Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2011., 14:36   #41
Da li je moguće nakon sveučilišnog preddiplomskog završenog (titula sveučilišni prvostupnik), te završenog stručnog diplomskog (titula MBA, stručni specijalist) ići na PDS za sveučilišnog specijalista struke (ako je prosjek 5.0 i uz možda neku razliku za polagat)?
__________________
ELEMENTARKA :D
Ribaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 15:53   #42
Quote:
Ribaa kaže: Pogledaj post
Da li je moguće nakon sveučilišnog preddiplomskog završenog (titula sveučilišni prvostupnik), te završenog stručnog diplomskog (titula MBA, stručni specijalist) ići na PDS za sveučilišnog specijalista struke (ako je prosjek 5.0 i uz možda neku razliku za polagat)?
Poslijediplomski studij
Članak 33.
(1) Poslijediplomski studij može se upisati nakon završetka diplomskog studija
na sveučilištu.
(2) Iznimno, poslijediplomski studij može se upisati nakon završetka stručnog
diplomskog studija nakon pet godina radnog iskustva u struci, uz uvjet upisa
razlikovnog semestra/semestara na temelju odluke tijela sveučilišta.
(3) Poslijediplomski studij upisuje se za stjecanje:
- naziva specijalist struke ;
- akademskog stupnja magistar znanosti, odnosno magistra umjetnosti te
- akademskog stupnja doktor znanosti, odnosno doktora umjetnosti.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 15:54   #43
BTW, zar je tako tesko izguglati i pogledati u zakon o visokom obrazovanju?
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 01:22   #44
Quote:
naksutra kaže: Pogledaj post
da haha upravo tako, cijeli svijet je glup a mi pametni, zato je nama dobro, a njima loše jel?
ovako, što se mene tiče, logičnije bi mi bilo da se (uz par ispita) možeš prebacit sa veleučilišta na sveučilište, a da se sa sveučilišta na veleučilište bome moraš malo više potrudi jer (bez uzrujavanja sad molim) čovjek sa završene 3 godine stručnog studija je sposobniji za rad i spreman za rad od jednog čovjeka koji je završio 3 godine sveučilišta, tu sam u pravu 100%, jer dok ovaj 3 godine bifla teoriju na veleučilištu ipak koristiš oboje i praksu i teoriju...tako da mi nema logike to prebacivanje nikako...al pametni mi ajd nek im bude, neće dugo...
Slazem se sa napisanim. Ma mi jos zivimo u proslim vremenima, kada su se smatrale te vise skole smecem a sveuciliste nesto super, samo radi toga jer su sveuciliste upisavala djeca iz bogatijih obitelji. Da su strucni studiji toliko lagani onda se ne bi dugo studirala, a vecina ih nista krace ne studira od sveucilisnih studija. I te spike o tezini, ma daj se skulirajte, vecina ljudi koja je zavrsila strucni studij i kasnije upisali razliku za sveucilisni, bez nekih vecih problema su zavrsili i taj famozni sveucilisni. Dajte se vise spustite na zemlju i ugledajte se kako je to u EU!
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 17:09   #45
Nedavno vidjeh u potpisu jedne osobe: Marko Marković, univ.bacc.oec.,mag.oec.
Znači, završio je sveučilišni preddiplomski i nakon toga diplomski studij ekonomije.
Pa jel se obje titule pišu nakon završetka diplomskog studija ili po meni, bilo bi dovoljno samo napisati iza imena 'mag.oec.'?!
Ajde, ak neko ima pravo objašnjenje, baš me zanima, onak iz opće kulture.
Isabella is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 17:12   #46
piše se samo zadnja, zato što se ona prethodna podrazumjeva
ali taj maag ise iza imena
ispred imena ide znanstveni magisterij, dokorat
euridika55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 02:24   #47
Vrijede li studentski popusti samo za fakultete ili i više škole?

Znam da se pitanje mnogima čini glupo, ali mene stvarno zanima. Imaju li polaznici viših škola (npr. viša medicinska) pravo na studentske popuste i iksice, ili to imaju samo studenti "pravih" fakuleta?
Sunday Rose is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2011., 02:37   #48
Quote:
Sunday Rose kaže: Pogledaj post
Znam da se pitanje mnogima čini glupo, ali mene stvarno zanima. Imaju li polaznici viših škola (npr. viša medicinska) pravo na studentske popuste i iksice, ili to imaju samo studenti "pravih" fakuleta?
Imaju ako redovito studiraju
__________________
All the things I never said for so very long, look up, they're in my eyes. Everyone has oceans to fly. As long as you have the heart to do it. Is it reckless? Maybe. But what do dreams know of boundaries?
The world has changed me.
biancaneve is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2011., 23:14   #49
Quote:
Sunday Rose kaže: Pogledaj post
Znam da se pitanje mnogima čini glupo, ali mene stvarno zanima. Imaju li polaznici viših škola (npr. viša medicinska) pravo na studentske popuste i iksice, ili to imaju samo studenti "pravih" fakuleta?
Više škole su odavno ukinute, ljudi ih zovu samo iz razloga navike...
Sad su to veleučilišta i isti je stupanj kao nakon 3 godine fakulteta, dakle to je trogodišnji fakultet i student=student...

I naravno sva moguća prava od xice, stud.doma, student servisa pa sve do popusta...
kiklop0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2011., 16:45   #50
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Poslijediplomski studij
Članak 33.
(1) Poslijediplomski studij može se upisati nakon završetka diplomskog studija
na sveučilištu.
(2) Iznimno, poslijediplomski studij može se upisati nakon završetka stručnog
diplomskog studija nakon pet godina radnog iskustva u struci, uz uvjet upisa
razlikovnog semestra/semestara na temelju odluke tijela sveučilišta.
(3) Poslijediplomski studij upisuje se za stjecanje:
- naziva specijalist struke ;
- akademskog stupnja magistar znanosti, odnosno magistra umjetnosti te
- akademskog stupnja doktor znanosti, odnosno doktora umjetnosti.
Hvala, al ako ti je bio toliki problem nisi trebao pisati. Zanimalo me da li je netko to već uradio.
__________________
ELEMENTARKA :D
Ribaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2011., 23:45   #51
Nitko vam nemože zabranit daljnje školovanje.

Ako završite trogodišnji prediplomski stručni studiji možete se prebaciti na sveučilište, položiti propisanu razliku ispita i upisat dvije godine diplomskog te ostalo, ovisno o vašim ambicijama.
los igrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 11:34   #52
Quote:
los igrac kaže: Pogledaj post
Nitko vam nemože zabranit daljnje školovanje.

Ako završite trogodišnji prediplomski stručni studiji možete se prebaciti na sveučilište, položiti propisanu razliku ispita i upisat dvije godine diplomskog te ostalo, ovisno o vašim ambicijama.
To je problem

Završavam stručni studij i imam ogromnu želju nastaviti daljnje studiranje, in fact, nezamislivo mi je da ovdje staje moje školovanje, horor

Ajde, za privatne fakultete nije problem, to mogu upisati, al s obzirom da nemam bas 30-40 tisuća kuna u đepu, ta opcija otpada za sve vijeke vjekova.

Prije koji dan sam potrošila jedno 5 sati u komadu guglajući ŠTO mogu i GDJE upisati.

Moje saznanje jest da je ovo jadna država gdje se podcjenjuje stručni studij i to mi je ultra bezveze, jer ako sagledamo EUROPU i ostatak svijeta, stručni studij se cijeni kao i sveučilišni tj. izjednačeni su.

Uglavnom, istina je to što si rekao - mogu upisati Sveučilišni nakon stručnog uz polaganje predmeta razlike ali SAMO NA NEKIM fakultetima, primjerice ja sam bacc.oec. u području menadžmenta i voljela bih nastaviti studiranje u tom području, s tim da npr. ZGB ekonomija NE DOPUŠTA uopće upis, čak ni nakon razlike predmeta.

Za jako ali jako malo fakulteta sam našla podatak da to dopuštaju, a i ako dopuštaju onda smo na zadnjem mjestu kriterija rangiranja. Npr Splitska ekonomija dopušta upis diplomskog nakon stručnog studija uz polaganje razlike predmeta, s tim da postoji 8 rangiranja, a mi "stručnjaci" smo na 7 od 8 mjesta za popunjavanje kvote. Ono sry što hoću studirati :roll:

Sramota, zalosno je sto pravni zakoni ove države praktički ograničavaju nastavak studiranja. Da se razumijemo, svjesna sam da stručni i sveučilišni studij imaju različite poglede na znanje koje učimo, i da ja nemogu sa stručnog studija tek tako doći na sveučilišni, koji stavlja naglasak više na znanost i teoriju, i obrnuto, i naravno da je u redu da se polazu predmeti razlike, to je razumljivo i s moje strane prihvaćeno. Ali zadnji rang ?!

Tako da evo neznam što da upišem i gdje, i sve me više vuče da odem van države, prijavim se na milijun stipendija i molim boga da netko prepozna moju ogromnu zelju za studiranjem.

P.S. Ispricavam se na dugom postu

Zadnje uređivanje *Cupcake* : 02.06.2011. at 11:42.
*Cupcake* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 15:01   #53
Quote:
*Cupcake* kaže: Pogledaj post
Uglavnom, istina je to što si rekao - mogu upisati Sveučilišni nakon stručnog uz polaganje predmeta razlike ali SAMO NA NEKIM fakultetima, primjerice ja sam bacc.oec. u području menadžmenta i voljela bih nastaviti studiranje u tom području, s tim da npr. ZGB ekonomija NE DOPUŠTA uopće upis, čak ni nakon razlike predmeta.

Za jako ali jako malo fakulteta sam našla podatak da to dopuštaju, a i ako dopuštaju onda smo na zadnjem mjestu kriterija rangiranja. Npr Splitska ekonomija dopušta upis diplomskog nakon stručnog studija uz polaganje razlike predmeta, s tim da postoji 8 rangiranja, a mi "stručnjaci" smo na 7 od 8 mjesta za popunjavanje kvote. Ono sry što hoću studirati :roll:
možeš i ovdje na menadžment, čini mi se da je tvoja situacija pod točkom 5.
http://www.unizd.hr/Portals/4/odluke...0upisa_new.pdf
oni isto imaju neke prioritete, a to je i normalno, barem za one kojima je to matični studij jer, koliko sam čula, jako je težak faks i dušu ispuste dok završe pa je i normalno da se ne mogu ispred njih ugurati oni koji su negdje drugdje eventualno lakše dobili bolje ocjene (ne kažem da jesu, ali s obzirom na ozbiljnost ovog studija i tešku prolaznost, to je za pretpostaviti), ali bar nema toliko rangiranja i prioriteta kao što si vidila drugdje.
sminkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 19:53   #54
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
možeš i ovdje na menadžment, čini mi se da je tvoja situacija pod točkom 5.
http://www.unizd.hr/Portals/4/odluke...0upisa_new.pdf
oni isto imaju neke prioritete, a to je i normalno, barem za one kojima je to matični studij jer, koliko sam čula, jako je težak faks i dušu ispuste dok završe pa je i normalno da se ne mogu ispred njih ugurati oni koji su negdje drugdje eventualno lakše dobili bolje ocjene (ne kažem da jesu, ali s obzirom na ozbiljnost ovog studija i tešku prolaznost, to je za pretpostaviti), ali bar nema toliko rangiranja i prioriteta kao što si vidila drugdje.
E hvala ti puno na odgovoru

Ovo mi je zaista pomoglo. Iako, pise ovako: studenti/studentice koji
su završili stručni studij na nekom drugom visokom učilištu u Republici Hrvatskoj upisivati
na sveučilišni preddiplomski studij Menadžmenta (...)

Sto opet nema nekog smisla, jer cu opet morati ispocetka na fakultet, a to mi je gubljenje 2,3 godine + 2 godine diplomskog :/ Onda mi se najvise isplati upisati preko drzavne mature opet sveucilisni fakultet, jer mi dojde na isto.

I da, slazem se, naravno da trebaju postojati kriteriji rangiranja, i da se ja nemogu ubaciti tek tako sa dobrim prosjekom, a moguce da sam ja s prosjekom 5.0 (karikiram ) to lakse zaradile nego oni s prosjekom 3.0, jer su pristupi ucenja / ocjenjivanja drugaciji. Ja imam vise prakticnog znanja, a oni mozda teoretskog. Ali rangiranje od 8 levela? Ma daj!

No u svakom slucaju hvala na odgovoru
*Cupcake* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 22:34   #55
Quote:
*Cupcake* kaže: Pogledaj post
Sto opet nema nekog smisla, jer cu opet morati ispocetka na fakultet, a to mi je gubljenje 2,3 godine + 2 godine diplomskog :/ Onda mi se najvise isplati upisati preko drzavne mature opet sveucilisni fakultet, jer mi dojde na isto.
piše da se upisuješ na 2. ili 3. godinu, ako si ti slučaj koji bi išao na 3. onda ti je to skroz ok jer bi ti toliko trajala i razlikovna godina, a ovako bi nakon treće bila 1. prioritet i automatski nastavila diplomski
sminkica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2011., 22:52   #56
Quote:
sminkica kaže: Pogledaj post
piše da se upisuješ na 2. ili 3. godinu, ako si ti slučaj koji bi išao na 3. onda ti je to skroz ok jer bi ti toliko trajala i razlikovna godina, a ovako bi nakon treće bila 1. prioritet i automatski nastavila diplomski
Imas pravo, pravo zboris, propustila sam taj podatak! E hvala ti puno, dala si mi upravo nadu u akademski zivot i omogucila Lijepoj Našoj da postane bogatija za jednog potencijalnog magistra
*Cupcake* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2011., 23:11   #57
ili odeš ko neki ljudi sa STRUČNOG kod nas na TUM ( Tehničko u Minhenu) oni kažu ok
još dobiješ i stipendiju (prosjek veći 0d 3.5)

ovo kod nas je obično preseravanje
umjesto da ljudi uče iz primjera izvana gdje to lijepo funkcionira tu izmišljaju neku toplu vodu
__________________
Prvo reci ne, onda pregovaraj
Ange ou Demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2012., 23:00   #58
Pozdrav forumašima,

Pridružujem se forumašima, koji su željeli te koji još uvijek žele u RH, nastaviti visoko obrazovanje nakon završetka visoke škole, veleučilišta i sličnih obrazovnih ustanova na nekom sveučilištu.

Osobni primjer 2011. godine u kolovozu sam poslao prijavu na Građevinski fakultet - poslijediplomski specijalistički studij požarnog inženjerstva. Prethodno sam završio stručni studij + specijalistički diplomski stručni studij na visokoj školi.

Nakon nekoliko mjeseci čekanja i iščekivanja, na moju inicijativu usmeni odgovor predmetnog fakulteta je rezultat mog upisa bio je negativan.

Usmeno se pozivajući na neke odluke Senata sveučilišta, o zabrani upisivanja studenata sa visokih škola i veleučilišta.

Čini se da odluka nije u skladu s člankom 65 Ustava Republike Hrvatske, koji jamči visoko obrazovanje svima u skladu s njegovim mogućnostima.

A logično je da je Ustav temelj za sve Zakone i podzakonsku regulativu.

O spomenutoj problematici u pisanom obliku obavijestio sam Agenciju za visoko obrazovanje te resorno Ministarstvo. Te sam zatražio odgovor o razlozima neupisivanju na željeni smjer pri Građevinskom fakultetu, s obzirom da se o istima na kraju fakultet nije izjasnio.

Smatram da je prethodno spomenuta odluka na mjestu, u tom slučaju smatram da ne bi smio biti problem da se sveučilišta izjasne u pisanom obliku pozivajući se na istu.

Problem je kod nas da kad se treba u pisanom obliku očitati nitko se ne želi potpisati.

Ono što je u cijeloj problematici nema smisla uvedena bolonja i ECTS bodovi. Ako će se studenti i dalje dijeliti po završenom. U konkretnom slučaju inženjeri zaštite od požara nisu stručno kompetentni za upis na požarno inženjerstvo.

Bude li potrebno početna mirna te akademski vođena inicijativa može se proširiti na iduću razinu.
Ukoliko naravno zaista postoji interes drugih koji žele nastaviti visoko obrazovanje a netko ih tome sprečava. Članak 65 Ustava Republike Hrvatske je jasan.

I naša prava su zakinuta ili možda ipak nisu?
__________________
Držim da "oprema ne čini fotografa"
snoopy_dc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 11:50   #59
Quote:
snoopy_dc kaže: Pogledaj post

Čini se da odluka nije u skladu s člankom 65 Ustava Republike Hrvatske, koji jamči visoko obrazovanje svima u skladu s njegovim mogućnostima.
Pa zašto nisi upisao Građevinski fakultet i na taj način iskoristio svoje ustavno pravo na visoko obrazovanje ?

Mogao si isto tako završit neko privatno informatičko veleučilište i onda tražit recimo FER da te upiše na diplomski ili poslijediplomski. Mislim stvarno.
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2012., 12:57   #60
Quote:
lettow kaže: Pogledaj post
Pa zašto nisi upisao Građevinski fakultet i na taj način iskoristio svoje ustavno pravo na visoko obrazovanje ?

Mogao si isto tako završit neko privatno informatičko veleučilište i onda tražit recimo FER da te upiše na diplomski ili poslijediplomski. Mislim stvarno.
Drago mi je što se nisi susreo s takvom problematikom do sad i ne želim ti da istu iskusiš.

Nije isto, moj slučaj je stručno povezan s prethodno završenom strukom (zaštita od požara).

Retorička pitanja:

Također objasni kako studenti sa sveučilišta bez obzira na struku, bez problema mogu upisati požarno inženjerstvo?!

I koja je razlika između sveučilišnih ECTS bodova i ECTS bodova s visoke škole i veleučilišta?!


P.S.: Ujedno ovim postom sva moja komunikacija u započetom smjeru prestaje.
__________________
Držim da "oprema ne čini fotografa"
snoopy_dc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:21.