Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2012., 14:31   #1
Ni džamija ni tekija, nego musafirhana (za one koji prvi put ovdje dolaze preporučujem prvi post)

Esselamu alejkum!
Salavat neka je na Poslanika a.s. i njegov Ehli-bejt i njegove drugove i one koji su u dobru.
Hvaljen Isus
Šalom
Dobar dan
pozzzz

ovo nije džamija jer za nju treba potreba.
nije ni tekija jer treba dozvola- jer ne može svaka suša bit hizmećar tekije.
Ovo je musafirhana. Tek toliko da putnik ima gdje da se odmori.
U temelju ove kuće šerijat islamski i zastrta je ćilimom tarikatsko islamskim.
ćilim musafirski treba da vas asocira na ljepotu i razigranost i na big bang i na slučajni pogled vozača skutera koji je eto okrenuo glavu u tvom pravcu i sve to zajedno... i na Ljubav.

Kućni red je lahak
vaše je da ovdje ne vrijeđate nikog
a moje( i onih koji ovu musafirhanu osjećaju kao svoju) je to da ste vi uvijek u pravu.

moja je ambicija da ovo mjesto bude alternativa tekiji za kojom svi toliko žudimo.
vrijeme će pokazati da li može ili ne može.
očekujem vaše svesrdno pisanje jer ja ovo sam ne mogu voditi.
ja nisam ni šejh ni derviš ni sufi niti znam sve odgovore...
MukaFFa Talib.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:16   #2
Selam i hay!

Zamisli miline da svijetom putujes i ne brines gdje spavati i kako platiti

Evo pitanje, znas li podatak gdje i kada je osnovana prva Musafir Khana?
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:21   #3
veza

Čovjek svako djelo počne činiti kada donese namjeru, tako da je od onog trena kada nešto odluči učiniti on u halu toga djela.
od toga koliko je on srcem i mišlju usmjeren na to djelo zavisi da li će on tim djelom postati bolji ili lošiji. Hoće li svoje srce opljeviti od korova ili će ga učiniti tavanom na koja baca nekorisne i iznosšene stvari.

Njegovo djelo treba da bude najbolje a njegov govor najbolji
Veličine djela ogleda se u tome koliko je ono korisno ljudima i tebi samom, a koliko je korisno ljudima i tebi samom toliko je korisno Bogu.
A govor treba da je istinit i treba da je kao voda koja gasi požar i kao voda koja sasuženu zemlju probražava u najljepši krajolik.

U govoru se krije tajna jer čestit govor osvjetljava kao što djelo govori više od 1000 riječi.

djelo i govor ako nisu potpomognuti razmišljanjem nemaju vrijednost niti znak... šta vrijedi nijegarin slap ako u njemu ne nađeš Džemila i Dželala. jedno je ljepota a jedno strahota. jedno je ljubav a drugo je nada.

ljudi su vrata a sva su vrata od iste sobe,
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:30   #4
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Selam i hay!

Zamisli miline da svijetom putujes i ne brines gdje spavati i kako platiti

Evo pitanje, znas li podatak gdje i kada je osnovana prva Musafir Khana?
ne znam ali nadam se da ti znaš.

Znaš često mi pada na pamet kako bi bilo lijepo da jednog dana rusak na leđa. Stavim hlače, tri para gaća i potkošulja u rusak, jedno 500 eur za svaki slučaj i da prodefilujem od mašreka do magreba.

Recept je jednostavan. putuje se do jacije( posljednja molitva u danu) pred jaciju se nacrtaš pred džamijom poselamiš se sa efendijom i pitaš za mjesto gdje bi mogao prenoćiti. i naravno nađe se uvijek neko za to.

nema više musafirhana, ali ima ljudi koji još uvijek rado prihvataju goste...
ali mislim da nikad neću krenuti na taj put. prvo, imam posao, drugo imam porodicu i stan a to je teško ostaviti...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:30   #5
reci ako znaš za prvu musafirhanu
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:32   #6
Razlog za ugošćavanje putnika je govor Miljenika koji je rekao:
Kada musafir dođe u neku kuću donese bereket/obilje, a odnese brige i grijehe.
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:38   #7
Quote:
Znaš često mi pada na pamet kako bi bilo lijepo da jednog dana rusak na leđa.
I meni.
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
reci ako znaš za prvu musafirhanu
Moja su saznanja ovakva: da je pocelo od kalifa Aziza, koji je pisao svome agentu u Basri pismo (parafraziram) “Potrazi u svojoj regiji ima li starih i nemocnih i onih koji ne mogu zaraditi i daj im stalne potpore iz drzavnog trezora“, pa tako kalif Aziz gradi javna kupatila, musafir khane i javne kuhinje, kasnije i bolnice.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:17   #8
ma sve ste vi ovo već čuli, ali neka se riječi k'o pare okreću

ma taj Aziz je bio prava mačka

da dodam da je i tekija odnosno zavija ( ar. zawiyyeh) bila jedna vrsta musafirhane.
Derviš bi tamo ugošćivao sve putnike bez da im traži naknadu za to, ali ih je mogao primiti "samo" na tri dana.
Osim očite koristi za putnika, ovo bi bilo korisno i za hizmećara jer djelo ugošćavanja putnika u sebi je sadržavalo ona četiri elementa koja sam spomenuo
namjera, djelovanje, govor i razmišljanje.
e sad kad bi se neko ovo usudio povezati sa šerijatom, terikatom, marifetom i hakikatom...
ja se ne usuđujuem, jer ko sam ja da određujem parice.
Samo Posjednih Svojih Imena to radi i oni vjernici kojima On to otkrije.
jer POsebnost Adema nad drugim stvorenjima je ta što je on poučena imenima stvari.

jer pašče je pašče dok mu Čovjek imena ne dadne.
kad postane Lesi, ne vraća se samo kući nego je najbolji čovjekov prijatelj.

e lesi lesi.
loša ili dobra
ti si nefsi

kad uroniš u Smirenost Mora
u Gospodarevoj blizini ti si.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 22:26   #9
Selam
Evo da prasinu stresem od puta, pa zadjem ko gost.
Mukaffa, imal kakva lijepa pjesma, moze ilahija a i ne mora, da razgalim srce
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 00:42   #10
Evo ja ću prvi upalit kas'tofon, nadam se da sam potrefio.
yan yüreğim yan
__________________
Ovo, ono
riccoleto is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 12:43   #11
alejkumu selam!
bujrum. stojimo ti na raspolaganju!
evo ricoleto je pustio muziku
to je za one kojima tišina smeta i za one koji vole da imaju nešto u ušima.

mene na cesti uvijek prati ova radio stanica iliti postaja
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 09:25   #12
Nošen vjetrom, plešem gorim,
Ašk mi moje t'jelo smori,
gubim pamet,
ah, šta zborim?
Dođi vidi, ašk šta čini...

Đahkad kao lahor pirim,
Đahkad krila nebom širim,
Đahkad k’o val na pučini...
Dođi vidi, ašk šta čini...

Nit`sam zvijezda, nit planeta
Dođi vidi, ašk šta čini
S ovog sv'jeta podigni me
Uplakana zagrli me.
Tvoj povratak veseli me...
Dođi vidi, ašk šta čini...

još kad bi neko mogao naći instrumentalnu izvedbu ove ilahije...
odmah bi u sevdah pao...
jednom sam sa nekim turčinom učio ovu ilahiju
on na turskom ja na bosanskom...
ali čovječe,... ja revem ko magarac
a on kad samo otovri usta jedva suzdržim suze

gel gel...
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 11:07   #13
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
alejkumu selam!
bujrum. stojimo ti na raspolaganju!
evo ricoleto je pustio muziku
to je za one kojima tišina smeta i za one koji vole da imaju nešto u ušima.

mene na cesti uvijek prati ova radio stanica iliti postaja
Oho, ovo je novo za mene...
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 12:24   #14
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
Oho, ovo je novo za mene...
ja sam ih čak nazavo u program i govorio im kako sam "oduševit" jihovim programom... poslije sam se osjećao pravo ofirno( joj otkad nisam rekao a kamoli napisao "pravo ofirno")

meni je koncepcija bila odlčna, ilahije kaside , malo Kur'na(džuz dnevno) neke vjerske i prisvjetne temice, vrlo malo politike...
ma meni je bolji od RSG.
Ubi me brate Seve, Gaga, Selma,...

a ja bih vazdan mogao slušati ilahije i insrtrumentale...

nego zanima me šta ti misliš o, zovem ih, muslimanski boys bendovi?
nemoj samo sa aspekta islama
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 15:34   #15
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
a ja bih vazdan mogao slušati ilahije i insrtrumentale...
I meni je upravo to bolji dio. Duhovna glazba (općenito) je jako osjetljiva na kič i forsiranje, čim se i malo osjeti - ne valja.

Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
nego zanima me šta ti misliš o, zovem ih, muslimanski boys bendovi?
nemoj samo sa aspekta islama
Pa ako sam pogodio na što misliš, uh - ne. Slušam stvarno svašta, od Franka Sinatre i Dean Martina do najžešćih metal stvari, ali mi ovo ne leži.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 10:48   #16
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
mene na cesti uvijek prati ova radio stanica iliti postaja
Jako lijep radio, odličan sadržaj, šteta što ga na mom kraju nema u 'megahercima', pa ga slušam preko neta.

Da li ima još takvih stanica na našem jeziku?
__________________
""Nije Znanje Znanje Znati, Već Je Znanje Znati Znanje Drugom Dati""
nur-xxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 13:54   #17
ima čini mi se radio naba ali oni previše plaše svijet...

koliko je naš Miljenik s.a.v.s. bio ispred svoga vremena govori način na koji je ljude pozivao.

nikad on nije ljude silio na islam niti ih je silio u islamu...
Danas, pojavi se lik i kaže moraš ovo moraš ono ne smiješ ovo ne smiješ ono. Onaj će goriti ovaj neće ovaj će ovako a onaj onako...

Čekaj ba! ne moram ja ništa!- reći će ti i otkačit te.
Danas haman-ha babo i mama ne mogu svoje rođeno dijete na nešto natjerati a kako ćeš tamo nekog...
nema ba od toga ništa
nego samo poslanikov Sunnet
Allah je lijep i voli lijepo
a Muhammed je ime lijepo i sam lijep je on...
s.a.v.s.
još nešto kaže nam je a.s. rekao:
ko na mene donese Salavat Allah na njega donese 10
pa sad jel bolji tvoj jedan salavat na Biće koje On najviše voli ili je bolje Njegovih 10 koje On čini radi Bića koje najviše voli?...
do nas je samo hoćemo li se zastiditi radi salavata kojeg učimo. koliko smo u njemu i koliko ga svjesno učimo ili je u pitanju obično papagajstvo...
Salavat je blagoslov

Allahumme salli al sejjidina muhammedin ve ala ali sejjidina Muhammed
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2012., 01:10   #18
Tako je Mukaffa, kome se Allah smiluje zaista je spašen. Allah je taj koji upućuje.

Mene nekako najviše 'dira' vrijednost sadake. Sadaku možemo gledati kao dio života.
Evo jedan lijep hadis:

"Tvoj osmijeh u lice tvom bratu tebi je sadaka, narediti dobro i odvratiti od zla je tebi sadaka, ukazati na put čovjeku koji je zalutao na nekom mjestu tebi je sadaka, uklanjanje kamena, trnja i kosti s puta tebi je sadaka, zahvatiti vodu svojom kofom i napuniti kofu tvoga brata tebi je sadaka.'" (Tirmizi)

Rekao je Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem:
„Ko god udijeli sadaku u vidu nečega što je lijepo - a Allah prima samo ono što je lijepo – Milostivi će mu je uzeti u Svoju desnicu, pa makar to bila i obična datula-hurma. Ona će se oplemenjivati kod Milostivog sve dok ne bude veća i od planine. Baš kao što neko od vas uzgaja od majke odbijeno jednogodišnje ždrijebe ili devče.“ (Buhari i Muslim)

Kako je H. Čajlaković rekao, malo na svojstven humorističan način, kad obiđemo bolesnika i vidimo ga onako oronulog, sav 'požutio', nećemo mu to reći u lice jer bi on još više 'požutio'.
Već naprotiv, dati mu moral za ozdravljenje. I to je sve sadaka, kao što je i lijepa riječ, blagi osmijeh, trud za sklad u familiji, pogledati svoju halal suprugu, i mnogo mnogo još....

Zaista je za sadaku malo potrebno truda, ona nas štiti, kao što narod ima običaj reći uslijed velike nesreće, "dobro si prošao, podijelio si negdje sadake"

A to je samo mali dio milosti darovane nama od Milostivog, koliko tek On nagrađuje.

evo jedan lijep rekaik o sadaki Sultan Sulejman i starica
__________________
""Nije Znanje Znanje Znati, Već Je Znanje Znati Znanje Drugom Dati""
nur-xxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 11:29   #19
eh mašaAllah! nurxxl

maloprije se sjetih nečega o čemu sam mnogo razmišljao nekada, ali dunjaluka nekad traži da se čovjek zabavi o njemu pa smetne to sa uma...

negdje sam čuo ili pročitao, prije će biti da sam čuo... jah
kao što rekoh negdje sam čuo... ili pročitao da se propušteni namaz može naklanjati i da sa tim spada tvoja odgovornost za njega, a onda je taj insan( bit će ipka da sam čuo) dodao da nam se taj namaz ne broj kao da smo ga obavili u propušteno vrijeme i da nemamo nagradu nego samo spada odgovornost sa nas...

i onda ja kontam...
islam je stalno uspinjanje i jedan ternutak propušten u uspinjanju je nenadoknadiv.
dobro sad, nije to toliko strašno. primit ćemo platu inšallah, ali bonusi...
eh bonusi...
neko je rekao ili sam to pročitao da evlija izostaljanje sunneta doživljava kao izostavljanje farza...
eh sad kako to...
ne znam ali valjda to ima veze sa bonusima.

Jedan Hadžija 40 godina nije propustio sabah u džematu. ma njemu je sabah u džematu farz- nema veze što nekim nije

ma nije ni njemu farz ali doživljava ga kao takav.

eto lijepa sadaka, onaj ko stlano daje sadaku ona mu postaje trajni zalog Njegove Ljubavi...
a što bi rekla braća, Allah najbolje zna, još bih dodao
a ja ne znam!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:33   #20
Da upravo tako. Allah je dao razum da ga mi koristimo i tražimo najbolje riješenje...

Ja za namaz imam običaj reći nekim jakim na jeziku koji ne klanjaju, a vode brigu o tuđim namazom, da je bolje klanjati ikako neko nikako, I uvijek se smješite, jer bolje je da vam na osmjehu zavide, nego da vam se vašim suzama raduju...... tu se usta zaklapaju...

Ah čovjek dođe u nedoumicu kako kad klanjati... ja sam eto više musafir nego što nisam takav mi posao... pa mi dođe dali skratiti ili ne, zbunim se, dali sam na cilju ili nisam...

selam
__________________
""Nije Znanje Znanje Znati, Već Je Znanje Znati Znanje Drugom Dati""
nur-xxl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:37.