Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2012., 23:56   #1
Roditelji školaraca - brige, pitanja, problemi...

izdvojeno iz teme "pišete li djeci zadaće i lektiru".
zamišljeno kao topic podrške roditeljima školaraca u vezi svih sitnih i ne tako sitnih školskih briga.
tihonsee


Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
meni je segrt hlapic omiljena knjiga iz djetinjstva


ak je tak sigurna da ste skinule sa interneta, kaj nije pokazala link odakle ste skinule?

al drago mi ej da kuzi da to nije dijete pisalo
kolko ja slusam od klinaca sa kojima radim, vecina profesora, ili nema pojma, ili presuti da vidi je skinuto sa interneta.
Ma naravno da zna da dijete je pisalo, da smo pomagali. Čak nam je rekla da dopušta na prvoj lektiri da pomognemo tako da joj to nije bilo neko iznenađenje. Ona je znanje odnosno da li su pročitali lektiru provjerila blic testom a mi roditelji smo se međusobno ružno gledali jer je raska unijela pomutnju među nas.
I ok, dobro, odrastao čovjek može to svesti na jedan list ali nisam sigurna da su oni to u stanju u 3 razredu.
Baš ću vidjeti na slijedećoj lektiri..
Inače - da pitam, kažem - možda se pojadam..
Dijete mi kaže razrednica palo u ocjenama. Otvori mi imenik a unutra 4,5,4,5...
Malo me zbunila. Je, istina, u prvom i drugom razredu je to bilo 555555 pa 4 ali mene ova situacija nije zabrinula. Posebno jer samostalno radi i uči i recimo da je su ove ocjene 4,5,4,5 njezine realne ocjene koje je eto - sama zaslužila. Plus to ja ima krilaticu da postoje ostale ocjene osim 5 i da je 4 isto dobra ocjena.
No, razrednica nije zadovoljna i čak je kćerki rekla da je popustila.
Meni je fakat glupo sada reći: "čuj mala, ne želim vidjeti četvorku u imeniku"
Pa dijete bi totalno stavila pod stres. Da vidim da ima dvojke i trojke sigurno bih reagirala. Ovako - nekako ne znam što točno da radim.
Malo sam je ispitala gradivo i frajerica zna. E sada, na testu - pismenom - definitivno zbrlja i dobije četvorku. Zašto? Ne znam ali zbrlja. Za zadnju četvorku kaže da ju je smetala voda koja je stalno curila iz pipe u učionici
Da li treba toliki pritisak raditi na djecu? Da li četvorka znaći da će u budućnosti se to pretvoriti u trojku pa u dvojku..
Iz mog životnog iskustva ne. Što vi mislite.
Ako sam fulala na temi - ispričavam se...

Zadnje uređivanje tisi : 03.11.2012. at 23:16. Reason: moderatorska nadopuna
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 00:12   #2
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Što vi mislite.
mislim da cu se upucat' kad mi dijete krene u skolu
ovo nisu istine..

okej, ajmo ovak:
ona tebe optuzuje da ste lektiru skinule s neta?! seriously?!!?! jedno je ako se vidi da se pomagalo djetetu, ali ici optuzivati za prepisivanje s neta je stvarno jadno. fakat si je trebala traziti link! meni bi to momentalno diglo tlak, a pogotovo da sam se, kao ti i malecka, posteno namucila i namozgala skup s djetetom da to napise/mo.
ja brijem da bih joj to fakat jasno dala do znanja. ono, okej, pospotajte me sto sam pomagala djetetu, trebalo je to samostalno, yadayadayada, ali me ne optuzujte za prepisivanje, jebemumater!!
i to s popustanjem u ocjenama. fakat si je trebala pitati zar je cetvroka alarm za uzbunu (a pogotovo u situaciji u kojoj je tvoje dijete, promjena zbog prlaska sa DB na "normalan" program) jer ti ne mislis da je i ne vidis popustanje u njenim ocjenama.
đizas.
super neka uciteljica.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 00:24   #3
Jedino me tješi da ona ima osobne frustracije
Ne vidim drugi razlog. Mislim da je stvarno ne pedagoški tako nešto reći djetetu i to pred cijelim razredom.
Naravno, čekala me malena ispred razreda (dok sam bila na informacijama) sva usplahirena i pitala: mama, jel ti rekla da sam popustila u školi, jel se ti sada ljutiš?
Za to sam ljuta. Ako netko treba razgovarati s njom to mogu biti ja. Ne ona. Ali smatram da je ona dobro, ok. može ona više ali iskreno - pustila sam ju da se sama snalazi u školi. I što sada? Zar je ona loš đak a ja loša majka?
Jednom pomognem za lektiru i popušim kritike za poludit. Nisam se iskreno ni snašla. Rekla mi je kćer da smo na spisku onih koji su prepisali s interneta ali sam se ja naivno nasmijala i mislila da je mala nešto krivo shvatila.
Pa gdje je mene našla? Postala sam predmet sprdnje među svojim frendovima jer oni znaju koji sam ja "štreber" i "ziheraš" bila kroz cijelo školovanje. Lektire su svi prepisivali od mene jer sam bila jedina koja je sve čitala i od tuda ti moji eseji koje je moja učiteljica hrv. jezika voljela ali ne primjenjivo na osnovnu školu.... mada svoje lektire priznajem još imam doma i ljubomorno čuvam, a šalabahter u životu nisam imala. preveliki trtaroš i ziheraš. Ili znam i dobit ću pozitivnu ili ne znam i pobrat ću jedan. Sredine uz pomoć šalabahtera nisam nikada napravila.
I ona mene takvu učiteljica prozove...
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 08:16   #4
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
I ok, dobro, odrastao čovjek može to svesti na jedan list ali nisam sigurna da su oni to u stanju u 3 razredu.
Mnogi, mnogi "odrasli ljudi" nisu to u stanju svesti na jedan list . Najozbiljnije: ljudi ne znaju pisati sažetak. Puno je lakše razmahati se u faktografiji i kronologiji, nego izvući tri, pet ili petnaest bitnih rečenica.

Iskreno, meni ove tvoje rečenice zvuče (pre)zaštitnički: premala je za sažimanje na jednu stranicu, bude to kasnije; premala je za razgovor o ocjenama, bude to kasnije... Jesu li to klinci u stanju u 3. razredu? Očito da neki jesu (rekla si da je to nekolicini uspjelo - sumnjam da su baš sve napisali roditelji i striček Internet).

Ne radi se ni o kakvom teškom poslu za dijete (ni za lektiru, ni za ocjene - ali, o ocjenama poslije): pisanje sažetka se uči i vježba. Na primjer, kako bi nekome odgovorila na pitanja "O čemu se radi u toj knjizi?", "Koji su najvažniji događaji na njegovim putovanjima?", i tako to. Djetetu treba pojasniti da se ne treba bacati "naslijepo" na pisanje - ono, udri pisati pa kamo dođeš, dođeš - nego prije početka treba strukturirati budući sažetak; na primjer, uvodna "fotografija" glavnih likova (jedna rečenica, uvrh glave dvije) -> motiv koji pokreće cijelu knjigu (čizmice, strah, bla) -> putovanja bez faktografije (ispao hrabar, dobar, svaka mu dala) -> povratak majstoru koji nije bio zao, nego tužan čovjek -> zaključna patetična rečenica samo za učiteljičine oči o tome što je doista važno u životu :lovrak:. Eto sažetka .

Hlapićevo sedmodnevno putovanje je (faktografski) posve nebitno - između banalnog "putovao je sedam uzbudljivih dana" i detaljnog opisa svakoga od tih dana, postoji neka razumna sredina tipa "...dogodile su mu se mnoge uzbudljive stvari poput..., gdje je Hlapić pokazao svoju dobrotu, hrabrost, obdarenost...", i to je - što se tiče putovanja - to.

Razgovaraj s djetetom o Hlapiću tako da razgovarate o onome što ne piše u Hlapiću . Postoji puno detalja o kojima se može popričati: ovako nabrzinu, ljudska solidarnost (požar), ljudska skrivena dobrota (majstor), prijateljstvo, ljubav, mir u svijetu, spašavanje kitova samoubojica, borba protiv droge... Onog trenutka kad dijete "ugleda" Hlapića nan taj način (a ne kao puku faktografiju), napisat će sažetak s lakoćom.

Ajmo sad o ocjenama .
Quote:
Meni je fakat glupo sada reći: "čuj mala, ne želim vidjeti četvorku u imeniku" . Pa dijete bi totalno stavila pod stres. Da vidim da ima dvojke i trojke sigurno bih reagirala.
Pogledaj ove svoje rečenice: vidiš li kontradikciju u njima? Ne želiš prigovoriti zbog četvorki jer bi to dijete stavilo pod stres, ali, sigurno bi reagirala na trojke - i time jednako stavila dijete "totalno pod stres".

U čemu je bitna razlika pa da je "totalni stres" zbog trojki OK, a zbog četvorki nije? Važno: ne zagovaram prigovor ni zbog četvorki ni zbog trojki .
Quote:
Malo sam je ispitala gradivo i frajerica zna.
Majka svih roditeljskih zabluda. "Ja sam ga ispitao/la, i dijete je znalo".

Kao prvo, ta su roditeljska ispitivanja najčešće "friendly", tj. sugestivna - roditelj u najboljoj namjeri i nesvjesno "vodi" dijete kroz pitanja do točnog odgovora. Kao drugo, roditeljska "ispitivanja" se svode na praćenje teksta u udžbeniku i postavljanje pitanja - tako se ne može vidjeti djetetova (ne)sposobnost povezivanja, zaključivanja, pa čak ni razumije li dijete ili samo mehanički prepričava. Kao treće - i najvažnije - ta se "ispitivanja" zbivaju u ugodnoj atmosferi doma; nisam od onih koji puše obrazloženje "ona to zna, ali se zbuni": djetetovo (ili bilo čije) znanje nije ono što ima za sebe, nego ono što je u stanju pokazati/primijeniti prema van. Bi li išla na koncert pjevača koji na probama pjeva super, ali se na nastupu uvijek "zbuni"? Curenje vode iz slavine kao razlog za dekoncentraciju jest fora i anegdotalno i svakojako - ali, činjenica je da se dijete loše koncentrira, a u životu će joj uvijek curiti neka slavina...
Quote:
Da li treba toliki pritisak raditi na djecu?
Zašto bi pritisak, toliki ili onoliki, bio jedino što se može napraviti?

Za početak, već smo se složili da je učiteljica koza glupa (BTW, ja bih napravio ozbiljan problem da sam optužen za prepisivanje lektire s neta - to je ozbiljna osobna uvreda preko koje ne bih tako lako prešao). Ali, ženin je posao skrenuti roditelju pozornost na to da se nešto događa s djetetovim ocjenama (doduše, ne na način na koji je to napravila koza glupa) - a nešto se definitivno dogodilo s ocjenama.

Na nekoliko mjesta se fokusiraš na sadašnje i buduće ocjene - po meni, to nije glavna ni najvažnija stvar: što se događa s djetetovim odnosom prema školi, s načinom na koji se dijete bavi školom? Postoji li "struktura" u tom bavljenju školom? Je li djetetov dan "uredan"? Ima li dijete radne navike? Uči li s razumijevanjem ili bifla napamet? Kako reagira na gradivo koje ne razumije, na predmete koji joj slabije idu? To su stvari koje bi dijete sada trebalo usvajati kao pripremu za više razrede - ocjene su samo popratni efekt tog procesa.

Prema tome, ne radi se o tome da dijete pritisneš sa "hoću ovakve ocjene, neću onakve ocjene" i gotovo: ono što ima smisla napraviti je pogledati ("sa strane", bez da dijete išta uopće skuži) njezin odnos prema školi, pokušati pronaći razloge/uzroke tim četvorkama, i onda krenuti na otklanjanje tih uzroka - ali, ne tako da se djetetu kaže "sad ćemo mi zbog tvojih četvorki ovo ili ono", nego da se te promjene odrade s djetetom i uz dijete kao najnormalnija stvar na svijetu koja nema veze s ocjenama (svaka se promjena može djetetu objasniti kao svojevrsno odrastanje, kao nailazak na zahtjevniju fazu školovanja i tako to - dakle, ne "ti ne valjaš, ovako ne valkja", nego "sad smo došli do razine na kojoj moramo drugačije"). To onda nije nikakav pritisak.

Ima još (djetetova zabrinutost hoćeš li biti ljuta zbog ocjena također traži razgovore s djetetom, itd.), ali oduljilo se i ovako .
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 09:49   #5
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
.... ali oduljilo se i ovako .
Nije, nije, samo piši : printa post i stavlja u fajlić:
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 10:34   #6
Lorde, ja to gledam na ovaj nacin: dijete je prve dvije godine bilo u programu dnevnog boravka. pisanje zadace i ucenje je bilo bitno drugacije (i u okruzenju i u pristupu) nego sto je to sada.
u njenoj su se rutini stvari promijenile, pa je doslo do neznatnog popustanja u ocjenama. zato je uciteljicin pristup krivi, ona je namravila famu maltene kao da je dijete ne znam koliko popustilo (i to je ocigledno dala do znanja samom djetetu kad je Ribezina curka nju docekala rijecima "jesi li ljuta zbog ocjena"), umjesto da sjedne s roditeljem i kaze da je doslo do nekih pomaka (i opet, ne drasticnih!!), je li ona sbjesna toga, sto misli zasto je to tako, sto bise moglo uciniti za to dijete i doma ali i u skoli..
prosla su 2 (dva!!) mjeseca od starta godine i dijete ima pokoju cetvorku u imeniku vise nego prijasnjih godina, te drugaciji sistem boravka u skoli i pisanja zadaca. meni je sve to posve normalno
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 10:40   #7
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
zato je uciteljicin pristup krivi
Ne znam što mi želiš reći. Koji dio kvalifikacije "koza glupa" nije jasan?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 10:53   #8
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ne znam što mi želiš reći. Koji dio kvalifikacije "koza glupa" nije jasan?
a ne znam
nekak sam dobila dojam da ti mislis da Ribezica nije svjesna te cinjenice o promjenama zbog promjene skolske rutine, no ja sam dobila dojam da je itekako svjesna.
zapravo sam joj htjela reci da sve to bez suzdrzavanja kaze uciteljici u lice.

a pogotovo nek ju ispreskace zbog laznog optuzivanja
kuzim je donekle, onaj dio s "crvenjenjem i gledanjem u cipele" mi je poznat, jer se nit ja u datom trenutku ne bih znala snaci. isokiraju te takve stvari i optuzbe. al kad bih se pribrla, definitivno bih ponovno otisla na razgovor.
jer, ako si sada dopusti takve stvari, ne samo sebi nego prvenstveno djetetu, isti obrazac ce se nastaviti u naredne dvije godine.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 11:17   #9
Evo, išla sam si po kavu pa ću sad malo opširnije

Ribež, u jako sličnoj smo situaciji, samo što je meni lakše jer imamo normalnu učiteljicu. I moja je curka ( ali i dosta druge djece iz razreda ) "popustila" pa je zaslužila i svoju prvu trojku, koja ju je btw šokirala pa mi je to u informativku napisala ovako:



E sad, kod nas je malo drugačije jer je ona "popustila" samo iz jednog predmeta pa mi se čini da se tu ne radi o krivom načinu učenja ili cjelokupnom odnosu prema obavezama, nego se jednostavno počelo filtrirati za što je dijete više nadareno a na kojem području će trebat više poraditi.

Ono što mene zanima je, kako?

Kada Lord ovako obrazloži zašto ispitivanja nisu dobra, savršeno ima smisla, ali koji je onda dobar način ?

Ja Ribež nisam bila kao ti, predmete koje sam voljela, odrađivala sam lako, ali one koji mi nisu išli, prošla sam dobro svim mogućim dovijanjima i te rupe u znanju se i dan danas vide. Koristila sam se i šalabahterima i "trikovima" da se na početku sumanuto javljam pa me kasnije zaborave, i poklonjenim ocjenama na temelju ostalih odličnih ocjena i lijepim očima i raznim načinima na koje ni u kom slučaju ne mislim nju usmjeravati ali ni sama nisam pametna kako razvijati zdrav interes prema nečem što ti uvjetno rečeno ne ide.
__________________
--------------------------------

Zadnje uređivanje Peek-a-Boo! : 03.11.2012. at 11:27.
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 11:34   #10
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
zapravo sam joj htjela reci da sve to bez suzdrzavanja kaze uciteljici u lice.
Wrong.

Za lektiru je prošla baba s kalorijskim bombama, a za ovo drugo je potpuno besmisleno raspravljati s učiteljicom: jedino što učiteljici treba reći je da maloj ne govori "popustila si", sve drugo je besmisleno - nema nikakve koristi od toga, a s druge strane će biti stavljena u pretinac "roditelj u denialu".

Kad je učiteljica koza glupa, treba odustati od koncepta nekakvog zajedničkog, suradničkog školovanja djeteta i ograničiti se na prevenciju/saniranje štete koju koza glupa počini. U jednom trenutku će, dam se kladiti, trebati i djetetu raći neke neoptimalne stvari o učiteljici (inače će biti u situaciji da pred djetetom brani neobranjivo).

BTW, bila svjesna promjena ili ne, meni se čini da griješi u naglašavanju ocjena i u zaštićivanju djeteta ("mogu li oni to već u 3. razredu?").
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
(...)
Znam da ti nije do smijeha, ali moram:




BTW, ovaj "Molimte nemoj me tužiti baki" test je isto iz Hrvatskog jezika?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 11:53   #11
rađe pomozi!
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 11:58   #12
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
rađe pomozi!
Bilo bi neozbiljno i šarlatanski predlagati bilo što na temelju jednog jedinog slikovnog podatka, koliko god on bio urnebesan (ajme, moram još malo: ).

Trebalo bi pretresti hrpu pitanja i hrpu odgovora - to bi ovdje bilo potpuno offtopic, a i u nekom drugom topicu bi možda bilo prekonkretno i preosobno.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 13:06   #13
Učiteljica moje klinke nije baš u "cvijetu mladosti". Procijenila sam ju kao vrst osobe koju vidi samo u jednom pravcu i da su samo njezina uvjerenja točna.
Tako da ne vidim uopće svrhu da se s njom raspravljam jer ako te gledam u oći i kažem: "nismo" a ti meni tri puta "ooo jeste" što da više kažem..
Uostalom rekla sam joj otvoreno a i ona zna da ja imam jako dobre mogućnosti "pomoći" svom djetetu i uzeti negdje drugdje doslovno "savršeno obrađenog Hlapića" ali nisam. Nisam taj tip. I ona opet drobi po internetu.
Tako da - ne isplati se...ja ću izgubiti puno živaca koji su mi ipak potrebni za daljni život a njoj neću ništa promjeniti u glavi...

Lord u pravu si u puno stvari, priznajem.

Peek-a-Boo i mene ste nasmijali. Budući da su obje 3 razred znam kako je..

La Luna
- gore sam pojasnila da mi se ne da natezati s ograničenim ljudima jer ću samo sebe nanervirati a njezin sklop u glavi ne mogu mijenjati.

I malo gledam taj engleski koji rade..
Jel normalno da oni imaju u pisanci C na današnji dan napisanu nepunu jednu stranicu. Profa im samo da da malo mrljaju po radnoj bilježnici. Knjigu niti ne pipnu - odnosno on pročita..
Peek-a-Boo što vi radite?
Nema tu nekog učenja izgovora, hajde nešto dopune i radnoj bilježnici i to je sve od engleskog u trećem razredu..
Frendovi mi rekli čiji klinac ide u treći da čitaju laganini manje tekstove, prevode..pa ova moja pod milim bogom ništa ne radi na tom engleskom. Osim što im profa prijeti fizičkim nasiljem. Ne direktno mojem djetetu ali da ostalima.(razrednica zna ali ne nije reagirala) Bože u kakvu to školu ide moje dijete??
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 13:16   #14
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
I malo gledam taj engleski koji rade..

Po kojem udžbeniku rade?
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 13:29   #15
Išla sam pogledati, do pola ispunjena bilježnica, rade po knjizi i uz to radna bilježnica plus nekakvi radni listići. Koliko vidim prošli su zamjenice i prijedloge a sada rade posvojne pridjeve. Rade po DiP knjigama.

Ne znam koliko "rade" na izgovoru ali ona ga sasvim dobro usvaja iz Blow My Whistle i ostalih debilnih pjesama.
__________________
--------------------------------
Peek-a-Boo! is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 13:31   #16
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Po kojem udžbeniku rade?
Dip in. Može pomoć? To je uobičajeno - da tako malo rade?
Prošle godine je još jače prijetio a nešto čini se i radilo se mada je često dešavalo se da ga istjeraju iz takta nekom glupošću pa bi on se otišao smirivati kod pedagoga ili poslao one nemirne u igraonicu - gdje bi nastalo sranj.. - potukli se i tako sve u tom stilu.
Ove godine prijeti ali imam osjećaj da se i duri pa odbija raditi s njima.
Mislim da se razumijemo. Možda je to normala što se tiće obrada gradiva. To da imaju jedan nepotpuni list u bilježnici a u radnoj dopunjuju samo one rijeći ili stavljaju strelice kada spajaju pojmove. Nisam učitelj a još manje engleskog.
Zato i pitam kako je drugdje. O njegovim "pedagoškim metodama" ne bi na ovoj temi..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 13:35   #17
Quote:
Peek-a-Boo! kaže: Pogledaj post
Išla sam pogledati, do pola ispunjena bilježnica, rade po knjizi i uz to radna bilježnica plus nekakvi radni listići. Koliko vidim prošli su zamjenice i prijedloge a sada rade posvojne pridjeve. Rade po DiP knjigama.

Ne znam koliko "rade" na izgovoru ali ona ga sasvim dobro usvaja iz Blow My Whistle i ostalih debilnih pjesama.

Kaj rade?
Pitam sada muža on me pita o čemu ja pričam? On vježba s njom engleski..
Zamjenice? Prijedlozi?
Cd stalno izvlačim no ne treba. Ne rade ništa po njemu. Nisu ni prošle godine. Mislim kaj se ja bunim, pa ona ima 5 iz engleskog
Radni listići? Reci da se šališ - molim te!!!!!!!!
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 13:54   #18
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Dip in. Može pomoć? To je uobičajeno - da tako malo rade?

Ne. Radim i ja po istoj knjizi.
Jel bar slušaju tekstove i zadatke na cd-ovima? Jel izgovaraju, jel sudjeluju u rješavanju zadataka? Nepoznate riječi barem u bilježnicu?

Te Dip in knjige i radne su dobro napravljene za manju djecu, u smislu da ih se kroz kojekakve igre uči osnovnim stvarima, lekcije nisu preopterećene, i gradiva su povezana kroz lekcije, tako da im učenje ima smisla (tipa, ne da danas uče to be, a sutra kak se veli moje, tvoje...)
Ipak, u trećem razredu se već prelazi na ozbiljnije učenje rečeničnih struktura, posvojnih oblika i sličnoga, tako da to definitivno nije zajebancija kao prvi razred, pa čak i drugi, gdje se 70% lekcije svodi na bojanje, lijepljenje i urlikanje pjesmica (ovo zadnje je vrlo efektno za učenje jezika, btw)

Sve što je važno za tu lekciju im je već ispisano u udžbenicima i radnima (u Dip in-u imaju onaj crveni kvadratić REMEMBER u kojem je gramatički centar te lekcije), tako da stvarno nije potrebno svaki sat zapisivati puno toga u bilježnicu (kao kad sam ja učila engleski npr. ) jer oni to lako i brzo usvoje. Npr. njegovo i njezino se učilo dobro kroz igru pogađanja osoba (str. 23 u vašim udžbenicima ): svatko ispiše opis nekoga u bilježnicu, a ostali pogađaju tko je to iz opisa (njegova kosa je ovakva, oči onakve, njegov brat/sestra su ovo/ono). Djeca se vrlo brzo ufuraju u takvu igru i odmah im uđe u glavu da je her njezino, a his njegovo. I to je cijela lekcija za jedan tjedan. Onda rješavaju razne zadatke u radnoj po tom principu, koji su zabavni, raznoliki i relativno nedosadno osmišljeni, pa ih ispravljamo, objašnjavamo, rješavamo zajedno. Pa slušamo tekstove, više puta, pa oni čitaju itd. Nekad je potrebno razjašnjavanje, pa i zapisuju, da im je pri ruci (npr. konjugacija glagola to be, pa da is=je, are=smo, ste, su...). Učim ih da se služe tim "kosturima" iz bilježnice, crvenih kvadratića u udžbeniku i rječnika na kraju udžbenika (imaju word list, s nepoznatim/novim riječima i rečeničnim strukturama), i da uključe mozak. Radije surađuju i osjećaju se bolje kad sami nešto tako skuže i nađu, nego kad sjede ko kante, pitaju mene za osnovne stvari koje su trebali znati iz prvog razreda i ne sudjeluju u satu. Engleski se nikako ne uči na klasičan način - učitelj čita, djeca slušaju, onda zapišu najvažnije i ćao đaci.
Ako znaš da na satu ne vježbaju govoriti, ne slušaju, ne čitaju, ne igraju se - onda to nije u redu, ne.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 14:30   #19
Hvala na opširnom odgovoru.
Pa oni ništa od toga ne rade
Jesam rekla jedan list da su ispunili?
Evo sada sam otvorila - ravno 6 redova!!!
I to piše ovako:
This is my mum. She is good (dobro - ne može dijete lagati)
I sada isto to za tatu, braat i prijateljicu. I to je to.
I na početku njezino ime i koliko je stara.

U radnoj bilježnici su na 27 stranici ali nigdje ne vidim da učitelj to uopče pogleda. Isto sa knjigom. Gledamo mi roditelji. Njegovog potpisa, ispravka nigdje (a ima grešaka).
Uglavnom - idem vidjeti koliko košta škola stranog jezika
Kada ju pitamo (a ima 5) pokazuje zavidno neznanje.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2012., 14:35   #20
Pa pitaj ju jel pogleda učitelj to? Šta kaže kako ide sat engleskog?
Po programu bi trebali bit na toj lekciji, da.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:22.