Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2023., 22:17   #1
Doba "detuđmanizacije" (2000.-2012.)

Temu sam stavio ovdje, a ne na podforum Povijest jer je kronološki još uvijek "svježa", a također je aktualno na određenoj razini.


Krajem 1990-ih unutar hrvatske javnosti je bilo sveprisutno nezadovoljstvo centraliziranim sustavom vlasti kakav je nastao pod vladavinom HDZ-a s Franjom Tuđmanom na čelu te lošim gospodarskim stanjem, obilježenog kontroverznim procesom prelaska u tržišno gospodarstvo i privatizacijom dotadašnje društvene/državne imovine i tvrtki, te je postojala želja za prevladavanjem ratnog narativa i okretanjem kursa prema euroatlanskim integracijama.

Prvo razdoblje neovisne Hrvatske, obilježeno Domovinskim ratom i gospodarskim turbulencijama, ušlo je u terminalnu fazu početkom studenoga 1999., kada se prvom predsjedniku samostalne Hrvatske čije je zdravlje već bilo načeto zloćudnom bolešću,te je bio već u ozbiljnim godinama stanje pogoršalo, i nakon malo više od mjesec dana borbe, unatoč naporima vrhunskih stručnjaka, preminuo je 10. prosinca 1999.


U samo nekoliko tjedana zbio se epohalan preokret.

Na parlamentarnim izborima 3. siječnja 2000. pobjedu je odnijela skupina sastavljena od 6 stranaka, koja je u izbornu trku išla podijeljena u dvije odvojene koalicije. Dvije najvažnije stranke u pobjedničkom ešalonu su bile SDP- pravni sljednik Saveza komunista Hrvatske koji se pokušavao katarzično odreći titoističkog nasljeđa i pretvoriti u modernu europsku socijaldemokratsku stranku i HSLS- liberalna stranka sastavljena od dijela negdašnjih disidenata iz doba Hrvatskog proljeća i reformističkih intelektualaca, koja je u prvoj polovici 1990-ih važila za glavnog konkurenta HDZ, no nešto kasnije je doživjela ozbiljan udarac sukobom između Dražena Budiše i Vlade Gotovca.

Mjesec dana kasnije, 7. veljače 2000. novim predsjednikom Republike Hrvatske postaje Stjepan Mesić, početkom devedesetih jedan od bliskih Tuđmanovih suradnika, a s njim se razilazi u proljeće 1994. zbog navodnog neslaganja oko politike prema BiH, što je vrlo neuvjerljivo objašnjenje, nakon neuspjelog pokusa s vlastitom strankom (HND) pridružuje se HNS-u.


Početni entuzijazam nakon promjene na političkoj sceni brzo je zasjenjen kampanjom denunciranja lika i djela Franje Tuđmana, umanjivanjem njegovih zasluga u obrani i oslobađanju zemlje, okrivljavanjem njega za gospodarski kolaps, optužbama za navodnu podjelu BiH s Miloševićem i tobožnju oružanu agresiju na tu zemlju. Prenaglašavalo se ratne zločine i ekscese koje su počinile hrvatske oružane snage tijekom rata, često ih stavljajući u istu ravan s mnogo brutalnijim i brojnijim zlodjelima koje je počinila srpska strana.

Taj proces, koji se kolokvijalno naziva "detuđmanizacijom", predvodio je znatan dio političke elite na čelu sa Stjepanom Mesićem , te velikim brojem intelektualaca i kulturnjaka, koji se nikada nisu pomirili s raspadom Jugoslavije, a Tuđman je za njih predstavljao rušitelja, svojevrsnog "kontrarevolucionara".

Svakako da je bio nužan odmak od negativnih elemenata sustava koji je stvoren 1990-ih, no ono što je uslijedilo, nije imalo veze s nikakvom istinskom demokratizacijom, a oni koji su optuživali Tuđmana za autokraciju, i sami su se ponašali autokratski, ako ne i totalitarno.


Ne želim ispasti Tuđmanov apologet, no želim da se kritički prodiskutira o razdoblju prvog desetljeća 21. stoljeća, te da se dekonstruiraju teze koje zastupaju dežurni "detuđmanizatori", također da se i preispita gospodarska politika, koja nije poništila nepravde pretvorbe, nego je stvorila dugoročno koban model za hrvatsku gospodarsku održivost i čiju cijenu Hrvatska danas skupo plaća...
__________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra klijentelizma, kontra rentijerstva
Epetium is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2023., 22:46   #2
račan došao na vlast a kolinda reče skači jakove, pod hitno moram na porodiljni......
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 00:02   #3
Kako ja vidim - da se Tuđman povukao kada mu je 1997. prestao mandat i nije se ponovno kandidirao, ne bi postojalo niti jedne osobe s lijevog do desnog spektra koja bi mu mogla nešto reći. Ostao bi za sve građane nacionalni heroj.

Ali onako već podosta bolestan, vjerojatno više nije ni držao sve konce u rukama, pa su razne interesne struje mogle uvaljivati svoje ideje. Ali vlast je gadna stvar, nažalost.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 07:06   #4
Oko 2000. se gledalo na raspad Jugoslavije kao na pogrešku a na Domovinski rat kao na "dogovoreni" i to "gdje su obje strane jednako krive".

Hrvati su nakon gušenja Hrvatskog proljeća bili posve pasivna amorfna masa, koja je šutke promatrala sukobe Slovenaca i Srba oko budućnosti SFRJ 1980-tih.

Čak i Račanov odlazak sa kongresa je bio samo nakon što su Slovenci otišli.

Domovinski rat i agresija na Hrvatsku je donekle homogenizirao Hrvate (iako ih masa i danas vjeruje u srpsku verziju istog) ali ne toliko da bi ideja neovisne Hrvatske postala čisti mainstream.

Hrvatska je sasvim prekinula s Jugoslavijom u razdoblju 2012. ili 2013.

Tada su tri ključna događaja u poslijeratnoj povijesti Republike Hrvatske:

1. datum 20.05.2012. Poraz Borisa Tadića na predsjedničkim izborima u Srbiji i kraj bajke o nekakvom njihovom Willy Brandtu (a on to i nije bio)

2. datum 16.11.2012. Oslobađanje Gotovine i Markača u Haagu (što označava kraj izjednačavanja krivnje za Domovinski rat)

3. datum 01.07.2013. Ulazak Hrvatske u EU (iako je sama proslava ulaska doslovno bila Regijonski skup, ali svake godine se to polako razvodnjavalo)
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 10:05   #5
Detuđmanizacija je svoj zenit imala nakon Daytona kada Americi Tuđman više nije trebao. Zapravo, to je bila detronizacija. Budući da ga nisu likvidirali nekakvom raketom, deset godina se sustavno gradilo paralelno civilno i medijsko društvo koje je jahalo na bespotrebnim temama:

-privatizacija (kriminal devedesetih je bio smiješan u odnosu na Sanaderovo doba, doba uglađenog europejca)
-medijske slobode (HRT je devedesetih bio slobodniji medij nego danas, šund mediji i tabloidi su cvjetali)
-Croatia/Dinamo (realno, za nekoga tko nije navijač dinama u potpunosti nebitna tema)

Nakon Tuđmanove smrti, taj paralelni sustav i te teme su dobile novi zamah, no ne više kao sredstvo Tuđmanove detronizacije, već kao sredstvo demontiranja hrvatske države, i u ovom ili onom obliku, te teme se provlače i dan danas iako su u potpunosti nebitne.

Kreator tog narativa, tih tema i paralelnog društva Amerika i kolokvijalno govoreći "Soroš" kao civilna ekspozitura Amerike su nakon 2000. odustali od svojeg djeteta jer Tuđmana više nije bilo. No to dijete, kao siroče u demokratskoj pustopoljini, u svoje ruke prisvajaju novi udomitelji koji su deset godina ranije morali biti u svojim podrumima.

Zanimljivo, devedesetih pitanje ustašizacije društva uopće nije bila neka tema. Ono se javlja u naletu "demokratskih reformi" nakon 2000.

Dakle, detuđmanizacija ima dvije faze:

1996.-1999. kada je bila detronizacija Tuđmana kroza paralelni sustav civilnog/medijskog društva, predvođena vanjskim faktorom

2000.- do danas, kada "detuđmanizaciju" možemo poistovjetiti sa demonizacijom hrvatske države kao takve, predvođena unutarnjim faktorom i motivima. Pri čemu, Tuđman je personifikacija svega negativnog, istočni i skonski grijeh hrvatske države, tobožnji temelj svega lošeg, sveg zla u Hrvatskoj, a zaključak takvog razmišljanja jest:

Hrvatska je smeće, treba sve "resetirati", treba vratiti na početne postavke (???), ništa ne valja itd.
meowelza is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 10:33   #6
Držim da Tuđmanu ne treba previše pripisivati "zasluge" za privatizaciju. Nije se on skoro pa uopće bavio privredom, krivca treba tražiti u onim osobama koje su direktno imale prste u poslovima privatizacije, a krivca bome treba tražiti i u samim zaposlenicima privatiziranih tvrtki. Model privatizacije bio je i više nego korektan, pravo prvokupa firmi imali su zaposlenici i bivši zaposlenici, uz popust i višegodišnje otplate. Zašto se nisu bolje organizirali, svijetli primjeri pojedinih tvrtki pokazali su da se itekako moglo dobro organizirati.

Sloboda medija, treba razumjeti da je Hrvatska tek izašla iz jednoumlja i da nije moglo preko noći očekivati potpuno slobodne medije. A kako i ti kažeš, pitanje je koliko se Soroševi mediji mogu smatrati "slobodnima", ali to je već neka druga tema.

Jedina prava "detuđmanizacija" ako je možemo tako nazvati, a i potpuno opravdana, bila je izmjena ustava 2001. i skidanje ovlasti predsjednika te stvaranje pravog parlamentarnog sustava. Zagrebačka kriza nije nikome trebala. Kao ni Dinamo.
penava is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2023., 10:34   #7
Da, 25 godina od smrti, 6 izbora i još uvijek je Tuđman kriv za sve.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2023., 21:15   #8
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
Da, 25 godina od smrti, 6 izbora i još uvijek je Tuđman kriv za sve.
kao što je i JBT još uvijek kriv za sve
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 19:12   #9
Quote:
Epetium kaže: Pogledaj post
Početni entuzijazam nakon promjene na političkoj sceni brzo je zasjenjen kampanjom denunciranja lika i djela Franje Tuđmana, umanjivanjem njegovih zasluga u obrani i oslobađanju zemlje, okrivljavanjem njega za gospodarski kolaps, optužbama za navodnu podjelu BiH s Miloševićem i tobožnju oružanu agresiju na tu zemlju.
Prvi dio uvodnog posta je korektan objektivni prikaz činjenica. Nakon ovoga pak prestao sam čitati. Ideološke "pro-tuđmanovske" formulacije, bijes prema tadašnjoj vlasti, podrazumijevanje da su sve kritike Tuđmanovog režima neporavdane. Samo svađa iz toga može proizaći, ne diskusija.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 19:32   #10
Započeo je proces europeizacije.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 19:43   #11
eh tudjman... na kraju nije bio toliko los kad stvari pogledamo u kontekstu. kakvo je bilo vrijeme... kaj ja znam, nije bio neki andjeo. ali dobio je po sto je dosao. malo da se ranije povukao bilo bi bolje.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 19:44   #12
Quote:
penava kaže: Pogledaj post
Kako ja vidim - da se Tuđman povukao kada mu je 1997. prestao mandat i nije se ponovno kandidirao, ne bi postojalo niti jedne osobe s lijevog do desnog spektra koja bi mu mogla nešto reći. Ostao bi za sve građane nacionalni heroj.

Ali onako već podosta bolestan, vjerojatno više nije ni držao sve konce u rukama, pa su razne interesne struje mogle uvaljivati svoje ideje. Ali vlast je gadna stvar, nažalost.
Istina, da se povukao već sredinom 1997., mnogo toga bi bilo drukčije.

Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Prvi dio uvodnog posta je korektan objektivni prikaz činjenica. Nakon ovoga pak prestao sam čitati. Ideološke "pro-tuđmanovske" formulacije, bijes prema tadašnjoj vlasti, podrazumijevanje da su sve kritike Tuđmanovog režima neporavdane. Samo svađa iz toga može proizaći, ne diskusija.

Gdje sam to nastupio "pro-tuđmanovski?

I nisam nigdje izrazio gnjev prema novoj vlasti od 2000., niti smatram da je posttuđmanizam bio totalni mrak. Na Račana čak ni ne gledam kao nekakvog "detuđmanizatora".

Što se tiče kritika Tuđmana, npr. nemam nikakav problem s tim da je njegova epoha bila ekonomski fijasko, ali za današnje stanje smatram relevantnijim to što nijedna kasnija vlast nije znala/htjela/mogla pronaći i implementirati uspješnu ekonomsku strategiju.


Glede BiH, o tome ću kasnije...
__________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra klijentelizma, kontra rentijerstva
Epetium is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 19:48   #13
situacija je na pocetku rata bila ocajna. a kasnije izuzetno losa. do 94. kad su amerikanci jednostrano ukinuli embargo na oruzje armiji bih, sto je efektivno ukinulo i nama.

u takvim trenucima balansirati nije bilo lagano. skoro ga i maknuli u jednom trenu. ali ajde. osebujna licnost. prije mi je bio mrzak, a sa ovim odmakom... malo manje.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 20:00   #14
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
situacija je na pocetku rata bila ocajna. a kasnije izuzetno losa. do 94. kad su amerikanci jednostrano ukinuli embargo na oruzje armiji bih, sto je efektivno ukinulo i nama.

u takvim trenucima balansirati nije bilo lagano. skoro ga i maknuli u jednom trenu. ali ajde. osebujna licnost. prije mi je bio mrzak, a sa ovim odmakom... malo manje.
Tuđman je jednostavno bio dijete svog vremena, mnogo toga je posljedica okvira generacije kojoj je pripadao i socijalnog miljea u kojem je formiran...

Čak se u mnogo toga ni ne slažem s hrvatskom "desnicom", za Dragana Markovinu bih bio hardcore tuđmanist, a za Davora Dijanovića neumoljivi globalist.
__________________
Kontra mraku, kontra sili, kontra klijentelizma, kontra rentijerstva
Epetium is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 20:03   #15
Quote:
Epetium kaže: Pogledaj post
Tuđman je jednostavno bio dijete svog vremena, mnogo toga je posljedica okvira generacije kojoj je pripadao i socijalnog miljea u kojem je formiran...
pa da... sad kad sam stariji imam drugaciji pogled. prije sam vise svijet gledao crno bijelo. ipak covjek nauci da zivot nije bajka. neki doduse ne.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 20:04   #16
Quote:
Epetium kaže: Pogledaj post
Što se tiče kritika Tuđmana, npr. nemam nikakav problem s tim da je njegova epoha bila ekonomski fijasko, ali za današnje stanje smatram relevantnijim to što nijedna kasnija vlast nije znala/htjela/mogla pronaći i implementirati uspješnu ekonomsku strategiju.


Ja bih sada s odmako rekao da i ekonomska strategija nije bila tako loša.
Pola zemlje je bilo okupirano, država je imala velike izdatke za vojsku, naoružanjem, izbjeglice. Ekonomija je bila slaba ne znam ni kako smo uspjeli krpati buđet u ratno doba kad nije bilo turizma. Uz to sve kuče na okupiranim područjima obnovila je država, ne znam ni kako smo to uspjeli financirati.

Račanova vlada je prva koja je mogla raditi na razvoju gospodarstva, ali na žalost sve kasnije vlade nisu se proslavile.
Sherman25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 20:24   #17
Promjene su toliko brze da je današnja Hrvatska drastično drugačija, nalazi se u drugačijem međunarodnom položaju, ima potpuno drugačije probleme jednostavno je to druga država koja nije ni slična Hrvatskoj iz 2012., a pogotovo ne onoj iz 1995. ili i prije.

Zato smatram da period detuđamnizacije kao i onaj prije, treba biti tema povjesnih razgovora.

Iako, je ova Hrvatska rezultat svega onoga što se događalo prije. Nije nastala na vakumu, već se gradila kakava se gradila od 91. pa i ranije. Da su 90-tih bili postavljeni drugačiji temelji, bilo bi i današnje stanje drugačije. Međutim, ljudi koji su tada djelovali djelovali su onako kako su jedino znali.
__________________
Ni jedan organizam ne može stajati sam za sebe. Evolucija prvih živih organizama odvijala se zajedno s pretvorbom planetarne površine iz neorganskog okruženja u samoregulirajuću biosferu. Život je značajka planeta a ne pojedinih organizama.
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 20:36   #18
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
pa da... sad kad sam stariji imam drugaciji pogled. prije sam vise svijet gledao crno bijelo. ipak covjek nauci da zivot nije bajka. neki doduse ne.
Možda je to prosvjetljenje uslijed gubitka moderatorskih ovlasti? Samo kažem. :-D
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2023., 20:49   #19
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
Možda je to prosvjetljenje uslijed gubitka moderatorskih ovlasti? Samo kažem. :-D
nisam izgubio moderatorske ovlasti, nego sam ih se odrekao dobrovoljno...
ne, nema veze sa tim. ili sam sad mudriji, ili sam gluplji.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2023., 09:37   #20
Quote:
penava kaže: Pogledaj post

Sloboda medija, treba razumjeti da je Hrvatska tek izašla iz jednoumlja i da nije moglo preko noći očekivati potpuno slobodne medije. A kako i ti kažeš, pitanje je koliko se Soroševi mediji mogu smatrati "slobodnima", ali to je već neka druga tema.
Medijske slobode krajem 1980-ih kad je iščezla stara komunistička cenzura, a nova domoljubna se još nije uspostavila bile su jako velike i nikakvog jednoumlja tu nije bilo. Tada sam mogao bez ikakvih problema čitati feljtone o Bleiburgu, Hebrangu, Stepinčev dnevnik, intervjue s Gotovcem, Tripalom pa i samim Tuđmanom na koncu konca.

Nakon 1991. bio je napravljen korak natrag u odnosu na to.
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.