Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2005., 12:10   #1
Kaktusi

..a i ostalo bilje...

vako dobili moji kaktusi a i ostalo bilje koje imam,nekakvu bolest..sve jedan po jedan i kak je za sada zahvaceno oko 40 % njih..a ne bih zeljela da se rasiri i na ove koji jos za sada barem izgledaju zdravo..molim te vapim za savjetom..ak ga imate..

kak to izgleda

pa na bilju ostalom obicnom sobnom i inom se listic pocne susiti i ostaju nekakve crne točkice po površini...
ono ko da se nekaj pokaka ..i to se lako skida s rukom..

a na katusima se isto pojavljuju te točkice samo što se oni ne suše, nego zahvacena podrucja mjenjaju boju u zuto..kaj prelazi u smedje..
nejde duboko u kaktus nego samo po povrsini..

mislim volim ja i postujem ja skoro sve zivo bice..al ovo mi unistava moje kaktuse, a to je nedozvoljivo

dakle insekticidi? pesticidi? herbicidi? antimikotiki? anti-lišajevi? jeste imali slicna iskustva, gdje ste pitali za savjet i cime ste prskali..

pls help!
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 13:37   #2
Neke biljke su osjetljivije od ostalih i nemora znacit dace se sve zarazit. Pogledaj sa povecalom tocno sta je i onda odi u cvjecarnu i objasni teti i ona ce ti preporucit sta treba.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2005., 17:28   #3
Re: Bolesni kakusi

Kad ovako kažeš crne točkice to može biti puno toga Da to nisu uši ili nešto ?




Quote:
DarthFlake kaže:
anti-lišajevi?
sorry, nemrem si pomoć
__________________
Its amazing what goes into making something efortless
Naya is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2005., 00:09   #4
Rado bi ti pomogla, ja sam sakupljacica kaktuseka , ali iskreno... nikad to nisam imala na svojima (hvala Bogu).

U pocetku, dok sam pocinjala sa uzgojem ( ) takve tocke (slicne), mrlje, sto-li-vec, nastajale su mi na njima, zato sto sam ih zalijevala prije nego sto je sunce izaslo, pa su ostale kapljice po kaktusekima i onda se taj dio gdje je bila kapljica - sfurio

Al od onda to vise ne radim, iako sumnjam da je kod tvojih slicna situacija i problem . Ak to uspijes rijesit - javi kaj je to bilo.
__________________
Dokoni je um, đavolje igralište.
dora is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2005., 08:57   #5
Re: Re: Bolesni kakusi

[QUOTE]Naya kaže:
[B]Kad ovako kažeš crne točkice to može biti puno toga Da to nisu uši ili nešto ?

[QUOTE]

uši nisu..jer se ne mice..nego vise kao nesto sasuseno..kao neke mrvice..

ne znam..danas bum zvala onaj rasadnik kaktusa...mozda mi oni mogu pomoci..
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2005., 14:26   #6
Quote:
Indi kaže:
Neke biljke su osjetljivije od ostalih i nemora znacit dace se sve zarazit. Pogledaj sa povecalom tocno sta je i onda odi u cvjecarnu i objasni teti i ona ce ti preporucit sta treba.
Meni je jedna biljka dobila nešto slično(nije kaktus),dijagnoza je bila-uši
i poslovođa pun znanja mi je preporučio sredstvo koje je djelovalo po pricipu- operacija uspješna,pacijent mrtav.

Tako da bih preporučio odlazak u bar dvije ili tri različite cvjecarne i usporedbu preporučenog jer od svakog (iz iskustva) saznaš neki drugi detalj a i znaju se drastično razlikovati mišljenja i preporučena sredstva.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2005., 19:41   #7
Quote:
danaye kaže:
Meni je jedna biljka dobila nešto slično(nije kaktus),dijagnoza je bila-uši
i poslovođa pun znanja mi je preporučio sredstvo koje je djelovalo po pricipu- operacija uspješna,pacijent mrtav.

Tako da bih preporučio odlazak u bar dvije ili tri različite cvjecarne i usporedbu preporučenog jer od svakog (iz iskustva) saznaš neki drugi detalj a i znaju se drastično razlikovati mišljenja i preporučena sredstva.
i onda na kraju nećeš više znat što je istina a što nije i nećeš nikom vjerovat jer će ti glava bit puna oprečnih informacija. najbitnije od svega je da prvi put kada tražiš nekoga savjet imaš puno povjerenje u tu osobu, a ostalo naučiš vlastitim iskustvom.

p.s. mod aj stavi topic na forum vrt, malo je pusto još uvijek tamo...
__________________
n/a
paučko is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2005., 02:48   #8
Gle-ako s nečim nemaš iskustva onda logično vjeruješ onom za kog pretpostavljaš da zna o čemu govori.
Tako sam i ja razmišljao i očekivao stručan savjet jer čovjek "zna".
Međutim upravo zbog tog "stručnog" savjeta i preporučenog sredstva biljka je umrla(moram naći bocu- pa ću točno napisati koje je sredstvo u pitanju).
I zato preporučam savjetovanje na više mjesta jer ne škodi saznati i više oprečnih informacija jer ,recimo ,da sam tako tad postupio (i čuio recimo da to stedstvo nije baš..) možda ga ne bih primjenio-tu i je poanta oprečnih informacija -neće ti svi reći sve.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2005., 20:13   #9
to me podsjeca na dane kad sam ja pocinjala sa bonsai, svaki ima nesto svoje rec o tome...
__________________
Pain & suffering in various tempos
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2005., 10:07   #10
evo i slikica..pa pomagajte ako znate

http://free-zg.t-com.hr/dinka/bolest/1.jpg

ima 7 slicica pa samo mjenjajte ovo 1. jpg u 2. jpg 3.jpg...

neke su bolje neke losije...moj se fotich potrudio najbolje kaj ej mogao..
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2005., 15:30   #11
kae niko nis ne zna...bas steta...
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 10:42   #12
jeeeeeeeeeee..nasla sam uzrocnika...sasvim slucajno..

daklem uzrocnik je nekakva bjelo prozirna buba uska dugacka..velicine crvenog pauka ili cak i nesto manja..i one crne tockice je izmet ( kak sam i pretpostavljala)

dobro znaci uzrok su uši, a pitanje je kak ih se rjesiti..ok vec sad idem u akciju promjene kompletne zemlje svim katusima i inom bilju (koju cu prije toga ispeci malo u pecnici, a lonce temeljito oprati, vecinom su plastini pa ih nemrem peci u pecnici bas )

daklem dodatni savjeti dobro dosli!
__________________
I'm busy right now. I'll ignore you later.
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2005., 19:49   #13
evo ti tu o nametnicima:
1.
2.

i kako tretirati spricanu biljku
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 11:02   #14
Moj Cudni Kaktus

Dakle ovako, imam jedan kaktus koji jako cudno raste.
Da ne duljim sa opisom i ne petljam se lijepo sam ga ja slikala pa vi vidite sami kako to izgleda.

http://img18.imageshack.us/img18/8936/picture0031bq.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/2528/picture0028xp.jpg

http://img18.imageshack.us/img18/8454/picture0019lq.jpg

Visok je oko 35cm (moj buraz i decko se osjecaju ugrozeni ) i ima to neko cudno suzenje na polovici. Kao da ga je netko stisnuo jako. . Raste cijelo vrijeme u visinu i nikako da se popuni.

Dajte vi meni recite sto da radim?
Hoce se to popunit sa vremenom ili ce ostat tako?
Da ga zavezem sa nekim drvcem ili sta? Ali zao mi to radit, ne zelim ga sputavat. A opet bojim se da ne padne ili ne savine se od tezine.

Pomozite Mom Cudnom Kaktusu
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2006., 20:48   #15
ah..uh

Ne trebas ga vezati. On sam s godinama razvije drvenastu stabljiku iznutra da podupire njegovu visinu i tezinu i sve..
Moj je nakon 15-ak godina i 40 cm pao s prvog kata i nije se slomio.

A ovo suzenje na njemu je posljedica nepravilnog rasta..
Znaci da bi kaktus (a i bilo koja biljka) postignuo svoj maksimalni potencijal treba imati zadovoljene uvjete dovoljno vlage, svjetla i hrane..bla bla bla

Ovakva takva suzenja se obicno dogadjaju kad kaktus u periodima kad raste (sto bi trebalo biti u proljece do kasnog ljeta) nema dovoljno svjetla te se onda tak suzi.
Druga opcija je (daleko najcesca) da u periodima kad bi trebao mirovati (sto bi bila zima - hladnije razdoblje s minimalno svjetla - morivanje, nema rasta - nema sužavanja) ima previse vlage, a premalo sunca pa si pobrka razdoblje rasta i razdoblje mirovanja pa pocne rasti, a nema svjetla pa se sav stanji. ( i posvjetli)
Vecina kaktusa zahtjeva poprilicno sunca (ne nuzno direktnog) ili odnosno svjetla..pa mu i pokusaj to i omoguciti ..uz pravilno zaljevanje i promjenu zemlje svako toliko ne bi trebalo vise biti takvih suzenja..a mozebitno se malo i udeblja..
Ovo suzenje..a teoretski bi se i moglo popuniti s godinama..ali fakat ako mu osiguras savrsene uvjete..a vidim da se je opet poceo malo stanjivati i da mu fali svjetla..nemoj ga zaljevati uopce do proljeca (also polovice 3 mjeseca) i stavi ga na 10-ak C
Vecina nasih ovih kaktusa kaj se moze kupiti su mrcine koje u prirodi narastu do 2-4 metra i debeli su poput svakog drugog debla..tak da ima on jos mjesta za rast i razvoj..samo mu treba omoguciti uvjete
DarthFlake is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 09:48   #16
Puno ti hvala.

Bas je danas suncan dan pa sam ga stavila direkt na sunce.

Ovo sa nedostatkom svijetla je lako moguce, premjestit cu ga na drugo mjesto (da li se smije to) pa nek tamo bude do proljeca. Kasnije cu ga vratiti tu na staro mjesto jer na proljece kad sunce udari (u mojoj sobi) ima puno sunca ali sad po zimi bas i ne..

I kad je toplo i sunce zaljevam ih jednom u dva tjedna. Jel to previse ili premalo? Za sad su jako lijepo reagirali na to ali ako grijesim voljela bi to ispraviti.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 10:10   #17
nece se popuniti istanjeni dio. stvar je do loseg prezimljavanja.
Kaktusi obavezno zimi moraju imati fazu mirovanja (osim u prirodnom okruzenju, narafski)
Daklem, stavi ga na hlanije, mozda stubiste. Skoro u potpunosti obustavi zalijevanje (mrvicu u mjesec - dva). Ako nemas takve uvjete, slobodno ga izvadi iz zemlje, suhog korjena zamotaj u novinski papir te spremi u podrum do proljeca. U nasim uvjetima nemaju dovoljno sunca zimi za normalni rast.
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 10:13   #18
ljeti, drzi ga na otvorenom i nemoj dozvoliti isusivanje korjenove bale. Kolicina vode je individualna i ovisi ti o velicini posude u kojoj raste. Narafski da ces kaktuse u malim posudama cesce i obilnije zalijevati jer zemlja brze isusuje (ne da ju ne upije sam kaktus vec ispari).
xxGaladrielxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2006., 11:10   #19
Ajme dobro da ste mi sve ovo rekli. Ko zna sto je moglo biti.

Fala ljudi.
Okata is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2006., 16:12   #20
Question Sjemenke kaktusa

Već neko vrijeme pokušavam nabaviti sjemenke kaktusa, ali nikako da ih nadem. Da li netko zna gdje ih ima za nabavit?
cool baby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:01.