Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2009., 10:46   #12961
pozdrav svima & čestitke u novoj, ali i čestitke na zanimljivim, sadržajnim, te vrlo stručnim i relevantnim raspravama, savjetima itd.

istina, složio bih se s Didi i ustvrdio da bi mnogim uistinu stručnim i pametnim ljudima ovdje dobro došla i mrvica skromnosti, tj. ne bi bilo zgorega da pokažu malo više snošljivosti, strpljivosti i obzira prema drugima... ovako odaju dojam da im glavni cilj nije pomoći znanjem nego samo pokazivati kako su jako pametni i stručni...

Međutim, ono što me najviše izluđuje jest:
npr. Abyssus: "Ono što me buni jest tvoj komentar na to..."

Aj min, pipl, kad se tako danas izražavaju i lingvisti, onda je to već lagani smak svijeta ili barem ovog jadnog jezika.
"Ono što me buni jest" izravni je mentalni prijevod konstrukcije "What is confusing/puzzling is..."
i smatram da u hrv. za to jednostavno nema opravdanja, osim neukosti novovjekih prevoditelja i novovjekih novinara, autora reklama itd.
koji nas toliko zasipaju svojim umotvorinama da su nam se stotine nakaradnih konstrukcija već totalno uvukle pod kožu
ok, znam da su npr. Kamov, Matoš et al. imali fore tipa "činiti sretnim" i sl. ali u hrv. više NE POSTOJI glagol "usrećiti"... Zašto?
Ne iz velikog poštovanja i ljubavi prema hrv. književnosti starijoj od 100 godina, već iz čiste gluposti, neukosit i lijenosti...

uh... to me jako ljuti
aj spouk
vinolio is offline  
Old 09.01.2009., 11:59   #12962
Prepucavanja

Nedavno se učlanih na Forum i kad vidjeh da postoji tema Jezičnog savjetnika, veselo prionuh čitati. No kad vidjeh da su polovica postova zapravo vaša prepucavanja tko je pametniji, stručniji i ostale nezrele gluposti, odustajem prije nego sam i počela s vama tipkati.
Dosadni ste
Ostalima pozdrav
Miceki is offline  
Old 09.01.2009., 12:45   #12963
Quote:
Miceki kaže: Pogledaj post
Nedavno se učlanih na Forum i kad vidjeh da postoji tema Jezičnog savjetnika, veselo prionuh čitati. No kad vidjeh da su polovica postova zapravo vaša prepucavanja tko je pametniji, stručniji i ostale nezrele gluposti, odustajem prije nego sam i počela s vama tipkati.
Dosadni ste
Ostalima pozdrav
Ja sam odoljela impulsu da se maknem (i sada sam u sretnom statusu ignorirane osobe), no ipak mi je stalo do stava da je hrvatski i tvoj i moj i svačiji, i da su jezični savjetnici samo servis (koji je manjkav i kad je kvalitetan, kao i svaki drugi servis), a ne bogomdana institucija. Za servis su potrebne kvalifikacije - nije to neki big deal, jer za sve su potrebne kvalifikacije, i to još uvijek ne čini servisere nekakvim savršenstvima. Toga bi trebao biti svjestan svatko tko ovdje piše - kao što bi trebali biti svjesni i toga da se iz nicka ne vidi kolike su čije kvalifikacije - a ono što se nazire iz razmetanja nisu toliko kvalifikacije koliko uvrnuti karakteri...

Normalni ljudi stalno se miču s puta raznoraznim agresivcima, a onda sve ostaje u rukama upravo takvih. Zato je meni krivo pročitati da se Miceki miče odavde... Ako ne drugdje, onda barem na forumu koji bi trebao predstavljati najdemokratskije mjesto od svih mjesta, agresivnost zbilja ne treba trpjeti... pa ni dopustiti...

U svakom slučaju, moderatorica bi se trebala nad gore citiranim postom zamisliti... Njeno je da se ljudi ne osjete bez razloga otjerani (ili ja možda ne razumijem visoke i važne razloge selekcije na ovoj temi)

@didi

spominjala si nešto o netoleranciji prema neznanju
netolerancija prema neznanju važna je tamo gdje je važna, ali ovdje... ---- pa nije pisanje na ovoj temi kriterij za članstvo u HAZU!
mislim da je ovdje važno upravo obrnuto: imati tolerancije prema neznanju (i imati tolerancije uopće)... jedino tako jezični savjetnik ima šanse da pridonese - znanju
inače znanje postaje predmet zloupotrebe (autopozicioniranja), a to je već vrlo ružna stvar
__________________
klik na moje boje

Zadnje uređivanje Coral Reef : 09.01.2009. at 12:53.
Coral Reef is offline  
Old 09.01.2009., 14:17   #12964
Quote:
Sovann Maccha kaže: Pogledaj post
Ti to ozbiljno ??!!!! Prvo i najprvije, ovoga tvojega "miljenika" u znanju neima ni za crn(il)o pod Abyssusinim nogtom !!! Drugo i najdruzije, Abyssus jest jezikoslovka, npr. vecha i od jednoga zabludnoga Pranjkovicha i joshte zabludnijih Michanovicha i Badurine. Alerich joj isto ne sezhe. Mojí najmilijí bockezh, Stitch, kojega ste ti i tebi slicsni otjerali s ovoga razpravishta je unjekoliko iskusnijí od nje, a i on jest jezikoslovac - shire strukovno govoreno. Ta "umishljena" shtudentica ima veche znanja od mnozih laprdal, kojano se laprdala sâmopromicsu diljem tiskovin i glasil za nepismene (JL, VL, NL, SD, itr.) u Hrvatskoj.
Njezinim odlazkom s ovoga razpravishta, isto razpravishte mozhe sâmo izgubiti, a nikako dobiti - koliko je uobche razpravishte bitno za ishtore. Daklje, zabavljate se i ne trkeljajte o stvarih o kojih pojma s pojmom neimate.

Toliko u svezi s ovime.
dema je opet na mjestu, po običaju...inače, kakav je ovo novi nadimak...koje mu je značenje?
kerempuh is offline  
Old 09.01.2009., 14:26   #12965
Quote:
Miceki kaže: Pogledaj post
Nedavno se učlanih na Forum i kad vidjeh da postoji tema Jezičnog savjetnika, veselo prionuh čitati. No kad vidjeh da su polovica postova zapravo vaša prepucavanja tko je pametniji, stručniji i ostale nezrele gluposti, odustajem prije nego sam i počela s vama tipkati.
Dosadni ste
Ostalima pozdrav
Meni nije jasno zašto se ljudi toliko uzrujavaju oko tih "prepucavanja". Pitajte što vas zanima, komentar koji vam se ne sviđa jednostavno ignorirajte i neće dolaziti do nikakvih bespotrebnih svađa i rasprava.
LittleStar is offline  
Old 09.01.2009., 15:28   #12966
/// ako se ovaj komentar odnosio (i) na moj post... pojasnila bih:

Ne uzrujavam se nimalo - makar šikaniranje (kojem valjda nisi bila izložena) itekako može uzrujati

Ja sam samo iznijela stav

Ljudi pišu iz različitih potreba - ja se, primjerice nisam oglasila da bih zatražila savjet (obviously, I got more than I asked for ) Sasvim naivno sam nagazila na žulj osobi koja ovdje ima "status" - ona o mom (stvarnom) statusu pojma nema, ali podrazumijeva da je njezin neupitan - i tako, diže se fronta protiv mene i pokušavaju me uvjeriti u to da ne znam što je pridjev, a što prilog (a btw, popuje mi se o interpunkciji i podvaljuje još štošta... za što efikasnije ušutkivanje drukčijeg mišljenja)

Više smiješno nego ozbiljno - slažem se

ALI
Zauzimanja autoritarnih pozicija i prisvajanje prava na jezičnu arbitražu mnogo je šira tema od pojava na ovom forumu. Itekako važna tema, dodala bih.

Zato sam iznijela svoje mišljenje o tome ovdje, kao što to činim i drugdje zapazim li takve devijacije...
__________________
klik na moje boje
Coral Reef is offline  
Old 09.01.2009., 15:50   #12967
Quote:
Coral Reef kaže: Pogledaj post
/// ako se ovaj komentar odnosio (i) na moj post... pojasnila bih:

Ne uzrujavam se nimalo - makar šikaniranje (kojem valjda nisi bila izložena) itekako može uzrujati

Ja sam samo iznijela stav

Ljudi pišu iz različitih potreba - ja se, primjerice nisam oglasila da bih zatražila savjet (obviously, I got more than I asked for ) Sasvim naivno sam nagazila na žulj osobi koja ovdje ima "status" - ona o mom (stvarnom) statusu pojma nema, ali podrazumijeva da je njezin neupitan - i tako, diže se fronta protiv mene i pokušavaju me uvjeriti u to da ne znam što je pridjev, a što prilog (a btw, popuje mi se o interpunkciji i podvaljuje još štošta... za što efikasnije ušutkivanje drukčijeg mišljenja)

Više smiješno nego ozbiljno - slažem se

ALI
Zauzimanja autoritarnih pozicija i prisvajanje prava na jezičnu arbitražu mnogo je šira tema od pojava na ovom forumu. Itekako važna tema, dodala bih.

Zato sam iznijela svoje mišljenje o tome ovdje, kao što to činim i drugdje zapazim li takve devijacije...
Moj se post nije odnosio na ničiji post posebno, samo mi je dosadilo ovo prepiranje...

U svom mladom životu bila sam izložena šikaniranju puno više nego što možeš zamisliti i baš zato ove prepirke po forumu smatram besmislenima. Kao da smo osnovnoškolci pa nemamo pametnijeg posla... I sama sam se svojevremeno inatila s nekim osobama (s nikim od ovdje prisutnih) i zaključila sam da je bolje ignorirati nego ulaziti u bespotrebne rasprave koje ne vode ničemu.

Ne zauzimam ničiju stranu i ne želim da se moj post tako protumači. Gledam na ovo objektivno i počelo me živcirati...
LittleStar is offline  
Old 09.01.2009., 15:58   #12968
Quote:
LittleStar kaže: Pogledaj post
Moj se post nije odnosio na ničiji post posebno, samo mi je dosadilo ovo prepiranje...

U svom mladom životu bila sam izložena šikaniranju puno više nego što možeš zamisliti i baš zato ove prepirke po forumu smatram besmislenima. Kao da smo osnovnoškolci pa nemamo pametnijeg posla... I sama sam se svojevremeno inatila s nekim osobama (s nikim od ovdje prisutnih) i zaključila sam da je bolje ignorirati nego ulaziti u bespotrebne rasprave koje ne vode ničemu.

Ne zauzimam ničiju stranu i ne želim da se moj post tako protumači. Gledam na ovo objektivno i počelo me živcirati...
sve 5

voljela bih da tema uopće ne postoji
nažalost, postoji
__________________
klik na moje boje
Coral Reef is offline  
Old 09.01.2009., 18:00   #12969
N. Frane, A. Frane/Franu?

U gramatici piše da bi trebalo ići Frane...
LittleStar is offline  
Old 09.01.2009., 18:21   #12970
Quousque tandem abutere patientia mea?

Ovo više nema smisla. Vidim da se "ne znam izražavati" jer, na posljetku, ovdje su svi kompetentni.

A i ne da mi se trpjeti dolaske ljudi koji ništa ne napišu na cijelom podforumu i onda me dođu zajebavati. Zar meni treba živciranje svakoga dana? I koja je poanta u mome rastuživanju zbog ljudi i problema u koje niste upućeni jer su preneseni iz raznoraznih izvanforumskih razmirica, zbog nekih isfrustriranih balavaca koji se ne mogu pomiriti s nekim stvarima u stvarnome životu pa otvaraju dvadeset klonova i mentalno me siluju svakih nekoliko dana? Ili da gubim živce oko toga što su ovdje svi najpametniji i moralne vertikale? Ili me popljuju ovdje, a onda na mejl moljakaju rješenja zadaća, tobože, neću skužiti? Ili što su popili svu pamet svijeta jer su, eto, pročitali dvije knjige? Više sam ja zaboravila nego što ćete vi (koji se trebaju prepoznati, prepoznat će se) ikad znati. I to odgovorno tvrdim, izgledalo vama bahato ili ne, ali pročitam najmanje knjigu dnevno jer mi je stalo i jer volim to čime se bavim. A nekima je vrhunac jezikoslovlja čitanje etiketa šampona na zahodu, a vjerojatno i otud izrode argumente o tome da su srpski i hrvatski isti jezik i slično - eno ga, piše na Arielu.

I, da, naravno, za pet mjeseci kad ću se moći nazivati lingvisticom po struci (doduše, mora da profesori svašta protuzakonito govore kad nas odreda nazivaju lingvistima i kroatistima), e onda će se kao stvari bitno promijeniti, jer, eto, imam papir? Ta, hajde, molim vas, nekima ni doktorat ne pomaže. Nota bene, norma je 180 bodova (prosječno 35 kolegija), ja sad imam 250, a na kraju će godine biti dvostruko više od potrebnog, a da ne spominjem da je iza mene podosta znanstvenih radova koje su neki možda, ne znajući, i čitali. Toliko o strukturalnoj strani moje kompetencije. Ali, dakako, šišaš ti te struke kad se zna da ovdje svaki forumaš dogmatično sve najbolje zna. A lingvistika i kroatistika nepotrebni su "zanati". Stamaćevim riječima - kad se potrgaju cipele, odlazi se postolaru, kad se pokvari televizor, odlazi se elektrotehničaru, no danas se svi mogu baviti jezikom. Shodno tomu, odgovarajte si sami, iskreno, meni više nimalo nije stalo. Lažem - jest - ali baš takav odraz Übertragung principa nisam.

Koji štogod budu zatrebali - kao i dosad - znaju gdje me mogu naći.

Zbogom.

Zadnje uređivanje Abyssus : 09.01.2009. at 18:55.
Abyssus is offline  
Old 09.01.2009., 18:52   #12971
Šteta zbog normalnih ljudi koji dođu tražiti savjet, a ovi koji se dolaze svađati ionako će naći nekog drugog forumaša ili drugu temu za iživljavanje...
LittleStar is offline  
Old 09.01.2009., 22:28   #12972
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Ovo više nema smisla. Vidim da se "ne znam izražavati" jer, na posljetku, ovdje su svi kompetentni.

A i ne da mi se trpjeti dolaske ljudi koji ništa ne napišu na cijelom podforumu i onda me dođu zajebavati. Zar meni treba živciranje svakoga dana? I koja je poanta u mome rastuživanju zbog ljudi i problema u koje niste upućeni jer su preneseni iz raznoraznih izvanforumskih razmirica, zbog nekih isfrustriranih balavaca koji se ne mogu pomiriti s nekim stvarima u stvarnome životu pa otvaraju dvadeset klonova i mentalno me siluju svakih nekoliko dana? Ili da gubim živce oko toga što su ovdje svi najpametniji i moralne vertikale? Ili me popljuju ovdje, a onda na mejl moljakaju rješenja zadaća, tobože, neću skužiti? Ili što su popili svu pamet svijeta jer su, eto, pročitali dvije knjige? Više sam ja zaboravila nego što ćete vi (koji se trebaju prepoznati, prepoznat će se) ikad znati. I to odgovorno tvrdim, izgledalo vama bahato ili ne, ali pročitam najmanje knjigu dnevno jer mi je stalo i jer volim to čime se bavim. A nekima je vrhunac jezikoslovlja čitanje etiketa šampona na zahodu, a vjerojatno i otud izrode argumente o tome da su srpski i hrvatski isti jezik i slično - eno ga, piše na Arielu.

I, da, naravno, za pet mjeseci kad ću se moći nazivati lingvisticom po struci (doduše, mora da profesori svašta protuzakonito govore kad nas odreda nazivaju lingvistima i kroatistima), e onda će se kao stvari bitno promijeniti, jer, eto, imam papir? Ta, hajde, molim vas, nekima ni doktorat ne pomaže. Nota bene, norma je 180 bodova (prosječno 35 kolegija), ja sad imam 250, a na kraju će godine biti dvostruko više od potrebnog, a da ne spominjem da je iza mene podosta znanstvenih radova koje su neki možda, ne znajući, i čitali. Toliko o strukturalnoj strani moje kompetencije. Ali, dakako, šišaš ti te struke kad se zna da ovdje svaki forumaš dogmatično sve najbolje zna. A lingvistika i kroatistika nepotrebni su "zanati". Stamaćevim riječima - kad se potrgaju cipele, odlazi se postolaru, kad se pokvari televizor, odlazi se elektrotehničaru, no danas se svi mogu baviti jezikom. Shodno tomu, odgovarajte si sami, iskreno, meni više nimalo nije stalo. Lažem - jest - ali baš takav odraz Übertragung principa nisam.

Koji štogod budu zatrebali - kao i dosad - znaju gdje me mogu naći.

Zbogom.
Volim te. Napokon netko tko se usudio reći istinu u facu svim forumašima, koji su nemaju pravo prigovarati, iz jednostavnog razloga što ne znaju sve, ne znaju puno niti znaju dovoljno.
Ja volim ovu temu, i volim Abby jer zna o čemu priča. I volim učiti od ljudi koji znaju puno više od mene; zašto to ne biste svi pokušali shvatiti jednostavno tako?


Treba mi pomoć: ako netko baš želi želi pisati interview umjesto intervju ili razgovor (ili koja bi već bila hrvatska riječ za to), bi li se to moglo deklinirati? Ako bi, kako?
__________________
"I asked her, 'What do you think of the new album.' She goes, 'I'm terrified.'
I said, 'What are you terrified of?' She replies, 'Don't you understand? He means it.' And I go, 'No, he doesn't mean it; it's art.'
And guess what, he fucking meant it."
mrak_694 is offline  
Old 10.01.2009., 00:16   #12973
Quote:
Coral Reef kaže: Pogledaj post
Ja sam odoljela impulsu da se maknem (i sada sam u sretnom statusu ignorirane osobe),

Svidja mi se formulacija... To te netko stavio na ignore il hoces reci da ti se nitko opcenito ne obraca?
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 10.01.2009., 00:27   #12974
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Koji štogod budu zatrebali - kao i dosad - znaju gdje me mogu naći.

Zbogom.
Molim te reci da neces ukinuti Jezicnu zagonetku...

Al ozbiljno, kaj bus fakat popustila pred naletima dosadnog/dosadne Ninje? Kaj te briga za tam neke nebitne face!

Moja mama ima jednu omiljenu, izrazito vulgarnu, poslovicu:
"Naljutio se na selo pa si odrezao kurac."
__________________
Stephen Colbert: "Beauty isn't in the eye of the beholder; I've checked. There's nothing in there but veins and goo."
colbert is offline  
Old 10.01.2009., 00:51   #12975
Quote:
mrak_694 kaže: Pogledaj post
Treba mi pomoć: ako netko baš želi želi pisati interview umjesto intervju ili razgovor (ili koja bi već bila hrvatska riječ za to), bi li se to moglo deklinirati? Ako bi, kako?
Intervju, intervjua, intervjuu (užas, znam!), intervju, vokativ ti ne treba, jer ga nećeš dozivati, a ako ti to ipak padne na pamet, onda je isti kao i nominativ, o intervjuu (isti užas kao i dativ!), s intervjuom. Ima i množinu, ali mi se ne da pisati.
Didi is offline  
Old 10.01.2009., 00:53   #12976
Nejezične zavrzlame rješavam sutra, Sad idem spavati. Nemojte noćas puno toga nadrobiti.
Didi is offline  
Old 10.01.2009., 01:46   #12977
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
U preoblici s "jesenas" treba paziti na kontekst jer se može stvoriti višesmislenost. Taj prilog znači:
1. prethodne jeseni
2. jeseni koja je u toku
3. iduće jeseni.
U crnogorskome bi bilo:
1. jesenas
2. ove jeseni, ovu jesen
3. na jesen, s jeseni
Bez obzira na kontekst.
__________________
Podpisujem!

Zadnje uređivanje Armadillo : 10.01.2009. at 02:19.
Armadillo is offline  
Old 10.01.2009., 02:19   #12978
Jedan moj profesor oćaše reć: Nije stručnjak oni te sve zna, takovijeh nema, no oni koji zna đe će nać ono što mu treba.
Odista, Abbysus se dobro (s)nalazila . Šteta što propade u vlastiti ambis.

Priznajem, pripadam onijema koji su digli glas protivu njezine arogancije, narcisoidnosti, sveznadarstva, omalovažavanja forumaša, vrijeđanja čak, nejasnijeh rečenica (obično kad je što pogriješila pa ne želi priznat ), ali odista bez nje ođe neće bit isto, kako gođ to ko tumačio.

No, kako ona narodna veli: Koga nema, bez njega se može. Drugče ne bi ni valjalo.
__________________
Podpisujem!
Armadillo is offline  
Old 10.01.2009., 04:29   #12979
Quote:
Armadillo kaže: Pogledaj post
U crnogorskome bi bilo:
1. jesenas
2. ove jeseni, ovu jesen
3. na jesen, s jeseni
Bez obzira na kontekst.
U hrvatskomu jeziku nochas/sinoch, danas, jutros/segutra, vecseras, zimus, ljetos, proljetos, jesenas, tvoreni su istovjedno u obliku: imenica + zamjenica (iznimivshi sinoch i segutra gdjeno imamo zamjenica + imenica) pri csemu zamjenica znacsi ovo. Daklje, "ove nochi", "ovoga jutra", "ove vecseri", "ove zime", itr. Neovisno o prijeshnjemu zabludnomu i nagrdnomu "objashnjenju" (sic!). Njeshto u slogu zablude pri tvorbi pridjeva "strastveno/strastno". "Strast" daje "strastno", docsim bi neobstojeche "straststvo" dalo "straststveno". I tudje imamo jasno pravilo tvorbe; -(st)vo/-va -> -(st)veno. Tko zheli izmishljati inacse, koliko se uobche mene ticse, mozhe.

Tako je to kadano se jezikom zhele baviti neznalice (pri csemu ne mislim na tebe) s' zabitne bosanske ledine na kojoj lisice poshtu nose, a vúci/vúkovi poldne zvone.
Sovann Maccha is offline  
Old 10.01.2009., 04:44   #12980
Quote:
Abyssus kaže: Pogledaj post
Zbogom.
Tako je to. Drazhili ste macse, a iztjerali lavicu. Abby, ne odlazi zato shto to ini prizheljkuju, tovech izkljucsivo ako ti sâma tako zhelish. "Bananashev" i "bananashic" prenapuhanih tashtin che navieke biti. Za istinu (ta)shteta i shkoda budesh li stvarno i neopožljivo/neopozljivo/neopozivo napustila ovo razpravishte. Od tebe se mozhe mnogoshto zanimljivo/poucsno csuti i naucsiti, doticsno preizpitati vlastito (ne)znanje. Razmisli i odlucsi. P.S. Pozdravi mi i najmilijega bockezha, Stitcha.
Sovann Maccha is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:00.