Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2003., 15:28   #661
Vjerojatno ti je outbox prepun.

Messages, gore desno, opcija "sent items".
Mozes izbjeci tako da na svakom PM-u prije nego posaljes iskljucis opciju "save a cory". Ili cesce praznis poslano.

Mozes spremiti ukupno 50 poruka, ali oba boxa se racunaju skupa. Dakle, ako je izlazni prazan, vise dobivenih ti stane.
Gospon Pes is offline  
Old 19.02.2003., 15:48   #662
Poslusaj Pesicu Legion, to ti ona govori iz iskustva... Sto ces, ona stalno prima u velikim kolicinama, ali i neprekidno cisti, pa uvijek moze opet primit...
Ame®icano is offline  
Old 19.02.2003., 18:38   #663
Quote:
Legion kaže:
Konkretno me zanima dali znaš kak su stari Rimljani proricali budučnost iz leta ptica, i iz utrobe žrtvovanih životinja?
Za pocetak malo o proricanju o kojemu govoris.

Ptice su radi svoje sposobnosti leta i problizavanja nebu od shamanskih vremena bile simbol uzlaska na nebo. shamani pri obredima cesto nose pticje haljine i pera, u pticjem ruhu dusa moze da poleti. Jata ptica su magijske i natprirodne moci u vezi s bogovima, koji obitavaju ili na visokim planinama ili na nebu.
Vrlo cesto i kakav epski junak u kriticnom trenutku od bogova dobija malu pomoc, savjet koji mu je izcvrkutala mala ptica - glasnik bogova. I danas cesto u sali kazemo za nesto tajno a sto smo na neki nacin saznali, kad ne zelimo otkriti izvor informacije: "Rekla mi je mala pticica".

Orniomantija, nacin predskazivanja je bio vrlo rasprostranjen u drevnome Rimu. Postojalo je vise varijanti ovisno o tumacenju:
Leta jata ptica
Pjesme ptica
Nacina uzimanja hrane ptica.

Kao kod svakog proicanja takvog tipa, prvo se je postavljalo pitanje koje je moralo biti postavljeno da traži odgovor tipa DA/NE, a onda, prema "pravilima tumacenja" po smijeru, brzini, formaciji, nacinu letenja, polijetanja ili slijetanja promatranog jata procijenjivalo da je odgovor bogova sklon ili nije postavljenom pitanju. Pitac je imao slobodu da po svojoj intuiciji i unutarnjem osjecaju detaljnije obrazloziti taj odgovor, cesto ga je uvijao u stihove.

Bino je naglasiti da je ovdje rijec o upitu bogovima, koji su odgovarali preko kretanja i ponasanja ptica, znaci da je tehnika bila legalna gledajuci s strane vazece rimske religije i nije se smatrala vracarenjam i crnom magijom. Takodjer je bila jednostavna i jeftina, nije bilo potrebno zrtvovati ovnove i druge zivotinje, pa nije ni cudo sto je bila tako rasirena.


V.

Tekst o proricanju iz utroba zrtvovanih zivotinja slijedi, rijec je o u necemu razlicitoj tehnici
Vještac is offline  
Old 19.02.2003., 18:48   #664
Geez, nesto sam danas hebene volje i nista mi se ne radi. Uradim na silu par sitnica, provrtim se malo po uredu, popijem kafu, zapalim cigaretu u nadi da cu dobiti volju, al' ne ide i gotovo. Upravo slusam na radiju kako su Ameri spremni da protiv Iraka koriste e-bombu. Oni su fakat posandrcali. OK, bolje e-bomba od a-bombe, ali svejedno, ne odustaju.

Znam da ovo nije politicki topik i da je takve teme pozeljno izbjegavati, ali jedan vic sa politickom pozadinom valjda nece skodit. Za one koji ga nisu culi, ovako...

Saudijski ambasador sastao se sa Bushom i razgovaraju o aktuelnoj politici. Na kraju ambasador kaze Bushu: George, jasno mi je mnogo toga, ali jednu stvar ne mogu da shvatim u vezi Star Treka... vidis, u Star Treku mozes vidjeti svakave ljude, bijelce, crnce, zute, robote, aliene, androide, ali ja do sada nisam vidio ni jednog Arapa. Zasto? Bush ga onako prijateljski zagrli oko ramena i kaze: Prijatelju, kako ja to vidim, to je zato sto se cijeli Star Trek dogadja u buducnosti...

Uzdravlje.
Ame®icano is offline  
Old 19.02.2003., 20:29   #665
Vještac , vidim zakaj si glavni. Hvala na pojašnjenju, ali znaš li možda konkretno kako bi te ptice trebale letjeti da to bude dobar ili loš znak? Ima li tu nekih konkretnih pravila u stilu-sad ću skroz bubnut, 15 lastavica u V formaciji lete smjertom sjever-jug i ne glasaju se-što znači???, ili je to sve onak proizvoljno, mislim od proroka do proroka?

Znam da malo pilim, ali pokušavao sam to doznat na raznim mjestima pa ništa, Help me Obi-One Vještac, you'r my only hope.
Željno išćekujem nastavak o haruspikciji-jesam dobro rekao?
Fala još jednom na trudu i pogledaj kad imaš vremena moje postove pa reci koju.

Americano-vic ti je zakon.
Pesica-fala i tebi na informacijama.
Ajde americano napiši nam nekaj više o toj bombi. Znam onak u globalu kak to šljaka, ali neznam detalje. Sam pazi da te NSA ne skuži da odaješ tajne . Eto, gotovo je sa privatnošću. Čim su Ameri uhvatili tri slova NSA, a još prije Sadama i Busha-drže nas na oku. Nebi se ćudio da uskoro uleti neki agent provokator.
Znam ih malo jebat ponekad-puko, kaj češ, pa kad pričam na mobitel kažem bomba, ili Osama il Antrax, pa me američki satelit odmah upeca i ide vidit kaj i ko je to-hehe, nek trošim malo pare Američkih poreznih obveznika, sam Americano (možda si ti taj agent provokator?) nemoj me tražit povrat poreza.
Legion is offline  
Old 19.02.2003., 21:17   #666
e-bomb

Posto je do nedavno bila u fazi ispitaivanja, o njoj se ne zna mnogo, ali se ipak nesto zna. Uglavnom, Bush je odobrio njenu upotrebu, pa ce se prvi rezultati u pravoj akciji znati uskoro.

Kakva je to bomba? Bazira se na elektromagnetnom pulsu koji se generira inicijalno eksplozivom smjestenim u bakrenoj cijevi u bombi, a ta eksplozija indukuje uz pomoc superprovodnika i kapacitora jako magnetno polje. Posto se eksplozija desava od nazad prema naprijed, ta bakrena cijev se ogromnom brzinom krece u istom smjeru, dok kontakti na cijevi dodiruju kotvu (stator) i zatvaraju elektricni krug. Posto se to desava u djelicu mikrosekunde, inducirana struja dostize nekoliko miliona ampera, prema kojima udar groma izgleda kao obicna baterijska lampa prema samoj munji. Ili uporedi energiju proizvedenu jednom takvom bombom sa jednodnevnom proizvodnjom Hoover elektrocentrale kod Vegasa.

Ako si gledao film Ocean's eleven, mozes dobiti ideju o cemu se radi.

Ameri bi te bombe koristili iznad artiljerijskih snaga, tako da ce ta ogromna snaga aktivirati artiljerijska punjenja, ili recimo za zastitu od protivbrodskih raketa.

Losa stana ove bombe je sto je jako jednostavna za napraviti, pa je svako ko ima tehnologiju iz 1940-tih, moze napraviti, pa tako i teroristi.

Evo jedan dobar link na Popular Mechanics. http://popularmechanics.com/science/...mb/print.phtml
Ame®icano is offline  
Old 19.02.2003., 21:39   #667
DIJARHIJA


Stupivši zajedno na prijestolje Dioklecijan i Maksimijan dijele carstvo prema odgovornosti. Maksimijan preuzima Zapad, a Dioklecijan Istok. Problemi se počinju javljati na svim stranama i dva augusta se bacaju na njihovo rješavanje. U Galiji je izbio ustanak seljaka i siromašnih robova. Ustanike su zvali Bagaudi (keltski. ratoboran). Maksimijan je prisiljen voditi pravi rat protiv Bagauda sve do 286.godine, a na Dunavu napadaju Germani koji su brzo odbijeni. 286. godine Dioklecijan odbija Perzijance, a u Britaniji se javlja uzurpator Karauzije kojega su zbog problema u kojima se carstvo nalazilo augusti prisiljeni priznati (barem za neko vrijeme) kao vladara Britanije. Iste godine su u Galiju provalile horde Burgunda i Alemana, a preko Dunava napadaju Sarmati čije se žene bore skupa s muškarcima., te Kvadi i Jutungi. Očito je situacija u Galiji bila ozbiljna jer Dioklecijan piše Maksimijanu da Rajna mora ostati rimska. Do kraja godina napadači su odbijeni, no problemi se javljaju u donjem Egiptu gdje se pojavljuje novi uzurpator Ahilej podržan od generala Domicija Domicijana, a gornjem Egiptu se bune Blemejci, U Africi napadaju Kvikvegecijani i Mauri, te se general Julijan proglašava augustom u Kartagi. Dva augusta čine se poput vatrogasaca koji ne stignu ugasiti jedan požar, a već bukne drugi. 287. godina je godina novih muka za carstvo. Rajna je ponovo u plamenu, a na Istoku Perzijanci koriste rimsku preopterećenost na drugim frontama i ruše neke rimske utvrde. No pobjeda u oba slučaja na kraju pripada Rimu i napadači su odbijeni. 287.godine Dioklecijan za svoju rezidenciju na Istoku bira Nikomediju i počinje u njoj graditi carsku palaču, hipodrom, hramove….Maksimijan vlada u Mediolanumu (današnji Milano). Sebe proglašava reinkarnacijom Jupitera na zemlji, a Maksimijana reinkarnacijom Herkula , Jupiterova sina. Legije u pratnji augusta tada dobivaju počasne nazive Iovienses, tj. Herculienses. 288. godine odbijeni su Saraceni koji vrše stalan pritisak na karavanski put Circesij – Palmira – Emesa - Tripoli. 289. godine preko Dunava pritišću Sarmati, no bivaju poraženi od Konstancija Klora kod Durostura na Dunavu ( barbari u napadu formiraju klin kojim pokušavaju što dublje ući u rimski poredak, te potom savijaju krila nastojeći obuhvati Rimljane te ih prisiliti na borbu koja prelazi u nered gdje se barbari bolje snalaze). Na Istoku Galerije ponovo odbija Perzijance odbacivši ih preko Eufrata. 290. Dioklecijan vodi pohod na Blemejce u gornjem Egiptu skupa sa Galerijem i pobjeđuje. Na povratku u Sirmij nanosi poraz Saracenima u Siriji koji jašu na devama i na konjima. Inače jahači na devama predstavljaju problem suparničkoj konjici jer konji ne podnose miris deva, pa se zato protiv deva koriste pješaci koje potpomažu kao pričuva oklopljeni konjanici katafrakti udarajući devama na bokove i leđa. 290. godina završava dobro po Imperij i augusti održavaju veličanstveni trijumf u Rimu. Od 290 – 294 godine sa nekoliko prekida Dioklecijan je u Sirmiju gdje radi na reformama koje će se početi primjenjivati 293.godine. 291. nova se opasnost nadvila nad carstvo. Masa Gota provaljuje preko Dunava, no rimska vojska je nadahnuta novim augustima, moral je na visini i u nekoliko bitaka Goti su potisnuti prema Nassiusu. Tu ih se skupilo oko 100 000. I Rimljani skupljaju vojsku, prvenstveno konjicu. Poraz u ovoj bitki mogao bi pokvariti sve što je dotad učinjeno. Uz Dioklecijana su Galerije i Konstancije Klor. Goti su brojniji u pješaštvu, a borbenim poretkom natkriljuju Rimljane. Na lijevom krilu napada Konstancije sa lakom dalmatinskom konjicom. Na njega Goti šalju svoju tešku konjicu koja udara Dalmatincima u bok. Potom Dioklecijan naređuje napad svojem pješaštvu, a Galerije sa katafraktima legije TERTIA DIOCLETIANA CATAPHRACTORUM ulazi u prostor koje je napustila gotska konjica i odvaja gotsko pješaštvo od konjice. Rimsko pješaštvo koristi tada po prvi put novo oružje, olovne kugle privezane na kožne remene. Ratnici sa tim oružjem se zovu martiobarbuli. Gdje udare olovne kugle, pa čak i preko oklopa pucaju kosti. Dioklecijan potom uvodi pričuvu. Konjička legija V MACEDONICA napada Gotsku pričuvu, a laka sirijska konjica legije II IOVIENSES zatvara obruč oko Gota. Tek nakon pola dana Konstancije se uspijeva spojiti sa Sirijcima. Rimski gubici su veliki, no Goti su doživjeli katastrofu (više od 50 000 ostalo ih je ležati kraj Nassiusa). Senat daje Dioklecijanu titulu GOTICUS MAXIMUS. Iste godine Dikolecijan odlučuje podići najveće terme u cijelom carstvu u Rimu (građene su od 298-306). 292. godine šalje Konstancija u preventivni pohod na Sarmate u kojem rimska vojska stiže sve do Dona.
Dioklecijan uviđa da je carstvo preveliko za 2 augusta da ga brane, pa 1. ožujka ili 1. svibnja 293.godine (neki izvori spominju 291. i 292. godinu) uvodi tetrarhiju. Dioklecijan uzima za suvladara na Istoku cezara Galerija (uzima za ženu Dioklecijanovu kćer Valeriju), dok na Zapadu Maksimijan cezarom proglašava Konstancija Klora (on se ženi Maksimijanovom pastorkom Teodorom). Ovu odluku je Dioklecijan dobro promislio. Na Zapadu je više vojnički orjentiranom Maksimijanu dao za cezara mudrog Konstancija («Gdje je Konstancije, tamo kao da sam ja» - znao je govoriti Dioklecijan), dok je sebi izabrao golemog Dačana Galerija pogrdno zvanog govedar (armentarius) pošto se njegova obitelj u prošlosti bavila stočarstvom. No nadimak govedar može imati i druge konotacije ako se zna da se Galerije znao boriti u cirkusu sa medvjedima, a navodno je pobjedio i do tada nepobjedivog gladijatora Vandala Liosa. On će postati Dioklecijanov «mač carstva». Dioklecijan je smislio tetrarhiju na slijedeći način: Dioklecijan je senior august, a Maksimijan junior august; Galerije je senior cezar, a Konstancije junior cezar. Augusti će vladati 20 godina, a nakon toga se povlače, te cezari zauzimaju njihova mjesta, s time da Dioklecijan i Maksimijan prije napuštanja prijestolja biraju cezare za Galerija, tj. Konstancija. Neće trebati dugo da Dioklecijan uvidi da za ljudsku ambiciju nema pravila.

Stojte mi dobro
SPQR is offline  
Old 19.02.2003., 21:57   #668
Ame®, koliko sam ja skuzio, ovo o utrobi zivotinja ide ovako:

oni speku zivotinju i pojedu joj utrobu (nisu jos otkrili da su i bataci dobri) i ako je bila fina onda je prorocanstvo dobro. Ako je pak bila masna, lose pecena ili jednostavno prorok ima probavne smetnje, to nije bilo dobro

Somebody mentioned agent provocator? Hm, Pes, I think we`re busted
Sudden Sid is online now  
Old 19.02.2003., 23:13   #669
Viš kaj su znalci. Momci, nebum vas hvalio, ostali ste na visini.
Svaka vam ćast.
Imamo sva područja pokrivena, od najmodernijeg oružja pa od rimskih Legija. Dajte više postova ove vrste. Skidam vam kapu, a ovim ste mene prisilili da si i ja dam truda, al ne danas. Rado bih pisao o Istočnom frontu, ali to bu moralo pričekati da završim s vješticama.

Ja mislio da sam neki znalac starog Rima, ha. Da ima neki smajlič koji se posipa pepelom odmah bi ga stavio.
SPQR-zakaj fakat ne promjeniš nick u Imperator-zaslužio si ga.
A Amerikanac ko Amerikanac. Brz, točan i obavješten.
No dosta sam vas hvalio. Neču više da se ne umislite, pa da jednog moramo zvat Mr. President, a drugog Ave Cezare morituri te salutant.
Ma serem. Nemate pojima ni blage veze, daj se više uozbiljite, pa nije ovo topic za djecu iz vrtiča .
Legion is offline  
Old 19.02.2003., 23:32   #670
Hajd' kad si me vec toliko nahvalio da spomenem jos jednu bombicu iz americkog arsenala koja jos nije koristena na bojistu.

Vjerovatno vam je poznata avionska bomba za unistavanje podzemnih bunkera, koja prvo probije u bunker, a onda sa kasnjenjem detonira. Ta bomba nije bila dovoljno mocna u Afganistanu, jer bi unistila samo bunker, ali ne i podzemne tunele, pa su se dosjetili da u bombu stave plin koji se pri proboju ispusta iz rezervoara bombe, kako u bunker, tako i u okolne tunele, da bi tek onda sve zajedno eksplodiralo.

Nije da jedva cekam da je upotrijebe, ali me bas zanima kakvo je dejstvo.

Za one koji jos ne znaju, raspravlja se o slanju F-22 Raptora u vatreno krstenje, pa me takodje zanima sto jedna leteca masinica od 100 mil dolara moze uciniti na bojisnici.
Ame®icano is offline  
Old 20.02.2003., 02:16   #671
hm, ovo što si ti opisao me jako podsjeća na one...kako li se zovu.....air-gas explosives. ili tako nešto. mislim da je kod nas u upotrijebi naziv aerosolni eksplozivi.
ako dakle pričamo o istoj stvari onda moram reći da je to daleko od toga da nije bilo koristeno na bojistu. ameri su takve bombe koristili u vijetnamu. i rusi su imali svoje verzije, samo pojma nemam jesu li ih koristili u afganistanu ili negdje...

inače, problem s tim bombama/granatama je pravomjerno aktiviranje explozije. odnosno, ponekad se plin ne raširi dovoljno brzo i ravnomjerno, ponekad se previše raširi.... itd.

ne znam koliko je to realistično bilo prikazano, ali da se nastavim na primjer poučnosti filmova, one explozije u 'outbreak' su bile djelovanje dotičnih bombi.... u jednoj sceni kad generali pričaju sa predsjednikom se kaže da je to najubojitije/najjače? nenuklearno oružje u US arsenalu...

nego, amer - koliko f22 je dosad ušlo u usaf? iskreno, čisto sumnjam da bi sa njima mogli nešto više napraviti nego npr sa strike eaglovima. da se radi o nekoj high tech naciji koju napadaju, sa ozbiljnom vojskom - onda da...ali ovako... prilično je svejedno da li ćeš muhu zdrobiti čekićem ili nakovnjem.
el Duderino is offline  
Old 20.02.2003., 02:53   #672
Koliko znam, testiranja Raptora jos nisu zavrsena. Testiranja se vrse u Combat Command's 422nd Skvadronu u Nellis Air Force Base, a planirano je da testiranja budu gotova pocetkom 2005. F/A-22 Raptor bi trebao da zamijeni F-15 Eagle.

Dosadasnja testiranja su pokazala da avion nadmasuje sve narucene propozicije od strane USAF-a i da su vrlo zadovoljni tim avionom. Pokusao sam naci link na kojem sam procitao da ga zele testirati u Iraku, ali sada sam doma, na drugoj masini, pa se ne mogu sjetiti gdje sam to procitao.

Jos par podataka. Skvadron Raptora zahtijeva duplo manje "pratnje" od skvadrona Eaglova. Mrcina moze krstariti brzinom vecom od brzine zvuka bez koristenja "afterburns" sto ga cini pogodnim za nocna dejstva.

Za sada se testira 24 aviona, a nakon testiranja USAF ce dobiti isporuku od ukupno 276 aviona, 100 miliona svaki (uracunati dijelovi i odrzavanje). Geez!!!

Vise informacija mozete naci na zvanicnom siteu USAF-a.
Ame®icano is offline  
Old 20.02.2003., 21:24   #673
Hej ljudi... i ostali...

Zasto ovdje cijeli dan nije bilo ni jednog posta? Pa dajte, piajte nesto da se frajerisem okolo.

el Dude, dugujem ti odgovor glede arealnih bombi, al' sad nemam vremena. Moram radit.
Ame®icano is offline  
Old 20.02.2003., 22:17   #674
pozdraf svima. evo, legion me na PM špota zakaj nikaj ne postam ovdje, a i amer se čudi kak nikog nema.. možda nas ne vole, možda smo pali u nemilost, a možda su u šumi. vidite da nemam kaj pametno napisat ovdje.. odlučio sam podignuti prosjek postova dnevno na 20 a to zahtijeva poveliko spamanje foruma. ovo je jedina tema koju ne želim spamat. thread koji sam si otvoril da mi mogu srat nije urodio plodom. šteta. idem ja dalje spamat i sticat neprijatelje. bok svima.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 21.02.2003., 01:41   #675
el Duderino,

Aerosolne bombe koje ti spominjes bazirane su na padu uz pomoc padobrana i ispustaju jako zapaljivi gas koji se siri poput oblaka. Nesto takvo su Rusi koristili protiv Cecena u Groznom. Rusi tu bombu nazivaju ODAB i detonacija je slicna recimo detonaciji plinske boce iz koje curi propan ili butan i koja eksplodira u dodiru sa vazduhom (oksigenom) i otvorenim plamenom.

Ove bombe su efektivne na povrsini, i protiv bunkera na otvorenom prostoru, ili protiv ljudstva u zgradama, takodje i podzemnim bunkerima ako eksplodira vrlo blizu, a americke bombe o kojima sam ja govorio dejstvuju pod zemljom, znaci nakon sto bomba probije u podzemni bunker, tek se onda oslobadja gas i detonacija je sa zakasnjenjem.

Ti si vjerovatno mislio na americku kasetnu bombu CBU-72 koja radi na slicnom sistemu kao ona ruska navedena gore a koju Ameri koriste za bombardiranje velikih povrsina, kao aerodromi, vojni kampovi, pa i bunkeri...
Ame®icano is offline  
Old 21.02.2003., 03:23   #676
dakle tako.

hvala na infou, amer. ipak si imao pojma o čemu pričaš. ma kako li sam samo mogao sumnjat' u te?

to smo riješili. što sad više reći? možda jest glupo ali nekako sumnjam da mogu ovdje izvalit' nešto što vi niste već čuli...

ipak, evo nešto pomalo off topic. (legion, spusti tu sataru, bit ću kratak)
pretpostavimo situaciju da se US zarati sa nekom pravom silom u budućnosti, bila to kina ili EU... što bi se dogodilo sa svim onim špijunskim, navigacijskim te komunikacijskim satelitima u orbiti? meni se nekako čini kao gotovo neizbježno da se u slučaju totlanog rata isti poskidaju sa neba... ne samo da se američke intelligence agencije previše oslanjaju na satelite, nego je i sve veći broj oružja navođen satelitima. od aviona do samih projektila... ne bi li im bio poveći problem da odjednom, u par dana, izgube sve te satelite?
dosta sam nasrao, preuzmite podij.
el Duderino is offline  
Old 21.02.2003., 04:16   #677
Mogu li ja, mogu li ja...

Pitanje je na mjestu, jer se radi o taktici ratovanja, a ne o politici, a tu se osjecam ko Vienna na forumu. Hocu reci, ko gazda.

Prije jedno mjesec dana bila je konferencija za stampu u Pentagonu, na kojoj je postavljeno slicno pitanje, jer su novinari dosli do neke informacije da Irak posjeduje "sredstva" (nisu rekli kakva) za onesposobljavanje ili ometanje americkih vojnih satelita. Odgovor koji su dobili od Rumsfielda je bio vrlo smiren: "We got that covered".

Onda sam se malo zainteresirao, pa poceo traziti informacije i dosao do saznanja da ce upravo e-bombama koje sam spominjao ranije pokusati onesposobiti iracke instalacije koje su prijetnja satelitima, za koje opet vjerujem da imaju precizne podatke o lokacijama. Koincidencija? To je jedan od mogucih odgovora, a moguce da ih ima jos.

I jedna mala ilustracija
Ame®icano is offline  
Old 21.02.2003., 08:38   #678
amer, ilustracija je

pitanje: na kojoj visini orbitiraju sateliti? ako se dobro sjećam svemirska stanica Mir je bila na nekih 400km. po nekoj logici, sateliti bi trebali biti niže... ili?
kako izgleda ta "prijetnja satelitima"? ja brijem da su to obične rakete, s tom razlikom da mogu postić prvu svemirsku brzinu koja bi im bila potrebna da se popnu tako visoko. vjerojatno bi se dalo sredit da ih se lansira i iz zrakoplova u letu... ajmo ko zna kaj nek mi kaže.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Old 21.02.2003., 15:25   #679
znam da mnogi spijunski sateliti 'lete' na oko 200 km. nisam cuo da ima nekih koji idu i nize ali to ne znaci da postoje. s druge strane, za komunikacijske satelite mi se cini da bi bili bolji ako su malo vise.....mozda kao mir ili mozda do 500 km... mislim da sam negdje citao da su GPS sateliti na 300 i nešto km, ako samu krivu neka me isprave.

što se načina za obaraanje satelita tiče, to bi vjerojatno bilo ili raketom, ili laserom. jedino za US znam da još uvijek razvija laserski sistem... bolje receno, prilagođava se ona verzija koja je trebala biti u star wars programu. takodjer znam da postoji projekt gdje bi se jedan takav laser stavio na 747u, ipak je to 20 km blize satelitima, hehe. da ne govorimo i o boljem pokrivanju neba, ako bude trebalo i koji avioncic ostetit...

pojma nemam da li druge zemlje rade na takvim laserima, vjerojatno su rusi nešto radili ali to je sad sigurno mrtvo.

što se raketa tiče, za ruse znam sigurno da imaju... a nekako mi je teško vjerovati da i kinezi nemaju nešto slično.

znam da su ameri u 60ima napravili pokus kad su nuklearnim oružjem skinuli jedan svoj satelit. rezultat je bio da su ostetili hrpu obliznjih satelita a cak su se upalili i car alarmi na tlu ispod explozije, hehehe. zakljuceno je da je takav sistem preopasan, nije dovoljno selektivan.

u osamdesetima je bio aktualan ALMV projekt, air launched miniature vehicle, što bi reklo dvo stupanjska raketica pričvršćena na F15 sa posebno prilagođenim motorima. Koliko sam skužio, Eagle bi djelovao praktički kao treći stupanj rakete, leteć' gotovo verikalno (koliko može, da ipak ne pretjerujemo)
zbog cijene projekta mislim da cijela stvar pala u vodu. ali siguran sam da jos uvijek imaju barem par prototipa, tako da ako zagusti, uvijek se mogu vratiti tomu.

najnovija stvar im je KE-ASAT projetk. kinetic energy anti sat. odnosno, vrlo jednostavno, najobicnija raketica lansirana sa tla. jedino kill vehicle nema eksploziva nego ubija cisto udarom... (mozda kinezi stave zastitnu plocu od titana ispred satelita haha )

postoje tu i razvoji raznih high power microwave oružja, te particle beamova... no nekako sumnjam da će išta takvo ući u uporabu u skorije vrijeme.

znam da ima neki treaty koji zabranjuje oružje u svemiru, dakle nema satelita koji bi nosili asat projektile... no u ratu, koga za to briga? ponavljam, ne govorim ovdje o ratu protiv iraka, naravno da im iračani ne mogu ništa, ali da dođe do totalnog sukoba US vs Kina ili slično, prilično mi je izgledno da će dobar dio satelita najebat'. (recimo, kaj je problem lansirati veliku raketu koja bi inace nosila satelit u orbitu, jedino na taj teretni prostor smjestiti par desetaka raketica... pošto bi se lansirali vec u orbiti, mogle bi biti malih dimenzija, ne bi trebalo puno goriva...)
el Duderino is offline  
Old 21.02.2003., 17:41   #680
Ameri imaju raketu za rušit satelite koja se zove Pegazus, lansira se sa aviona, sad točno kojega neznam, vjerovatno sa B52 ili B1, možda i F-117-malo bubam. ostale tehnikalije mi nisu poznate.

Vjerujem da bu Amer, ak mu damo malo vremena doznao sve o tome . Samo nemoj da te uhvate kad se u 03:15 uvlačiš u Pentagon .
Legion is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:26.