Natrag   Forum.hr > Razno > Baš razno > Quizorama

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2007., 19:34   #1
3 kuce, struja, voda, plin

Dakle riječ je o matematičkom s****... al me zanima kako riješiti, gledo sam, piše da nije moguće, ali neki ljudi su riješli, al neće reč... Morate spojit tri kuće i struju vodu i plin, al da se ne presijecaju, u svaku kucu mora doc i struja i voda i plin.. pomozite... primjer
--------------
kuća kuća kuća




struja voda plin
--------------
i tako ih spajate...
__________________
Nemam Potpis :D
stefan222 is offline  
Old 26.10.2007., 21:51   #2
http://img134.imageshack.us/img134/4341/65308936sn9.jpg

Zallman is offline  
Old 26.10.2007., 22:44   #3
Quote:
stefan222 kaže: Pogledaj post
Dakle riječ je o matematičkom s****... al me zanima kako riješiti, gledo sam, piše da nije moguće, ali neki ljudi su riješli, al neće reč... Morate spojit tri kuće i struju vodu i plin, al da se ne presijecaju, u svaku kucu mora doc i struja i voda i plin.. pomozite... primjer
--------------
kuća kuća kuća




struja voda plin
--------------
i tako ih spajate...
Ah... Teorija grafova.
Ako znaš malo više matematike, znaš da je to nemoguće. Krenimo redom...

Za početak, zamisli cijeli problem kao jedan graf. U ovom slučaju radi se o potpunom bipartitnom grafu K3,3. Malo definicija:
- Graf G je bipartitan ako njegov skup vrhova V(G) možemo razdvojiti u 2 skupa, A i B tako da svaki brid skupa bridova E(G) spaja neki vrh skupa A s nekim vrhom skupa B.
- Potpuni bipartitni graf je onaj kojem je svaki vrh skupa A spojen sa svakim vrhom skupa B.

Znači, u tvom primjeru, skup vrhova A predstavljaju kuće, skup vrhova B predstavljaju struja, voda i plin, a bridove predstavljaju veze.

Još jedna definicija koja će nam bit potrebna:
Planaran graf je graf koji se može smjestiti u ravninu bez presjecanja, tj. tako da se bridovi geometrijski ne sijeku ni u jednoj točki osim u krajnjem vrhu.

Sad kad smo riješili početne definicije, potrebno je još dokazat da graf K3,3 nije planaran. Evo skica dokaza:
http://i89.photobucket.com/albums/k2...h/Net/K3_3.jpg
Još ću napomenut da je to jedan od ključnih teorema za dokazivanje planarnosti bilo kojeg drugog grafa. Naime, jedan drugi teorem kaže da je graf planaran ako i samo ako ne sadrži podgraf stezljiv do K3,3 ili K5...

Znači, oni koji su ti rekli da su uspjeli, a neće ti reći kako ti jednostavno rečeno lažu (ili su negdje fulali pa misle da su uspjeli).
__________________
...

Zadnje uređivanje Wrbhhh : 26.10.2007. at 22:55. Reason: dodan zadnji red
Wrbhhh is offline  
Old 26.10.2007., 22:51   #4
Quote:
Wrbhhh kaže: Pogledaj post
Ah... Teorija grafova.
Ukratko, uvijek će faliti jedan.
stefan222, pokaži mi te ljude koji su to riješili
Zallman is offline  
Old 27.10.2007., 09:30   #5
prvo i osnovno, zadatak je krivo postavljen.treba bit da se cijevi ne sijeku.a u tom slučaju rješenje je ovakvo jer struja ne ide cijevima.
zvir is offline  
Old 27.10.2007., 10:34   #6
Quote:
zvir kaže: Pogledaj post
prvo i osnovno, zadatak je krivo postavljen.treba bit da se cijevi ne sijeku.a u tom slučaju rješenje je ovakvo jer struja ne ide cijevima.
Kakve ima veze radi li se o cijevima ili ne?

Ako misliš na to da kabeli od struje idu iznad zemlje, a ne kroz zemlju, krivo misliš. Tako se nekad radilo. Danas kad kuća dobije novi priključak za struju, kabel se vuče isključivo pod zemljom. Bilo gdje u RH.

Kad bi zadatak bio postavljen ovako kako si ga ti postavio, rješenje bi bilo prejednostavno, a način na koji je struja spojena uopće ne bi bilo bitno u problemu...
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Old 27.10.2007., 12:57   #7
joj ne spominjite matematiku ...grozno
__________________
Kako oblikovati potpise
mobitelash is offline  
Old 27.10.2007., 14:51   #8
Quote:
mobitelash kaže: Pogledaj post
joj ne spominjite matematiku ...grozno


Zašto ne? Pa to ti je najlakši predmet u školi. Nema skoro niš štrebanja.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Old 27.10.2007., 21:07   #9
hahahah ta ti je dobra
matematika i ja
__________________
Arhitekti svoje greške pokrivaju mramorom, liječnici zemljom, a žene dekolteom.. :D:D
little_boy is offline  
Old 27.10.2007., 22:28   #10
Ma, to ima moj brat u 1. srednje... jeste li vi sigurni da NEMA rijesenja?? neznam, al kazu da su 2 rijesili... matisa se netreba ucit...to je istina ... ajde pomagajte!!!!
__________________
Nemam Potpis :D
stefan222 is offline  
Old 27.10.2007., 23:11   #11
Preseljeno s BR-a. Molim spojiti s eventualnim postojećim topicom i izmoderirat topic.
cosanostra is offline  
Old 27.10.2007., 23:49   #12
Quote:
stefan222 kaže: Pogledaj post
Ma, to ima moj brat u 1. srednje... jeste li vi sigurni da NEMA rijesenja??
Ako se ništa ne smije s ničim presjecat, onda sigurno nema rješenja.
__________________
...
Wrbhhh is offline  
Old 28.10.2007., 00:36   #13
lol, ova kuca u sredini nema struju, a ova desna ima dva prikljucka
Euronymous is offline  
Old 28.10.2007., 00:54   #14
Quote:
stefan222 kaže: Pogledaj post
Dakle riječ je o matematičkom s****... al me zanima kako riješiti, gledo sam, piše da nije moguće, ali neki ljudi su riješli, al neće reč... Morate spojit tri kuće i struju vodu i plin, al da se ne presijecaju, u svaku kucu mora doc i struja i voda i plin.. pomozite... primjer
--------------
kuća kuća kuća




struja voda plin
--------------
i tako ih spajate...
nema rješenja.
Markoleo is offline  
Old 28.10.2007., 10:43   #15
Quote:
Euronymous kaže: Pogledaj post
lol, ova kuca u sredini nema struju, a ova desna ima dva prikljucka
OffT :klap: Zezao sam se.

OnT ako se linije nesmiju presijecati (bile one cijevi, kablovi itd.) (, tako je i postavljeno u zadatku) rješenja nema. Uvijek će biti 8/9 potrebnih linija ili manje (uglavnom manje od 9)

Prije nego što se zatvori ova tema molio bih pokretača teme da nam pokaže kako su to neki ljudi
Quote:
ali neki ljudi su riješli
uspjeli rješiti i kako.

E sad, jedino ako se smije svijati podloga onda je to druga priča....
Zallman is offline  
Old 28.10.2007., 10:56   #16
Može se riješit u 3d. Ah, vi linerani umovi...
child_in_time is offline  
Old 28.10.2007., 11:03   #17
Quote:
child_in_time kaže: Pogledaj post
Može se riješit u 3d. Ah, vi linerani umovi...
da, bas
nigdje ne pise da se to ne smije...
greenplastic is offline  
Old 28.10.2007., 11:04   #18
Quote:
child_in_time kaže: Pogledaj post
Može se riješit u 3d. Ah, vi linerani umovi...
Da, sa svijanjem podloge, ali tako se može sve rješiti, bez veze
Zallman is offline  
Old 28.10.2007., 20:25   #19
Hvala puuuno!!! Moderatori... možete zatvoriti topic =D
__________________
Nemam Potpis :D
stefan222 is offline  
Old 08.11.2007., 15:04   #20
Quote:
stefan222 kaže: Pogledaj post
Dakle riječ je o matematičkom s****... al me zanima kako riješiti, gledo sam, piše da nije moguće, ali neki ljudi su riješli, al neće reč... Morate spojit tri kuće i struju vodu i plin, al da se ne presijecaju, u svaku kucu mora doc i struja i voda i plin.. pomozite... primjer
--------------
kuća kuća kuća




struja voda plin
--------------
i tako ih spajate...
Ovo je mozda nerjesivo za matematicare, ali je trivijalno za gradjevinske radnike. Naime, buduci da nigdje ne pise da je to zabranjeno, oni ne vide nikakvog razloga zasto cijevi i zice ne bi isli jedni ispod ili iznad drugih. Zemlja je dovoljno duboka ...
__________________
Ljude pokreće iracionalnost. Racionalnost ih usmjerava.
skeptik is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:15.