Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2017., 06:40   #1341
Pitanje - kakve su sanse dobiti placanje poreza na vise rata? Kad to mogu zatraziti - po dobivenom rjesenju? Pise da je rok 15 dana za platiti kad se dobije rjesenje, jel se bas toga strogo drze ili ne? Nekad se to moglo prilicno rastegnuti bez nekih posebnih posljedica...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 22:18   #1342
Thumbs down

Moraš otići u Poreznu i tražiti da potpišeš ugovor za plačanje na rate, max. 24 rate.
Ako to ne napraviš ide ti sigurno ovrha!
jukinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2017., 07:06   #1343
Hvala ti puno. Znace ne otezati ali ide na 24rate. I to ce mi biti dovoljno, malo me (u stvari poprilicno) za***ala banka s procjenom pa je osla i lova koju sam cuvala za porez

Moram neki posebni razlog davati ili samo kazem "Ja bi na 24 rate" ko u ducanu
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 16:20   #1344
ako se ne plati porez ide li ovrha ili je dom nepovrediv?
mpo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 17:16   #1345
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Hvala ti puno. Znace ne otezati ali ide na 24rate. I to ce mi biti dovoljno, malo me (u stvari poprilicno) za***ala banka s procjenom pa je osla i lova koju sam cuvala za porez

Moram neki posebni razlog davati ili samo kazem "Ja bi na 24 rate" ko u ducanu
Moraš se dogovoriti i potpisati Ugovor, a za razlog staviš nešto od ponuđenih stavki.
jukinjo is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2017., 12:15   #1346
Ako je pravo mjesto za pitanje:
Frenda muči jedna stvar;
Majka mu ima dva stana, od kojeg jedan iznajmljuje prijateljima a u drugom živi sa sinom.
Kako sada govore o porezu na nekretnine a jednog dana bi se taj sin ionako uselio u taj drugi stan, može li mu majka "pokloniti" tj prepisati na njega taj stan, da li bi onda on platio kakav porez (tj kakve su naknade za to)?
Također, bi li onda i svoje prebivalište/osobnu morao promijeniti na taj drugi stan (iako u biti ne živi tamo) kako se ne bi platio veći budući porez na nekretnine?
__________________
Moj blog (o kineskim mobitelima)
ag007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 09:00   #1347
Molim, zna li netko informaciju u kojem roku porezna treba izdati rješenje tj. postoji li neki rok nakon kojeg nastupa zastara?

Suludo mi je da porezna može X godina nakon kupoprodaje nekretnine izdati rješenje o porezu, zar stvarno očekuju da netko sve te godine čuva novac?
@nchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 09:25   #1348
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Molim, zna li netko informaciju u kojem roku porezna treba izdati rješenje tj. postoji li neki rok nakon kojeg nastupa zastara?

Suludo mi je da porezna može X godina nakon kupoprodaje nekretnine izdati rješenje o porezu, zar stvarno očekuju da netko sve te godine čuva novac?
Ne znam kolki je zakonski rok, ali evo moje nedavno iskustvo - pune dvije godine i 4 mjeseca od prijave poreza do rješenja. Dodatna zanimljivost - poštar mi je dostavio "čestitku" od 5% cijene stana točno na rođendan. :klap:
betlmaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 08:19   #1349
Da li se porez placa na kupoprodajnu cijenu nekretnine ili procijenjenu,jer konkretno mislim da ce kuca koju kupujem bit procijenjena puno vise nego sto ce bit prodajna cijena.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 09:07   #1350
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Da li se porez placa na kupoprodajnu cijenu nekretnine ili procijenjenu,jer konkretno mislim da ce kuca koju kupujem bit procijenjena puno vise nego sto ce bit prodajna cijena.
Po procjeni porezne uprave.
Na procjenu imate pravo žalbe, čuvajte dokaze.

Savjetujem da se raspitate prije u poreznoj.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 11:54   #1351
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Po procjeni porezne uprave.
Na procjenu imate pravo žalbe, čuvajte dokaze.

Savjetujem da se raspitate prije u poreznoj.
Na koje dokaze misliš?Pa ako ce razlika bit velika u odnosu na kupoprodajnu normalno da cu se zalit,jer po tome on nekretninu moze procijenit na 200t eura a realna je 80 i toliko ce bit placeno.
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 16:29   #1352
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Na koje dokaze misliš?Pa ako ce razlika bit velika u odnosu na kupoprodajnu normalno da cu se zalit,jer po tome on nekretninu moze procijenit na 200t eura a realna je 80 i toliko ce bit placeno.
porez se plaća po procjeni porezne uprave. porezna uprava procjenjuje po tablicama koje ne moraju uopće biti u skladu sa cijenom iz kupoprodajnog ugovora. npr. u zagrebu su nekretnine rangirane po kvartovima.
ja sam poslikala cijeli stan (bio je maximalno derutan) i na temelju postojećeg stanja tražila što manju procjenu. procijenili su na 30% više od kupoprodajne cijene.
jelena-85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2017., 17:04   #1353
Vjerojatno se nikad ne zajebu da procijene na manju?Ok,ovo je rubni dio grada zagreba prakticki skoro na granici nadam se da nekih velikih iznenađenja nece bit..
gogo2409 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 11:45   #1354
Quote:
gogo2409 kaže: Pogledaj post
Da li se porez placa na kupoprodajnu cijenu nekretnine ili procijenjenu,jer konkretno mislim da ce kuca koju kupujem bit procijenjena puno vise nego sto ce bit prodajna cijena.
U mom slučaju (stan kupljen na sudskoj licitaciji), porezna je prihvatila licitiranu cijenu (30-ak % manja od procijenjene) i na nju su mi obračunali 5% poreza. Pokušao sam tražiti i oslobođenje za prvu nekretninu, ali mi je to odbijeno uz obrazloženje da nam je u zakonu (za oslobođenje) predviđeno samo stjecanje kupoprodajnim ugovorom, a ne sudskim putem pa nisu imali osnove za oslobođenje, iako mi je prva nekretnina.
betlmaster is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2017., 12:34   #1355
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Molim, zna li netko informaciju u kojem roku porezna treba izdati rješenje tj. postoji li neki rok nakon kojeg nastupa zastara?

Suludo mi je da porezna može X godina nakon kupoprodaje nekretnine izdati rješenje o porezu, zar stvarno očekuju da netko sve te godine čuva novac?
Rok za zastaru je 3 godine od podnošenja prijave poreza.
Blakey is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2017., 09:18   #1356
Quote:
@nchi kaže: Pogledaj post
Molim, zna li netko informaciju u kojem roku porezna treba izdati rješenje tj. postoji li neki rok nakon kojeg nastupa zastara?

Suludo mi je da porezna može X godina nakon kupoprodaje nekretnine izdati rješenje o porezu, zar stvarno očekuju da netko sve te godine čuva novac?
Quote:
betlmaster kaže: Pogledaj post
Ne znam kolki je zakonski rok, ali evo moje nedavno iskustvo - pune dvije godine i 4 mjeseca od prijave poreza do rješenja. Dodatna zanimljivost - poštar mi je dostavio "čestitku" od 5% cijene stana točno na rođendan. :klap:
U mojem slučaju su bili brzi. Ja sam živjela u uvjerenju da će mi automatski poslati rješenje o porezu i ono ništa,a kad je prošao rok od 30 dana,za 2 dana na adresu mi stiže da sam počinila kazneno djelo i da ću morati platiti kaznu između 2000 i 100 000 kn.
bond007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 12:58   #1357
Ako je nekretnina pod ovrhom, treba li se za nju plaćati porez ako nemaš prebivalište/boravište na toj adresi?
__________________
Would you like you, if you met you?
Nagrišpana is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 23:11   #1358
Kako stoje stvari s porezom ako se proda nekretnina stečena darovnim ugovorom prije 24 mjeseci (2 godine), uknjizba na daroprimca (sina) bila prije 22 mjeseca.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 23:31   #1359
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Kako stoje stvari s porezom ako se proda nekretnina stečena darovnim ugovorom prije 24 mjeseci (2 godine), uknjizba na daroprimca (sina) bila prije 22 mjeseca.
Kupac plaća uobičajeni porez na promet nekretnina. A prodavatelj plaća nekakav porez (10 %) na razliku između tržišne vrijednosti i kupoprodajne cijene (ako je veća). Ako je manja ili tržišna, ne plaća ništa. No, to bi trebalo provjeriti, jer se u HR ne mijenja ništa brže od zakona.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2017., 09:28   #1360
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Kupac plaća uobičajeni porez na promet nekretnina. A prodavatelj plaća nekakav porez (10 %) na razliku između tržišne vrijednosti i kupoprodajne cijene (ako je veća). Ako je manja ili tržišna, ne plaća ništa. No, to bi trebalo provjeriti, jer se u HR ne mijenja ništa brže od zakona.
Onda je bolje cekati još 2 mjeseca da se napune 2 dvije godine, od 01.01.2017 vrijedi novi zakon, mislim da se nakon toga ne plaća porez na dohodak (ovo je jedina nekretnina koju prodavatelj prodaje unutar 5 godina.
Molim da me netko ispravi ako sam u krivu.
dsvbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:03.