Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2005., 18:54   #41
Ma moze to biti fino, ali ne pod nazivom francuska salata!
__________________
mislim stvarno...
bubica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2005., 18:56   #42
pa da, valjda mi znamo što je prava francuska salata
novi član is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 02:49   #43
Quote:
magic kaže:


pod 'francuskom' podrazumijevamo najjednostavniju verziju - grashak, mrkva, kiseli krastavci, tvrdo kuhana jaja. u posljednje vrijeme stavljam pola/pola majonezu i kiselo vrhnje te pola zhlichice senfa.
E upravo ovakva je moja, s tim da ja još nekad i limunovog soka stavim...
Međutim, problem je što se dresing nakon dana stajanja pretvori u neku tekuću mješavinu na dnu, kao što je već netko napisao. Ljudi stavljaju krumpir da izbjegnu to, međutim, ja bih izbjegla krumpir ipak. Savjet?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 09:46   #44
Quote:
bubica kaže:
Ma moze to biti fino, ali ne pod nazivom francuska salata!
Zato sam i napisala salata , a ne francuska.

Francuska je francuska
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 19:07   #45
u mene ide:grasak, kiseli krastavci, mrkva, krumpir, jaje u tvrdo, majoneza, ,senf, limunov sok.s tim mjesavinama na dnu nemam nikakvih problema, ni nakon 2-3 dana.niko se jos dosad nije otrovao
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 20:33   #46
meni je za dobru francusku najvažnije da mrkvica, peršin i celer prije toga skuham u juhi. onda mi je puno tečnije.
ostalo je klasika: krumpiri, grašak, krastavci i kuhana jaja.
poslije dodam: malo kiselog vrhnja, majoneze, senfa, limunovog soka i soli.
kad sve dobro izmiješam na vrh salate naslažem kolutove limuna.
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 00:07   #47
Quote:
aola kaže:
evo moje francuske u nekoliko koraka

(stavila sam i krumpir)
jel i fritule idu unutra
gnjavež is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 07:39   #48
Francusku radim za svaki veći blagdan kad imam goste i to u ogromnim količinama. Ne volim istu i probam ju točno onoliko koliko mi treba da je dovoljno začinim i popravim okus
Svaki put ostanem zapanjena kak su uspjeli tu zdjeletinu salate smazat

Radim onak kak me mama nafčila....

Mrkvicu i krumpir narežem na kockice, oko pol cm u promjeru i stavim kuhat u odvojene lonce u hladnu vodu, kad zakuha lagano posolim i kuham do kraja. Kad je kuhano odlijem vodu i ostavim da se ohladi.
Zatim to pomiješam s narezanim tvrdo kuhanim jajima, krastavčićima i- graškom iz konzerve- bitno je kupit kvalitetan (naravno ocijedim vodu i isperem ga). Začinim s paprom, solju, majonezom, senfom i limunovim sokom, po potrebi dodam i malo šećera. Ne smije biti previše majoneze (da se kupa u umaku), taman toliko da "obuče" povrće.

Nikad ne stavljam šunku, bolja mi je bez. Nikad ne stavljam vrhnje, rekla mi mama da onda duže traje..... Fakat ne znam zakaj, ionako izdrži maksimalno do 5 ujutro

Probala sam verziju s jabukama i ta mi se jako svidjela. Još da nema te silne majoneze....
__________________
"Svatko od nas je pametan za druge, međutim vrlo često kad se nađemo u nekoj konkretnoj situaciji prvo iznenadimo sami sebe jer postupimo apsolutno suprotno od nekih svojih dotadašnjih uvjerenja, a onda iznenadimo i druge jer ti drugi su jako hrabri kad se ne radi o njima." roko 1
Dora K is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 12:48   #49
Quote:
gnjavež kaže:
jel i fritule idu unutra
haha
aola is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 12:59   #50
Thumbs up

Bok,
ja ne stavljam jaja, ali zato krastavce naribam. Uvijek stavim malo kiselog vrhnja u majonezu, a povrće pustim da se, nakon kuhanja dobro ocijedi u cjedilu. Zvijezda je i meni najbolja jer je najkiselija pa nema potrebe stavljati ocat ili puno limuna koji će dodati previše tekućine. Kada mi ostane i za drugi dan, a krumpir je popio svu tekućinu, dodam malo vrhnja za kuhanje i promiješam. Jako dobro!
Sve najbolje u Novoj!
Trki is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2005., 14:25   #51
krumpir, mrkvu, grasak skuham zajedno u posoljenoj vodi, k tome dodajem tvrdo kuhana jaja, sitno sjeckane krastavce, majonezu, vrhnje i senf...

limun ne volim nigdje osim u limunadi i chaju
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 02:57   #52
Evo da vam i ja odam jednu tajnu.. Nakon što sam isprobao na brojnim proslavama rođendana i novih godina, svi moji prijatelji su se složili da je kod mene najbolja francuska salata.. a tajna je... stavite krastavaca tri do četiri puta više nego što recept kaže.. sve ostalo po želji. Nećete vjerovati koliko je bolja !
dubrovnik4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 08:51   #53
Moji vole francusku salatu samo jednom u godini - tjedan od Božića i Nove godine.
radim sama majonezu jer su mi kupovne premasne,uvijek u umak stavljam pola majoneze,a pola vrhnja i uvijek nekoliko žlica senfa. Uz standardne sastojke:grašak,mrkva, krumpir, kuhana jaja,krastavci stavljam i dvije kisele jabuke.
Naravno uz malo limuna,soli i papra.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 09:10   #54
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Moji vole francusku salatu samo jednom u godini - tjedan od Božića i Nove godine.
radim sama majonezu jer su mi kupovne premasne,uvijek u umak stavljam pola majoneze,a pola vrhnja i uvijek nekoliko žlica senfa. Uz standardne sastojke:grašak,mrkva, krumpir, kuhana jaja,krastavci stavljam i dvije kisele jabuke.
Naravno uz malo limuna,soli i papra.
ovo je skoro pa moj recept

s tim da ja stavim vrhnje:majoneza 2:1
__________________
Ne možeš više ni potpis imati, a da ti ga netko ne ukrade.
mali buco is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 09:17   #55
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Moji vole francusku salatu samo jednom u godini - tjedan od Božića i Nove godine.
......
mi je jedemo i za uskrs
u ta dva puta se ubijemo u njoj i onda pauza
recept klasika, grašak, mukvica, krumpireki, krastavci, kuhana jaja i majoneza
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 09:35   #56
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
recept klasika, grašak, mukvica, krumpireki, krastavci, kuhana jaja i majoneza
Ovako i mi, bez senfa, vrhnja i mjenjamo krumpir s tvrdim sirom.

Kad sam prvi put donijela ekipi, mislila sam da će me poždrat jer nije prava s krumpirom, ali nisu, dapače, rekli su da sir odlično paše.
I majoneza mora biti zvijezdina, krastavci se mora cijediti prije stavljanja u smjesu i od začina ide samo sol. Kad sam odrasla na takvoj, pa mi je savršena
ivuschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 09:53   #57
Mi takodjer radimo francusku salatu 2 puta godisnje za Uskrs i Bozic. Ja kupim mjesavinu povrca u ledu (bas pise za francusku salatu) jer mi se to neda gulit i sjeckat. U mjesavini je grasak, mrkva i malo krumpira. Skuham (dobro pazim da se ne raskuha) pustim da se dobro ohladi. Ali zato se potrudim i napravim sama majonezu jer mi je bolja nego kupovna. U majonezu stavim senfa. U salatu jos stavim nasjeckane kisele krastavce, nasjeckana kuhana jaja i crne masline. Posolim i popaprim. Ne dodajem limun ni ocat, kiseli krastavci daju kiselinu.
Mogu reci da ode jako brzo.
Tamika Melvin is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 10:24   #58
ja stavljam grašak,mrkvu,krumpir,jaja,kisele krastavce,malo limunovog soka,malo posolim,dodam vrhnja kiselog i majonezu...
saharasaharović is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 10:52   #59
u francusku je dobro nasjeckati koju jabuku

jedna gđa koja se hrani po Montignacu sprema francusku s. al ne s krumpirom, već s kuhanim pastrnjakom. kaže da je zdravo i dobro!

obavezno radim s Thommy majonezom, ona je pikantnija od masne Zvijezdine.
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2010., 10:59   #60
e da thommy je super...prije sam radila s zvijezdinom,ali ova mi je bolja majoneza...
saharasaharović is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:01.