Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.03.2011., 00:06   #41
Quote:
river1 kaže: Pogledaj post
Ma neću odustati od faksa jer mi nije još puno ostalo, a dolasci na predavanja nam nisu bitni za dobivanje potpisa na skoro svim kolegijima. Uspijevam se snalaziti. Više me strah da problema ne bude kasnije, na poslu itd. Bila sam dosta ambiciozna pa strahujem da će mi ovakvi problemi uništiti neke moje životne snove...
anksioznost ti je strah od straha. nije da se baš toliko bojiš gomile ljudi, ali se unaprijed bojiš da će ti na tulumu/koncertu/kavi biti loše, pa preventivno ostaneš doma. i sve tako. sama sebe ograničavaš, izoliraš se. i to je najlošiji dio

ako se uspijevaš snalaziti na faksu, ne vidim razloga da se ne snalaziš na poslu. bude ti puno teže nego što bi trebalo biti, ali ipak sve izduraš.

važno je ne odustajati. čim za neki simptom shvatim da je anksioznost, umrem od smijeha: to je mačji kašalj! stvar je samo u tome da ako se postaviš tako da znaš da ćeš izdržati, onda izdržiš, i strah i smetnje se smanjuju

no ja idem na psihoterapiju. navikla sam tragati za uzrocima smetnji i rješavati ih. ne vjerujem da je to baš toliki problem da se baš mora ići na terapiju, ali pomaže.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 20:13   #42
Ja sam već nekoliko godina lurker na par foruma s tim da sam ovdje daleko najčešće. Praktički nikada nemam želju nešto napisati i pridružiti se raspravi a uživam u pokojem briljantno napisanom postu. Vjerujem da nisam jedini koji se tako ponaša ali nisam posve siguran zašto je tome tako. Čovjek se poslije toliko vremena počne malo čudno osjećati, neke forumaše jako cijenim, rado čitam, možda bih rekao i poznajem a oni ne znaju niti da postojim. Osjeća se čovjek isključeno ponekad, vlastitom krivnjom.

Nesigurnost?
Introvertiranost?
Nešto treće ili od svega pomalo?

Možda je pitanje prelagano za ovu temu ili ovaj podforum ali svejedno mislim da je ovo najbolje mjesto za ovakvo pitanje.
Potjeh. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 21:12   #43
Potjeh, zbilja ne kužim u čemu bi bio problem, i zašto bi ga uopće bilo. što je to čudno doći na forum, redovito čitati neke teme bez potrebe za tipkanjem?

kad se želiš uključiti, onda napišeš post, kao sada. sve 5

(malo efikasnije uključivanje je da daš neko svoje mišljenje o pitanju koji neko postavi)
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 01:01   #44
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
Potjeh, zbilja ne kužim u čemu bi bio problem, i zašto bi ga uopće bilo. što je to čudno doći na forum, redovito čitati neke teme bez potrebe za tipkanjem?

kad se želiš uključiti, onda napišeš post, kao sada. sve 5

(malo efikasnije uključivanje je da daš neko svoje mišljenje o pitanju koji neko postavi)
Nema problema, više je znatiželja, zašto sam takav odnosno postoji li općeprihvaćena labela za moje ponašanje. Ne uključujem se u rasprave ne toliko jer ne želim već jer smatram da ne mogu dodati ništa raspravi ili je moje mišljenje već iskazano od strane nekog drugoga.

Čovjek bi rekao, dosta ispravan stav ali je i dosta strog jer ne pišem.
Potjeh. is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 13:13   #45
Dragi forumaši, prvo - drago mi je što topic funkcionira i zahvaljujem Vilenici i svim ostalim forumašima što odgovorima pomažu svima kojima pomoć treba.

S obzirom na to da sam važnu napomenu dodala tek naknadno i to u prvi post, a tada ste više-manje svi već bili na nekoj drugoj stranici topica, biti ću slobodna ponoviti ju ovdje još jednom:

disclaimer:

imajte na umu da su svi odgovori koje vam ponude forumaši većinom jednostavno sudovi i iskustva laika. Običnih ljudi, nazovimo nas tako. Nemojte ih tretirati kao stručnu dijagnozu. Samo kao usmjerenje, najbolju namjeru i želju da pomognemo. Konačan sud, dijagnozu i daljnju terapiju mora vam dati vaš liječnik/psihijatar. Nadamo se da će odgovori koje dobijete ovdje pomoći u tome.
__________________
"The body can be a deadly weapon... when the body is a lethal weapon." (Rage and Honor II, 1993.)
Štrikalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:20   #46
Bok svima,
imam jedno pitanje, a to je:

Imamo, dakle, tu jednu četveročlanu obitelj. Majka i djeca: jedno punoljetno, jedno mlađi punoljetnik, a treće je maloljetno. Oca nema godinama. U slučaju da se dogodi da se majka zbog ovih ili onih razloga ne može (toliko) brinuti o djeci ili da je prezaposlena ili ili ili, tko bi trebao preuzeti brigu o djeci?

Prije nego što ponudim odgovore koje sam ja ''domozgala'', voljela bih čuti vaše mišljenje. Neka moderator slobodno premjesti pitanje u neku drugu temu ako misli da ova nije dobra, ali u svakom slučaju bih voljela čuti vaša mišljenja.
Leirel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 17:57   #47
Quote:
Leirel kaže: Pogledaj post
Bok svima,
imam jedno pitanje, a to je:

Imamo, dakle, tu jednu četveročlanu obitelj. Majka i djeca: jedno punoljetno, jedno mlađi punoljetnik, a treće je maloljetno. Oca nema godinama. U slučaju da se dogodi da se majka zbog ovih ili onih razloga ne može (toliko) brinuti o djeci ili da je prezaposlena ili ili ili, tko bi trebao preuzeti brigu o djeci?

Prije nego što ponudim odgovore koje sam ja ''domozgala'', voljela bih čuti vaše mišljenje. Neka moderator slobodno premjesti pitanje u neku drugu temu ako misli da ova nije dobra, ali u svakom slučaju bih voljela čuti vaša mišljenja.
Ovo je više za pdf pravo. Mislim da si dala premalo podataka za suvisli odgovor. Šta to znači "prezaposlena"? Nije lako biti samohrana majka i podizati troje djece (to i košta ofkors). Raditi se mora. Ponekad i dva posla da bi se moglo nomalno živjeti. O ćemu se konkretno radi?
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 18:16   #48
Nadala sam se da se nećete uhvatiti baš za to

OK, možda netočan ili bar nepotpuno točan pridjev... Zaposlena - zauzeta, recimo, osobnim i obiteljskim problemima... i na to ode dosta vremena.
Leirel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 18:27   #49
Quote:
Leirel kaže: Pogledaj post
Nadala sam se da se nećete uhvatiti baš za to

OK, možda netočan ili bar nepotpuno točan pridjev... Zaposlena - zauzeta, recimo, osobnim i obiteljskim problemima... i na to ode dosta vremena.
I dalje premalo podataka.
I ja imam i osobnih i obiteljskih problema. Radim i mama sam. Ne vidim kontradikciju.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 18:39   #50
Ovako... da je ta majka zbog ovih ili onih razloga spriječena (u nedostatku boljeg pridjeva), postoji li mogućnost da se najstarije od djece mora pobrinuti za ostalu djecu? Postoje li uopće situacije kad braća/sestre postaju roditelji svojoj braći i sestrama?
Mislim da sam ovim pitanjima dovoljno prozirno naglasila svoju poziciju u toj hipotetskoj situaciji (majka se više ne može brinuti za djecu).
Leirel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 18:49   #51
Quote:
Leirel kaže: Pogledaj post
Ovako... da je ta majka zbog ovih ili onih razloga spriječena (u nedostatku boljeg pridjeva), postoji li mogućnost da se najstarije od djece mora pobrinuti za ostalu djecu? Postoje li uopće situacije kad braća/sestre postaju roditelji svojoj braći i sestrama?
Mislim da sam ovim pitanjima dovoljno prozirno naglasila svoju poziciju u toj hipotetskoj situaciji (majka se više ne može brinuti za djecu).
Leirel, "ovi ili oni" razlozi niti približno nisu dostatni za odgovor. Konkretan odgovor iziskuje i konkretne činjenice.

Općenito: ukoliko roditelj nije u mogućnosti skrbiti o maloljetnoj djeci, djeca će biti izdvojena iz obitelji dok se ne nađe odgovarajuća osoba koja može privremeno preuzeti brigu o djeci ili će ostati u ustanovi, dok se roditelj ne osposobi to dalje činiti sam. Ukoliko je jedno dijete punoljetno, adekvatno (zdrav, emocionalno stabilan), ima mogučnosti (novac, stanovanje) skrbiti o mlađoj braći i želi, odlukom suda sa djeca mogu i ne moraju mu povjeriti na odgoj i čuvanje.
Braća i sestre ne mogu postati "roditelji" svojoj braći i sestrama, već skrbnici, ali to je sasvim drugi par rukavica. To bi značilo da je roditelju oduzeto roditeljsko pravo. (a to se dešava u ekstremnim slučajevima)
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 19:01   #52
Konkretan razlog je depresija i sve što ide s tim (nadam se da ne moram objašnjavati koliko depresija može kočiti čovjeka u obavljanju svakodnevnih zadataka). Zanimalo me što bi bilo kad bi se stanje pogoršalo. OK, ovo je otprilike odgovor koji sam očekivala.
A sad pravo ''Koji je moj poremećaj pitanje''
Što ako su uloge već pomalo preokrenute - majka kao kćer, kćer kao majka, brat kao otac i treće dijete (bila je slična tema: ''Obiteljski trokut''). Što ako se osjećam kao majka svima skupa, a i oni tako računaju?
Leirel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 21:20   #53
Quote:
Leirel kaže: Pogledaj post
Konkretan razlog je depresija i sve što ide s tim (nadam se da ne moram objašnjavati koliko depresija može kočiti čovjeka u obavljanju svakodnevnih zadataka). Zanimalo me što bi bilo kad bi se stanje pogoršalo. OK, ovo je otprilike odgovor koji sam očekivala.
A sad pravo ''Koji je moj poremećaj pitanje''
Što ako su uloge već pomalo preokrenute - majka kao kćer, kćer kao majka, brat kao otac i treće dijete (bila je slična tema: ''Obiteljski trokut''). Što ako se osjećam kao majka svima skupa, a i oni tako računaju?
Nisi u zavidnoj situaciji i žao mi je što to moraš proživljavati... Također i tvoja braća.
Depresija je bolest, i naravno da ne moraš objašnjavati koliko njeni simptomi mogu imobilizirati osobu. Ono što je bitno da se tvoja majka liječi i to kvalitetno. Dakle medikamenti, psihoterapija ukoliko želi, redovite kontinuirane kontrole, naravno i hospitalizacija, ukoliko je indicirana. Da li se liječi? Zašto očekuješ pogoršanje?
Moram naglasiti da sama pishička bolest ne isključuje dobro i pozitivno roditeljstvo. Ali i njoj kao roditelju je teško. Biti samohrana mama, boriti se sa tom bolešću uza životne stresove nije lako. I njoj treba suport i podrška.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 22:22   #54
Quote:
Potjeh. kaže: Pogledaj post
Nema problema, više je znatiželja, zašto sam takav odnosno postoji li općeprihvaćena labela za moje ponašanje. Ne uključujem se u rasprave ne toliko jer ne želim već jer smatram da ne mogu dodati ništa raspravi ili je moje mišljenje već iskazano od strane nekog drugoga.

Čovjek bi rekao, dosta ispravan stav ali je i dosta strog jer ne pišem.
uvijek je glavno pitanje kad se određuje je li nešto "normalno" ili nije - to koliko si ti sam zadovoljan s tim?

stvar je u tome ponašaš li se onako kako ti odgovara. ako bi ti htio više tipkati, a zbog nečega to ne radiš, onda jest problem.

imaš jako malo tema na forumu di je bolje da ne tipkaš ako
Quote:
ne mogu dodati ništa raspravi ili je moje mišljenje već iskazano od strane nekog drugoga
. mislim da je tako bilo na Pravu: traži se točno tumačenje zakona, točka!

sve ostalo je puno chata: tipkamo jer nam se tipka, svejedno imali što za reći ili ne. pritom, jasno, pročitaš pravila foruma, paziš da ipak ne dobiješ karton za trolanje ili spam. da pazim da mi svaki post bude pametan i bitan, sigurno ne bi imala 16.000 postova!

Psihologija je dušu dala za tipkanje: svako malo se tu pojavi neko kome treba pomoć, i bit će ti zbilja zahvalan ako se malo udubiš u njegov problem i posvetiš mu nekoliko rečenica
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 22:29   #55
Quote:
Leirel kaže: Pogledaj post
Ovako... da je ta majka zbog ovih ili onih razloga spriječena (u nedostatku boljeg pridjeva), postoji li mogućnost da se najstarije od djece mora pobrinuti za ostalu djecu? Postoje li uopće situacije kad braća/sestre postaju roditelji svojoj braći i sestrama?
Mislim da sam ovim pitanjima dovoljno prozirno naglasila svoju poziciju u toj hipotetskoj situaciji (majka se više ne može brinuti za djecu).
nadam se da si ti majka, a ne najastarija kćer

ne, najstarije dijete nije dužno brinuti se o ostaloj djeci kad je majka out.
najstarije dijete je uvijek u najtežoj poziciji i onda kad je majka u takvim situacijama funkcionalna. najstarije dijete obično preuzima na sebe ulogu i majke i oca. ali službeno to nametnuti djetetu- to je zločin

zato postoje Centri za socijalnu skrb. postoje tetke, bake, ujaci.

za najstarije dijete je najvažnije da stane na svoje noge: završi faks, nađe posao. tada ono postaje doista sposobno pomoći mlađoj braći i sestrama. i uvijek im pomaže, to je neminovno, i zato često nikad ne zasnuje vlastitu obitelj. no ako mu u ranim 20-tim nametneš i formalnu brigu o mlađima....

daj napiši točno o čemu se radi, molim te

Quote:
Leirel kaže: Pogledaj post
Što ako se osjećam kao majka svima skupa, a i oni tako računaju?
to znači da ćeš im pomoći, a ne da ćeš se žrtvovati. postoji jako velika razlika između ta dva pojma i stanja.

imala sam 18 godina kad sam bila pred takvim izborom. "zauvijek" sam ostala majka svima, ali je jako važna stvar što tada nisam odustala od svoga puta, faksa, i nisam se posvetila i tome da im perem čarape i kuham kavu ujutro. jer da jesam, na kraju im ne bih mogla toliko pomoći

najbanalnije: kad najstarije dijete u problematičnoj, siromašnoj obitelji završi faks, ono daje primjer mlađima, pa ga i oni završe. kad najstarije dijete odustane od faksa, i ostane kući kuhati i prati, nitko od mlađih ne završi faks.

(to je samo moje mišljenje, mislim da ima jako puno primjera koji govore drugačije, pogotovo u generacijama naših roditelja, kad su često najstarija braća i sestre, bez škole, školovala mlađe)

Zadnje uređivanje Štrikalica : 31.03.2011. at 19:08.
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 13:55   #56
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
sve ostalo je puno chata: tipkamo jer nam se tipka, svejedno imali što za reći ili ne. pritom, jasno, pročitaš pravila foruma, paziš da ipak ne dobiješ karton za trolanje ili spam. da pazim da mi svaki post bude pametan i bitan, sigurno ne bi imala 16.000 postova!

Svaki post mi treba biti bitan i pametan. Tu je moj feler. Ako moj post nije takav onda ga smatram beskorisnim smećem što je zanimljivo jer je ovo obično odlika perfekcionista, kojima ipak ne pripadam po mom sudu.

Ako pogledamo prosječnog forumaša onda to svakako jest nenormalno ponašanje makar ne dajem tome negativni spin kakav obično nenormalnost dobije.

Dobra je strana što je mala šansa da će se moderatori sa mnom baviti ili ja s njima. Pokušat ću biti malo aktivniji ali slutim da će to biti kratka vijeka, vratit ću se nazad na svoj mali oblak i gledati zantiželjno...
Potjeh. is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 22:36   #57
Quote:
Potjeh. kaže: Pogledaj post
Svaki post mi treba biti bitan i pametan. Tu je moj feler.
super, već si odradio 2/3 rješenja: shvatio si u čemu je problem!

nema recepta, samo treba krenuti tipkati. ne znam ama baš nikoga na forumu čiji je svaki post bitan i pametan. to može proći ako pišeš znanstvene radove, 1-2 godišnje, na forumu nikako

u svakoj stvari, kad postavimo previsoko kriterije, to nas sjebe. tako da ne možemo biti niti prosječni

i sami smo si krivi.

meni je sto godina trebalo: prvo sam samo čitala, pa se nakon par mjeseci registrirala, pa mi je sto godina trebalo za prvi post...pritom je bitno i znati odabrati di ćeš tipkati. na početku me strašno pogađalo kad bi me neko napao, itd. dugo sam tražila prikladno okruženje. npr nikad ni u ludilu ne bi tipkala na Politici

naprosto kreneš. ko s plivanjem
učiš u hodu
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 09:52   #58
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
naprosto kreneš. ko s plivanjem
učiš u hodu
Rješenje zvuči jednostavno ali vidjet ćemo, psiha je kompleksna stvar a ja sam već skupio skoro 10 godina lurkanja počevši sa USENET-om. Ah, stara vremena *pere nostalgija*.

Tebi dakako najljepša hvala.
Potjeh. is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 11:09   #59
onda razmisli kako si sad uspio. što je na ovoj temi bilo drugačije nego na drugim temama?

najjednostavniji način za početi razgovor je kad netko traži savjet, pa ti napišeš što misliš o tome. bar s 5-6 rečenica
Vilenica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 23:23   #60
Quote:
Vilenica kaže: Pogledaj post
onda razmisli kako si sad uspio. što je na ovoj temi bilo drugačije nego na drugim temama?

najjednostavniji način za početi razgovor je kad netko traži savjet, pa ti napišeš što misliš o tome. bar s 5-6 rečenica
U biti nisam uspio. Kreirao profil prošle godine u namjeri da se uključim, napisao par postova i - odustao. Opet sam počeo pisati jer me muči osobni problem pa sam malo u fazi preispitivanja. Nažalost, pišem o sebi gdje očekujem da drugi budu pametni tamo gdje ja nisam.
Potjeh. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:08.