Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.07.2013., 22:58   #41
novi obrtnik... :)

Pozdrav ekipa.. Evo i ja sam novi paušalac već 15 dana.. I naravno smatrala sam se dovoljno hrabrom i pametnom da sebi sama vodim sve bez ičije pomoći .. ALI upomoć....
Čitajući postove skužila sam neke stvari.. Još me jedna buni a to je dali ja sebi mogu ili moram uplaćivati plaću tj onu osnovicu po kojoj si računam mirovinsko i zdravstveno... I šta da radim sa onim R 1 računima koje dobijem.. kada ih nemam gdje prikazati?! Totalno sam zgubljenaaaa
tamtam nails2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2013., 23:37   #42
isplati si koliko možeš, a one račune koje dobiješ (npr. mobitel ili struja) platiš i spremiš u neku kutiju

sretno
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 11:55   #43
Evo maloprije sam se vratio iz Porezne uprave.Rekli su mi da ću idući tjedan dobit na kućnu adresu rješenje o doprinosima.Obrađeno je i doći će za par dana.Kažu dugo se čeka, bilo je puno posla sa ulaskom u EU.Ja sam u Sisačko-moslavačkoj županiji pa ako još ima forumaša paušalista koji nisu dobili rješenje mogu ga očekivati idući tjedan.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 13:54   #44
Pozdrav! Evo i ja sam novi u svemu ovome. Otvorio sam obrt prije dva tjedna. Bavim se informatičkim uslugama i plan je odrađivati stvari uglavnom na terenu. Interesira me da li postoji kakav rok u kojem moram izdati račun firmi za koju sam odradio uslugu? Ideja je da firmam izdajem račune izrađene na računalu pa ih onda ne mogu izdati na licu mjesta. Jesam li u tom slučaju dužan (zakonski) napraviti neki radni nalog?

Naravno, radit ću i s gotovinom za što ću izdavati račune iz bloka. Trebam li voditi blagajnički dnevnik ili nešto sl.? Ima li još kakve dokumentacije osim KPR-a što sam dužan voditi (imovina ili nešto)?
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:14   #45
đe si kolega i godino

nema roka... odradiš posal, neko ti potpiše radni nalog a ti kad se vratiš u firmu ili za 10 dana pošalješ račun, sve je stvar dogovora
ja ću otvorit istu stvar kao i ti za 20-tak dana i sve šta san dosad odradija dogovor je da ću im ispostavit fakturu kad otvorim obrt

pozdrav
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:26   #46
Quote:
smac69 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Evo i ja sam novi u svemu ovome. Otvorio sam obrt prije dva tjedna. Bavim se informatičkim uslugama i plan je odrađivati stvari uglavnom na terenu. Interesira me da li postoji kakav rok u kojem moram izdati račun firmi za koju sam odradio uslugu? Ideja je da firmam izdajem račune izrađene na računalu pa ih onda ne mogu izdati na licu mjesta. Jesam li u tom slučaju dužan (zakonski) napraviti neki radni nalog?

Naravno, radit ću i s gotovinom za što ću izdavati račune iz bloka. Trebam li voditi blagajnički dnevnik ili nešto sl.? Ima li još kakve dokumentacije osim KPR-a što sam dužan voditi (imovina ili nešto)?
Prema uputama PU i savjetnika: Paušalci izdaju račune isključivo iz knjige računa koju su ovjerili u poreznoj. Dakle čak i one koji su bezgotovinski.
E sad, i meni je to bilo čudno, pa molim da netko dopuni odgovor, ali očito si firme takav račun mogu pravdati u troškove bez obzira što na njima nema podataka o firmi kupcu.
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..

Zadnje uređivanje moira_67 : 04.07.2013. at 14:26. Reason: dopuna
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:40   #47
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Prema uputama PU i savjetnika: Paušalci izdaju račune isključivo iz knjige računa koju su ovjerili u poreznoj. Dakle čak i one koji su bezgotovinski.
E sad, i meni je to bilo čudno, pa molim da netko dopuni odgovor, ali očito si firme takav račun mogu pravdati u troškove bez obzira što na njima nema podataka o firmi kupcu.
Napisao sam to malo prije na topicu fiskalizacije... Tražio sam odgovor u nadležnoj ispostavi porezne, no njihov odgovor je bio slijeganje ramenima i "ne znamo". Referent u poreznoj mi je predložio da mi ovjeri i malu i veliku knjigu pa da onda iz velike pišem račune za firme. To mi je sve rekla-kazala... Nazvao sam još i kontakt centar porezne uprave za fiskalizaciju na 0800 18 11 i objasni gospođi situaciju. Njezin odgovor je da "takve račune možete pisati u wordu kao i do sada". Ima mi donekle smisla jer ti računi nemaju veze s gotovinom (možemo ih nazvati veleprodajnim računima). Planiram to i raditi na taj način... No, i dalje me interesira ako netko ima drugačiju informaciju illi mišljenje.
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 14:44   #48
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
đe si kolega i godino

nema roka... odradiš posal, neko ti potpiše radni nalog a ti kad se vratiš u firmu ili za 10 dana pošalješ račun, sve je stvar dogovora
ja ću otvorit istu stvar kao i ti za 20-tak dana i sve šta san dosad odradija dogovor je da ću im ispostavit fakturu kad otvorim obrt

pozdrav
Pozdrav kolega!

Želim ti puno uspjeha u budućem poslovanju i što manje borbe s birokracijom
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 15:03   #49
Quote:
smac69 kaže: Pogledaj post
Pozdrav kolega!

Želim ti puno uspjeha u budućem poslovanju i što manje borbe s birokracijom
hvala kolega

imao sam informatički obrt punih 6 godina i zatvorio 2008 (ne propao, nego zatvorio dok sam bio u plusu ), sad ponovo otvaram ali paušalca kao i ti, bez trgovine, trgovina je banana

nek centri imaju showroom, a mi ćemo prodati knowhow

btw, može li mi neko odgovorit na pitanje stranicu prije o registraciji paušalnog obrta na jednoj lokaciji a borbenom dejstvovanju na drugoj lokaciji... može li se to?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2013., 19:13   #50
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
hvala kolega

imao sam informatički obrt punih 6 godina i zatvorio 2008 (ne propao, nego zatvorio dok sam bio u plusu ), sad ponovo otvaram ali paušalca kao i ti, bez trgovine, trgovina je banana

nek centri imaju showroom, a mi ćemo prodati knowhow

btw, može li mi neko odgovorit na pitanje stranicu prije o registraciji paušalnog obrta na jednoj lokaciji a borbenom dejstvovanju na drugoj lokaciji... može li se to?
Znači ja sam sad "informatičar mladog kova"? Dobro si me nasmijao...

Iz sve ove mase mogućnosti i opcija ispalo je da mi se najviše isplati ići u paušal. Najmanja su davanja državi, najniži doprinosi, najjednostavnije knjigovodstvo itd.
Poučen pogreškama bivšeg poslodavca koji je ulupao 1,5 mil. kn u poslovni prostor da bi danas iz njega prodavao 2,5 laptopa/mj., odustao sam od prodaje. Ponudit ću strankama uslugu "savjetovanja i moralne podrške" pri kupnji. Oni mi objasne svoje želje i potrebe, pronađem najbolju opciju za njih, a dobavljač izdaje račun direktno njima. Naravno ja uredno naplatim svoju uslugu i svi sretni i zadovoljni.
smac69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 00:06   #51
tako je, točno to je i moja ideja
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2013., 22:33   #52
PO SD i par praktičnih pitanja

Pozdrav,

imam pitanje u vezi PO SD obrazca kojeg dostavljamo PU radi utvrđivanja poreznog razreda i ukupnih primitka u prethodnoj godini.

1. Da li u ovaj obrazac unosimo i poticaje za samozapošljavanje od HZZ-a, tj. da li oni utječu na visinu naših primitaka na temelju kojih nam PU određuje porezni razred? ili samo primitke koje smo ostvarili obavljanjem djelatnost?

2. Da li ove primitke (poticaje) unosimo i u obrazac KPR?

3. Ako obrtnik paušalist posluje samo pola godine (jer je obrt registriran u lipnju) i u tih pola godine ostvari npr. primitak od 80.000 HRK. Da li PU ovaj primitak preračunava na godišnju razinu (tj. x2) i na temelju tog godišnjeg primitka određuje porezni razred (paušalni porez) tj. da li još ispunjavamo uvjete za paušalno oporezivanje?
U našem primjeru: polugodišnji primici 80.000 HRK x2 = 160.000 HRK ---- znači u idućoj godini gubimo status paušalista.
Jesam li u pravu?

4. Koliko novaca sa ŽR obrta mogu isplatiti na svoj tekući i šta je najbolje staviti pod opis transakcije (...dohodak, akontacija dohotka??) i ima li to ikakve veze sa utvrđivanjem paušalnog poreza.
Npr. ako ove godine imam primitak od 80.000 HRK na ŽR, a sebi na tekući isplatim 50.000, da li sam i dalje u najpovoljnijem razredu paušalnog poreza?

5. Plaćaju li paušalisti šume, TZ i spomeničku???

Nadam se da ne gnjavim puno!
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 00:59   #53
kronja jes ti ižbenka?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 11:20   #54
Molim savjet: već se neko vrijeme pokušavamo "dogovoriti" i saznati kako i šta s tim paušalcima i njihovim računaima. Ima raznih prijedlog, međutim, koliko sam pročitala u uputama, njihovi računi idu isključivo i knjige računa. E sad, kako na tom računu nema mogućnosti upisivanja podataka o kupcu, moja ideja je bila sklepati nekakav radni nalog u kojem će se točno napisati kome se, što i kada odradilo (kad se radi o poduzetnicima). Da li je to ispravno?
Ima li tko kakav drugi prijedlog?
__________________
Čovjek koji ne pravi greške, obično ne radi ništa..
moira_67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 13:45   #55
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
kronja jes ti ižbenka?
Nisam
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 15:39   #56
Quote:
moira_67 kaže: Pogledaj post
Molim savjet: već se neko vrijeme pokušavamo "dogovoriti" i saznati kako i šta s tim paušalcima i njihovim računaima. Ima raznih prijedlog, međutim, koliko sam pročitala u uputama, njihovi računi idu isključivo i knjige računa. E sad, kako na tom računu nema mogućnosti upisivanja podataka o kupcu, moja ideja je bila sklepati nekakav radni nalog u kojem će se točno napisati kome se, što i kada odradilo (kad se radi o poduzetnicima). Da li je to ispravno?
Ima li tko kakav drugi prijedlog?
Koliko sam se ja uspio informirati, bezgotovinske račune obrtnik paušalac ne mora fiskalizirati (fiskalizirati u smislu izdavanja računa ili putem naplatnog uređaja ili putem ovjerene knjige računa) - nego samo prilagoditi sadržaj računa i donijeti interni akt.
Postupak fiskalizacije provodi se samo na računima koji se naplaćuju gotovinom.
doktor kronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 18:32   #57
drago mi je čuti ovo što je kronja napisa jer ću i ja imati maloprodajne i veleprodajne račune i ni meni nije bilo jasno...

ima li iko da zna odgovor na moje prethodno pitanje u vezi sjedišta obrta? bliži mi se dan
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2013., 19:46   #58
Mi paušalci pišemo račune samo iz knjige računa.To je točno.Ova nova knjiga je manjeg formata i to je dobro.A ako paušalac radi račun za neku firmu zbog nekog posla koji je obavio onda na tom računu ne pišu podaci te firme jer se nemaju gdje upisati.Možda se može napraviti neka izjava u oisanom obliku u wordu gdje bi pisalo da je paušalni obrt taj i taj napravio usluge te i te za firmu tu i tu. I onda tu stavimo pečate oba obrta/firme i potpisi odgovornih osoba.Taj papir se sačuva uz račun koji je paušalist izdao iz knjige računa.Možda bi se tako moglo.Ja sam dosad sve svoje račune izdavao privatnim osobama.Sa tvrtkama ili obrtima ne radim.
dragec84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 12:41   #59
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje u vezi PO SD obrazca kojeg dostavljamo PU radi utvrđivanja poreznog razreda i ukupnih primitka u prethodnoj godini.

1. Da li u ovaj obrazac unosimo i poticaje za samozapošljavanje od HZZ-a, tj. da li oni utječu na visinu naših primitaka na temelju kojih nam PU određuje porezni razred? ili samo primitke koje smo ostvarili obavljanjem djelatnost?

2. Da li ove primitke (poticaje) unosimo i u obrazac KPR?

3. Ako obrtnik paušalist posluje samo pola godine (jer je obrt registriran u lipnju) i u tih pola godine ostvari npr. primitak od 80.000 HRK. Da li PU ovaj primitak preračunava na godišnju razinu (tj. x2) i na temelju tog godišnjeg primitka određuje porezni razred (paušalni porez) tj. da li još ispunjavamo uvjete za paušalno oporezivanje?
U našem primjeru: polugodišnji primici 80.000 HRK x2 = 160.000 HRK ---- znači u idućoj godini gubimo status paušalista.
Jesam li u pravu?

4. Koliko novaca sa ŽR obrta mogu isplatiti na svoj tekući i šta je najbolje staviti pod opis transakcije (...dohodak, akontacija dohotka??) i ima li to ikakve veze sa utvrđivanjem paušalnog poreza.
Npr. ako ove godine imam primitak od 80.000 HRK na ŽR, a sebi na tekući isplatim 50.000, da li sam i dalje u najpovoljnijem razredu paušalnog poreza?

5. Plaćaju li paušalisti šume, TZ i spomeničku???

Nadam se da ne gnjavim puno!




za doktora kronju

3. PU preračunava na godišnju razinu, tako da si u pravu, ako imaš 80.000 primitaka od lipnja kada si otvorio do prosinca ispadaš iz paušalista, granica je 149.500

4. sve što ti ostane nakon plaćanja zakonskih i drugih obveza slobodno možeš skinuti na bankomatu (na šalteru plaćaš naknadu), čak si niti ne moraš prebacivati na tekući, jer ti si kao fizička osoba vlasnik obrta i to ne mijenja na stvari, osim ako ti je tako jednostavnije, naravno

5.do sada se to nije plaćalo jer paušalci nemaju pravo/obvezu podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak


sretno,

5.
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2013., 12:42   #60
Quote:
doktor kronja kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

imam pitanje u vezi PO SD obrazca kojeg dostavljamo PU radi utvrđivanja poreznog razreda i ukupnih primitka u prethodnoj godini.

1. Da li u ovaj obrazac unosimo i poticaje za samozapošljavanje od HZZ-a, tj. da li oni utječu na visinu naših primitaka na temelju kojih nam PU određuje porezni razred? ili samo primitke koje smo ostvarili obavljanjem djelatnost?

2. Da li ove primitke (poticaje) unosimo i u obrazac KPR?

3. Ako obrtnik paušalist posluje samo pola godine (jer je obrt registriran u lipnju) i u tih pola godine ostvari npr. primitak od 80.000 HRK. Da li PU ovaj primitak preračunava na godišnju razinu (tj. x2) i na temelju tog godišnjeg primitka određuje porezni razred (paušalni porez) tj. da li još ispunjavamo uvjete za paušalno oporezivanje?
U našem primjeru: polugodišnji primici 80.000 HRK x2 = 160.000 HRK ---- znači u idućoj godini gubimo status paušalista.
Jesam li u pravu?

4. Koliko novaca sa ŽR obrta mogu isplatiti na svoj tekući i šta je najbolje staviti pod opis transakcije (...dohodak, akontacija dohotka??) i ima li to ikakve veze sa utvrđivanjem paušalnog poreza.
Npr. ako ove godine imam primitak od 80.000 HRK na ŽR, a sebi na tekući isplatim 50.000, da li sam i dalje u najpovoljnijem razredu paušalnog poreza?

5. Plaćaju li paušalisti šume, TZ i spomeničku???

Nadam se da ne gnjavim puno!




za doktora kronju

3. PU preračunava na godišnju razinu, tako da si u pravu, ako imaš 80.000 primitaka od lipnja kada si otvorio do prosinca ispadaš iz paušalista, granica je 149.500

4. sve što ti ostane nakon plaćanja zakonskih i drugih obveza slobodno možeš skinuti na bankomatu (na šalteru plaćaš naknadu), čak si niti ne moraš prebacivati na tekući, jer ti si kao fizička osoba vlasnik obrta i to ne mijenja na stvari, osim ako ti je tako jednostavnije, naravno

5.do sada se to nije plaćalo jer paušalci nemaju pravo/obvezu podnijeti godišnju prijavu poreza na dohodak


sretno,
chestnut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:08.