Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2013., 18:20   #201
Ja sam paušalist i kao svi paušalisti isto sam u fiskalizaciji.Račun izdajem iz uvezane knjige računa za paušaliste.Svi smo u fiskalizaciji, stalno krstare inspekcije.Trebaš vodit Knjigu prometa u koju unosiš promet i za gotovinu i ono što ide preko žira, dakle bezgotovinski način.
Druge knjige ne vodiš.Paušalni porez određuje Porezna i plaćaš ga kvartalno.
O svemu ovome je ova cijela tema ali pitaj ako te nešto zanima.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 18:40   #202
Ja nisam u fiskalizaciji, samo imam izgled racuna fiskalan. Zahvaljujući moderatoru obrisao mi je post gdje sam ti napisala još par stvari korisnih, al neda mi se ponovo. Pozdrav.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 19:53   #203
hmmmmm?

Nisam znao da su svi paušalisti u fiskalizaciji. Svi su mi do sada rekli da paušalisti nisu obveznici fiskalizacije. Moja osnovna dvojba je u tome tome mogu li ja izdavati račun koji sam sam kreirao ili koji je napravljen uz pomoć nekog od softverskih programa ili MORAM izdavati one račune na blokićima koje moram pisat rukom. To je em nepraktično, em ne mogu to poslat mailom agenciji od koje naplaćujem posao. Obrazac KPR mi isto baš nije jasan no to pretpostavljam da će mi u Poreznoj objasnit (Što je temljnica??) Što je s odgodom plaćanja. Da li na računu mogu napisati npr. Rok plaćanja 60 dana??
ivanf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 20:31   #204
Pogledaj PM. Inače SVI koji rade s gotovinom su obaveznici fiskalizacija pa i paušalisti, ja ne radim s gotovinom pa nisam, i paušalac sam
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2013., 21:22   #205
Kužim da je fiskalizacija za paušalce zapravo Knjiga ovjerenih računa. Ono što mi je problematično što bih instrukcije radio gotovinskim plaćanjem a prijevode preko žiro računa. Dakle taj račun za prijevode bih mogao izrađivati preko nekog programa, ali kako to onda vodim na KPR obrascu. I da li mogu sve račune izdavat preko softverskog programa, ne dami se pisat te račune pet puta dnevno. Također da li se KPR obrazac može voditi digitalno?
ivanf is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 09:29   #206
koliko je pisano smiju se voditi digitalno. ja ne radim s gotovinom ali imam proizvodnju i usluge i do sada su se računi vodili odvojeno. mislim u ponedjeljak ići u poreznu pitati za paušal i odmah odnjeti račune da me savjetuju...imam svoj program za izdavanje računa, i ljepše mi je tako nego da ga rukom ispisujem.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 12:54   #207
Pa naravno da da, nabavite certifikat i mirna Bosna. Opcija knjige racuna je za one obrtnike koji si s kompjuterom nisu baš na ti..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 15:26   #208
certifikat?

edit: vidim da je riječ o fiskalizaciji, a ja ne radim s gotovinom pa mi ne treba...
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2013., 18:12   #209
To je išlo za ivanf..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 10:44   #210
ja bila u poreznoj saznati informacije, al nisam ništ pametnija.
referetntica mi je rekla neka zovem porezne savjetnike, ali mi se naravno oni ne javljaju.

zanima me:
1.) mogu izdavati račune ispisane na računalu (vjerujem da mogu i ona "misli" da mogu)
2.) kako sam do sada imala odvojene račune za proizvodnju (br 001) i usluge(br 002) da li mogu i nakon 1.1? (to uopće nije znala)
3.)moram voditi knjigu prometa? ne radim s gotovinom, a koliko sam shvatila tu se upisuju gotovinski računi i oni ostali. to ide mjesečno, dnevno, godišnje? kupujem ju u NN?
4.) Računovotkinja mi nije spominjala knjigu prometa, već knjigu popisa robe : proizvedeno, prodano, na stanju (za svaki proizvod posebno). To sam napravila u programu da mi ispisuje izvještaje i to mi je ok, dal treba još štogod?

ne bi htjela krenuti u to da nakon 3 mj shvatim da sam radila krivo ili da su me krivo savjetovali.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 10:48   #211
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
ne bi htjela krenuti u to da nakon 3 mj shvatim da sam radila krivo ili da su me krivo savjetovali.
Nemoj raditi u Hrvatskoj?

A nekad si možeš i sama pomoć KLIK

Btw mislim da nikako ne smiješ voditi račune odvojeno, ali to je samo moje mišljenje iz prakse.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 11:11   #212
hvala za link, uopće se nisam sjetila pogledat...a jako je jednostavno
žena u poreznoj mi je rekla da kupim knjigu u NN, al ako mogu to raditi u programu, zašto da upisujem rukom?

ovo mi sada radi program http://www.zaro-informatika.com/turi...igaPrometa.jpg
da li je to onda to?

našla sam i ovako
http://www.programskicentar.net/slik...ge_prometa.png

to mi slići na onaj obrazac koji sam našla na netu za knjigu prometa, mislim da je grupirano po datumu? koje od toga je točnije? jer ako već imam ovo prvo, lako grupiram u ovo drugo.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 11:41   #213
Ne smiješ stavljati linkove na programe jer ćeš dobiti karton od administratora.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2013., 12:23   #214
ne reklamiram ih. ni ne znam koji su programi, samo sam našla dvije slike koje su mi važne. niti im znam autora niti me zanimaju jer programe ne koristim. ako je problem stavljanje tih linkova, mogu se slobodno izbrisati zbog teksta ispod...

javili su mi se porezni savjetnici - konačno. ugl:
Quote:
1.) mogu izdavati račune ispisane na računalu (vjerujem da mogu i ona "misli" da mogu)
smijem

Quote:
2.) kako sam do sada imala odvojene račune za proizvodnju (br 001) i usluge(br 002) da li mogu i nakon 1.1? (to uopće nije znala)
smijem

moram voditi knjigu prometa- jednostavno ću napraviti dvije verzije i kad zatreba isprintati obje, pa koja im treba
moram voditi i knjigu popisa robe ovako kako sam već napravila..eto sve saznala. nadam se da će i moji odgovori nekome pomoć.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 06:46   #215
Kako sam paušalac, zanima me trebam li ove godine ipak predavati poreznu prijavu - naime u prošloj godini sam imala jednu isplatu autorskog honorara, isplata na moj žiro je išla 30. prosinca 2012. ali su porez i prirez na dohodak na taj honorar uplaćeni tek 2. siječnja 2013. ?
kosmata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 19:14   #216
Primjer slike za Knjigu prometa ima na stranici Porezne uprave.Može se kupit u Narodnim novinama ali mislim da košta oko 80 kuna.Ali ja je nisam kupio već printam stranicu po stranicu ( imam primjerak na kompjuteru)i kad ispunim jednu isprintam drugu i tako dalje.Pitao sam u Poreznoj i kažu da se tako može.Tako radim već 8 mjeseci od kako sam otvorio obrt.
Ali ako mi nešto zapne pitam u Obrtničkoj komori i uvijek dobijem konkretan odgovor.A znalo je biti da kad sam u Poreznoj nešto pitao nisu sigurni.Puno je zakona, razne su izmjene i nije lako nikom pratit pa ni ljudima u Poreznoj ali malo malo pa čujem od nekoga da nešto pita pa mu kažu da nisu sigurni.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2013., 23:39   #217
KPR

jedno pitanje. ako izdajem fiskalne račune putem naplatnog uređaja, dakle fiskaliziram račune i izdajem ih preko računalnog programa (neću ga reklamirat), da li moram ispunjavat Knjigu prometa odnosno obrazac KPR ili to važi samo za izdavanje računa iz Knjige uvezanih računa (dakle onih blokića)?
ivanf is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 14:10   #218
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Poz,

mogu postojati neke dodatne obaveze ali to ovisi o nekoliko stvari:

1. da li obavljaš usluge ili isporučuješ dobra u inozemstvo
2. da li pod inozemstvo misliš EU ili treće zamlje
3. Ako obavljaš usluge; da li ih obavljaš poduzetniku (B2B) ili krajnjem kupcu (B2C)


mogu podijeliti svoje iskustvo. ja (paušalac) imam usluge istraživanja tržišta koje obavljam za d.o.o. iz države članice EU.

Taj račun iskazujem u kunama i eurima po srednjem tečaju HNB-a na dan ispostavljanja računa.
U KPR obrazac unosim iznos koji mi se nalazi na izvodu na dan kada mi novac sjedne na račun. Eure koje oni uplate odmah prebacim u kune, isprintam izvadak i taj iznos unosim u KPR-obrazac u kunama.

E sad, postoji još obaveza u ovom konkretnom slučaju, budući da je obrtnik paušalac prema novom zakonu o PDV-u mali porezni obveznik (nije u sustavu PDV-a, ali može imate neke obaveze) a usluge obavlja poduzetniku (B2B) iz države članice EU. Usluge istraživanja tržišta su oporezive PDV-om prema mjestu primatelja usluge.

Znači, u ovom konkretnom slučaju (samo u ovom slučaju tj. obavljanje usluge istraživanja tržišta za poduzetnika u EU), prvo treba izvaditi PDV identifikacijske broj (jer imaš transakcije sa EU). Zatim, paušalist na računu upisuje "reverse charege prema cl. 17.1. zakona o PDV", te predaje PDV prijavu i zbirnu prijavu (iako je van sustava PDV-a) ali samo za onaj mjesec u kojem je ispostavio račun prema EU. Nema dodatnih troškova osim onih za knjigovodstveni servis koje će ti predati te prijave, jer se podnose elektroničkim putem za što treba biti registriran.

Kod isporuke dobara u EU je situacija nešto drugačija - to neznam kako funkcionra ali mislim da nema obveze predaje PDV prjave i zbirne prijave kao što je slučaj kod obavljanja usluga.

Kod isporuke dobara ili usluge u zemlje koje nisu EU, situacija je opet malo drugačija - ni to ne znam kako, ali također mislim da nema ovih dodatnih obveza.

Može li pojašnjenje ovog dijela te ima li još netko iskustva sa poslovanjem sa inozemstvom.

Planiram otvoriti obrt i 99% prihoda bile bi bezgotovinske uplate iz inozemstva, što iz EU što iz trećih zemalja (samo B2B).

Nikako mi nije jasno ako nisam u sustavu PDV-a zašto je potrebno predavati PDV prijave?
net is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2013., 18:38   #219
ja nisam u sustavu pdva, imam neke uplate na žiro iz eu i pdv ne obračunavam niti predajem pdv prijave.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2013., 14:41   #220
Prvi puta se javljam u ovoj temi. Pročitao sam sve postove, dosta toga naučio te svima zahvaljujem.
Ove godine sam registrirao obrt za usluge bez početka rada. Početak rada planiram iduće godine.
S obzirom da ne očekujem velik obim posla, počeo bi raditi kao paušalist. U PU sam dobio informaciju da paušalisti za usluge trebaju voditi samo knjigu prometa (obrazac KPR), a računi se izdaju bez posebno navedenog iznosa PDV-a.
Planiram sklopiti ugovor o poslovno tehničkoj suradnji s jednim d.o.o.
Ako netko ima šprancu Ugovora o poslovno tehničkoj suradnji, bio bih mu jako zahvalan ako mi dostavi istu (može i na PP) ili neki link. Ja sam pokušao googlati ali nažalost nisam našao nešto suvislo.
iwanho is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.