Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.06.2017., 12:16   #1
Kupnja stana za koji je povezivanje u postupku ali neprovedeno

Molim vas za pomoć, provjerit ću i na zemljišnim knjigama ali puno bi značilo ako netko ima i iskustvo ili znanje koje ja nemam.

Kupujemo stan iz 1982. koji nije etažiran već se vlasnik vodi na izvatku iz knjige položenih ugovora, u kojoj naravno nije definirano sve oko stana već samo kat i broj kvadrata ( ne spominje se broj stana niti drugi prostori iako npr ima šupu).

Na tom izvatku piše broj zk uloška, a kad odem na njega, dobijem zk izvadak za zgradu, oznaka zemljišta je gradilište a vlasnički dio 1/1 društveno vlasništvo. Ima aktivnu plombu iz 2010., a o čemu mi je rekao i vlasnik. Naime, još 2010. godine je pokrenut zahtjev za povezivanje zemljišnih knjiga s knjigom kpu za zgradu no još nije rješeno (sutra baš idemo kod predstavnika stanara da nam da na uvid taj zahtjev). Kad odem na internetu na tu plombu, dobijem ovakav status:

Primljeno: 28.12.2010
Vrsta isprave:
Oznaka spisa:
Sadržaj prijedloga: POVEZIVANJE ZEMLJIŠNE KNJIGE I KNJIGE POLOŽENIH UGOVORA ...
Bilješka o kretanju spisa: SPIS KOD PREDJEDNIKA ODJELA, ODREĐIVANJE SUDSKE REFERADE, 27.10.15
Način rješenja: Udovoljeno
Datum rješenja: 29.07.2013.
Datum provedbe:
Datum otpreme: 18.08.2014.

Da li se može desiti da izvisimo s ovakvim stanom i platimo ga kreditom a ne možemo se upisati kao vlasnici? Također nas muči, rješenje je već doneseno i kad se provede, provest će se upis sadašnjeg vlasnika od kojeg mi kupujemo, možemo li se onda kad se to provede odmah zatražiti izmjenu na nas ili može tu doći do problema?

Hvala puno!
Vaill is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 15:46   #2
evo moje iskustvo (kao predstavnik stanara) takve zgrade. banke nemaju problema sa odobravanjem kredita stanovima koji su upisani samo u knjigu položenih ugovora.

naša zgrada je zahtjev za povezivanje ZK i KPU dala još krajem 2015. g. i postupak još nije gotov.

zgrada isto tako nije etažirana već samo piše broj stana, kvadratura, kat itd. vlasnici su normalno upisani u vlastovnicu, tereti u teretovnicu.

prošle godine smo zbog smrti jedne od vlasnica imali normalni upis troje nasljednika.

kako će točno biti prepisano u ZK ne znam, ali ne vidim da bi tu trebalo biti ikakvih problema.

da bi vidjela knjigu položenih ugovora trebaš imati i broj poduloška, tj. baš da vidiš izvadak za stan.

povezivanje ZK sa KPU je bila zakonska obveza i smatra se kao korak dalje u uređivanju zemljišnih knjiga. ako je zgrada bila uredno upisana u KPU onda nikako ne možete izvisiti. ako vas to jako muči, onda možete popričati i sa odvjetnikom koji je radio zahtjev.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 16:52   #3
Quote:
Vaill kaže: Pogledaj post
Molim vas za pomoć, provjerit ću i na zemljišnim knjigama ali puno bi značilo ako netko ima i iskustvo ili znanje koje ja nemam.

Kupujemo stan iz 1982. koji nije etažiran već se vlasnik vodi na izvatku iz knjige položenih ugovora, u kojoj naravno nije definirano sve oko stana već samo kat i broj kvadrata ( ne spominje se broj stana niti drugi prostori iako npr ima šupu).

Na tom izvatku piše broj zk uloška, a kad odem na njega, dobijem zk izvadak za zgradu, oznaka zemljišta je gradilište a vlasnički dio 1/1 društveno vlasništvo. Ima aktivnu plombu iz 2010., a o čemu mi je rekao i vlasnik. Naime, još 2010. godine je pokrenut zahtjev za povezivanje zemljišnih knjiga s knjigom kpu za zgradu no još nije rješeno (sutra baš idemo kod predstavnika stanara da nam da na uvid taj zahtjev). Kad odem na internetu na tu plombu, dobijem ovakav status:

Primljeno: 28.12.2010
Vrsta isprave:
Oznaka spisa:
Sadržaj prijedloga: POVEZIVANJE ZEMLJIŠNE KNJIGE I KNJIGE POLOŽENIH UGOVORA ...
Bilješka o kretanju spisa: SPIS KOD PREDJEDNIKA ODJELA, ODREĐIVANJE SUDSKE REFERADE, 27.10.15
Način rješenja: Udovoljeno
Datum rješenja: 29.07.2013.
Datum provedbe:
Datum otpreme: 18.08.2014.

Da li se može desiti da izvisimo s ovakvim stanom i platimo ga kreditom a ne možemo se upisati kao vlasnici? Također nas muči, rješenje je već doneseno i kad se provede, provest će se upis sadašnjeg vlasnika od kojeg mi kupujemo, možemo li se onda kad se to provede odmah zatražiti izmjenu na nas ili može tu doći do problema?

Hvala puno!
Bespotrebno kompliciraš. Je li ta osoba od koje kupuješ upisana u knjigu položenih ugovora? Ako je, ti se upisuješ ko vlasnik u knjigu položenih ugovora umjesto te osobe.

Kada ovo povezivanje zemljišne knjige i KPU bude dovršeno, tvoj stan će se voditi u zemljišnoj knjizi, a ne više u KPU. No, to ne utječe na tvoje vlasništvo, niti prije, niti poslije.

Ovo sve skupa nema veze s etažiranjem koje treba (po želji) provesti nakon povezivanja zemljišne knjige i KPU. Tek se tim postupkom može utvrditi koje pripatke ima tvoj stan (npr. spremište).

Dakle, ako je friški izvadak iz KPU za taj stan u redu, kupuj slobodno i bez brige.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 17:20   #4
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
evo moje iskustvo (kao predstavnik stanara) takve zgrade. banke nemaju problema sa odobravanjem kredita stanovima koji su upisani samo u knjigu položenih ugovora.

naša zgrada je zahtjev za povezivanje ZK i KPU dala još krajem 2015. g. i postupak još nije gotov.

zgrada isto tako nije etažirana već samo piše broj stana, kvadratura, kat itd. vlasnici su normalno upisani u vlastovnicu, tereti u teretovnicu.

prošle godine smo zbog smrti jedne od vlasnica imali normalni upis troje nasljednika.

kako će točno biti prepisano u ZK ne znam, ali ne vidim da bi tu trebalo biti ikakvih problema.

da bi vidjela knjigu položenih ugovora trebaš imati i broj poduloška, tj. baš da vidiš izvadak za stan.

povezivanje ZK sa KPU je bila zakonska obveza i smatra se kao korak dalje u uređivanju zemljišnih knjiga. ako je zgrada bila uredno upisana u KPU onda nikako ne možete izvisiti. ako vas to jako muči, onda možete popričati i sa odvjetnikom koji je radio zahtjev.
Sve točno. Jedino bi još dodao da je to povezivanje još jedno izvlačenje novca od suvlasnika, s obzirom da to nije etažiranje koje se još naknadno treba provesti. A kod povezivanja ionako doslovno sele ono upisano iz zk u glavnu knjigu, jasno na trošak suvlasnika, nikako ne države. Uz to ide i upisivanje neupisanih posebnih dijelova u glavnu knjigu, pri čemu doslovno sve prolazi (i što bi trebalo i što ne bi) na temelju ugovora koji u regularnom postupku nikako nisu mogli proći.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2017., 20:12   #5
slazem se da je to izvlacenje love. radi se o najbanalnijem prijepisu iz jedne evidencije u drugu. onak koga briga sto bivsa drzava nije vodila zk nego kpu? ako ova drzava to treba onda su to trebali odraditi o svom trosku, a ne izbijat gradanima iz dzepa.
za info mi smo kao zgrada prosli super jeftino. za 14 stanova 11 tis kn. inace ponude upravitelja su bile od 17 do 22 tis kn.
pljacka do bola. a za sto? da neki referent pretipkava iz jednog programa u drugi. i da to je sve bez etaziranja.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 12:00   #6
Hvala svima na odgovorima, ipak smo odlučili ne kupovati taj stan nakon razgovora s pravnikom, voditeljicom zemljišnih knjiga i gospodinom iz agencije za nekretnine.

Zaključak je da bi vrlo vjerojatno sve prošlo u redu jer se po broju poduloška vidi da se radi o vezi na istom stanu. No iako sa samim upisom ne bi trebali imati problema, i odvjetnik i voditeljica zemljišnih knjiga su napomenuli da dok nije provedeno ne možemo biti sigurni ni da neće nastati komplikacije u budućnosti, a u slučaju da za x godina želimo prodati stan a povezivanje još nije odrađeno, upitno je da li bi našli kupca obzirom da bi imao iste dileme kao i mi sad. Stan ne plaćamo ništa jeftinije nego što se kreću slični stanovi koji su već povezani ili etažirani tako da nismo skloni riskirati

Nevjerojatno mi je da država nije u stanju 7 godina (i duže) provesti te stvari...
Vaill is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 16:15   #7
Quote:
Vaill kaže: Pogledaj post
Hvala svima na odgovorima, ipak smo odlučili ne kupovati taj stan nakon razgovora s pravnikom, voditeljicom zemljišnih knjiga i gospodinom iz agencije za nekretnine.

Zaključak je da bi vrlo vjerojatno sve prošlo u redu jer se po broju poduloška vidi da se radi o vezi na istom stanu. No iako sa samim upisom ne bi trebali imati problema, i odvjetnik i voditeljica zemljišnih knjiga su napomenuli da dok nije provedeno ne možemo biti sigurni ni da neće nastati komplikacije u budućnosti, a u slučaju da za x godina želimo prodati stan a povezivanje još nije odrađeno, upitno je da li bi našli kupca obzirom da bi imao iste dileme kao i mi sad. Stan ne plaćamo ništa jeftinije nego što se kreću slični stanovi koji su već povezani ili etažirani tako da nismo skloni riskirati

Nevjerojatno mi je da država nije u stanju 7 godina (i duže) provesti te stvari...
Jedine komplikacije koje bi mogle nastati su oko podjele zajedničkih dijelova tj. bi li dobila točno to spremište koje se sad koristi uz stan ili neko drugo.

A kakve druge probleme bi uopće mogla imati? Stvarno ne kužim da ste zbog ovog odustali od kupnje, a stan vam odgovara po cijeni i svemu ostalome. Naravno da vam vlasnik na misli spustiti cijenu (nema nikakvog razloga za to).

Preostaju ti jedino etažirani stanovi, pa druge ni ne trebaš gledati.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 17:03   #8
s obzirom da je rok za predaju povezivanja KPU sa ZK bio 31.12.2015., vjerujem da ima jako malo zgrada kojima je povezivanje završeno.

tako da da, možete gledati samo stanove koji su etažirani. 70% stanova iz doba juge to nije, već je samo upisano u KPU.

ja isto ne vjerujem u nikakve komplikacije, jer evidencija se kao i do sada vodi u KPU, a kad se povezivanje završi vodit će se u ZK. meni je isto bzvz što ste odustali.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 17:27   #9
Quote:
Vaill kaže: Pogledaj post
... ipak smo odlučili ne kupovati taj stan nakon razgovora s pravnikom, voditeljicom zemljišnih knjiga i gospodinom iz agencije za nekretnine.

Zaključak je da bi vrlo vjerojatno sve prošlo u redu jer se po broju poduloška vidi da se radi o vezi na istom stanu. No iako sa samim upisom ne bi trebali imati problema, i odvjetnik i voditeljica zemljišnih knjiga su napomenuli da dok nije provedeno ne možemo biti sigurni ni da neće nastati komplikacije u budućnosti, a u slučaju da za x godina želimo prodati stan a povezivanje još nije odrađeno, upitno je da li bi našli kupca obzirom da bi imao iste dileme kao i mi sad. Stan ne plaćamo ništa jeftinije nego što se kreću slični stanovi koji su već povezani ili etažirani tako da nismo skloni riskirati
Azo, dakle, ne znam što bih rekla na račun boldane ekipe. Donedavno je većina starogradnje bila u statusu u kojem je i ovaj tvoj stan koji spominješ. I nikome nije palo na pamet reći da bi tu moglo biti problema. Nepotrebno su te isprepadali. Kao što su ti forumaši rekli, ako ti stan odgovara i ovo ti je jedina dvojba, kupuj bez razmišljanja.
__________________
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:24   #10
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
s obzirom da je rok za predaju povezivanja KPU sa ZK bio 31.12.2015., vjerujem da ima jako malo zgrada kojima je povezivanje završeno.

tako da da, možete gledati samo stanove koji su etažirani. 70% stanova iz doba juge to nije, već je samo upisano u KPU.

ja isto ne vjerujem u nikakve komplikacije, jer evidencija se kao i do sada vodi u KPU, a kad se povezivanje završi vodit će se u ZK. meni je isto bzvz što ste odustali.
Meni je najzanimljivije u cijeloj priči da joj odvjetnik i voditeljica spominju moguće probleme, a nigdje identifikacije tih problema. Ko da im je u interesu bilo da ona to NE kupi, a ne obrnuto.

A valjda 90 % stanova u centru ZG izgrađenih u Austro-Ugarskoj nije etažirano, pa nisam vidio da to sprječava ikoga da ih prodaje ili kupuje po sasvim pristojnim cijenama, bez straha u svoje investicije.

Jer se etažirano može kupiti valjda samo novogradnja po 4-5000 eura po kvadratu.

I zemljišnu knjigu i KPU vodi jedan te isti općinski sud!! Vjerovati jednoj evidenciji suda, a drugoj ne, je smiješno, čak i u nadaleko poznatoj pravnoj državi HR.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2017., 23:32   #11
Quote:
fermina-daza kaže: Pogledaj post
Azo, dakle, ne znam što bih rekla na račun boldane ekipe. Donedavno je većina starogradnje bila u statusu u kojem je i ovaj tvoj stan koji spominješ. I nikome nije palo na pamet reći da bi tu moglo biti problema. Nepotrebno su te isprepadali. Kao što su ti forumaši rekli, ako ti stan odgovara i ovo ti je jedina dvojba, kupuj bez razmišljanja.
Ne donedavno, nego većina starogradnje u ZG još uvijek i jest u KPU, ili je neetažirano ako i je upisano u zemljišnu knjigu.

Nešto bi se stanovi u ZG jako slabo prodavali da je bitno jel se vode u jednoj ili drugoj evidenciji istog suda.

A na kraju, sama država je smislila KPU u koju je upisivala stanove (jer je to bilo lakše nego srediti zemljišnu knjigu). Bila bi smijurija da je to 25 godina funkcioniralo, a da se sad sjeti da tak više ne može. Jer veliki problemi mogu nastati kad se ti stanovi budu iz jedne evidencije suda selili u drugu evidenciju istog suda. I kad to još potvrde odvjetnik i voditelj zemljišne knjige...što reći.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 14:21   #12
cisti dokaz da u ovoj drzavi svi samo peru ruke od svega, ograduju se i idu za onom "ne drmaj brod". drzava je nametnula obvezu povezivanja KPU sa ZK (jer se u EU ne priznaju dvije evidencije). zbog turbo brzine rjesavanja sudskih poslova vidi se da se nisu rijesili zahtjevi ni iz 2010.g, a kamoli kasniji. ne mogu vjerovati da ce se odustajati od kupnje takvih stanova (a osim novogradnje to je bogme vecina) zbog inertnosti suda, a jos mi nevjerojatnije da takav stav zauzima voditelj zk. pa sta taj voditelj nije npr. objasnio zbog cega taj predmet nije rijesen vec 7 godina.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2017., 16:58   #13
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
cisti dokaz da u ovoj drzavi svi samo peru ruke od svega, ograduju se i idu za onom "ne drmaj brod". drzava je nametnula obvezu povezivanja KPU sa ZK (jer se u EU ne priznaju dvije evidencije). zbog turbo brzine rjesavanja sudskih poslova vidi se da se nisu rijesili zahtjevi ni iz 2010.g, a kamoli kasniji. ne mogu vjerovati da ce se odustajati od kupnje takvih stanova (a osim novogradnje to je bogme vecina) zbog inertnosti suda, a jos mi nevjerojatnije da takav stav zauzima voditelj zk. pa sta taj voditelj nije npr. objasnio zbog cega taj predmet nije rijesen vec 7 godina.
A čemu se zapravo čudiš? Pa 25 godina stoji tako kako jest, stanovi se prodaju, kupuju, neovisno o tome gdje su upisani. Baš bi se sad požurili s nečim što zapravo neće ništa bitnoga promijeniti. Pa može u radu stajati i 20 godina. Jedino je bilo bitno pokrenuti povezivanje do kraja 2015 (i taj je rok do tada bio višestruko produžavan). A u radu može stajati koliko god treba.

A kad povezivanje i bude riješeno, onda slijede prigovori. Koji se rješavaju još i duže.

A ovoj voditelj joj je to tak trebao i objasniti. Kao suvlasnik se ionako ne možeš protiviti upisu stanova iz KPU ili upisu neupisanih posebnih dijelova (što ti zapravo smanjuje vlasnički udio nad cijelom nekretninom). Tako da stvarno ne znam kakve probleme taj voditelj očekuje kad se KPU doslovce prepisuje u zemljišnu knjigu i ne traži se pri tome ničija suglasnost.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2018., 23:42   #14
Kupnja stana

Pozdrav, upravo kupujemo stan gdje se provodi povezivanje te bismo prilikom sklapanja ugovora, kako bismo odmah mogli ući u posjed, isplatili svu cijenu. Vlasnici su bez terata upisani u knjigu položenih ugovora. Ima li tko savjet kako sastaviti ugovor po tom pitanju. Moramo li podnijeti prijedlog za predbilježbom prava vlasništva u gruntovnici ili uknjižbom u knjizi položenih ugovora. Kojim postpupkom i koliko otrpilike traje moj upis u knjigu položenih ugovora?

Nakon provedbe povezivanja, ako su u zahtjevu za povezivanje navedeni sadašnji vlasnici (što znači da će nakon što je postupak završen postati i vlasnici u glavnoj knjizi?), kako ću se ja upisati u zemljišnu knjigu (predbilježbom?).

Vjerojatno ovo što sam napisao zvuči kaotično, ali nije da imam pretjeranog znanja o tome, ali nadam se da je potencijalan netko shvatio na što mislim - koje su najbitnije stavke ugovora kako bih se osigurao da postajem vlasnik prvo u knjizi položenih ugovora, a zatim i u glavnoj knjizi (gruntovnici)

U svakom slučaju ću se konzultirati s odvjetnikom, ali bih želio i čuti vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem
shan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2018., 01:39   #15
Quote:
shan kaže: Pogledaj post
Pozdrav, upravo kupujemo stan gdje se provodi povezivanje te bismo prilikom sklapanja ugovora, kako bismo odmah mogli ući u posjed, isplatili svu cijenu. Vlasnici su bez terata upisani u knjigu položenih ugovora. Ima li tko savjet kako sastaviti ugovor po tom pitanju. Moramo li podnijeti prijedlog za predbilježbom prava vlasništva u gruntovnici ili uknjižbom u knjizi položenih ugovora. Kojim postpupkom i koliko otrpilike traje moj upis u knjigu položenih ugovora?

Nakon provedbe povezivanja, ako su u zahtjevu za povezivanje navedeni sadašnji vlasnici (što znači da će nakon što je postupak završen postati i vlasnici u glavnoj knjizi?), kako ću se ja upisati u zemljišnu knjigu (predbilježbom?).

Vjerojatno ovo što sam napisao zvuči kaotično, ali nije da imam pretjeranog znanja o tome, ali nadam se da je potencijalan netko shvatio na što mislim - koje su najbitnije stavke ugovora kako bih se osigurao da postajem vlasnik prvo u knjizi položenih ugovora, a zatim i u glavnoj knjizi (gruntovnici)

U svakom slučaju ću se konzultirati s odvjetnikom, ali bih želio i čuti vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem
Zamaraš se s glupostima. A iz napisanog se vidi da ti ništa nije jasno.

I zemljišne knjige i KPU vodi jedan te isti sud. Nakon sklapanja kupoprodajnog ugovora predaješ ga u gruntovnici i to je to. Ako je stan trenutno upisan u KPU, ti ćeš tamo biti upisan kao vlasnik. Pravno ti je to potpuno isto kao da si upisan u zemljišnoj knjizi. Kad povezivanje bude gotovo i taj stan preseljen iz KPU u zemljišnu knjigu, ti ćeš tada biti upisan kao vlasnik u zemljišnoj knjizi, a KPU više neće postojati. Tko je bio upisan kao vlasnik na početku povezivanja, nema utjecaja na ništa.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:17   #16
Quote:
shan kaže: Pogledaj post
Pozdrav, upravo kupujemo stan gdje se provodi povezivanje te bismo prilikom sklapanja ugovora, kako bismo odmah mogli ući u posjed, isplatili svu cijenu. Vlasnici su bez terata upisani u knjigu položenih ugovora. Ima li tko savjet kako sastaviti ugovor po tom pitanju. Moramo li podnijeti prijedlog za predbilježbom prava vlasništva u gruntovnici ili uknjižbom u knjizi položenih ugovora. Kojim postpupkom i koliko otrpilike traje moj upis u knjigu položenih ugovora?

Nakon provedbe povezivanja, ako su u zahtjevu za povezivanje navedeni sadašnji vlasnici (što znači da će nakon što je postupak završen postati i vlasnici u glavnoj knjizi?), kako ću se ja upisati u zemljišnu knjigu (predbilježbom?).

Vjerojatno ovo što sam napisao zvuči kaotično, ali nije da imam pretjeranog znanja o tome, ali nadam se da je potencijalan netko shvatio na što mislim - koje su najbitnije stavke ugovora kako bih se osigurao da postajem vlasnik prvo u knjizi položenih ugovora, a zatim i u glavnoj knjizi (gruntovnici)

U svakom slučaju ću se konzultirati s odvjetnikom, ali bih želio i čuti vaše mišljenje. Unaprijed zahvaljujem
Ako sam dobro shvatio, kupit ćeš stan od recimo cca 40 000 eura, ali ti je problem dati parsto eura javnom bilježniku koji će te riješiti svih nedoumica i još ti ponuditi opciju da on obavi za tebe uknjižbu vlasništva u gruntovnici?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:39   #17
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Zamaraš se s glupostima. A iz napisanog se vidi da ti ništa nije jasno.

I zemljišne knjige i KPU vodi jedan te isti sud. Nakon sklapanja kupoprodajnog ugovora predaješ ga u gruntovnici i to je to. Ako je stan trenutno upisan u KPU, ti ćeš tamo biti upisan kao vlasnik. Pravno ti je to potpuno isto kao da si upisan u zemljišnoj knjizi. Kad povezivanje bude gotovo i taj stan preseljen iz KPU u zemljišnu knjigu, ti ćeš tada biti upisan kao vlasnik u zemljišnoj knjizi, a KPU više neće postojati. Tko je bio upisan kao vlasnik na početku povezivanja, nema utjecaja na ništa.
hvala na info
shan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2018., 22:41   #18
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro shvatio, kupit ćeš stan od recimo cca 40 000 eura, ali ti je problem dati parsto eura javnom bilježniku koji će te riješiti svih nedoumica i još ti ponuditi opciju da on obavi za tebe uknjižbu vlasništva u gruntovnici?
samo sam se informirao
hvala
shan is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2019., 22:42   #19
Quote:
jelena-85 kaže: Pogledaj post
evo moje iskustvo (kao predstavnik stanara) takve zgrade. banke nemaju problema sa odobravanjem kredita stanovima koji su upisani samo u knjigu položenih ugovora.

naša zgrada je zahtjev za povezivanje ZK i KPU dala još krajem 2015. g. i postupak još nije gotov.

zgrada isto tako nije etažirana već samo piše broj stana, kvadratura, kat itd. vlasnici su normalno upisani u vlastovnicu, tereti u teretovnicu.

prošle godine smo zbog smrti jedne od vlasnica imali normalni upis troje nasljednika.

kako će točno biti prepisano u ZK ne znam, ali ne vidim da bi tu trebalo biti ikakvih problema.

da bi vidjela knjigu položenih ugovora trebaš imati i broj poduloška, tj. baš da vidiš izvadak za stan.

povezivanje ZK sa KPU je bila zakonska obveza i smatra se kao korak dalje u uređivanju zemljišnih knjiga. ako je zgrada bila uredno upisana u KPU onda nikako ne možete izvisiti. ako vas to jako muči, onda možete popričati i sa odvjetnikom koji je radio zahtjev.


Ja imam obrnuti problem, kupujem etažiran stan koji je upisan u ZK ali nije
u Knjige položenih ugovora, dali mi netko može reći dali će to spriječavati banku kod odobrenja kredita ?
Hvla puno
ero1950 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2019., 23:26   #20
Quote:
ero1950 kaže: Pogledaj post
Ja imam obrnuti problem, kupujem etažiran stan koji je upisan u ZK ali nije
u Knjige položenih ugovora, dali mi netko može reći dali će to spriječavati banku kod odobrenja kredita ?
Hvla puno
Zašto bi to sprečavalo banku? Krajnji cilj i je da svi stanovi budu etažirani i upisani u glavnu knjigu.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:40.