Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.02.2007., 00:57   #141
Quote:
grasak iz juhe kaže: Pogledaj post
imam 26 godina, nosim majcino prezime i nemam oca ni na jednom papiru - ne priznaje me da sam njegovo dijete. majka nikad nije htjela izvlacit od njega pare nit ista imat s njime. ja znam da je on prilicno imucan covjek koji ima dvoje skoro pa odrasle djece i zenu, i sto posto sam siguran da je on upravo i moj otac. e sad, kako doci do alimentacije? jesam li prestar za isplatu? (jos uvijek se skolujem, studiram). hoce li sve to sudsko bit jako skupo? ima li smisla uopce zapocinjati borbu? please help
fala
moraš ti i tvoja mama podnijeti tužbu za dokazivanje očinstva pri općinskom sudu,i icentru za scijalnu skrb.
 
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 00:58   #142
Quote:
mackamama kaže: Pogledaj post
moraš ti i tvoja mama podnijeti tužbu za dokazivanje očinstva pri općinskom sudu,i icentru za scijalnu skrb.
ne moze vise nista napraviti jer je prosao rok...
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 01:32   #143
Nisu ovo pitanja za forum, odi kod dobrog odvjetnika koji će za dobru proviziju iskopati nešto.
Ako ti se ne isplati za uzdržavanje dok si redovan student isplatit će ti se kada budu dijelili starčevu imovinu!
dr/iur is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 01:40   #144
Quote:
dr/iur kaže: Pogledaj post
Nisu ovo pitanja za forum, odi kod dobrog odvjetnika koji će za dobru proviziju iskopati nešto.
Ako ti se ne isplati za uzdržavanje dok si redovan student isplatit će ti se kada budu dijelili starčevu imovinu!
Sto mu moze iskopat ? Ako je protekao rok,a ocito jest onda je gotovo.
Pravo na uzdrzavanje traje dok si redovan student (pad godine se ne racuna kao prekid),imas pravo na uzdrzavanje jos godinu dana nakon zavrsetka studija ,a najdulje do 26 godine zivota.
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 15:22   #145
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
99 % sam siguran da je to u pitanju.Polulud sam od ispitnog roka tako da ne odgovaram za onih 1 % Ako jest onda nazalost nema pomoci
Valjda ce uskoro navratiti Vaci ,Katrin ili netko drugi i dati drugo misljenje


budi siguran 100%.do 25.godine je rok.amen
studentica21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2007., 20:16   #146
Napravi DNA test. Test ce dokazati jeli ti otac ili nije. DNA ne laze.
Jackrabbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 08:53   #147
ako taj isti otac koji ne priznaje svoje djete umre, dali njegovo nepriznato djete ima pravo na nasljedstvo iako je testom dokazao da je njegovo djete (poslije 26 g)?
shakti9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 08:57   #148
Quote:
shakti9 kaže: Pogledaj post
ako taj isti otac koji ne priznaje svoje djete umre, dali njegovo nepriznato djete ima pravo na nasljedstvo iako je testom dokazao da je njegovo djete (poslije 26 g)?
ako se dokaže na sudu da je njegovo dijete tad ima pravo na nasljedstvo.... prava bračne i vanbračne djece su izjednačena...
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 10:00   #149
Quote:
-NIK- kaže: Pogledaj post
ako se dokaže na sudu da je njegovo dijete tad ima pravo na nasljedstvo.... prava bračne i vanbračne djece su izjednačena...
A recimo u ovom konkretnom slucaju,prosao je rok za podizanje tuzbe za utvrdivanje ocinstva. Dal osoba moze jos ista napraviti ili je gotovo ?
Listao sam zakon ali nisma uspio naci nista relevantno
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 14:17   #150
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
A recimo u ovom konkretnom slucaju,prosao je rok za podizanje tuzbe za utvrdivanje ocinstva. Dal osoba moze jos ista napraviti ili je gotovo ?
Listao sam zakon ali nisma uspio naci nista relevantno
moze ga jedino traziti dna za analizu, tuzbom vise ne moze nista.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 15:34   #151
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
moze ga jedino traziti dna za analizu, tuzbom vise ne moze nista.
koji on nije obvezan dati ?
Right *?
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:08   #152
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
koji on nije obvezan dati ?
Right *?
nije
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:11   #153
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
nije



ok,jel mi mozes potanko sad objasniti jer sam se igubio u bespucima Obiteljskog
Nije kao otac nije obvezan dati,ili nije kao nisi u pravu
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:15   #154
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post

ok,jel mi mozes potanko sad objasniti jer sam se igubio u bespucima Obiteljskog
Nije kao otac nije obvezan dati,ili nije kao nisi u pravu
mislim da nitko nije obvezan dati svoj dna osim uz nalog ili nesto takvo.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:18   #155
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
mislim da nitko nije obvezan dati svoj dna osim uz nalog ili nesto takvo.
To sam i ja napisao jednom,ali me onda Lara ispravila. Pitanje je bilo dal sud može prisiliti nekoga na DNA testiranje kod utvrdivanja očinstva,i odgovor je bio da sud moze nekome samo naloziti da pristupi testiranju,medutim ukoliko on odbije tada se presumira da je on otac.

Quote:
lara35zg kaže:
rješenjem ga obvezuje na činidbu ali opet otac ako neće može izvrgavati obvezu..

na to je mislio pokretač topica.

U tom slučaju, sud donosi presudu u paternitetskom sporu i to uvijek utvrđujuću (dektaratornu).

Utvrđuje se da je xx otac djeteta.

Cuj maternitetski i patrnetetski sporovi su uvijek sporovi u interesu djeteta tako da se u njima odstupa od osnovnih nekih načela procesnog prava i utvrđuje se (deklarira) da je taj koji nije htio se podvrgnuti testu DNA otac.

E sad ON (ako mu to tako smeta i smatra da nije otac) moze tužiti dijete i osporavati svoje očinstvo ALI samo pod pretpostavkom da u tužbi tvrdi da on nije otac i MORA NAVESTI OCA djeteta čije očinstvo traži da se utvrdi a svoje osporava.

E tada obadva oca idu na testiranje i onaj koji ima DNA kao dijete je djetetov otac, protiv drugog se tužbeni zahtjev odbija.

U biti dođeš na isto..zato se je odmah bolje testirati...
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:24   #156
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
To sam i ja napisao jednom,ali me onda Lara ispravila. Pitanje je bilo dal sud može prisiliti nekoga na DNA testiranje kod utvrdivanja očinstva,i odgovor je bio da sud moze nekome samo naloziti da pristupi testiranju,medutim ukoliko on odbije tada se presumira da je on otac.
da, ali u ovom slucaju je to nemoguce jer se ne moze podici tuzba.
ako tip ode sad kod tog svog tate i pita ga bi li on htio na dna analizu da se utvrdi ocinstvo i tata kaze da nece, nema nacina da ga natjera. a tip si moze presumirati da mu je to tata
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 16:26   #157
Quote:
katrin kaže: Pogledaj post
da, ali u ovom slucaju je to nemoguce jer se ne moze podici tuzba.
ako tip ode sad kod tog svog tate i pita ga bi li on htio na dna analizu da se utvrdi ocinstvo i tata kaze da nece, nema nacina da ga natjera. a tip si moze presumirati da mu je to tata
ma da,ovo je vec otislo u teske teorijske vode ..
hvala na trudu oko objasnjenja
Morski. is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:06   #158
Quote:
morski2 kaže: Pogledaj post
A recimo u ovom konkretnom slucaju,prosao je rok za podizanje tuzbe za utvrdivanje ocinstva. Dal osoba moze jos ista napraviti ili je gotovo ?
Listao sam zakon ali nisma uspio naci nista relevantno
gotovo je... ništa se više ne može...
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 06:06   #159
A zasto bi neko nakon 25 godine bio zakinut za utvrdjivanje ko mu je otac i zakinut za nasljedstvo?

Sta da mu majka onda nije namjerno htjela do 25 reci ko mu je otac?

Ne postoji bas nikakva rupa za tu (po meni logicnu) stvar? (A za neke budalastine postoji milion rupa i zackoljica...)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 09:28   #160
Quote:
M@3X kaže: Pogledaj post
A zasto bi neko nakon 25 godine bio zakinut za utvrdjivanje ko mu je otac i zakinut za nasljedstvo?

Sta da mu majka onda nije namjerno htjela do 25 reci ko mu je otac?

Ne postoji bas nikakva rupa za tu (po meni logicnu) stvar? (A za neke budalastine postoji milion rupa i zackoljica...)
možda bi se mogao složiti s tvojim razmišljanjem ali ima i logike da ima ograničeni rok...

a to je "pravna sigurnost"... tako je za sve pravne stvari predviđen određeni rok zastare kako bi ljudi nakon proteka vremena bili sigurni i bez strepnje da će ih pogoditi nekakav "grijeh" iz daleke prošlosti... a zašto? jer npr. nakon 10 ili 15 godina ići nekoga kažnjavati za npr. nanošenje tjelesnih ozljeda nema smisla jer je već to "druga" osoba, živi na drukčiji način, možda se vež oženio ima 5 djece, otišao je u australiju itd. a žrtva je već to i "zaboravila" i sl... itd.... (iznosim ugrubo i primjerice)...

ovdje nitko nikoga ne priječi da sam istraži tko je otac i da pronađe takvu osobu ali su zastarjela sva eventualna potraživanja i prava prema takvome ocu a koji, primjerice, uopće i ne mora znati da je prije 25 godina postao otac...
u svakom slučaju ništa ne priječi takvoga oca da nakon 25 godina dobrovoljno prizna dijete kao svoje i da mu omogući da bude nasljednik itd...
ali pravni poredak radi razloga tzv. "pravne sigurnosti" nas štiti da ne moramo protekom zakokonom određenog vremena strijepiti da nas ne dohvati neka naša mračna tajna iz prošlosti... s druge strane opet neka zlodjela nikad ne zastarijevaju (npr. ratni zločin) a za neka su rokovi zastare jako dugi (20 i više godina i sl)... nadam se da nisam pretjerao s dužinom posta i da sam bar malo razjasnio zašto postoji zastara...
-NIK- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:35.