Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2015., 16:06   #2001
[QUOTE=misty marie;53322347]Ako je direktor davao pozajmicu firmi, zatvori dio pozajmice. Ako je platio neki račun za firmu svojim novcima, prebij s tim. Ja sam jednom zatvorila obvezu po putnom nalogu. Nije baš po pe-esu, ali šta ćeš. Ako nemaš ništa od toga, moraš mu ili napraviti ugovor o pozajmici i obračunat kamatu, ili obračunat plaću u naravi. Ne znam za drugi način...[/QUOTE

da pošto je kupovao privatnom karticom za firmu mogla bih to tako onda prebiti...
jel mi možeš molim te napisati primjer kako bi to proknjižila (malo sam nova u tome pa se bojim da neš ne spetljam) hvala ti

Zadnje uređivanje tammy123 : 19.02.2015. at 16:19.
tammy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 16:47   #2002
Quote:
da pošto je kupovao privatnom karticom za firmu mogla bih to tako onda prebiti...
jel mi možeš molim te napisati primjer kako bi to proknjižila (malo sam nova u tome pa se bojim da neš ne spetljam) hvala ti
kad je kupio to nešto za firmu i platio privatnom karticom, vjerojatno si knjižila taj račun
22.. dobavljač P
14.. pdv D
4... trošak D

onda si zatvorila dobavljača jer mu je direktor platio svojom lovom
22.. dobavljač D
26.. obaveza prema zaposleniku P

sad ti stoji obveza da moraš vratiti zaposleniku taj iznos.
onda ti dođe izvod gdje je naplaćeno gorivo za privatni auto, pa knjižiš izvod
10.. žiro P
26.. obaveza prema zaposleniku D

možda nije izvod, već račun kartične kuće, ali princip je isti
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 17:31   #2003
Bok cure, pomagajte:

za jednog djelatnika uplačujem 1/3 plaće npr.1000 kn na redovni račun a
2/3 plaće na zaštićeni račun 2000 kn
dobili smo od str.banke aktiviranje administrativne zabrane , izjavu o suglasnosti o zapljeni plaće koja ima učinak rješenja o ovrsi čl.178.st.1 ov.zakona.
navodi se uplata na potpuno novi žiro račun banke niti redovni niti zaštićeni.
sta da radim, na koji način raspodijeliti plaću i na koji račun?
hvala
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 20:36   #2004
to što si dobila je ovrha na plaću jer je radnik digao kredit. Kako je uopće moguće da je radnik digao kredit ako ima ovrhu na svim novčanim sredstvima? Tu nešto ne štima.

Stoga im lijepo odgovorii da radnik već ima ovrhu na svim novčanim sredstvima, da postupaš u skladu s tim i da tu ovrhu nisi u mogućnosti provodit u ovom trenutku i da ju stavljaš na čekanje.
(hint: pozovi se na odgovarajuće članke Ovršnog zakona)

Napomeni im, (iako oni to jaaako dobro znaju) da su prema Ovršnom zakonu slobodni promjeniti sredstvo i način ovrhe.
Pa nek i oni idu ovrhom na sva novčana sredstva.

Doduše, ne bi se čudila da je upravo ta banka pokrenula ovhu na svim novčanim sredstvima, nisu zadovoljni dinamikom plaćanja, pa sad idu pritiskom na poslodavca i šalju tebi na provođenje vjerodostojnu ovršnu ispravu.

Budi spremna na to da ćeš se sa dotičnom bankom još neko vrijeme dopisivati
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 21:12   #2005
Hvala ti Darsey!
Znaci ostaje kao i do sada , redovni 1/3 , na zasticeni 2/3.
(Uz dopis banci ). Jesam dobro shvatila?
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2015., 21:38   #2006
Da, dobro si shvatila.

I pozovi tog radnika na razgovor. Reci mu što se događa sada kad mu sve ono što je na sve strane potpisivao dolazi na naplatu.
Pojedinci su se zadužili preko svake razumne mjere, sklapali ugovore na sve strane, niš nisu plaćali i moraju biti svjesni da su sami odgovorni za obaveze koje su preuzeli.
Neka gospon digne lovu sa zaštićenog računa i neka svaki mjesec od toga plati kredit koji je (tko zna uopće kako) digao u banci.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 00:44   #2007
Hvala ti puno Darsey.
latica7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 10:58   #2008
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
kad je kupio to nešto za firmu i platio privatnom karticom, vjerojatno si knjižila taj račun
22.. dobavljač P
14.. pdv D
4... trošak D

onda si zatvorila dobavljača jer mu je direktor platio svojom lovom
22.. dobavljač D
26.. obaveza prema zaposleniku P

sad ti stoji obveza da moraš vratiti zaposleniku taj iznos.
onda ti dođe izvod gdje je naplaćeno gorivo za privatni auto, pa knjižiš izvod
10.. žiro P
26.. obaveza prema zaposleniku D

možda nije izvod, već račun kartične kuće, ali princip je isti
hvala ti puno na pomoći.....
tammy123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2015., 11:46   #2009
Question

Quote:
GROZD23 kaže: Pogledaj post
Molim pomoć, sa skladišta veleprodaje je direktor(vlasnik) uzeo materijal za sebe. To su izdatnice za vlastitu potrošnju.
Moje knjiženje izgleda ovako: roba u skl. 1000 P
reprezentacija 30% D 300 D
70% D 700 D
PDV u izd.rn. 250 P
i na razredu 4 PDV na rep.100% nepriznat 250 D

Da li je to ispravno?
zna li netko
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 15:28   #2010
Radim provjeru knjiženja iz prošle godine pa ako može komentar na koji način vi knjižite ove stvari, sve su sitnice oko kojih se dvoumim jesam li na dobra konta knjižila:
1. Račun od hotela, razdvajate li boravišnu pristrojbu od noćenja ili sve stavljate na konto troškova noćenja?
2. Nabavka antivirusnog programa licenca za korištenje za 1 godinu?
3. Nabavke tipkovnice, miša, memorijskih kartica i drugih dijelova za računalo?
4. Nabavke vodokotlica, brava, utičnica, baterija ...
5. Sudjelovanje na konferencijama? troškovi promidžbe ili obrazovanja?
6. Vodite li evidenciju sitnog inventara?
goca25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 16:17   #2011
1. Ne razdvajam. Sve knjižim na trošak noćenja na službenom putu.
2. Nemam taj slučaj, al da imam direktno bih knjižila negdje na trošak.
3. Direktno na trošak. Čemu komplicirati oko knjiženja stvari kojima je vijek trajanja jako kratak.
4. Isto knjižim na trošak, nema potrebe komplicirati analitiku do besvjesti.
5. Nemam sudjelovanja na konferencijama pa ne znam. Imam seminare i radionice i to knjižim na obrazovanje.
6. Vodimo evidenciju sitnog inventara za sve ono što računovodstvene politike tvrtke kažu da se vodi. (to sve ovisi o djelantosti ...) Sigurno neću svaki čekić i kliješta vodit na sitnom inventaru, ali ubodnu pilu/motornu pilu.. i sve ono što ima garanciju od minimalno dvije godine vodim na sitnom inventaru. (velika većina alata danas ima višegodišnje garancije, prema našim politikama, sitan inventar je sve ono što ima garanciju min. 2 godine).

Npr. usisivač, nabavne vrijednosti 800 kuna je sitan inventar jer ima garanciju od nekoliko godina, dok ljestve, približno iste nabavne vrijednosti, nisu sitan inventar(knjiže se direktno na trošak) jer nemaju garanciju. Ali to su računovodstvene politike u našoj firmi. Vi možete procjeniti drugačije.

Nemojte si komplicirati knjiženja analitkom. Od jedne tipkovnice, miša, utičnice i slično zaista ne očekujete da će trajati vječno, a trošak nabave je zanemariv.
Zamjena vodokotlića je tekuće održavanje. Definitivno novi vodokotlić neće povećati tržišnu vrijednost objekta, jednako kao i nova slavina, sijalica, brava ili otirač na ulazu.
Voditi takve stvari u sitnom inventaru je potpuno nepotrebno za većinu tvrtki, pogotovo ako se radi o nečemu što se i ovako promijeni svako toliko.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 20:09   #2012
Molim vas za pomoć!! početnik sam u knjigovod. pa dok sve pohvatam... Uglavnom, radi se o taxi prijevozu koje je d.o.o i normalno posluje, ali mijenja vlasnika, tj.prodaje se ali ostalo ostaje sve isto naziv, licenca oib ali se mijenja vlasništvo..Novi vlasnik za njega će platiti npr. 100,00 kn... Kako to proknjižiti knjigovodstveno? Puno hvala na odgovoru!
MARY2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2015., 23:12   #2013
U nedoumici sam glede knjizenja troskova prijevoza robe, pa nek mi netko pomogne riješit dilemu.

Znaci, na određenim računima dobavljača kao usluga naveden prijevoz kojeg odma prilikom izrade kalkulacije ukljucim u zavisni trosak nabave i smanjim maržu.

Međutim što sa onim računima koji naknadno dođu od Lagermaxa i ostale kompanije. Znaci po HSFI ih moram ukljucit u trošak nabave. Ako mi je roba prodana trebala bi stornirat knjizenu 410 i prebacit na 710, a ako nije trebala bi stornirat maržu. E sad da znam koju je robu Lager dovezao to mi u specifikaciji ne stoji, niti mogu znat jel roba koja se prevozila prodana.

Koje knjiženje bi bilo najpovoljnije u ovom slucaju?
ladak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 12:28   #2014
račun za servis osobnoga automobila koji je na vlasniku obrta, i u samom obrtu, i koji glasi na ime obrta, u potpunosi porezno priznat,ili 70%? Molim pomoć. Hvala puno :klap:
anneanonimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2015., 16:45   #2015
Quote:
anneanonimus kaže: Pogledaj post
račun za servis osobnoga automobila koji je na vlasniku obrta, i u samom obrtu, i koji glasi na ime obrta, u potpunosi porezno priznat,ili 70%? Molim pomoć. Hvala puno :klap:
ako ne obračunavaš plaću u naravi 70%
Miaana is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 13:36   #2016
PDV nije obračunat temeljem člana 22.

Pozdrav,
Molim za informacije po pitanju slijedećeg.

Na knjiženje zaprimljen račun za mobitel, te stoji PDV nije obračunat temeljem čl.22 Zakona o PDV-u. Dobavljač se isključivo bavi elektronikom, a koliko vidim, čl.22 ZoPDV vezan je uz hranu i piće...
Istog kontaktiram, te kaže da su mu tako posložili fiskalnu blagajnu programeri.

Reko je da je taj natpis "samo" trebao značiti da nije u sustavu pdv-a, jer spada u male poduzetnike.
Nisam htjela dalje savjetovati, no smatram da je riječ o čl.90, st.2 Zakona o pdv-u.

Hvala!!!!
__________________
.... šta će didu ajfon?
silverado610 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 14:09   #2017
Quote:
silverado610 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
Molim za informacije po pitanju slijedećeg.

Na knjiženje zaprimljen račun za mobitel, te stoji PDV nije obračunat temeljem čl.22 Zakona o PDV-u. Dobavljač se isključivo bavi elektronikom, a koliko vidim, čl.22 ZoPDV vezan je uz hranu i piće...
Istog kontaktiram, te kaže da su mu tako posložili fiskalnu blagajnu programeri.

Reko je da je taj natpis "samo" trebao značiti da nije u sustavu pdv-a, jer spada u male poduzetnike.
Nisam htjela dalje savjetovati, no smatram da je riječ o čl.90, st.2 Zakona o pdv-u.

Hvala!!!!
Sve što ste rekli je tako,a programer je ipak trebao pratiti izmjene i staviti ispravan članak ili ga je poduzetnik trebao na to upozoriti. Nekad je bilo čl.22,ali već dugo nije.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 18:10   #2018
Poštovani, lijepi pozdrav. Zanima me knjiženje revolving kartica. Za dio novca je plaćena roba dobavljačima-imamo R1, a dio je dignuta gotovina i plaćena roba za koje nemamo nikakvih računa. Stigao je izvadak iz banke gdje piše koliko je plaćeno karticom, koliko dignuto gotovine, kolika je kamata i za koliko će se kuna teretiti žiro račun. Molim pomoć kako to sve proknjižiti.
jelena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2015., 10:09   #2019
Quote:
jelena333 kaže: Pogledaj post
Poštovani, lijepi pozdrav. Zanima me knjiženje revolving kartica. Za dio novca je plaćena roba dobavljačima-imamo R1, a dio je dignuta gotovina i plaćena roba za koje nemamo nikakvih računa. Stigao je izvadak iz banke gdje piše koliko je plaćeno karticom, koliko dignuto gotovine, kolika je kamata i za koliko će se kuna teretiti žiro račun. Molim pomoć kako to sve proknjižiti.
Za dio plaćene robe dobavljačima zatvaraš 2200, za dignutu gotovinu pogledaj da li imaš gotovinske materijalne troškove koje možeš pokriti i da njih zatvoriš. Ako nemaš dovoljno materijalnih troškova ja bih stavila na posudbu direktoru. A plaćenu robu za koju nemam račune,ne mogu ih nabaviti ili stranka ne donese na moj zahtjev knjižim na nepriznati trošak koji na kraju godine uvećava poreznu osnovicu za plaćanje poreza na dobit.
Ako netko radi drugačije nek se nadoveže,pa da i ja čujem da li je to ok tako.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2015., 18:29   #2020
hvala :)

Nova sam u svemu
Imam klijenta, od 01.01.15. je izašao iz Pdv-a.
Obrtnik, nema radnika, nije paušal.
15.01. mu je plaćen račun (15000kn) koji je izdao u 12mj.kad je bio u PDV-u.
Dal sad moram na temelju toga predati pdv za 1.mj iako nije u sustavu i platiti te 3000kn (biti će toga još tokom godine, zakašnjelih plaćanja )
Drugo pitanje, imam Synesis, za njega pošto više nije u PDV-u, dovoljno mi je knjižiti sve (i prihode od prodaje) kroz primitke i izdatke, i to je sve?
Hvala
Astrid & Co. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:08.