Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.09.2016., 10:32   #721
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Da u pravu si...meni pomaze sljedece...Smirivam samu sebe u mislima i govorim si da cu ukoliko ne zaspem otici ujutro do doktora i ne ici na posao..Da necu sama sebe muciti pa kako god bude..Ne stvaram si pritisak da zaspem i onda vecinom uspijem zaspati..To je formula koja vecinom djeluje, al ne uvijek...jer na kraju ipak odem na posao,znam samu sebe, preodgovorna sam osoba

Jel ti radis shampita? Kakva operacija ti predstoji? Imas strah od toga ili ?

jedna komplicirana neurokirurška operacija...strah me same operacije ali i onoga poslije
sinoć dođoh skroz umorna kući, legla u krevet, ali san neće i neće, iako tri zadnje noći praktički nisam spavala više od sat-dva
i onda sam popila cerson, prvi puta u zadnjih par mjeseci i zaspala
ujutro se budim sva sretna što sam spavala, a onda mi sine da je to uz pomoć cersona i cijeli svijet mi se sruši
noćas ću opet probati samo s valerijanom i l-theaninom pa što bude
shampita is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 11:25   #722
Pozdrav insomničarima, evo moja priča.
Problemi sa spavanjem su počeli negdje još na faksu i samo se pogoršavali tijekom godina. U krevetu ne mogu smiriti misli, mozak radi punom parom, uspijem zaspati nakon nekoliko sati ali se stalno budim, ne mogu se kvalitetno odmoriti. I ja sam to deset godina uspješno rješavala s travicom. Imala sam pauze po par mjeseci gdje sam pokušavali spavati bez pušenja jointa prije spavanja ali neuspješno (probala sam sva moguća legalna biljna rješenja koja nisu napravila nikakvu razliku) i život mi je bio mizeran pa sam se stalno vraćala prokušanoj metodi.
Ali nakon deset godina počelo me grlo boljeti, strah me da ću dobit rak pluća pa ja odlučila potražit liječničku pomoć. Prepisala mi kvetiapin. Od 50mg pilule brzo zaspem, budim se tokom noći ali opet mogu lako zaspati. Ali pročitala sam koje su nuspojave i nema šanse da ću ja to piti duže razdoblje. Draže mi riskirati rak pluća nego trajne tikove i smanjenje mozga.
Pa sam surfala u potrazi za rješenjem i naišla na vaporajzere...sprava za inhaliranje čime se ne šteti plućima i može se preskočiti duhan i koja se preporuča za korištenje sa medicinskog mariuanom.
Namjeravam to probati.

Ovo sam napisala zato što je u cijeloj temi samo, čini mi se, jedna osoba spomenula travu iako je THC poznato sredstvo za uspavljivanje. Tako da, probajte, problem je što je skuplje nego AD ali rekla bih, znatno zdravije.
ecipecipec is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2016., 17:59   #723
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Kako nabaviti tablete melatonina od 5 i 10Mg?
Ako ti liječnik odobri tako velike doze: http://www.ebay.co.uk/itm/3312407235...%3AMEBIDX%3AIT

U HR nema više od 1mg doze jer ne smiju prodavati, dobili su zabranu.
SajkoDad is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 19:21   #724
Tko je od vas pio fevarin i jeste li imali problema sa snom pre njegovog uzimanja?Da li se dobro pokazao za nesanicu i koja doza?
frozensun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 19:37   #725
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje za vas nesaničare. Kako se nosite s dnevnim obavezama i poslom s obzirom na nespavanje?
Ja imam užasnih problema..Ne funkcioniram na poslu, pospana sam, razdražljiva, oči me peku, u mislima sam samo u krevetu, a pred spavanje pak mrzim krevet...užas
ja dosta dobro funkcioniram svih 20 godina koliko imam taj problem, jedino sto mi nespavanje udari na raspolozenje pa sam crnjak i mrgud U danima kad sam naspavana sam sasvim druga osoba, vedra i pozitivna.
anakonda is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2016., 23:42   #726
Quote:
frozensun kaže: Pogledaj post
Tko je od vas pio fevarin i jeste li imali problema sa snom pre njegovog uzimanja?Da li se dobro pokazao za nesanicu i koja doza?
fevarin je antidepresiv izuzetno pogodan za anksiozna stanja, ja sam ga par godina uzimala.
ne znam zašto ga dovodiš u vezu liječenja nesanice, tj., kužim, misliš da toliko umiruje da te uspava.
u uputstvu piše da pojačava djelovanje benzića pa se mora na to paziti pri određivanju doze jer bi u tom slučaju uzrokovao jaku sedaciju. ali to nije lijek za nesanicu.
imaš ovdje jako puno info o fevarinu.

postoje, osim hipnotika, antiepileptici koji su se pokazali učinkoviti za nesanicu, npr. ja sam nekad uzimala tegretol, no kad si na njemu, svaka 3 mjeseca obavezno moraš raditi jetrene probe.
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 08:18   #727
Ove mi je neko napisao da se fevarin daje za nesanicu.Ja nigde to nisam pročitao znači to je netačno.
Zato me i začudilo jer je to najobičniji SSRI antidepresiv kao i svi drugi.
Ali zašto se onda pije uvečer?
Također sam gledao na koje receptore djeluje i prema onom šta ja razumijem on ne može dati sedaciju.
rejoflajt neki su mi napisali ovde da od fevarina spavaju.
Sad sam totalno zbunjen.

Što se tiče antiepileptika probao sam gabapentin ali samo jednom i to u dozi od 300 mg i ništa se nije desilo.
Rekla si mi mislim za tegretol.
Ali opet ni antiepileptici nisu lijekovi za spavanje.

Zadnje uređivanje Azz : 26.09.2016. at 08:29. Reason: spajanje postova
frozensun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 08:29   #728
Quote:
shampita kaže: Pogledaj post
jedna komplicirana neurokirurška operacija...strah me same operacije ali i onoga poslije
sinoć dođoh skroz umorna kući, legla u krevet, ali san neće i neće, iako tri zadnje noći praktički nisam spavala više od sat-dva
i onda sam popila cerson, prvi puta u zadnjih par mjeseci i zaspala
ujutro se budim sva sretna što sam spavala, a onda mi sine da je to uz pomoć cersona i cijeli svijet mi se sruši
noćas ću opet probati samo s valerijanom i l-theaninom pa što bude
Pozdrav shampita,

ma ja sam sigurna da ce operacija dobro proci. Ne opterecuj se previse, misli na pozitivne strane, kao npr. na to da ces se vjerojatno tijekom vremena oporavka naspavati. Imaju li ti neuroloski problemi poveznice s nesanicom? Mozda ce se nakon toga rijesiti i taj problem??
ja nekada budem toliko iscrpljena da pozelim zavrsiti u bolnici da tamo vode brigu o meni i mojoj psihozi i da se naspavam i oporavim nekako.

Ja sam evo za vikend ok spavala, nekih 8/9 sati prosjecno, ali evo ponedjeljak je zapoceo, a s njim i moje nesanice kao i obicno. Ne znam kako je s vama, kako vi spavate vikendom? Imate li isti problem da vas nesanica muci samo preko ranih dana?

U srijedu imam pregled u neorologa i nadam se da ce mi barem malo pomoci. Barem prepisati neke dobre lijekove, ako nista. Ali bilo bi dobro da mi netko pomogne malo bolje proanalizirati i pojasniti ovo moje stanje.
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2016., 22:08   #729
Quote:
frozensun kaže: Pogledaj post
Ove mi je neko napisao da se fevarin daje za nesanicu.Ja nigde to nisam pročitao znači to je netačno.
Zato me i začudilo jer je to najobičniji SSRI antidepresiv kao i svi drugi.
Ali zašto se onda pije uvečer?
Također sam gledao na koje receptore djeluje i prema onom šta ja razumijem on ne može dati sedaciju.
rejoflajt neki su mi napisali ovde da od fevarina spavaju.
Sad sam totalno zbunjen.

Što se tiče antiepileptika probao sam gabapentin ali samo jednom i to u dozi od 300 mg i ništa se nije desilo.
Rekla si mi mislim za tegretol.
Ali opet ni antiepileptici nisu lijekovi za spavanje.
ja sam fevarin uvijek kao i svaki drugi ad uzimala ujutro.

antileptici primarno nisu lijekovi za spavanje, ali se propisuju kad je to prema procjeni psihijatra potrebno.
isto tako niti antipsihotici nisu primarno lijekovi za tjeskobu i nesanicu, ali se propisuju jer su se pokazali učinkovitima(ja sam na q-pinu).


meni, svojevremeno, nijedan hipnotik nije pomogao za spavanje, a nesanicu mi je uzrokovao ad velafax+ moja depresija
tegretol je na kraju bio moj spas za "normalno" usnivanje i spavanje u komadu


i kod mene je šrinkica isprobavala svašta dok nije "pogodila" lijek
za usnivanje sam jedno vrijeme uzimala sanval dok nije prestao djelovati, pa dormicum, pa fluzepam, pa prazine- velafax je razorno djelovao na mene, trebalo je skoro mjesec dana da mi se organizam od njega očisti
no nesanica je zbog mog tipa depresije i dalje tu, ali ju "držim pod kontrolom" uz pomoć lijeka
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2016., 14:45   #730
Quote:
frozensun kaže: Pogledaj post
Ove mi je neko napisao da se fevarin daje za nesanicu.Ja nigde to nisam pročitao znači to je netačno.
.
Nije istina
Fevarin (fluoksamin) blokira razgradnju endogenog melatonina (hormona spavanja) u organizmu u jetri i dovodi do velike koncentracije melatonina u krvi, taj sedirajuci efekt nema nijedan drugi SSRI. Sedirajuci efekt preko melatonergicnog sustava ima i Valdoxan (agomelatin) i to zato jer taj antidepresiv djeluje vezajuci se direktno na receptore melatonina.

Imam ja broshuru Fevarin koju mi je dao predstavnik firme koja ga proizvodi (Mylan) i tamo je jako naglaseno djelovanje tog lijeka na melatonin i sedaciju.

ima i na pubmedu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11270913

Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Kako nabaviti tablete melatonina od 5 i 10Mg?
S i-herba ih nabavljam bez problema, u RH je, bas kao u Svedskoj dozvoljen uvoz melatonina bez recepta.

Ima i melatonin na recept, od 2 mg, zove se Circadin, i kosta oko 200 kuna kutija od 20 tableta. Ide na privatni recept jer ga ne pokriva HZZO.
Za tu cijenu dobijes 3 bocice od 100 tableta od 5 mg melatonina preko i-herba.

Doze od 1 mg su doze za djecu, vani ih koriste kao uvod u pedijatrijsku anesteziju
umjesto Dormicuma (koji je u mnogim zemljama zabranjen jer je narkotik i zlorabi se kao droga za silovanje.)

Za spavanje su najbolji lijekovi:
Fevarin
Valdoxan
Melatonin
Fevarin+melatonin
Fevarin+ Valdoxan
Trittico
Calixta/Mirzaten

Nozinan od psiholeptika
od stabilizatora Trileptal
od anksiolitika Lyrica ili Katena/Neurontin

benzosi su losi za san, jer produljuju plitki san, a brisu duboki, odmarajuci san
ljudi na Cersonu ili Fluzepamu spavaju do 12h, ali nemaju ni minute dubokog sna

Sanval produljuje duboki san, ali je taj duboki san umjetni, bez odmarajuce aktivnosti:https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18853935

Kao nuspojava Sanvala je i pojava halucinacija, mjesecarenja, kuhanja u snu, voznje u snu, mnoge zemlje su jako restriktivne glede njegovom prepisivanja jer su se neki ljudi u snu cinili kaznena djela i ubojstva.

Kvetiapin/Seroquel i Zyprexa su ok za spavanje kad se gleda hipnogram,
ali i u najmanjim dozama jako debljaju, a dugorocno mogu uzrokovati diabetes.

Kod nocnih mora najbolje djeluju Nozinan ili neki alfa blokator (Catapresan ili pak prazosin).

Zadnje uređivanje Azz : 29.09.2016. at 16:24. Reason: spajanje postova
Vigo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 18:17   #731
Evo odmah da ti kažem da sam probao jednom taj Nozinan pola tbl od 25 mg i nisam mogao sutradan cijeli dan izaći iz kreveta.Bio sa omamljen i ošamučen.
Lyrica i Neurotonin probao i ništa.
Lyrica mi je predložena preko dana da pijem.
Gabapentin probao 300 mg pre spavanja i ništa nisam mogao zaspati.
Sad me zanima što se tiče Fevarina,ako ni od 6 mg melatonina ne mogu usniti jel to znači da mi Fevarin neće pomoći?Da ne plaćam i ne naručujem taj lijek uzalud...neznam ni koja je doza uvečer pred spavanje??Nije baš ni jeftin košta oko 15 eur po kutiji.Mislim kupio bih ga ja da znam da ću dobro spavati ali kako ću znati...
frozensun is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2016., 19:54   #732
Quote:
frozensun kaže: Pogledaj post
Evo odmah da ti kažem da sam probao jednom taj Nozinan pola tbl od 25 mg i nisam mogao sutradan cijeli dan izaći iz kreveta.Bio sa omamljen i ošamučen.
Lyrica i Neurotonin probao i ništa.
Lyrica mi je predložena preko dana da pijem.
Gabapentin probao 300 mg pre spavanja i ništa nisam mogao zaspati.
Sad me zanima što se tiče Fevarina,ako ni od 6 mg melatonina ne mogu usniti jel to znači da mi Fevarin neće pomoći?Da ne plaćam i ne naručujem taj lijek uzalud...neznam ni koja je doza uvečer pred spavanje??Nije baš ni jeftin košta oko 15 eur po kutiji.Mislim kupio bih ga ja da znam da ću dobro spavati ali kako ću znati...
lijekovi se mogu samo tako naručivati, bez liječnika, ono, imam lovu, kupit ću si kaj hoću? s obzirom na količinu njih koliko si ih probao? pitam čisto informativno
ray of light is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2016., 16:02   #733
Quote:
frozensun kaže: Pogledaj post
Evo odmah da ti kažem da sam probao jednom taj Nozinan pola tbl od 25 mg i nisam mogao sutradan cijeli dan izaći iz kreveta.Bio sa omamljen i ošamučen.
Lyrica i Neurotonin probao i ništa.
Lyrica mi je predložena preko dana da pijem.
Gabapentin probao 300 mg pre spavanja i ništa nisam mogao zaspati.
Sad me zanima što se tiče Fevarina,ako ni od 6 mg melatonina ne mogu usniti jel to znači da mi Fevarin neće pomoći?Da ne plaćam i ne naručujem taj lijek uzalud...neznam ni koja je doza uvečer pred spavanje??Nije baš ni jeftin košta oko 15 eur po kutiji.Mislim kupio bih ga ja da znam da ću dobro spavati ali kako ću znati...
Glupo je bilo odbaciti Nozinan nakon jedne pocetne doze. Potrebno je 3-4 Dana da se organizam navikne na lijek i da djeluje kao hipnotik bez rezidualne jutarnje pospanosti.

A da probas Trittico?
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 04:00   #734
Pozdrav, da li se itko od vas borio sa kroničnim nesanicama od tipa tri tjedna kao što je kod mene slučaj?
Dok ovo jedva pišem imam bolove u glavi,osjećam neku mučninu,iscrpljena sam do kraja. Ruke su mi slabe od umora da mi se onak doslovno trzaju dok tipkam... Ima itko savjet?
tirkizno is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 08:04   #735
Quote:
frozensun kaže: Pogledaj post
Tko je od vas pio fevarin i jeste li imali problema sa snom pre njegovog uzimanja?Da li se dobro pokazao za nesanicu i koja doza?
Ja sam uzimala cca godinu dana i meni nije uspio regulirati san. Imam probleme sa spavanjem već 7-8 godina, od kad sam rodila drugo dijete, tako da sam morala nastaviti piti tablete za spavanje.

Ja se već 7-8 godina borim s nesanicom. Dvaput sam bila na cjelonoćnom snimanju spavanja, teško ili uopće nisam uspijevala usnuti, budila sam se tijekom noći.

Za sve ovo vrijeme promijenila sam nekoliko lijekova ( Sanval, Stilnox i unazad 2-3 godine pijem Trazodon odnosno Trittico, koji mi se pokazao najbolje).
Ima noći kad ni on ne pomaže, ali u načelu dobro djeluje, pijem i relativno malu dozu.
Koliko dugo vi uzimate lijekove za spavanje? Ja dakle jaaako dugo i uopće ne vidim nogućnost kako bi se skinula s njih.
Uz to patim od anksioznosti pa sam u dva navrata pila i AD ( oko godinu dana) i trenutno sam u lošoj fazi pa pijem Brintellix.

Zadnje uređivanje Azz : 04.10.2016. at 08:52. Reason: spajanje postova
kismo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 11:28   #736
Ljudi,

imala sm produzeni vikend pa sam se napokon ko covjek naspavala. Na zalost evo, ponedjeljak je i jos je jedna besana noc iza mene.

Bila sam kod neurologa koji mi je prepisao Trimipramin kapi 40 mg/l. Rekao je da uzimam 5-10 kapi prije spavanja po potrebi. Jeste probali taj lijek? Mislim da spada pod antidepresive.

Imam i Melatonin 10mg...Jos ga nisam isprobala. Ne znam sto mi je pametnije, probati s antidepresivom ili bolje jos prije toga dati sansu Melatoninu?
Sto mislite?

Hvala ..
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 17:51   #737
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Ljudi,

imala sm produzeni vikend pa sam se napokon ko covjek naspavala. Na zalost evo, ponedjeljak je i jos je jedna besana noc iza mene.

Bila sam kod neurologa koji mi je prepisao Trimipramin kapi 40 mg/l. Rekao je da uzimam 5-10 kapi prije spavanja po potrebi. Jeste probali taj lijek? Mislim da spada pod antidepresive.

Imam i Melatonin 10mg...Jos ga nisam isprobala. Ne znam sto mi je pametnije, probati s antidepresivom ili bolje jos prije toga dati sansu Melatoninu?
Sto mislite?

Hvala ..
ovisi kakav je antidepresiv,
Zoloft, Prozac ili Velafax su jutarnje dizalice,
Calixta, Trittico, Fevarin i Valdoxan su vecernje uspavanke, koje preko dana raspolozenje dovedu do nule, ali ne idu previse u plus.

Melatonin se moze uzimati uz antidepresiv.
Austrheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 18:14   #738
Quote:
zločesta kaže: Pogledaj post
Imam i Melatonin 10mg...Jos ga nisam isprobala. Ne znam sto mi je pametnije, probati s antidepresivom ili bolje jos prije toga dati sansu Melatoninu?
Sto mislite?
10mg Melatonina nije za isprobavanje, moglo bi ti biti loše, recimo 3mg je za isprobavanje.
SajkoDad is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2016., 18:19   #739
Kismo,koliku dozu Tritica piješ pred spavanje?
frozensun is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2016., 08:28   #740
Quote:
SajkoDad kaže: Pogledaj post
10mg Melatonina nije za isprobavanje, moglo bi ti biti loše, recimo 3mg je za isprobavanje.
Hm..da...Mozda onda probam s pola tablete, to je onda 5 mg?
zločesta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:55.