Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.02.2019., 08:38   #1
Eshatološko razmatranje o "duši"

Umire li cijeli čovjek (zajedno s "dušom") pa ga onda Bog na kraju svijeta uskrisava, ili po smrti Bog pridržava "duše" do kraja svijeta, i je l' bi ovo drugo bio dualizam tijela i duše?
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 10:31   #2
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
ili po smrti Bog pridržava "duše" do kraja svijeta, i je l' bi ovo drugo bio dualizam tijela i duše?
Dualizam je barem lako prepoznati, ne znam zašto pitaš. Dvojnost imaš kada postoje dvije različite stvari. Tijelo i...nešto što postoji zajedno sa tijelom ali nije tijelo, nego je u nekom smislu nefizičko ili nematerijalno za razliku od tijela koje je fizičko i materijalno. To može biti nefizičko u smislu da je možda nefizičko svojstvo fizičkog tijela ili može biti nefizičko u smislu jedne sasvim drugačije tvari od fizičke tvari tijela. Ako još imaš posmrtnu situaciju gdje to nešto nefizičko postoji u nekoj sasvim drugoj (transcendentnoj) sferi postojanja od fizičkog svemira i/ili zemaljske ravni i to dok je tijelo mrtvo ili dok tijelo kao takvo više ni ne postoji onda tu još imaš jači dualizam, gdje je to nefizičko i neovisno od fizičkog tijela. Bilo samostalno ili sa malo pomoći tipa da to nefizičko Bog održava na životu, što je vjerojatno to na što si ti mislila.

A i ova prva opcija koju si navela isto vrlo lako može biti dualizam. Ako ništa drugo sasvim je kompatibilna sa neredukcionističkim pogledima poput dualizma svojstva. No ako taj pogled koji uključuje uskrsnuće tijela drže teisti onda teško da bi se mnogi takvi i držali redukcionističkog materijalizma koji negira bilo što duhovnog u čovjeku.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 12:04   #3
Jedinstvo "duše i tijela" se ovdje razumijeva iz tomističke tradicije: "duša je forma tijela". Na takvo shvaćanje se odnosi moje pitanje.
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 12:27   #4
To nije koncepcija duše sa kojom sam ja najviše upoznat. No ako u bilo kojem smislu drži da je ta duša ili nešto u vezi nje nematerijalno i/ili da preživljava smrt tijela, onda je to definitivno negdje u spektru filozofskog dualizma. Ti si sa time bolje upoznata tako da ti na to bolje možeš odgovoriti od mene. Ako nije ovo što sam spomenuo, onda ok. Nikome ništa.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 12:37   #5
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
No ako u bilo kojem smislu drži da je ta duša ili nešto u vezi nje nematerijalno i/ili da preživljava smrt tijela, onda je to definitivno negdje u spektru filozofskog dualizma.
Ne mora biti dualizam ako je ta "duša" po smrti na neki način integrirala "tijelo". Zanimaju me teološka stajališta o tome.
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2019., 12:43   #6
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Ne mora biti ako je ta "duša" po smrti na neki način integrirala "tijelo".
Može ona integrirati tijelo, to nije bitna karakteristika. Za dualizam je bitno da li je ona sama ili nešto u vezi nje nematerijalno. To je to što nešto čini dualizmom. Kao što sam rekao, budući da si ti bolje upoznata sa tomističkom koncepcijom na to ti bolje od mene možeš odgovoriti.
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:42   #7
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Umire li cijeli čovjek (zajedno s "dušom") pa ga onda Bog na kraju svijeta uskrisava, ili po smrti Bog pridržava "duše" do kraja svijeta, i je l' bi ovo drugo bio dualizam tijela i duše?
Umre kompletan. Bog zna samo. Ali kao kompijuter kad iz struje iskopčaš on je mrtav bez struje ali sve su mu negdje sačuvane podatki
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2019., 19:56   #8
Quote:
Kavaboz kaže: Pogledaj post
Ali kao kompijuter kad iz struje iskopčaš on je mrtav bez struje ali sve su mu negdje sačuvane podatki
podatki su sačuvane fizički u hardu, rom i ram i to, tako i kod čovjeka, samo hard disk traje neko vrjeme a dna se raspada izvan uvjeta živog organskog sustava, čovjek ne umre, čovjek se ponavlja, nešto umre kad jedna grana izumre, ali ni to nije čovjek, čovjek nije pojedinačna pojava
kor-im is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2019., 10:29   #9
Duša je vječna i neuništiva, dok je tijelo ništa drugo nego nakupina atoma i molekula koji tijelo rasformiraju pa poslije formiraju nešto drugo.
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2019., 10:44   #10
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Umire li cijeli čovjek (zajedno s "dušom") pa ga onda Bog na kraju svijeta uskrisava, ili po smrti Bog pridržava "duše" do kraja svijeta, i je l' bi ovo drugo bio dualizam tijela i duše?
Zavisi koga pitas. Religije razlicito tumace sve ovo.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2019., 15:52   #11
Quote:
kor-im kaže: Pogledaj post
podatki su sačuvane fizički u hardu, rom i ram i to, tako i kod čovjeka, samo hard disk traje neko vrjeme a dna se raspada izvan uvjeta živog organskog sustava, čovjek ne umre, čovjek se ponavlja, nešto umre kad jedna grana izumre, ali ni to nije čovjek, čovjek nije pojedinačna pojava
Mislio sam reči da podatke o osobi čuva Bog kod sebe.
Kavaboz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 16:11   #12
Anyone? Može li me netko barem uputiti na literaturu o navedenom?


Ili, sudeći prema anketi tko piše na pdf-u Religija (https://www.forum.hr/poll.php?do=show...s&pollid=14977), kucam na pogrešna vrata jer ovdje ima više ateista nego u Centralnom komitetu Saveza komunista Jugoslavije.
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2019., 19:35   #13
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Ili, sudeći prema anketi tko piše na pdf-u Religija (https://www.forum.hr/poll.php?do=show...s&pollid=14977), kucam na pogrešna vrata jer ovdje ima više ateista nego u Centralnom komitetu Saveza komunista Jugoslavije.
Bingo!
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2019., 15:31   #14
Na navedenu temu:

KKC 1022: Svaki čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu koji mu život stavlja u odnos prema Kristu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu ili kaznu: ili treba proći kroz čišćenje, ili će neposredno ući u nebesko blaženstvo, ili će se odmah zauvijek osuditi. Uvečer našega života, bit ćemo suđeni prema ljubavi.
__________________
Vjerujem u svemu Kristu Bogu svom, istine nad ovom nema istinom
Trent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2019., 19:10   #15
Quote:
Trent kaže: Pogledaj post
Na navedenu temu:

KKC 1022: Svaki čovjek već od časa smrti, u posebnom sudu koji mu život stavlja u odnos prema Kristu, prima u svojoj besmrtnoj duši vječnu nagradu ili kaznu: ili treba proći kroz čišćenje, ili će neposredno ući u nebesko blaženstvo, ili će se odmah zauvijek osuditi. Uvečer našega života, bit ćemo suđeni prema ljubavi.
Hvala Trent. Ako smijem još malo zapilati? Ipak ostaje ovo pitanje: ako tijelo leži u grobu, a besmrtnoj duši se sudi, na koji način je moguće da to nije dualizam?
Jasno mi je da neke stvari ne možemo znati. Ali isto tako, teško se je praviti da pitanje ne postoji. Ono zahtjeva nekakav odgovor, makar samo teoretski ili spekulacijski.

Moguće je možda da kada čovjek umre, ono što je bilo, i što jest jedinstvo duše i tijela, ipak na neki način cjelovito prelazi u neku drugu izvan vremensko-prostornu dimenziju koja nam nije vidljiva, kao što nam nije vidljivo ni isparavanje (ukoliko nije značajno), odnosno količina vode u zraku (malo blesav primjer, ali iako vodu ne vidimo, to su i dalje iste molekule).
U staro se tijelo ne vraćamo, ono će se do Posljednjeg suda vjerojatno raspasti, pa Bog po uskrsnuću ne vraća svoj dah u nešto čega više nema, iako je po uskrsnuću riječ o našem tijelu, ali drugačijem. Barem tako pretpostavljam.

Također, to što naše tijelo leži u grobu, a duši, odnosno čovjeku se sudi, budući da je taj čovjek sad u izvan vremensko-prostornoj stvarnosti, ne može se više gledati kao na vremenski paralelizam, jer tijelo je još u vremenu, ali čovjek više nije, pa nema govora o vremenskom paralelizmu nego naprosto o različitim dimenzijama stvarnosti.

Na čemu se u Bibliji temelji ovaj posebni sud koji prethodi Posljednjem?
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2019., 19:37   #16
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Hvala Trent. Ako smijem još malo zapilati? Ipak ostaje ovo pitanje: ako tijelo leži u grobu, a besmrtnoj duši se sudi, na koji način je moguće da to nije dualizam?
Jasno mi je da neke stvari ne možemo znati. Ali isto tako, teško se je praviti da pitanje ne postoji. Ono zahtjeva nekakav odgovor, makar samo teoretski ili spekulacijski.

Moguće je možda da kada čovjek umre, ono što je bilo, i što jest jedinstvo duše i tijela, ipak na neki način cjelovito prelazi u neku drugu izvan vremensko-prostornu dimenziju koja nam nije vidljiva, kao što nam nije vidljivo ni isparavanje (ukoliko nije značajno), odnosno količina vode u zraku (malo blesav primjer, ali iako vodu ne vidimo, to su i dalje iste molekule).
U staro se tijelo ne vraćamo, ono će se do Posljednjeg suda vjerojatno raspasti, pa Bog po uskrsnuću ne vraća svoj dah u nešto čega više nema, iako je po uskrsnuću riječ o našem tijelu, ali drugačijem. Barem tako pretpostavljam.

Također, to što naše tijelo leži u grobu, a duši, odnosno čovjeku se sudi, budući da je taj čovjek sad u izvan vremensko-prostornoj stvarnosti, ne može se više gledati kao na vremenski paralelizam, jer tijelo je još u vremenu, ali čovjek više nije, pa nema govora o vremenskom paralelizmu nego naprosto o različitim dimenzijama stvarnosti.

Na čemu se u Bibliji temelji ovaj posebni sud koji prethodi Posljednjem?
Ovo je već dublje ulaženje u tematiku, za što ja, kao laik koji se nije više nego površno bavio navedenim pitanjima, sigurno nisam adekvatna osoba za dati konkretan odgovor, jer bi se isti sveo na puku spekulaciju s moje strane na temelju onoga što znam, ili mislim da znam.

Na ovom linku don Damir Stojić govori između ostaloga i o posebnom sudu i pritom navodi i određena mjesta u Svetom pismu: http://studentski-pastoral.com/index...teKapelana/446
A na ovom linku ima razmatranje o duši i tijelu: https://www.bitno.net/academicus/znanost/dusa/

Nadam se da će biti od pomoći.

Btb
__________________
Vjerujem u svemu Kristu Bogu svom, istine nad ovom nema istinom
Trent is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2019., 20:19   #17
Quote:
Trent kaže: Pogledaj post
Ovo je već dublje ulaženje u tematiku, za što ja, kao laik koji se nije više nego površno bavio navedenim pitanjima, sigurno nisam adekvatna osoba za dati konkretan odgovor, jer bi se isti sveo na puku spekulaciju s moje strane na temelju onoga što znam, ili mislim da znam.

Na ovom linku don Damir Stojić govori između ostaloga i o posebnom sudu i pritom navodi i određena mjesta u Svetom pismu: http://studentski-pastoral.com/index...teKapelana/446
A na ovom linku ima razmatranje o duši i tijelu: https://www.bitno.net/academicus/znanost/dusa/

Nadam se da će biti od pomoći.

Btb
Bit će od pomoći.

Da nam je onda više takvih laika koji tako poznaju materiju kao ti.

Btb
__________________
"Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! A eto, ti si bio u meni, a ja izvan sebe." https://www.scribd.com/doc/23745183/...relije-Augusti
1001 cipalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2019., 21:37   #18
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Hvala Trent. Ako smijem još malo zapilati? Ipak ostaje ovo pitanje: ako tijelo leži u grobu, a besmrtnoj duši se sudi, na koji način je moguće da to nije dualizam?
............

Na čemu se u Bibliji temelji ovaj posebni sud koji prethodi Posljednjem?
po bibliji duša nije besmrtna
ANTI-PROTIVAN is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2019., 22:36   #19
Quote:
1001 cipalica kaže: Pogledaj post
Anyone? Može li me netko barem uputiti na literaturu o navedenom?
Pokushaj sa chlankom o dushi na engleskoj wikipediji - Soul. Kao sto napisah, pojam dushe zavisi od toga koga pitash.
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2019., 07:58   #20
Duša po židovskom shvaćanju:
https://r.search.yahoo.com/_ylt=AwrV...i45_1F0parqHw-
__________________
U potražnji za mirom kroz pravdu i oprost.
shaganappi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:19.