Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2009., 22:03   #1
Dječje mjesečarenje

Neznam kuda bi s ovom temom. Nisam nigdje pronašla nešto o tome.

Imam sina od 12 i pol god. koji noću(ne stalno) mjesečari. Diže se iz kreveta, hoda, priča svašta al on toga nije svijestan, nije u budnom stanju.

Zabrinjava me to jer se bojimo da se ne ozljedi il da druge ozljedi.

Stariji sin se ga boji. Opasno je kad je vani puni mjesec.

Dali netko nam može pomoći kakvim savjetom, iskustvom i dali postoji kakvo lječenje?
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 22:12   #2
Nemam s time iskustva, ali savjetovala bi ti da se konzultiraš da liječnikom/pedijatrom.
__________________
kiss .. kiss
Tina406 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 22:34   #3
mjesečarila sam točno u toj dobi i to par godina. Moji nisu poduzimali nikakve posebne mjere,prošlo samo od sebe. Kažu da je tu dublji problem,sa psihološke strane,ali ja se ne sjećam da sam ikad bila psihički rastresena ili bilo što što se tiče psihe. To je uglavnom bilo mjesečarenje,tipa digla bi se bi spremila za školu,ujutro bi se budila odjevena u krevetu. Jednom sam donijela svu posteljinu iz sobe i namjestila na kutiju koja je stajala kraj špahera za drva. Uglavnom,čudesa,to mi je mama pričala jer je ona uvijek bila budna kad bi mjesečarila. Kuc-kuc,ne mjesečarim više godinama,zato moj tata još uvijek mjesečari i srećom nikad nam se ništa nije dogodilo.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 22:37   #4
evo ti jedan link http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2297
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:07   #5
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
Ovo je divno, hvala ti.

Inače mi mali živi s ocem i tako da nažalost neznam kako tam to funkcionira. sad je kod mene par dana, brat ga pazi, veli dok počinje, šaljega u krevet, govori mu - smiri se, dobro je, sad se legni. ja ga osobno nisam vidjela. al danas baš pričali o tome a neznam kako da m pomognem.

Vjerovatno je pokupio gene od strica koji je isto u to doba mjesečario. neznam podatak za sadašnje stanje.

Inače je mali sportaš, ranoranilac i rano ide spavati.

Nadam se da će ta faza proći. Tata mu se žali kako ga skoro svaku noć probudi, nije baš ugodno.

S tim malim stalno imam probleme, od trudnoće pa do danas,plačljiva beba, nikad pošteno spavao, skoro se zadušio, imao jaki laringitis, veliku alergiju i sve uspijeli rješiti. i sad ovo.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2009., 23:15   #6
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Neznam kuda bi s ovom temom. Nisam nigdje pronašla nešto o tome.

Imam sina od 12 i pol god. koji noću(ne stalno) mjesečari. Diže se iz kreveta, hoda, priča svašta al on toga nije svijestan, nije u budnom stanju.

Zabrinjava me to jer se bojimo da se ne ozljedi il da druge ozljedi.

Stariji sin se ga boji. Opasno je kad je vani puni mjesec.

Dali netko nam može pomoći kakvim savjetom, iskustvom i dali postoji kakvo lječenje?
znam da mnogi neuropedijatri preporucaju uraditi EEG kod djece koja cesto mjesecare........ probajte napravit tu pretragu jer kazu da nisu sva mjesecarenja bezopasna.........nase jedno kumce je zbog mjesecarenja radilo cak CT glave
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 11:01   #7
Ovu noć nije, hvala Bogu. oko 12 sati u noći još bio budan pa pričali, zamislite, njega strah zaspati radi toga. onda ga smirivala i molila se tiho iznad glave i mirno spavao.

Dali ima još netko s kakvim savjetima kako smirivali djete ? Dali netko probao s molivama? (ja nekad i sebi tako pomažem i djeci i upali). Čudesa.

Svima puno hvala koji nam pomažete.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 11:51   #8
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
zamislite, njega strah zaspati radi toga.

kako ga je strah zaspati ako mjesecari nisu svjesni svog nocnog hodanja?
Osim ako mu vi ujutro ne prepricavate sta je radio i ustvari ga (nesvjesno) plasite?

sa Rode:Sljedeći put kad vaše dijete krene u šetnju usred noći, ne paničarite. Jednostavno odvedite dijete natrag u sigurnost i udobnost njegova kreveta. Nakon toga se ujutro oboje možete dobro nasmijati toj zgodi.



Moj sin isto mjesecari, uglavnom sjedne i melje, melje, melje, nerazumljive nebuloze
Kad krene u setnju (sto je zaista rijetko) uhvatim ga za ramena i lagano okrecem i navodim prema krevetu, legnem ga, ususkam i sve ok.
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 11:53   #9
I da, nikad mu ne pricam sta je radio
__________________
Dreams
Tija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 12:25   #10
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Ovu noć nije, hvala Bogu. oko 12 sati u noći još bio budan pa pričali, zamislite, njega strah zaspati radi toga. onda ga smirivala i molila se tiho iznad glave i mirno spavao.

Dali ima još netko s kakvim savjetima kako smirivali djete ? Dali netko probao s molivama? (ja nekad i sebi tako pomažem i djeci i upali). Čudesa.

Svima puno hvala koji nam pomažete.
naravno da ga je strah, mozda od prepricavanja, ali zaboga ima 12,5 godina! vjerojatno ga je strah i da je drugaciji, cudan.
treba ga utjesiti, ovaj tekst s rode je umirujuc i mogla bi mu ga pokazati da vidi da nije cudak ni freak, nego da su to normalne stvari koje se u vecini slucajeva pojave i nestanu.

vec ovdje imas neka iskustva koja ce mu pomoci da se ne osjeca cudno.

kazes da ga se brat boji, mozda mu i on prepricava? mozda ga i zafrkava radi toga?

uz tvoj i tatin angazman, molitva nece odmoci, dapace.

srce malo
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 16:33   #11
Pokazala mu onaj tekst, pročitao ga je. sad pričali o tome i kaže da ga je strah jer je svakim danom gorje, počelo je od pričanja u snu, pa sjedenja, ustajanja, i po novom odlazak u kuhinju po vodu, pijenje,još si je i mobitel uzeo sobom. vratio se u krevet ali nezna kako. tata mu svaki dan objašnjava šta radio i vodi ga noći u krevet.

Veli da se boji da ne napravi kakvu glupost.

Stric mu još uvijek mjesečari (sad mi rekao) a već ima 28 god. O tome mu pričali pa se i toga boji da neće i on tako dugo.

Ja mu govorim da neka se ne boji, neka se smiri. Mišek moj mali, tako uplašen.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2009., 22:54   #12
Lindy2008, nadam se da će biti sve ok. Stvarno nisam upućena, ali da se raspitate kod kojeg dječjeg psihologa. Vjerojatno neki imaju iskustva s tim.

Moj muž odmalena tako reći polumjesečari. Zapravo i ne hoda uokolo, ali zna sjesti u krevetu ili priča, otvori oči i ničeg se ne sjeća. Sinčić od godinu i pol se počeo tako povremeno dizati i sjesti usred noći u krevetu i gleda ili nešto kaže/priča pa onda opet legne i spava. Razmišljam si je li to kod malog ista stvar, iako je još premali.

Inače, je li istina ono da se osobama koje mjesečare ne bi trebalo obraćati/pričati im dok mjesečare? Ili sam ja to pobrkala s onim da ih se ne smije probuditi?
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2009., 00:02   #13
Ksenija, vele da se ih nesmije nasilno buditi, bolje uopće ne, mi našega govorom usmjeravamo, pričamo s njim, razumije i on nekad priča, radi neke stvari(opisala gore) i posluhne i ode spavat al se ničega ne sječa ujutro.

Mislim da mu kod toga nemogu doktori pomoći. Ako će ići na gorje imam vezu i kod frendice s bioenergijom i reikisticom, homeopat koje već njega liječile. Inače, imao je jaku alergiju i laringitis i sve izlječili homeopatski.

Al ovo je opet nešto drugo, to nije bolest(bar se nadam).

Stavila ovu temu da vidim dal ima netko s istim slučejevima i koje taktike koristili, šta pomagalo i dali ima koji slučaj npr.ozljeđivanja il nečeg sl.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:06   #14
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Mislim da mu kod toga nemogu doktori pomoći. Ako će ići na gorje imam vezu i kod frendice s bioenergijom i reikisticom, homeopat koje već njega liječile. Inače, imao je jaku alergiju i laringitis i sve izlječili homeopatski.

Al ovo je opet nešto drugo, to nije bolest(bar se nadam).

Stavila ovu temu da vidim dal ima netko s istim slučejevima i koje taktike koristili, šta pomagalo i dali ima koji slučaj npr.ozljeđivanja il nečeg sl.

Lindy, je li situacija bolja?

Guglajući u potrazi za drugim stvarima, naišla sam na podatak da neki lijekovi koji se uzimaju kod alergija znaju izazvati poremećaje u spavanju, ali onda sam vidjela da ti sin nije pio lijekove.

Moj mali ima užasne tzv. noćne strahove ("night terrors") i čitajući o tome naišla sam na ovo pa vam možda pomogne:
Quote:
For children who get frequent night terrors, it might help to wake your child up before the time that he usually has a night terror. This is thought to interrupt or alter the sleep cycle and prevent night terrors from occuring (it also works for sleepwalking).
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:12   #15
Evo još:
Quote:
Another intervention that proved effective in one study4 was scheduled awakenings. Parents kept a diary of the time of sleepwalking over several nights and then began to waken the child 15 minutes before the sleepwalking had been occurring, making sure the child was fully awake for at least five minutes. With the use of this technique, sleepwalking was quickly extinguished in more than 80 percent of children.
Sleep disorders
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:38   #16
Quote:
ksenija_2 kaže: Pogledaj post
Lindy, je li situacija bolja?

Guglajući u potrazi za drugim stvarima, naišla sam na podatak da neki lijekovi koji se uzimaju kod alergija znaju izazvati poremećaje u spavanju, ali onda sam vidjela da ti sin nije pio lijekove.

Moj mali ima užasne tzv. noćne strahove ("night terrors") i čitajući o tome naišla sam na ovo pa vam možda pomogne:
Ej, još da je na HR jeziku. Nejde mi eng.

Dok je bio alergičan pio je claritine, (ima još jedan) Folkodin - tako nekako, smrdi na ljepilo, svaki dva tj. bili kod dr. pio još clavocin i ništa nije pomagalo.

Izlječili alergiju kod homeopatkinje kod nas u Međimurju. Potpuno je zdrav u tom pogledu.

Al počeli ti noćni napadi mjesečarenja. I stric mu mj. i još dan danas. Ne znam dali je moguće genetska vezanost oko toga.

Stanje je isto. Tu i tam mjes., nekad ne može uopće spavati, al je problem što taj mali živi s ocem i vidim ga u mjesec dana 4 dana(kad je kod mene), osim ferja, onda je dulje.

Trebalo bi kod njih napraviti "čišćenje" prostorije i kuće. Al nemogu tam ići pa da s štapičima mirisnim uklonim negativu koja se godinama skuplja tamo. I to pomaže, ja to doma radim i tu je sve ok.

Ili ga rastava muči, ne znam, nikad mi nije ništa konkretno rekao oko toga, stvarno ne znam. Dobro je dok samo se ustane pa legne, da ne čini nikakvu štetu. Valjda će biti bolje.

Bio kod mene za vikend i dobro spavao i sretan je. Moj ljevakić.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:54   #17
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
Ej, još da je na HR jeziku. Nejde mi eng.

Dok je bio alergičan pio je claritine, (ima još jedan) Folkodin - tako nekako, smrdi na ljepilo, svaki dva tj. bili kod dr. pio još clavocin i ništa nije pomagalo.

Izlječili alergiju kod homeopatkinje kod nas u Međimurju. Potpuno je zdrav u tom pogledu.

Al počeli ti noćni napadi mjesečarenja. I stric mu mj. i još dan danas. Ne znam dali je moguće genetska vezanost oko toga.

Mislim da svi problemi sa spavanjem imaju neku genetsku povezanost. Pročitala sam da su neki učestaliji kod muškaraca.

Što se tiče onoga na engleskom: tekst kaže da kod velikog broja djece pomaže ako ih se probudi prije nego krenu mjesečariti. Dakle, roditelj treba par noći voditi dnevnik i bilježiti u koje vrijeme dijete obično počne mjesečariti. Vodeći se dnevnikom, dijete treba probuditi 15ak minuta prije vremena za koje se predviđa da će krenuti mjesečariti i držati ga bar 5 minuta budnim. Piše da je kod 80 posto djece mjesečarenje nestalo korištenjem ove tehnike.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 15:56   #18
Inače, baš su claritin i još neki lijekovi za alergije bili spomenuti da znaju izazvati poremećaje u spavanju i ponašanju, ali, to nestaje čim se prestanu uzimati.
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2009., 17:26   #19
A tako? A svi uvijek govorili da se ne smije buditi takvo dijete. Koliko znam, nema određenu vuru buđenja, digne se, mrmlja, priča s nekim, al se ničeg ne sjeti, ne mogu ga probuditi,(priča mi stariji sin, da ga ne bude, već da ga samo usmjeravaju da ide spavat, sve razumije a nije budan).

Mislim da ga tata neće budit, bar da spava, jer se on budi oko pol 5 na posao i mislim da mu nije za dežuranje. Vidjet ćemo kako će ići dalje.

U svakom slučaju, puno ti hvala za sve.
Lindy2008 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2009., 08:01   #20
Quote:
Lindy2008 kaže: Pogledaj post
A tako? A svi uvijek govorili da se ne smije buditi takvo dijete. Koliko znam, nema određenu vuru buđenja, digne se, mrmlja, priča s nekim, al se ničeg ne sjeti, ne mogu ga probuditi,(priča mi stariji sin, da ga ne bude, već da ga samo usmjeravaju da ide spavat, sve razumije a nije budan).

Mislim da ga tata neće budit, bar da spava, jer se on budi oko pol 5 na posao i mislim da mu nije za dežuranje. Vidjet ćemo kako će ići dalje.

U svakom slučaju, puno ti hvala za sve.
Nisi me dobro shvatila. Ne budi se kad već mjesečari, nego prije nego što se uopće digne i krene pričati/mjesečariti.
Npr. ako vidite da sin obično krene mjesečariti 3 sata nakon što je zaspao, probudite ga neki 2 sata i 45 minuta nakon što je zaspao.
Ja sam probala to sa svojim malim zbog njegovih noćnih strahova i ponekad upali, tj. problem je u tome što su ti naši strahovi 2-4 puta u mjesecu, a ne mogu biti točno sigurna koji dan će to biti. Ja svog pitam hoće li vode i tako. Kad se malo razbudi, pričamo i onda malo kasnije opet zaspi. Moj nema ni dvije godine, mislim da bi sa starijom djecom to čak bilo i lakše za izvesti.

Ma nema na čemu. Nadam se da će se bar sin prestati bojati svog mjesečarenja i da će biti bolje kroz neko vrijeme
ksenija_2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:49.