Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2010., 12:02   #101
Quote:
maserka80 kaže: Pogledaj post
moralno,ima svakakvih opicija,ali jedino ono pravo je što je pravno u svemu tome.
Dakle mene zanima pravno,što zakon kaže o odricanja očinstva čovjeka koji nije biološki otac dijetetu!
Zakon kaže ovo. Članci 79-84.
Ukratko može.

Prema Obiteljskom zakonu, roditelj se ne može odreći roditeljske skrbi.

Institut posvojenja je drugi par rukavica. Ako roditelji daju dijete na posvojenje tada prestaju sva prava i obveze prema djetetu i obratno.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2010., 12:30   #102
hm,eto pročitala zakon,ali zakon ko zakon pun rupa,tako da nisam baš konkretno naletila na ono što me zanima.Uglavnom da,i ja sam vidjela da se ne možeš odreči roditeljske skrbi al inije precizirano dali se to odnosi na biološke roditelje ili i na roditelje koji su priznali tuđe dijete kao svoje....valjda da
__________________
Jer oni su baš kao tango - vrte se jedno oko drugog, odmiču i primiču, taman kad pomisle da se sve stišalo opet se pojača, ali najvažnije je to da dok god bi svirala muzika bilo bi i njih...... ali muzika više - ne svira!
maserka80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 11:34   #103
Mislim da je problem sto pisci zakona pokusavaju stititi zrtve u nekim zamisljenim scenarijima, no naprave nepotpune scenarije i to onda vodi u zloupotrebu, kao i glupe situacije. Drugo je tumacenje da su zakoni namjerno proturjecno napisani kako bi se za odabrane mogli tumaciti povoljnije nego za ostale.
Ocito je nacin za odricanje od skrbi, iako ne postoji definiran u zakonu, dovesti se u situaciju u kojoj roditeljska skrb prestaje, npr. davanjem djeteta na usvajanje.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 13:43   #104
Isprike što dižem staru temu. Našla sam se u situaciji za koju mi je važno čuti odgovore na svoja pitanja. Od mog dečka bivša je nedugo rodila (prekinuli su u ranoj fazi trudnoće), i njezini su ju izbacili iz kuće. Sada je puna prijetnji za njega, mene (koja nisam uopće u igri jer smo počeli hodati kad su oni bili u prekidu 6mj.), pa me zanima, pošto nema baš puno izbora ni ona, ni on a ja još manje, je li postoji način da se priznavanje djeteta izbjegne ukoliko se dijete daje na posvajanje? I koja je procedura davanja na posvajanje? hvala na odgovorima
KarteNaStol is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2010., 21:39   #105
Quote:
KarteNaStol kaže: Pogledaj post
Isprike što dižem staru temu. Našla sam se u situaciji za koju mi je važno čuti odgovore na svoja pitanja. Od mog dečka bivša je nedugo rodila (prekinuli su u ranoj fazi trudnoće), i njezini su ju izbacili iz kuće. Sada je puna prijetnji za njega, mene (koja nisam uopće u igri jer smo počeli hodati kad su oni bili u prekidu 6mj.), pa me zanima, pošto nema baš puno izbora ni ona, ni on a ja još manje, je li postoji način da se priznavanje djeteta izbjegne ukoliko se dijete daje na posvajanje? I koja je procedura davanja na posvajanje? hvala na odgovorima

naravno da o priznavanju nema govora ako će se djete posvojiti jer će tad posvojitelji postati njegovi roditelji
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 17:55   #106
kako je ovo najbliža tema mom pitanju, a da ne otvaram novu temu bezveze; zanima me situacija kad se majka odrekne djeteta već nakon rođenja, dakle nekoliko dana po porodu-->da li JMBG kojeg je dijete dobilo ostaje uvijek isti, tj, nakon što ode u dom za nezbrinutu djecu ima isti JMBG, ili se on mijenja po dolasku u dom/ili po posvojenju?

nadam se da ste shvatili pitanje
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 18:36   #107
Quote:
newwbie kaže: Pogledaj post
kako je ovo najbliža tema mom pitanju, a da ne otvaram novu temu bezveze; zanima me situacija kad se majka odrekne djeteta već nakon rođenja, dakle nekoliko dana po porodu-->da li JMBG kojeg je dijete dobilo ostaje uvijek isti, tj, nakon što ode u dom za nezbrinutu djecu ima isti JMBG, ili se on mijenja po dolasku u dom/ili po posvojenju?

nadam se da ste shvatili pitanje
Nisam čula da se mjenja, a iskreno ne znam i zašto bi se mjenjao.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2010., 19:16   #108
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Nisam čula da se mjenja, a iskreno ne znam i zašto bi se mjenjao.
i ja sam čitao da je prvi JMBG koji se dodijeli osobi jedini ispravni, a svi (eventualno) naknadno dodani se brišu, ali mislio sam da je možda drukčije kod odricanja majke od djeteta, pogotovo ako se ne zna tko je otac.
__________________
now u c me, now u'r dead
newwbie is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2011., 18:35   #109
Arrow Posvojenje

E ovako moji roditelji imaju dvoje djece tj.mene i mladju sestru koja ce u decembru napuniti 17 godina ... Sestra moga tate nema djece i ona bi htjela da usvoji moju sestru i da ide zivjeti kod nje u Svedsku jer bi imala bolje obrazovanje i uopce perspektivu u zivotu...Moji roditelji i tetka su se dogovorili oko svega,i to bi bilo nesto kao dobrovoljni pristanak mojih roditelja na to....Sad je problem tu jer mi neznamo koji dokumenti ili potvrde trebaju mojim roditeljima da bi sve to proslo kako treba ....btw tetka u svedskoj je uradila skoro sve sto je potrebno,ali moji roditelji jos nisu ... Ako neko zna nek mi napise tu ... Unaprijed hvala !
Qulerka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2011., 16:56   #110
Moraju se javiti u CZSS prema mjestu pebivališta, a ukoliko je teta strani državljanin i u MZSS.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 15:08   #111
Što se događa s djetetom nakon eventualne smrti roditelja?

Ako postoji slična tema, molim, spojite.

Ovako, zanima što se zakonski događa u sljedećoj situaciji.

Majka djeteta je samohrana majka (u rodnom listu navedena samo majka).
Majka nema nikakve rodbine (nema roditelje, nema bake niti djedove, nema braće niti sestara, nema nikakvog partnera niti bračnog ili izvanbračnog druga). Doduše, ima polusestru u ranim dvadesetim godinama, znači to je djetetova poluteta koja povremeno viđa dijete.

Dijete, prema tome, ima samo majku i tu polutetu od rodbine.

Jedini još s kojima je dijete na neki "službeni način" povezano su krsni kumovi.

E sad...
Što se događa sa djetetom u slučaju smrti majke? Što kaže zakon?

Može li dijete pripasti poluteti ili krsnim kumovima ukoliko oni žele preuzeti skrb nad djetetom?
4wendy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 15:23   #112
Dijete nije stvar da nekom 'pripadne'.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 15:35   #113
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Dijete nije stvar da nekom 'pripadne'.
Zahvaljujem na komentaru iako mi apsolutno nije niti informativan niti od pomoći.

Radi se o majci koja je u strahu za budućnost svog djeteta i traži informaciju.

Oćemo li se sad kačiti na semantiku ili može netko pomoći?
4wendy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2011., 17:41   #114
Skrbnika će imenovati CZSS. Ukoliko se ne jave zainteresirane osobe, ili se jave, ali CZSS procijeni da niti jedna od tih osoba nije podobna skrbiti o dijetetu, dijete ide na smještaj u ustanovu ili udomiteljsku obitelj uz mogučnost posvajanja.
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2011., 08:04   #115
Quote:
~Scarlet~ kaže: Pogledaj post
Skrbnika će imenovati CZSS. Ukoliko se ne jave zainteresirane osobe, ili se jave, ali CZSS procijeni da niti jedna od tih osoba nije podobna skrbiti o dijetetu, dijete ide na smještaj u ustanovu ili udomiteljsku obitelj uz mogučnost posvajanja.

hvala na odgovoru

sada me jos zanima taj proces CZSS-a je dugotrajan i kompliciran kao i kada se djete posvaja, da li se gleda kvadratura, prihodi i sve ostalo sto se gleda kod posvajanja?

da li ja negdje mogu navesti osobu za koju bi zeljela da bude skrbnik u slucaju ne daj boze, jer ne bih zeljela da mi se djete povlaci po ustanovama i prezivljava takve traume?
4wendy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 12:54   #116
Quote:
4wendy kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru

sada me jos zanima taj proces CZSS-a je dugotrajan i kompliciran kao i kada se djete posvaja, da li se gleda kvadratura, prihodi i sve ostalo sto se gleda kod posvajanja?

da li ja negdje mogu navesti osobu za koju bi zeljela da bude skrbnik u slucaju ne daj boze, jer ne bih zeljela da mi se djete povlaci po ustanovama i prezivljava takve traume?
Samo imenovanje skrbnika nije tako dugotrajan proces. Naravno da su stambeni i financijski uvjeti bitni, ali ne i presudni. Gleda se cijelokupna situacija, kakva korist da dijete živi u 100 kvadrata ako skrbik radi po 12 sati na dan, npr. Procjena je individualna i zaista je teško to reći ovako napamet.
Ustanova je uvijek zadnja opcija.
Pretpostavljam da možeš kod j.bilježnika dati izjavu koga smatraš podobnim da bude skrbnik, ali naravno da CZSS ne mora to uvažiti. Kao što je Katrin rekla, dijete ne možeš nekome ostaviti u "nasljedstvo".
__________________
I`m a supergirl, and supergirls don`t cry
~Scarlet~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 21:29   #117
Hvala na odgovoru

ja ni ne pokusavam "ostaviti " djete u nasljedsto, ali se raspitujem i zelim da znam sto i kako ako se nesto desi meni u odnosu na moju situaciju.

Zadnje uređivanje Katrin : 02.05.2011. at 09:08.
4wendy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2011., 21:37   #118
Quote:
4wendy kaže: Pogledaj post
hvala na odgovoru

sada me jos zanima taj proces CZSS-a je dugotrajan i kompliciran kao i kada se djete posvaja, da li se gleda kvadratura, prihodi i sve ostalo sto se gleda kod posvajanja?

da li ja negdje mogu navesti osobu za koju bi zeljela da bude skrbnik u slucaju ne daj boze, jer ne bih zeljela da mi se djete povlaci po ustanovama i prezivljava takve traume?
Dijete ce najvjerovatnije moci usvojiti osoba koja mu je bliska, koju je odredila majka za posvojenje( ima i ta opcija), a ova prica oko socijalne, to je u ovakvom slucaju samo onako, da s eispune zakonski uslovi koji su propisani.
Dakle, majka se moz epobrinut za to, ali nadam se da to nece biti potrebno jos dugo, dugo godina

Sretno!
maesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2011., 08:58   #119
Hvala

pa barem do njegove 30 a ona ce on o meni skrbiti, ali hvala vam na odgovorima

Zadnje uređivanje Katrin : 02.05.2011. at 09:08.
4wendy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2011., 16:20   #120
Molim vas za pomoć! Informativno

Poštovani,
imam informativno pitanje u vezi sa očinstvom. Naime, rodila sam kao maloljetna osoba, naravno, izvan bračne zajednice. Nakon poroda više nisam ostala sa ocem djeteta. On nikada nije plačao alimentaciju, poznat je u svom gradu po problemima, privođen je na policiju više puta radi tinejđerskih gluposti, ali i ostalih problema. Da skratim priču... On se nikada nije javljao, nikada nije pitao za dijete niti je bio prisutan u njegovom životu (sin sada ima 7 godina), ali je priznao prilikom rođenja dijete, te na papirima stoji da je on otac. Čitala sam na forumu da je važno je li osoba u bračnoj zajednici ili ne. Ja se uskoro mislim udati za drugog čovjeka sa kojim smo si sredili život, te moje dijete samo njega zna za oca. On bi sada usvojio moga sina, kako bi i pravno postao njegov zakonski otac, a ne samo preko bračne zajednice, pa me zanima kakav je postupak toga i da li treba "očeva" suglasnost". Jer do njega se ne može doći, nitko ne zna gdje je, ne javlja se i nemamo kontakte. Molim vas, pokušajte mi dati nekakav savjet da se to riješi.
Unaprijed vam zahvaljujem.
cornala is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:13.