Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2019., 22:47   #1
35+, pretilost i hormonalna kontracepcija - razmjena iskustava

Jasno mi je da će zbog naslova većina postova biti sadržaja "smršavi!" i sličnog, no nadam se i nekim odgovorima i iskustvima žena koje su bile kao ja i jesu kao ja, jer zamislite - i mi debele imamo sexualni život i ne namjeravamo prestati s njim čekajući da smršavimo ili pokušavajući smršaviti ili štoveć .

Dakle:

1. godina: 35+
2. kilograma: 100+

To dvoje je presudno za moja pitanja, a ono što je još možda važno je da nisam rađala i da nemam niti u planu to, da ne pušim i da imam neredovite cikluse. Hormonalni status: uredan, sve u referentnim vrijednostima.

Problem na koji nailazim zadnjih godina je da zbog svega navedenog ne smijem (kažu tri različita liječnika) biti na pilulama. Razlog? Prevelik rizik od tromboze. Konkretno, jedna mi je rekla da nikako, druga da može kad smršavim, a k trećoj idem za koji dan. (ovo mijenjanje ginekologa je bilo zbog stalnog seljenja, nije da bi inače išla od jednog do drugog, nego je ovako baš ispalo da sam svake godine bila kod drugog).
Pa sam se htjela malo informirati prije nego odem trećoj ginićki, o tome ima li na forumu žena sa istim "statusom" kao ja i koriste li pilule i ako da - što su im liječnici rekli o tome, a ako ne, a htjele bi - isto zašto im je rečeno da ih ne bi trebale koristiti.
Guglajući, naišla sam na par članaka o tome kako je mini pilula odnosno ona samo sa progesteronskom komponentom izbor za "nas" i da nema razloga da ju ne koristimo.
Da, jasno mi je da postoje kondomi, ali već mi je dosta toga....pila sam pilule kao mlađa i jednostavno je to metoda koja mi se sviđa, pogotovo kad se radi o dugogodišnjem istom partneru. Prekinuti odnos mi je opterećujuć, sve mi to na žicve ide. A pilula je jednostavna.
E da, zaboravih - jedna mi je nudila neku spiralu koja se mora naručiti izvana, nadodala kako kod nas "nije dozvoljena" (nisam sigurna da sam dobro to čula/protumačila, ali pokušavala mi je, vjerovali ili ne, prodati i preparate za mršavljenje sa topshopa, pa ju baš i ne shvaćam ozbiljno, kao ni išta što ona "preporuča").

Dakle? Pilule? Koje? Spirala? Nešto treće, a hormonalno?
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2019., 23:49   #2
Nemam sličnih problema, ali imam prijateljice, koje koriste različite kontracepcije. Spirala, injekcije koje drže 3.mjesece I kapsula, koju ti daju ispod kože na ruci.
Dobro prouči šta bi ti odgovaralo, i kad kreneš sa tim, provjeravaj krv, i sve ostalo.
Ja sam imala infarkt od pilula sa 26. godina, i 58kg.
Dita Von Teese is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 00:05   #3
Spirala, ali mislim da se ona stavlja samo zenama koje su rodile. Mirena se zove, googlaj ju.
__________________
Sve sto pisem krece sa Navodno....
Zrikavica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 01:55   #4
ševiš se s kime stigneš i onda kukaš, dno
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 10:15   #5
Quote:
Doreen Mana kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da će zbog naslova većina postova biti sadržaja "smršavi!" i sličnog, no nadam se i nekim odgovorima i iskustvima žena koje su bile kao ja i jesu kao ja, jer zamislite - i mi debele imamo sexualni život i ne namjeravamo prestati s njim čekajući da smršavimo ili pokušavajući smršaviti ili štoveć .

Dakle:

1. godina: 35+
2. kilograma: 100+

To dvoje je presudno za moja pitanja, a ono što je još možda važno je da nisam rađala i da nemam niti u planu to, da ne pušim i da imam neredovite cikluse. Hormonalni status: uredan, sve u referentnim vrijednostima.

Problem na koji nailazim zadnjih godina je da zbog svega navedenog ne smijem (kažu tri različita liječnika) biti na pilulama. Razlog? Prevelik rizik od tromboze. Konkretno, jedna mi je rekla da nikako, druga da može kad smršavim, a k trećoj idem za koji dan. (ovo mijenjanje ginekologa je bilo zbog stalnog seljenja, nije da bi inače išla od jednog do drugog, nego je ovako baš ispalo da sam svake godine bila kod drugog).
Pa sam se htjela malo informirati prije nego odem trećoj ginićki, o tome ima li na forumu žena sa istim "statusom" kao ja i koriste li pilule i ako da - što su im liječnici rekli o tome, a ako ne, a htjele bi - isto zašto im je rečeno da ih ne bi trebale koristiti.
Guglajući, naišla sam na par članaka o tome kako je mini pilula odnosno ona samo sa progesteronskom komponentom izbor za "nas" i da nema razloga da ju ne koristimo.
Da, jasno mi je da postoje kondomi, ali već mi je dosta toga....pila sam pilule kao mlađa i jednostavno je to metoda koja mi se sviđa, pogotovo kad se radi o dugogodišnjem istom partneru. Prekinuti odnos mi je opterećujuć, sve mi to na žicve ide. A pilula je jednostavna.
E da, zaboravih - jedna mi je nudila neku spiralu koja se mora naručiti izvana, nadodala kako kod nas "nije dozvoljena" (nisam sigurna da sam dobro to čula/protumačila, ali pokušavala mi je, vjerovali ili ne, prodati i preparate za mršavljenje sa topshopa, pa ju baš i ne shvaćam ozbiljno, kao ni išta što ona "preporuča").

Dakle? Pilule? Koje? Spirala? Nešto treće, a hormonalno?
Imaš nehormonalnu spiralu koju možeš dobiti kod nekog "modernijeg" ginekologa.
Pilule ti niti jedan ginekolog koji drži do sebe i svoje profesije neće dat zbog kg.
Odi na Cybermed tamo imaš ginekologe i prilično brzo odgovaraju,pa neka ti on objasni šta možeš koristit .Jučer je meni odgovorio da se pilule daju ženama koje nisu pretile,ne puše i nemaju visok tlak.
__________________
lola
Lola 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 12:06   #6
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
ševiš se s kime stigneš i onda kukaš, dno
? Što 🤔
Dita Von Teese is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 13:22   #7
Autorice, pogledaj si ovo:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8120860

No one has yet conducted a definitive, prospective, controlled study in 35-50 year old women that examines the relationship between oral contraceptive (OC) use and thromboembolism, myocardial infarction (MI), stroke, and cancers of the breast and genital organs. The available data derive from large studies on women in all age groups. These studies, mostly from the US and the UK, demonstrate that older women are somewhat more likely to be at risk of thromboembolism, MI, and stroke. Yet, the risk does not tend to be limited to OC users and is likely associated with other risk factors for cardiovascular disease. The risk of thromboembolism is greatest in smokers.

Najveci faktor rizika je dakle pusenje, o pretilosti ni rijeci, samo o dijagnozima koje se cesto vezu uz pretilost, ali se i ne moraju vezati. No, vidis da nije dokazana definitivna veza izmedju pilula i spomenutih problema.
Rekla bih da su, uz redovite kontrole secera, faktora koagulacije, tlaka i pulsa pilule siguran izbor i za osobe poput tebe.
I da je sigurnije dati pilule debeloj osobi koja ne pusi, ali ima normalan tlak, secer i puls, nego mrsavoj koja pusi i ima visok tlak i kolesterol (i jedni i drugi postoje itekako)

Ja isto imam visak, znatno manji nego ti, ali imam. I endokrinolog mi je htio dati pilule nedavno, kad sam ja izrazila sumnju, rekao je da hormonalna terapija nema nikakve veze s kilama, dapace ponekad i pomogne da se stvari normaliziraju. A rijec je o covjeku koji se bavi metabolickom endokrinologijom.

Ne cudi me sto kod nas u brojnim drugim ordinacijama i dalje vrijede zastarjeli pristupi, pogotovo kada je rijec o kontraceptivnim metodama za zene. A dosta doktora se naslanja na visak kilograma kao takav, bez da ujedno uzme u obzir ostale nalaze.
Nazalost morat ces se malo vise natezati po ordinacijama da dodjes do onoga sto hoces, ali probaj naci ginekologa koji ce te saslusati. I dalje ih ima dosta koji bi ti odbili pripisati pilulu cak i da nemas visak kilograma, samo temeljem toga sto si presla 35-u. Mislim da na zapadu uopce nije tako. Sretno.

Quote:
Dita Von Teese kaže: Pogledaj post
Nemam sličnih problema, ali imam prijateljice, koje koriste različite kontracepcije. Spirala, injekcije koje drže 3.mjesece I kapsula, koju ti daju ispod kože na ruci.
Dobro prouči šta bi ti odgovaralo, i kad kreneš sa tim, provjeravaj krv, i sve ostalo.
Ja sam imala infarkt od pilula sa 26. godina, i 58kg.
Ajme

Nadam se da je sve zavrsilo ok.

Zadnje uređivanje TincH : 17.01.2019. at 13:34.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 13:34   #8
Prvo, smrsavi, ako imas plus 100 kg, i vise od 35 god,prije uzimanja pilula napravi koletnu kks, najbitnija je koagulacija,trece, mogu i nerotkinje dobiti spiralu, ali ovisno o ostalim nalazima.S obzirom da nisi radala, ranazalost i uz debljinu imas poveci rizik od obolijevanja raka i raniji ulaz u perimenopauzu.A i debljina ti utjece na ostale organe plus hormoni te jos debljaju.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 13:38   #9
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Prvo, smrsavi, ako imas plus 100 kg, i vise od 35 god,prije uzimanja pilula napravi koletnu kks, najbitnija je koagulacija,trece, mogu i nerotkinje dobiti spiralu, ali ovisno o ostalim nalazima.S obzirom da nisi radala, ranazalost i uz debljinu imas poveci rizik od obolijevanja raka i raniji ulaz u perimenopauzu.A i debljina ti utjece na ostale organe plus hormoni te jos debljaju.
Kakve veze ima neradjanje s rizikom obolijevanja o raka i ranijom perimenopauzom?

Na ranu menopauzu utjece milijun faktora, najvise genetika, potom pusenje, a neradjanje je samo jedna od komponenti, uz neredovite menstruacije kroz zivot, ranu prvu menstruaciju, nacin zivota, duljinu uzimanja kontraceptiva itd itd. Ali nista od toga ne moze znatno nadvladati na genetski upisan 'datum' menopauze. MOzda produziti ili skratiti pricu za godinu-dvije i to je to.

A ovo s rakom, necu dodatno komentirati...
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 13:44   #10
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima neradjanje s rizikom obolijevanja o raka i ranijom perimenopauzom?
Kod zena koje nisu rodili, sanse za obolijevanje od raka povecava se za 30%, ulaze i ranije perimemenopauzu, ukljucujuci i.ostale faktore.Informacije su provjerene kod"modernijih ginekologa."Ali najveci problem u ovom prvom postu je od forumasice koja je postavila pitanje: debljina, a to ce joj na prvom mjestu reci svi lijecnici, i jer sam sama imala takvu kilazu, kile idu dolje i.dalje, a traze se i dalje skida nje kila.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 13:46   #11
Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Kod zena koje nisu rodili, sanse za obolijevanje od raka povecava se za 30%, ulaze i ranije perimemenopauzu, ukljucujuci i.ostale faktore.Informacije su provjerene kod"modernijih ginekologa."
Evo i tebi malo materijala.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558404/

Plus, obolijevanje od kojeg raka? 30% u odnosu na sto?

MIslim, ne kuzim, jesi ti neki pro-life aktivist?


Zena dosla, lijepo pitala pitanje, ti ju krenula zastrasivati s rakovima jer je nerotkinja

Sta cemo sa svim tim zenama oko mene koje su rodile dvoje ili troje pa ih je rak nazalost dokrajcio krajem 50ih. Nazalost, imam ih u zivotu..

Quote:
Azaleja kaže: Pogledaj post
Ali najveci problem u ovom prvom postu je od forumasice koja je postavila pitanje: debljina, a to ce joj na prvom mjestu reci svi lijecnici, i jer sam sama imala takvu kilazu, kile idu dolje i.dalje, a traze se i dalje skida nje kila.
Jest, 100 kila je problem definitivno, ali bez obzira na to zena je pitala ima li ikakve sanse da unatoc tome dobije pilule, i ja mislim da ima.

Tko kaze da nece smrsaviti 30kg, pa ce joj neki ginekolozi i dalje odbijati dati kontraceptiv? Jer, ima i toga, pogotovo kod nas. A problem je dublji od broja na vagi.
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 13:56   #12
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Evo i tebi malo materijala.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558404/

Plus, obolijevanje od kojeg raka? 30% u odnosu na sto?

MIslim, ne kuzim, jesi ti neki pro-life aktivist?


Zena dosla, lijepo pitala pitanje, ti ju krenula zastrasivati s rakovima jer je nerotkinja

Sta cemo sa svim tim zenama oko mene koje su rodile dvoje ili troje pa ih je rak nazalost dokrajcio krajem 50ih. Nazalost, imam ih u zivotu..
Ne zastrasujem, nego govorim o cinjenicama, raka jajnika,grlica maternice i itd.Da,kod nerotkinja se povecava rizik za 30%. od dobivanja raka.Nazalost, i sama sam nerotkinja.Ali i dalje mislim da je najveci njen problem debljina.Nakon jedne vrste koristenja kont.pilula, djelomicno.sam zbog tog zavrsila na kardiologiji.Naprotiv, i sama imam 35 plus.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 15:39   #13
Jesam, sad sam ok, ali nikad više nikakvih pilula... Dali su mi ih zbog cisti i ostalih problema.
Inače nisam pušač, i vegetarijanka od rođenja.. Tako da ništ od toga nije imalo veze, nego samo pilule.

Ova sa rakom i mene zanima. Otkud to? Gdje kao skasiraš rak?
I kakvu zaštitu kakvi dobiješ ako rodiš?
Mislim, meni to zvuči tako nebulozno , da nisam mogla preskočit...
(to izjavio neki doktor katoliban, koji se bori protiv abortusa ili?) 🤔
Dita Von Teese is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 16:20   #14
Quote:
Dita Von Teese kaže: Pogledaj post
Jesam, sad sam ok, ali nikad više nikakvih pilula... Dali su mi ih zbog cisti i ostalih problema.
Inače nisam pušač, i vegetarijanka od rođenja.. Tako da ništ od toga nije imalo veze, nego samo pilule.

Ova sa rakom i mene zanima. Otkud to? Gdje kao skasiraš rak?
I kakvu zaštitu kakvi dobiješ ako rodiš?
Mislim, meni to zvuči tako nebulozno , da nisam mogla preskočit...
(to izjavio neki doktor katoliban, koji se bori protiv abortusa ili?) ��
Naprotiv, osobe koje su nerotkinje za razliku od inih koji su rodile, ciste,miomi, endometrioze , u trudnoci se ociste od toga i povecava se rizik za obolijevanja od raka za 30%, ukljucujuci i ostale faktore, kao sto je Hrvatska uz Madarsku, ne znam za Sloveniju druga po obolijevanju od raka.I ne, nije to izjava lijecnika katolika.Vise njih je to izjavilo (sama sam nerotkinja, uz ostale specificne slucajeve).Vise nas je dobio takav odgovor od lijecnika (nerotkinje), naprotiv svima nama je ponudena spirala gledajuci ostale nalaze, postoje one koje sadrze manju kolicinu hormona i one koje sadrze vise.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 20:13   #15
Imas li kakve clanke ili literaturu koja to potkrepljuje, bas me zanima?

I kakav je to doktor koji ti odmah kaze da ces vjerojatnije dobiti rak ako ne rodis, ne znam...
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 20:30   #16
U svojim ranim 20tim pila sam Diane zbog policisticnih jajnika. Tada jos nisam imala visak kila. I nisam imala prblema s tim pilulama.
Krajem svojih 20tih pocela sam piti Logest. Tada sam imala i višak kilograma. Obavila sam sve krvne pretrage. Nisam pušila nikada. Tlak mi je bio u redu. Nakon otprilike godinu dana uzimanja, taman kada sam razmišljala da moram obaviti kontrolu krvi dobila sam duboku vensku trombozu. Nuspojava kontracepcijskih pilula.
Ako mislis uzimati pilule dobro se informiraj koje. Nemaju sve iste hormone. I obavezno radi krvne analize što cesce.
Kira Frenchie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 20:32   #17
U svojim ranim 20tim pila sam Diane zbog policisticnih jajnika. Tada jos nisam imala visak kila. I nisam imala prblema s tim pilulama.
Krajem svojih 20tih pocela sam piti Logest. Tada sam imala i višak kilograma. Obavila sam sve krvne pretrage. Nisam pušila nikada. Tlak mi je bio u redu. Nakon otprilike godinu dana uzimanja, taman kada sam razmišljala da moram obaviti kontrolu krvi dobila sam duboku vensku trombozu. Nuspojava kontracepcijskih pilula.
Ako mislis uzimati pilule dobro se informiraj koje. Nemaju sve iste hormone. I obavezno radi krvne analize što cesce.
Kira Frenchie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 21:41   #18
Quote:
TincH kaže: Pogledaj post
Imas li kakve clanke ili literaturu koja to potkrepljuje, bas me zanima?

I kakav je to doktor koji ti odmah kaze da ces vjerojatnije dobiti rak ako ne rodis, ne znam...
Sama pripadam u skupinu nerotkinja, takoder imam plus 35 godina.Receno mi je , a ne samo meni, s obzirom da nisam rodila, pripadam rizicnoj skupini, gdje su sanse za povecavanje raka za 30% i prijevremeni ulazak u predmenopauzu (biologija ionako vise na mojoj strani).Trenutno bi mi.iz drugih razloga, trudnoca bila prerizicna,nazalost.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 21:58   #19
Clanak je na: www.jutarnji.hr /od 18.02.2016, preuzet od british uk research cancer, zene koje nisu radale ili majcinstvo.u starijoj dobi.P.S. modovi, ako moze link na clanak, ja ga ne znam.postaviti.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2019., 23:33   #20
Ja sam 35 +, nerotkinja.
Nikad do sad mi nije niko rekao, da imam više mogućnosti za rak zbog toga.
Jesam zbog mame rizična skupina, ali to je to. A isto tako je i moja sestra, koja ima dvoje djece...
Dita Von Teese is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:24.