Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba > Zabavna glazba

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2017., 18:53   #1
Jelena Rozga vol.3



Jelena Rozga - jedno od najvećih imena regionalne glazbene scene, kraljica hrvatske estrade, vlasnica više desetaka hitova i evergreena, pjevačica uz čije su pjesme odrastale generacije - sve u jednom "žena, majka, kraljica". No... kako je sve to počelo? Kako je jedna mala plaha balerina, koja se za vrijeme maškara plačući skrivala ispod majčine suknje, postala ime koje obilježava hrvatsku glazbenu scenu već više od 2 desetljeća i izgradila karijeru za kakvom mnogi mogu samo sanjati? I to čistu karijeru, bez ijedne mrlje, afere ili skandala, baziranu isključivo na notama i riječima...

Jelena Rozga rođena je u Splitu 23. kolovoza 1977. godine u skromnoj obitelji koju su činili ona, njena sestra Julija, majka Marija i otac Ante. Jelenini roditelji su podrijetlom iz Blizne, sela u Trogirskoj zagori, gdje je Jelena provela mnoge ugodne sate svoga djetinjstva.



"Kad odrastem bit ću balerina ili pjevačica Magazina"

U Splitu je pohađala osnovnu školu, a u to vrijeme počela se javljati i Jelenina velika strast prema baletu. Sa sedam godina otac ju je upisao u baletnu školu, gdje je provodila sate i sate vježbajući do savršenstva, ne mareći za krvava stopala i žuljeve koje, kako kaže, i danas osjeća. Trud se isplatio, s obzirom na to da je sa samo 13 godina bila pozvana u milansku La Scalu, jednu od najpoznatijih opernih kuća na svijetu. Nažalost, zbog skromne materijalne situacije, roditelji joj nisu mogli priuštiti da iskoristi tu priliku. Svejedno, Jelena je svoj talent pokazivala na daskama Hrvatskog narodnog kazališta, plešući u nekim od najpoznatijih baleta u povijesti - Labuđem jezeru, Orašaru, Trnoružici,... O njenom iznimnom baletnom talentu svjedoči i izjava ravnatelja baleta spitskog HNK, Dinka Bogdanića:"Jedno mlado stvorenje koje je imalo u baletnom smislu SVE, što bi mi rekli - i ruke i noge i stopala i glava i ljepota i adagio i brzinu i skok, imala je sve!".
U Splitu je nakon osnovne upisala i srednju školu. No 1992. godine joj se pružila prilika da počne pohađati srednju baletnu školu u Zagrebu. S majkom, ocem i sestrom sjela je u 20 godina star Kadett i otputovala u Zagreb na audiciju pred desetak poznatih plesača, koreografa i profesora kojima se godinama divila. Nakon nastupa, rekli su joj da se ode presvući, a da će oni razgovarati s roditeljima. Priznali su im da takav talent nikada nisu vidjeli. Jelena je prošla audiciju. Preselila se u Zagreb, živjela u domu i krenula u 2. opću gimnaziju u Križanićevoj ulici.
Međutim, u tom razdoblju počela je popuštati njena strast za baletom, a prevladavati ljubav prema jednoj drugoj vrsti umjetnosti - glazbi. Naime, Jelena je odmalena bila veliki obožavatelj grupe Magazin, a Ljiljana Nikolovska bila joj je idol. Pjevajući po kući hitove te grupe, govorila je majci da će upravo ona jednoga dana biti Ljiljanina nasljednica. Marija bi se na te riječi samo nasmijala, ni ne sluteći što slijedi.
No glazbeni uspjesi su joj započeli i prije ulaska u grupu Magazin. Prvu pobjedu na glazbenom natjecanju priskrbila si je 1992. godine kada je kao članica KUD Mozaik nastupila s pjesmom "Uvenut će ružmarin". Godine 1994. dobila je nagradu "Zlatna Gospa" na festivalu "Zvuci Jadrana" za izvedbu Magazinovog klasika "Ti si želja mog života".



Dvije godine kasnije, Marija je pročitala u novinama vijest:"Danijela Martinović napušta grupu Magazin". Pohitala je do telefona i nazvala Tončija Huljića, koji tada nije bio doma. Javila se njegova žena Vjekoslava, kojoj je Marija dala dvije informacije - ime svoje kćeri i broj telefona. Tonči je uskoro došao kući i dočekao ga je list prepun imena mladih djevojaka koje su htjele postati pjevačice ove, malo je reći, legendarne grupe. No Tončiju je zapelo za oko jedno ime - Jelena Rozga, u kojem je prepoznao zvjezdani materijal. I ostalo je, kako kažu, povijest.
Tonči se našao s Marijom, koja mu je pokazala Jelenine slike, kao i kazete na kojima se Jelena snimala kako pjeva pjesme Magazina. Huljić je nakon toga pokupio Jelenu ispred baletne škole, odveo ju u restoran s klavirom i pitao ju što će pjevati. "Opusti se!", vrisnula je Jelena. Tonči je bio začuđen što ona zna tu staru pjesmu s prvog Magazinovog albuma "Kokolo" iz 1983. Jelena je otpjevala pola navedene pjesme te A frazu pjesme "Zlato ljubavi".

"Tonči je samo zatvorio klavir i rekao: 'Ajmo sad nešto jesti' "

Za nekoliko dana, Huljić je ponovno došao u Zagreb i predstavio Jeleni njenu prvu pjesmu "Aha" s kojom je nastupila na Dori '96. Htio je da se Jelena prvo publici predstavi kao solo izvođač. U svom prvom velikom nastupu povezala je strast prema pjevanju i baletu i osvojila visoko 2. mjesto.



"Imala sam u vidu Jelenu ovako krhku, eteričnu, kao jednog leptira..."

Uslijedilo je 10 predivnih godina u grupi Magazin, koje su izrodile toliki broj hitova i evergreena koji se može mjeriti samo s prvom pjevačicom Magazina, Ljiljanom Nikolovskom.
Sve je počelo ovim klasikom...



"Ne zovite me, ne, ne, mene ne, ne zovite..."

U tom desetljeću, Jelena je s Magazinom objavila 5 studijskih albuma:
Nebo boje moje ljubavi (1996.)
Da si ti ja (1998.)
Minus i plus (2000.)
S druge strane Mjeseca (2002.)
Paaa..? (2004.)

Pjesme s navedenih albuma postale su klasici koji se i dan danas pjevaju kao prvog dana. Kada bih naveo sve Jelenine hitove i evergreene iz tog razdoblja, uvodnome postu ne bi bilo kraja, pa prisjetimo se samo nekih kroz ove divne stihove...

"Vezati ću sjećanja, da ne lete nikuda... jer su gorkog okusa..."

"Ja na koljenima sam i bit ću tako znam, dok se budem sjećala tebe na prstima..."

"S lijeve strane u grudima nešto ne da mirno živjet ljudima..."

"Možda zavrtiš film devedeset i neke, u doba kad su ljubav i rat na srcu pomakli sat..."

"Ne daj mene za nju, zlato za prašinu..."

"Ako me imaš, imaš u krvi, ne daj me vjetru, jugu ni buri..."

"Sve je isto, samo mi ljubavi smo žedni ostali. Drugi su je ljudi misto nas ispili ili u prolazu samo prolili..."

"Ne vjerujem tebi, ne vjerujem sebi, još se čudim ljubavi što još nije digla ruke od budala kao mi..."

"Od dodira i tople struje što je tekla s druge strane Mjeseca..."

"Ja gradila sam hram i molila za nas jučer i danas..."


Navedene pjesme i albumi donijeli su Jeleni i Magazinu zlatne i platinaste certifikacije te zacementirali status ove grupe kao jedne od najvećih grupa u povijesti hrvatske glazbene scene.
No Jelena je počela shvaćati da je vrijeme za promjenu...

"Ili ću sada krenuti u solo vode ili ću do kraja karijere pjevati u grupi Magazin"

2006. godine odlučila se za prvu opciju i teška srca napustila voljenu grupu. No s bračnim parom Huljić nastavila je surađivati i do današnjih dana.
Nastupa na Dori '06 s pjesmama „Oprosti mala“ (s Magazinom) i „Ne zovi me Marija“ (solo).

Iste godine objavila je svoj prvi studijski album u solo karijeri, imena "Oprosti mala". 2007. je izbacila deluxe izdanje navedenog albuma, s dodatnim pjesmama "Gospe moja" i "Nemam".
Početak solo karijere bio je iznimno težak. Iako je za sobom imala brojne hitove s Magazinom, morala je opet početi ni iz čega i pjevati na koncertima pred šačicom ljudi.
Nakon ovog nastupa* karijera joj kreće uzlaznom putanjom...



*Na Splitskom festivalu pobijedila je ukupno 4 puta: 3 puta u solo karijeri (2007. s "Gospe moja", 2008. s "Daj šta daš" i 2011. s "Razmažena") i jednom u sastavu Magazina (2004. s "Ne tiče me se").

Uslijedili su brojni hitovi - "Svega ima al' bi još", "Daj šta daš", "Rodit ću ti 'ćer i sina",...
No jedan megahit treba posebno istaknuti. Pjesmu koju svi znaju, koja je postala simbol za megahit, koja je pokrenula revoluciju na hrvatskoj estradi i Rozgi priskrbila famoznu titulu KRALJICE ESTRADE. Radi se naravno, o "Bižuteriji".



"Idi al' priznaj da sam ja, sve u jednom - žena, majka, kraljica!"

Radi se o vjerojatno najpoznatijem stihu u hrvatskoj glazbi ovoga stoljeća, a izraz "žena, majka, kraljica" ušao je u rječnik hrvatskoga jezika kao simbol za jaku, emancipiranu ženu. Tematiku emancipacije žene u današnjem društvu Jelena će nastaviti obrađivati u većini svojih budućih hitova.
Za "Bižuteriju" je Jelena glasovima publike dobila nagradu Porin za hit godine.



To je bila jedna od najvažnijih večeri za hrvatsku glazbu modernoga doba jer je pokazala strah glazbene elite od uvođenja novoga zvuka u hrvatsku glazbu, koji je publika objeručke prihvatila. Naime, nitko od kolega te večeri Jeleni nije čestitao. Tako je pobjeda "Bižuterije" te godine označila svojevrstan bunt protiv glazbenog elitizma i potaknula preusmjerenje hrvatske glazbe, čijim posljedicama i danas svjedočimo.
2011. godine Jelena je objavila svoj drugi studijski album "Bižuterija" (ubrzo ovjenčan Zlatnom pločom) i krenula na regionalnu turneju. Postala je prva žena u povijesti koja je napunila Spaladium arenu u Splitu, a snimke s tog trijumfalnog koncerta iskoristila je kao spot za predivnu baladu "Ona ili ja".





U prosincu 2011. godine s Bajagom je krenula na turneju "Karlovačko live" i, među ostalim, napunila Arenu Zagreb.



I nakon navedenog albuma Jelena je nastavila nizati uspjeh za uspjehom.
Iste je godine objavila kompilaciju "Best Of" kao dvostruko izdanje (podijeljeno na hitove iz solo karijere i godine s Magazinom), za što je dobila još jednu zlatnu certifikaciju.



Zadnje uređivanje Zvone99 : 19.12.2017. at 19:05.
Zvone99 is offline  
Old 19.12.2017., 18:54   #2



Do trećeg studijskog albuma 2016. godine nastavila je nizati hit za hitom. Prisjetimo ih se kroz stihove...

"Zanima te kako ljubi Dalmatinka? Biži ća jer mene nećeš imat nikad, eee znači nikad..."

"Ja nisam negativka nikako, a kradljivica sreće slučajno..."

"U ovome lokalu u izgubljenom gradu..."

"Život tvoj, život moj ima više oblika. Nekom kraj, nekom raj, nekom crna kronika..."

"Isto mjesto, ista budala, kad ćeš doć...?"

"Za tijelo parfem, za dušu arsen..."

"Još te ima svud u meni, još te drugom nikom ne dam, još su prsti zapleteni..."

"Ljubi me, ljubi me usnama tim, zbog ove noći postojim..."

"Al' pitanje me muči - kako se bez tebe živi, kako srce da ne popusti?..."

"Ostavljam te ovih dana..."

"Pjevaj, a ja odoh, pa ti pričaj da ja glumim kraljicu!"

"Ne dolazi, na vjenčanje nisi pozvan ti! Pusti da bar tih par sati na te ne mislim..."

Krajem 2016. godine Jelena se odlučila na objavu svog trećeg studijskog albuma kao solo izvođača "Moderna žena". Album je podijeljen u 2 dijela: na prvom CDu se nalaze singlovi od kraja 2014. („Tsunami“) do kraja 2016. uz 6 novih pjesama ("Moderna žena", "Pismo-glava", "Žileti", "Ne pijem, ne pušim", "Svjetla neona", "Rođena sam"), a na drugom (bonus) CDu stariji singlovi.





"Moderna žena" je postao jedan od najuspješnijih albuma 2016./17. godine te je u ožujku 2017. dobio zlatnu certifikaciju za preko 3000 prodanih primjeraka (Jelenina 3. Zlatna ploča u ovom desetljeću). Album je do danas prodao preko 5000 primjeraka i proglašen je najprodavanijim albumom 2017. godine.



Nadam se da ćemo na ovoj temi uživati u iščekivanju novog materijala i svih budućih uspjeha jedne i jedine kraljice estrade.
Dragi moji, predstavljam vam

JELENA ROZGA VOL. 3

Zvone99 is offline  
Old 19.12.2017., 18:54   #3
mess koliko treba scrollat
Guillotine is offline  
Old 19.12.2017., 18:54   #4
Cringe...

Napokon je otvorena posljednja JRo tema na ovom forumu!
__________________
☮️☮️☮️
t86 is offline  
Old 19.12.2017., 18:56   #5
Izbor slika je odličan Za koji mjesec započinje nova Rozgina era
BozWon is offline  
Old 19.12.2017., 18:57   #6
Čak se i u uvodnom postu laže. #stopfejknews
__________________
☮️☮️☮️
t86 is offline  
Old 19.12.2017., 18:59   #7
Quote:
Guillotine kaže: Pogledaj post
mess koliko treba scrollat
Hvala bogu pa zato imamo cebe fanice koje sve to nadoknade jednostavnoscu jer nemaju bas puno za reci

A sad cekamo novi materijal nase kraljice

Svaka cast zvone, ovako se otvara tema...
Hawkers is offline  
Old 19.12.2017., 19:00   #8
Lulu uvodni post >>>>>>>>>>
__________________
☮️☮️☮️
t86 is offline  
Old 19.12.2017., 19:01   #9
Quote:
Hawkers kaže: Pogledaj post
Hvala bogu pa zato imamo cebe fanice koje sve to nadoknade jednostavnoscu jer nemaju bas puno za reci

A sad cekamo novi materijal nase kraljice

Svaka cast zvone, ovako se otvara tema...
pa poanta i jeste da bude jednostavi uvod a ne enciklopedija. Drugi put se bolje potrudi sa pokusajem sneča

I naravno već na prvoj stranici se mora spomenut Seve
Guillotine is offline  
Old 19.12.2017., 19:01   #10
Quote:
Hawkers kaže: Pogledaj post
Svaka cast zvone, ovako se otvara tema...
Hvala, nadam se da će se i ostalim fanovima svidjeti

Quote:
Izbor slika je odličan
Bilo je teško izabrati među toliko vrhunskih slika
Zvone99 is offline  
Old 19.12.2017., 19:03   #11
Zvone did that! Odličan uvodni post!
__________________
this is my afterlife
AlphabetBoy is offline  
Old 19.12.2017., 19:05   #12
Quote:
Guillotine kaže: Pogledaj post
I naravno već na prvoj stranici se mora spomenut Seve
Eto barem nije u uvodnom postu, mada nisam čitao više od 3 reda!

Za to ogroman plusić! +
__________________
☮️☮️☮️
t86 is offline  
Old 19.12.2017., 19:10   #13
Nisam veliki fan Jelice, ali moram pohvaliti Zvone99 za ovaj uvod.
__________________
All the king's horses, all the king's men couldn't put me together again 'cause all of my enemies started out friends, help me hold onto you
I've been the archer, I've been the prey, who could ever leave me, darling? But who could stay?
PamSwynford is offline  
Old 19.12.2017., 19:13   #14
Bravo Zvonka! Iako je malo mess zbog različitih veličina slika, italic fonta i širenja stranice, ideja je dobra i vidi se da si se potrudio! :klap:
dje-CAk is offline  
Old 19.12.2017., 19:14   #15
Svaka čast na uloženom trudu, jedino zamjeram je to što se nisi mogo suzdržat od laži...

Ocjena 5/10
Taliman is offline  
Old 19.12.2017., 19:15   #16
Hvala svima lipi moji

Quote:
dje-CAk kaže: Pogledaj post
Bravo Zvonka! Iako je malo mess zbog različitih veličina slika, italic fonta i širenja stranice, ideja je dobra i vidi se da si se potrudio! :klap:
Italic font je tu da daje nekakav dojam "priče"
A za slike - ipak ne može sve uvijek biti fensi
Zvone99 is offline  
Old 19.12.2017., 19:18   #17
Slatka...

https://www.instagram.com/p/Bc5Kzkfh6gw/
Taliman is offline  
Old 19.12.2017., 19:21   #18
Quote:
Taliman kaže: Pogledaj post
Omg znam di je ovo, malo mi fali da ju odem zastalkat
Zvone99 is offline  
Old 19.12.2017., 19:22   #19
Quote:
Taliman kaže: Pogledaj post
Najava za Spaladium!
BozWon is offline  
Old 19.12.2017., 19:40   #20
Dobar uvod j.Ro rules

Poslano sa mog ONE TOUCH 4033X koristeći Tapatalk
Horvan is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:44.