Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.03.2012., 17:04   #1521
@Freja: wow...to sam si i mislio...ali ja stvarno ne planiram imati niti auto, niti TV niti radio....ali ako netko ima samo mobitel koji ne moze surfati internetom, pretpostavljam da mu ne mogu nakaciti RTV pretplatu u tom slučaju?

i da li su npr. kod iznajmljivanja stanova soba kako sam gledao na finn.no npr. cijene za neke apartmane/sobe od 6000-7000 kruna mjesečno, da li su tu uključene i režije, pa npr. i ova TV pretplata?

Zadnje uređivanje parademann : 04.03.2012. at 17:13.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 19:10   #1522
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
@Freja: wow...to sam si i mislio...ali ja stvarno ne planiram imati niti auto, niti TV niti radio....ali ako netko ima samo mobitel koji ne moze surfati internetom, pretpostavljam da mu ne mogu nakaciti RTV pretplatu u tom slučaju?

i da li su npr. kod iznajmljivanja stanova soba kako sam gledao na finn.no npr. cijene za neke apartmane/sobe od 6000-7000 kruna mjesečno, da li su tu uključene i režije, pa npr. i ova TV pretplata?
Stanovi koji se iznajmljuju mogu biti namjesteni, uvijek je u oglasu naglaseno da li stan ima namjestaj ili ne.
Zivjela sam dugo sama u toku studija i nisam placala pretplatu, jer kad sam kupovala stvari navodila sam ih na adresu roditelja. No, kao odrasla osoba moras platiti pretplatu, jer ko danas nema tv.
Ti ako se odlucis da nista od toga nemas (a cisto sumnjam da bi dugo izdrzao ) onda ne moras placati, samo proces zna trajati (dok im ti opises svoju situaciju, tj zasto nemas tv, radio i sl.).

Pretplata je TVOJA, bez obzira da li zivis u vlastitom ili iznajmljenom stanu.
Primjer: Ako u jednoj kuci zivi bracni par sa djecom i iznajmljuje prvi sprat, oni sa RTV pretplatom nemaju ama bas nista kad je prvi sprat u pitanju.
RTV pretplata nije ukljucena u cijenu stanarine.
Struja moze (a ne mora) biti ukljucena u tu cijenu. Ako je ukljucena navede se u oglasu (sama sam iznajmljivala takav stan, desilo se jednom da mi je stanarina povecana zbog povecanih cijena struje).
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 09:12   #1523
Quote:
Lano kaže: Pogledaj post
placa se za drzavni kanal (nrk) i cijena izidje oko 2 500 (50-100 krona gore dole) godisnje.
racun dolazi 2x godisnje, pa placamo oko 1200-1300 krona po racunu.
To znaci da je NRK pay TV
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 16:54   #1524
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
@Freja: wow...to sam si i mislio...ali ja stvarno ne planiram imati niti auto, niti TV niti radio....ali ako netko ima samo mobitel koji ne moze surfati internetom, pretpostavljam da mu ne mogu nakaciti RTV pretplatu u tom slučaju?
Ti to ozbiljno mislis zivjeti ovdje a nemati TV ni radio ni auto.. a internet? Kako ti zamisljas zivot ovdje recimo od oktobra do maja?
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 16:54   #1525
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
To znaci da je NRK pay TV
nije, mada bi se moglo tako reci u praksi, ali opet nije.

na svim ostalim kanalima ces naci reklama koliko i ostalog "normalnog" sto mozes gledati, jer sponzor je svakome potreban.
nrk je kvalitetan tv-kanal i (po mom misljenju) je svaka krona vrijedna, mada ne bih imala nista protiv da je jeftinije.

u svakoj drzavi se placa rtv pretplata, samo sto je to ovdje crno na bijelo i zna se kome novac ide, u ovom slucaju nrk-u.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 17:06   #1526
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
Ti to ozbiljno mislis zivjeti ovdje a nemati TV ni radio ni auto.. a internet? Kako ti zamisljas zivot ovdje recimo od oktobra do maja?
ma radi se čisto o mom stavu da ako netko dodje u stranu državu i ne zna dobro jezik, traži posao...da sigurno neće sjediti u naslonjaču i gledati norvešku televiziju ili slušati njihov radio...pa mi je glupo da se plaća 2500 kn godišnje za nešto što vjerojatno ne bih razumio.

automobile ne bih kupovao, doma gledam rijetko TV i rijetko slušam radio... ali mi treba internet u svakom slučaju.....

valjda postoji neki prijelazni period dok se ne postane rezident...jer ovako čim kupim mobitel, bude mi stizao i račun za TV kojeg vjerojatno neću gledati....

znam da zvuči glupo sve ovo raspitivanje, ali to je samo kratka, mozda nevazna konstatacija....
@Lano: zna se i u RH točno kome ide tv pretplata...postoje neke države gdje ona ne postoji (mislim SAD, al ima ih još sigurno)....nije previše važno, ali opet neka se ima informacija....

znači, onda bih zaključio ako netko ne želi da to plaća da bi bilo idealno kupiti mobitel na nečije zuđe ime (prijatelja, rodbine) koji već plaćaju TV pretplatu da me NRK ne kači za pretplatu....??

Zadnje uređivanje parademann : 05.03.2012. at 17:12.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 18:25   #1527
.

znači, onda bih zaključio ako netko ne želi da to plaća da bi bilo idealno kupiti mobitel na nečije zuđe ime (prijatelja, rodbine) koji već plaćaju TV pretplatu da me NRK ne kači za pretplatu....??


Bravo majstore čitam sve sto pišeš o pretplati i samo čekam kada češ doći na foru kako je izbjeći eto to smo mi balkanci da nas dođe malo više u norge trebalo bi se zabrinuti za i za državu ha ha
gerard butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 18:29   #1528
Mene zanima kako se zaposliti na nekoj naftnoj platformi...jel to uopće moguče ako neznaš norveški...
Ja sam čuo od jednog tipa da se na platformama koristi engleski večinom...al to je rekla-kazala priča...zna možda netko kako upasti u taj biznis?
Kazama is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 19:40   #1529
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
ma radi se čisto o mom stavu da ako netko dodje u stranu državu i ne zna dobro jezik, traži posao...da sigurno neće sjediti u naslonjaču i gledati norvešku televiziju ili slušati njihov radio...pa mi je glupo da se plaća 2500 kn godišnje za nešto što vjerojatno ne bih razumio.
zar ti ne bi bio cilj nauciti jezik, a tv je jako bitno pomocno sredstvo da mozes uciti i trenirati jezik kad ti je volja?

ni osjetio ne bi pretplatu kad bi dosao ovdje, nasao posao i zivio koliko toliko normalan zivot. ni jedan racun niko ne placa sa osmjehom na licu, ali sto se mora mora se i treba da se prihvati.
kao student mozes navesti svoju televiziju na ime nekoga od clanova porodice (i sama sam to radila), ali kao odrasla osoba - koja radi i zaradjuje - mislim da svak ima duznost da radi ono sto se ocekuje od svih nas.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 20:31   #1530
Mene nitko nije pitao za tv pretplatu kad sam bio u Norge a imao sam prepaid mobilni broj, moze biti zbog toga jer nisam imao stan na svoje ime.
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 21:25   #1531
Quote:
gerard butler kaže: Pogledaj post

Bravo majstore čitam sve sto pišeš o pretplati i samo čekam kada češ doći na foru kako je izbjeći eto to smo mi balkanci da nas dođe malo više u norge trebalo bi se zabrinuti za i za državu ha ha
upravo tako...kad dođemo tamo, naučit ćemo mi štošta Norvežane...od balkanske škole mogli bi svi profitirati....osim Skatteetatena...

šalim se naravno ja...

Jeg vil gjerne se norsk televisjon men jeg vil først lære norsk full og jeg vil ikke betale.

Zadnje uređivanje parademann : 05.03.2012. at 21:36.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2012., 22:25   #1532
Quote:
parademann kaže: Pogledaj post
upravo tako...kad dođemo tamo, naučit ćemo mi štošta Norvežane...od balkanske škole mogli bi svi profitirati....osim Skatteetatena...

šalim se naravno ja...

Jeg vil gjerne se norsk televisjon men jeg vil først lære norsk full og jeg vil ikke betale.
O boze dragi... nema za tebe buducnosti ovdje... zao mi je malo ali bolje ti je ostani tu gdje jesi...
Freja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 06:45   #1533
Mislim da cete dozvoliti (nije reklama jer ima gratis toga)
http://buyandread.com/index.htm

Ovdje mozete pristupiti norveskim novinama i magazinima u pdf formatu
(mnogo ljepse za citati i printati nego obicna web verzija).

Barem 15 regionalnih novina i 20 magazina se dijele besplatno.
Je li se meni to cini ili u Norveskoj ima toliko novina, 100x vise nego u Hrvatskoj?
Bit ce da ljudi vole citatil. To je bas cool.

Sto se tice automobila bas gledam cijene, i automobili iz EU nisu bas toliko skupi.
Audi serija 1 dodje 200 000 kuna, a kod nas oko 150 000 kuna.
S druge strane japanski auti su 2x skuplji nego u RH.

Zadnje uređivanje Fuerteventura : 06.03.2012. at 06:52.
Fuerteventura is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 16:04   #1534
Plus je sto imaju lokalne novine, tako da je narod u toku sta se desava u njihovoj opstini/kraju (plus sto dodatno citaju novine koje pokrivaju citavu zemlju + inostranstvo).

A sto se tice automobila mogu ti odmah reci da je Norveska "poznata" po visokim cijenama. Kad primjera radi uporedis Svedsku sa Norveskom i cijenama auta (tako je bilo i prije nego sto je Svedska postala clanica EU) onda tek shvatis koliko ovdje "gule", ali sto je tu je.
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 18:10   #1535
Quote:
Freja_ kaže: Pogledaj post
O boze dragi... nema za tebe buducnosti ovdje... zao mi je malo ali bolje ti je ostani tu gdje jesi...
hørte du om humor? Ikke ta alt på alvor. Takk for dine råd, selv om jeg hadde ikke bedt om en.

kjenner du meg? kan du fortelle hvem har muligheter eller fremtidig for noen som du ikke kjenner?

Zadnje uređivanje parademann : 06.03.2012. at 18:31.
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 19:40   #1536
^^
meni se ovaj norveški čini početnički
dnhl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 20:11   #1537
Da li bi nekto ljubazan sa znanjem norveškoga kliknuo na : http://www.dfind.no/ te mi potvrdio da preko te stranice se može poslati CV za IT sektor i nadati se dobroj vijesti i ako ima sličnih stranica za IT.

Hvala
Nercjeger is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 20:29   #1538
pa provuci si stranicu kroz prevoditelja

ali da, možeš si uploudat cv
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 21:29   #1539
Quote:
dnhl kaže: Pogledaj post
^^
meni se ovaj norveški čini početnički
??
Lano is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2012., 21:51   #1540
Quote:
dnhl kaže: Pogledaj post
^^
meni se ovaj norveški čini početnički
Čini ti se? ili znaš? ili nisi siguran?

Šta je ovo, odbor za doček?:

pa brale, meni je norveški četvrti strani jezik (3 strana jezika već znam)....nemoj biti tako strog
parademann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:12.