Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2015., 12:34   #1
Prebacivanje obrta na drugu osobu

Poštovani,

Zanima me jel postoji mogućnost prebacivanja rada obrta na drugu osobu? Znači ništa se nebi promjenilo ni naziv ni sjedište ni ime obrta, samo bi vlasnik trebao biti drugi. Vlasnik novi je inače stranac (Eu državljanin). Jel to moguće, jeli komplicirano to napraviti ili? Zbog novih zakonskih odredbi dosadašnji vlasnik obrta nemože nastaviti rad, stoga bi ovo bio način za nastavak rada koliko sam ja shvatio čitajući zakon. Još nešto taj novi vlasnik obrta zbog prirode posla nije u mogućnosti biti tu u Hr (radi drugi posao u inozemstvu), jel on onda ima pravo zaposliti dosadašnjeg vlasnika obrta da radi kod njega i vodi to sve umjesto njega?
Ako je moguće koliko to sve prebacivanje traje (s obzirom na sporost naše administracije) jer je riječ o sezonskom obrtu koji bi trebao početi s radom do početka sezone.
__________________
Potpis
baja3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 01:59   #2
Nitko nezna??? Imam još jedno pitanje pa molim nekog da mi odgovori. Jel moguće da sadašnji vlasnik obrta prebaci dosadašnju djelatnost koju je obrt obavljao na novu srodnu djelatnost (gotovo identičnu, ali zakon za ovu drugu daje lakše minimalne tehničke uvjete) bez da mijenja naziv, sjedište niti bilo što drugo vezano za obrt. Jel to izvedivo ili se mora obrt zatvoriti, pa otvoriti novi za ovo srodno zanimanje, ali u kojem se ipak traže lakši minimalni tehnički uvjeti.

Hvala
__________________
Potpis
baja3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 14:18   #3
Quote:
baja3000 kaže: Pogledaj post
Nitko nezna??? Imam još jedno pitanje pa molim nekog da mi odgovori. Jel moguće da sadašnji vlasnik obrta prebaci dosadašnju djelatnost koju je obrt obavljao na novu srodnu djelatnost (gotovo identičnu, ali zakon za ovu drugu daje lakše minimalne tehničke uvjete) bez da mijenja naziv, sjedište niti bilo što drugo vezano za obrt. Jel to izvedivo ili se mora obrt zatvoriti, pa otvoriti novi za ovo srodno zanimanje, ali u kojem se ipak traže lakši minimalni tehnički uvjeti.

Hvala
obrt možeš doregistrirati odnosno upisati novu djelatnost
kolarek is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 15:12   #4
Ne očekuj da će biti lako jer kod naše birokracije nema toga. Ja sam sa 1.1. prebacivala obrt sa majke na sebe pa sam izludila. Moraš paziti jer Porezna traži svoje, Ured za gospodarstvo svoje. Kod nas je bio slučaj odlaska u mirovinu...ali, komplicirano je bilo. Odi u Ured za gospodarstvo jer ćeš tamo dobiti većinu odgovora za svoju specifičnu situaciju. Nabrusi živce...sretno.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 15:45   #5
Postupak je kompliciran. al pazi još na nešto, naime svi eventualni atesti koji glase na obrt, nose tvoj oib. Iako na njima piše da možda vrijede do npr. 2017. to vrijedi samo za tvoj oib koji je gore.
Ako se mijenja vlasnik, mjenja se i OIB pa i sve ateste treba raditi ponovo. Čisto da znaš.
(osim ako se nešto u skorije vrijeme nije promijenilo. A kod na se sve mijenja svako malo).
Ako ti je za obrt trebalo više različitih atesta, pripaz na to.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 15:58   #6
Upravo tako. Sve sam radila novo, sve! Samo mmatični broj obrta je ostao isti, a što mi je značilo samo u banci- nisam trebala novi ŽR, ali zahtjev za promjenom vlasnika treba i tamo riješiti. Isto tako E-porezna. Sve novi certifikati jer je novi oib., a za to im je trebalo više od sata da riješe. Naravno, sve to opet platiš. Ali, stari certifikat OBAVEZNO zadržati još neko vrijeme jer treba poslati obrasce koji su još za tvoj OIB, tvoj obrt .
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 16:03   #7
Kod javnog bilježnika Ugovor o prijenosu gospodarske cjeline. 3 primjerka, a 1 nosiš u poreznu. Trebam pogledati što sve treba za ugovor.
la nutella is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2015., 19:26   #8
A znao sam da bi to mogla biti komplikacija iako da se hoće može to puno lakše ići, mislim da nadležne službe rade svoj posao malo bolje. Sad me zanima još nešto ako tko zna. Znači ako osoba ima sezonski obrt za apartmane (ispunjava minimalne tehničke uvjete i sl.) i te apartmane sad želi iznajmljivati kao sobe ili npr. studio apartmane (za koje trebaju manje rigorozni mimimalni tehnički uvjeti) jel može nastaviti obavljati djelatnost iznajmljivanja soba na taj obrt koji je imala do sad za apartmane da nemijenja obrtnicu, mb, jer u biti sve ostaje isto sjedište, adresa, ime obrta samo što iz veće kategorije ugostiteljskog smještaja se prebacuje u nižu (apartmani su pretvoreni u studio apartmane ili sobe). Ili mora zatvoriti onaj prvi obrt, pa otvoriti nanovo novi za sobe te ispunjavati ispočetka svu potrebnu dokumentaciju? Ili samo prijavi u nadležni ured da je prebacio poslovanje iz jedne vrste smještaja/kategorije u nižu? I jel može nastaviti nesmetano ta osoba poslovati ili mora čekati da inspektori opet izađu na teren i utvrđuju minimalne tehničke uvjete, šalju novu ploču za staviti na vrata itd, ili nastavljaš nesmetano poslovati, a oni kad iziđu na teren i pošalju ploču nije bitno.
__________________
Potpis

Zadnje uređivanje baja3000 : 31.03.2015. at 20:10.
baja3000 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.