Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.10.2015., 10:57   #1
Upravitelj zgrade kao fizička osoba

ima li tko iskustva u praksi da li stvarno fizička osoba, tj. suvlasnik u stambenoj zgradi, može biti i upravitelj iste zgrade bez da otvara obrt ili d.o.o.?

dolje priloženo je dio iz zakona o vlasništvu gdje je naznačeno da upravitelj može biti i fizička osoba

Upravitelj

Članak 378.

(1) Suvlasnici nekretnine su dužni poslove upravljanja nekretninom povjeriti upravitelju u skladu s ugovorom kojega s tim upraviteljem sklapaju.
(2) Upravitelj može biti fizička ili pravna osoba upisana za obavljanje tih poslova.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:13   #2
Na obrt se odnosi fizička osoba, dok je pravna d.o.o.

Znači ti kao suvlasnik ne možeš biti upravitelj, a iz osobnog iskustva ne bih preporučio išta takvoga jer bi to mogla biti životna avantura u današnjim vremenima.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 11:51   #3
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
Na obrt se odnosi fizička osoba, dok je pravna d.o.o.

Znači ti kao suvlasnik ne možeš biti upravitelj, a iz osobnog iskustva ne bih preporučio išta takvoga jer bi to mogla biti životna avantura u današnjim vremenima.
aha, znači obrt se odnosi kao fizička osoba, onda ispada da ako bi registrirao obrt bi mogao biti upravitelj zgrade, samo koliko san upoznat za vođenje obrta su mjesečni troškovi između 1000-2000kn pa ne znam da li se to isplati zbog vođenja samo jedne zgrade, ha
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:44   #4
Za otvaranje obrta trebaš ispuniti određene uvjete, a troškovi su tu negdje kako si napisao makar i to ovisi o određenim stvarima. Jednostavnije je otvoriti j.d.o.o., ako si zagrizao za tako nešto. Postoji tu puno parametara jel se to isplati ili ne, broj stanova i lokala, odnosi sa suvlasnicima, stanje zgrade...
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:55   #5
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
Za otvaranje obrta trebaš ispuniti određene uvjete, a troškovi su tu negdje kako si napisao makar i to ovisi o određenim stvarima. Jednostavnije je otvoriti j.d.o.o., ako si zagrizao za tako nešto. Postoji tu puno parametara jel se to isplati ili ne, broj stanova i lokala, odnosi sa suvlasnicima, stanje zgrade...
Ma mi smo mala zgrada od 9 stanova, svi suvlasnici su složni i suglasni da sami upravljamo zgradom samo ne isplati se ako moramo plaćati iz pričuve velike troškove za vođenje obrta ili j.d.o.o.

a ako sam dobro upoznat možda bi upravitelj zgrade mogao proći kao slobodno zanimanje ako je netko od stanara upravitelj, ali nisam siguran
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 12:56   #6
A jel zna netko koji članak kojeg zakona propisuje obvezu suvlasnicima da odrede predstavnika suvlasnika?

Članak 378. propisuje obvezu predstavniku suvlasnika da sklopi ugovor sa upraviteljem, no koji zakon obvezuje suvlasnike da odrede predstavnika usvlasnika?
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:09   #7
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
Ma mi smo mala zgrada od 9 stanova, svi suvlasnici su složni i suglasni da sami upravljamo zgradom samo ne isplati se ako moramo plaćati iz pričuve velike troškove za vođenje obrta ili j.d.o.o.

a ako sam dobro upoznat možda bi upravitelj zgrade mogao proći kao slobodno zanimanje ako je netko od stanara upravitelj, ali nisam siguran
Mislim da je to neisplativo. Nekako sumnjam da to može proći kao slobodno zanimanje. Što će biti, ako netko prestane plaćati pričuvu? Trebaš pravnika, bilježnika za utužiti, sve to košta i komplicira situaciju.

Osobno ne bih ulazio u takve kombinacije. Ja sam predstavnik suvlasnika nešto veće zgrade od tvoje, pa mi je već pun kufer svega. GSKG mi je upravitelj, ali sa njima skoro ništa ne radim osim naplate i utuživanja. Sve što je potrebno za zgradu radim sam, popravci, ponude i uvijek se nađe netko pametovati, a kada pitam želite li preuzeti mjesto predstavnika odgovor je uvijek ne. Uglavnom ekipa će ti sve obećati, ali ako treba zasukati rukave onda od 10 ljudi ostaje 3.
__________________
Čik u oko, burek sa mesom.
Mr. Wolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:11   #8
Quote:
saptacguskama kaže: Pogledaj post
A jel zna netko koji članak kojeg zakona propisuje obvezu suvlasnicima da odrede predstavnika suvlasnika?

Članak 378. propisuje obvezu predstavniku suvlasnika da sklopi ugovor sa upraviteljem, no koji zakon obvezuje suvlasnike da odrede predstavnika usvlasnika?
http://www.udruga-stanara.hr/view.asp?idp=835&c=237&c7=

Upravitelj

Propisi i stvarnost!

Članak 44. ZOV

(1) Suvlasnici mogu suglasno povjeriti upravljanje stvarju određenoj osobi kao upravitelju, koji će djelovati kao njihov opunomoćenik. Za upravitelja mogu izabrati jednoga ili nekolicinu između sebe, a mogu upravljanje povjeriti i bilo kojoj drugoj poslovno sposobnoj fizičkoj ili pravnoj osobi.

nedorečen je malo ovi zakon, ne razumijem je li može onda netko od stanara biti upravitelj na račun punomoći ostalih sustanara kako je ovdje navedeno ili ne, bez potrebe registriranja obrta ili j.d.o.o.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:18   #9
Quote:
Mr. Wolf kaže: Pogledaj post
Mislim da je to neisplativo. Nekako sumnjam da to može proći kao slobodno zanimanje. Što će biti, ako netko prestane plaćati pričuvu? Trebaš pravnika, bilježnika za utužiti, sve to košta i komplicira situaciju.
Mi imamo upravitelja zgrade koji je registriran kao d.o.o., plaćamo mu mjesečnu naknadu za upravljanje, imali smo slučaj kad bivši stanar nije platio pričuvu i morali smo ga tužiti, upravitelj je angažirao odvjetnika, to možemo i mi sami naći bilo kojeg odvjetnika. kad su bili kvarovi na ili unutar zgrade upravitelj je angažirao izvođače radova, to možemo i mi sami. ne vidim konkretno što to upravitelj zgrade kojem plaćamo naknadu radi drukčije a da to ne možemo mi sami
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:58   #10
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
http://www.udruga-stanara.hr/view.asp?idp=835&c=237&c7=

Upravitelj

Propisi i stvarnost!

Članak 44. ZOV

(1) Suvlasnici mogu suglasno povjeriti upravljanje stvarju određenoj osobi kao upravitelju, koji će djelovati kao njihov opunomoćenik. Za upravitelja mogu izabrati jednoga ili nekolicinu između sebe, a mogu upravljanje povjeriti i bilo kojoj drugoj poslovno sposobnoj fizičkoj ili pravnoj osobi.

nedorečen je malo ovi zakon, ne razumijem je li može onda netko od stanara biti upravitelj na račun punomoći ostalih sustanara kako je ovdje navedeno ili ne, bez potrebe registriranja obrta ili j.d.o.o.
Po mojoj logici upravitelj ne može biti fizička osoba, evo zašto.

Koliko za sada vidim, ne postoji nikakav propis koji obvezuje suvlasnike da odrede predstavnika suvlasnika, pa potom upravitelja. Ljudi to rade uglavnom zato jer ne znaju i ne čitaju zakon nego ko guske u magli rade što im netko drugi kaže.

Funkcija upravitelja je specifična. Njemu je država propisala hrpu obveza, no i prava. Te obveze ne mogu se nametati fizičkoj osobi jednako kao i čovjeku - postoji razlika.

Upravitelj je firma koja je vlasništvo države, dok fizička osoba ne mora biti vlasništvom države, te ima drugačija prava nego firma.

Suvlasici mogu odrediti predstavnika, no to ne znači da predstavnik mora ugovoriti ugovor sa upraviteljem. Ako predstavnik suvlasnika to učini, napravio je hrpu obveza za sve stanare.

Ukoliko neki stanar iz bilo kog razloga neće moći plaćati svoje obveze, ovršni zakon dao je ovlasti upravitelju da ga mu uzme stan, na sličan način kao i da niste platili telefon pa vas 'anđeković ovrši.

Ako suvlasnici ne odrede upravitelja, država nema koga kazniti za išta. Ako odredeu pravitelja, on će biti taj krvnik na prvoj fronti koji će pucati sa uplatnicama po suvlasnicima, te će deložirati neplatiše i upisivati se nan jihovu imovinu ako dug poraste. Za sve to stanari će dobiti nekakve sitne ili nikakve usluge, dok će novcem stanara upravljati upravitelj. Propadne li upravitelj, itekako se lako može dogoditi da novac nestane, jer novcem upravlja upravitelj.

Upravitelj ima obveze prema državi, a pričuva je neka vrsta njegovog prihoda - neka vrsta novca koji mu je na raspolaganju. On u teoriji može taj novac potrošiti te se obvezati na vračanje istog kada bude potreba suvlasnika, no ako u međuvremenu upravitelj propadne, nema više niti novca.

Sav taj rizik snose suvlasnici, a najveća i jedina korist je to što štede za obnovu zgrade. U stvarnosti, suvlasnici mogu odrediti predstavnika te se dogovoriti da štede za zgradu i bez prisustva upravitelja koji će ih kamatariti uplatnicama te obvezama koje upravitelj ima prema državi a koje suvlasnici nemaju.

U konačnici, pričuva je obična prevarantska spika bankara koji putem države provode teror u obliku toga da će uvijek biti onih koji nisu pristali na obvezu, pa ako neće plaćati ostati će bez imovine.

Onaj tko smatra da može nametati drugom obveze bez njegovog pristanka i volje je nasilnik. Po mom razumijevanju, ja ne bih pristao na ugovaranje sa upraviteljem, te ukoliko bi se većina ostalih stanara odlučila na to protiv moje volje, na sudu vjerujem da bih znao osporiti sve obveze na koje nisam pristao.

Ne može netko određivati meni obveze bez mog pristanka i volje. Takvi ugovori su nevaljali i nisu doista pravno obvezujući.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 14:13   #11
Quote:
saptacguskama kaže: Pogledaj post
Sav taj rizik snose suvlasnici, a najveća i jedina korist je to što štede za obnovu zgrade. U stvarnosti, suvlasnici mogu odrediti predstavnika te se dogovoriti da štede za zgradu i bez prisustva upravitelja koji će ih kamatariti uplatnicama te obvezama koje upravitelj ima prema državi a koje suvlasnici nemaju.

U konačnici, pričuva je obična prevarantska spika bankara koji putem države provode teror u obliku toga da će uvijek biti onih koji nisu pristali na obvezu, pa ako neće plaćati ostati će bez imovine.

Onaj tko smatra da može nametati drugom obveze bez njegovog pristanka i volje je nasilnik. Po mom razumijevanju, ja ne bih pristao na ugovaranje sa upraviteljem, te ukoliko bi se većina ostalih stanara odlučila na to protiv moje volje, na sudu vjerujem da bih znao osporiti sve obveze na koje nisam pristao.

Ne može netko određivati meni obveze bez mog pristanka i volje. Takvi ugovori su nevaljali i nisu doista pravno obvezujući.
nažalost ako stanari ne odrede sami upravitelja onda država stavlja prinudnu upravu prema zakonu o vlasništvu

Prinudna uprava

Članak 385.
(1) Ako suvlasnici nisu osigurali upravljanje nekretninom u roku iz članka 384. ovoga Zakona, jedinice lokalne samouprave odredit će fizičku ili pravnu osobu koja će obavljati poslove uprave tom nekretninom (prinudni upravitelj).
(2) Prinudni upravitelj ima sve ovlasti upravitelja nekretninom propisane odredbama ove glave Zakona.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 14:19   #12
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
nažalost ako stanari ne odrede sami upravitelja onda država stavlja prinudnu upravu prema zakonu o vlasništvu

Prinudna uprava

Članak 385.
(1) Ako suvlasnici nisu osigurali upravljanje nekretninom u roku iz članka 384. ovoga Zakona, jedinice lokalne samouprave odredit će fizičku ili pravnu osobu koja će obavljati poslove uprave tom nekretninom (prinudni upravitelj).
(2) Prinudni upravitelj ima sve ovlasti upravitelja nekretninom propisane odredbama ove glave Zakona.
Kao prvo, osporavam obvezu prema tom zakonu. Kako zašto ne mogu objasniti jer nije mjesto za to i nemam vremena.

Sa druge strane, ponuditi ću im "ugovor" te ako prinudni upravitelj želi plaćati umjesto mene nema problema, s tim da mu ne priznajem ama baš nikakva prava raspolaganja nekretninom bilo da on plaća pričuvu u moje ime ili ne.

U potpunosti osporavam prava prinudnog upravitelja niti da me isti temeljem zakona predstavlja ili zastupa.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 20:44   #13
Quote:
svjpromatrac kaže: Pogledaj post
http://www.udruga-stanara.hr/view.asp?idp=835&c=237&c7=

Upravitelj

Propisi i stvarnost!

Članak 44. ZOV

(1) Suvlasnici mogu suglasno povjeriti upravljanje stvarju određenoj osobi kao upravitelju, koji će djelovati kao njihov opunomoćenik. Za upravitelja mogu izabrati jednoga ili nekolicinu između sebe, a mogu upravljanje povjeriti i bilo kojoj drugoj poslovno sposobnoj fizičkoj ili pravnoj osobi.

nedorečen je malo ovi zakon, ne razumijem je li može onda netko od stanara biti upravitelj na račun punomoći ostalih sustanara kako je ovdje navedeno ili ne, bez potrebe registriranja obrta ili j.d.o.o.
Nije uopće nedorečen. Jasno određuje kako upravitelj može biti i suvlasnik. Što kaže međuvlasnički ugovor?
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 21:38   #14
Quote:
sepeam kaže: Pogledaj post
Nije uopće nedorečen. Jasno određuje kako upravitelj može biti i suvlasnik. Što kaže međuvlasnički ugovor?
http://www.udruga-stanara.hr/view.asp?idp=840&c=240&c7=

Članak 375.
(1) Uzajamni odnosi suvlasnika u svezi s upravljanjem i korištenjem nekretnine utvrđuju se ugovorom koji mora biti sklopljen u pisanom obliku (međuvlasnički ugovor).

(2) Međuvlasnički ugovor iz stavka 1. ovoga članka sadrži osobito:

- veličinu suvlasničkih dijelova nekretnine,

- uvjete i način upravljanja nekretninom,

- pobliže podatke o osobi koja će upravljati nekretninom,

- opseg poslova koje će obavljati ta osoba, odgovornost za obavljanje poslova i sl.,

- uvjete i način prikupljanja i raspolaganja sredstvima zajedničke pričuve,

- ime suvlasnika ovlaštenoga za predstavljanje i zastupanje suvlasnika prema upravitelju, odnosno trećim osobama i granice njegovih ovlasti,

- uvjete i način korištenja zajedničkih prostorija, uključujući i stan namijenjen za nadstojnika zgrade, te uređaja i zemljišta koje pripada određenoj nekretnini.

(3) Odluke koje proizlaze iz međuvlasničkoga ugovora obvezuju sve suvlasnike ako je ugovor sklopila većina suvlasnika čiji suvlasnički dijelovi čine više od polovice vrijednosti svih posebnih dijelova nekretnine.

(4) Odredbe međuvlasničkoga ugovora imaju učinak i prema suvlasniku koji je to pravo stekao nakon sklapanja međuvlasničkoga ugovora.

i onda dolazimo do toga da upravitelj može biti fizička osoba, a sad je li se to smatra, kako je netko naveo gore, da mora imati registriran obrt za to, hm

Zadnje uređivanje svjpromatrac : 29.10.2015. at 21:55.
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 21:55   #15
našao sam još neke zanimljivosti

Pravni položaj suvlasnika

Suvlasnici zgrade imaju zakonsku obvezu upravljanje povjeriti upravitelju registriranoj pravnoj osobi i to zgrada sa 3 ili više stanova prema članku 378 ZOV. Zgrade nemaju pravni subjektivitet. Zakon ne propisuje da zgrade imaju račun i pečat. Međuvlasničkim ugovorom ova se pitanja dopunjuju.

Bit upravljanja s pravnog stanovišta je razlikovati upravljanje od odlučivanja suvlasnika

Suvlasnici su ovlašteni na donošenje odluka u pisanom obliku o redovnim i izvanrednim poslovima članak 85/4 ZOV. U zgradi u kojoj se suvlasnici ne mogu dogovoriti ni kako plaćati vodu - teško je doći do konsenzusa suvlasnika kojeg zahtijevaju propisi i zakonom obveznih odluka u smislu čl. 85 st.4 ZOV o poslovima upravljanja i održavanja zgrade.

Pravna podloga upravljanja

Iz ZAKONA O VLASNIŠTVU I DRUGIM STVARNIM PRAVIMA (dalje: ZOV) proizlaze za djelatnost upravljanja nekretninama dva temeljna ugovora : međuvlasnički ugovor i ugovor o upravljanju.

Zaključenjem Ugovora o kupoprodaji stana, postaje se vlasnik stana u stambenoj zgradi, ali također i suvlasnik zajedničkih dijelova i uređaja te zgrade. Uzajamni odnosi među suvlasnicima u stambenoj zgradi utvrđuju se Međuvlasničkim ugovorom, dok se poslovi vezani za upravljanje utvrđuju Ugovorom o upravljanju stambenom zgradom, Ukoliko suvlasnici svoje međusobne odnose ne urede Međuvlasničkim ugovorom, zgradom upravlja prinudni Upravitelj postavljen od jedinice lokalne samouprave – što je za suvlasnike najgore stanje, budući je prinudno upravljanje u mnogo čemu limitirano u poslovima održavanja zgrade samom činjenicom nesudjelovanja suvlasnika kao najboljih gospodara svojom imovinom.

Međuvlasničkim ugovorom uređuju se:

uzajamni odnose suvlasnika prema članku 375/1ZOV . Radi se o temeljnom ugovoru kojim se reguliraju međusobni odnosi suvlasnika, visina pričuve, prijava kvarova, održavanje zgrade, tko je upravitelj, tko je predstavnik suvlasnika, ima li predstavnik suvlasnika naknadu, trajanje ugovora, pitanja sudskog zastupanja, pitanja odgovornosti. Članak 375/2 ZOV utvrđuje sadržaj ugovora.Obvezan prilog međuvlasničkog ugovora je popis suvlasnika za utvrđenim suvlasničkim dijelovima sa potpisima suvlasnika koji raspolažu s više od 50 % površina svih stanova zgrade (suvlasnički udjeli). Međuvlasnički ugovor obvezuje po članku 375/3 i 4 ZOV suvlasnike u zgradi i suvlasnike koji pravo vlasništva steknu naknadno. Pravo potpisa na Međuvlasnički ugovor imaju samo vlasnici stanova i poslovnih prostora u zgradi.

Ugovorom o upravljanju uređuju se:

odnosi suvlasnika i upravitelja. Prema članku 378/1 ZOV suvlasnici zgrade dužni su povjeriti upravljanje zgrade upravitelju. Predstavnik suvlasnika zgrade koji istupa u ime i za račun suvlasnika potpisuje ugovor o upravljanju. Ugovor o upravljanju se zaključuje kad međuvlasnički ugovor potpišu suvlasnici koji imaju više od 50% površina svih stanova u zgradi (suvlasničkih udjela).

http://www.direkcija.hr/sustav-uprav...-zgradama.aspx

prema ovome fizička osoba bez da ne registrira obrt ne može biti upravitelj ili ja stvarno više ništa ne razumijem
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 02:23   #16
Suvlasnici mogu sastaviti međuvlasnički ugovor koji se ne mora tako nazivati sukladno ZOV 375, po vlastitoj želji kakav žele - čak i bez obveze da predstavnik mora ugovoriti ugovor sa ugovarateljem. Pravno, obrtnik se smatra fizičkom osobom, znači može biti fizička osoba - obrtnik. Suvlasnik može biti čovjek, firma, obrtnik, udruga itd.

- Pravni položaj suvlasnika, upravitelj kao pravni subjekt ima pečat i račun. ZOV ne propisuje kazne za suvlasnike koji ne odrede upravitelja.

Baš me zanima kako izgleda pravna podloga i postupak nasilnog nametanja prinudnog upravitelja postavljenog od jedinica lokalne samouprave, te kakva prava i obveze isti imaju. Kako rekoh, takva nasilna nametanja mogu se osporavati za što je potrebno malo hrabrosti i znanja. Možete li zaista povjerovati u to da netko drugi umjesto vas može napraviti nekakav tekst ugovora i ovjeriti ga u vaše ime i ime drugih bez ikakvog vašeg pristanka ili volje te da to ima temelj u zakonu? To je čisto nasilništvo te postoje razne strategije sa kojima se takvo nasilništvo može osporiti na sudu. Ima loših strategija, no ima i korumpiranih sudaca.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 12:00   #17
Quote:
saptacguskama kaže: Pogledaj post
- Pravni položaj suvlasnika, upravitelj kao pravni subjekt ima pečat i račun. ZOV ne propisuje kazne za suvlasnike koji ne odrede upravitelja.
ako mi izaberemo među nas nekoga da bude predstavnik i upravitelj, a da nije obrtnik niti pravna osoba, imamo li mogućnost dobivanja pečata zgrade i zanima me kako će banke gledati na to npr. glede dobivanja kredita a i samog otvaranja računa u korist stambene zgrade
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 14:53   #18
@svjpromatrac pečate tj žigove imaju pravne osobe, udruge, firme, obrti, zadruge itd. Čovjek može napraviti pečat no takav pečat je više za igru i nema moć kakvu imaju pečati pravnih subjekata. Na sudu se takav pečat ne bi priznao, niti bi se sa istim mogao npr otvoriti račun u banci.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 14:57   #19
Quote:
saptacguskama kaže: Pogledaj post
@svjpromatrac pečate tj žigove imaju pravne osobe, udruge, firme, obrti, zadruge itd. Čovjek može napraviti pečat no takav pečat je više za igru i nema moć kakvu imaju pečati pravnih subjekata. Na sudu se takav pečat ne bi priznao, niti bi se sa istim mogao npr otvoriti račun u banci.
je li potreban uopće pečat za stambenu zgradu, mislim valjda sve ovo možemo raditi i kao fizička osoba-upravitelj?
svjpromatrac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 17:00   #20
Za zgradu ne treba pečat, no pošto je upravitelj pravna osoba, on ima pečat i taj pečat upravitelj koristi za potrebe zgrade.
saptacguskama is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.