Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2010., 08:25   #1
Problemi s uzgojem salatnog krastavca u plasteniku

Pozdrav svima,

Između ostalog počeo sam uzgajati salatni krastavac u zaštićenom prostoru.
U proizvodnji mi veliki problem predstavlja opadanje (isušivanje) velikog broja malih plodova krastavaca što naravno uvelike utječe na prinos.

Napominjem da koristim hibride (ekron, dinero i jazzer), prihranu koja se temelji na analizi tla, te da redovito provodim preventivu protiv bolesti i nametnika. Bočne zaperke kratim nakon što razviju 2-3 ploda.

Zna li netko tko ima iskustva u toj proizvodnji što bi mogao biti razlog isušivanju malih plodova? (prevelika vlaga odnosno nedovoljno provjetravanje plastenika, previše malih plodova na krastavcu, …..).

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!
Pozdrav!
plavijelen is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 20:46   #2
Quote:
plavijelen kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima,

Između ostalog počeo sam uzgajati salatni krastavac u zaštićenom prostoru.
U proizvodnji mi veliki problem predstavlja opadanje (isušivanje) velikog broja malih plodova krastavaca što naravno uvelike utječe na prinos.

Napominjem da koristim hibride (ekron, dinero i jazzer), prihranu koja se temelji na analizi tla, te da redovito provodim preventivu protiv bolesti i nametnika. Bočne zaperke kratim nakon što razviju 2-3 ploda.

Zna li netko tko ima iskustva u toj proizvodnji što bi mogao biti razlog isušivanju malih plodova? (prevelika vlaga odnosno nedovoljno provjetravanje plastenika, previše malih plodova na krastavcu, …..).

Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!
Pozdrav!
Previsoka temperatura,a premala vlažnost zraka uzrokuju sušenje plodova,odnosno njihovo neformiranje,tako je to i kod paradajza,ali kod njega se to očituje odpadanjem cvjetova...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 22:18   #3
Također mogući je razlog i neravnoteža između površine listova i broja plodova.

To se obično događa nakon prvih berbi.

Potrebno je prvih nekoliko zaperaka maknuti da biljka brže razvije lisnu masu koja će održati kontinuitet berbe.
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2010., 14:45   #4
Thumbs up

Hvala Vam na odgovorima.
Ja sam se malo konzultirano i sa nekoliko institucija (Agr. Fak. ZG…..) koje kažu da je razlog opadanju plodova u mom slučaju najvjerojatnije preopterećenost biljke plodovima što je dovelo i do pojave bolesti zbog slabe prozračnosti. Kažu da bi skroz do visine od 2m trebalo uklanjati sve zaperke.
Sljedeće godine ću se pokušati držati tih uputa pa budemo vidjeli.
Pozdrav! :
plavijelen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2010., 08:58   #5
Ako ih poslusas sigurno neces imati abortaciju, ali...

Te savjete sam i ja dobio, ali ih nisam poslusao nego sam skinuo samo 4 zaperka i slijedeca 3 sam skidao na jedan list, a ostale do visine cca 2,5 m na dva lista.
Biljka je to izdrzala bez problema, a imao sam berbu 7-10 dana prije nego da sam njih poslusao sto u proljetnom razdoblju znaci puno.
Napominjem da su moje biljke rasle u stvarno dobrim uvjetima.
Takodjer nije isto da li uzgajas krastavce proljece/ljeto ili ljeto/jesen.

Odluka koliko ces zaperaka skinuti najvise ovisi o tvojoj procjeni da li biljka moze ishraniti plodove koje nosi.

Jos jedan savjet, oko ovakvih problema bolje se konzultiraj sa uzgajivacima, oni na uzgoj gledaju sa skroz druge perspektive i sigurno ce dati bolje savjete.
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2010., 14:48   #6
U pravu si...puno se bolje konzultirati sa proizvođačima.
Puno hvala na sugestijama.
Sljedeće godine ću vjerovatno fokusirati se samo na proizvodnju proljeće/ljeto te čistiti sve ove zaperke pa budemo vidjeli.
plavijelen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2012., 19:08   #7
da li neko moze da mi kaze sa cime bi se trebao poprskati krastavac u plasteniku plod krene pa istrune .neznam dal i kako bi mogla i sliku da postavim
sladja80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2012., 22:29   #8
stavi sliku tog krastavca
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2012., 16:41   #9
hm, ne znam, nema slike. sada haraju boleštine zvane plamenjača i pepelnica. naročito na krastavcima.

malo sam njuškala po preporukama savjetodavne službe, konkretno milorad subašić savjetuje tretman quadrisom, ortiva-suzbija obje boleštine, ridomil gold, pepite. karenca od zaštite do berbe za navedena sredstva je 3 dana.

nadalje preporuča se i tretman aliette flashom, revusom ili ranmanom. karenca tih sredstava je 4 dana.

opisno bih rekla da je kod tebe u pitanju plamenjača ali nisam sigurna jer nema slike.

zaperci se inače skidaju, kako na krastavcima, tako na vinovoj lozi, rakčici. zaperci van. nema ostavljanja. ja radila u plasteniku na krastavcu, rajčici i paprici. sjećam se kidanja zaperaka, kišenja, okapanja i ostalih divota.


raspitati se u vezi bolesti kod nekoga ili stavi sliku na forum. ako kreneš u tretman, odnosno zaštitu, pročitati uputstvo za uporabu.

zaguglaj plamenjača krastavca i pepelnica krastavca. ima slika na netu.

u slučaju zaštite voditi računa o KARENCI da ne bi nekoga otrovao. karenca ti je period od dana tretmana pa do dana ubiranja ploda. I MORA SE POŠTIVATI.

sretno!
__________________
Dođe tako vrijeme kad pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati. - I. Andrić
teta-elza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 11:10   #10
Znam da je već kasno, ali ako neko drugi bude imao taj problem.

Takav problem je najčešće uzrokovan Botritisom.
Da li ima smeđe-sivu pepeljastu prevlaku?

Razlog je prevelika vlaga nasada zbog kišnog vremena ili pre gustog sklopa.

Imaš dosta sredstava, ali dokle god ti je vlaga u tim zonama preko 92 % ništa ti neće pomoći.

Mislim da sad u ljetnom periodu više ne bi trebala imati takvih problema.

Napominjem da je ovo čisto nagađanje jer bez slike nemamo pojma u čemu je problem.
Dzovaniii is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 11:30   #11
Quote:
sladja80 kaže: Pogledaj post
da li neko moze da mi kaze sa cime bi se trebao poprskati krastavac u plasteniku plod krene pa istrune .neznam dal i kako bi mogla i sliku da postavim
Tyny pic= google, jako jednostavno za postavljanje slika, kopiraš tamo ono gdje piše za message board ili forum, i to je to
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:25.