Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2017., 11:56   #1
Dokazuje li Astralna projekcija dualizam tijelo-duh

Po našem dobrom običaju digresije u digresiji
i u jednoj širokoj temi kao- što je bitno i zašto je bitno i gdje se skriva bitno
ovdje https://www.forum.hr/showthread.php?t=1010517
mi smo ipak došli do bitnog a to je svijest.

Zato ću ja otvoriti posebnu temu recimo radnog naziva

DOKAZUJE LI ASTRALNA PROJEKCIJA DUALIZAM TIJELO-DUH
pa se prebacimo ovdje

====

Kao uvod ćemo uzeti moj učeni, dokumentirani, činjenicama potkrepljeni, ruhom finog stila pisani post

Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
wand -a što ako neuroznanost (wand) treba čuti neke istine koje joj ne odgovaraju i nitko iz tog polja ne želi čuti ...

wand bi li ti na sebi izveo jednostavan experiment koji ovisno o tvojoj volji i interesu može trajati 5 minuta, 1 sat , 1 dan ili cijeli život

1) pošto si znanstvenik i mislilac i zanima te kao i mene najveći misterij postojanja- svijest valjda ćeš pristati

2) pa krenimo linkovima

3) ovo je wiki o robertu monrou

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Monroe

4) ovo je on na you tube https://www.youtube.com/watch?v=CBii06UyWwY

5) ovo je ultra kratko njegovo otkriće

on je bio biznismen a po svjetonazoru je bio mješavina wanda, addxa i apemanta. tj pametnjaković i materijalist i-ili skeptik- agnostik.
nekoliko večeri zaredom doživio je spontanu astralnu projekciju.astralna projekcija je voljno i-ili spontano odvajanje duha(duše ? , svijesti ? ) od tijela.

dakle on je noću lutao(lebdio ) naokolo , a istovremeno vidio dolje svoje tijelo kako leži i mirno spava.

6) naravno da ga je to zapanjilo

7) naravno da mu ljudi tj krene i wandovi i apemanti u usa nisu vjerovali pa mi moraš odmah reći što ti doživljavaš dok ovo čitaš tj čini li ti se to sf i besmislica i jesi li ikada čuo o ovome ?

8) pa je on kao pravi poduzetnik skeptik koji ne može odbaciti svoje iskustvo osnovao svoj institut koji je s godinama postao istraživački centar fenomena astralne projekcije.

9) o tome ti je pisala nedavno i nea ali sumnjam da je itko to opazio i znao osim moje neznatnosti

10) BILO KAKO BILO ,NJEGOV RAD I RAD NJEGOVIH SURADNIKA JE ČISTI ZNANSTVENI tvrdo kuhani dokumentirani DOKAZ DA JE TVOJA HIPOTEZA KAKO JE 2 KILA MESA (mozak) ISKLJUČIVO odgovorno za fenomen koji zovemo svijest netočna.

naravno mozak je neophodan kao most(INTERFACE) koji povezuje vidljivu i nevidljivu dimenziju postojanja .
dakle tvoja je(materijalistička) pozicija DJELOMIČNO TOČNA


ali da MOZAK SAM PO SEBI i ISKLJUČIVO ON kao 2 kila mesa generira (proizvodi) iscjedak koji zovemo svijest je netočna hipoteza , a kako MOnroe provjerljivo i uvjerljivo dokazuje.

11) Ljubo tvrdi da je fenomenom astralne projekcije došao u kontakt sa ''bićima'' koja su mu objasnila neke stvari

12) krena i wand i apemant tvrdi da ne vjeruju i da je to fantazija

13) ok to je u redu, nije vjerovao ni monroe

14) pa je on smislio izolirane kupole (aparate) i ispitivao što susreću dva lika koji su u astralnoj projekciji .
mjerio je jesu li u astralnoj projekciji i poslije ih neovisno ispitivao što su susreli.

15) ako dakle dvojica neovisno jedan od drugog susreću ista bića i fenomene onda mora da postoji svijet(dimenzija) (polje) koje postoji NEOVISNO o našemen 3 d svijetu
i tako je monroe zadovoljio krenin i apemantov skepticizam u samom sebi

16) na institutu je radio ovaj znanstvenik (NASA fizičar) koji je o tome imao stav kao i ti.

imaš njegov video ovdje https://www.youtube.com/watch?v=fT8LaMrn_MM

a fascinantnu knjigu NA 824 STRANICE o njegovom radu u Monroovom institutu koju naravno imam

https://www.amazon.com/My-Big-TOE-Co.../dp/0972509461

===

Bilo kako bilo astralna projekcija dokazuje uvjerljivo i provjerljivo da je naše tijelo (i mozak) kao jedno auto , a da je šofer i vani(non local ili kako sheldrake kaže morphogenetic field) i unutra(local) mozga



Ti tvrdiš nasuprot tome da auto (mozak/tijelo) vozi samo od sebe tj da je ono samom sebi i šofer i auto samo još ne znamo kako i saznat ćemo.

Ti tvrdiš da kada auto rikne(tijelo umre) da sve stane jer više nema šofera.

Rad Monroa i njegovog instituta kaže da kada auto rikne da auto rikne i stane i crvi ga pojedu ,ali šofer '' odleprša'' i nastani se u drugo auto i opet počinje vožnja

==
e sada ti kako želiš
možeš ovome posvetiti 5 min dok ovo čitaš ,ili 1 dan, ili cijeli život.

your choice

Za one iz budućnosti koji stignu na ovu temu samo da kažemo da je povezana sa temom

zašto je nešto bitno i ona je ovdje
https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post63933909

i postovi o astralnoj projekciji počinju dana gospodnjeg 18.5.2017
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 18.05.2017., 12:47   #2
Quote:
Templarski red kaže: Pogledaj post
Evo kako to ja shvaćam...

Duh je neprestalan i sveprožimajući princip koji bivstvuje u svemu, a unutar čovjeka može biti oživotvoren i iskazan kroz nadahnuće, dok npr. u kamenu, samo biva.

U grubo, ne nastanjuje duh tijelo, već tijelo nastanjuje duh.
Pokušat ću ovo citirano pojasniti.

Dakle smatram da duh nastanjuje Zemlju (zadržat ću se samo na Zemlji) neovisno od čovjeka, ali da ga samo čovjek može oživotvoriti i iskazati kroz nadahnuće, neovisno o kakvoj vrsti nadahnuća se radi. Samim time ovo da duh ne nastanjuje tijelo, već da tijelo nastanjuje duh, potkrepljujem samim činom udaha, prvo posredno, u majčinoj utrobi i potom, neposredno, preko prvog samostalnog udaha i izdaha kroz plač prilikom rođenja.

Znači čovjek nastanjuje dio duha koji mu pripada samom fizičkom pojavom (volumenom). Ako uzmemo našu kožu kao granicu vanjskog i unutarnjeg, biti ću dovoljno hrabar, pa ustvrditi da su oba polupravca jednako nemjerljiva, jer oba naposljetku dolaze do duha, kao takvog. I u jednom i drugom smijeru ubrzo će nam ponsestati matematičke egzaktnosti i u tim višim sverama matematike ona postaje opisna.

Samim time ne smatram da je astralna projekcija proces odvajanja, već proces spajanja, kad naše tijelo (volumen) prestaje biti svjestan svojih stijenki, granica, te se kroz proces disanja stapa sa vanjskim.

Mada u samu astralnu projekciju ne vjerujem, odnosno nisam nadahnut u to zaviriti dublje, nastojao sam kroz ovo što smatram bitnim, nadovezati se na ovo što pitaš.
Templarski red is offline  
Old 18.05.2017., 13:22   #3
Quote:
parsifal kaže: Pogledaj post
DOKAZUJE LI ASTRALNA PROJEKCIJA DUALIZAM TIJELO-DUH
Astralna projekcija je više ezoterični-okultni naziv za izvantjelesna iskustva, ili
out-of-body experience po engleskim, što je termin kojeg je između ostalog sam Robert Monroe kojeg citiraš debelo više preferirao (i popularizirao).

Quote:
Kao uvod ćemo uzeti moj učeni, dokumentirani, činjenicama potkrepljeni, ruhom finog stila pisani post
Da vidimo koliko je on sve ovo što si nabrojao.

Quote:
1) pošto si znanstvenik i mislilac i zanima te kao i mene najveći misterij postojanja- svijest valjda ćeš pristati
Ne mogu govoriti za wanda, ali evo jedan njegov komentar koji negira ovo tvoje boldano.

Quote:
nekoliko večeri zaredom doživio je spontanu astralnu projekciju.astralna projekcija je voljno i-ili spontano odvajanje duha(duše ? , svijesti ? ) od tijela.
Točno je da je on imao takva iskustva, ali time nije otkrio ništa novoga. I znaš zašto je preferirao termin OBE, i zašto ga specifično znanstvenici danas preferiraju? zato jer je neutralan. Za razliku od tvoje definicije, termin ne gura nikakvu specifičnu interpretaciju, samo kaže da je to iskustvo i da ljudi imaju te doživljaje. Dok 'astralna projekcija' pretpostavlja postojanje astrala i astralnog tijela, te time i dualizma ili još gore, pluralizma ako netko misli da čovjek ima nekoliko tijela osim fizičkog i astralnog.

Quote:
7) naravno da mu ljudi tj krene i wandovi i apemanti u usa nisu vjerovali pa mi moraš odmah reći što ti doživljavaš dok ovo čitaš tj čini li ti se to sf i besmislica i jesi li ikada čuo o ovome ?
Možeš nekome vjerovati da najbolje koliko može iz sjećanja opisuje iskustvo koje je imao, bez da vjeruješ u njegovu (doslovnu) interpretaciju toga, što je u ovom slučaju da je njegov um doslovno napustio njegovo tijelo i lebdio naokolo.

Quote:
9) o tome ti je pisala nedavno i nea ali sumnjam da je itko to opazio i znao osim moje neznatnosti
Evo ja sam vidio.

Quote:
ali da MOZAK SAM PO SEBI i ISKLJUČIVO ON kao 2 kila mesa generira (proizvodi) iscjedak koji zovemo svijest je netočna hipoteza , a kako MOnroe provjerljivo i uvjerljivo dokazuje.
Gdje i kako ?

Quote:
11) Ljubo tvrdi da je fenomenom astralne projekcije došao u kontakt sa ''bićima'' koja su mu objasnila neke stvari

12) krena i wand i apemant tvrdi da ne vjeruju i da je to fantazija
Fantazija ili unutarnje generirano iskustvo kao objašnjenje ili jedna od interpretacija sa jedne strane, i doslovno odvajanje duše od tijela kao druga interpretacija sa druge strane. Ono u što svi vjeruju i u što se mogu uvjeriti je da je izvantjelesno iskustvo subjektivno stvarno.

Quote:
15) ako dakle dvojica neovisno jedan od drugog susreću ista bića i fenomene onda mora da postoji svijet(dimenzija) (polje) koje postoji NEOVISNO o našemen 3 d svijetu
Recimo, ljudi koji su u paralizi sna u noći znaju viđati razna 'bića' poput recimo crnih sjena/ljudi, ako vide 'iste' fenomene to znači da su oni objektivno stvarni?

Čudno kako znanstvenici koji istraživaju ovaj fenomen još nisu prešli na parapsihologiju.

Quote:
16) na institutu je radio ovaj znanstvenik (NASA fizičar) koji je o tome imao stav kao i ti.
NASA fizičar, wow. To si imao potrebe spomenuti zašto točno, kao argument iz autoriteta možda?

Quote:
imaš njegov video ovdje https://www.youtube.com/watch?v=fT8LaMrn_MM

a fascinantnu knjigu NA 824 STRANICE o njegovom radu u Monroovom institutu koju naravno imam

https://www.amazon.com/My-Big-TOE-Co.../dp/0972509461
"Čisti znanstveni tvrdo kuhani dokumentirani dokazi" ti se ne objavljuju baš na youtubeu i u knjigama.

Quote:
Rad Monroa i njegovog instituta kaže da kada auto rikne da auto rikne i stane i crvi ga pojedu ,ali šofer '' odleprša'' i nastani se u drugo auto i opet počinje vožnja
Sad još i osim dualizma i reinkarnaciju dokazuju znači?

Empyreus is offline  
Old 18.05.2017., 16:32   #4
ja osobno sam izasao iz svog tijela putem supstance ketamina i sve mi je jasno. inace je supstanca ketamina poznata po tome da facilitira out-of-body experience i ne samo to nego i osjecaj bozanske prisutnosti (osobno svjedocim tome kao ateist i imam niz prijatelja koji tome mogu svjedociti ).

kombinacija halucinogena i ketamina je tek zanimljiva, kada ti izlazak iz tijela zacini trip/gljive pa to jos zanimljivije, pa ne samo da izadjes iz tijela nego se polustopis s nekim predmetom npr. stolom ili stolicom i brijes da si polu covjek polu stol, da ti viri jedna ruka i glava iz stola a ostatak tijela je stol

Quote:
Sub-anaesthetic doses of ketamine may induce feelings of euphoria, dreamy detachment, deep mystical insights, loss of normal time sense, "floating" weightlessly away from one's body-image, and an altered phenomenology of thought. Some users report merging with inanimate objects, vivid "near-death" experiences, extraterrestrial beings and meeting God - or Satan. By common consent, experience of the "K-hole" cannot adequately be captured in words. Ketamine-inspired insights are also hard to integrate into the rest of one's life - not least because the drug induces significant amnesia.
Ketamin se inace koristio kao anestetik ali ispao iz upotrebe na ljudima zbog gore opisanih efekata. Siguran je zdrastveno, metabolizira se i izlazi iz sustava bez problema, za sat vremena si ko nov. Jos uvijek se koristi u veterini.

Ukoliko nisi prosao sve to o cem ja pricam, badava ti ova tema, mozes samo lupetati.

Znam da ne bi trebali reklamirati droge na forumu, ali to je ionako anestetik (pravimo se da pricamo o cuckima), ima prakticki nikakav ovisnicki potencijal... jednostavno, to je anestetik.. centralni... upravo centralna anestezija (blokiranje NMDA receptora) i uzrokuje to da ti se "astralna projekcija" odvoji od tijela. Mozak cijelo vrijeme odrzava projekciju samog sebe da bi planirao aktivnosti/motoriku, kada taj centar izgubi dotok informacija (osjet tijela/misica/koze) projekcija pocne plutati okolo. Zapravo inicijalno se projekcija pomakne gore i unazad (otprilike kao da si otvorio trece oko i gledas na njega!) a potom se moze skroz odvojiti. Cini se da osjet tijela drzi projekciju nize tj. blize podu.... bez osjeta tijela jedino sto drzi projekciju na mjestu je sam vid. Mozak racuna da je tijelo spojeno na oci i pomocu toga usidruje projekciju i formira "sliku"/percepciju da bi to tako izgledalo, ali to ne rezultira bas istom pozicijom kada koristi i osjet tijela. Doslovno ti izgleda kao da ti se pespektiva pomaknula za par centimetara gore i unazad. Vjerujem da se isto stanje moze postici meditacijom i da su stare bude zbog toga zabrijale da malo lebde, a i to trece oko da dolazi od toga. Inace, vrlo je cudno u toj situaciji, jer jos uvijek imas kontrolu tijela ali nemas feedback osjet, pogledati svoje ruke, izgledaju ti udaljenije nego inace, zato jer osjetis da nisu tvoje, pa se autoamtski slaze percepcija kao da su dalje od tebe... sve je to psihonautski vrlo zanimljivo.
addx is offline  
Old 18.05.2017., 16:43   #5
...želiš reći da je to halucinacija...

Postoji li ikoji suvisao (logičan, vrijedan razmatranja) argument da su pojave te vrste nešto 'više' od halucinacija?
- Sizif - is offline  
Old 18.05.2017., 17:59   #6
Quote:
- Sizif - kaže: Pogledaj post
...želiš reći da je to halucinacija...

Postoji li ikoji suvisao (logičan, vrijedan razmatranja) argument da su pojave te vrste nešto 'više' od halucinacija?
(jako žurim pa ću kratko i površno.)

da.
napisao sam ti u mom postu ali ti nisi uopće shvatio i opet po svoju.
dokaz da to nisu halucinacije razvio je monroe.
ako dvojica ljudi susreću istu i svaki put novu pojavu neovisno jedan od drugog
i opisuju u detalje ''bića'' koja susreću
onda očito nisu halucinacije.
dakle nisu oni uzeli travu i osjećali se dobro.

monroe je mjerio
a) da li su ušli u obe
b) neovisno jedan od drugog pitao ih je što su susreli
c) ako su oni neovisno jedan od drugog rekli da su susreli nekog ljubu
koji im je rekao da svest ima 7 sposobnosti onda očito kao detektiv moraš zaključiti

d) ako je jedan sreo ljubu a drugi hegela koji je stalno ponavljao teza+antiteza =sinteza onda nismo sigurni

ali ako oba opisuju detektivu sizifu isti susret onda siszif mora zaključiti

a) da oni uvjerljvo lažu ali moraš otkriti koji im je motiv
b) da stvarno postoji neki entitet ljubo kojeg su oni susreli i koji stalno ponavlja da svest ima 7 sposbnosti i to nisu halucinacije izazvane travom ili lsdom ...

ako ti se halucinacija obraća i komunicira onda to nije halucinacija.

evo ja imam halucinaciju i komuniicram sa nekim entitetom sizif.

DA LI JE SIZIF STVARAN ILI JE ON HALUCINACIJA

KAKO DA DOKAŽEM DA OVO NIJE SAN NEGO JE SIZIF STVARAN
koji argumenti će sizifi i wandovi i krene svih zemalja prihvatiti.

uostalom
ŠTO JE TO STVARNO SIZIFE
ŠTO JE TEBI DOKAZ
i zašto se pišu peticije a ne šesticije ?

__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Old 18.05.2017., 19:39   #7
I sam si naveo mogućnost a.

Ljudi često lažu. Motiv može biti stjecanje pažnje, možda objava neke knjige ili sl. pa onda i zarada, dakle novac...

Dva, neka meni nepoznata čovjeka, čija istinoljubivost mi je sasvim nepoznata pa stoga i potencijalno upitna, rekla su nešto vrlo nesvakidašnje. Jasno da sam skeptičan.

Ovo što je napisao addx mi nekako zvuči vjerojatnije i vjerodostojnije... govorio je svoje osobno iskustvo, a iako ga ne poznajem osim s foruma, rekao bih da ima integritet i zaista ne vidim potencijalni motiv za neko podmetanje priče...

Mislim, ja vjerujem i tebi da si iskren, tj. da vjeruješ u to što pišeš... no to je vjerovanje...

Zadnje uređivanje - Sizif - : 18.05.2017. at 20:24.
- Sizif - is offline  
Old 18.05.2017., 21:47   #8
Sve ove teme koje parsifal otvara se svode na "ima života nakon smrti" spiku.
Bijeli-Druid is offline  
Old 18.05.2017., 22:37   #9
Quote:
Bijeli-Druid kaže: Pogledaj post
Sve ove teme koje parsifal otvara se svode na "ima života nakon smrti" spiku.
Da sam ja tako siguran u to i ja bi vjerojatno morao to objasniti svima
addx is offline  
Old 19.05.2017., 01:00   #10
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Da sam ja tako siguran u to i ja bi vjerojatno morao to objasniti svima
Meni se više čini da je riječ o nesigurnosti koja traži potkrepu u tome da i drugi "moraju" vjerovati u to. Jer jaka vjera se u sebi smije ili žali one koji ne vjeruju. Ili ih smatra djecom. Ili bilo što. Ne traži potkrepu u drugima. Ne mora ih ni omalovažvati ili podcjenjivati. Ako vjeruješ, ili čak štoviše - "znaš", što ti trebaju drugi koji ne vjeruju? To je suština svakog misionarenja, uvjeravanje samog sebe u nešto. Tako misionarski ateisti, s druge strane, sebe uvjeravaju i potvrđuju si da nije onako kako su ih učili i pokušavaju se riješiti "tereta" koje im je zlo društvo i "zli roditelji" natovarilo. Ako im je to natovarilo negdje između druge i četvrte godine, nikad se toga neće riješiti pa onda pokušavaju odlaskom u druge krajnosti, primjerice vrijeđanjem "bića" za koje ni ne vjeruju da postoji.

Ljudska psiha je zabavna.
Bijeli-Druid is offline  
Old 19.05.2017., 01:08   #11
tema je za alternativu
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:25.