Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.12.2005., 11:13   #1
Placanje alimentacije supruzniku

Situacija (konkretna, al necemo imenovat - uza rodbina):

Muz parazitska trutina koja zivi na zeninoj grbaci, sto ga ne sprjecava da izigrava gazdu i maltretira naravno

Zena se iz raznih ( ) razloga nije rastala

Sad joj palo na pamet da bi se moglo desit ako se rastane da bi mozda morala po zakonu nezaposlenom bivsem suprugu placat alimentaciju
Tj kaze da joj se cini da je tak nes cula, ali da je u igri neka dobna granica iznad koje to vrijedi.

Jel to stoji i ako da od kolko godina to vrijedi. Ne znam tocno kolko imaju god al negdje izmedju 50 i 60
 
Old 23.12.2005., 12:59   #2
godinu dana nakon rastave braka trebas uzdrzavati drugog clana (bivseg supruznika) ako to on/ona nije u stanju...

mozda posteno, neposteno...

ali brak je brak... ma sto god mi mislili o tome...
a njen muz nije parazitska trutina... on je njen muz kojeg je ona odabrala
Taroth is online now  
Old 23.12.2005., 13:33   #3
Quote:
Taroth kaže:
ali brak je brak... ma sto god mi mislili o tome...
a njen muz nije parazitska trutina... on je njen muz kojeg je ona odabrala
Aj godina dana nije strasno.

a sto se ovog tice....

necu iznosit prljv ves javno ali iako je ona mozda glupa sto ga je ozenila (a tila je prekinut jos prije braka kaze), a jos vise sto se nije rastala jer sto ce on jadan napravit (a mogo bi i neko ozbiljno sranje napravit - sebi ili njoj) to ne mjenja nista na tome kakav je on covjek.
 
Old 23.12.2005., 14:01   #4
alimentacija se plaća ako supružnik (bivši) nema dovoljno sredstava za život,nema posao ili je nesposoban za rad (ukoliko lik nije invalid-ta bi ga stavka mogla jebat).
veći će joj problem bit podjela imovine jer se sve dijeli fifti-fifti ako je u pitanju imovina stečena radom tijekom braka (dakle,sve kaj je neko naslijedio ili imao prije braka ne ulazi u podjelu).
kolko se ja sjećam,to tak nekak ide po zakonu,e sad,kak to izgleda u praksi...
ne mora značit da će sud dodijelit mu alim.,pogotovo ako djeca ostanu kod nje (a hoće).
ambasadorica is offline  
Old 23.12.2005., 17:21   #5
Quote:
ambasadorica kaže:
alimentacija se plaća ako supružnik (bivši) nema dovoljno sredstava za život,nema posao ili je nesposoban za rad (ukoliko lik nije invalid-ta bi ga stavka mogla jebat).
veći će joj problem bit podjela imovine jer se sve dijeli fifti-fifti ako je u pitanju imovina stečena radom tijekom braka (dakle,sve kaj je neko naslijedio ili imao prije braka ne ulazi u podjelu).
kolko se ja sjećam,to tak nekak ide po zakonu,e sad,kak to izgleda u praksi...
ne mora značit da će sud dodijelit mu alim.,pogotovo ako djeca ostanu kod nje (a hoće).
-ljudi su pred penzijom (tj ona), dica vise nisu s njima poodavno.

Podjela na 50:50 nije tolko bitna, makar je nepravedna prema njoj ali s time racuna.
 
Old 23.12.2005., 17:47   #6
A ima li on neku penziju ili mogućnost da je dobije? Ako da, onda ima šanse da se "izvuče" bez plaćanja alimentacije.
Kalista is offline  
Old 23.12.2005., 18:39   #7
Quote:
Kalista kaže:
A ima li on neku penziju ili mogućnost da je dobije? Ako da, onda ima šanse da se "izvuče" bez plaćanja alimentacije.
Ne znam. Vec dosta dugo ne radi ili radi na crnjaka svaki treci dan...

Ne znam, mozda ima dovoljno staza za neki minimalac kad dodje do odgovarajucih godina , a mozda i sudjelovanje u ratu (mislim da su bile one oluje u igri) donese neke povlastice?
 
Old 23.12.2005., 18:54   #8
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:
Ne znam. Vec dosta dugo ne radi ili radi na crnjaka svaki treci dan...

Ne znam, mozda ima dovoljno staza za neki minimalac kad dodje do odgovarajucih godina , a mozda i sudjelovanje u ratu (mislim da su bile one oluje u igri) donese neke povlastice?

Ali je stvar u tome kakav ce biti njegov status u u trenutku zakljucenja glavne rasprave u parnici za razvod odnosno do zakljucenja glavne rasprave u parnici za uzdrzavanje.
Aenea is offline  
Old 23.12.2005., 18:58   #9
Quote:
Balkanijan Pimp kaže:

Sad joj palo na pamet da bi se moglo desit ako se rastane da bi mozda morala po zakonu nezaposlenom bivsem suprugu placat alimentaciju
Tj kaze da joj se cini da je tak nes cula, ali da je u igri neka dobna granica iznad koje to vrijedi.

Jel to stoji i ako da od kolko godina to vrijedi. Ne znam tocno kolko imaju god al negdje izmedju 50 i 60
Morala bi, ako njezin suprug podnese zahtjev za uzdrzavanje do zakljucenja glavne rasprave u parnici za razvod, odnosno ako nakon prestanka braka u roku od sest mjeseci zatrazi tuzbom.

Obveza uzdrzavanja u nekim slucajevima moze trajati do godinu dana, moze biti produljena i moze biti i odbijena.



II. UZDRŽAVANJE BRAČNOG DRUGA

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

Članak 218.

(1) Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

(2) Iznimno ako u parnici za razvod ili poništaj braka nije postavljen zahtjev za uzdržavanje, bivši bračni drug može tužbom tražiti uzdržavanje u roku od šest mjeseci od prestanka braka, ako su pretpostavke za uzdržavanje, predviđene u članku 217. ovoga Zakona, postojale u trenutku zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka i trajale bez prestanka do zaključenja glavne rasprave u parnici za uzdržavanje.

Članak 219.

Sud može odbiti zahtjev za uzdržavanje bračnog druga, ako bi uzdržavanje predstavljalo očitu nepravdu za drugog bračnog druga.

Članak 220.

(1) Sud može odlučiti da obveza uzdržavanja bračnog druga traje do godine dana, osobito kad je brak trajao kratko ili kad je tužitelj u mogućnosti u dogledno vrijeme na drugi način osigurati sredstva za život.

(2) U opravdanim slučajevima sud može produljiti obvezu uzdržavanja.

(3) Tužba za produljenje uzdržavanja može se podnijeti samo do isteka vremena za koje je uzdržavanje određeno.

Članak 221.

(1) Pravo na uzdržavanje prestaje kad razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi sklopi novi brak.

(2) Pravo na uzdržavanje prestaje sudskom odlukom ako sud utvrdi da razvedeni bračni drug ili bračni drug iz poništenog braka koji to pravo koristi živi u izvanbračnoj zajednici ili da je postao nedostojan tog prava ili ako više ne postoji koja od pretpostavki iz članka 217. ovoga Zakona.

(3) Sud će odrediti da pravni učinak odluke o prestanku uzdržavanja iz stavka 2. ovoga članka nastaje prije njene pravomoćnosti, od dana kad su nastupile pretpostavke za prestanak uzdržavanja.
Aenea is offline  
Old 23.12.2005., 18:59   #10
Procitaj i clanke 229., 231., i od 238. do 243. i 253. iz istog Obiteljskog zakona da ne kopiram sve ovdje.
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2003/1583.htm
Aenea is offline  
Old 24.12.2005., 08:54   #11
Zbog tog obiteljskog sam svojedobno roknula 2.god...
ambasadorica is offline  
Old 30.12.2005., 08:59   #12
Krvopije

Mene zanimaju ovi pojmovi, njihovo pravno tumačenje i sudska praksa:
1. očita nepravda
2. nemogućnost zapošljavanja
3. opravdani slučaj (produženja uzdržavanja)
4. nedostojnost prava uzdržavanja

Primjer: parnica za razvod braka traje 2 godine +. Za vrijeme trajanja parnice na snazi je Privremena mjera uzdržavanja bivšeg bračnog druga tj. onom zaposlenom se administrativnom zabranom svaki mjesec iz plaće isplaćuje iznos uzdržavanja na račun bivšeg bračnog druga. U toku te dvije godine ovaj uzdržavani drug se zaposlio i radio 10 mjeseci. Cijelo to vrijeme dobivao je taj drug svoju plaću i ono uzdržavanje (s obzirom na sporost i slabu učinkovitost sudstva privremena mjera se nije uspjela ukinuti). Onda je opet nakon 10 mjeseci postao nezaposlen taj drug. Presuda o razvodu i alimentaciji stigla, ukida se alimentacija bivšem bračnom drugu, no presuda nije pravomoćna te je na snazi privremena mjera kojom se i dalje isplaćuje alimentacija. Žalba na presudu, ponovno otvaranje glavne rasprave, alimentacija se i dalje plaća.
E sad, da li je taj bivši bračni drug dostojan prava daljnjeg uzdržavanja, da li je u nemogućnosti da se zaposli (ako smo vidjeli da se zaposlio u nekom trenutku) te da li bi daljnje uzdržavanje od godinu dana i/ili više predstavljalo očitu nepravdu za onog koji uzdržava?
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Old 30.12.2005., 14:32   #13
mozda treba za vrijeme brakorazvodne parnice (u tom slucaju) pismeno ponuditi boravak i sl. bracnom drugu tamo gdje je i do sada bio...
tak da se ne moras muciti oko alimentacije..

ne znam da li to pravno vrijedi... jer brak je brak dok nije raskinut, ne?
Taroth is online now  
Old 30.12.2005., 14:45   #14
Quote:
Taroth kaže:
mozda treba za vrijeme brakorazvodne parnice (u tom slucaju) pismeno ponuditi boravak i sl. bracnom drugu tamo gdje je i do sada bio...
tak da se ne moras muciti oko alimentacije..

ne znam da li to pravno vrijedi... jer brak je brak dok nije raskinut, ne?
Boravak u istom stanu u kojem je do sada netko bio ne isključuje uzdržavanje; u navedenom primjeru uzdržavani drug živi u stanu za koji onaj drug uzdržavatelj otplaćuje kredit, a sam živi u iznajmljenom stanu.
__________________
Što želi propasti, treba pustiti da propadne.
Mag is offline  
Old 25.06.2006., 16:27   #15
znam za slucaj da se covik rastavija od prve zene prije 15 godina i nakon toga se ozenio s drugom, ali prvoj još dan danas placa to uzdrzavanje iako ova nikad ne da nije bila sposobna raditi nego nije tila raditi.i nakon svih zalbi tipa da je nedostojna jer nece radi svejedno je popusio i i dalje placa...
slamka is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:17.