Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2015., 08:42   #121
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
U maju i junu 1941. bilo je 91.preleta njemačkih izvuđačkih aviona. Staljin je zabranio otvaranje vatre iz protuavionskih oružja.Da se "ne provocira agresija neprijatelja"! Staljin se uvukao u mišju rupu,nije se usudio da učini bilo što i zapreti Wehrmachtu,poput Kennedy-ja, 1962. kad su SSSR brodovi sa raketnim rampama krenuli put Cube!
Da, Staljin je zabranio rušenje njemačkih izviđačkih aviona jer da je bio srušen jedan jedini danas bi učili u školi da je SSSR izazvao Njemačku i da je Staljin agresor a ne Hitler.
Prije nekoliko godina povjesničar Arsen Martirosjan je izdao fantastičnu knjigu, čijeg se naslova u ovom trenutku ne mogu sjetiti, u kojem optužuje ministra obrane Timošenka i načelnika glavvnog štaba Žukova za katastrofalan početak rata. Odluku o općoj mobilizaciji Staljina od 16. 6 . zadržavali su i nisu na vrijeme poduzeli potrebne protumjere a branili su se na takav način koji se ne može nazvati do li izdaja. Timošenko je ubrzo smijenjen a general Pavlov je strijeljan krajem 1941. Smatra se da je Pavlov zavrbovan za vrijeme španjolskog građanskog rata.
Parodoksalno je da su Njemci najbrže napredovali gdje je bilo najteže, naime u Bjelorusiji. Bjelorusija je puna šuma i imala je samo 2-3 uske ceste, koje su vodileprema Moskvi, tako da je prodor Njemaca tu bilo najlakše zaustaviti. Martirosjan smatra da su i Žukov i Timošenko bili u nekom dosluhu s nacistima a Hitler je računao da će Staljin biti svrgnut.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 08:45   #122
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
A tko ste Vi da odrrđujete koji su povjesničari vjerodostojni, a koji ne. Po Vama su vjerodostojni povjesničari, koji već u startu imaju zadaću da oblate Staljina. Meni se smuči kad čitam Conqesta (na platnom spisku špijunskih službi) ili Monteforea, čije stranice vrve od falsifikata, lažnim brojkama o nevinim žrtvama itd.
Ne moraš da čitaš Monteforea, ali možeš da čitaš brdo drugih ruskih izvora, koji su malo objektivniji od konspiracionista, anti-semita, onih koji negiraju holokaust i slično. Za Katinski masakr je, inače, mnogo više kriv Berija nego sam Staljin, koliko je meni poznato.

Quote:
Autori koje spominjem nisu komunisti, skoro svi su vjernici i njihovi pretci nisu imali nikakvu rukovodeću ulogu, niti su bili represirani za doba Staljina.
Autori koje ti spominješ imaju mnogo drugih problema od Katinskog masakra, ali ne bih se previše bavio njima. Problem je što su oni sami živeli u komunizmu koji je uglavnom do 1991 negirao Katinski masakr, odnosno sovjetsku umešanost u sve to. 50 godina je sovjetska vlast na sve moguće načine vršila propagandu, i to vrlo dobru, kako bi prikrila razne svoje promašaje, zločine, itd. Koristili su naučnike, istoričare, sve što su mogli. Sad, to da oni uopšte nisu umešani u Katinski masakr, malo mi je teže to poverovati. Po meni, pre su oni sarađivali sa Nemcima ne bi li ubili poljsku inteligenciju, jer ni jednima ni drugima Poljaci nisu odgovarali.

Quote:
Po čemu je Vama Putin relevantan. Zato što je predsjednik države.
Kao što je Staljin bio predsednik države. One iste koja je pokušala da zataška sve svoje promašaje, zločine, itd. Nije Putin relevantan, ali je zanimljivo da on ima informacije i zna nešto što mi ne znamo. Ne verujem da bi on dozvolio ljagu na Rusiju i SSSR ukoliko tu zaista nešto ne smrdi.

Quote:
A Staljin je u 5. mjesecu 1941 po prvi puta postao premijer a bio je i gen. sekretar partije i vrhovni zapovjednik armije. Da je Putin bio na vlasti Hitler bi za 7 dana sijedio u Kremlju. I on je toga svijestan.
To uspoređivanje Staljina i Putina je smejurija.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 09:00   #123
Staljin

Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
1) A ti zreo za sankcije !

2) Nije bio paranoik ?! Pobio je ili smenjivao najbolje generale,samo zatošto nisu dozvolili da ih diletant i bivši pljačkaš banaka uči poslu u kojem su imali najveću moguću kompetenciju. Ubio je Tuhačevskog,najsposobnijeg među njima,a mjesec dana nakon početka invazije, za koju je do zad- njeg dana tvrdio da je neće biti,osudio je na smrt komandanta Zapadnog fronta Pavlova,njegovog načelnika generalštaba i gomilu generala! I pobio ih na smetlištu istog dana! Samo zato, da bi se spasao sopstvene odgovornosti za nespremnost vojske.I da zastraši eventualne kritičare!
Samo je vjerovao Vorošilovu i Buđavom - priučenim generalima!
Pobio je i sve sposobne političare,posebice one sposobnije od njega!

Čak ni Hitler nije ubijao svoje generale bez pravog razloga.

3) Da, nikakav strah nije vladao za vreme Staljina. NKVD bio dovoljan.
Daj se malo smirite. Nemojte se igrati diagnostičara, prepustite to psihijatrima i psiholozima. Staljin je bio normalan, da nije mogao biti normalniji.
Tuhaćevski je bio nesposoban general, koji je doživio katastrofalan poraz 1918. kod Varšave i "istakao" se je u gušenju ustanka tambovskih seljaka 1921. g. upotrebljavajući kemijsko oružje.
Strijeljan je zbog izdaje i tajne suradnje s nacistima. Materijale o suradnji Staljin je dobio je od čehoslovačkog predsjednika Beneša. Tuhačevski, taj miljenik zapadnih povjesničara, bio je izrazito ambiciozan ali i vrlo netalentiran. Bio je naočit i imao aristokratski izgled ali kao čovjek je bio hulja i izdajica.
Staljin je strijeljao generala Pavlova zbog izdaje budući da je zavrbovan za vrijeme Španjolskog građanskog rata. Paradoksalno je da su Njemci najbrže napredovali u Bjelorusiji(gdje je bio zadužen Pavlov) gdje je bilo najteže napredovati, jer je to područje gustih šuma, sa samo dvije uske ceste, koje su vodile u pravcu Moskve.
Sasvim suprotno onome što Vi kažete, Staljin je bio vrlo blag prema generalima, koji su zbog katastrofalnog početka rata, masovno davali ostavke. Staljin bi svakome kazao: "Ja sam taj koji smjenjuje, nemate pravo davati ostavke".
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 09:18   #124
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Ne moraš da čitaš Monteforea, ali možeš da čitaš brdo drugih ruskih izvora, koji su malo objektivniji od konspiracionista, anti-semita, onih koji negiraju holokaust i slično. Za Katinski masakr je, inače, mnogo više kriv Berija nego sam Staljin, koliko je meni poznato.

Za tebe su dobre knjige one koje blate Staljina, kao one od Volkogonova i Radzvinskog. A što se tiče Katyna, na falsifikatu, koji imaš na anglosaksons. Vikipediji, Berija je jedini bio protiv navodnog masakra u Katynu



Autori koje ti spominješ imaju mnogo drugih problema od Katinskog masakra, ali ne bih se previše bavio njima. Problem je što su oni sami živeli u komunizmu koji je uglavnom do 1991 negirao Katinski masakr, odnosno sovjetsku umešanost u sve to. 50 godina je sovjetska vlast na sve moguće načine vršila propagandu, i to vrlo dobru, kako bi prikrila razne svoje promašaje, zločine, itd. Koristili su naučnike, istoričare, sve što su mogli. Sad, to da oni uopšte nisu umešani u Katinski masakr, malo mi je teže to poverovati. Po meni, pre su oni sarađivali sa Nemcima ne bi li ubili poljsku inteligenciju, jer ni jednima ni drugima Poljaci nisu odgovarali.

Na Nirnberškom sudu za Katyn su okrivljeni Njemci a ne Rusi. Katyn nije bio interesantan za Ruse jer je to bila svršena stvar. Njemci su pobili oko Smolenska oko milijun sovjetskih građana, pa bi valjda morali stalno plakati o toj šačici Poljaka, koje su također likvidirali Njemci.


Kao što je Staljin bio predsednik države. One iste koja je pokušala da zataška sve svoje promašaje, zločine, itd. Nije Putin relevantan, ali je zanimljivo da on ima informacije i zna nešto što mi ne znamo. Ne verujem da bi on dozvolio ljagu na Rusiju i SSSR ukoliko tu zaista nešto ne smrdi.

Putin, kao i svi njegovi prethodnici demoniziraju Staljina, jer je Staljin imao fenomenalne rezultate a Putin nema nikave. Da je Putin patriot ne bi obje njegove kćeri živjele i studirale u Nizozemskoj niti bi Duma bila leglo pete kolone. Staljinovi sinovi su od prvog dana bili na prvoj liniji bojišnice a o nekom studiranju u stranoj zemlji nebi bilo ni pomisla. osim toga Staljin nikad ne bi bombardirao državu (Sirija) koja je tisućama kilometra udaljena od njegove domovine. A Putin svojim zemljacima na Donbasu šalje samo humanitarnu pomoć i zaustavlja ih u prodoru prošle godine da se oslobode ukrajinskog jarma mirom u Minsku.



To uspoređivanje Staljina i Putina je smejurija.
Da za tebe je to uspoređivanje smijurija, jer svaka usporedba je porazna po Putina. Kad je Staljin umro, usprkos neviđenih razaranja ekonomija je u tili čas bila druga na svijetu, Rusi su vodeći u kompjuterima, imaju prvu atomsku stanicu za miroljubive svrhe na svijetu, prvi razarač leda, prvu hidrogensku bombu i svugdje su prvi ili drugi. Država nema ni rublja duga.
Putinova država je korumpirana država, s visokom stopom inflacije i nezaposlenosti, uništenom industrijom i selom, ljudi traže utjehu u alkoholu i drogama.

Zadnje uređivanje marder : 12.10.2015. at 09:57.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 09:26   #125
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
U maju i junu 1941. bilo je 91.preleta njemačkih izvuđačkih aviona. Staljin je zabranio otvaranje vatre iz protuavionskih oružja.Da se "ne provocira agresija neprijatelja"! Staljin se uvukao u mišju rupu,nije se usudio da učini bilo što i zapreti Wehrmachtu,poput Kennedy-ja, 1962. kad su SSSR brodovi sa raketnim rampama krenuli put Cube!
Da, Staljin je zabranio obaranje njemačkih izviđačkih aviona, jer da je srušio jedan jedini, Hitler bi imao izgovor za agresiju i danas bi u školi učili da je krivac za rat Staljin.
Zar Vam nije jasno, vama antistaljinistima, da svaki potez Staljina tumačite da ga ocrnite. Nemate empatije, ne znate se uživiti u to doba, kad je SSSR bio jedina socijalistička zemlja okružena neprijateljski raspoloženim kapitalističkim zemljama, koje su se nadale dokopati se njegovih ogromnih resursa a ujedno uništiti socijalizam kao alternativu.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 09:44   #126
Quote:
Momak 90 kaže: Pogledaj post
Pa Staljin je ipak žrtva Hitlerova napada. On nije očekivao rat 1941. kao ni Roosevelt. Vjerovao je Hitleru.

Staljinova najveća zasluga u ratu su bitka kod Moskve i bitka kod Kurska. Prvo zato jer je ostao i dao političku potporu ratnim naporima obrane glavnog grada. Da je pobjegao branitelji bi popustili. U drugom slučaju dao je generalima da prave 8 linija obrane, tj. duboku obranu i tako su zaustavili njemačku ofenzivu. Staljin je s vremenom slušao generale, Hitler nije.
Staljin je znao da će biti napadnut. Odluka o napadu na SSSR, plan Barbarossa, donesen je u 11. mjesecu 1940 i za dva tjedna materijali su već bili na Staljinovom stolu. Sam napad je Hitler odlagao više od dvadesetak puta.
Staljin se je perfektno pripremao za rat i imao je daleko više tenkova i avijacije a kasnije je imao i "kaćuše", neke vrste raketa. Mora se imati u vidu da to nije bila borba samo protiv Njemaca. Sve tvornice Europe radile su za Hitlera a svaki treći vojnik Wermachta nije bio Njemac. Tu je bilo čak 700.000 tisuća francuskih dobrovoljaca.
Ja bih rekao da su od 10. mjeseca generali slušali Staljina a ne obratno. Njemci su imali vrlo nisko mišljenje o ruskim visokim vojnim licima ali su bili puni hvale za običnog ruskog vojnika. Ustvari, ruski generali su se učili u toku rata, Njemci su imali već puno iskustva.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 15:28   #127
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Da, Staljin je zabranio rušenje njemačkih izviđačkih aviona jer da je bio srušen jedan jedini danas bi učili u školi da je SSSR izazvao Njemačku i da je Staljin agresor a ne Hitler.
.
Idi begaj !

Da je Staljin imao muda ,umjesto što se zavukao u mišju rupu,on bi posle prvih nadletanja izviđačkih aviona upozorio Hitlera, da neće tolerirati naredne povrede svog vazdušnog prostora, da će otvarati vatru i napadati izviđačke avione,da će obustavioti isporuku nafte,žita,rudača i da će Pakt o prijateljstvu 1939.smatrati ništavnim!!! Da hitno traži nastavak Berlinskih pregovora,ili će
odmah poduzeti korake radi sklapanja vojnog saveza sa Zapadom !

p.s. Jel' si čuo prika, za pregovore u Berlinu ?! Znam da nisi,o njima ništ ne
pišu ti tvoji autori, jel' da ?! Pitaj mene...
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 15:44   #128
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
Idi begaj !

Da je Staljin imao muda ,umesto što se zavukao u mišju rupu,on bi posle prvih nadletanja izviđačkih aviona upozorio Hitlera, da neće sledeće povrede svog vazdušnog prostora tolerisati,da će otvarati vatru i napadati izviđačke
avione,da će obustavioti isporuku nafte,žita,rudača i da će Pakt o prijateljstvu
1939.smatrati ništavnim!!! Da hitno traži nastavak Berlinskih pregovora,ili će
odmah poduzeti korake radi sklapanja vojnog saveza sa Zapadom !

p.s. Jel' si čuo prika, za pregovore u Berlinu ?! Znam da nisi,o njima ništ ne
pišu tvoji autori. Pitaj mene...
Pišu, pišu moji autori, nisu oni ideološki "slijepi" i zatucani, oni ne pišu po unapred određenim shemama, da unapred oblate ili opravdaju Staljina. Oni imaju empatiju da urone u duh vremena kad su se ispisivale stranice povijesti.
Staljin je bio realan i znao je da postoji mogućnost da se sve kapitalističke zemlje obruše na SSSR, pa tako i Engleska i Francuska zajedno s Njemačkom. Zar nije Wall Street financirao nacističke izborne kampanje u dvadesetim i tridesetim godinama, zar nije Churchill perfidno gurnuo u rat Hitlera, da obje strane iskrvare, pa da on pobere plodove. Ali se zajebao, jer je padom Berlina srušen kolonijalni režim i Britanija ostala mali, nevažan otočić.
O nekom napadu Staljina uopće je glupo govoriti ili protusankcijama. Poznato je da je pakt Motlotov-Ribbentrop potpisan da se dobije u vremenu za obranu. Nije mi nikad jasno zašto se uvijek osuđuje samo Staljin. Pa sve europske zemlje su imale ugovor o miru s Hitlerom. Taj dvostruki moral je gotovo perverzan.
Rusija je imala već tri krvava rata (1. svjetski, građanski rat, dvije revolucije), što misliš da se je narodu rado išlo u novi rat. Lako je tebi suditi iz fotelje. Probaj se udubiti u položaj Staljina. Pa on je već 1938 imao okršaj s Japanom kada je poginulo 100.000 ljudi, nešto više Japanaca od Rusa. Staljin je bio miroljubiv političar i Vi umjesto da mu to uzmete kao plus, Vi uzimate kao minus. Živa sramota. O tempera o mores.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 16:10   #129
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Daj se malo smirite. Nemojte se igrati diagnostičara, prepustite to psihijatrima i psiholozima. Staljin je bio normalan, da nije mogao biti normalniji.
1) Tuhaćevski je bio nesposoban general, koji je doživio katastrofalan poraz 1918. kod Varšave i "istakao" se je u gušenju ustanka tambovskih seljaka 1921. g. upotrebljavajući kemijsko oružje.
2) Strijeljan je zbog izdaje i tajne suradnje s nacistima. Materijale o suradnji Staljin je dobio je od čehoslovačkog predsjednika Beneša. Tuhačevski, taj miljenik zapadnih povjesničara, bio je izrazito ambiciozan ali i vrlo netalentiran. Bio je naočit i imao aristokratski izgled ali kao čovjek je bio hulja i izdajica.
3) Staljin je strijeljao generala Pavlova zbog izdaje budući da je zavrbovan za vrijeme
španjolskog građanskog rata.
Paradoksalno je da su Njemci najbrže napredovali u Bjelorusiji(gdje je bio zadužen Pavlov) gdje je bilo najteže napredovati, jer je to područje gustih šuma, sa samo dvije uske ceste, koje su vodile u pravcu Moskve.
Sasvim suprotno onome što Vi kažete, Staljin je bio vrlo blag prema generalima, koji su zbog katastrofalnog početka rata, masovno davali ostavke. Staljin bi svakome kazao: "Ja sam taj koji smjenjuje, nemate pravo davati ostavke".
1) Tuhačevski nesposoban general ?! Prije će biti da je bio previše sposoban!
Ali, objasni ti nama,kako je nesposobni general,uz to plemić podrijetlom mogao postati maršalom?
Tuhačevski je rehabilitiran posle rata,iz jednostavnog razoga, da nikakvih dokaza nije bilo o njegovoj izdaji.Kao i mnogih drugih...

2) Tuhačevski je samo jedan od mnogih koji su izgubili život zbog izmišljene izdaje u Staljinovo doba.I Zinovjev, Buharin ,Trocki ,Kirov itd itd su bili "strani špijuni" .Omiljena etiketa u smrtnim presudama protiv sposobnijih rivala.

3.) Pavlov "špijun zavrbovan u Španiji" ?! Glupost! Staljin nije bio toliko naivan da Pavlova proglasi za špijuna,jer bi onda i ostala šestorica generala bili špijuni! A i kako bi objasnio da je baš neposredno nakon agresije otkriveno da su svi oni njemački špijuni?! Ne,on ih je proglasio za kukavice!
Staljin! Čovjek,koji se nije usudio da mrdne iz Moskve,sve do Teherana1943. u susjednoj državi. Niti je ikad obišao front.

Zadnje uređivanje oxydant : 12.10.2015. at 16:22.
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 18:31   #130
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Narod ga je volio, jer je instinktivno osijećao da je on jedan od njih, da je poniknuo iz tog naroda. Pred smrt voljeli su ga kao božanstvo. Ljudi su doslovno ridali kad je objavljena vijest o njegovoj smrti a na pogrebu je bilo oko 5 miliona ljudi. Nikakav strah nije vladao za vrijeme Staljina već je to doba najvećeg uspona ruskog i ostalih naroda, koji su živjeli na teritoriju SSSR-a.
Šta ti misliš, koja je odlika totalitarnih ili diktatorskih režima?
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 19:14   #131
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
1) Tuhačevski nesposoban general ?! Prije će biti da je bio previše sposoban!
Ali, objasni ti nama,kako je nesposobni general,uz to plemić podrijetlom mogao postati maršalom?
Tuhačevski je rehabilitiran posle rata,iz jednostavnog razoga, da nikakvih dokaza nije bilo o njegovoj izdaji.Kao i mnogih drugih...

2) Tuhačevski je samo jedan od mnogih koji su izgubili život zbog izmišljene izdaje u Staljinovo doba.I Zinovjev, Buharin ,Trocki ,Kirov itd itd su bili "strani špijuni" .Omiljena etiketa u smrtnim presudama protiv sposobnijih rivala.

3.) Pavlov "špijun zavrbovan u Španiji" ?! Glupost! Staljin nije bio toliko naivan da Pavlova proglasi za špijuna,jer bi onda i ostala šestorica generala bili špijuni! A i kako bi objasnio da je baš neposredno nakon agresije otkriveno da su svi oni njemački špijuni?! Ne,on ih je proglasio za kukavice!
Staljin! Čovjek,koji se nije usudio da mrdne iz Moskve,sve do Teherana1943. u susjednoj državi. Niti je ikad obišao front.
Vi neznate ništa i kao papagaj ponavljate kapitalističku propagandu. O suđenju Tuhačevskom imate sve na internetu, pitanja koja su mu postavljena i njegovi odgovori. Dokaza o njegovoj izdaji ima bezbroj a i o njegovim zločinima. To što neko potiče od aristokracije ne abolira nekog da protiv seljaka upotrebljava kemijsko oružje (1921 u Tambovskoj guberniji) i ne znači da je neko znalac, jer je Crvena armija 1918 kod Varšave bila potučena do nogu. A Staljin je već prije rekao Lenjinu da se Poljska i Varšava ne napadaju, jer da je kod Poljaka nacionalno važnije od klasnog i da uvjeti za intervenciju nisu sazreli.
Ad 2, Šta ste tu sve pomiješali. Jabuke, kruške i narandže u pride. Trocki nije ni do danas rehabilitiran i mrzio je Rusiju i Ruse iz dna duše. Ruski narod ga je prezirao i mrzio.
Zašto spominjete Buharina i Zinovjeva u istom dahu. Buharin je sam glasovao za smaknuće Zinovjeva (koji je bio lijeva opozicija). Staljin je jedini glasao protiv smrti Buharina, ali je bio NADGLASAN. Najvažnije odluke donosile su se KOLEKTIVNO. A Kirov je bio najbolji Staljinov prijatelj i njega je desna opozicija(Buharin) likvidirala za pakost Staljinu u namjeri da se u zemlji uvede teror. Staljin je morao vrlo uspješno lavirati između totalno lijevih zadrtih boljševika i desne opozicije, koja se je suprotsavljala industrijalizaciji zemlje. A baš je ta industrijalizacija proslavila Staljina i SSSR.
ad 3. Kad je čitava vlada pobjegla u Kujbišev, Staljin je jedini ostao u Moskvi i za vrijeme najžešćih bombardiranja njegove dače u Kuncevu ili Kremlja nije silazio iz prkosa u atomsko sklonište. A na fronti je bio bezbroj puta.
Vjerojatno se pitate od kuda to znam. Pa, šef osiguranja Kremlja Nikolaj S. Vlasik i Staljinov bodigard Aleksej T. Rybin napisali su knjigu "Rjadom sa Stalinom" u kojoj govore o mnogim posjetama Staljina bojišnici. Ali on nije vozio sa sobom čete fotografa i novinara jer nije volio jeftinu popularnost. On je bio alpha male muškarac, siguran u sebe i svoje poteze.
I na kraju molim Vas da ne pišete bedastoće jer su Vam opaske na nivou pučkoškolca. Pitam se, dal ovdje na forumu.hr ima i jednog čovjeka barem s prosječnom inteligencijom a da ne govorim o nekoj načitanosti.
marder is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 12.10.2015., 19:26   #132
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Šta ti misliš, koja je odlika totalitarnih ili diktatorskih režima?
Znam što hoćete reći. Da je ruski narod glup, jer je volio diktatora ili tiranina. Po meni je bolje imati na vrhu vlasti diktatora, koji je pametan, patriota i pošten ,nego stotine stranaka i političara, koji glume demokraciju, a koji bi prodali vlastitu mater za jedan pišljivi glas.
Staljin je imao nultu toleranciju za korupciju i kod njega ministri nisu mirno spavali jer su morali biti odgovorni prema narodu. Ovdje, gdje ja živim, sve je suprotno tome. Možda kod Vas u Srbiji demokratija savršeno funkcioniše.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 20:17   #133
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Znam što hoćete reći. Da je ruski narod glup, jer je volio diktatora ili tiranina. Po meni je bolje imati na vrhu vlasti diktatora, koji je pametan, patriota i pošten ,nego stotine stranaka i političara, koji glume demokraciju, a koji bi prodali vlastitu mater za jedan pišljivi glas.
Staljin je imao nultu toleranciju za korupciju i kod njega ministri nisu mirno spavali jer su morali biti odgovorni prema narodu. Ovdje, gdje ja živim, sve je suprotno tome. Možda kod Vas u Srbiji demokratija savršeno funkcioniše.
Hitler je u "Mein Kampfu" napisao,da je najveći neprijatelj njegovom novom,budućem poretku Njemačke, upravo Demokratija! Jer,"Demokratija služi Kapitalizmu za manipuliranje i porobljavanje naroda"... Ustvari, ona je neprijatelj svim patološkim tipovima,koji se preko leševa uspinju na vlast i tamo doživotno ostaju - "obožavani" od naroda!

Do dana današnjeg,svi diktatori poštivaju ovo Hitlerovo pravilo.

Moram ti osobno priznati,ja lično,obožavam "ropstvo" u Kapitalizmu! Za razliku od "socijalne
pravde","jednakosti","radničke države" i ostalih laži i besmislica.
Da je Komunizam valjao,ne bi se raspao sam od sebe.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.10.2015. at 19:07. Reason: citat skraćen
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 22:14   #134
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Znam što hoćete reći. Da je ruski narod glup, jer je volio diktatora ili tiranina. Po meni je bolje imati na vrhu vlasti diktatora, koji je pametan, patriota i pošten ,nego stotine stranaka i političara, koji glume demokraciju, a koji bi prodali vlastitu mater za jedan pišljivi glas.
Zapravo, ne znaš šta hoću reći. Inače, ovo što si napisao je jako zanimljivo. Možda i jesi donekle u pravu. No, problem sa diktatorima jeste taj što se svaka kritika, pa i ona dobronamerno, shvata kao neprijateljstvo prema vlastima, posebno onima u vrhu, predsedniku premijeru, itd. Zato sam te i pitao koja je odlika totalitarnih režima. Odgovora ima više, a najjednostavni je taj: nulta tolerancija prema onima koji su protivnici režimu. Staljin je to jako dobro pokazao u svojoj vlasti i diktaturi. Svaki potez, pa i onaj najgori, se pravda ili se krije. Spinuje se istorija, događaji, sve. Zato je danas jako teško da se sazna istina o tom periodu. O Beriji će fajlovi biti otvoreni za 10-ak ili više godina, ono što je poznato, vrlo je slabo u odnosu na ono što čuva ruska arhiva. A to da je narod glup, jasno je.

Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Staljin je imao nultu toleranciju za korupciju i kod njega ministri nisu mirno spavali jer su morali biti odgovorni prema narodu. Ovdje, gdje ja živim, sve je suprotno tome. Možda kod Vas u Srbiji demokratija savršeno funkcioniše.
Jok, ovde je blaga diktatura, zato znam o čemu pričam. Kada imaš vlast koja svaku kritiku doživljava kao neprijateljstvo, onda je jasno o čemu je reč. U Staljinovo vreme, to je baš bilo izraženo. Da li je to dobro ili ne - ne mogu da sudim. Verovatno bi se SSSR raspao još pre nego što je započeo, da nije bilo diktature i represije. Koliko je sve to dobro i/ili loše, drugi je par cipela. Usput rečeno, Staljin je imao nultu toleranciju za mnogo što šta.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:02   #135
Quote:
Nomen Nescio kaže: Pogledaj post
Zapravo, ne znaš šta hoću reći. Inače, ovo što si napisao je jako zanimljivo. Možda i jesi donekle u pravu. No, problem sa diktatorima jeste taj što se svaka kritika, pa i ona dobronamerno, shvata kao neprijateljstvo prema vlastima, posebno onima u vrhu, predsedniku premijeru, itd. Zato sam te i pitao koja je odlika totalitarnih režima. Odgovora ima više, a najjednostavni je taj: nulta tolerancija prema onima koji su protivnici režimu. Staljin je to jako dobro pokazao u svojoj vlasti i diktaturi. Svaki potez, pa i onaj najgori, se pravda ili se krije. Spinuje se istorija, događaji, sve. Zato je danas jako teško da se sazna istina o tom periodu. O Beriji će fajlovi biti otvoreni za 10-ak ili više godina, ono što je poznato, vrlo je slabo u odnosu na ono što čuva ruska arhiva. A to da je narod glup, jasno je.



Jok, ovde je blaga diktatura, zato znam o čemu pričam. Kada imaš vlast koja svaku kritiku doživljava kao neprijateljstvo, onda je jasno o čemu je reč. U Staljinovo vreme, to je baš bilo izraženo. Da li je to dobro ili ne - ne mogu da sudim. Verovatno bi se SSSR raspao još pre nego što je započeo, da nije bilo diktature i represije. Koliko je sve to dobro i/ili loše, drugi je par cipela. Usput rečeno, Staljin je imao nultu toleranciju za mnogo što šta.
E vidiš, u tome je problem što povjesničari lažu, bilo da su za to plaćeni bilo da prilaze povijesti s ideoloških pozicija. Taka ste i Vi dobili percepciju da je Staljin imao nultu toleranciju na kritiku. Da je na vlasti bila klika Trockog, Zinovjeva i Kamenjeva, SSSR bi se raspao još u dvadesetim godinama, a krv bi tekla u potocima. A oni su to htjeli. I tu ih je Staljin zaribao i Zapad mu to nikada neće oprostiti. Spomenuti političari su bili lijevi radikali i inzistirali na svjetskoj revoluciji a za SSSR im se živo fućkalo. Što njima nije uspjelo uspjelo je 1993 Gorbačovu i Jeljcinu, koji su izdali, prodali i uništili to što je Staljin mukotrpno gradio 30 godina.
Jedan primjer koji Vas opvrgava da Staljin nije volio "protivnike režima". Vjerojatno ste čuli za književnika Mihaila Bulgakova, čiji je roman "Majstor i Margarita" ekranizirao srpski redatelj Aleksandar Petrović. Bulgakov je bio izbačen iz Društva književnika SSSR-a, jer zaista je u svojim radovima ismijavao socijalizam. Jednoglasno ili je od njih 300 samo troje bilo da ga se ne izbaci. Bulgakov se je obratio pismom Staljinu, da jedino što zna raditi je pisati i da li mu ovaj može pomoći. Staljin ga je nazvao po primitku pisma i zaposlio ga kao redatelja u slavnom kazaluštu MHAT u Moskvi. Toliko o "strašnom" Staljinu, kojemu je Bulgakov bio najomiljeniji književnik i koji je njegovu dramu "Dani Turbinovih" gledao 14 puta.To govori i o izuzetnom ukusu Staljina, koji je bio izrazito načitan i u mladosti čitao do 500 stranica na dan. Mogao bi navesti još stotinu takvih primjera.
Onaj koji je volio Rusiju i želio joj dobro taj nije nikad završio u logoru. E sad, ako je neki enkavedeovac istukao nekog seljaka, zar je i za to kriv Staljin. Ah, mogao bi do sutra, ali moram nešto pojesti.

Zadnje uređivanje marder : 12.10.2015. at 23:37.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2015., 23:25   #136
Quote:
oxydant kaže: Pogledaj post
Hitler je u "Mein Kampfu" napisao,da je najveći neprijatelj njegovom novom,budućem poretku Njemačke, upravo Demokratija! Jer,"Demokratija služi Kapitalizmu za manipuliranje i porobljavanje naroda"... Ustvari, ona je neprijatelj svim patološkim tipovima,koji se preko leševa uspinju na vlast i tamo doživotno ostaju - "obožavani" od naroda!

Do dana današnjeg,svi diktatori poštivaju ovo Hitlerovo pravilo.

Moram ti osobno priznati,ja lično,obožavam "ropstvo" u Kapitalizmu! Za razliku od "socijalne
pravde","jednakosti","radničke države" i ostalih laži i besmislica.
Da je Komunizam valjao,ne bi se raspao sam od sebe.

Pa problem je u tome što ti doživljavaš Staljina kao komunistu. Po autoru Aleksandru Eliseevu u knjizi "Razgadka 1937 goda" Staljin je upotrebljavao marksističku terminologiju i metodologiju, ali uopće nije bio komunista u smislu Lenjina i Trockog. On je gradio neku vrstu ruskog socijalizma i ljudi su bili plaćeni svagdje po učinku, nije bilo uravnilovke. Veliki umjetnici i veliki naučnici imali su daleko više plaće od ministara a radnik je bio plaćen onoliko koliko je napravio. Vrijedni radnici bi zarađivali gotovo koliko i ministri. Staljinov socijalizam nije bio siv kako ga opisuju antistaljinisti, već vrlo dinamičan sustav. Odakle ti to da su svi bili jednaki. Društveno vlasništvo je prevladavalo nad privatnim ali o nekoj umjetnoj nivelizaciji nema ni govora.
Čak su u ratu avijatičari bili plaćeni onoliko koliko su srušili neprijateljskih aviona a u Gulagu je zatvorenik bio isto plaćen po učinku. Za jedno srušeno drvo dobio bi 1 rubalj ali ako bi srušio 10 dobio bi deset rubalja. Staljin je bio fenomenalan motivator. Za njegove vladavine sagrađeno je 11.000 tvornica, sagrađeno na stotine gradova, uvedena je besplatna medicinska pomoć i besplatno školovanje. Ljudi na Zapadu su mogli samo sanjati o takvim uspjesima. Samo od 1937 na 1938 industrijska proizvodnja je porasla za 37 %. Da, dobro se pročitali tridesetsedam posto. A naši političari u Hrvatskoj se "kurče" da je ove godine BDP viši za 0,2 posto od prošle godine. Pa sad mi recite, koji je sistem bio bolji.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.10.2015. at 19:08. Reason: citat skraćen
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 00:37   #137
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
Da za tebe je to uspoređivanje smijurija, jer svaka usporedba je porazna po Putina. Kad je Staljin umro, usprkos neviđenih razaranja ekonomija je u tili čas bila druga na svijetu, Rusi su vodeći u kompjuterima, imaju prvu atomsku stanicu za miroljubive svrhe na svijetu, prvi razarač leda, prvu hidrogensku bombu i svugdje su prvi ili drugi. Država nema ni rublja duga.
Putinova država je korumpirana država, s visokom stopom inflacije i nezaposlenosti, uništenom industrijom i selom, ljudi traže utjehu u alkoholu i drogama.
Potpuno neusporedivo. Staljin je iza sebe imao totalitarnu državu koja je imala sve vidove gospodarstva pod svojom kontrolom i u kojoj je Staljin imao pravo odlučivanja o apsolutno svemu. Putin, za razliku od njega, nije apsolutni vladar Rusije niti može na isti način voditi zemlju. Ruska vlada nema potpunu vlast nad gospodarstvom kakvu je imala Sovjetska, niti je današnji birokratski aparat podređen isključivo Putinu kao što je bio Staljinu.
yaxman is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2015., 07:07   #138
Quote:
yaxman kaže: Pogledaj post
Potpuno neusporedivo. Staljin je iza sebe imao totalitarnu državu koja je imala sve vidove gospodarstva pod svojom kontrolom i u kojoj je Staljin imao pravo odlučivanja o apsolutno svemu. Putin, za razliku od njega, nije apsolutni vladar Rusije niti može na isti način voditi zemlju. Ruska vlada nema potpunu vlast nad gospodarstvom kakvu je imala Sovjetska, niti je današnji birokratski aparat podređen isključivo Putinu kao što je bio Staljinu.
U svakom slučaju ono što ti zoveš totalitarizam a ja državno vlasništvo nad resursima i sredstvima za proizvodnju je davao daleko bolje rezultate. Putin i Obama su lutke, kojima zapovijedaju velike korporacije s tim da veliki tajkuni u SAD rade u koordinaciji s Obamom, dok su se ruski oligarsi oteli kontroli i u jednom trenutku gotovo srušili Putina. Ruska centralna banka radi potpuno u interesu krupnog stranog kapitala, umjesto da štiti svoje građane i radi za prosperitet svoje države.
Ti oligarsi drže novac u Londonu, New Yorku ili na off-shore otocima, financiraju strane nogometne klubove (Abramovič Chelsea) i prodali bi svoju državu za svežanj dolara.
Staljin se je krvavo borio protiv dominacije dolara i dominacije engleskog jezika. Ustvari on je prvi veliki svjetski političar antiglobalista. Kapitalistu ne zanima prosperitet svog naroda već samo profit. Ljudi nisu svjesni da je roba široke potrošnje danas relativno niska zbog iskorištavanja radnika u zemljama trećeg svijeta kao Bangladeš ili Indija gdje i djeca crnče čitav dan za dva dolara na dan.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 09:52   #139
Vidim da je diskusija o Staljinu zamrla. Vjerojatno sam ga suviše dobro branio pa su ljudi ostali bez teksta. Evo nekoliko možda nepoznatih činjenica i njegovog života. Kao vrlo mlad čovjek Staljin je pisao pjesme i proglašen je za najboljeg mladog poeta Gruzije. Ruski nije bio njegov materinji jezik i on ga je učio i perfektno svladao iako ga je govorio s mekim gruzijskim akcentom. Kao sjemeništarac učio je latinski, grčki i staroslavenski i prekrasno je pjevao.
Pred kraj života napisao je knjigu na temu ligvistike a napisao je tijekom života nekoliko knjiga (teme su filozofija, ekonomija i međunacionalni odnosi). Napisao je i bezbroj članaka za "Pravdu" i ostale tada vodeće novine i časopise. U člancima , među ostalim, bio je izrazito oštar zbog proganjanja vjere i paljenje crkava i protiv brutalnost dijela NKVD-a prilikom kolektivizacije. Njegova sabrana dijela možete isto tako naći na internetu kao i neke njegove govore ili isječke iz govora, uglavnom na You Tubu. Upišite u googl search stalin speeches.
Staljina su posjetili neki od vodećih evropskih intelektualaca, kao na pr. književnici Leon Feuchtwanger, H. G. Wells, Romaine Rolland, Henri Barbusse i svi su ga izrazito pozitivno ocijenjivali, dapače, bili su oduševljeni Staljinovim britkim umom i kratkim, preciznim opaskama.
Da li znate da ga je hvalio i njegov najljući protivnik Churchill, koji je u jednoj zdravici izjavio da narodi SSSR-a mogu biti sretni što je za vrijeme Drugog svjetskog rata na čelu države bio Staljin. Isto tako Charlles de Gaulle.
Da li znate da je novčane nagrade za najbolja dostignuća u literaturi, fizici i ostalim djelatnostima Staljin davao nositeljima iz vlastitog džepa. Kad je umro (ustvari bio je otrovan) iza njega nije ostalo ništa. Doslovno ništa. Organizatori su se rastrčali po cijeloj Moskvi da mu navuku cipele jer su jedne jedine bile u trošnom stanju
Da li znate da Staljin uvijek pobjeđuje u anketama za najvažniju ličnost u ruskoj povjesti. Da je vrlo popularan među mladima i da su neopravdana kritika i laži o Staljinu prozvela kontraefekt. Povjesničari i radoznali ljudi zainteresirali su se za taj period povjesti i došli da sasvih drugih razmišljanja.
Eto, dao sam nekoliko crtica i činjenica iz njegovog života, pa će možda diskusija oživjeti.
marder is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2015., 15:58   #140
Quote:
marder kaže: Pogledaj post
1) Vidim da je diskusija o Staljinu zamrla.
2) Da li znate da ga je hvalio i njegov najljući protivnik Churchill, koji je u jednoj zdravici izjavio da narodi SSSR-a mogu biti sretni što je za vrijeme Drugog svjetskog rata na čelu države bio Staljin..


1) Diskusioja nije zamrla,ama nismo svi dokoni kao ti (ili može bit,po zadatku kao ti) kako bi svako malo pisali postove! A ti si vidim,na ovom forumu poodavno,pa te nikad nije bilo u tolikim količinama kao ovih dana ?!


2) Churchill je bio glavni inspirator vojne intervencije Zapada u Rusiji 1918. Tada je
govorio:"Boljševizam treba ugušiti još u kolijevci!".Potom,kada je Hitler napao Staljina: "U savjez i sa crnim djavolom protiv Hitlera!" Potom,je na samom kraju rata dozvolio kompletnoj njemačkoj armiji da predje rijeku (Odra?) preko polusrušenog mosta (pod vatrom sovjetskih aviona)
u nastojanju da mu posluži (dog of war!) u 3.-em svijetskom ratu protiv SSSR,na kojem je
insistirao,budući da su ameri jedini imali A bomb nakon WW2.
Konačno,u svojim memoarima (koje su napisali grupa pomoćnika) on je,kao i čitav britanski narod bio zahvalan Staljinu!

Kako da ne budu svi zahvalni Staljinu,kad je Staljin svojom nezamislivom glupošću uvalio sebe i sovjetski narod u katastrofu,koju je jednostavno mogao izbeći u Berlinu 12.-14-tog XI. 1940. Da preusmeri Hitlera nastaviti rat protiv zajedničkog neprijatelja-Zapada u prolijeće 1941.!!!

Ali,ja vidim da ti pojma nemaš o pregovorima u Berlinu,stalno ih brkaš sa Paktom Molotov-Ribentrop 1939. To me uopće ne čudi,jer svim Staljinistima je novembar 1940."operiran" iz pamćenja!

U Berlinu 1940. Staljin je propustio životnu šansu,da nastavi aliancu sa Hitlerom i na taj način dovede Zapad u situaciju da ONI podnesu teret sukoba sa zastrašujućim Wehrmachtom.A SSSR da se umješa kad procjeni...

U taj isti Berlin (Potsdam),stigao je kao pobjednik-Pirov, nakon 5 godina,a iz njega otišao sa šut kartom u džepu,dobivenu od dojučeranjih savjeznika..

p.s.hvala ti na Churchill šlagvortu

Pažljivo pročitaj ovaj zapisnik,ima ga i u prevodima..

http://www.worldfuturefund.org/wffma...20Meetings.htm

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.10.2015. at 19:10. Reason: spajanje uzastopnih poruka
oxydant is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:18.