Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Za napredne korisnike > Networking

Networking Mreže i sve oko njih. Žično, bežično, protokoli, servisi, administriranje mreža, serveri, ...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2013., 17:18   #1
Žično i bežično zajedno

Pozdrav svima, bio bi zahvalan za malo pomoći.

Da krenem, imam dva rutera, jedan žični i jedan bežični.
Žični je prvi od kasde koji smo prije dosta godina dobili kad smo bili u mogućnosti
za imati internet. U međuvremenu nedavno sam dobio jedan bežični ruter.

Bežični gigaset ruter je konfiguriran i normalno radi. Znači oba rutera normalno rade zasebno. E sada htio bi u isto vrijeme imati internet na oba rutera. Bežični je na katu i na njega želim da se može spojiti i ići na internet samo putem signala koji se može uhvatit raznim uređajima koji podržavaju wifi. U isto vrijeme želim da se može ići na internet putem žičnog rutera.

Znači zasebno rade ali kada je jedan na internetu drugi ne radi. Što treba napravti, podesiti da rade neometano u isto vrijeme, ako može objašnjenje.

Ako vas nešto zanima ili vam treba još kojih informacija slobodno recite.

Pozdrav i unaprijed hvala.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2013., 21:00   #2
Koje su ti IP adrese tih routera ? Nebi trebale da budu iz iste mrezne grupe. Onda wan jednog u lan drugog i radi sve na istom netu. Ili mozda ti imas 2 neta ?
bdb is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 18:06   #3
Različite su ip adrese rutera, od kasde adsla deafult gateway je
172.31.9.1 a default gateway od gigaseta je 192.168.1.1

Gdje se vidi i kako dali su u istoj mrežnoj grupi.

Imam samo jedan net, konfiguriran je wireless ruter sa default
lozinkom od kasde, žičnog rutera, tj usluge od t-coma a bežičnom
ruteru je dodijeljena nova lozinka preko koje se spajam na net.

U biti to bi značilo da imam samo jedan net jer koristim samo jednu
uslugu ne dvije, što ne. To što se spajam sa dvije različite lozinke
to nema veze jer u defaultu je samo jedna prvobitna lozinka t-com
usluge.

Ruteri su udaljeni jedan od drugoga preko 15 metara otprilike.
Uz svaki ruter je telefonska utičnica i kad su spojeni oba preko dsl
kabla u utičnicu jedan ruter radi a drugi ne, znači da su negdje u
konfliktu. Sad pitanje je dali mogu biti spojeni u utičnicu obadva u
isto vrijeme i dali mogu raditi normalno i da se može na net.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2013., 22:37   #4
unatoč lošem objašnjenju situacije

jedini način je da uštekaš internet dolje u žičani pa lan kabel gore do access pointa
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2013., 16:56   #5
Potrudio sam se objasnit najbolje što sam mogao jer se ne razumijem u to baš najbolje. Svatko ima određeni stupanj znanja pa se onda ne poklapamo baš i svakome drukčije zvuči neko objašnjenje. Ono što sam napravio donio sam wirelles ruter dolje za probu jer nemam trenutno toliko dugačak kabel, a možda će trebati i bušiti kroz zidove, to ćemo još vidjeti. Znači internet je normalno spojen na žični, sve radi, spojio sam lan kablom ta dva rutera i bežični je isto spojen dsl kablom u utičnicu jer ih ima više po kući ali ista stvar, ne radi, ne svijetli mu adsl lampica na bežičnom. Što dalje, ako vam je potrebno više informacija da bolje razumijete rado ću ih podijelit.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2013., 11:39   #6
u redu, dakle

dva rutera ne mogu na isti telefon pa bežični trebaš koristiti kao access point
nemoj ga ukopčavat u telefon

probaj spojit lan kabel iz žičanog u WAN port u bežičnom (ako ima)
možda trebaš stavit IP adresu od žičanog rutera pod "gateway" u postavkama veze na kompu

ako to ne radi spojit ruter i access point u LAN portove
pa isključit "dhcp" na acess pointu
opet možda moraš ispunit "gateway" opciju na kompu (opcije od konekcije-> ipv4-> settings (il tam negdje)

nisam se s tim igro već dugo pa... al to bi trebalo bit to
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2013., 00:39   #7
na taj gigaset, ustekas u LAN port. Postavis mu neku adresu, recimo 172.31.9.100 ( cisto da mu mozes pristupiti ). Ugasis DHCP server, i ustekas ga u Kasdu LAN port.

Ukoliko nemas mogucnosti kabelom spojiti ta dva, postoji i druga mogucnost a zove se WDS. Ali gigaset je malo u banani sto se toga tice ( radi samo sa WEP bla bla da ne ulazimo u detalje ).

Ako ti treba obican access point koji ce se BEZICNO spojiti na kasdu, i onda ce se na taj Access point spajati ostali korisnici, kupi obican access point u ducanu. Tp-link, 150kn i rijesio sve probleme.

Ako imas mogucnost kabelom povezati onda LAN u LAN i mora kasda biti u istoj mrezi kao i gigaset. Problem rijesen.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 11:53   #8
Kako vidim rijesenje je stiglo iz Rijeke. Ako nisi rijesio pisi pa cemo korak po korak.
__________________
BDB@wireless team Banja Luka
bdb is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 20:09   #9
Hvala puno na odgovorima, zbog posla u drugom gradu nemam vremena za pozabaviti se time, dosao na dan svojima danas nešto hitno sitno napravit. Volio bi detaljno objašnjenje korak po korak ako može pa kad sljedeći put dođem da znam točno korake kako krenuti i sve, bio bi zahvalan puno jer ne razumijem potpuno kako treba i pošto nemam vremena izgleda da mi treba doslovce objasnit.

Danas sam gigaset siemens upalio zasebno i sve lampice su bile uključene kako treba ali se nije moglo spojit na njega bežično, bila je poruka ''ograničena ili nikakva mogućnost, možda nećete moći pristupiti internetu ili nekim mrežnim resursima. Taj problem se pojavio jer mreža računalu nije dodijelila mrežnu adresu.'' Probao sam resetirat ruter čačkalicom, mislio sam ići ponovo kofigurirat i od onda sada više neće da svijetli online lampica i nikako nemogu konfigurirat ruter preko web poslužitelja. Ne znam u čemu je problem. Svaka pomoć je dobrodošla.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 18:12   #10
Prije svega, u jednoj lokalnoj mreži (subnetu) ne mogu biti dva rutera, samo jedan.
Drugo, vašim ruterima postavljene su ip - adrese različitih mreža, pa je normalno da jedan drugog "ne vide" i ne funkcioniraju zajedno.

Moj savjet je jednostavan - bežični ruter ostavite, žični uklonite i umjesto njega stavite switch (običan, kućni, vrlo su jeftini, 5 - portni, 8 - portni, itd. u zavisnosti koliko računala imate za umrežiti).
Znači - bežični ruter tzv. straight kabelom spojite sa switchom, a računala (također straight kabelima) spojite na switch. I to je to - Internetu možete pristupati kabelima umreženim računalima, a možete i wirelessom.
magus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2013., 18:53   #11
Quote:
magus kaže: Pogledaj post
Prije svega, u jednoj lokalnoj mreži (subnetu) ne mogu biti dva rutera, samo jedan.
Drugo, vašim ruterima postavljene su ip - adrese različitih mreža, pa je normalno da jedan drugog "ne vide" i ne funkcioniraju zajedno.

Moj savjet je jednostavan - bežični ruter ostavite, žični uklonite i umjesto njega stavite switch (običan, kućni, vrlo su jeftini, 5 - portni, 8 - portni, itd. u zavisnosti koliko računala imate za umrežiti).
Znači - bežični ruter tzv. straight kabelom spojite sa switchom, a računala (također straight kabelima) spojite na switch. I to je to - Internetu možete pristupati kabelima umreženim računalima, a možete i wirelessom.
tiho budi
__________________
i am done contemplating imponderables
i_meni_dosadno is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2013., 13:58   #12
Poslije je očito imao problem sa dhcp - om. Trebao je samo pogledati korisnički priručnik ...

I meni je dosadilo ... :-))))

Zadnje uređivanje magus : 25.07.2013. at 14:09.
magus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 16:06   #13
podzrav svima, evo mene nakon dugo vremena. Kroz ovo što sam pročitao odlučio bi se onda za kupovinu acces point rutera jer ovaj bežični što imam je otišao baj baj. Za ovaj tp link koliko vidim cijene mu se vrte preko 200 kuna do 300 a i taj pdv je gadan. Da li ima neki koji biste mi preporučili ispod 200 kuna. Samo da to radi i da se može konfigurirat uz kasdu, možda neki ne pašu na određen ruter. hvala unaprijed.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 17:02   #14
Pozdrav još jednom. Kupio sam tp link acces point, odlučio sam se za model tl-wa701nd.
Zanima me kako da bude u istoj mreži sa kasdom ako je to dobro pitanje. Kako treba dodijelit ip adrese, kome i gdje točno.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 17:24   #15
dodijeli TP linku adresu iz istog rangea kao i kasda. Recimo ako je kasda 192.168.1.1 onda neka tp link bude 192.168.1.100
i to je to, podesi wireless SSID, password, i ustekaj ga u LAN port od kasde.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2013., 21:44   #16
Probao sam napraviti ali nisam uspio, neznam jesam li dobro, upisivao sam ip adrese kroz konfiguracijski menu na netu. Tamo pod lan opcije mi izbaci tip adrese, ip adresu, subnet mask i gateway. Od kasde ip adresa local area connection mi je 169.254.70.98, to sam upisao pod gateway, a pod ip adresu sam stavio 169.254.70.99 a subnet mask kao kod kasde, a tip adrese statički. Sad očito izgleda da sam krivo napravio jer neznam kako točno treba.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 12:28   #17
Quote:
LunicX kaže: Pogledaj post
Probao sam napraviti ali nisam uspio, neznam jesam li dobro, upisivao sam ip adrese kroz konfiguracijski menu na netu. Tamo pod lan opcije mi izbaci tip adrese, ip adresu, subnet mask i gateway. Od kasde ip adresa local area connection mi je 169.254.70.98, to sam upisao pod gateway, a pod ip adresu sam stavio 169.254.70.99 a subnet mask kao kod kasde, a tip adrese statički. Sad očito izgleda da sam krivo napravio jer neznam kako točno treba.
problem je u kasdi, ne radi ti DHCP server na njemu kao treba. 169.254.X.X je APIPA adresa, koju dobijes kada nemas nikakvu od DHCP servera.
__________________
Shire, Senbonzakura Kageyoshi
H4ni8aLL is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 15:37   #18
Dal se to može kako riješit?
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2013., 11:20   #19
Pozdrav, pokušao sam doći do rješenja ali nisam ništa uspio naći na netu, probao sam nešto upisati u registri ali nije bilo neke promjene. U međuvremenu sam osposobio onaj siemens bežični ruter, okrenuo sam se onda da napravim tp link kao repeater, po nekim instrukcijama sam probao raditi ali nije mi na kraju radilo. Pa me zanima kako se pravilno postavlja repeater sa ovim bežičnim ruterom. I dal se može uopće postaviti s obzirom da su dva različita modela. Nešto sam pročitao da kao moraju biti ista, a i večinom su tutorijali sa istim modelima.
LunicX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:28.