Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.12.2017., 18:13   #61
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post

Ja, opet da ponovim, ne želim ni9kakav sukob ni sa kim. :ne znam:
Osim sukob interesa, ne. Ako ti je mišljenje da islamski pakao nije vječan a kršćanski pakao jeste vječan , a onda eto odma dvostrukog sukoba, i sukoba mišljenja i sukoba interesa jer zbilja bi bilo nezgodno makar i nakratko naći se u paklu sa svojim neistomišljenicima.

Zato ti njima fino reči da je smiso testa taj da u paklu kojim slučajem ne bi završio neko ni kriv ni dužan. Eto se pravno gledano iz tog razloga testira ljude.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 21:31   #62
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Jel ti zastupaš sufi filozofiju ili imaš drugačije stavove od sufija?
Kada je u pitanju Islam, ja nisam sklon grupacijama, no sufi su uglavnom dobri Božiji robovi, meni jako dragi. Njihov tesawuf je biser mudrosti i nepresušno vrelo znanja. Tako da se može reći da ih jako volim.

Pogledaj ovo ako imaš vremena, nije dugo a razumljivo je. http://sufizam.blogger.ba/arhiva/2015/09/04/3932838
Ako bude nekih nejasnoća u terminologiji, slobodno pitaj.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 21:44   #63
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Zato ti njima fino reči da je smisao testa taj da u paklu kojim slučajem ne bi završio neko ni kriv ni dužan. Eto se pravno gledano iz tog razloga testira ljude.
U ovom životu, svako ljudsko biće je na testu. Bog sve zna i pravičan je, ali ljudi ne znaju kakvi su, ne poznaju sebe, često su u samoobmani kad misle da ispravno gledaju, a ispostavit će se na sudnjem danu koji je hakk (istina) da su bili pogriješili, ili da su bili oholi, licemjerni. Taj sud neće izmeći niko.

U paklu neće završiti niko ko tamo ne želi otići, niko ko radi na sebi i svojem moralu, niko ko ćuva svoj jezik od ružnog govora i prenošenja tuđih riječi, i niko ko nije nasilnik i podrugljivac. Sa druge strane, u raju će biti svi koji žele tamo biti, koji rade na sebi i svojem moralu, koji čine dobro ljudima bez obzira na vjeru, naciju, društveni status, osobito ako čini dobro potrebitima (siromašni, i oni sa nižim kapacitetima), i koji čuvaju svoj jezik od ružnog govora i prenošenja tuđih riječi, i koji nisu nasilnici i podrugljivci.

Muhammed a.s. je rekao: "Ovaj svijet je samo njiva budućeg svijeta". Ovo znači da na toj njivi sijemo, a kasnije ćemo žnjeti ono što smo posijali,, bilo dobro ili zlo. Ljudi će biti kažnjeni samo po zasluzi (1:1) a nagrađeni će biti desetostruko. Sin Marijin, Isus, naziva to dobro mjesto "žitnica", jer u raj idu oni koji su sijali žito. A oni kukolj se odstanjuje i baca, što je i smisao njegovog postojanja kao kukolja.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:13   #64
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
U ovom životu, svako ljudsko biće je na testu. Bog sve zna i pravičan je, ali ljudi ne znaju kakvi su, ne poznaju sebe,
Opet neke zagonetke. Ljudi ne poznaju sami sebe al zato poznaju Boga



Jesi čuo za Henry Lee Lucas i njemu slične? Gdje bi takve svrstao, dal u trenutni il krajnji pakao? Reci, kojom bi kategorijom presudio izopačenim serijskim ubojicama. Dal da ih se riješi po kratkom postupku ili da ih se po zatvorima uzdržava.

Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:25   #65
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Smisao testa ovog zivota je da shvatis, da ce te svemoguce, sveznajuce, sveljubavno bice, baciti u vecni pakao, ako za svoga kratkoga zivota ne prihvatis da si gresnik od rodjenja i da te samo verovanje u to svemoguce, sveznajuce i sveljubavno bice (naravno pod pravim imenom, sa pravim predstavnicima i pravovernim ritualima), moze od toga spasiti.
Zvuči kao "za svaku svinjariju imaš sam pred sobom zeleno svjetlo samo ako se dovoljno dobro ulizuješ po vlastitim ukusima zamišljenom svemoćnom kozmičkom psihopatskom egomanijakalnom monstrumu čiju patologiju sam odražavaš"

Zadnje uređivanje Hloyge : 27.12.2017. at 22:38.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:33   #66
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Opet neke zagonetke. Ljudi ne poznaju sami sebe al zato poznaju Boga



Jesi čuo za Henry Lee Lucas i njemu slične? Gdje bi takve svrstao, dal u trenutni il krajnji pakao? Reci, kojom bi kategorijom presudio izopačenim serijskim ubojicama. Dal da ih se riješi po kratkom postupku ili da ih se po zatvorima uzdržava.

Ovo da ljudi ne poznaju sami sebe nisi mogao bolje reći.
Ljudi i sva ajmo reć svjesno naprednija živa bića u osnovi funkcioniraju po principu mrkve i batine.
Ali svjesni su i toga kako društvo funkcionira, i gdje su im postavljene granice.
A potpuno je drugo pitanje kako bi mi ponaosob željeli da bude. Na žalost ili sreću po sve nas.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 22:44   #67
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Opet neke zagonetke. Ljudi ne poznaju sami sebe al zato poznaju Boga
Hvala Bogu, popravila si se. Ne znam kako ali čestitam. Da, ljudi ne poznaju sebe a o Bogu niko ne zna ništa, osim onog što je Bog dopustio ljudima da znaju i što ih je naučio. U mojoj vjeri, cilj čovjeka treba da bude da upozna sebe. Muhammed a.s. je rekao: "Ko upozna sebe, upoznaće Boga".

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Jesi čuo za Henry Lee Lucas i njemu slične? Gdje bi takve svrstao, dal u trenutni il krajnji pakao?
Nisam bio čuo za njega, ali sad sam našao na Wikipediji nakon što si ti pitala o njemu. Veli se da je ubio oko 3.000 ljudi, što je u neku ruku čak i malo u odnosu na to koliko su ubili neki predsjednici Amerike, recimo. Ja nikog ne mogu nigdje svrstavati, ali Bog o njima sve zna i biće im Pravičan.

Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Reci, kojom bi kategorijom presudio izopačenim serijskim ubojicama.
Dal da ih se riješi po kratkom postupku ili da ih se po zatvorima uzdržava.
Na to se ne može odgovoriti općeno jer sve zavisi od slučaja do slučaja. Medicinski pregled bi tu bio jako bitan, da se utvrdi šta je stvarno od njih a šta pak izazvano od nekoga drugog. Uglavnom, tu je jako mučna tema. Čovjeku je bolje da bude pravičan i da širi dobro gdje god može.
Kudum is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:02   #68
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Hvala Bogu, popravila si se.
A ti se pokvario. Nema petlje, izostane kuraž, promakne čitateljima snažna islam mentor vizija.

Ponešto islamu nezgodno suditi serijskim ubojicama, znamo zašto.


Henry Lee Lucas ne traži po Vikipediji. Odi na YT pa čuj što priča sam o sebi. Črni mrak.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:06   #69
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Hvala Bogu, popravila si se. Ne znam kako ali čestitam. Da, ljudi ne poznaju sebe a o Bogu niko ne zna ništa, osim onog što je Bog dopustio ljudima da znaju i što ih je naučio. U mojoj vjeri, cilj čovjeka treba da bude da upozna sebe. Muhammed a.s. je rekao: "Ko upozna sebe, upoznaće Boga".

Nisam bio čuo za njega, ali sad sam našao na Wikipediji nakon što si ti pitala o njemu. Veli se da je ubio oko 3.000 ljudi, što je u neku ruku čak i malo u odnosu na to koliko su ubili neki predsjednici Amerike, recimo. Ja nikog ne mogu nigdje svrstavati, ali Bog o njima sve zna i biće im Pravičan.
Jes, malo je u poređenju sa mnogim nacijonalno glorificiranim "junacima".


Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Na to se ne može odgovoriti općeno jer sve zavisi od slučaja do slučaja. Medicinski pregled bi tu bio jako bitan, da se utvrdi šta je stvarno od njih a šta pak izazvano od nekoga drugog. Uglavnom, tu je jako mučna tema. Čovjeku je bolje da bude pravičan i da širi dobro gdje god može.
Jebotepatak, oš reć da se etička načela najzadrtijih vjernika mogu poklapat sa
stajalištima najokorjelijih ateista, evolucionista čak??
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:10   #70
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
A ti se pokvario. Nema petlje, izostane kuraž, promakne čitateljima snažna islam mentor vizija.

Ponešto islamu nezgodno suditi serijskim ubojicama, znamo zašto.


Henry Lee Lucas ne traži po Vikipediji. Odi na YT pa čuj što priča sam o sebi. Črni mrak.
Aj ne seri, pardn maj frenč. Šta je sa psihom koju kršćanstvo tuče gdje god stigne?
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:24   #71
Quote:
Hloyge kaže: Pogledaj post
Šta je sa psihom koju kršćanstvo tuče gdje god stigne?
To samo reče da kršćanstvo je veće.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:31   #72
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To samo reče da kršćanstvo je veće.
O je veće farmaceutska industrija reče

Pravilno uočio to da ne upotrijebih pravilno glagolske nastavke
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:40   #73
Quote:
Hloyge kaže: Pogledaj post
O je veće farmaceutska industrija reče

Pravilno uočio to da ne upotrijebih pravilno glagolske nastavke
Što da te se ispravlja kad sve znaš.

Test po test...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:43   #74
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Što da te se ispravlja kad sve znaš.

Test po test...
Mo'š me ispravljat ako argumenata imaš.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2017., 23:48   #75
Quote:
Hloyge kaže: Pogledaj post
Mo'š me ispravljat ako argumenata imaš.
Već jeste, argumentirano, Kudum reče sve ovisi od slučaja do slučaja.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 00:00   #76
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Već jeste, argumentirano, Kudum reče sve ovisi od slučaja do slučaja.
Ko i svaka bolest. I šta sad; tvoja retorička pobjeda je u tome da izvrdavaš jasne odgovore?
Ja ne mislim tako.
Ne reče li Isus da je istina najvrednija?
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 00:06   #77
Quote:
Hloyge kaže: Pogledaj post
Ko i svaka bolest. I šta sad; tvoja retorička pobjeda je u tome da izvrdavaš jasne odgovore?
Ja ne mislim tako.
Ni ja, otkako čuh za "Kome Kome", mislim si da mi samo uzeti taj nick jerbo ne izgleda da više neko nekom ima što za reć.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 00:15   #78
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
U islamu se ne spominje vječiti pakao kao u kršćanstvu, već se uvijek kaže: Ako Bog ne odredi drugačije. Drugim riječima - samo dok to Stvoritelj hoće. A smisao pakla je lako vidljiv, obzirom na ponašanje nezahvalnih ljudi.

To je tvoja vizija, ali ja ne vidim smisla u tome da se Stvoritelj igra. To ne bi bilo pošteno od Njega. Zato prije vjerujem da je Bog stvorio svijet sa svrhom i ciljem, nego da se igra.

Da nagradi zahvalne.

Ja zaista ne želim sukob ni sa kim, a što nekome smeta islam, to je njegov problem a ne moj. U Kur'anu časnom piše da smo svtoreni da bismo bili muslimani, i piše da je islam vjera prema kojoj je Bog ljude načinio. Ako kome to smeta, njegov problem.

Bog nije nadrogirani hopik koji po cijeli dan puši hašiš i govori peace, peace...

Ja, opet da ponovim, ne želim ni9kakav sukob ni sa kim. :ne znam:
Da ne bude zabune, ja govorim općenito, da ako se kaže da neki spis traži da svi budemo kršćani, a neki spis kaže da svi budemo budisti, tu može biti sukoba, ako se držimo riječi, međutim, ako pod budist, kršćanin, musliman držimo neke ljudske osobine onda na neki način transcedentiramo lokalne svete spise.
__________________
Europske vrijednosti https://www.youtube.com/watch?v=4_vC...ature=youtu.be
pukovnikz is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 00:24   #79
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Ni ja, otkako čuh za "Kome Kome", mislim si da mi samo uzeti taj nick jerbo ne izgleda da više neko nekom ima što za reć.
Ne, nema, otkad vlastitu zadnju riječ za Božju uze.
Hloyge is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2017., 09:12   #80
Quote:
Kudum kaže: Pogledaj post
Tako da se može reći da ih jako volim.


Ako je tuga našla put do tvog srca i narušila tvoju radost,
to je znak da priprema put za sreću.
Ona smesta očisti sve druge stvari iz kuće,
kako bi ushićenje moglo doći do tebe od strane Izvora
dobrote.
Patnja protresa žute listove sa grana tvoga srca,
kako bi sveži listovi mogli neprestano izrastati.
Ona iz korena izvlači staro nezadovoljstvo,
kako bi nova ekstaza mogla ušetati iz Njegovog pravca.
Tuga srca izvlači uvenule i vijugave korene,
kako ni jedan ne bi ostao sakriven.
Putem patnje mogu se mnoge stvari izvaditi iz srca,
kako bi Bog dao nešto bolje za uzvrat."


Rumi
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:34.