Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2011., 15:22   #1
Brakovi koji su opstali i nakon prevare

Pozdrav svima

Otvorila bi novu temu sa idejom da se jave svi koji su doživjeli prevaru u braku/vezi i nakon toga uspjeli sačuvati brak i biti ponovo sretni sa tom istom osobom kaja je varala.
Naime, ja se trenutno nalazim u situaciji gdje sam saznala da je muž imao aferu s drugom i trenutno smo razdvojeni nebi li i ja i on posložili osječaje i pokušali ponovo. On me uvjerava da je s njom gotovo da je to bila trenutna zaluđenost i ja mu vjerujem. To što sam ja saznala je njega trgnulo, osvjetilo i shvatio je šta može izgubiti. Inaće smo 12 godina u braku i imamo dvoje djece.
Čitam po forumu sve i svašta i zanimaju me vaša iskustva, ali prije svega pozitivna jer mi treba neko da mi da nade da je i to moguće. Za sada sam naišla samo na negativna iskustva, razvode pa eto otvaram temu da mi date snage i nade u bolje sutra, jer i ja i on želimo ovo preživjeti kako bi sutra bili ponovo sretni. Molim vas za savjete i vaša iskustva.
pipia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 15:28   #2
jesi li ti prva spremna prijeći preko toga i nikad mu više ne predbaciti niti spominjati? otvorena srca i s povjerenjem ponovno graditi odnos bez da se vraćate na to? ako jesi, možda bi stvar i mogla šljakati. naravno, pod uvjetom da je njemu stvarno stalo do tebe i tog braka.
__________________
oh, bože, baš je lipo kad je sve lipo!
.aquarius. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 15:30   #3
Njegova prevara je vjerojatno bila posljedica problema koje ste imali u braku pa predlažem da prvo njih osvijestite, otkrijete što nije bilo u redu i probate to popraviti. Nema smisla prijeći preko prevare ako se ne riješi ono što je do nje i dovelo.
__________________
PIČKA!
Nica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 16:10   #4
I ja sam u sličnoj situaciji, samo se radi o 11 godina zajedničkog života, 6 godina braka, jedno dijete i drugo na putu. Moram priznati jako teško je vratiti povjerenje , ponovno uspostaviti temelje nečega što je razrušeno njegovim činom, jako teško i bolno. Oprostiti možeš, ali zaboraviti , čisto sumnjam.

Mi se nismo razdvojili, pogriješila sam možda što nisam odmah otišla, u svakom slučaju, u boljoj si situaciji od mene, pametno si napravila što ste se razdvojili odmah.
__________________
...If You love somebody, set them free. ...
AnnieW is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 17:55   #5
Quote:
pipia kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima

Otvorila bi novu temu sa idejom da se jave svi koji su doživjeli prevaru u braku/vezi i nakon toga uspjeli sačuvati brak i biti ponovo sretni sa tom istom osobom kaja je varala.
Naime, ja se trenutno nalazim u situaciji gdje sam saznala da je muž imao aferu s drugom i trenutno smo razdvojeni nebi li i ja i on posložili osječaje i pokušali ponovo. On me uvjerava da je s njom gotovo da je to bila trenutna zaluđenost i ja mu vjerujem. To što sam ja saznala je njega trgnulo, osvjetilo i shvatio je šta može izgubiti. Inaće smo 12 godina u braku i imamo dvoje djece.
Čitam po forumu sve i svašta i zanimaju me vaša iskustva, ali prije svega pozitivna jer mi treba neko da mi da nade da je i to moguće. Za sada sam naišla samo na negativna iskustva, razvode pa eto otvaram temu da mi date snage i nade u bolje sutra, jer i ja i on želimo ovo preživjeti kako bi sutra bili ponovo sretni. Molim vas za savjete i vaša iskustva.
Naravno da je moguće

Ali mislim da ti nije pametno previše se osvrtati na tuđa iskustva... Ovo je nešto što je toliko krajnje individualno, i što ovisi zapravo jedino o tome možete li to vas dvoje, a ne može li to netko drugi, niti koliko je tih drugih koji mogu, naspram ovih drugih koji ne mogu To te zapravo niti ne treba previše zanimati, a kamoli opterećivati

A odgovor na pitanje možete li to vas dvoje, nitko ti osim tebe same, i vas, ne može dati... I zato bi ti moj savjet bio da pokušaš, kad ti se 'emocionalni kaos' malo slegne, razmišljati u tim okvirima, i samo u njima...

Priče pusti, i pusti druge ljude. Samo ti znaš tko ste vas dvoje, kakvi ste i kako vam je, i fokusiraj se prvenstveno, a rekla bih i isključivo na to.

Kao što sigurno znaš i sama, različiti ljudi različito percipiraju takve situacije, i ne samo njih, već različito percipiraju i vezu i brak i ljubav i odanost. Moglo bi se reći da općenito različito percipiraju, sve oko sebe Tako da i nije baš najpametnije odgovore na ovakva pitanja tražiti izvan sebe, i svoje vlastite glave i svog vlastitog srca.

Nije svim ljudima apsolutna nepovredivost te fizičke 'odanost' na vrhu najvažnijih stvari, niti najvažnijih odanosti ili 'dokaza ljubavi' prema nekome. A bome niti mjerilo kvalitete jednog odnosa. I nije svima to primarno, ali ti najbolje znaš kako je to kod tebe, kao i kakav je vaš odnos, kakva i kolika je vaša ljubav, i kako se ti u svemu tome osjećaš... a to je ono što će na kraju biti najvažnije, i što će biti presudno u ovoj situaciji u kojoj si se našla.

Jedino što ti ja mogu reći jest da osobno ne mislim da je to što je on 'napravio' automatski dokaz da je on loš čovjek, ili loš muž, ili da te ne voli, ili da te voli manje nego ti njega... Dokazi za sve to se nalaze u milijun drugih stvari unutar vašeg odnosa, i znaš ih samo i jedino ti. A čini mi se, barem iz ovoga što i kako si napisala, da za vas itekako ima nade I nemoj zato dozvoliti da ti ju umanjuju ili poljuljaju ljudi koji ne samo da nisu ti, već uopće ni ne poznaju ni tebe, ni tvog supruga, a kamoli vaš odnos.


Kad ti bol i ljutnja prestanu 'divljati', na površinu će ti isplivati i sve ono drugo, a što je bitno, i što je zapravo najbitnije za odgovor na ovo tvoje pitanje, pa ćeš tada sama na njega najbolje znati odgovoriti A dotle se drži, i imaj na umu da ovo kako se sada osjećaš nije zauvijek




p.s. Meni je ovdje Ljubav prema nekome savršeno opisana... I što sam starija, to sam bliže takvom njenom poimanju... http://www.youtube.com/watch?v=aeGFu05xB-8

(Iako možda zvuči pomalo 'utopistički', mislim da bi nam svima životi bili puno ljepši i puno bolji, da joj takvoj pokušamo ako ništa, a ono barem težiti )


Želim vam sve najbolje :-)
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 18:28   #6
preživjela brodolom prije godinu i pol al mislim da ću mu to i na samrti predbacit
ja sam i svom suprugu rekla da sam znala da će biti tako teško i da ću malo malo mislit o tom činu prevare bilo bi lakše izbacit ga i riješit to dokraja al računala sam djeca mala .. dioba stečevine na dva djela.. objašnjavanje drugima... jednostavno sam odlučila da ja to ne mogu proć i tako sam odlučila preći preko toga, al da me se dovede u tu sitaciju još jednom nebi ni sekundu razmišljala i napravila bi konačan rez.
sve je od čovjeka do čovjeka, nijedna situacija nije identična, treba se pitat što je dovelo do toga, moj suprug se brani da je to još jedna životna škola koja ga je naučila al mu ja odgovaram da je mogao preskočiti tu lekciju.. ima dana kad nam je predivno.. mala slatka obitelj a ima dana kad bi ga odalamila sa bejzbolskom palicom (obično kad imam PMS)

nisam dala nikakvu nadu?? a hebi ga , to je moje iskustvo
__________________
Non, rien de rien, non je ne regrette rien, Ni le bien qu’on m’a fait, ni le mal, tout ça m’est bien égal.
Non, rien de rien, non je ne regrette rien. C’est payé, balayé, oublié, je me fous de passé
gioa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 18:39   #7
Kad se prevara 1x dogodi više brak/veza nikad neće biti isti. Niti u toj vezi/braku ima istinske ljubavi....ja kad sam bila s nekim koga sam doista voljela, mogao bi Tom Cruise proći gol pokraj mene, pa se ne bi ni trznula. Postoje razlozi za prevaru, ali opravdanje ne, sve je to prodavanje magle (pijanstvo, eto, dogodilo se - ovaj mi je najjači, kako se nešto takvo "dogodilo"? Da nije bilo volje, ne bi bilo ni sexa). I traje ili do kraja života ili dok netko ne smogne snage otići iz takvog braka - a to nije uvijek ona strana koja je prevarena.

Recite mi, kako itko istinski može vjerovati da ga netko tko ga je prevario voli? I kako zbilja misli da mu brak nakon toga može biti sretan? Ozbiljno, voljela bi čuti razmišljanja u vezi toga.

E sad, puno brakove/veza opstane - jer je to lakše i jer je linija manjeg otpora. Ali moja je deviza: ako ti netko nešto napravi 1x, napraviti će ponovo. Pogotovo ako si mu prvi put oprostio i pogotovo ako ZNA da ga voliš, a ne želiš biti sam/sama.
Ali prevareni više nikad neće drugoj strani vjerovati 100%, cijelo vrijeme će se u razno-raznim situacijama mučiti pitanjima tipa: gdje je sad, s kim je, zašto se ne javlja, možda nije otišao po novine nego k njoj/njemu...uh, ne bih, hvala.

Sretan brak nakon prevare je (samo)zavaravanje. Nitko me neće uvjeriti da je nakon prevare imao sretan brak, nitko.

Ti tražiš dobra iskustva kako bi samu sebe uvjerila da tako treba biti, jer ti je tako lakše, za suočavanje sa istinom (da partner kojeg si izabrala ipak nije bio dobar izbor) i za učiniti jedino ispravno - okončati brak koji to nije - treba puno više snage, zrelosti i spremnosti za preuzimanje odgovornosti, pogotovo kad su djeca u pitanju.

Zadnje uređivanje Sigurna : 19.03.2011. at 18:49.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 18:51   #8
Quote:
Sigurna kaže: Pogledaj post
Kad se prevara 1x dogodi više brak/veza nikad neće biti isti. Niti u toj vezi/braku ima istinske ljubavi....

E sad, puno brakove/veza opstane - jer je to lakše i jer je linija manjeg otpora. Ali moja je deviza: ako ti netko nešto napravi 1x, napraviti će ponovo. Pogotovo ako si mu prvi put oprostio i pogotovo ako ZNA da ga voliš, a ne želiš biti sam/sama.
Ali prevareni više nikad neće drugoj strani vjerovati 100%, cijelo vrijeme će se u razno-raznim situacijama mučiti pitanjima tipa: gdje je sad, s kim je, zašto se ne javlja, možda nije otišao po novine nego k njoj/njemu...uh, ne bih, hvala.

Sretan brak nakon prevare je (samo)zavaravanje.
Ako je to tako kod tebe, i ako to tako vrijedi i stoji za tebe (što da ne shvatiš krivo - poštujem ), to nikako automatski ne znači da je tako i kod svih ostalih i da vrijedi i za sve ostale na ovom svijetu

Nemoj svoja osobna poimanja, a pogotovo nekih toliko kompleksnih i individulanih stvari, pretakati u općenita pravila, jer ne radiš time uslugu niti sebi, a ni drugima
__________________
The woods are lovely, dark and deep, but I have promises to keep.
Patagonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 18:53   #9
Quote:
Patagonija kaže: Pogledaj post
Ako je to tako kod tebe, i ako to tako vrijedi i stoji za tebe (što da ne shvatiš krivo - poštujem ), to nikako automatski ne znači da je tako i kod svih ostalih i da vrijedi i za sve ostale na ovom svijetu

Nemoj svoja osobna poimanja, a pogotovo nekih toliko kompleksnih i individulanih stvari, pretakati u općenita pravila, jer ne radiš time uslugu niti sebi, a ni drugima
Pa, slažem se . Za moj stav treba imati ono što navodim u zadnjem odjeljku svojeg posta.

Ipak, ja se nadam da mi netko može objasniti odgovor na boldano pitanje iz mojeg posta, zanimaju me objašnjenja/mišljenja. U suprotnom ću morati pomisliti da nema šanse da nisam u pravu .
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 18:56   #10
sigurna... kao što sam rekla sto ljudi.. sto čudi.. ja se naprimjer nikad nisam zamarala svemirskim izjavama ljubavi i propitkivanju da li me stvarno voli.. veza i brak meni nisu isto.. u vezi da sam sa nekim i da me prevari letio bi taj čas al brak je puno drugih stvari a ne samo svemirska ljubav.. zaljubljenost dođe i prođe... komunikacija, prijateljstvo i zajednički cilj ostaju..ajd me popljujte al ova zadnja izjava monike beluči meni čak i ima smisla
__________________
Non, rien de rien, non je ne regrette rien, Ni le bien qu’on m’a fait, ni le mal, tout ça m’est bien égal.
Non, rien de rien, non je ne regrette rien. C’est payé, balayé, oublié, je me fous de passé
gioa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 19:00   #11
Quote:
gioa kaže: Pogledaj post
sigurna... kao što sam rekla sto ljudi.. sto čudi.. ja se naprimjer nikad nisam zamarala svemirskim izjavama ljubavi i propitkivanju da li me stvarno voli.. veza i brak meni nisu isto.. u vezi da sam sa nekim i da me prevari letio bi taj čas al brak je puno drugih stvari a ne samo svemirska ljubav.. zaljubljenost dođe i prođe... komunikacija, prijateljstvo i zajednički cilj ostaju..ajd me popljujte al ova zadnja izjava monike beluči meni čak i ima smisla
Mda....dakle, po tvojem u braku nakon zaljubljenosti ostaje ono, što je po opisu - prijateljstvo, a ne ljubav.

Ja ne vidim razliku između veze i braka u osjećajnom smislu. U obojem bi tebe i partnera trebala vezati ljubav.
I brak i veza su veza, samo za okončavanje prvog treba imati muda, kak bi se to lijepo naški reklo. "Kaj budu ljudi rekli" - kak moja mama trkelja redovito.
Sigurna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 19:42   #12
Vjerojatno ostaju u braku radi djece, najčešće. "Sve sretne obitelji nalik su jedna na drugu, svaka nesretna obitelj nesretna je na svoj način." rekao bi Tolstoj.
Pcelica Maja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 19:42   #13
nisam u braku, nemam iskustva sa varanjem u dugogodišnjoj i ozbiljnoj vezi, tako da ovo ne govorim iz iskustva!
Quote:
pipia kaže: Pogledaj post
To što sam ja saznala je njega trgnulo, osvjetilo i shvatio je šta može izgubiti.
može pitanje? on je prekinuo s ljubavnicom nakon što si ti saznala za nju? koliko bi to još trajalo da ti nisi saznala?

ljudski je griješiti, ljudski je i oprostiti, ja ne znam bi li oprostila ili ne, nikad nisam bila u situaciji i iskreno pojma nemam što bi učinila na tvom mjestu! ali vjerujem da si pametno učinila što ste se za sad razdvojili!

naravno da postoje brakovi koji su preživjeli prevaru, možda su i čvršći nego što su bili prije, možda i nisu, možda su ostali u braku samo radi djece...postoje sve moguće situacije! vjerujem da vaš brak može uspjeti ako ste oboje spremni iskreno razgovarati o onome što je uopće dovelo do prevare, poraditi na vašim problemima i ponovno vratiti povjerenje! i naravno, ostaviti tu prevaru iza sebe! ako planiraš oprostiti, onda oprosti do kraja! ne predbacuj mu to, ne spominji mu to, ne osvećuj se! i vjerujem da ćete uspjeti

u svakom slučaju, sretno
__________________
Ne zanima me kakav mi novčanik ima dragi - ja nisam površna i vanjština mi nije tako bitna, važno mi je ono unutra. :o :D (© Nica)
Kad narastem, bit ću moderator! :lux:
MalaMulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 20:13   #14
Quote:
gioa kaže: Pogledaj post
preživjela brodolom prije godinu i pol al mislim da ću mu to i na samrti predbacit
al računala sam djeca mala .. dioba stečevine na dva djela.. objašnjavanje drugima... jednostavno sam odlučila da ja to ne mogu proć i tako sam odlučila preći preko toga
Znači, prema ovome što ste napisali; vi ste ostali čisto zbog komocije u tom braku?!
__________________
"pa koju picku materinu hoces nesto cega se bojis? ucini sebi uslugu i ostalima, makni se od pasa" by typhoid_mary
ja u kutu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 20:32   #15
realno, kakve su šanse da žena i muškarac jedno drugome ostanu vjerni do kraja njezina/njegova života? Nitko o tome ne razmišlja kad ulazi u brak, no vrijeme nekako otupi sjećanje na zakletve o vjernosti do groba. Teško je dočekat srebrni, a kamoli zlatni pir i u međuvremenu ne zalutat u tuđu postelju. Između ostalog, zato danas imamo i toliko razvoda.
E sad, u tvom slučaju, jedno je prijevara a nešto posve drugo izdaja. Po svemu sudeći, muž te prevario ali nije te izdao. Potonja kategorija je ona u kojoj bi razvod bio realna opcija, no u slučaju obične prevare, treba malo zažmiriti (barem na jedno oko). Štošta se u brakovima rješava žmirenjem (na jedno oko), pod uvjetom da želiš dočekat srebrni i zlatni pir, pa tako i ovakvi mali izletići
Uostalom, koliko sam shvatila, uletio je u pustolovinu a ne u neku paralelnu ljubavnu vezu. Što ćeš, dogodilo mu se. Štošta se ljudima događa. Ne možeš tvrdit da se takvo što tebi nikada ne bi moglo dogodit.
Lijepo si ga pošamarala, dovela stvari u red i zato uskoro, kad stekneš dojam da se dovoljno pokajao i posipao pepelom po glavi, lijepo mu oprosti i nastavite dalje kao da se ništa zbilo nije.
__________________
Samo budale i mrtvaci ne mijenjaju mišljenje. *&* Život je niz privremenih stanja.
Coeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:16   #16
Quote:
ja u kutu kaže: Pogledaj post
Znači, prema ovome što ste napisali; vi ste ostali čisto zbog komocije u tom braku?!

obožavam kad napišem ogroman post i onda mi se izgubi u bespuću interneta.. izgubim volju za daljnjim objašnjavanjem al probat ću ukratko..
ja sam pažljivo odvagnula što je za mene najbolje.. komocija? ak hoćete nazovite to tako... prijateljstvo? ak hoćete možete to i tako.. sigurna me potegla za jezik pa sam samo htjela reći da ja mislim da je velika razlika između prevare u vezi i braku...
brak je puno kompliciranija stvar i o prevari u braku mogu razgovarat samo oni koji su to doživjeli.
Manimo se teoriziranja tipa ja nikad ne bi... gle ne znaš što bi , što ne bi ni u tom trenutku kad ti se to desi a kamoli ak počneš teorizirati o nečemu o čemu nemaš pojma
moje mišljenje je da nema svemirske ljubavi u braku (budimo realni romeo i julija da su se oženili i oni bi se prepirali oko nebitnih sitnica) al se stvore neke druge poveznice i to je ono što pokazuje dali je taj brak dobar ili ne..
Da, u početku sam ostala iz komocije jer sam pažljivo vagala šta je za mene dobro a što ne jer sam svaku noć lijegala u isti krevet sa "strancem". Nakon prvobitnog šoka i kad vidiš da se čovjek svesrdno trudi da povrati tvoje povjerenje i ljubav lagano se prepustiš i shvatiš da ipak ti voliš tog čovjeka i da ti je sa njim najljepše na svijetu... i po meni je to ljubav u braku...
__________________
Non, rien de rien, non je ne regrette rien, Ni le bien qu’on m’a fait, ni le mal, tout ça m’est bien égal.
Non, rien de rien, non je ne regrette rien. C’est payé, balayé, oublié, je me fous de passé
gioa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:21   #17
Slažem se s tobom Gioa. Treba se boriti sve dok ima smisla i neke nade, zato i jesam tu.

Ti si mene
__________________
...If You love somebody, set them free. ...
AnnieW is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:36   #18
ja iskreno nikada ne bih mogla oprostiti prevaru. jednom sam u životu prevarila(dečka, u mladim danima) i odmah sam mu priznala i zamolila ga da krenemo svatko svojim putem. nisam se mogla nosit s time iako mi je on govorio da mi oprašta i da ćemo poraditi na vezi, ja jednostavno nisam mogla. nikada mi više nije palo na pamet pomisliti na prevaru a kamoli to učiniti. osječala sam se grozno.
ja mislim da bih ja umrla od tuge kada bih saznala da me muž vara i nema teoretske šanse da bih ga više pustila blizu sebe, niti mu oprostila.
zbog djece bih ostala u dobrim odnosima s njim, ali nas dvoje kao par više ne bismo postojali nikada.
svaka čast onima koji to mogu .
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:57   #19
@sanelich, i ja sam nekad davno razmišljala na isti način, nema fakin teorije, ali jebi ga, brak, djeca malena, voliš ga, znaš da je zastranio, ljudi griješe, promijeniš se, učiniš sve što god možeš da spasiš obitelj, ako ima imalo smisla i šanse...
__________________
...If You love somebody, set them free. ...
AnnieW is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2011., 21:58   #20
uh draga Pipia..

ne žuri se vraćati njemu.. polako.. neka se emocije slegnu.. ako se on osjeća grešan i pokajnički tada će čekati na tebe..

Uzmi vremena koliko ti treba...

Može i poslije biti dobro u braku, ne gubi nadu..

Gledaj pozitivno na sve što ti se događa.. Ne bih da budem gruba, ali Možda ti je baš trebalo nešto da te zdrma kako bi na vidjelo izašle neke stvari, osjećaji..
__________________
i tako dalje..
anonimni autor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:14.