Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.02.2008., 15:32   #201
u svakom slučaju orah je zahvalna kultura,sigurno će donijeti zaradu.Danas sutra djeca ili unuci će vam biti zahvalni na tome.Međutim valjalo bi porazmisliti i o topoli ili bagremu.
__________________
tkošto
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 20:22   #202
News Flash iz resource investment konverence ovog vikenda... - Buducnost je u psenici!!!
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 00:12   #203
Quote:
xman11 kaže: Pogledaj post
.. rečeno da je potrebno oko 20-25 godina, i ono što je mene iznenadilo da visina debla treba biti negdje između 8-10 metara.
...
Ako pretpostavimo promjer od 50 cm...r2 x pi x duljina debla od 8-10m...daje oko 1,5 m3 po stablu. Uzmimo manje za izračun...1m3 x 900 sadnica....900 m3 na jednom hektaru...uzmimo cijenu od 800 eura....720 000 eura.....uz rad od 75 h godišnje...
Moram vjerovati da je gospodin koji je govorio u Plodovima zemlje stručna osoba, ali su mi malo preoptimistički (navlakački) dojam ostavili podaci o profitabilnosti. Zagonetno mi je kako se uz razmak 2x3m došlo do 900kom/ha - znam da se moraju odbiti transportni putevi, ali ipak...), a teško mi je i zamisliti šumu "stupova" promjera pola metra na tako malim razmacima (prepuštam upućenijima da me razuvjere ako griješm), bio sam po bukovim i grabovim šumama, nisam mjerio, ali čini mise da razmaci nisu bili manji od 6-7 m.

Isto tako, 20-25 god mi se čini kao prekratki period za razvoj do dimenzija prikladnih za sječu (mojih nekoliko komada starih 18 god imaju srednji promjer 250-300mm - istina, nisu baš puno gnojeni ni zalijevani ), a pročitao sam negdje kako nije sve ni u veličini, već da se zahtijeva određena zrelost (starost) - dobro bi bi došao komentar nekoga šumarske ili drvoprerađivačke struke.

Prema knjizi Orah, autora dr. Milovana Koraća, NOLIT 1987., u kojoj, se doduše pažnja posvećuje uzgoju nasada oraha prvenstveno za proizvodnju ploda, navodi se optimalan razmak,ovisno o plodnosti zemljišta, između 8x8 i 12x12 m, odnosno između 70 i 156 stabala po hektaru (uz prosjek 10x10m - 100 stabala), kao i da se kod pošumljavanja razmak sadnje smanjuje za 30 do 50%, te da takve šume ostvaruju prinos do 5m3 drveta/ha/god.

Kod procjene vrijednosti dobivenog drveta bitno je razlikovati "šumsku" mjeru, odnosno volumen trupaca i volumen dobivene piljene građe; prilično sam uvjeren da se cijena od 800€/m3 odnosi na fosne i to određene klase, a nikako na volumen posječenih stabala
3007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 12:40   #204
Cool

Bok svima. Odgovor na neka pitanja:

- ako se sadi 2*3m na jedan ha se dobije 1650 stabala, a
ne 900 (stari je računao napamet pa se izgubio)
- 8*8m razmaka je za orahe koji daju plodove a ne drvo
- orah bi trebao biti star min 40 godina, a max 70 (zato se i
kaže da se sadi za unuke)
- ako netko ima 1 (jedan) orah star 28 g. od njega ne može
očekivati drvenu građu jer za to nije niti bio namijenjen,
već je imao široku krošnju i davao plodove.
- što se tiče početnog ulaganja od 60000kn/ha, ako jedna
sadnica košta oko 100kn...100*1650=165000kn +
priprema tla, etc.

Na ovom forumu se spominjao i nekakav brzorastući kanadski orah i neki koji ima slabu krošnju i samo raste u vis. Ako netko zna više o tome...
koma, sux is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 13:50   #205
Quote:
koma, sux kaže: Pogledaj post
Bok svima. Odgovor na neka pitanja:
slažem se, osim cijene sadnice-100kn su sadnice cijepljenih oraha za proizvodnju ploda dok su sjemenjaci oko 20 kn/kom,a osim toga vrlo ih je "lako"i sam uzgojiti.
__________________
tkošto

Zadnje uređivanje Lavica02 : 12.02.2008. at 15:34. Reason: quote
salel is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 19:09   #206
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
News Flash iz resource investment konverence ovog vikenda... - Buducnost je u psenici!!!
može link
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 21:53   #207
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
može link
Ne moze. U zivo sam bio na Cambridge House Resource Investment Conference u Phoenix, AZ ovog vikenda.

Da sad ne duljim: Ako pogledas kako izgleda graf wheat futures dosta toga postaje jasno; stratosferna rast. Ta rast nije flash iz sutra na danas. U Kini sve vise ljudi sve bolje jede, a dosta toga se na kraju svodi na psenicu jer i zivotinje jedu psenicu. Stvar je jednostavna, cijena psenice ce ostati dugorucno (10 years) visoka.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 22:32   #208
nije da ne vjerujem, ali kad pogledam ovaj graf, ovaj i recimo ovaj, dobijem dojam da je to tek jednokratni trend

nije vrag da će i nama (ja sam poljoprivrednik) jednom šaka u med...
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 22:44   #209
Quote:
babkonj5 kaže: Pogledaj post
nije da ne vjerujem, ali kad pogledam ovaj graf, ovaj i recimo ovaj, dobijem dojam da je to tek jednokratni trend

nije vrag da će i nama (ja sam poljoprivrednik) jednom šaka u med...
Vreme poljoprivrednika je tu! Poznati investitori poput Buffett-a, Jim Rogers-a vec neko vrijeme ulazu u poljuprivredu na razlicite nacine od kupovanja firme koja proizvodi motike, u proizvodnju gnojiva, itd. To su value investors koji ne ulazu u nesto sto nema dugorucne perspektive, nije trend. No, i sam mozes primijetiti, da cijena kruha ide gore. Ja se inace ne bavim poljuprivredom. Na konference sam bio prvenstveno radi precious metals, mining, itd. Prosla 2 desetljeca, nakon ~1982 commodities su bili u banani ali to je novi makro trend od ~200x, paper pushers are OUT, real things are IN. To je bio "moto" konference.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 08:36   #210
Quote:
salel kaže: Pogledaj post
slažem se, osim cijene sadnice-100kn su sadnice cijepljenih oraha za proizvodnju ploda dok su sjemenjaci oko 20 kn/kom,a osim toga vrlo ih je "lako"i sam uzgojiti.
S vim za cijenu se slažem...tip s TV je bas tako i rekao da sadnica onog za uzgoj debla je neusporedivo jeftinija...dakle moglo bi biti od 20-30 kuna....
Ako bi ih htjeli sami uzgojiti...o kojoj se vrsti oraha radi i na koji način se uzgajaju..iz ploda?....ima li tog u Savonskim šumama?
Pozdrav ekipi!!!!

Evo što sam ja pronašao...
http://www.extension.umn.edu/distrib...es/DD0505.html

Zadnje uređivanje xman11 : 13.02.2008. at 08:37. Reason: http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewforum/f=25.html
xman11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 20:26   #211
a ima ponešto i ovdje
http://paor.blog.hr/
babkonj5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2008., 12:13   #212
Orasi

Jel ima tko kakve nasade? Ja (otac) imam jedno 100 stabala starih 18-20 godina. Kakva su vam iskustva? Ponajprije me zanima kada ih i s cime spricate...
Albatrios is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 00:54   #213
https://www.forum.hr/showthread.php?t...t=sadnja+oraha
marlboro men is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 18:17   #214
tnx spajam
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2008., 23:22   #215
Kako održavati mladi nasad oraha?(posađen u jesen 2007.g)
-Čime ga špricati
-kako često?
-Rezidba?
mylosz is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 20:39   #216
Evo da se i ja javim na ovu temu. Posadio sam nasad oraha u 3mj prošle god na 2 ha. Sadio sam šejnovo i jupiter. Rupe sam kopao 50x50 istavljao sam na dno stajsko gnojivo pa zemlju okolo sam direktno u rupi gnojio tako sam uštedio na gnojivu. Išao sam sa razmakom 8 sa 6, i posadio sam malu šumicu od 250 kom crnog oraha za drvo sa razmakom1,5x2. Sadnice za crni orah sam sam proizveo iz sjemena. Prošla je godina bila sušna pa je bilo dosta zaljevanja. Primilo mi se skoro sve 9 kom nije s tim da je 3 srnjak rogovima izgulio. I ja sam novi u ovom svemu pa bi volio čuti kakve pametne savijete.
spyder1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2008., 20:49   #217
Wink

Imam 18 god. i krenuo sam se zanimat za orahe. Zanima me koja je vrsta oraha najbolja za plod, a koja za drvo. Koliko orahu treba da počne davat plod? Imam par velikih oraha za sječu i htio bih ih prodat. Kome i gdje??

Znam jednog Marjana Č....... iz Zg. koji se bavi orasima. Da li ste vi taj??Pozdrav!!!!!
Oliverrr is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 11:49   #218
Cena orahovog drveta se krece od 1000 do 1350 eura po metru kubnom to znam jer moj prijatelj se bavi time on kupje orahe stabla sam ih vadi posto ih on prodaje sa korenom ova cena je cena koju on dobija od coveka koji te iste izvozi za italiju. vec je neko od forumasa napisao kako je dobio 300 eura za stablo , odprilike tako se i krece cena koju ovaj placa vlasnicima oraha. sto znaci ko ima vise oraha mora da nadje direktnu vezu bez posrednika ako zeli da zaradi jer ce u protivnom san o milionima evra brzo da ispari. moje prognoze za orah jesu da ce biti jos skuplji jer mnogo vise se vadi nego sadi ljudi prodaju orahe za par stotina eura kojima je trebalo 70-80 godina . u svakom slucaju nije promasaj bez obzira dali za plod ili za drvo ga sadite sigurno se isplati damo sto teko da ijedan od vas koji ga posadite da ce i docekati da ga proda te cifre koje sam procitao od desetak godina su utopia. ja imam 40-ak stabala sa odprilike 25 godina i verujte nisu ni blizu da se prodaju.
pozovi037 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2008., 12:16   #219
kupina
na pocetku diskusije se neko dvoumi izmedju kupine ili oraha kupina je prilicno ok ali samo ako imas dovoljno radne snage u mom kraju ljudi imaju i po vise hektaramoj poznanik je 2007 godine sa 3 hektara prodao kupinu u vrednosti oko 70 000 eura. cena po kilogramu se kretala oko 1 euro posto sezona berbe traje dugo tako i cene variraju obicno na pocetku i na kraju su cene visoke.razlika izmedju oraha i kupine je ogromna za kupinu vam treba puno beraca kojih je tesko naci jedan berac za jedan dan nabere oko 100-ak kg i to ako je kupina dobra i krupna u protivnom tek 50-akbere se svakog drugog dana . krupnu kupinu mozes da imas samo sa navodnjavanjem svaki ozbiljniji proizvodjac ima sistem kap po kap time produzujes sezonu branja i kvalitet. e sada cena to je bilo 2007 i to je bila super cena a ona ne zavisi od proizvodjaca iz drzava bivse jugoslavije mada su veliki izvoznici. bugarska,poljska, ukraina svi oni nam se "mesaju u posao" i obaraju cenu na svetskom trziste a kupina ide za USA, nemacku i u zadnje vreme za rusiju. A sada malo nesto za optimiste pre par godine je cena kupine bila i 0,20 eura pa kada platite beraca date mu dorucak rucak i veceru posto retko da hoce neko da radi bez obroka. onda se saberes i vidis koliko si na gubitku nije tesko jer ti je taj berac zaradio 20-eura a vi izracunajte koliko kosta radnik svako u svom kraju da ne govorim o raznim nakupcima prekupcima koji na svakom zele da zarade po hladnjacu. cena smrznutih malina-kupina (kg)u supermarketima u nemackoj -austiji se krece oko 10€
pozovi037 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2008., 15:57   #220
Gdje nabaviti sjeme crnog oraha?

Molim lijepo, ukoliko netko ima saznanja, gdje nabaviti sjeme crnog oraha, neku kvalitetnu sortu i spremno za sjetvu. Hvala.
LepiMate is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:57.