaš da li je mačka FelV+ ili -.
Ali ovo boldano ne kužim, kako ti znaš da je kraj ako se virus aktivirao, i da je mačka u agoniji koju ne treba produljivat?!
Što u stvari želiš time reći, da se mačku eutanazira?
Jel to savjet i za Lucky 13 i njenog mačka?
OK, malo sam bila nejasna u želji da skratim i ne filozofiram previše.

Dakle, sve sam ja to prošla s FeLV pozitivnim mačkama pa znam taj cijeli ples. Liječiti - da, dok je to moguće i dok reagira na terapiju. Kad jednom prestane reagirati na terapiju, onda to prelazi u mučenje a ishod je ionako zna se kakav. Tada eutanazirati jer sve drugo je mučenje. Ali ne znam zašto sada o tome ovdje razgovarati? BTW, ne znam što je s Lucky 13 i njezinim mačkom pa ne mogu reći.

Mislim da 1600 kn koliko bi platila 3 testiranja FeLV i FiV za 3 mačke može korisnije potrošiti, za kvalitetnu njegu - a ako su mačke zdrave kao što kaže i ako ne pokazuju nikakave simptome prema kojima bi se posumnjalo na prisutnost virusa, i ako se neće pariti niti izlaziti van ... zašto bi bilo baš nužno testirati ih. Osim ako ih želi cijepiti. Ali ni to nije preduvjet. O štetnosti i koristi cjepiva ne bih ovdje i sada jer za to postoje posebne teme ali ja sam od onih koji tome pristupaju vrlo suzdržano i kritički. Dakle, prema potrebi a ne "ajde cijepi i što treba i što ne treba", jer svako cjepivo sadrži u sebi i neke ne baš toliko korisne sastojke koji štete zdravlju.

A što će se dogoditi ako ih testira i jedna je pozitivna??? A zapravo zdrava? Što bi time dobila? Testirati stigne uvijek ako se za to pokaže potreba.

Napisala sam svoje viđenje situacije i svoje mišljenje a savjet bi najpametniji bio:

- testiraj ako hoćeš i ako imaš novaca i ako si baš jako znatiželjna ... ili nemoj testirati. Eto. Isto kao što će ti svatko drugi reći.

Nažalost nemamo kristalnu kuglu pa ne možemo ništa tvrditi sa sigurnošću, ali ne mogu to ni veterinari, pa onda smo opet na početku.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!

Zadnje uređivanje LinaLena : 16.03.2011. at 17:09.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 20:37   #45
Reagirala sam na ovo, jer znam nekoliko FeLv i FIV pozitivnih maca koje su liječene kada se aktivirao virus i bolest se drži pod kontrolom. Godinama. Pozitivne mačke su i ovako dovoljno stigmatizirane (pa čak i od nekih veterinara koji vlasnicima savjetuju eutanaziju kada se mačka pokaže pozitivna) i teško udomljive pa im takve nes(p)retne izjave ne pomažu.
Ne pomažu ni vlasnicima koji saznaju da im je mačka pozitivna i/ili bolesna i pronađu ovu temu u potrazi za informacijama i savjetima.

Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
... kad krene liječenje, onda znači da se virus aktivirao i onda je ionako kraj pa ne treba produljivati agoniju.

S ovim se slažem, ali tako je sa svakom težom bolešću zar ne:
Quote:
LinaLena kaže: Pogledaj post
Liječiti - da, dok je to moguće i dok reagira na terapiju. Kad jednom prestane reagirati na terapiju, onda to prelazi u mučenje a ishod je ionako zna se kakav. Tada eutanazirati jer sve drugo je mučenje.
Ne znam otkud cifra od 1600 kn, u Bubi je testiranje za FIV/FeLv 200 kn po mački.
Slažem se sa tvojim mišljenjem kada treba razmišljati o testiranju, i da mačke koje su zdrave, ne pokazuju simptome, ne idu van i ne dolaze iz sumnjivog okružja, ne treba testirati ako baš sad nemaš neki višak love koji te svrbi u džepu.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 00:39   #46
Moj mačak je bolje. Živnuo je, želi se maziti, dođe nam u krilo, prede.


Za sad je dobio 2 pikice Baypamuna, treba primiti još jednu. Nakon toga budemo vadili krv da vidimo jel mu se krvna slika kaj popravila.

Mi smo test na FeLV i FIV platili 150 kn.

Jedino kaj mi nije jasno je to da povremeno jede pjesak iz wc-a. Ne znam zašto to radi. Možda mu fali nekaj u prehrani?
lucky13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 09:56   #47
A dobro, znači da su spustili cijenu. Znam da je relativno nedavno još na faksu testiranje bilo 200 kn FeLV + 200 kn FiV.

Lilivanili, naravno da ne treba odmah otpisati mačku ako se potvrdi da je pozitivna, pa napisala sam da imam takvu koja funkcionira sasvim normalno. Ali isto tako znam da kad jednom krene nizbrdo i kad prestane reagirati na lijekove, onda postane jako tužno i ružno i mučno za macu.
.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 21:57   #48
lucky13 baš mi je drago da mu je bolje.
držim mu fige da se potpuno oporavi.
za pijesak nemam pojma zašto ga jede, možda mu fali minerala? što vet kaže, jesi ga pitala?
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 17:15   #49
Moj mačak je također počeo jesti pijesak i to me jako zabrinjavat.
Naravno ne dam mu da ga jede, ali svako malo se zaleti do wc-a.

Mene zanima da li je netko radio test na mačju sidu i leukemiju i koliko košta?

Prošli tjedan kada sam bila s njim kod veterinara, napomenula sam da jede pijesak na što je veterinar rekao da je to mogući znak da je mačka anemična ( ne mora biti ), te da bi ga trebalo testirati na navedene bolesti jer je anemija jedan od simptoma mačje leukemije.
Vilica20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 17:56   #50
Ja sam testirala svoje 3 mačke + 1 prinovu u 12 mj prošle godine na FELV i Fiv za 99 kn po mački. Nažalost ne i na FIP jer mi to nitko nije spomenuo. Nemojte zaboraviti FIP kao što ga zaboravljaju veterinari zato jer je 100% smrtonosan kad se aktivira...

Glede jedenja pijeska, ja sad pušem i na hladno, ali pitajte i inzistirajte na eventualnoj vezi jedenja pijeska i FIP-a/FELV-a....
zvončica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:21   #51
Quote:
zvončica7
kaže:
Ja sam testirala svoje 3 mačke + 1 prinovu u 12 mj prošle godine na FELV i Fiv za 99 kn po mački.
Bila akcija?
Zadnji put kad sam provjerio nabavna cijena je bila oko 130-140kn pa očekujte cijene nešto više od nabavne.
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:30   #52
Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Bila akcija?
Zadnji put kad sam provjerio nabavna cijena je bila oko 130-140kn pa očekujte cijene nešto više od nabavne.
da u Fiziovetu, a memorandum od nalaza je bio Diavet
da zaboravih napomentu da je test za FIP u 2mj bio 200kn...
zvončica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 18:34   #53
Quote:
zvončica7 kaže: Pogledaj post
da u Fiziovetu, a memorandum od nalaza je bio Diavet
U Dia-vetu je trenutno akcija, zvala sam ih.
Testiranje je 70 kn + PDV
Ja sve svoje 3 idem testirati.
MissC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 19:48   #54
U Dia-vetu je akcija već duže vrijeme, svi vi koji tamo vodite mace na testiranje nadajte se da to neće šlampavo napraviti i da će test pokazati stvarne rezultate...
Nedavno je bila tema o maci (otvorila ju je forumašica Myriad) koja je testirana u Dia-vetu, test pokazao da je FeLv pozitivna, bilo je kukulele što ćemo sad, ali macu je udomila.
Kao što se pokazalo ne baš uspješno, jer je vlasnicima sletila s ne znam kojeg kata i polomila zdjelicu, pa su je vratili jer nemaju love za liječenje , pa je izliječena i ponovo testirana kod drugih jer je Myriad sumnjala u ispravnost testiranja u Dia-vetu koje je izgledalo ovako:
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...4&postcount=41
na kraju maca ispala negativna na drugom testu.

Malo sam otegla, ali s razlogom: bolje nikakvo testiranje nego šlampavo koje može pokazati krive rezultate.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 20:03   #55
Lilivanili, hvala na info.
Idem u srijedu tamo pa ću vidjeti.
na mene su ostavili pozitivan dojam.
MissC is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2011., 23:36   #56
Quote:
MissC kaže: Pogledaj post
U Dia-vetu je trenutno akcija, zvala sam ih.
Testiranje je 70 kn + PDV

ja sam danas kod svog veta platila 280 kn testiranje na FeLV i FIV.
pred neko vrijeme su mi u Bubi rekli 250 kn.

al kad citam ovo sto pise @Lilivanili o testiranju u Diavetu i kad usporedim s ovim sto sam danas vidla, nije mi zao razlike u cijeni.

inace, svoju prvu macku, koja sada ima 3 godine, nikad nisam testirala. nit mi je tko predlagao, nit sam tada kad sam ju udomila ista znala o FeLV-u i FIV-u. sva sreca pa je od prvog dana zdrava ko dren.
ovu sad drugu sam naprosto morala testirati, s obzirom na sve bolestine koje je prosla i njezino porijeklo.
Leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 17:01   #57
naravno da testiranje ne treba izgledati na takav način, ali u pravilu se savjetuje ponoviti test nakon nekog vremena, posebno kod mlađih mačaka, a i zbog pogreške testa (baš testa, ne načina testiranja)
mopsica is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 14:57   #58
Nažalost test je pokazao da je mačak pozitivan na leukemiju.

Da li ima tko iskustva sa mačkom koja ima leukemiju?
Kakva bi trebala biti prehrana da joj osnaži imunitet?
Mačak normalno jede, živahan je.

Hvala na odgovorima.
Vilica20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 15:03   #59
Kvalitetno ga hrani, neka ne ide van (nadam se da je kastriran) nemoj ga izlagati nepotrebnom stresu, a dodatci i općenito nekima dobro dođu, imaš Imunoboost za neke hitnije trenutke, a svakodnevno su meni ok VMP tablete. Brijem da ima još toga. Uglavnom, to što je pozitivan, ako lijepo i mirno živi, ne mora ništa značiti, može uz normalnu brigu i odgovorne vlasnike poživjeti ko i svaka druga mačka. Znači, nije kraj svijeta. Koliko samo ljudi ima pozitivne mace, a da nikad nisu radili test, pa to ni ne znaju.
lapdog is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2011., 15:15   #60
Hvala na brzom odgovoru
Znam da nije kraj svijeta, nego sam malo potresena dijagnozom, jer sam prije manje od mjesec dana mačku staru 13 godina morala dati uspavati .
Zabrinjava me to što su mu limfni čvorovi povećani, sutra ćemo napraviti kompletni hematogram pa ćemo vidjeti kakva je daljnja situacija.
Vilica20 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.