Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2014., 22:40   #3121
moj doktor opće prakse kaže da je to samo mala upala? Prepisao mi brufene.....
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 13:57   #3122
ništa? OK.....hvala..
zelazny is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2014., 14:12   #3123
malo tko ti bi to tu objasnio samo tako... mislim, s kriznim je sve ok po meni pa si u najmanju ruku fulao temu. al i da ti je netko odgovorio, nemojte se igrati s koljenima... ortoped i gotovo. ovdje je cisto za neke savjete i iskustva, dijagnoze su problematicne.
k1ll3r is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2014., 12:57   #3124
Pozdrav, ekipa!

Da se pridružimo i ja i moje koljeno. Nakon 20 mjeseci čekanja došao sam na red za operaciju prednjeg krrižnog ligamenta krajem 1. mjeseca na Šalati kod dr. Bojanića. S obzirom da ovdje ima iskusnih pacijenata s različitim iskustvima molio bih vas za pomoć oko nekih pitanja (iako znam da je svaki slučaj individualan). Dakle, zbog privatnih (malo dijete, žena ne vozi) i poslovnih okolnosti pokušavam složiti neki realni plan aktivnosti pa molim vaša iskustva:

1. koliko dugo ste ležali u bolnici
2. nakon koliko vremena ste mogli samostalno voziti auto (nakon ozljede sam počeo voziti kad je ortoza bila na 60 stupnjeva)
3. kada ste išli u toplice i je li to obavezno tj. jeste li mogli vježbe koje ste radili tamo odraditi i doma ili kod nekog terapeuta u ZG
4. preporuka za toplice/terapeuta u ZG

Unaprijed zahvalan!
byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2015., 10:57   #3125
Quote:
byron kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ekipa!

Da se pridružimo i ja i moje koljeno. Nakon 20 mjeseci čekanja došao sam na red za operaciju prednjeg krrižnog ligamenta krajem 1. mjeseca na Šalati kod dr. Bojanića. S obzirom da ovdje ima iskusnih pacijenata s različitim iskustvima molio bih vas za pomoć oko nekih pitanja (iako znam da je svaki slučaj individualan). Dakle, zbog privatnih (malo dijete, žena ne vozi) i poslovnih okolnosti pokušavam složiti neki realni plan aktivnosti pa molim vaša iskustva:

1. koliko dugo ste ležali u bolnici
2. nakon koliko vremena ste mogli samostalno voziti auto (nakon ozljede sam počeo voziti kad je ortoza bila na 60 stupnjeva)
3. kada ste išli u toplice i je li to obavezno tj. jeste li mogli vježbe koje ste radili tamo odraditi i doma ili kod nekog terapeuta u ZG
4. preporuka za toplice/terapeuta u ZG

Unaprijed zahvalan!
Bok!

Evo ja upravo došla na forum da malo vidim kakvih ovdje sve ima savjeta za rehabilitaciju nakon ozljede prednjeg križnog ligamenta ili za stabilizaciju prednjeg križnog koji je dosta slab i nestabilan kod mene...ja sam naime već imala 3 ozbiljnije ozljede L koljena i sad je situacija već dosta kritična, prednji križni mi je nakon zadnje ozljede ozbiljno istegnut.

poznajem dosta ljudi, s obzirom da sam sportašica, koji su imali rekonstrukciju prednjeg križnog tako da znam dosta o tome kako bi tok oporavka trebao ići nakon operacije

uglavnom, kako si i sam naveo, oporavak je dosta individualan:
- izlazak iz bolnice ti ovisi o tome kako operacija prođe, koliko imaš tekućine
u koljenu nakon operacije...čula sam za slučajeve kad su ljudi iz blnice izašli već 3 dana nakon operacije (uz ortozu/štake i puno opreza u kretanju okolo nasamo)...a ima i slučajeva da bi u bolnici ostali i do 7 dana nakon operacije, ali to je rjeđi slučaj
- što se tiče vožnje auta, to definitivno ovisi o opsegu pokreta u koljenu, i sam si napisao da si nakon ozljede počeo voziti tek kad si prešao 60° nakon ozljede...naime sama operacija će opet vjerojatno dovesti do lagane blokade koljena u smislu smanjenja opsega pokreta pa će ti vrijeme kad možeš poćeti vozizi auto ovisiti o tome...mislim da prvih cca 2 tjedna trebaš pričekati s tim tako da se onaj graft kojim je spojen ligament koliko toliko zaraste malo
- toplice ili generalno rehabilitacija je uglavnom različita kod svih, ovisno o tome koliko vremena i sredstava imaš na raspolaganju za tu svrhu...potpuni oporavak od ove ozljede traje cca 6 mjeseci (govorim o povratku nekoj sportskoj aktivnosti, bilo rekreativnoj ili ozbiljnijoj od toga)...ljudi biraju različite metode, ali neka vrsta fizikalne terapije i vježbi za jačanje mišića je definitivno potrebna...možeš otići nekome privatno i tako to obavit, ako si možeš priuštiti ili se putem HZZO-a prijaviti za neke od toplica (Daruvarske najcesce) i tako rijesit oporavak...u toplicama dobijes naravno samo osnovu, vrate opseg pokreta i nesto malo snage, ali onda dalje opet ili ovisis o sebi ili trazi nekoga da radis na jacanju muskulature
- toplice isto tako rade po principu da svi rade isti program (znaci ti, neki sportaš, dijete, bakice i dedeki, svi radite po istom principu što je jako neefikasno kad pogledas sposobnosti svakoga od navedenih)...osim ako narano, tipa u Daruvarskim toplicama, ne uzmes sportski program koji onda pruzi individualniji pristup, ali isto tako je i dosta skuplji :/

- ono što bih ja definitivno preporučala, ako imaš mogućnosti uzmi neku privatnu terapiju u nekoj klinici, jer tako ćeš dobiti najbolje rezultate u najkraćem periodu, a i kvalitetne informacije o tome kako dalje nastaviti sa oporavkom

ja sam, s obzirom na broj svojih ozljeda koljena imala dosta iskustva s rehabilitacijom, koja je ponajviše bila obavljana u sklopu nekih klupskih fizioterapeuta i iskreno nije baš nešto kvalitetno bila obavljana...ono što sam otkrila, tj. dobila savjet od frenda nedavno je rehabilitacija putem jednog portala koji ima hrpu različitih programa i uz svaki program daje video opis svake vježbe, a vježbe možeš bez problema provoditi i doma kod sebe, jedino ti treba laptop ili tablet da bi ih vidio...evo već neko vrijeme radim po tome i osjećam da ima dosta pomaka, osobito u aspektu snage mišića...ti sam procijeni koje bi bilo najbolje rješenje za tebe, ali možda da provjeriš i ovu opciju ako bi ti odgovaralo da kod kuće odrađuješ neki program
vale1988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 22:31   #3126
Mogla si napisat onda koji je to portal?
ibanez86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 12:43   #3127
Vjerojatno misli na; Videoreha
Inesy is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2015., 09:05   #3128
Pozdrav svima!
Mene zanima da li mi netko može objasniti razliku između artroskopije i artrotomije?
laem2014 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2015., 11:57   #3129
Question Bol u koljenu nakon operacije

Ovako operirao sam prednji krizni ligament i sve je proslo dobro, poslije toga isao sam u toplice na rehabilitaciju tamo je sve isto proslo uredu i sad sam dosao iz toplica i poceo sam ici u teretanu raditi vjezbe za noge, u prva dva tjedna noga me nije bolila i sad u trecem tjednu teretane osjecam bolove u koljenu, doma kad vjezbam noge onda me prestane boliti u nakon sat-dva opet me pocinje boliti, pa me zanima jel to normalno da tako to mora bolit ili ja nesta krivo radim,hvala
Marko293 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 17:54   #3130
Imao sam rekonstrukciju prednjeg križnog ligamenta prije 7 dana, e sad, zanima me da li je samo meni rečeni da se mogu uz ortozu i dvije štake lagano oslanjat na bolesnu nogu. To oslanjanje je takoreć samo spuštanje na pod?

Il se vi ostali uopće niste spuštali na bolesnu nogu?

I imao sam malo nagliji pokret sa ortozom, odnosno malo sam se više oslonio na nogu nego što je potrebno (sklizla štaka), šta mislite da li se moglo dogoditi što s ligamentom? Da li je on preosjetljiv u ovako ranoj fazi il je učvršćen sa vijcima toliko da može podnijeti i puno veću traumu? Hvala na savjetima/odgovorima :klap:
ivano_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 15:25   #3131
Ma u pocčtnoj fazi ti je ligament najjači,a i ako si nosio ortozu nemaš frke. Treba pazit tamo negdje od 6. pa do 12. tjedna jer je tad ligament najslabiji, a ljudi postanu slobodni jer se vraća snaga.

Što se tiče oslanjanja na nogu, to je dozvoljeno , naravno, do granice boli...što u tvom slučaju sa 2 štake znači da se netreba bojat.
Inesy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 16:21   #3132
Hvala Inesy

Vidim i ja da je malo zamrla tema

A kako ste išli sa stupnjevima? Ja i dalje držim fiksiranu na 10 stupnjeva ortozu, 8. dan dakle. Jeste li samostalno nadodavali stupnjeve, svako koliko, koji je neki maximum? Il prije konzultacije sa ortopedom il fizioterepautom ništa?
ivano_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 12:52   #3133
Pa to ti je operater trebao reć što i kako. (barem ugrubo)

-Ovako, na početku ti je najbitnije vratit punu ekstenziju (znači stalno podmeći boce vode, jastuke, deke ili slično pod petu da ti se noga laički rečeno ravna) više puta dnevno po 10-15min

-Što se tiče fleksije, ovisi jesi li imao uz to i šivanje meniska možda ili ne, ali uglavnom je klasika što prije vratit do 90 stupnjeva fleksiju, dakle, sjedneš na rub stola i skineš ortozu i pustiš nogu da prirodno visi (eventualno malo podpomažeš sa zdravom nogom ako boli).

Gledaj, što se tiče napredka u tim stvarima, nema tu nekog pravila niti je u cijeloj priči bitno (osim rane ekstenzije!), sve radi postepeno polako svaki dan više puta kroz dan , kad zateže jače zadrži i gotovo, s vremenom ćeš napredovat; nema smisla da ti sad govorim "e sad 2. tjedan moraš do 110 stupnjeva doć..." jer su to gluposti.
Drži se redovitog rada, poželjno je što ćešće kroz dan radit svega po malo, i pusti da vrijeme odradi svoje, jer nema hrvanja s vremenom kod ove ozljede.

I da, što prije si riješi makar pregled kod nekog ovak vanredno čisto da ti da još smjernica i da se malo educiraš o ozljedi.
Inesy is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 14:53   #3134
Ma znam sve Inesy, ali su nekad ti doktori dosta površni, pogotovo u našim bolnicama, za privatnike pretpostavljam da su dosta uljudniji jer ipak s kešom dolaziš

Recimo meni ni doktor ni nitko od fizioterapeuta nije SPOMENUO tu ekstenziju, tek kad sam pročitao 100-injak stranica ovog foruma sam shvatio što je ekstenzija, vidio da svi imaju s tim problema, vidio kako se dobiva na ekstenziji. Tek kad sam prelistao youtube i dosta programa vježbi, stranica i sličnih stvari naučio sam neke vježbe (osim one jedne koje su mi pokazali s "zaključavanjem" noge ). Rekli su mi ortozu da držim na 10 stupnjeva, ali nitko nije spominjao to pomicanje granica, a ja se nisam sjetio pitati. Kad vidim doktora pitam ga sve šta sam smislia, al ne sitiš se uvik svih pitanja

9. je dan, sam dižem nogu i uspravno i bočno. S ručnikom povlačim na nekih 50 stupnjeva do boli, ledim, masiram i to 4x dnevno, kad god stignem držim je na visoko. Nisam mislia da će me tetošit kao princezu, al sam bar očekiva da će mi reći sve što je bitno, a ne da sam moraš istraživat pa ispitivat. Za koju godinu ćeš morat još sam sebe operirat :klap:

P.s. od ponedjeljka na terapijama, valjda će to bit šta bolje organizirano.

Zadnje uređivanje ivano_007 : 26.03.2015. at 14:55. Reason: No reason
ivano_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2015., 15:43   #3135
planiram za nekoliko mjeseci na artroskopiju medijalnog meniskusa ( možda i rekonstrukciju prednjeg križnog ligamenta, ovisi o najnovijoj MR ) i zanima me koliko će mi trebati za oporavak, tj. koliko do potpunog povratka sportskim aktivnostima i koliko će mi trebat da mišić vratim u funkciju budući da je on momentalno atrofiran ( atrofiran je još od ozljede koja je bila prije 6 godina i nikada ga nisam mogla oporaviti zbog toga što nakon parcijalne rupture ACL nisam bila odmah upućena na operaciju, a kad je ozljeda nastupila stavljena mi je longeta bila na 3 tjedna, mislim da se to ne prakticira više i bolje je da se ne prakticira) i prije 3 godine sam obavila zadnju MR i tada sam još bila upućena na artroskopiju na koju iz raznih razloga nisam otišla
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 14:37   #3136
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
planiram za nekoliko mjeseci na artroskopiju medijalnog meniskusa ( možda i rekonstrukciju prednjeg križnog ligamenta, ovisi o najnovijoj MR ) i zanima me koliko će mi trebati za oporavak, tj. koliko do potpunog povratka sportskim aktivnostima i koliko će mi trebat da mišić vratim u funkciju budući da je on momentalno atrofiran ( atrofiran je još od ozljede koja je bila prije 6 godina i nikada ga nisam mogla oporaviti zbog toga što nakon parcijalne rupture ACL nisam bila odmah upućena na operaciju, a kad je ozljeda nastupila stavljena mi je longeta bila na 3 tjedna, mislim da se to ne prakticira više i bolje je da se ne prakticira) i prije 3 godine sam obavila zadnju MR i tada sam još bila upućena na artroskopiju na koju iz raznih razloga nisam otišla
Slična stvar kao i kod mene, prije 5 godina zaradio rupturu prednjeg križnog ligamenta. Kasnije trebao na artroskopiju pa sam je odgodio iz nekih drugih razloga i evo prije 2 tjedna bio na operaciji prednjih križnih

Oporavak ti je zaista individualan, ovisi od čovjeka do čovjeka. Meni je brat rekonstrukciju prednjih križnih ligamenata i šivanje meniskusa obavio privatno kod doktora Nemeca u Lovranu i ja se sjećam da je on mjesec dana plakao od bolova, da mu je noga jedva stala u ortozu koliko je otekla. Podljevi su bili užasni za vidjeti i oko koljena i kvadricepsa. Ja sam se "nekidan" operirao u KBC-u Split, sve super, nema nikakvih podljeva, malo je samo otečena poviše koljena i što je najbitnije da ne boli

Štake se nosu mjesec, mjesec i pol dana. Nakon tri mjeseca se lagano trčkara, nakon 6 mjeseci možeš biti slobodnija što se tiče sporta i nakon 8 mjeseci je zadnja kontrola i povratak sportskim aktivnostima. Bitno je ne brzati i pustiti da vrijeme odradi svoje.

Ja bi ti preporučio da ne ideš uopće na artroskopiju (ukoliko ti koljeno ne blokira) ako ti je već pukao prednji križni ligament već da ideš direktno na njegovu rekonstrukciju. Jer sa artroskopijom nećeš ništa riješiti, samo će ti bezveze ulaziti u koljeno, koliko znam nakon artroskopije štake se mogu ostaviti već za tjedan dana i normalno hodati.
ivano_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2015., 23:00   #3137
Quote:
ivano_007 kaže: Pogledaj post
Slična stvar kao i kod mene, prije 5 godina zaradio rupturu prednjeg križnog ligamenta. Kasnije trebao na artroskopiju pa sam je odgodio iz nekih drugih razloga i evo prije 2 tjedna bio na operaciji prednjih križnih

Oporavak ti je zaista individualan, ovisi od čovjeka do čovjeka. Meni je brat rekonstrukciju prednjih križnih ligamenata i šivanje meniskusa obavio privatno kod doktora Nemeca u Lovranu i ja se sjećam da je on mjesec dana plakao od bolova, da mu je noga jedva stala u ortozu koliko je otekla. Podljevi su bili užasni za vidjeti i oko koljena i kvadricepsa. Ja sam se "nekidan" operirao u KBC-u Split, sve super, nema nikakvih podljeva, malo je samo otečena poviše koljena i što je najbitnije da ne boli

Štake se nosu mjesec, mjesec i pol dana. Nakon tri mjeseca se lagano trčkara, nakon 6 mjeseci možeš biti slobodnija što se tiče sporta i nakon 8 mjeseci je zadnja kontrola i povratak sportskim aktivnostima. Bitno je ne brzati i pustiti da vrijeme odradi svoje.

Ja bi ti preporučio da ne ideš uopće na artroskopiju (ukoliko ti koljeno ne blokira) ako ti je već pukao prednji križni ligament već da ideš direktno na njegovu rekonstrukciju. Jer sa artroskopijom nećeš ništa riješiti, samo će ti bezveze ulaziti u koljeno, koliko znam nakon artroskopije štake se mogu ostaviti već za tjedan dana i normalno hodati.
na artroskopiju definitivno idem, to mi još piše u zadnjem nalazu da trebam obaviti jer mi je stradao meniskus, i da imam blok u koljenu, nogu oupće nemrem ispravit zbog njega kako spada, a u zadnje vrijeme si moram ''namještat'' koljeno usred poduljeg čučnja i naglih pokreta
sve sportske aktivnosti sam eliminirala, radim jedino statične vježbe za kvadriceps tu i tamo, no i od toga pomalo odustajem jer sam ih neko vrijeme intenzivno sa utegom izvodila i onda je došlo do navedenih komplikacija
ACL mi je djelomično pukao, ma da je to meni sumnjivo budući da nakon ozljede sam imala jak otok i punkcija mi je prošla jako krvavo što definitivno upućuje na veća oštećenja, a na nogu uopće nisam mogla stati, tj. u koljenu sam imala osjećaj ko da mi se rasprišilo na 100 komadića
kako onda izgleda potpuno puknuće, ako je po njima nastupilo djelomično? tim više, da je djelomično bilo ne bi mi 3 godine nakon to isto dijagnosticirali, zaraslo bi to već samo
zato valjda i oće artroskopiju obavit da vidi jel mora i ACL dirat
al glupo mi je kaj me nisu odmah na operaciju uputili jer su mi još na fizikalnoj rekli kako mi operacija ne gine
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2015., 11:57   #3138
Ako ide vađenje meniskusa ili njegovo šivanje onda svakako pođi na artroskopiju pa će i usput pogledati stanje ligamenata sa kamericom. Jer nekad ni sa MR-om nemaš pravo stanje koljena, ali sa kamericom oni mogu unutra viditi točno što ih zanima, a to će im biti usput kao što rekoh. Samu artroskopiju, a da je meniskus čitav, ja osobno bih izbjegao Ovako otiđi.

Meni je bila djelomična ruptura pa je na kraju skroz pukao, što me briga jel djelomična ruptura il je pukao, ako je koljeno nestabilno onda je nestabilno. Još pogotovo ako kažeš da je bilo krvi prilikom punkcije Ligament ne može sam zacijeliti.

I meni su rekli nakon prvog nalaza da idem na fizikalnu terapiju da jačam mišiće, međutim ja sam osjećao da je operacija neizbježna (jednostavno slušaš svoje tijelo) pa mi se nije ni dalo ići na fizikalnu. Na stranu stručnost doktora, ali ti sam/a najbolje osjetiš jel koljeno kakvo je prije bilo il tu nema pomoći. Ja sam otišao na par nogometnih termina kad sam se oporavio i vidio da su mogućnosti koljena (sa steznikom) nekih 30% u odnosu kad je bilo zdravo, a bez steznika nit 10%.

Da ideš u privatnika to bi ti vjerovatno riješio, po našim bolnicama se oboružaj strpljenjem dok dođeš na red za operaciju
ivano_007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 11:48   #3139
Quote:
ivano_007 kaže: Pogledaj post
Ako ide vađenje meniskusa ili njegovo šivanje onda svakako pođi na artroskopiju pa će i usput pogledati stanje ligamenata sa kamericom. Jer nekad ni sa MR-om nemaš pravo stanje koljena, ali sa kamericom oni mogu unutra viditi točno što ih zanima, a to će im biti usput kao što rekoh. Samu artroskopiju, a da je meniskus čitav, ja osobno bih izbjegao Ovako otiđi.

Meni je bila djelomična ruptura pa je na kraju skroz pukao, što me briga jel djelomična ruptura il je pukao, ako je koljeno nestabilno onda je nestabilno. Još pogotovo ako kažeš da je bilo krvi prilikom punkcije Ligament ne može sam zacijeliti.

I meni su rekli nakon prvog nalaza da idem na fizikalnu terapiju da jačam mišiće, međutim ja sam osjećao da je operacija neizbježna (jednostavno slušaš svoje tijelo) pa mi se nije ni dalo ići na fizikalnu. Na stranu stručnost doktora, ali ti sam/a najbolje osjetiš jel koljeno kakvo je prije bilo il tu nema pomoći. Ja sam otišao na par nogometnih termina kad sam se oporavio i vidio da su mogućnosti koljena (sa steznikom) nekih 30% u odnosu kad je bilo zdravo, a bez steznika nit 10%.

Da ideš u privatnika to bi ti vjerovatno riješio, po našim bolnicama se oboružaj strpljenjem dok dođeš na red za operaciju
S boldanim se ne bih složio. Jačanje mišića kao predoperativni tretman, je vrlo bitno , podvrgao se ti operaciji ili ne. U slučaju da se ispostavi da ozljeda nije toliko ozbiljna/osoba može nastaviti aktivnosti i bez operacije, bitno je ojačati mišiće prije povratka. Ukoliko se mora podvrgnuti operaciji, jača muskulatrua će znatno utjecati na brzinu vraćanja na početno stanje. Pogotovo ako pričamo o mlađim osobama koje imaju ambicije vraćanja u nekakav napredniji nivo bavljanje sportom. U svakom slučaju, ne zanemarivati jačanje mišića. Čisto moje mišljenje..

Inače, u potpunosti se slažem s napisanim da dijagnoza o napuknutosti/potpunom puknuću ACL-a ne bi trebala biti sveta krava, već bi se odluka o eventualnoj rekonstrukciji trebala donijeti na osnovu stabilnosti koljena, odnosno mogućnosti/nemogućnosti bavljanja aktivnostima.
U osnovi, nismo svi isti i nemamo ista koljena. Dosta utječe genetska predispozicija pojedinca - nekome je dominantniji MCL, nekome ACL, kao dva glavna ligamenta ( odnos je cca.80-90% na stranu ACL, 10-20 na stranu MCL)
Postoje slučajevi gdje ljudi sa napuknutim ACL-om nemaju stabilnost koljena i moraju se podvrgnut rekonstrukciji ACL-a jer imaju izrazito dominantan ACL.
S druge strane, postoje slučajevi (ali puuuno rjeđi nego što to ljudi misle) gdje su ljudi sa komplet strganim ACL-om mogli nastaviti bavljanje sportom zbog činjenice da je MCL preuzeto opeterećenje, te pripadno jačanje muskulature (do vrlo visoke razine). No, takve pojedince shvaćati kao (vrlo rijetke) iznimke, a ne pravilo.
tadijaOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2015., 23:15   #3140
pozzz...da li su operacije zakoljenice opasne??
ado01 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:07.