Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2008., 00:27   #61
Quote:
nepostojeći kaže: Pogledaj post
nitko, ali baš nitko (a ovdje mislim na cjelokupnu književnost) nema tako dobro razrađenu karakterizaciju likova kao Kay
Volim čitati Kaya, ali mislim da po karakterizaciji nije ni blizu Martinu.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 16:39   #62
Quote:
Volim čitati Kaya, ali mislim da po karakterizaciji nije ni blizu Martinu.
Potpisujem! likovi ostalih knjizevnika se cine kao kartonski u odnosu na Martina... To mu je definitivno najjaca strana!
__________________
give me velvet touch, give me kiss of death...
eversleeping is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 20:17   #63
Quote:
eversleeping kaže: Pogledaj post
Potpisujem! likovi ostalih knjizevnika se cine kao kartonski u odnosu na Martina... To mu je definitivno najjaca strana!
A čuj... kad imaš 5000 stranica karakterizacije likova... tj. onih koji su preživjeli
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2008., 23:32   #64
pročitala sam prvi dio fionavarske tapiserije i tiganu
Emmalu is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2008., 18:14   #65
Quote:
A čuj... kad imaš 5000 stranica karakterizacije likova... tj. onih koji su preživjeli

He he...nemoj tako, pa on se i o mrtvima raspise
__________________
give me velvet touch, give me kiss of death...
eversleeping is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 00:29   #66
ne znam...kay mi ima neki lirski štih koji mi paše, a totalno uđe u glavu svakom svom liku. martin radi to isto, ali na malo drugačiji način, nekako više na romaneskni način, opisima, prepričavanjem i argumentiranjem. kay to više radi putem detalja-simbola-"unutarnjih" poveznica. ruku na srce, martin si uzme i više prostora da se raspiše o likovima-zato ni naši praprapraunuci neće doživjet kraj te sageali jedno znam, ako ubije maloprstog tužit ću ga za duševnu bolah, digresija...

ne znam, kay mi ima neki lirski štih koji mi paše, a totalno uđe u glavu svakom svom liku. sviđa mi se, i to je to. i to kako je glavni lik uvijek nekakav umjetnik (iako se u tom smislu već malo klišeizirao) mi je fora, jer to isto daje neku dubinu perspektivi tog lika. s druge strane, martin prikaže istu situaciju kroz oči više (dijametralno suprotnih ili bar drugačije motiviranih) likova, što je isto izuzetno zanimljivo i itekako ima svoju draž...dalo bi se o tome mnoge stranice napisati. možda si to uzmem za diplomski ili magistrarski

proklet bio, zorane k., što si potegao martina i ovdje - sad ga moram opet čitat radi tebenadam se da se osjećaš krivim - tako manipulirat ljudima, ccc...
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 00:31   #67
Quote:
eversleeping kaže: Pogledaj post
Potpisujem! likovi ostalih knjizevnika se cine kao kartonski u odnosu na Martina... To mu je definitivno najjaca strana!
ja bih rekao da je to ipak radnja...iako su i likovi sjajni, slažem se
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2008., 23:43   #68
nedavno sam pročitala Posljednju svjetlost sunca i jaaaaaaaaaaaako mi je dobro sjela,za razliku od lavova gdje sam odustala nakon 50-tak stranica---zbleušila su me ona zaprtljana imena i nisam imala živaca nastavit čitat

pročitala sam ja i sve ove ostale--ali mogla bi počet opet sa čitanjem,daaaavno sam ja to čitala
__________________
I onda ?????
jupi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:02   #69
preporučite mi neku knjigu od njega ali da je prva u nizu
koju god zelim kupiti obično je neki nastavak

Tigana mi je privlačna odavno ali skupa... možda nju kupim
Zeljko81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 11:30   #70
Quote:
Zeljkoo kaže: Pogledaj post
preporučite mi neku knjigu od njega ali da je prva u nizu
koju god zelim kupiti obično je neki nastavak

Tigana mi je privlačna odavno ali skupa... možda nju kupim
Mislim da je "Gospodar careva" jedina njegova knjiga prevedena na hrvatski koja NIJE prva u nizu

Naime, ostale su sve samostojeće, osim "Odjedriti u Sarant" koja prethodi "Gospodaru careva" i "Stabla ljeta" koja je prva u svom nizu.
__________________
"Being a good writer is 3% talent, 97% not being distracted by the internet."
zoran k is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2008., 18:05   #71
Quote:
jupi kaže: Pogledaj post
nedavno sam pročitala Posljednju svjetlost sunca i jaaaaaaaaaaaako mi je dobro sjela,za razliku od lavova gdje sam odustala nakon 50-tak stranica---zbleušila su me ona zaprtljana imena i nisam imala živaca nastavit čitat
Meni bas Posljednja svjetlost sunca bila njegova najlosija knjiga (osim fionavarske trilogije koja mi uopce ne izgleda ko da ju je on pisao ) Sto i nije neki problem jer je najlosije od Kaya jos uvijek bolje od vecine ostalog
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2008., 03:17   #72
Quote:
jupi kaže: Pogledaj post
nedavno sam pročitala Posljednju svjetlost sunca i jaaaaaaaaaaaako mi je dobro sjela,za razliku od lavova gdje sam odustala nakon 50-tak stranica---zbleušila su me ona zaprtljana imena i nisam imala živaca nastavit čitat

pročitala sam ja i sve ove ostale--ali mogla bi počet opet sa čitanjem,daaaavno sam ja to čitala
teško ti je izgovorit ammar ibn khairan, ali zato možeš bez beda slovkat sva ona nordijska i (još teže) velška imena?!
__________________
posljednje tri Vlade RH (uključujući ovu):"We came here to wreck everything and ruin your life. YOU sent us."

svakog "domoljuba" koji ne poznaje pravopis hrvatskoga jezika odbijam shvatiti zaozbiljno.
nepostojeći is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2008., 13:03   #73
Quote:
nex kaže: Pogledaj post
Sto i nije neki problem jer je najlosije od Kaya jos uvijek bolje od vecine ostalog


Oh, kako istinito. Imam sve knjige. Kad sam bila lani tjedan dana u bolnici pročitala sam sve - jednu za drugom. Praktički jednu na dan. Hrpa knjiga kraj kreveta. Vizita se samo popikivala oko njih.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 00:18   #74
Zanima me da li su knjige Tigana, Song for Arbonne, The Lions of Al-Rassan, Sailing to Sarantium i Lord of Emperors ikako povezane? Kupio sam danas Lions of Al-Rassan i pise da su gore navedene knjige dio "The Sarantine Mosaic". Pa ne zelim da pocnem citat na 3. nastavku (ako jesu povezane). Procitao sam nedavno Ysabel i odusevio se, pa namjeravam sve od njega procitat.....
UrbanLaufer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 11:20   #75
Sailing to Sarantium(1) i Lord of Emperors(2) su povezane i zajedno čine "The Sarantine Mosaic". Radnje u ostalim knjigama se ne povezuju. Jedina povezanost knjiga je ta da se radnje u svim knjigama događaju na jednom svijetu (planetu ) sličnom našem, sa malom razlikom, a to je da imaju dva mjeseca a ne jedan kao mi. Uz to događaju se u različitim povijesnim razdobljima.
bombadil is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 22:37   #76
Da skuzio sam to poslje, svejedno hvala. Dal bi mi preporucili nekakav kronoloski red u citanju njegovih knjiga? Fionvar tapestry mu je prvo izdanje bilo jel tako, pa mozda da pocnem odatle? Tek sam neki dan saznao da je Kay Kanadjan i da zivi u Torontu, a i ja zivim u blizini Toronta....
UrbanLaufer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 22:48   #77
Quote:
UrbanLaufer kaže: Pogledaj post
Da skuzio sam to poslje, svejedno hvala. Dal bi mi preporucili nekakav kronoloski red u citanju njegovih knjiga? Fionvar tapestry mu je prvo izdanje bilo jel tako, pa mozda da pocnem odatle? Tek sam neki dan saznao da je Kay Kanadjan i da zivi u Torontu, a i ja zivim u blizini Toronta....
Stvarno nije bitno, citaj kojim hoces redom. Eventualno si mozes The Fionavar Tapestry ostaviti za kraj jer vise odudara od ostalih knjiga po stilu (a po mom misljenju i kvalitetom, dosta slabije od kasnijih djela).
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 23:58   #78
ja san bila zaljubljena u ammara neko vrijeme, prelegendaran mi je bio lik! osim tih lavova, super mi je i tigana, bilo mi je tako žao što ovim dvjema nije bilo suđeno da završe zajedno, okolnosti su bile takve da je skoro pa sve bilo protiv njih.
inače, čula sam da se snima film od lavova, koliko znam to je već trebalo bit i završeno? baš me zanima ko će glumit tog ammara, ako ništa drugo, trebao bi biti svojski karizmatičan.
lika daroš is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2009., 18:12   #79
Quote:
bombadil kaže: Pogledaj post
Sailing to Sarantium(1) i Lord of Emperors(2) su povezane i zajedno čine "The Sarantine Mosaic". Radnje u ostalim knjigama se ne povezuju. Jedina povezanost knjiga je ta da se radnje u svim knjigama događaju na jednom svijetu (planetu ) sličnom našem, sa malom razlikom, a to je da imaju dva mjeseca a ne jedan kao mi. Uz to događaju se u različitim povijesnim razdobljima.
Jeste li primjetili, ili zaključili slučajno da je radnja Tigane smještena na južnoj polutki tog imaginarnog planeta?

Tiganu sam nedano pročitao tako da sam još pod njenim dojmom iako moram priznat da su mi još uvijek Lavovi najdraži. Možda zato što sam je pročitao kao dijete pa mi se urezala u pamćenje.

Neznam, meni su svi likovi zakon, pogotovo glavni. Ammar, Rodrigo, Jehana, pa Krispin, Alixana, Valerije II, Alessan, Dianora....

KaY mi je odličan jer nema previše fantastike (vilenjaka, zmajeva, patuljaka...i ostalih s...) osim samog svijeta u kojem se radnja odvija. Puno je bliži realnosti tako da se čovjek lakše uživi u likove
Mike Hammer is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 20:15   #80
Quote:
Mike Hammer kaže: Pogledaj post
Jeste li primjetili, ili zaključili slučajno da je radnja Tigane smještena na južnoj polutki tog imaginarnog planeta?

Tiganu sam nedano pročitao tako da sam još pod njenim dojmom iako moram priznat da su mi još uvijek Lavovi najdraži. Možda zato što sam je pročitao kao dijete pa mi se urezala u pamćenje.

Neznam, meni su svi likovi zakon, pogotovo glavni. Ammar, Rodrigo, Jehana, pa Krispin, Alixana, Valerije II, Alessan, Dianora....

KaY mi je odličan jer nema previše fantastike (vilenjaka, zmajeva, patuljaka...i ostalih s...) osim samog svijeta u kojem se radnja odvija. Puno je bliži realnosti tako da se čovjek lakše uživi u likove
Pa Tigana je temeljena na renesansnoj Italiji... tako da ako bih ju ikamo smještala smjestila bih ju na mjesto Apeninskog poluotoka

A Kay... pročitala sam apsolutno sve njegove do sad izdane knjige i sad nestrpljivo isčekujem "Under Heaven" koja bi trebala doći ove godine.

Omiljeni kod njega su mi svakako njegovi likovi, a odmah zatim i isprepletena radnja, kao i stil pisanja. Meni je Tigana "knjiga iz djetinjstva" iako su ju "pod stare dana" na mjestu najdraže zamjenili Lavovi
Rinny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:19.