Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.12.2002., 13:05   #1
Uvođenje stranog jezika u prvi razred OŠ

Sin mi ide u prvi razred i jučer smo imali roditeljski sastanak. Tema je bila obavezan engleski jezik od drugog polugodišta u 1. razredu osnovne škole.
Moj sin već uči engleski jezik u školi stranih jezika i meni se ta novost učinila jako ok. Dakle uz engleski (kao redovan predmet)sada u školi stranih jezika može učiti i neki drugi strani jezik (on želi njemački).
Dosta velik broj roditelja je bio protiv uvođenja engleskog jezika kao redovnog predmeta pa je na roditeljskom sastanku nastala prava svađa.
Kako vi gledate na tu novost?
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 13:09   #2
Re: engleski obavezan od 1. razreda

Cek, ne kuzim. Sto su ti roditelji sto su se bunili protiv uvodjenja engleskog jezika naveli kao razlog? Pa opcepoznata cinjenica je da se strani jezik bolje nauci ako se pocne ranije.
Ne ide mi u glavu kako se netko moze bunit protiv toga.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 13:14   #3
ono klasično.... djeca su preopterečena, ne mogu oni još to, premali su, zakaj engleski i te gluposti.
Činjenica je da imaju opširan program ali zbilja mislim da im taj engleski bude koristio u životu više nego likovni ili glazbeni (nek se zbog ovog nitko ne uvrijedi). Nije da omalovažavam te predmete ali smatram da im se niš strašno ne bude promijenilo zbog dva sate engleskog na tjedan, pogotovo zato što je to zamišljeno kao učenje kroz igru i priprema za pravo učenje koje počinje u drugom razredu.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 13:45   #4
prije svega engleski je najrasprostranjeniji svjetski jezik i normalno je da baš taj jezik bude odabran kao obavezan... a ako netko ima afiniteta za još koji jezik, samo naprijed, široko mu polje

a što se tiče učenja od prvog razreda... odlično... jer, kao prvo, "opcepoznata cinjenica je da se strani jezik bolje nauci ako se pocne ranije" (posted by Kiki) , a kao drugo, imat će više vremena da ga dobro nauče... a ne da ga poslije škole natucaju k'o da se prvi put susreću s njim
__________________
knock, knock, knocking on the heavens door
softic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 14:00   #5
Ja sam za, mala djeca mogu jako puno jezika nauciti bez napora.
Oni to jednostavno upijaju. Vjerojatno nece u prvom razredu piliti po gramatici, nego ce se vise igrati ( moslim da cak postoje i engleski, njemacki vrtici) i jezik ce im jednostavno " uci u uho".
Bogu hvala da se toga netko sjetio.
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 14:00   #6
Da, bas...stvarno ne kuzim te roditelje.
Engleski (ili bilo koji drugi strani jezik) ce im samo pomoci u zivotu.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 14:09   #7
To se i meni sve činilo logičnim ali očito neki roditelji ne misle tako. Naime, (joj ovo je glupo za pisati) nekoliko roditelja su pripadnici nacionalnih manjina, a nekoliko njih je i slabo obrazovano. Dosta djece se ispiše iz škole već nakon prvog razreda, čima nauče koliko toliko čitati i pisati i njima naravno ne treba engleski jezik a roditelji upravo te djece su bili najglasniji.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 14:46   #8
Jadna djeca s takvim roditeljima
penelopa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 14:53   #9
e kad bi uopce bar u svim skolama u hrvatskoj uveli engleski kao obavezan
(doduse neznam kak je sad, al u moje doba je bilo ono u koji razred zapadnes, francuski, njemacki ili cak ruski su bili jedini strani jezici na programu)
naravno sto ranije to bolje
ovdje u svim skolama engleski je obavezan od 3-og, a od 7- jos treci jezik se dobiva

a vecina djece ga uci onako kao sto vodu pije

moja kci od 8 g. prica, cita i pise tecno svedski i hrvatski, a engleski ima velik fond rijeci, sto je pokupila onak usput, bez da je neko uci, cist jer joj je zabavno
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:11   #10
Question

Mozda glupo zvuci ali pitanje je da li bas treba uciti engleski.

Engleski je bitan i o tome nema price. Medjutim broj osoba koje %-ualno pricaju engleski kao maternji smanjuje se iz dana u dan.
Najbitniji razlog je da se ne radja puno djece u zemljama englesko govornog podrucja kao u drugima. Kalifornija kao najmnogoljudniji dio US nema vise vecinu koja govori engleski.
Dalje engleski nije vise vecinski na internetu ( bio je do prije 1 god).
U razlicitim periodima su razliciti jezici bili vodeci ali su i nestajali s pozornice vodecih. Isto ce se desiti jednog dana i sa engleskim.
Najbitnije za ovu pricu je kad ce se to desiti. Mislim da nece u sledecih 30 pa i 40 g ( mozda ni 100) ali ovdje se vodi rasprava o djeci koja su 7 godina stara ( mlada) i koji ce tek za 60 g u mirovinu. Sto ako se probude jednog dana i vide da nisu aktuelni.
Ja sam godinama ucio ruski i nije mi krivo ni sekunde.
Njemacki je do prije 10 g bio vodeci strani jezik na nasim podrucjima. Njemacka ekonomija je najjaca u Europi i to se moze opet desiti.
Bez obzira na sve dijete od 7 g ne zna bas puno o zivotu tako da ipak roditelji trebaju da donesu pravu odluku koja je po meni: Strani jezici jos u vrticu.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:21   #11
Svi znamo kako djeca upijaju strane rijeci i lako"slome jezik " a najbolje uce kroz igru .
Zato strani jezik u prvom razredu ne treba da bude obavezan niti da se djeca ocjenjuju nego da ga uce u opustenoj atmosferi tipa "igraonica" .

Djeca jesu u skolama opterecena i od silnih obaveznih predmeta oni malo toga stvarno nauce .Samo mali procenat djece zna oko 80 % od onoga sto je predvidjeno planom i programom .

Dijete nekada prema necemu obaveznom stvori averziju i onda od toga nema nista .

Neka uce kroz igru i efekat ce biti puno bolji .
Zedj vatre is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:23   #12
u mojoj firmi odnedavno surađujemo s konzultantima iz različitih zemalja, a među njima prevladavaju ljudi s njemačkog govornog područja.... unatoč tome, službeni jezik kojim se sporazumijevamo s njima je engleski

mislim da će još dugo biti tako... i mislim da naša djeca neće ni za 20, 30 ili 50 godina požaliti ako od samog početka školovanja uče baš taj jezik... i, što je najvažnije, neće se kao mnogi naši političari i poslovni ljudi, koji kontaktiraju sa strancima, sramotiti svojim "engleskim" jezikom koji je toliko loš da se vjerojatno srame i oni sami, a sigurno se srame oni koje vani zastupaju... a ne znaju ni jednu poštenu rečenicu reći kako treba

a ako netko smatra da će neki drugi jezik prevladati, zašto ne bi svojem djetetu omogućio da, uz engleski, uči još koji strani jezik? ja se, recimo, ne bih uopće žalio kad bih, uz engleski, znao i njemački, francuski ili španjolski jezik... i jednog dana, kad dođe vrijeme za to, vjerojatno ću i svojoj djeci omogućiti da, uz engleski, izaberu bar još jedan strani jezik kojeg će učiti i naučiti
__________________
knock, knock, knocking on the heavens door
softic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:24   #13
el mariachi

moj sin je još u vrtiću učio engleski... kolko je naučio otom - potom... škodilo mu nije. engleski se koliko je meni poznato koristi najviše u međunarodnoj komunikaciji... a uz njega bilo koji drugi strani jezik (jedan ili više) mislim da nikako ne može štetiti....
Kako mi se čini danas je znanje engleskog jezika normalno, i uglavnom te pitaju uz engleski koji još strani jezik znate (barem kod mene u firmi).
Kako će se stvar odvijati za 50 ili više godina, koji će jezik onda biti najzastupljeniji.... uvijek stigne učiti i drugi strani jezik kroz školovanje.
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:24   #14
Pa ne treba bit engleski, bilo koji strani jezik ce im dobro doc.
Ja ne bi imala nista protiv ni da mi djeca nauce spanjolski ili kineski. Cine mi se kao jezici koje bi bilo dobro znat.
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:27   #15
Quote:
Zedj vatre kaže:

Neka uce kroz igru i efekat ce biti puno bolji .
... pa upravo tako je i zamišljeno.... kao igraonica
mimoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 15:35   #16
Da nabacim jos jednu stvar koja mozda nije bitna za onu djecu koja se sluze sa vise jezika.
Djeca politicara u Haagu govore 4-5 jezika sa 8 godina. Specijalne metode , roditelji imaju love , svi govore reazlicite jezike itd. Dakle djeca koja govore vise( ili razmisljaju na vise) jezika od 1 ili 2 teze mogu da apstraktno misle. Ali ne moze se sve imati. Inace generalno govoreci 1 strani jezik se moze izgovarati perfektno ako se krenulo uciti do 17-18 g. Stvar je u tome da se vilica razvija do tog perioda. Inace "svjetski rekord " koliko jedna osoba prica stranih jezika je bio 36 jezika prije 15 godina. Neko mi rece da je sada preko 60 ali informacija nije sigurna.
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 16:12   #17
Nisam ni znala sa svojih jedanaest godina gdje ce me dovesti moj prvi sat engleskoga.

Poslo mi je odlicno, uvijek same petice, pa onda jezicki smjer, pa diplomirala anglistiku.

E onda se desilo veliko sranje zvano rat.

A onda se desilo jos nesto (sranje or not.....) - dosla je medjunarodna zajednica u ogromnom broju u moj grad i zemlju i zaposlila veliki broj nas lokalaca koji znamo engleski.

Rezultat: Na osnovu te male stvari - mog znanja engleskog i diplome iz engleskog (za koju su mi prije rata govorili da mogu s njom guzicu obrisat), ja sam bogata osoba!

Uzasno je sto je bio rat, ali hocu samo reci da se maltene sve materijalno sto imam zasniva na toj relativno maloj stvari koja se zove dobro poznavanje engleskog.

Nikad se ne zna.
Rajna is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 18:46   #18
Odlicna prica! I ja sam za to da se jezici pocmu sto ranije ucit.
Mi roditelji ne bismo smijeli (barem ne pred klincima) pricati o tezini gradiva koje imaju jer, ti nasi mali klinci od 7 god. koji se prvi put u zivotu suocavaju sa ozbiljnim obavezama nisu svijesni toga dali im je gradivo tesko ili pretesko!
Kako ce koje dijete prihvatiti skolu to je individualno jer su svi jos relativno zaigrani.I ako mi roditelji pred njima stalno kukamo o tezini njihovih domacih radova, jasno je da ce i oni reagirati na nacin "to mi je tesko, ja to ne mogu"
I zato neka im engleskog i njemackog i bilo kojeg drugog.I nek misle da je to jednako vazno kao i matematika!
Zivjeli jezici!
 
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 19:36   #19
Junior pohadja osnovnu shkolu na talijanskom jeziku, dakle od 1. razreda paralelano govori, chita, pishe uchi, rachuna na dva jezika. U 3. je dobio engleski, a u 4. dopunski njemachki jezik. Kad smo bili na krstarenju, zadivio je sve goste na brodu jer je komunicirao na 4 jezika.

Ako ichime ne mozhemo opteretiti dijete to je uchenje jezika. Ja sam ipak da to bude u redovnom shkolskom programu, jer upravo te aktivnosti van nastavne smjene opterecuju i djecu i roditelje. Nema gorega kad morash sve prekinuti i npr. u 17 h voditi dijete na sat njemachkog

Mi smo se dogovorili i naruchujemo profesora u shkolu, dva puta tjedno. To nije neizvedivo, samo se trebate raspitati u Narodnom Sveuchilishtu ~ ili kakogod se to sad zove, organiziraju nastavu vec za 10 polaznika.

Napomenula bih samo da se tako ranim uvodjenjem drugog jezika djeci obichno dogadjaju greshke u pisanju i komunikaciji, pa ukoliko nemate razumijevanje predmetnog nastavnika, mozhe bit problema. Junior je npr. rijech djevojchica chitao tal. - djevojchika i sl. a da nije ishao u tal. shkolu, ne znam koja bi prof. to tolerirala.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2002., 20:06   #20
Koliko znam, "rano učenje stranog jezika" provodi se od 1. razreda kao izborna nastava pa nije obavezno za sve učenike. Jedini je problem što se zahtjeva da grupa ima neki minimalan broj učenika, tako je bar bilo u školi mog sina.

Program ranog učenja razlikuje se od programa učenja istog jezika za 4. razred. Nisu predviđeni ispiti, ocjenjuje se zalaganje ili nešto slično. Ne predstavlja opterećenje za klince i ne može se uopće usporediti s nekim od ostalih obaveznih predmeta.

mimoza, pokušaj se raspitati u Centru za unapređenje školstva ili Ministarstvu prosvjete moraju li baš svi učenici u razredu odabrati rano učenje stranog jezika da bi se to moglo uvesti. Ponekad se izvorne upute dosta netočno interpretiraju u školama.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:22.