Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2007., 21:04   #21
Ljudi, iz RS su otjerali skoro sve do i jednog Hrvata, teško da će ikada,čak i ekonomski gravitirati nama...
__________________
.
Michael Collins is offline  
Old 20.08.2007., 23:20   #22
oni vec danas POTPUNO OVISE o hrvatskim parama. barem oni u Posavini.
goldietrickz is offline  
Old 20.08.2007., 23:36   #23
Quote:
goldietrickz kaže: Pogledaj post
oni vec danas POTPUNO OVISE o hrvatskim parama. barem oni u Posavini.

kakav neozbiljhan podatak, daj malo argumentuj,
nije valjda da misliš da ovise tako što Drbi čekaju hrvata u Šamcu da kupi šteku cigara jer su jeftinije nego preko save
__________________
u pržun nemoeju da me vode u švicarsku stavia san papire i šolde..Ditrektorski
Tenicki Direktor is offline  
Old 20.08.2007., 23:42   #24
Quote:
balkanac kaže: Pogledaj post
Inace, mislim da je veliki dio srba u RS i dalje djelomicno simpatizira Hrvatsku. Nacelno, rat je ucinio svoje, tako da u RS u narucje nece ici ni Srbiji, kamoli Hrvatskoj, svejedno hrvatska je vec sada, a moze biti samo jos pozeljniji ekonomski partner u RS. (zato uostalom otvaranje kancelarije RS u zagrebu).
blabla, demagog, demagog, sto bi reko alan ford... anyway, koja kancelarija? nema sanse da se to otvori u Zagrebu. Sanader samo na tome moze izgubiti izbore. nemas sanse. otvarajte te "kancelarije" bez smisla i razloga gdje god hocete i gdje god vam to dozvole. eno, ima i "RSK" kancelarije.
cuj kancelarije. , pa zemlje s puno vise para i koje su to stvarno, ("RS" nit je zemlja nit je drzava nit je ista smisleno, a nit ima privredu s kojom je saradnja potrebna, nit je to moralno), imaju ZAJEDNICKE ambasade (Svedska i Norveska u BiH), a ovi otvaraju neki kvaziambasade u iznajmljenim stanovima.
tako mogu i ja otvorit kancelariju.
goldietrickz is offline  
Old 20.08.2007., 23:45   #25
Quote:
Tenicki Direktor kaže: Pogledaj post
kakav neozbiljhan podatak, daj malo argumentuj,
nije valjda da misliš da ovise tako što Drbi čekaju hrvata u Šamcu da kupi šteku cigara jer su jeftinije nego preko save
ti si neozbiljan sugovornik.
mislim i tvrdim upravo to. sva "privreda" gradova uz granicu BiH i Hrvatske POTPUNO ovisi o sopingasima iz Hrvatske. nema tu nicega drugog.
goldietrickz is offline  
Old 20.08.2007., 23:47   #26
Sto je babi milo, to joj se i snilo.
Razdvaja nas Jasenovac, religija .... ma da ne nabrajam vise i ovo je mnogo.
Nikad vise batice.
dusan10 is offline  
Old 21.08.2007., 01:08   #27
SAD i EU su pokušale jednu totalno nelogičnu stvar. Od Bosne i Hercegovine napraviti "Švicarsku"---NIKADA...zašto??? Zato što BiH nikada neće biti bogata poput Švicarske kojoj nije bitno da li si ti Francuz,Nijemac ili Talijan,ne?Ako je dobar standard nitko te za ništa ne pita,unutarnji neprijatelj praktički ne postoji.
Zato što su htjeli napraviti BiH naciju,ali to nije moguće,pa pogledajte koliki su ispod zemlje završili zbog toga da tako ne bude...RS je jedna priča,BiH je druga. A sad da li RS upada u ruke RH?? ne znamo,ekonomski bi bilo jako dobro i za jednu i za drugu stranu,ali teritorijalno,ne vjerujem...Ionako,na koncu konca kad amerikanac bude opet djelio kartu bit će mu svejedno da li je to RS ili BiH ili RH ili SR,zato ne vrijedi diskutirati,ali tog "zla" se nekako treba riješiti...

red je već da nakon skoro 12 godina susjedi osvjeste,zavlada duhovni mir i da se sve žrtve odmore od jedne krvave priče i da ljudi shvate da i jedni mogu s drugima,a ne jedni protiv drugih...
Freska is offline  
Old 21.08.2007., 08:36   #28
Quote:
Freska kaže: Pogledaj post
SAD i EU su pokušale jednu totalno nelogičnu stvar. Od Bosne i Hercegovine napraviti "Švicarsku"---NIKADA...zašto??? Zato što BiH nikada neće biti bogata poput Švicarske kojoj nije bitno da li si ti Francuz,Nijemac ili Talijan,ne?Ako je dobar standard nitko te za ništa ne pita,unutarnji neprijatelj praktički ne postoji.
Zato što su htjeli napraviti BiH naciju,ali to nije moguće,pa pogledajte koliki su ispod zemlje završili zbog toga da tako ne bude...RS je jedna priča,BiH je druga. A sad da li RS upada u ruke RH?? ne znamo,ekonomski bi bilo jako dobro i za jednu i za drugu stranu,ali teritorijalno,ne vjerujem...Ionako,na koncu konca kad amerikanac bude opet djelio kartu bit će mu svejedno da li je to RS ili BiH ili RH ili SR,zato ne vrijedi diskutirati,ali tog "zla" se nekako treba riješiti...

red je već da nakon skoro 12 godina susjedi osvjeste,zavlada duhovni mir i da se sve žrtve odmore od jedne krvave priče i da ljudi shvate da i jedni mogu s drugima,a ne jedni protiv drugih...
Moras obratiti paznju da je samo jedna trecina (necu se upustati u detaljnije proracune) pod zemljom zbog toga sto nije htjela da BiH bude drzava sa jednim narodom a da su 2/3 onih ispod zemlje zato sto su htjeli da BiH bude drzava jednog naroda.
I da odmah pojasnim prije nego ospete paljbu po meni da ne mislim na jednu naciju kada kazem jedan narod.
ghoust26 is offline  
Old 21.08.2007., 13:57   #29
Jedno protupitanje sada na ovu temu. Treba li nama u Hr Rs?
Bosna će se kad tad raspasti.
Ako hr nešto treba onda je to ona Unska županija i to je to.
Što će nam opet neka pokrajina sa srpskom većinom, da se opet za 10-20 godina traže da ih se stavi u ustav....
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Old 21.08.2007., 13:58   #30
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet.

Distrikt Brčko razdvaja zapadni i istočni dio RS.
U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

Donji članak me potakao na to kakav je razvoj situacije moguć.

Ovo Srbi smatraju "alarmantnim", preneseno iz današnjeg Vjesnika:

Kroatizmi u govoru bosanskih Srba
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]

Ova zabrinutost nema smisla kad znamo da se govori srpski sa ijekavskim izgovorom.
Kroatizmi,Srbizmi,turcizmi se koriste kad nema domaće riječi.
Tako me jednom pita Srbin zašto stalno mi Hrvati forsiramo Siječanj,Veljača...
kad postoje svima razumljivi januar,februar....
Kažem ja njemu da su naše riječi,a oni kad nemaju svoje koriste tuđe!
__________________
sreća kuca na vrata samo jedanput;nesreća ima mnogo više strpljenja!
julika22 is offline  
Old 21.08.2007., 14:01   #31
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
Jedno protupitanje sada na ovu temu. Treba li nama u Hr Rs?
Bosna će se kad tad raspasti.
Ako hr nešto treba onda je to ona Unska županija i to je to.
Što će nam opet neka pokrajina sa srpskom većinom, da se opet za 10-20 godina traže da ih se stavi u ustav....

Na tvoju žalost kad se Bosna nije raspala 1992godine i posebno 1995 neće se raspasti ni u buduće.
Jednog lijepog dana sve će to biti EU,a granica neće biti.
__________________
sreća kuca na vrata samo jedanput;nesreća ima mnogo više strpljenja!
julika22 is offline  
Old 21.08.2007., 14:20   #32
Quote:
julika22 kaže: Pogledaj post
Na tvoju žalost kad se Bosna nije raspala 1992godine i posebno 1995 neće se raspasti ni u buduće.
Jednog lijepog dana sve će to biti EU,a granica neće biti.
I danas postoji EU a granice postoje. Mi sa vama ne mozemo u EU.Niko sa muslimanima nije uspio napraviti drzavu pa nece ni Srbi i Hrvati.

Ne znam zasto raspravljate o RS. Hrvatskoj ce se pripojiti Herceg Bosna sto je prirodno i normalno. Mislim da ce Hrvati nakon pregrupisavanja i nakon novih izbora uspjeti uz pomoc Srba da se izbore za svoj entitet odnosno federalnu jedinicu. I to samo ako ne budu imali pretenzije prema RS, u protivnom ce imati i muslimane i Srbe protiv sebe i nemaju nikakve sanse.
sharkbl is offline  
Old 21.08.2007., 14:25   #33
Quote:
sharkbl kaže: Pogledaj post
I Hrvatskoj ce se pripojiti Herceg Bosna sto je prirodno i normalno. .
ovdje se baš možeš nasmijat...a ko je igdje rekel da mi želimo pripojenu herceg bosnu
,nit bi ljudi tam to htjeli,a bome nit ljudi u HR ne bi bilo za tak nekaj,na referendumu to nebu prošlo
lavagna is offline  
Old 21.08.2007., 14:27   #34
Quote:
sharkbl kaže: Pogledaj post
I to samo ako ne budu imali pretenzije prema RS, u protivnom ce imati i muslimane i Srbe protiv sebe i nemaju nikakve sanse.
Ma nije ni to tak strašno. Hajde de mi ćemo imati protiv sebe Bošnjake i Srbe, niš strašno.

Ali, Srbi će protiv sebe imati Hrvate, ha?
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 21.08.2007., 14:36   #35
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Ma nije ni to tak strašno. Hajde de mi ćemo imati protiv sebe Bošnjake i Srbe, niš strašno.

Ali, Srbi će protiv sebe imati Hrvate, ha?
Hrvata ima toliko malo u BiH da su bez pomoci Srba beznacajni. Znate to i sami ne trebam vam ja govoriti. Zlatni ljiljan vam je predstavnik u predsjednistvu.
A vi slobodno i dalje gurajte glavu u pjesak.
sharkbl is offline  
Old 21.08.2007., 14:53   #36
Quote:
Naša Kvačica kaže: Pogledaj post
Najbolje je kad Srbin govori Hrvatima što je za njih bolje.
je,posebno je najbolje kad nemaš teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi onda nisi Hrvat ,kaj god al ono ti je stvarno smiješno da je prirodno i očekivano,da mi je sam znat od kam si to izkopal
lavagna is offline  
Old 21.08.2007., 15:09   #37
Quote:
lavagna kaže: Pogledaj post
je,al sam za kraj sam zamjenil,ovo prvo stoji
A tko ima teritorijalne pretenzije prema susjednoj zemlji?
__________________
Ćetrdeset ćetri skakaća ćuvaju ćemernu ćupriju i ćućeći ćekaju ćitav dan po ćelopeku ispod košćele kaće se oćitovat...
Naša Kvačica is offline  
Old 21.08.2007., 15:15   #38
vald većina na ovom podforumu
lavagna is offline  
Old 21.08.2007., 16:58   #39
Pada li zapadni dio RS u narucje Hrvatskoj?

Ili mozda Hrvatska pada u narucje RS?! (sala)
milance11 is offline  
Old 21.08.2007., 17:04   #40
Ako se poklope neke okolnosti, vrijeme može napraviti svoje.
nestabilna BH, eskalacija krize, oružani sukobi, nemogućnost Srbije da pomogne iz nekog razloga, ne ostavlja Srbima puno izbora.
Oni moraju biti u dobre sa HRvatskom, pa sve i da im se to ne sviđa.
Kao nekad Usora i Žepče što su morali bit u dobre sa Srbima.
Broj Srba u RS će se ionako smanjivati iz godine u godinu, budućnost im je neizvjesna iako sad sve izgleda dobro.
Rezultat se zbraja tek na kraju, BH je još uvijek protektorat, dok je tako budućnost joj je neizvjesna, samo ako se pokaže da može funkcionirati kao neprotektorat izgledi za ozbiljnu političku krizu koja bi mogla dovesti do rata su mali.
Kexx is online now  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.