Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2011., 20:29   #141
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Pogrešno sam pročitala "do prije 3 mjeseca"
No, to i dalje ne mijenja moj odgovor što se tiče puštanja bebe da plače.
Smatram to okrutnim u što god takve metode pakirali i pod kojom god ih izlikama to pokušali savjetovati.
to je samo tvoje misljenje ali ne i misljenje strucnjaka...toplo preporucam knjigu dr. jovancevica ...godine prve i zasto su vazne...
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 20:32   #142
Quote:
bubi13 kaže: Pogledaj post
Meni je pedijatrica rekla da je uzrok nespavanju i razdražljivosti, strah od odvajanja ili izbijanje zubića ili nešto treče.... Svako dijete je priča za sebe i različito podnosi određene faze koje mu se događaju u svakodnedvnom životu. Svoje dijete svatko treba ponajprije odgajati intuitivno pa tek onda se možda posavjetovati sa "srtručnom" literaturom. Svi znamo da koliiko ima stručnjaka iz neke grane da ima i toliko različitih mišljenja o dijeci i njihovom odgoju. Mojoj prijateljici nije uspjela cry out metoda ni nakon mjesec dana mučnog ostavljanja djeteta po cijele noči da plače do iznemoglosti. Kako bi se vi osječale da plačete a da vas nitko od vaših najmilijih ne utješi, ja baš ne bih voljela takvu obitelj bar dok nisam u mogučnosti da im kažem što me muči? Boli li me nešto? Ili mi treba samo malo nježnosti?
ako se netko drzi tocnih uputa cry out metode onda se neuspjeh ne moze desiti....ne razumijem kakvu tu potrebu dijete ima da ga mama nosi satima po noci jer eto nece spavati u svome krevetu....jedno je dijete tjesiti a drugo postati zrtva djetotovih prohtjeva....utjeha traje minutu , dvije ..pet a ne satima ili 123 puta po noci.....zato su djeca razdrazljiva i zato su majke na rubu ocaja...svi trebamo sna koliko god voljele svoje dijete...
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 21:22   #143
Quote:
BoniZG kaže: Pogledaj post
ako se netko drzi tocnih uputa cry out metode onda se neuspjeh ne moze desiti....ne razumijem kakvu tu potrebu dijete ima da ga mama nosi satima po noci jer eto nece spavati u svome krevetu....jedno je dijete tjesiti a drugo postati zrtva djetotovih prohtjeva....utjeha traje minutu , dvije ..pet a ne satima ili 123 puta po noci.....zato su djeca razdrazljiva i zato su majke na rubu ocaja...svi trebamo sna koliko god voljele svoje dijete...
Prijateljica koju sam spomenula se striktno držala metode koju sam spomenula i neuspjeh se je DESIO. Sebe osobno a i druge roditelje ne smatram žrtvom djetetovih prohtjeva nego potreba, što smatram bitnom razlikom.Svako od nas je pobornik drugačije metode a ja sam ovakve, citiram članak: pa ko voli:
Nekada se govorilo da dijete treba plakati da bi razvilo pluća i da ga se zbog toga treba pustiti da plače. To su besmislice. Krajem sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća provedena su istraživanja koja su pokazala da su otkucaji srca kod beba koje su dugo plakale dosegli zabrinjavajuću razinu, a razina kisika u krvi se smanjila. Kada je netko smirio te bebe, njihov se kardiovaskularni sustav brzo vratio u normalu.

Plakanje je iritantan zvuk - takav treba i biti. Kada bi plakanje bilo ugodno, bilo bi ga lako zanemariti i bebine potrebe ne bi bile zadovoljene. Uvijek biste trebali pokušati utješiti svoju bebu kada zaplače. Bebe ne plaču zato jer žele manipulirati vama, nego zato jer s vama žele komunicirati.

Bebe plaču iz istih razloga kao i odrasle osobe - boli ih nešto, ili fizički ili emocionalno, ili nešto trebaju. Trebali biste brzo odgovoriti na djetetov plač. Ako ne odgovorite, vaša beba se osjeća baš kao što biste se i vi osjećali da vas u razgovoru sa nekim ta druga osoba ignorira.
__________________
Život ne mora biti savršen da bi bio predivan.
bubi13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 21:56   #144
odvedi bebu pedijatru da budeš sigurna da si isključila bolest. to je jedini pravi savjet. ako ništa durog izvadite krv i provjerite urin pa ćete biti puno pametniji.

ako se stvarno budi noću svakih pola sata to nije za zanemariti.

ja sam sa svojom imala razdoblje strašnih strašnih noćnih i dnevnih buđenja i urlanja, ma pakao baš...ja sam si mislila kako je normalno da se bebe bude i plaču, svi oko mene su me dali uvjeriti da su to zubi pa nisam ništa poduzimala.
jela nikako, preko dana spavala nikako, nezainteresirana za igračke, za bilošto, za cijeli svijet. trajalo je to...ma, neću ni spominjat, nikad si neću oprostiti što mi se dijete patilo, a ja se dala uvjeriti kako su to zubi.

na kraju je dobila upalu grla, dobila antibiotik za to. 24 sata nakon što je počela piti antibiotike je postala novo dijete - spava, jede, zadovoljna..tek tad sam skužila koliko dugo ju nisam vidjela da se smije.
izgleda da ju je mučila neka beštija koja je pala kao kolateralna žrtva tog antibiotika za grlo...moja teorija je da je možda imala urinarnu infekciju.

ako mi se ikad više dogodi da vidim da mi dijete ne funkcionira normalno - pravac pedijatar.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 22:48   #145
Quote:
bubi13 kaže: Pogledaj post
Nisam mislila da dijete treba stalno držati na rukama niti sam to učila svoju curku, od kada je bila mala beba učila sam je da bude sama sa igračkama pa sam bez problema mogla napraviti ručak, dok se je ona zabavljala.
Ma nisam ni mislila da si mislila,samo sam te quotala da se nadovezem na temu,sve 5
__________________
Belive and receive
leptirica 2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 08:28   #146
Quote:
bubi13 kaže: Pogledaj post
Prijateljica koju sam spomenula se striktno držala metode koju sam spomenula i neuspjeh se je DESIO. Sebe osobno a i druge roditelje ne smatram žrtvom djetetovih prohtjeva nego potreba, što smatram bitnom razlikom.Svako od nas je pobornik drugačije metode a ja sam ovakve, citiram članak: pa ko voli:
Nekada se govorilo da dijete treba plakati da bi razvilo pluća i da ga se zbog toga treba pustiti da plače. To su besmislice. Krajem sedamdesetih godina dvadesetog stoljeća provedena su istraživanja koja su pokazala da su otkucaji srca kod beba koje su dugo plakale dosegli zabrinjavajuću razinu, a razina kisika u krvi se smanjila. Kada je netko smirio te bebe, njihov se kardiovaskularni sustav brzo vratio u normalu.

Plakanje je iritantan zvuk - takav treba i biti. Kada bi plakanje bilo ugodno, bilo bi ga lako zanemariti i bebine potrebe ne bi bile zadovoljene. Uvijek biste trebali pokušati utješiti svoju bebu kada zaplače. Bebe ne plaču zato jer žele manipulirati vama, nego zato jer s vama žele komunicirati.

Bebe plaču iz istih razloga kao i odrasle osobe - boli ih nešto, ili fizički ili emocionalno, ili nešto trebaju. Trebali biste brzo odgovoriti na djetetov plač. Ako ne odgovorite, vaša beba se osjeća baš kao što biste se i vi osjećali da vas u razgovoru sa nekim ta druga osoba ignorira.

ovak mislim da se dijete mora nauciti na neke stvari kao sto je to spavanje , hranjenje ..itd...itd....sve u zivotu ima neka pravila isto kao sto je tebii normalno otici u krvet i spavati bez da se dizes za 2 sata da bi si sendivi slozila tako i dijete treba nauciti na istu stvar....kod nekih to ide teze a kod nekih lakse...vjeruj mi da djetetu nece biti nista ako place ....isto kao sto place kada mu se arianom smrklji izvlace a mora se ....moja baka bi rekla...ono sto se mora , nije tesko...isto tako dijete mora spavati...da po noci......da i u komadu...i da dijete to treba nauciti...i da djeca su veliki manipulatori ...da i sasvim mala djeca....a ja uvijek kazem od filozofiranja nema puno rezultata.....ako netko hoce imati dijete dobre volje , onda mora uvesti i neka pravila u njegov zivot....a ako netko hoce do 3, 4 , 5 ...10 godine dijete drzati u svome krevetu ....raditi mu lina u 2 ujutro ...davati vode svaka 2, 3 sata....neka...ali onda nema kukanja....
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 09:53   #147
Quote:
BoniZG kaže: Pogledaj post
to je samo tvoje misljenje ali ne i misljenje strucnjaka...toplo preporucam knjigu dr. jovancevica ...godine prve i zasto su vazne...
Hvala na preporuci, ali draže su mi knjige koje upućuju na humano postupanje s djetetom. Ovu nisam pročitala, ali ako zagovara puštanje djeteta da plače, nisam ništa ni propustila.
Preferiram odgojne metode koje su povoljnije za dijete, a ne za mene.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2011., 10:47   #148
rasparava o nosanju prebačena na Nošenje beba, offtopic pobrisan
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 09:10   #149
Nisam stigla do danas pročitati sve odgovore,ali evo me!Hvala svima na dobronamjernim savjetima.
Pokušala sam metodu "pusti da plače" oko 2 tjedna i više nisam mogla izdržati.Priznajem da je ispočetka bilo malo bolje po noći ali brzo se sve počelo vračati na staro,čak i gore.Nisam više imala ni dva sata u komadu sna.S ovim problemom sam nedavno otišla i kod pedijatrice.Pregledala ju je i rekla da je sve ok i da je ona jednostavno takvo dijete.Super jede po danu,nikad ne odbija hranu.Pokušali smo je stavljat da s nama spava u krevetu,iako nisam nikako bila za to,ali od premorenosti i iscrpljenosti već sam sve bila spremna isprobati.Po noći je ne dižem iz krevetića, koristim dudu varalicu kao sredstvo da je smirim.
Situacija je i dalje nepromjenjena!
anita10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 18:13   #150
Quote:
BoniZG kaže: Pogledaj post
mozete sve skupa filozofirati koliko god hocete ali dijete od 9 mj nema potrebe za nikakvim nocnim obrokom....niti dojeno niti dijete na adaptiranom mlijeku.....ovo dijete se treba naspavati isto kao i njegova majka ..... da da potrebna mu je cry out metoda....i mislim da je ona jedina djelotvorna u ovom slucaju...ko hoce hoce ...ko nece...neka trpi jos 2 , 3 godine....ja ne bi niti u ludilu
Mogu se sloziti da dijete u toj dobi po noći ne bi trebalo jesti, ali nuđenje hrane je ionako odluka roditelja (na temelju - možda i pogrešnog - interpretiranja djetetovog plakanja). Ne znam koliko je jasno, ali mislim da bi dijete (kad bi se znalo izraziti bolje nego plačem) znalo i htjelo dati do znanja da hrana/cica/boca i nisu to što želi, što mu treba, ali ovako je prisiljeno prihvatiti "second" best kao utjehu.

Mogu se složiti i da se i majka treba naspavati kako bi preko dana bolje funkcionirala, ali ne mislim da se to treba riješiti tako da se nudi "lijek", a bez da se ispravnim putem postavi ispravna "dijagnoza".
Možda jesu zubići, možda jest strah od odvajanja, možda jest navika,...možda su u bunaru... to ne možemo znati i zato je suludo predlagati rješenja, pogotovo ona slična cry-out metodi. Ono što sigurno nije - nije manipuliranje - dijete iz nekog (nama evidentno nepoznatog) razloga ima potrebu zaplakati/javiti se usred noći i tražiti majku da njegov "problem" riješi. Ne vidim nikakvo manipuliranje ni u tome niti u ičemu što bi bilo koje 9.mjesečno dijete napravilo.


Quote:
homer-jrt kaže: Pogledaj post
I ako se djete povremeno noću probudi normalno da ga neću ignorirat, ali ako se dijete budi nekoliko puta na noć svaku noć onda se dolazi do zaključka da djete zafrkava, da mu nije ništa i treba ga pokušat ignorirat par noći dok samo ne sluzi da moze spavati noć u komadu.
Mene živo zanima otkud baš taj zaključak?
Ja bih, recimo, prije zaključila da bebača nešto smeta - bilo da se radi o tatinom hrkanju, cvrčanju radijatora, promjeni u obiteljskim odnosima, dnevnoj rutini, novoj prehrani, nicanju zuba...svašta bi mi prije palo na pamet (pa i puno ozbiljniji razlozi koje sad ne želim ni spominjati) nego da me dijete zafrkava.

Quote:
BoniZG kaže: Pogledaj post
ovak mislim da se dijete mora nauciti na neke stvari kao sto je to spavanje , hranjenje ..itd...itd....sve u zivotu ima neka pravila isto kao sto je tebii normalno otici u krvet i spavati bez da se dizes za 2 sata da bi si sendivi slozila tako i dijete treba nauciti na istu stvar....kod nekih to ide teze a kod nekih lakse...vjeruj mi da djetetu nece biti nista ako place ....isto kao sto place kada mu se arianom smrklji izvlace a mora se ....moja baka bi rekla...ono sto se mora , nije tesko...isto tako dijete mora spavati...da po noci......da i u komadu...i da dijete to treba nauciti...i da djeca su veliki manipulatori ...da i sasvim mala djeca....a ja uvijek kazem od filozofiranja nema puno rezultata.....ako netko hoce imati dijete dobre volje , onda mora uvesti i neka pravila u njegov zivot....a ako netko hoce do 3, 4 , 5 ...10 godine dijete drzati u svome krevetu ....raditi mu lina u 2 ujutro ...davati vode svaka 2, 3 sata....neka...ali onda nema kukanja....
Slažem se da će dijete iz cry-out metode sigurno nešto naučiti, ali nisam sigurna da bi mi se svidjelo što. Naime, čak i da se fakat radi samo o djetetovoj navici da se budi i traži podizanje na ruke/cicu/bocu, čak i da cry-out metoda upali i dijete zaista nauči spavati cijelu noć, naučit će još nešto.
Naučit će da roditelj baš i nije osoba u koju se može pouzdati, da roditelj neće baš uvijek zadovoljiti njegove potrebe, da svijet koji ga okružuje i nije baš sasvim sigurno i pouzdano mjesto, kad se ne može pouzdati ni u one koji bi trebali biti tu baš za njega.
Eto, hvala, ja bih se radije dizala svaku noć (točnije- ja sam se i dizala svaku noć kad je to trebalo), nego da imam nesigurno i nepovjerljivo dijete, sjebano zbog moje vlastite komotnosti.

Mislim, kad već spominješ Jovančevića (iako ima i drugih "stručnjaka" osim pedijatara), onda me čudi da njegovu knjigu navodiš kao primjer u korist svoje teorije - prve tri su i važne i najvažnije, ali nipošto ne na način na koji se isčitava iz ovog što si napisala.
Sincerely Yours is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 16:50   #151
mene zivciraju ti pedijatri kad samo kazu takvo je dijete bez da ponude neko rijesenje il nekak dublje ispitaju problem,mada ni ja neznam kak...

definitivno je istina da postoje djeca koja su razdrazljiva,placljiva,al opet...
ni ja kod svoje male nemogu zakljucit di je problem, ne treba joj hrana po noci, nit ju trazi, ni caj ni voda nit nosenje... al ono sto sam primjetila da svaki put kad joj malo popusti san, pocne se vrtit sto na kraju rezultira cendranjem, plakanjem, vristanjem il se direktno iz sna budi placuci... zubi se ne naziru...

pretpostavljam da neka djeca imaju slab san, svaki sum ih probudi pa kad skuze da je mrak prepadnu se i traze utjehu il ih nazivcira sto su se probudili a ne mogu odmah zaspati i tu definitivno ne treba provoditi cry out jer svi mi imamo svoje strahove i zamisli da nas nasi najblizi ignoriraju kad ih potrazimo pomoc.

a opet ako stalno trazi jesti,piti,nositi se tu bi onda bilo dobro provesti cry out jer se mozda samo radi o navici koja ometa i bebu i roditelje u spavanju,kad se odvikne pocet ce npr vise jest po danu i rjeseno.
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 21:23   #152
maja zg slažem se s tobom.
Neka djeca su osjetljivija od drugih i možda je zaista tu problem. Ako po noći ne spava kvalitetno mora po danu biti nervozno jer je neispavano. Samo nisam još našla načina kako da doskočim tom problemu i pomognem svojoj djevojčici da bolje spava. Neznam....,a možda samo tražim izgovore za nju.
anita10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 22:13   #153
Nemam nikakav pametan savjet za tebe..Samo ću ti reći da su djeca različita isto kao i odrasli ljudi..Starija kćer je sa 4 mjeseca znala prospavati cijelu noć,a sin (koji sada ima 9 mjeseci) se noću budi svaka 2-3 sata-pojede i nastavi spavati..I jedino sam primjetila da ne voli biti pokriven..Nije mi problem ustati se,jer to sve skupa traje par minuta i nastavim spavati dalje..Nekada se ustanem ja,nekada moj muž..I mišljenja sam da će doći noć kad ćemo je svi prospavati u komadu..
givana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 22:00   #154
Ni ja nemam nikakav pametan savjet. Samo utjehu da nas još ima takvih. Eto nas, 9 mjeseci i budimo se po noći barem 3-4 puta. Pokušala sam svašta. Sve fore iz E.Pentley knjige "Kako uspavati dijete bez plakanja", nažalost i cry out metodu (koja mi je prestrašna, barem u našem slučaju gdje se dijete skoro pa guši od plača, toliko si zaštopala nosić da smo morali arianu palit..), probali ju hranit svačime (kašice na AD-u, jer AD neće, mislili da je možda gladna, a moje mlijeko nije više toliko kalorično ), probali ne davat nikakvu hranu ni cicu (pa samo ostali dulje budni, odnosno imali dulju fazu budnosti usred noći)...i tako...

Pedijatrica mi je isto rekla "mama naviknite se da imate takvu bebu, malo zahtjevniju"

Uglavnom, mislim da je bitno otklonit sumnju na neku bol ili problem (nicanje zubića, mokra pelena, glad.....) i onda se pomirit s činjenicom da neke bebe jednostavno traže više pažnje od nas ili (preko dana) jednostavno cendraju jer im sve brzo dosadi..takva je moja zvrkica

Jako sam se trudila to promijenit, al možda je zbilja bolje prihvatiti situaciju kakva je i nadat se boljem. Znam da ću se uskoro lijepo naspavati. Uskoro

Laku noć btw
__________________
...sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi, ljubav nikad ne prestaje...I. i J. <3
drea_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 22:27   #155
moj klinac se isto budi par puta po noći, ali budući da spava sa mnom samo mu utrpam cicu u usta i spavamo dalje, nešt ti problema
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 09:39   #156
evo nas još za utjehu da nisi sama.... Imamo punu godinu dana.
Ja imam osjecaj da od od rodjenja kenjka.... Ne sjecam se da je bilo par tjedana zaredom kad je bio miran...par dana poboljsanje a ond opet ispocetka....Zato sam postala zadovoljna s malo Malo sna ujutro, malo popodne....nocu nekako odradimo u polu snu tih par budjenja...
NIje da ne ludim.....pogoto predvecer jer je cendrav, rano ide spavati i nista od gostiju, niti ja mogu igdje...al eto, pomirila sam s tim da je moje dijete zahtjevnije i sto cu. Po ponasanju i ja mislim da su kod nas zubi ( i to kutnjaci koji ih valjda puno vise zezaju)al ih ne vidim... Tek su nam izbile gornje dica, a on ponovno slini, sve trpa nervozno u usta...imam osjecaj da bi moao drvo pregrsiti koliko stisne kad grize..
Isto nema mira na podu, u vrticu, u kolicima, sve pomalo...tako da vrtimo u krug
Filomena2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 12:43   #157
Evo da se i ja pridružim u klub plačljivih beba...moj je još mali 2,5mj ali onoliko koliko je on proplakao do sada mislim da jedno dijete ne isplače u godini dana. Kako izdržavam ne znam ni sama, samo si mantram kad idem spavati "možda se sutra popravi"...
On plače i cendra skoro cijeli dan, neće u kolica, nosiljku, viper, neće ležati, neće se nosati, jednostavno neće ništa..jedino pali pilates lopta, tako da sam cijeli dan na njoj (naravno i dok ovo pišem )
Takav je od rođenja, imao grčeve, mislim da prolaze sad, a on i dalje isti, pa sam sumnjala i na refluks, ma svugdje sam probala pronaći uzrok ovome...nema ga, jednostavno je takav! Sad je još i prehlađen pa ovo plakanje puta deset!
Znam, što prije to prihvatim bit će mi lakše, ali još ne mogu...jutros sam se isplakala kao nikad u životu, ne znam jednostavno se skupilo i slomila sam se. Iz kuće sam izašla ova 2,5mj svega 5 puta, jednostavno luuuuudim...
Dala sam ga malo svekrvi jer da sam slušala još minutu da plače, mislim da bih totalno pukla.
Najgore što nitko u mojoj blizini nije još vidjeo da dijete toliko plače pa mi je još i gore jer se i ja nisam nikad susrela sa ovakvim ponašanjem..
Kod pedijatra smo bili, lijepo napreduje i zdrav je...znači sve bi trebalo biti ok...
Isprčavam se na jadikovkama, ali morala sam malo dušu olakšati...
IMM is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 20:41   #158
pa je li plače i kad je vani?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 21:42   #159
Ako se beba uspavljuje nunanjem, nošenjem, na cici ili slično, logično je da će plakati svaki put kad se probudi, a probudi se puno puta u noći (lijepo opisano baš u knjizi E. Pentley, kao da je opisala spavanje mog malca). I ja bih plakala da zaspem na kauču u dnevnom boravku, a probudim se npr. na balkonu
Takve bebe ne samo da plaču kad se probude jer situacija nije kakva je bila kad su zaspale, već su često i nervozne kad ih se uspavljuje i teško ih je uspavati, jer odgađaju san iz istog razloga.
Znači, beba treba sama zaspati u svom krevetiću. Kako to bebu naučiti, ne znam, ja još nisam našla načina
__________________
Pilić 2.4.2011.
Cvrčak 22.7.2014.
lala_dream is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 21:47   #160
a zasto onda moja zaspi sama u kreveticu pa opet place kad se probudi po noci?
spavala je samnom i ja je reda radi stavim u kindac jednu vecer i zaspala je bez problema i tamo, naravno budenje po noci isto...
maya_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:25.