Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2015., 13:42   #1
Charles Dickens

Čarls Dikens (Charles Dickens) (7. februar 1812. - 9. jun 1870.) je najznačajniji engleski romanopisac XIX vijeka. Njegova djela pripadaju ranoj fazi realizma.[1] Dok je bio djete njegova porodica je često mjenjala mjesto boravka u potrazi za poslom. Na kratko se školovao u privatnoj školi. Nakon što mu je otac uhapšen zbog nevraćanja dugova, Čarls 10 sati dnevno radi u fabrici laštila za cipele.

Kad je odrastao počeo je da radi kao novinar. Napisao je više obimnih romana. O tome koliko je njegov rad bio popularan u njegovo vrijeme govori to da se sva njegova dela, od prvog objvljivanja, stalno nadoštampavaju.

Novela Oliver Tvist je najpoznatije Dikensovo djelo. Iako govori o jako ozbiljnoj temi, Oliver Tvist je pun sarkazma i crnog humora. Dikens je za svoje najbolje djelo smatrao Dejvida Koperfilda, roman koji sadrži dosta autobiografskih elemenata. Zagonetnost i tajanstvenost fabula njegovih romana tragovi su prethodne stilske formacije romantizma.

Dickens je slikar engleskog srednjeg i nižeg građanskog staleža i osnivač socijalnog romana. Njegova djela odražavaju sklonost humoru i satiri, ali i primjesama romantičnog i sentimentalnog.[2][3]



Sta mislite o njemu ? Da li vam se svidja njegov stil pisanja ? Interesuje me zasto se na nasim prostorima toliko zanemaruje ? Zasto na forumu ne postoji tema o njemu ?
Ogi123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 23:53   #2
Ako bih morala izdvojiti najdražeg pisca, to bi bio Dickens. Lagan je za čitanje, a nije površan. I njegove knjige uvijek imaju sretan kraj što je iznimka u realizmu, barem prema onome što sam čitala iz tog razdoblja. Nisam pročitala puno od njega, samo Olivera Twista i Velika očekivanja. Davida Cooperfileda sam počela.
Po onome što sam pročitala o njegovom privatnom životu, ne sviđa mi se baš kao osoba ali kao pisac je zanimljiv.
Scarlett_O_Hara is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2015., 10:41   #3
Mislim da sam vidjela neku temu o njemu, ali na baš laskavu. Ali koga briga, ja volim Dickensa i njegove knjige, isto kao što volim i većinu engleskih realista - sestre Bronte, Elizabeth Gaskell, George Eliot, Anthony Trollope, Thomas Hardy neki su mi od najdražih pisaca, naročito kad počnu jesenje kiše...

Meni je žao što gotovo nema novijih izdanja Dickensovih prijevoda na hrvatskih, uz izuzetak Olivera Twista koji je dio školske lektire i Velikih očekivanja koja su izašla u Vrhovima svjetske književnosti. Večernji list je prije nekoliko godine isto bio izdao krasno izdanje Božićne priče u prijevodu Predraga Raosa, ali to je to što se tiče hrvatskih izdanja.

Pedesetih i šezdesetih godina izašlo je dosta toga, ali treba se dosta pomučiti kako bi se nešto od toga našlo po antikvarijatima. Meni je njegova najdraža knjiga Sumorna kuća (Bleak House) koja govori o nakaradnosti engleskog pravnog sustava u 19. st (koji po dužini parnica jako podsjeća na naš). Mislim da je tu dosegao svoj vrhunac kao pisac.

Jako mi se sviđaju i Our mutual friend, Martin Chuzzlewit i Little Dorrit za koje mislim da nisu nikad prevedene na hrvatski.

Onaj tko voli Dickensa i put ga nanese u London neka obvezni ode na neku od vođenih Dickensovih šetnji. Ako vam je preskupo, ima ih skinuti i na netu pa možete sami sa slušalicama na ušima tragom velikog pisca.
GWTW is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2015., 23:23   #4
Quote:
Ogi123 kaže: Pogledaj post
Interesuje me zasto se na nasim prostorima toliko zanemaruje ? Zasto na forumu ne postoji tema o njemu ?
"Priča o dva grada"

još nije prevedena na hrvatski......
auroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 20:34   #5
Quote:
auroy kaže: Pogledaj post
"Priča o dva grada"

još nije prevedena na hrvatski......
Je, ali je to neka dječja verzija koja ima oko 100 stranica
http://www.sajam-knjiga.com/ProductD...?Product=54978
~*MiSs-AnDy*~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2016., 22:18   #6
Molio bih preporuku poznavaoca Dickensa. Koji bi njegov roman (ili više njih) bio najbolji za bolje doživljavanje viktorijanskog Londona; onog iz slumova, nesigurnih dijelova grada ?
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2016., 21:37   #7
Oliver Twist
__________________
HR

Winter is coming
Deimos is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2016., 07:06   #8
Quote:
Deimos kaže: Pogledaj post
Oliver Twist
Osim te ?
Hard-Boiled Wonderland is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2016., 11:45   #9
Poslednji pročitani Dikens mi je bio Priča o dva grada, nađoh ga besplatno na engleskom jeziku u formatu za Kindl.
Naredni naslov po planu je Great expetations.
Dikens je dobar realista, opisivao je stvari kakve jesu i na upečatljiv način gradio likove. Ko njega uzme da čita ne može pogrešiti.
Da napomenem da je pisao i horor priče, imam njegovu zbirku Collection of ghost stories, izdavač je Wordsworth. Ima tu dobrih priča, posebno mi je drago kad vidim da mainstream pisac uđe u žanr.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2022., 23:40   #10
Pozdrav. Ima li u Hrvatskoj onih koji vole djela Charlesa Dickensa i koji su pročitali još što njegovo osim možda "Olivera Twista" i "Božićne priče"? Kao i pokretača ove teme, i mene čudi kako to da za toga velikog pisca u Hrvatskoj nema toliko zanimanja?
pip pirrip is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 00:09   #11
Ivo Vidan je pisao o Dickensu, tj. njegovoj kulturnoj prisutnosti u nas i Britaniji, u Tekstovima u kontekstu - preporučujem čitati.
Sudeći po komentarima ljudi koje znam i komentarima anglofonih čitatelja online, Dickensov je imidž više-manje svugdje: on je staromodan, prežvakan, pomalo naivan i melodramatičan pisac. Vidan dobro ukazuje, ono što najviše od njega opstaje su slike i scene koje se van svog konteksta provlače kroz "opću kulturu". Za visoku kulturu prenizak, za nisku kulturu prestar i suhoparan (iako, upozorava Vidan, kod nas to može biti posljedica osrednjih prijevoda).
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 13:23   #12
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post
Ivo Vidan je pisao o Dickensu, tj. njegovoj kulturnoj prisutnosti u nas i Britaniji, u Tekstovima u kontekstu - preporučujem čitati.
Sudeći po komentarima ljudi koje znam i komentarima anglofonih čitatelja online, Dickensov je imidž više-manje svugdje: on je staromodan, prežvakan, pomalo naivan i melodramatičan pisac. Vidan dobro ukazuje, ono što najviše od njega opstaje su slike i scene koje se van svog konteksta provlače kroz "opću kulturu". Za visoku kulturu prenizak, za nisku kulturu prestar i suhoparan (iako, upozorava Vidan, kod nas to može biti posljedica osrednjih prijevoda).
Hvala na preporuci, pročitao sam. Dobro je znati što se piše o temama i piscima koji vas zanimaju. Vidan ipak ne odbacuje Dickensa, ja osobno u Dickensu vidim kvalitete i smatram da bi se novim, suvremenim prijevodima moglo pobuditi zanimanje za njega kod nas. Baš mi je tužno da nema novih prijevoda Dickensovih poznatih romana. Meni je Dickens izvrstan kritičar društva, dobro opisuje siromašne slojeve, ali i one bogate i moćne te je stvorio mnoštvo zanimljivih likova, čije karakterne osobine dobro ocrtava, pri čemu su posebno zanimljive one negativne.
pip pirrip is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2022., 22:25   #13
Velika očekivanja i Priča o dva grada su sve samo ne naivna i melodramatična dela. Daleko od toga da je prevaziđen jer su njegove teme uvek aktuelne. Samo što ljudi manje čitaju klasike.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 00:35   #14
@pip pirrip i @Truman
Nemojte me krivo shvatiti - ja nisam niti tvrdio da Dickens takav jest, nego samo da mu je takav imidž. Zaslužen ili nezaslužen - nisam siguran jer ga zaista predugo nisam čitao (desetak godina čini mi se), ali Vidanov tekst me potiče da mu ponovo dam šansu, nadam se uskoro.
eutow is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 01:18   #15
Nisam procitala Vidanov tekst al planiram.

Sto se tice Dickensa, daleko je on od zastarjelog pisca i da mu teme romana nisu aktualne.
Kroz skoro svaki roman je proveo temu nakaradnosti.
Ako ne sustava onda ponasanja medu ljudima.

Bozicna prica je cak danas vise aktualnija nego li prije.
Samo sto se u danasnje vrijeme konzumerizna okrenulo kolo srece pa se glupima smatraju oni sto idu npr na obiteljska slavlja, slave svoje blagdane (koji god oni bili) i odbijaju rad u tim danima.


Velika.ocekivanja po mom misljenju su u rangu Dostojevakog i Tolstoja.
Tako je dobro izvukao ljudsku psihu na povrsinu, ljudsku nadu i vjerovanje kako su zasluzili nesto bolje (lupetam sad al prva mi na pamet pada reklama od Maybellinea "mozda je rodena s tim a mozda je to Maybelline) i pljas, pljuska stvarnosti glavnome liku. Kao u danasnje vrijeme drustvenih mreza gdje svak ima mogucnost osjetiti kako je to biti zvijezda na par minuta a zatim pljus u stvarnost kako zvijezda nikad nisi ni bio vec se samo mozes osjetit iakoristenim.


Da skratim.
Stvarno se divim Dickensu al samo i iskljucivo na njegovim djelima.
Njegov zivot mi je katastrofa i kao u Velikim ocekivanjima kad od nekoga tko stvori takva dijela, pomislis Boze kakav um, mora bit da je bio savrsen za zivota, o ne on je zenu maltretirao, napravio joj tonu djece, nju krivio da je ona ustvari napravila tu tonu djece, umrla je bez da se uspijela pozdraviti od te djece kad je otisla, od zene otac je ustvari izdavao njegova djela pa se moze reci da se ozenio iz koristi.
Manipulativni stari seronja koji i u svojim.romanima.glorificira jedino mlade zene, starije su uvijek lude, agresivne, ruzne
A opet otac mu je dok je on bio jako mlad zavrsio u zatvoru, mislim da je radio u tvornici obuce ili polirao cipele vec od malena, bio je jako siromasan...i sve je to prebio u svoje romane.

S tim da meni osobno Oliver Twist i nije njegov najbolji roman.
Velika ocekivanja su mi bas veliko njegovo dijelo.
A Dickinsa eto cas obozavam, u drugom trenutku mrzim
Al ravnodusnim svakako ne ostavlja!
calecaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 07:47   #16
Ne znam mnogo o njegovom privatnom zivotu, za Dostojevskog isto pricaju da je bio tezak covek i da je tukao zenu.
Znam da je Dickens imao velikih problema sa britanskom visom klasom jer je pokazivao njihovo ne bas lepo lice. Planiram da ga citam tek ubuduce. Procitao sam tek 4-5 njegovih dela.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 08:29   #17
Quote:
eutow kaže: Pogledaj post
@pip pirrip i @Truman
Nemojte me krivo shvatiti - ja nisam niti tvrdio da Dickens takav jest, nego samo da mu je takav imidž. Zaslužen ili nezaslužen - nisam siguran jer ga zaista predugo nisam čitao (desetak godina čini mi se), ali Vidanov tekst me potiče da mu ponovo dam šansu, nadam se uskoro.
U redu je.
pip pirrip is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2022., 08:35   #18
Quote:
calecaki kaže: Pogledaj post
Nisam procitala Vidanov tekst al planiram.

Sto se tice Dickensa, daleko je on od zastarjelog pisca i da mu teme romana nisu aktualne.
Kroz skoro svaki roman je proveo temu nakaradnosti.
Ako ne sustava onda ponasanja medu ljudima.

Bozicna prica je cak danas vise aktualnija nego li prije.
Samo sto se u danasnje vrijeme konzumerizna okrenulo kolo srece pa se glupima smatraju oni sto idu npr na obiteljska slavlja, slave svoje blagdane (koji god oni bili) i odbijaju rad u tim danima.


Velika.ocekivanja po mom misljenju su u rangu Dostojevakog i Tolstoja.
Tako je dobro izvukao ljudsku psihu na povrsinu, ljudsku nadu i vjerovanje kako su zasluzili nesto bolje (lupetam sad al prva mi na pamet pada reklama od Maybellinea "mozda je rodena s tim a mozda je to Maybelline) i pljas, pljuska stvarnosti glavnome liku. Kao u danasnje vrijeme drustvenih mreza gdje svak ima mogucnost osjetiti kako je to biti zvijezda na par minuta a zatim pljus u stvarnost kako zvijezda nikad nisi ni bio vec se samo mozes osjetit iakoristenim.


Da skratim.
Stvarno se divim Dickensu al samo i iskljucivo na njegovim djelima.
Njegov zivot mi je katastrofa i kao u Velikim ocekivanjima kad od nekoga tko stvori takva dijela, pomislis Boze kakav um, mora bit da je bio savrsen za zivota, o ne on je zenu maltretirao, napravio joj tonu djece, nju krivio da je ona ustvari napravila tu tonu djece, umrla je bez da se uspijela pozdraviti od te djece kad je otisla, od zene otac je ustvari izdavao njegova djela pa se moze reci da se ozenio iz koristi.
Manipulativni stari seronja koji i u svojim.romanima.glorificira jedino mlade zene, starije su uvijek lude, agresivne, ruzne
A opet otac mu je dok je on bio jako mlad zavrsio u zatvoru, mislim da je radio u tvornici obuce ili polirao cipele vec od malena, bio je jako siromasan...i sve je to prebio u svoje romane.

S tim da meni osobno Oliver Twist i nije njegov najbolji roman.
Velika ocekivanja su mi bas veliko njegovo dijelo.
A Dickinsa eto cas obozavam, u drugom trenutku mrzim
Al ravnodusnim svakako ne ostavlja!
Također ne znam puno o njegovu privatnom životu, mada sam takve stvari načuo. Koliko su istina, ne znam. Nažalost, za mnoge pisce, i druge poznate ljude, kao što Truman kaže za Dostojevskog, ne znači da, ako su bili uspješni, da su se u privatnom životu ponašali uzorno. Iznenadiš se kad takve primjere čuješ, ali to je nažalost realnost.
Iako sam obožavatelj Dickensova djela, većinu toga tek trebam pročitati. Pročitao sam "Olivera Twista", "Velika očekivanja", "Božićnu priču", "Pickwickovce", "Sumornu kuću", prije nekoliko dana i "Cvrčak na ognjištu". Trenutno čitam "Davida Copperfielda". Neka od pročitanih djela kanim ponovo pročitati da se podsjetim. Od dosad pročitanih, meni je posebno zanimljiva "Sumorna kuća".
pip pirrip is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 12:57   #19
Jeste li pročitali neka njegova recimo to tako nama manje poznata djela, npr. Little Dorrit ili Nicholas Nickleby itd. ? Kako su vam se svidjela ta djela? Na Project Gutenbergu je dostupna većina njegovih knjiga, ali na engleskom. Takve klasike nije baš lako čitati na stranom jeziku. Baš šteta što nema novijih prijevoda i tih djela.
maslačko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2022., 13:49   #20
Nicholas Nickleby imam na engleskom, da li wordsworty izdavac. Ne usudjem se krenuti, obimna je knjiga. Kad budem imao zivaca da citam tako nesto na engleskom uzecu. Al trebace mi barem 2 meseca.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.