Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2014., 20:08   #4301
Quote:
eva7 kaže: Pogledaj post
molim ako netko može vidjeti ima li nešto loše u nalazu punkcije koštane srži. muškarac, 66 godina, zbog trombocitopenije zadnjih godinu ipo- dvije upućen na punkciju. krvna slika inače uredna, prati se svakih pola godine jer čovjek ima povišen PSA. drugih tegoba nema.
nalaz klikom na sliku:

http://i61.tinypic.com/281ddlt.jpg
Nalaz nije uredan. Naime, u koštanoj srži su pronađene monoklonske stanice, a takve se stanice tamo normalno ne nalaze. Osoba će morati obaviti detaljniju obradu kod hematologa. Postoji mogućnost da se radi o zloćudnoj bolesti, no ne bavim se uže hematologijom pa to ne mogu sa sigurnošću reći.
Quote:
danchi ri kaže: Pogledaj post
Molila bih komentar ako može jučer sam vadila kortizol iz krvi u 8 h,18h i 22 h.U 8 h je 790,8 a ref. vrijednosti su od 17 do 536, u 18 h 244,3 ref. vrij. od 64 do 327,i u 22 h 81,27. Još me brine ASTH u 8 h koji je 19,74 a ref. vrij. je od 1,6 do 13,9 dok je ASTH u 22 h 3,16.
Zašto je učinjen ovaj nalaz?
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Kontrola - prije godinu dana bio snižen hemaglobin, kalij, i klasično visok kolesterol, bio je 10...
Da, na tašte, starost 33 godine, ako ima veze..
Osim kontrole osoba je umorna dosta, pod stresom dosta (tinitus, anskioznost), ništa posebno ostalo..
Po meni dovoljan razlog da se napravi malo šira obrada, kso što je kolega već i rekao. Ove vrijednosti lipidograma su neprihvatljivo visoke i trebali biste otpočeti s terapijom. Snižen feritin znači da ste izgubili zalihe željeza iz organizma i da ste u stanju pred anemijom. Može biti povezano s obilnim menstruacijama. No s obzirom da su vrijednosti hemoglobina još uvijek u granicama normale, to ne bi trebao biti uzrok umoru iako neki smatraju kako već i sam nedostatak željeza izaziva umor.

Ako Vaš obiteljski liječnik ne zna što bi učinio s Vama, predlažem da Vas uputi na internistički pregled.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 20:13   #4302
Quote:
DuVlaho kaže: Pogledaj post
Stavljam nalaz od mog oca, 55g.

Na pretrage ide zbog kašlja koji traje već godinu dana. Ujutro je kašalj baš intezivan.

Zabrinjava me to što ima 9 stvari iznad granice...

http://i.imgur.com/ULWDYDB.png

Molio bi komentar... puno vam hvala
Nažalost ovaj nalaz nije od neke pomoći u rasvjetljavanju uzroka kašlja u Vašeg oca. Neki parametri odstupaju od normale, ali ne toliko da bismo mogli naslutiti o čemu je riječ. Pretpostavljam da osoba ide kod pulmologa.
Quote:
Ereshkigal kaže: Pogledaj post
Teško da je od gladovanja, kad sam se u zadnja 3 mjeseca udebljala 3 kile.
Ne mislim na izgladnjivanje niti prehranu unazad nekoliko mjeseci već na gladovanje neposredno prije vađenja krvi. Preporučujem da ponovite nalaz. Ako bude uredan, ne bi trebalo biti razloga za brigu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 20:15   #4303
Quote:
Ereshkigal kaže: Pogledaj post
Također bih molila komentar na nalaze mog supruga, koji je krv vadio radi kontrole feritina (koji mu je uvijek nizak), a dobrovoljni davaoc krvi je (35 godina).
Vađeno mu je sve isto što i meni, osim urina.
Napisat ću samo nalaze koji odstupaju od referentnog intervala.

ALP 54 (60-142)
Alfa-amilaza 150 (23-91)
željezo 10 (11-32)
UIBC 55 (25-54)
feritin 14 (20-300)

Da li s ovakvim nalazima smije dati krv (pretpostavljam da ne)? I na što može upućivati ova povišena alfa-amilaza (treba li dalje napraviti neke pretrage)?

Hvala!
Ima li suprug kakavih tegoba, zašto je vadio krv? Kakva mu je krvna slika? Muškarac u dobi od 35 godina ne bi trebao gubiti željezo iz organizma pa treba vidjeti što se s njim događa. Kakva mu je prehrana?
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 17:37   #4304
Quote:
Ereshkigal kaže: Pogledaj post
Također bih molila komentar na nalaze mog supruga, koji je krv vadio radi kontrole feritina (koji mu je uvijek nizak), a dobrovoljni davaoc krvi je (35 godina).
Vađeno mu je sve isto što i meni, osim urina.
Napisat ću samo nalaze koji odstupaju od referentnog intervala.

ALP 54 (60-142)
Alfa-amilaza 150 (23-91)
željezo 10 (11-32)
UIBC 55 (25-54)
feritin 14 (20-300)

Da li s ovakvim nalazima smije dati krv (pretpostavljam da ne)? I na što može upućivati ova povišena alfa-amilaza (treba li dalje napraviti neke pretrage)?

Hvala!


Nisko željezu u serumu uz nizak feritin kazuje na moguću lošu aposorpciju željeza. Uz povišnu alfa - amilazu

(povišena koncentracija amilaza u serumu ili urinu može biti znak upale gušterače ili bilo kojeg dijela crijeva (jednjaka, želuca, dvanaesterca, tankog crijeva)
moglo b se raditi o hypochlorhydriji.

Muči li muža žgaravica, suho grlo i sl?
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!

Zadnje uređivanje DEBELKURAC : 16.12.2014. at 18:24.
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2014., 18:21   #4305
Quote:
baka kaže: Pogledaj post
Ne mogu neke detalje napisati, ali nalazi su vađeni poslijepodne... ne mogu se vaditi drugačije. Vrijednosti željeza su Fe 9, uibc 24, tibc 33, fer 252... propisan je ferlicit u HD. Drugi internist smatra da je ferlicit suvišan, dapače štetan.
Ovakvo željezo uz relativno povišen feritin (ako sižena, na granici ako si muško), treba vidjeti i MCV,ako su povišeni , najvjerojatnije bi trebalo testirati b12. Sumnja na megaloblastičnu anemiju. Uzimaš li controloc il nexium , bako ?
__________________
Intuitive Tara: Again I appreciate all the advice and help . very validating . You helped me in 5 min more than the doctors in the last so many years lol so thank you!

Zadnje uređivanje DEBELKURAC : 16.12.2014. at 18:56.
DEBELKURAC is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2014., 19:12   #4306
Pozdrav!
Evo, muku mucim s upalama mjehura vec 2 godine. Jutrsa sam radila pretrage: kks, urin, urinokultura i crp.

Nalaz je ovakav:
krv: poviseni bazofilni gran.(1.4)
Urin: leukociti 1-3, eritrociti 1-3 svjezi, pl.epitel dosta, bakterije mnogo,sluz nesto, proteini-lag.opalesc, ketoni- pozitivni
crp: 0.1

Mozete mi reci kakav je ovaj nalaz ?
Živući cistitis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2014., 14:53   #4307
Imam 23 godine diagnosticiran mi je chr hepatitis B. Obavila sam biopsiju jetre i fibro test, rezultati su pokazali da ne trebam početi s liječenjem interferonom, što je čudno jer prije par godina sam odbila liječenje.
Hepatitis markeri:
anti HBc 12.50
anti Hbe 0,04
anti HBs 0,00
anti HCV 0,08
HbcAblgM 0,12
HbeAg 0,376
HbsAg 4748,03
HBV DNA PCR 1,377 lU/ml, 3,14 Log (lU/ml), poz
autoimuni testovi neg
Bila bih zahvalna da mi neko objasni stanje, unaprijed hvalala
Realexandra is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 10:26   #4308
Pozdrav, da li bi mi netko mogao protumačiti nalaze HLA tipizacije?
Radila sam je zbog problema sa zglobovima, i nalaz je:
A2,- ; B27, 51(5); DR8, 13(6)

tnx
blue-bell is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 17:38   #4309
Quote:
blue-bell kaže: Pogledaj post
Pozdrav, da li bi mi netko mogao protumačiti nalaze HLA tipizacije?
Radila sam je zbog problema sa zglobovima, i nalaz je:
A2,- ; B27, 51(5); DR8, 13(6)

tnx
Kod HLA tipizacije je uvijek najgori B27 jer se on povezuje sa vecinom reumatskih bolesti. Ukoliko se on pronade, a kod vas je naden, onda je vrlo jasno zasto vas bole zglobovi, leda i slicni problemi..
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 15:56   #4310
nakon šta sam vidio ugruške krvi u urinu, otišao sam na kontrolu u hitnu.

rekli su mi da je bubreg ok snimali su sa nekom mašću preko trbuha, pa su mjerili temp u uhu (?) sve je bilo normalno, i onda sam morao pišat u čašicu.

dan prije toga sam, kod pišanja na wc-u primjetio sam te ugruške. i onda u hitnoj su rekli da nema nikakvih tragova krvi u mojoj mokraći.

piše ovako na izvještaju pregleda

RR mhHg 130/80
puls 80
tax c 36.1
trect c prazno
diureza ml prazno
spo2 97
guk mmol prazno
f disanja /min 16

test trakica urina leu+
utz bez ekstazije p-k sustava


trenutno sam na kuri antibiotika još par dana. komiran sam, depresija. imam 30 godina i da me ovakve stvari trefe.
.keskin. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2014., 13:30   #4311
Pozdrav,trebao bi mišljenje ako netko može odgovoriti što prije bio bih jako zahvalan.

Petak navečer (19.12.) sam dobio temperaturu i nije bila velika,do 37.8,a kroz vikend sam imao i do 40.U ponedjeljak sam išao doktoru i dobio antibiotik (ne mogu se sjetiti kako se zove,unutra su 3 tablete i ime mu počinje na "M.." ..),te u utorak ujutro više nisam imao temperaturu.Doktorica je rekla da sumnja na mononukleozu pa sam obavio krvne pretrage..

Kada je krv bila vađena u utorak ovakav je bio nalaz:
http://i.imgur.com/bGJj8uw.jpg

Tada sam opet vadio krv u srijedu:
http://i.imgur.com/fGEsTwv.jpg

Vadio sam opet u utorak (30.12.) i nalazi su bili u redu,sve je bilo normalno,no ovakav je bio nalaz s mikrobiologije:
http://i.imgur.com/u2Pc9OW.jpg

Da li može netko iznjeti svoje mišljenje,da li imam mononukleozu ili nemam..??
Da li smijem poljubiti curu za Novu godinu?

P.S. Imam 17 godina i nisam imao nikakve bolove ni simptome mononukleoze,samo sam imao visoku temperaturu.

Zadnje uređivanje wolfman69 : 31.12.2014. at 13:48.
wolfman69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.01.2015., 22:31   #4312
Curica 6god radi pretrage zbog sumnje na celijakiju. Došao nalaz hla tipizacije:

serologija(cdc): (antigeni): HLA -
DNA tipizacija (PCR-SSP): (Geni-aleli): HLA- DRB1*01, *11;
DQB1*03, *05
Tip. HLA: DR1, 11(5), DQ 7(3), 5(1)
(SEROLOŠKI EKVIVALENT )

Znam da su za celijakiju bitni dq2 i dq8 al u nalazu ih ne vidim pa ako netko može protumačiti?
pugollina is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 10:48   #4313
Quote:
Živući cistitis kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Evo, muku mucim s upalama mjehura vec 2 godine. Jutrsa sam radila pretrage: kks, urin, urinokultura i crp.

Nalaz je ovakav:
krv: poviseni bazofilni gran.(1.4)
Urin: leukociti 1-3, eritrociti 1-3 svjezi, pl.epitel dosta, bakterije mnogo,sluz nesto, proteini-lag.opalesc, ketoni- pozitivni
crp: 0.1

Mozete mi reci kakav je ovaj nalaz ?
U urinu ima dosta stanica pločastog epitela te se postavlja pitanje kvalitete samog uzorka. Terapija ovisno o nalazu urinokulture. Postavlja se pitanje imate li tzv. komplicirajuće čimbenike za urinarnu infekciju - pregled ginekologa i urologa; pitanje potrebe za profilaksom itd.
Quote:
Realexandra kaže: Pogledaj post
Imam 23 godine diagnosticiran mi je chr hepatitis B. Obavila sam biopsiju jetre i fibro test, rezultati su pokazali da ne trebam početi s liječenjem interferonom, što je čudno jer prije par godina sam odbila liječenje.
Hepatitis markeri:
anti HBc 12.50
anti Hbe 0,04
anti HBs 0,00
anti HCV 0,08
HbcAblgM 0,12
HbeAg 0,376
HbsAg 4748,03
HBV DNA PCR 1,377 lU/ml, 3,14 Log (lU/ml), poz
autoimuni testovi neg
Bila bih zahvalna da mi neko objasni stanje, unaprijed hvalala
Samo na temelju navednog teško da se može nešto reći. Potrebno je imati puno više podataka, a i nalaz biopsije i FibroScana (elastografije) također je bitan, kao i podaci o kretanju vrijednosti ALT, AST, zatim drugi pokazatelji jetrene funkcije i kretanje same viremije itd. itd.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 11:27   #4314
Quote:
.keskin. kaže: Pogledaj post
trenutno sam na kuri antibiotika još par dana. komiran sam, depresija. imam 30 godina i da me ovakve stvari trefe.
Poštovani,

teško je komentirati Vaš slučaj jer niste iznijeli dovoljno podataka za neki komentar. Ponajprije, nije jasno jeste li imali ugruške ili svježu krv u mokraći (jer na drugoj temi ne spominjete ugruške nego trag krvi), kakve je boje bila mokraća, zatim jeste li imali kakvih smetnji pri mokrenju, bolova (u trbuhu ili leđima), je li ovo prvi put da se pojavljuju tegobe, je li ovome prethodila kakva infekcija (npr. grla ili kože unazad 2 do 3 tjedna) ili trauma, uzimate li kakve lijekove, je li bilo oticanja potkoljenica, stopala, šaka, lica, je li bilo osipa, bolova u zglobovima itd. itd.

Koliko vidim, Vi ste shvaćeni kao da imate mogući urinarni infekt te Vam je propisan antibiotik.

Ne znam je li uzet uzorak mokraće za mikroskopski pregled i urinokulturu te ev. za određivanje kalcija u urinu.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2015., 13:28   #4315
Quote:
wolfman69 kaže: Pogledaj post
Da li može netko iznjeti svoje mišljenje,da li imam mononukleozu ili nemam..??
Da li smijem poljubiti curu za Novu godinu?

P.S. Imam 17 godina i nisam imao nikakve bolove ni simptome mononukleoze,samo sam imao visoku temperaturu.
O čemu se kod Vas radilo, to je jako teško samo na temelju iznijetog reći. Mislim da se nije radilo o EBV infekciji (infekcijskoj mononukleozi), ali o kojoj se infekciji radilo, to stvarno ostaje otvoreno pitanje.

Quote:
pugollina kaže: Pogledaj post
Znam da su za celijakiju bitni dq2 i dq8 al u nalazu ih ne vidim pa ako netko može protumačiti?
U nalazu nema DQ2 i DQ8, u pravu ste, što bi značilo da nema genskog rizika za celijakiju.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 00:10   #4316
Radio sam nalaz HCV RNA kvantitativni test koji je pokazao ovo: HCV RNA IU/mL 4.27E+6
Muči me to što ne znam što taj nalaz zapravo znači, je li to dobro ili loše, koja je zapravo gornja granica, na nalazu je navedena samo donja, molim vas objasnite mi tko zna? Hvala
luchini is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 14:34   #4317
trudnica u 21 tjednu, ima ćesto mokrenje zadnjih par dana , otišla kod ginekologa, koji je napravio ultrazvuk i rekao da je sve ok, beba sjedi stražnjicom na mjehuru, ali za svaki slučaj dao izvaditi urin... nalaz je idući:
leukociti 8
Eritrociti 20
Stanice pločastog epiteta 10
--------II------ okruglog 5
bakterija masa
sluz masa

Molimo pomoć
antonijo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 18:34   #4318
Quote:
antonijo7 kaže: Pogledaj post
trudnica u 21 tjednu, ima ćesto mokrenje zadnjih par dana , otišla kod ginekologa, koji je napravio ultrazvuk i rekao da je sve ok, beba sjedi stražnjicom na mjehuru, ali za svaki slučaj dao izvaditi urin... nalaz je idući:
leukociti 8
Eritrociti 20
Stanice pločastog epiteta 10
--------II------ okruglog 5
bakterija masa
sluz masa

Molimo pomoć
Svakako ima smisla čim prije uraditi urinokulturu+antibiogram, a po procjeni nadležnog ordinarijusa empirijski uvesti i antibiotik (i po potrebi korigirati antibiotsku terapiju u skladu sa rezultatima pretraga)
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2015., 21:11   #4319
Poštovani/a,

jučer sam nanovo vadio krv obzirom da mi je prošli nalaz bio poprilično loš tj. nedefiniran. Nikakve boleštine nisam imao niti od čega bolujem, več sam pretrage radio na temelju povišenih leukocita što su me slali iz Petrove 3. Sadašnji nalazi su kaže DR. jasniji tj. bolji i da nema razloga za zabrinutost, da je vjerojatno u pitanju bio umor, stres, prehrana itd.., no zanima me i Vaše mišljenje.

Stari nalaz:

http://postimg.org/image/4e7o88th5/

Novi nalaz:

http://postimg.org/image/lg0iac8c9/

Hvala.
__________________
If God had wanted me otherwise, He would have created me otherwise. ~ Johann von Goethe
Mr.Cipelić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2015., 21:43   #4320
Da li serološki nalaz može značiti da je riječ o toksoplazmozi, ili kojem parazitu ili nešto ozbiljnije? (krvna slika leukocitoza, neutrofilia? blago povišene vrijednosti)

EBV VCA IgG pozitivno >170
EBNA IgG pozitivno >200
CMV IgG pozitivno 2,8
sherry lady is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:30.