Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.05.2016., 13:23   #1921
Zaštita traje otprilike 6 tjedana,ali su sve te nematode osjetljive na niske temperature i to im je najveća mana...
Optimalna temperatura bi trebala biti 17 C,ali obavljaju posao i na nižima...
U većem pakiranju ih ima 30 mil... i to je dovoljno za 200m2 vrta...
One ustvari ne ubiju puža,već ga inficiraju sa nekom bakterijom i on se nakon par dana prestaje hraniti,te ugiba,a ona onda prelazi na novu žrtvu...
Za lisne uši se mogu nabaviti predatori kod nas,ali su isto jako osjetljivi na niske temperature i poprilično skupi...Teppeki 500 WG je idealno rješenje i nije opasan za ljude...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 23:39   #1922
Quote:
Quote:
staro gunđalo kaže: Pogledaj post
Negdje sam pročitao da korov loboda više privlači lisne uši od povrtnih kultura, za koje su inače prijemčive.

U praksi radi se tako da se ostavi pokoji takav korov na kojega kad se obilato nakupe l. uši išupa se i unušti zajedno s tim štetoćinama. Naravno prije toga se ostavi na sličan način isti takav mlađi korov koji kasnije preuzima "zadatak" starijeg brata.

Živi bili pa vidjeli.
Čini se da "navlakuša" za lisne uši ipak djeluje. Biljčice nemaju ni 10 cm i već su navalile na njih. Na mladoj blitvi, gdje nisam ostavljao korov, pojavile su se na nekoliko mjesta. Na gredici sa ciklom ima ih, zasad, samo na lobodi.

Navodno ih, ali odbijaju, biljke lavanda i čubar ak su posađane u blizini.
staro gunđalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2016., 08:56   #1923
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
Ja nemam pojma :-)

Ali evo netko tko zna

https://www.youtube.com/watch?v=3x1crwrsxj8


Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Najbolje bi bilo naseliti kojeg bumbara pa nema problema kod oprašivanja.
A može se i finim kistom.
Da, koristila sam kist za neke biljke u zatvorenom prostoru.

Quote:
komar kaže: Pogledaj post
Gledala sam danas sliku na internetu - u vrtu malo brdo od kukuruzne krupice i to pomiješane sa solju.... sve prekriveno puževima. Dal to jedu svi puževi i ugibaju ili samo neki koji vole kukuruz?
Ne znam, nisam probala. Prije nego sam nabavila indijske patke, brala sam puževe ručno, postavljala im zamke i mamce (pivo, daske ...) solila ih, ali sad sam mirna, patke obave sav posao.
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2016., 22:13   #1924
Quote:
hausfrau kaže: Pogledaj post



Da, koristila sam kist za neke biljke u zatvorenom prostoru.

.
Dakle ti već znaš kako se to radi ?! Đomba :-)
Naravno uz vizualno "pomagalo" može biti samo još bolje

Ovo moji bubmbari nisu nešto "rasplodno" raspoloženi jer su mi takve trule tikvice relativno česte ...

I samo kratki report -rotkvice ( hvala na savjetu za veči razmak ) ,špinat ,matovilac, rikola ,salata sve rodilo ko ciganka iz Bandićevog naselja a sve je posijano u povišene gredice .
Urod u istima bar 50 % bolji no kako sam orginalno imao teško glineno tlo nije ni čudo da je sve bolje uspjelo .
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2016., 20:54   #1925
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
I samo kratki report -rotkvice ( hvala na savjetu za veči razmak ) ,špinat ,matovilac, rikola ,salata sve rodilo ko ciganka iz Bandićevog naselja a sve je posijano u povišene gredice .
Urod u istima bar 50 % bolji no kako sam orginalno imao teško glineno tlo nije ni čudo da je sve bolje uspjelo .
Uf, i ja bi povišene gredice
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2016., 11:10   #1926
Djemba, a znam, nije baš teško za naučiti. Svakako, hvala za link, za sad je vrt pun pčela i bubmara, ali nikad ne znaš kad će zatrebati.

Da, povišene gredice su super stvar. Preporučam.

Tunjica, zašto nemaš povišene gredice?
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2016., 11:22   #1927
Quote:
hausfrau kaže: Pogledaj post
Djemba, a znam, nije baš teško za naučiti. Svakako, hvala za link, za sad je vrt pun pčela i bubmara, ali nikad ne znaš kad će zatrebati.

Da, povišene gredice su super stvar. Preporučam.

Tunjica, zašto nemaš povišene gredice?
U pravu si ,nije teško naučiti ali uvijek mi postoji strah/pretjerani respekt prema djelu koje prvi put obavljam .
Sigurno bi mi ruka zadrhtala kad bih to radio
Pčela i bubmbara imam i ja podosta ali kao što rekoh slabo to rade ( ili postoji neki drugi meni nepoznati razlog ) .
Probati ću ove godine ako kažeš da nije teško .
Ti si bila zadovoljna djelom svojih ruku ?

Tunjica što te sprječava u izradi i imanju povišenih gredica ?
__________________
Zatvori su odlučili; želimo Milana!
djemba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2016., 13:16   #1928
Quote:
hausfrau kaže: Pogledaj post
Pužomor se ne može kupiti bez iskaznice.
može... kupila kilu prošli tjedan na trešnjevačkom placu za 56 kn
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2016., 22:23   #1929
Quote:
hausfrau kaže: Pogledaj post



Da, koristila sam kist za neke biljke u zatvorenom prostoru.



Ne znam, nisam probala. Prije nego sam nabavila indijske patke, brala sam puževe ručno, postavljala im zamke i mamce (pivo, daske ...) solila ih, ali sad sam mirna, patke obave sav posao.

A kako se ponašaju patke prema povrću u vrtu - jel jedu bilje?

Još nisam ove godina napravila gnojivo - često miješam: gavez, koprivu, preslicu...

A da cimet ima moć nisam do sad shvaćala ozbiljno!
komar is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2016., 13:04   #1930
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
A kako se ponašaju patke prema povrću u vrtu - jel jedu bilje?

Još nisam ove godina napravila gnojivo - često miješam: gavez, koprivu, preslicu...

A da cimet ima moć nisam do sad shvaćala ozbiljno!
pocimetiti tikvice!
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2016., 21:41   #1931
Quote:
djemba kaže: Pogledaj post
U pravu si ,nije teško naučiti ali uvijek mi postoji strah/pretjerani respekt prema djelu koje prvi put obavljam .
Sigurno bi mi ruka zadrhtala kad bih to radio
Pčela i bubmbara imam i ja podosta ali kao što rekoh slabo to rade ( ili postoji neki drugi meni nepoznati razlog ) .
Probati ću ove godine ako kažeš da nije teško .
Ti si bila zadovoljna djelom svojih ruku ?
Ma prošvrljam malo kistićem po agrumima kad procvjetaju dok su u zatvorenom prostoru i bude ok, zametnu se plodovi.

Quote:
Opal Zg kaže: Pogledaj post
može... kupila kilu prošli tjedan na trešnjevačkom placu za 56 kn
U poljoapoteci? Meni su dvije osobe koje rade u poljoapotekama rekle da ne može i još jedna osoba koja ga je htjela kupiti. Mislim, meni je svejedno, ionako ga ne trebam niti sam ga ikad koristila.

Quote:
komar kaže: Pogledaj post
A kako se ponašaju patke prema povrću u vrtu - jel jedu bilje?
Jedino cvjetove maslačka s travnjaka, drugo baš ništa, ni salatu, uopće.
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2016., 23:50   #1932
Quote:
komar kaže: Pogledaj post
A kako se ponašaju patke prema povrću u vrtu - jel jedu bilje?
Patke su odličan izbor za očistiti vrt od glista!
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2016., 00:20   #1933
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Patke su odličan izbor za očistiti vrt od glista!
Kod mene patke još nisu počele iskopavati gliste iz tla. Tu i tamo pojedu koju, ako se nađe na tlu, nakon kiše.
__________________
hausfrau is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2016., 16:10   #1934
moj otpadni bioenzim čisti eliksir života u vrtu
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 07:10   #1935
iii? pričaj malo, šta radi?
ja ga imam spremljenog za upotrebu ali sam ga probala samo na bobu protiv ušiju i to jednom, što i nije mjerodavno...
sad u svakom vrtu sve buja, za što ga ti koristiš?
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2016., 10:49   #1936
nisam se nadala da će tako fino mirisati.
pošpricala sam cijeli vrt biljke,tlo,voćke i kompost,nakon par dana sve je živnulo.
LaPerLa Tagetes is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 07:19   #1937
Kupus mi napadaju neke bijele usi, nalaze se ispod listova. Probao sam ih tretirati s pripravkom od koprive ali izgleda da ne djeluje.
Šta učiniti da ih se rijesim?

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
Tunjica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 08:40   #1938
negdje sam pročitala u 2l vode par kapi tekućeg deterdženta i ugibaju ali se treba ponoviti par puta...
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 08:54   #1939
Meni rikola uvjek ode u prorast...ni par listova ne uberem ona ode....

Ja sad imam komad zemlje koji bih obradjivala...zasadila sam mladi luk i on je super...spinat iz vrecice mi odmah u prorast otisao......al stalno se borim sa travuljinom u vrtu...toliko je trave da ne mozes nakosit koliko je ima....to je sveki zadnji put obradjivala prije 6 god...ja bi se sad htjela bavit s tim al trava me ubi
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2016., 09:11   #1940
Postoje neki rokovi kada se što sije ili sadi,ljudi jako vole ulaziti van tih rokova sa sadnjom nekih kultura,a one jednostavno po vrućini ne uspijevaju... postoje i hibridi od svake vrste povrća namijenjeni za ekstremne vrućine,ali takvo sjeme ne bute našli po dućanima,jer je jako skupo...
A opet je malo proizvođača presadnica,koji će dati 100€ za vrećicu sjemena i iz toga proizvoditi flance,da bi vama uspjeli...
Sad kad je sezona sadnje pri kraju po tržnicama se može pronaći samo prerasli drač od flanaca...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:18.