Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2006., 13:57   #1
kako u vlastitu kuću?

nakon smrti oca, brat i ja smo dobili kuću u kojoj su živjeli stanari. problemi nastaju kad smo odlučili kuću prodati. to smo im uredno najavili. mislila sam kako je rok za iseljenje od godine dana dovoljan (ili nije?) i da će im dati dovoljno prostora i vremena da si nađu drugi stan ili kuću za iznajmljivanje. problem nastaje sada jer smo našli ozbiljnog kupca, a stanari se odbijaju iseliti. nikako, ali doslovno nikako ne žele iseliti. ponašaju se kao da je kuća njihovo vlasništvo. ja stvarno više ne znam šta da radim.

da ih tužim? ne znam koliko će to dugo trajati, strah me da se ne oduži.

a šta ako promjenim brave na vratima i doslovno ih izbacim van? (okrutno, jel da?) kakve zakonske posljedice to vuče?
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 13:59   #2
Imaju se pravo useliti, i tužiti te jer ometaš miran posjed...

Pitanje je prvo kakvi su stanari: zaštićeni (koji mogu tu ostati doživotno) ili obični podstanari.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 14:01   #3
Quote:
Vojky kaže:
Imaju se pravo useliti, i tužiti te jer ometaš miran posjed...
ne kužim ovo

nisi zaštićeni, nego obični podstanari.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 15:40   #4
Ima Vojky pravo. A što piše u ugovoru o najmu koji su zaključili ti podstanari i vi ili vaš otac? Na koji rok je zaključen? Koji su uvjeti raskida tog ugovora?
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 15:46   #5
nema ugovora o najmu
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 15:59   #6
Ajde ti meni lijepo reci zašto ljudi ne pišu te ugovore???? Već sam to sto puta srela i nikako da mi netko objasni ZAŠTO! Ako je skupo plaćati uslugu odvjetniku da sastavi ugovr samo za taj konkretan slučaj, kupi se u NN formular, ispuni, ovjeri ako hoćeš ozbiljnije solemnizira (dobro i to nešto košta) ali sve to je puno jeftinije nego kasnije imati probleme neplaćenih režija (gdje piše da ih moraju plaćati), neplaćenih najamnina (gdje piše da moraju plaćati najajmnine, pa nisu zaključili ugovor o najmu), iseljenja.... Stvarno ne razumijem i da još 100 godina radim ovaj posao opet ne bih shvatila.

Na silu ne možeš ništa, ali baš ništa osim navući sebi tužbu na vrat. Što god ti kažeš, oni mogu reći nešto drugo, a oni u mirnom i nesmetanom posjedu već godinama.
Blossom is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 16:46   #7
ugovora nema. i pitam šta mogu u slučaju kad ugovora nema? topic nije o ugovorima i zašto ljudi ne pišu te ugovore.

nisam pravnik i ne znam pravne izraze, ali mi nije jasno kako misliš da su oni u posjedu? kuća je moje vlasništvo.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 16:49   #8
Quote:
castanea kaže:
ugovora nema. i pitam šta mogu u slučaju kad ugovora nema? topic nije o ugovorima i zašto ljudi ne pišu te ugovore.

nisam pravnik i ne znam pravne izraze, ali mi nije jasno kako misliš da su oni u posjedu? kuća je moje vlasništvo.
Oni očigledno imaju posljednji mirni posjed, tj. neometano koriste nekretninu već dulje vremena. A mirni posjed se zakonski štiti, čak i u odnosu na vlasnika.

Pođi kod odvjetnika i konzultiraj se, trebati ćeš tužiti na iseljenje.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 17:02   #9
ok. tnx.

već sam pomalo nervozna od svega i ne kužim kako se ne mogu dogovorit s ljudima. oni kuže da kuća nije njihovo vlasništvo i sve, ali izgleda kao da namjerno tjeraju neki inat. jučer mi je frajer rekao da očekuje od mene 1000 kn za troškove iseljenja

ajmo sad pitat ovako: da ja jednog dana, onako po balkanski, jednostavno promjenim brave na kući i njihove stvari izbacim van? kakve pravne posljedice to vuče?
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 17:14   #10
ne znam za Hrvatsku ali imala sam slican problem u UK i nisam mogla nista dok im nisam dosla na vrata sa sudskim nalogom a i tad je bilo problema..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 17:39   #11
Quote:
castanea kaže:
ok. tnx.

već sam pomalo nervozna od svega i ne kužim kako se ne mogu dogovorit s ljudima. oni kuže da kuća nije njihovo vlasništvo i sve, ali izgleda kao da namjerno tjeraju neki inat. jučer mi je frajer rekao da očekuje od mene 1000 kn za troškove iseljenja

ajmo sad pitat ovako: da ja jednog dana, onako po balkanski, jednostavno promjenim brave na kući i njihove stvari izbacim van? kakve pravne posljedice to vuče?


plaćaju li najam uredno?
mor biti neki vrabac čega se oni drže! možda neki usmeni dogovor s prethodnim vlasnikom?
impoSIBILA is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 18:12   #12
Quote:
castanea kaže:
ok. tnx.

već sam pomalo nervozna od svega i ne kužim kako se ne mogu dogovorit s ljudima. oni kuže da kuća nije njihovo vlasništvo i sve, ali izgleda kao da namjerno tjeraju neki inat. jučer mi je frajer rekao da očekuje od mene 1000 kn za troškove iseljenja

ajmo sad pitat ovako: da ja jednog dana, onako po balkanski, jednostavno promjenim brave na kući i njihove stvari izbacim van? kakve pravne posljedice to vuče?
Oni te mogu tužiti za smetanje mirnog posjeda, ti njih vlasnički. A posjedovna tužba se brže rješava od vlasničke...

Također, možeš odgovarati za oštećenje stvari i sl. Naravno, ukoliko te tuže.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 18:20   #13
Quote:
impoSIBILA kaže:
plaćaju li najam uredno?
mor biti neki vrabac čega se oni drže! možda neki usmeni dogovor s prethodnim vlasnikom?
zadnja 3 mjeseca nisu platili najam. da li su ta zadnja 3 mjeseca plaćali režije ili ne, ne znam, jer jednostravno ne mogu do svoje kuće.

i nema nikakvog usmenog dogovora sa prethodnim vlasnikom. prethodni vlasnik je bio moj otac, ali smo brat i ja vršili sve dogovore ne samo kod ovih nego i svih prijašnjih podstanara. ovi stanari su u kući zadnje dvije godine. kuću inače iznajmljujemo zadnjih 6 godina i sa prethodnima nikad nikakvih problema nije bilo.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 18:32   #14
Quote:
Ona007 kaže:
ne znam za Hrvatsku ali imala sam slican problem u UK i nisam mogla nista dok im nisam dosla na vrata sa sudskim nalogom a i tad je bilo problema..
aj malo to pobliže objasni. ti si njih tužila ili šta? sudski nalog za njihovo iseljenje? koliko vremenski mi treba za dobit nešto takvo? i šta nakon toga?

stvar je u tome što se već nekoliko mjeseci frajer inati, ne pušta me u vlastitu kuću, ponaša se bahato i čak je počeo prijetiti. kao što sam i napisala stanarinu ne plaća zadnja tri mjeseca. kod mene se već javljaju i nekakvi strahovi da će mi rastirut kuću i sve unutra.
castanea is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 20:27   #15
Uzmi odvjetnika i podigni tuzbu, jednog dana dobit ces rjesenje da ga se iseli, pa ce ga izbaciti za tebe policija, no to moze trajati dugo.

U medjuvremenu, ti si vlasnik kuce - imas puno mogucnosti: iskljuci vodu, struju, plin, telefon, sto god od prikljucaka postoji. Nadji saht od kanalizacije i fizicki ga blokiraj. Poslazi smece po dvoristu, ostavi tamo divljeg psa. Zakucaj mu daske preko prozora. Kad dolazis dodji s pratnjom 2 misicavca s palicama, pa neka ti onda prijeti tko je glup. Ako ti tip radi stetu po kuci, tuzi ga i za to. Kad je vruce dodji u vrt pa tamo radi njemu pod prozorom rostilj (s misicavcima s palicama). Ponesite boombox, pustite malo dobre mjuze oko ponoci.

Ili jednostavno povedes misicavce i kazes tipu i predlozis mu: iseli u roku mjesec dana i dobijes soma eura u cashu, ostani i ide zabava opisana gore.
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 20:31   #16
Ja znam primjer iz Njemacke: par narkomana nije placao stanarinu, nije htio iz stana. Vlasnik ih tuzi. Nakon jedno godinu dana proces je konacno gotov. Dolazi policija, ali kad u Njemackoj dolazi policija onda dolazi jedno 4 kombija policajaca, sa kacigama i stitovima, razbija vrata i fizicki ih baca van, zajedno s njihovim stvarima.
Stan je totalno devastiran unutra, ovi potrgali sto su mogli. Otac cure narkomanke je neki poznati lik, ovaj pristaje platiti popravak stana da ne dospije u novine. Inace, vlasnik moze biti sretan da ih se rijesio. Drzava na zalost stiti podstanara, a ne vlasnika stana. Bas je neposten ovaj svijet!
Arslan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2006., 23:57   #17
Quote:
U medjuvremenu, ti si vlasnik kuce - imas puno mogucnosti: iskljuci vodu, struju, plin, telefon, sto god od prikljucaka postoji. Nadji saht od kanalizacije i fizicki ga blokiraj. Poslazi smece po dvoristu, ostavi tamo divljeg psa. Zakucaj mu daske preko prozora. Kad dolazis dodji s pratnjom 2 misicavca s palicama, pa neka ti onda prijeti tko je glup. Ako ti tip radi stetu po kuci, tuzi ga i za to. Kad je vruce dodji u vrt pa tamo radi njemu pod prozorom rostilj (s misicavcima s palicama). Ponesite boombox, pustite malo dobre mjuze oko ponoci.
a zar to nije smetanje mirnog posjeda
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 02:34   #18
Quote:
castanea kaže:
aj malo to pobliže objasni. ti si njih tužila ili šta? sudski nalog za njihovo iseljenje? koliko vremenski mi treba za dobit nešto takvo? i šta nakon toga?

stvar je u tome što se već nekoliko mjeseci frajer inati, ne pušta me u vlastitu kuću, ponaša se bahato i čak je počeo prijetiti. kao što sam i napisala stanarinu ne plaća zadnja tri mjeseca. kod mene se već javljaju i nekakvi strahovi da će mi rastirut kuću i sve unutra.
Ovako je u Engleskoj:
1. vlasnik nekretnine ne smije doci podstanaru na vrata i pitat zasto ne placa stanarinu, natezat s s njim.. ma nista.. kazne za vlasnike su ogromne ukoliko ovakvo nesto ucine..
2. Vlasnik mora dat podstanaru 2 mjeseca unaprijed zahtjev da napusti nekretninu, i to ne bilo kakav nego standardni, koji se zove notice.. dakle 2 mjeseca notice.
3. Ako za 2 mjeseca podstanar ne izadje onda vlasnik trazi od suda da mu da pravo na nekretninu.. ovo je dosta dug proces.. par mjeseci mislim ali na kraju sudija naravno odluci u korist vlasnika..
4. Ni sa sudskim nalogom vlasnik ne smije doci podstanaru na vrata i maltretirat ga nego to ( ako se podstanar ne iseli do datog sudskog roka) cine sudski izbacivachi.. koje vlasnik opet mora platit i mora cekat datum koji sudski izbacivaci odrede ( opet mjesec-dva) da ce izac na teren.
I to je konacno.. pod nadgledom sudskih izbacivaca vlasnik moze promijenit bravu a sudski izbacivaci izbacit ce podstanara van nekretnine u koju se on ne smije vratit ali ako se kojim slucajem vrati onda sve ide nanovo na sud..
Sve sam ovo prosla
Kad ih se konacno izbaci onda se mora cekat da dodju pokupit svoje stvari jer je izbacivanje stvari podstanara isto malo skakljivo zakonski.. tj vlasnik nekretnine odgovoara za njihovu sigurnost unutar nekretnine.

Moras nac adovokata i moras ic sudskim putem.. no ne znam hrvatski zakon.. mozda ti je jeftinije da platis nekog da ih izbace pa neka onda oni tebe tuzhe ..ovdje su odstete za te slucajeve ogromne.. za Hrvatsku ne znam sto se dogodi ako uzmes podstanara za kragnu i izbacis ga iz nekretnine..
U svakom slucaju pozdravi se s novcem koji ti duguju i stetom koju ce napravit.. to nikad neces naplatit.. osim od osiguranja

Nadam se da je taj jednogodisnji notice koji ste im dali bio pismeni..
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 09:16   #19
Uglavnom, zakonski ne možeš gotovo ništa.
Nađi neke štemere da im ulete u kuću, priprijete malo.
Ken is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2006., 18:19   #20
Quote:
Uglavnom, zakonski ne možeš gotovo ništa.
neko je ranije ako se ne varam, napisao da se moze zakonski .
tuziti i cekati na presudu..

mom sinu je advokatica rekla da to moze potrajati u Zagrebu 3-5 godina.
a onda jos 2 godine do pravomocnog izvrsenja..

moj sin ima vlasnicki list na stan pod hipotekom.(naslijedio od dede stan koji se moze otkupiti).
U stanu je zasticeni stanar , s malim primanjima..
(ako sam dobro shvatila taj termin..netko tko je tu stanovao dugo cak i pripadao familiji).
Stanar nije placao stanarinu i ne placa.Moj sin otplacuje stan.

Ponudio je stanaru ako se iseli u roku od mjesec dana da mu placa 2 godine stanarinu u manjem stanu..oko 1500 kuna mjesecno.(savjet advokata)
Ja sam se sokirala kad sam to cula..
(ali kad citam vase priloge malo mi je jasnije da stvar nije bas tako jednostavna..)
U prisustvu advokata stanar je pristao.
Advokat ce doci sa pismenim sporazumom da ga stanar potpise.
vidjeti cemo sto ce biti za 2 tjedna kad treba iseliti.

Da li moj sin moze odbiti troskove popravka stana koji su neophodni ?
neznam da li je to stavljeno u ugovor..
kakosi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:22.