Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2003., 19:02   #1
Samson i Dalila

Samson je tragičan primjer što može od čovjeka da uradi nevjerna i pokvarena žena. Za razliku od Josipa koji je izbjegao zamke primamljive zavodnice, Samson je srljao iz jedne u drugu zamku i na kraju je završio iskopanih očiju zatočen u zatvoru svojih najljućih neprijatelja, ostavljen od Boga.

Bog je javio Samsonovim roditeljima i objavio im poruku da će njihovo dijete biti nazirej i da vode posebnu brigu o njegovom odgoju. Bog je preko Samsona imao plan da oslobodio svoj narod od Filisteja koji su ga godinama tlačili i zatirali.

Međutim, Samson je družio sa nevjernim Filistejima i zaljubio u jednu Filistejku koja se ubrzo pokazala nevjerna i tako je Samson ubrzo zaratio s Filistejima. (Knjiga o sudijama 13,14, 15 i 16 poglavlje)

Mržnja Filisteja, preko kojih je radio sam Sotona protiv Samsona i Izraela navela je filistejske knezove da vrbuju Dalilu kako bi doznali otkud Samsonu tolika snaga. Nažalost, ona je pokazala uspješnom u svom sotonskom poslu i Samson joj je povjerio svoju tajnu i tako se odrekao svog Boga i pao u ruke Filistejima.

Samson je u svojoj bijedi iskopanih očiju iskreno pokajao za svoje grijehe i molio se za oprsot, tako je narasla i njegova kosa ali povratila se njegova vjera, na svečanosti koju su pogani Filisteji priredili u čast svom bogu Dagonu tj. Sotoni, Samson se osvetio svojim neprijateljima za obadva oka svoja.

Pavle u svojoj poslanici negdje spominje i Samsona koa heroja vjere, ali kako je drugačija mogla biti njegova povjest da je bio vjeran Bogu i čuvao se od svih zanki?

Samson je bio čovjek izuzetne fizičke snage ali karakteno je bio veliki slabić, njegova tužna i trgična povjest treba da bude pouka svima nama.

moje pitanje glasi: da li bi vi oženili pogankinju kao Samson ili ne?

Zadnje uređivanje mystic : 30.06.2003. at 21:12.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 20:19   #2
Re: Samson i Dalila

Quote:
mystic kaže:
Mržnja Filisteja, preko kojih je radio sam Sotona protiv Samsona...
Molim citat gdje se pominje Sotona.

Quote:
mystic kaže:
...na svečanosti koju su pogani Filisteji priredili u čast svom bogu Dagonu tj. Sotoni
Odakle ti informacija da je Dagon = Sotona?

Quote:
mystic kaže:
moje pitanje glasi: da li bi vi oženili pogankinju kao Samson ili ne?
Prije bih 1000 pogankinja nego jednu zadrtu kršćanku oprana mozga.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 21:18   #3
Re: Re: Samson i Dalila

Quote:
Baphomet kaže:
Molim citat gdje se pominje Sotona.
da ti dam i citat ne bi vjerovao, uostalom tko je djelovao ako ne Sotona, nije valjda moja pokojna baba?

Quote:
Odakle ti informacija da je Dagon = Sotona?
a zar nije, sve oni čime se ljudi klanjaju osim Ocu i Sinu je Sotona, kužiš stari?

Quote:
Prije bih 1000 pogankinja nego jednu zadrtu kršćanku oprana mozga.
a ti izvoli, samo pazi da se ne buš posle kajao
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 21:26   #4
Re: Re: Re: Samson i Dalila

Quote:
mystic kaže:
da ti dam i citat ne bi vjerovao, uostalom tko je djelovao ako ne Sotona, nije valjda moja pokojna baba?
Daj citat, pa ako se u citatu spominje Sotona onda ću povjerovati.

Quote:
mystic kaže:
a zar nije, sve oni čime se ljudi klanjaju osim Ocu i Sinu je Sotona, kužiš stari?
Aha, znači Papa je Sotona, kršćanski sveci su Sotona, Djevica Marija je Sotona, biskupi,kardinali su Sotone...stvarno jednostavno.

Quote:
mystic kaže:
a ti izvoli, samo pazi da se ne buš posle kajao
Vjeruj mi neću se kajati, npr. zato jer ću imati seksa bez obzira želim li djecu ili ne, neću se morati dizati nedjeljom ujutro za misu, moći ću čitati knjige a ne samo Bibliju, itd.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 21:36   #5
Re: Re: Re: Re: Samson i Dalila

Quote:
Baphomet kaže:
Daj citat, pa ako se u citatu spominje Sotona onda ću povjerovati.
Aha, znači Papa je Sotona, kršćanski sveci su Sotona, Djevica Marija je Sotona, biskupi,kardinali su Sotone...stvarno jednostavno.
Vjeruj mi neću se kajati, npr. zato jer ću imati seksa bez obzira želim li djecu ili ne, neću se morati dizati nedjeljom ujutro za misu, moći ću čitati knjige a ne samo Bibliju, itd.
pa dobro tko je taj koji ljude nadahnjuje da čine zlo?

djevica Marija nije Sotona i njoj se i ne treba moliti a niti kršćanskim svecima.

hahaha...pa tko je rekao da ne smiješ voditi ljubav sa svojopm ženom, tko je rekao da moraš ići na misu, tko je rekao da ne smiješ čitati druge knjige, ja to nisam rekao.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 21:40   #6


A tko su to pogankinje?

I je li zapravo tema između redova ovog topica, ne Samson i Dalila, nego uzimanje partnera poganina?


A što ako te pogani prevare da su kršćani?

A što ako se neki kršćani ne ponašaju kao kršćani?
 
Odgovori s citatom
Old 30.06.2003., 21:52   #7
Quote:
Solaris kaže:


A tko su to pogankinje?

I je li zapravo tema između redova ovog topica, ne Samson i Dalila, nego uzimanje partnera poganina?


A što ako te pogani prevare da su kršćani?

A što ako se neki kršćani ne ponašaju kao kršćani?
puno pitanja to sam i čekao

pogani su svi ljudi, pogan znači nečist a svi ljudi su se zaprljali od grijeha i samo ih krv Sina Božjeg može od grijeha očistiti, Izraelci su vjerovali u Sina Božjeg a Filisteji nisu i zato ih nazivamo 'poganima' eto...što ne znači da nije bilo pojedinaca od Filistejskog naroda koji su povjerovali da će doći Mesija i da ih On jedini može očistiti od njihovih grijaha i takvi više nisu pogani.

pa moglo bi se reći, glede teme, ovaj Samsonov primjer je pouka za sve nas

uvijek postoji opasost da jedna od strana bude neiskrena zato je najsigurnije ne ženiti se (šalim se)

vidiš problem i je bio taj što se i sam Samson nije ponašao kao pravi vjernik ili kršćanin, nego je pio i bludničio ali sve ga je to jako gorko koštalo i jedva je spasio svoju sopstvenu dušu a mogao je tako puno da učini za svoj narod i da ih oslobodi od Filisteja.

svako grijeh čovjek skupo košta, i u ovom svijetu a kamo li na dan konačnog obračuna.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 01:24   #8
mystic:
moje pitanje glasi: da li bi vi oženili pogankinju kao Samson ili ne?

Bi,zašto ne? (ali ipak samo jednu-jer bila pogankinja(hm-ovaj izraz mi se baš ne sviđa previše) ili ne -ipak je žena,a jedna je sasvim dosta(ako ne i previše) ).






mystic:
vidiš problem i je bio taj što se i sam Samson nije ponašao kao pravi vjernik ili kršćanin, nego je pio i bludničio ali sve ga je to jako gorko koštalo i jedva je spasio svoju sopstvenu dušu a mogao je tako puno da učini za svoj narod i da ih oslobodi od Filisteja.

Najbolje bi Ravana objasnio djelovanje, krivnju i grijeh že.. Dalile.

Samson se jednostavno zaljubio i promatrao je svijet drugim očima. Sve što mu je dotad bilo bitno postalo je nebitno i vjerovatno da ga Dalila nije izdala nikad se ne bi rastali (u meksičkoj bi joj oprostio ) tj. svi dalji događaji slijede zbog razočarenja(mržnje) koja je uslijedila.

Ili je to bio način kojim je Bog htjel reći bež od žene ko od vraga-ak je mogla Samsona a kak ne bi vas ostale?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 08:12   #9
Re: Re: Re: Re: Re: Samson i Dalila

Quote:
mystic kaže:
pa dobro tko je taj koji ljude nadahnjuje da čine zlo?

djevica Marija nije Sotona i njoj se i ne treba moliti a niti kršćanskim svecima.

hahaha...pa tko je rekao da ne smiješ voditi ljubav sa svojopm ženom, tko je rekao da moraš ići na misu, tko je rekao da ne smiješ čitati druge knjige, ja to nisam rekao.
Aha, znači sve ljude koji rade zlo nadahnjuje Sotona, nategnuto, nelogično i besmisleno, osim ako ti nisi utjelovljenje Boga pa znaš razlikovati dobro od zla.

Tako je Biblija rekla, a čini mi se da si ti njen sljedbenik.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 08:52   #10
Pouka priče je negdje drugdje, a ne u tome treba li ženiti poganku – tko izgubi vjeru (sebe) gubi i životnu snagu i tada služi kao vodič (provodnik) transfera tuđe snage.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 11:16   #11
Quote:
danaye kaže:
Bi,zašto ne? (ali ipak samo jednu-jer bila pogankinja(hm-ovaj izraz mi se baš ne sviđa previše) ili ne -ipak je žena,a jedna je sasvim dosta(ako ne i previše) ).

Najbolje bi Ravana objasnio djelovanje, krivnju i grijeh že.. Dalile.

Samson se jednostavno zaljubio i promatrao je svijet drugim očima. Sve što mu je dotad bilo bitno postalo je nebitno i vjerovatno da ga Dalila nije izdala nikad se ne bi rastali (u meksičkoj bi joj oprostio ) tj. svi dalji događaji slijede zbog razočarenja(mržnje) koja je uslijedila.

Ili je to bio način kojim je Bog htjel reći bež od žene ko od vraga-ak je mogla Samsona a kak ne bi vas ostale?
pitaš 'zašto ne', zanači nisi izvukao nikakvu pouku iz Samsonovog pada, bolje je učiti se na tuđim greškama nego na svojoj koži, zar ne?

sad pitanje je da li je to bila ljubav i kakva; da li je ona njega voljela, da je ne bi ga izdala, da je voljela bi i istinu i povjerovala u Mesiju koji je jedini može osloboditi od grijaha, da je bila bi kao Ruta Moapka ili Rahaba iz Jerihona, a očito nije. Ona je poslužila samo kao medij palog anđala kao i Eva, kao i mnoge druge danas.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 11:34   #12
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Samson i Dalila

Quote:
Baphomet kaže:
Aha, znači sve ljude koji rade zlo nadahnjuje Sotona, nategnuto, nelogično i besmisleno, osim ako ti nisi utjelovljenje Boga pa znaš razlikovati dobro od zla.

Tako je Biblija rekla, a čini mi se da si ti njen sljedbenik.
a tko ih drugi nadahnjuje i što tu ima nelogično?

ne treba biti Bog da bi znao razlikovati dobro i zlo, postoji Zakon koji nam pokazuje što je dobor a što zlo.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 12:04   #13
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Samson i Dalila

Quote:
mystic kaže:
a tko ih drugi nadahnjuje i što tu ima nelogično?
Nema ništa nelogično, isto kao što nema ništa nelogično u sljedećoj izjavi :

Nadahnjuje ih Nevidljivo Plavo Prase koji je poslanik Boga Hmelja. Tako piše u Knjizi.

Quote:
mystic kaže:
ne treba biti Bog da bi znao razlikovati dobro i zlo, postoji Zakon koji nam pokazuje što je dobor a što zlo.
Kakav Zakon? Kako taj Zakon opisuje što je dobro a žto zlo?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 12:14   #14
Re: Samson i Dalila

Quote:
Baphomet kaže:
Kakav Zakon? Kako taj Zakon opisuje što je dobro a žto zlo?
Izl.20 poglavlje, tu sve piše. Taj Zakon je garant mira i blagostanja svih stanovnika Svemira.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 12:58   #15
Quote:
planinar kaže:
Pouka priče je negdje drugdje, a ne u tome treba li ženiti poganku – tko izgubi vjeru (sebe) gubi i životnu snagu i tada služi kao vodič (provodnik) transfera tuđe snage.



Eto mystic, to je to
 
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 13:06   #16
Quote:
planinar kaže:
Pouka priče je negdje drugdje, a ne u tome treba li ženiti poganku – tko izgubi vjeru (sebe) gubi i životnu snagu i tada služi kao vodič (provodnik) transfera tuđe snage.
točno, Samson je izgubio vjeru u svog Boga i tako je postao Sotonin sluga, ipak se na kraju pokajao ali posljedice njegovog grijeha su ostale. Da nije činio to što je činio vjerovatno ne bi poginuo, nego bi oslobodio svoj narod od Filisteja i dočekao bi starost.

pouka je i da ne treba ženiti one koji omalovažavaju skupocjenu krv Sina Božjeg.
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 13:09   #17
Quote:
Solaris kaže:


Eto mystic, to je to
pa je li moguće održati svoju vjeru ako se povežeš s nekim tko prezire tvoju vjeru?

čisto sumnjam..
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 13:37   #18
Quote:
mystic kaže:
pitaš 'zašto ne', zanači nisi izvukao nikakvu pouku iz Samsonovog pada, bolje je učiti se na tuđim greškama nego na svojoj koži, zar ne?

sad pitanje je da li je to bila ljubav i kakva; da li je ona njega voljela, da je ne bi ga izdala, da je voljela bi i istinu i povjerovala u Mesiju koji je jedini može osloboditi od grijaha, da je bila bi kao Ruta Moapka ili Rahaba iz Jerihona, a očito nije. Ona je poslužila samo kao medij palog anđala kao i Eva, kao i mnoge druge danas.
Upravo tako-zašto ne?
Usporedi priču o samaričanu-Zakon dan po Isusu nije stvar prisile već osjećaja-čovjek uopće ne mora znati za njega da bi mogao živjeti po njemu.
Samim time i jedan "poganin" može biti bliži Bogu od vjernika.
Vjera nije ceremonijalna i kao jedina potvrda vjere ostaju djela koja postanu kao odraz unutrašnjeg osjećanja ili neosjećanja vjere(tj. Boga) tj. kao odraz nas samih.


Zbog koga je Samson "pao", zbog Dalile ili ipak zbog sebe?
Na kraju krajeva čovjek sam odlučuje o svojim djelima(na to se i svodi slobodan izbor) pa je tako i Samson odlučio sam.
(Samson se Bogu okreće tek u trenutku potpunog očaja ,tj. u situaciji bezizlaznoj za njega i to iz mržnje i zbog želje za osvetom. Samsonova mržnja i osveta nisu u skladu s Božjim zakonom(ljubav kao pokretač)-pa prema tome da li je Samsonovo djelo(rušenje..) Božje djelo,jer mržnja kao pokretač je od.. ?
Samson je svojom željom za osvetom okrenuo leđa Bogu (jer ga je vodila mržnja a ne ljubav) pa prema tome da je vjerovao u mesiju ,kako kažeš ,ne bi se nikad desilo rušenje.


Dalila je sasvim druga priča.
Naspram koga je ona sagriješila?
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 14:01   #19
Isus je došao poganima.
Ili, mystic – siguran sam da bi ti oženio poganku, kad bi joj na taj način spasio život. Dakle, ima tu nešto dublje od formalizma.

Solaris
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2003., 21:22   #20
Quote:
danaye kaže:
Upravo tako-zašto ne?
Usporedi priču o samaričanu-Zakon dan po Isusu nije stvar prisile već osjećaja-čovjek uopće ne mora znati za njega da bi mogao živjeti po njemu.
Samim time i jedan "poganin" može biti bliži Bogu od vjernika.
Vjera nije ceremonijalna i kao jedina potvrda vjere ostaju djela koja postanu kao odraz unutrašnjeg osjećanja ili neosjećanja vjere(tj. Boga) tj. kao odraz nas samih.
Zakon nema veze s osjećajima nego sa načelima, i djela su rezultat onih zakona koje poštujemo. poganin koji se obrati više nije poganin nego brat i vjernik.


Quote:
Zbog koga je Samson "pao", zbog Dalile ili ipak zbog sebe?
Na kraju krajeva čovjek sam odlučuje o svojim djelima(na to se i svodi slobodan izbor) pa je tako i Samson odlučio sam.
(Samson se Bogu okreće tek u trenutku potpunog očaja ,tj. u situaciji bezizlaznoj za njega i to iz mržnje i zbog želje za osvetom. Samsonova mržnja i osveta nisu u skladu s Božjim zakonom(ljubav kao pokretač)-pa prema tome da li je Samsonovo djelo(rušenje..) Božje djelo,jer mržnja kao pokretač je od.. ?
Samson je svojom željom za osvetom okrenuo leđa Bogu (jer ga je vodila mržnja a ne ljubav) pa prema tome da je vjerovao u mesiju ,kako kažeš ,ne bi se nikad desilo rušenje.


Dalila je sasvim druga priča.
Naspram koga je ona sagriješila?
Samson je pao zbog svojih nasavladani strasti, a Samson se nije Bogu obratio iz želje za osvetom, ne, on je u trenutku kad je dosegnuo dna shvatio gdje je i u čemu griješio i kad je ostao bez svoje čudnovate snage shvatio da je u Bogu bila njegova snaga i tad se iskreno pokajao i Bog mu je oprostio. A Filisteji su znali i mogli doći k pravom Bogu da su htjeli ali oni su mrzili Jehovu i prkosili Mu, i kazna koja ih je stigla bila je zaslužena.

A Dalila je bila obična pogankinja i Sotonski medija, prodala se za novac da izda Samsona i još pitaš preama kome je sagriješila?
mystic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:23.