Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2012., 10:00   #1901
Quote:
gariful kaže: Pogledaj post
pozdrav svima, jedno pitanje..

kako se u iskazu površina zove dio koji se nalazi ispod balkona u prizemlju? natkriveni prolaz, terasa...? da li se tako nešto uopće stavlja u iskaz?
naime, balkon na prvom katu je na dva stupa i znam da se sam balkon množi sa koeficijentom 0,25, ali me zanima što je točno dio koji je ispod balkona, u prizemlju, taj dio je kao natkriven? ako me razumijete...
hvala!
Otvoreni prolaz ako je pod uređen, ako ne (trava) nula kubika.

Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Pa ta nadstrešnica isto tako može bit pokrivena i lozom ili penjačicom. kako nema nikakav ozbiljni pokrov, ja to nebi ni zvao građevinom.
kolko znam za plastenike bez betonskih temelja ne treba dozvola, a natkriveni su stalno (ali se može reći da nisu ozbiljna konstrukcija)
Nadstrešnice za lozu (do 15 kvadrata), oprema za dugogodišnje nasade loze i plastenike (neovisno o temeljenju) regulira Pravilnik o jednostavnim građevinama i radovima, gdje su to građevine i oprema namijenjeni za biljnu proizvodnju te se mogu graditi bez dozvole, a kod plastenika je potreban glavni ili tipski projekt.

A metalne konstrukcije za natezanje tendi, taman da bi uz ovih stotine tisuća nelegalnih zgrada još i to trebalo neku dozvolu .
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 12:30   #1902
možda i nije točno 8x7, to sam otprilike napisala. naslonjena je na kuću. a ako je manja od 50 m2, kako onda to ide? koliki budu troškovi arhitekta i geodeta?
ivy555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 13:00   #1903
Quote:
ivy555 kaže: Pogledaj post
možda i nije točno 8x7, to sam otprilike napisala. naslonjena je na kuću. a ako je manja od 50 m2, kako onda to ide? koliki budu troškovi arhitekta i geodeta?
Ako je do kotlovnica do 50 m2, a glavni objekt je legalan (znači da ne bi trebao imati uporabnu već je dovoljna građevinska dozvola - tj. da je upisan u gruntovnicu bez negativne zabilježbe), onda ti ne treba nitko, sve možeš sama. Uzmi:
- 3 kopije katastarskog plana
- dokaz legalnosti glavnog objekta (građevinska dozvola, zk izvadak mi pada na pamet isto)
- 500 kn naknade

Neki referenti rade problem ako je pomoćni objekt naslonjen na glavni, ali ne bi trebali ako je taj pomoćni u konstruktivnom smislu samostalan (dakle, može se srušiti bez da se ugrozi glavni objekt).

Ako je jednostavna građevina, dakle veća od 50 m2 ili objekt nije legalan (tj. treba ishoditi uvjerenje za uporabu ako je građen 1991-2007):

1. geodetski snimak izvedenog stanja (geodet)
2. iskaz obračunskih veličina za obračun (arhitekt ili građevinar)
3. vodni i komunalni doprinos
4. naknada (500 kn)

Glede cijena arhitekta i geodeta, variraju, ali recimo 3000-4000 kn x 2?
Komunalni doprinos - vidjeti u općini koliko je po m3
Vodni doprinos - ovisi o zoni također, za A zonu (najskuplju) = 11,25 kn/m3
Volumen kotlovnice je otprilike 170 m3 - vodni doprinos bi bio oko 1900 kn.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:26   #1904
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Ako je do kotlovnica do 50 m2, a glavni objekt je legalan (znači da ne bi trebao imati uporabnu već je dovoljna građevinska dozvola - tj. da je upisan u gruntovnicu bez negativne zabilježbe), onda ti ne treba nitko, sve možeš sama. Uzmi:
- 3 kopije katastarskog plana
- dokaz legalnosti glavnog objekta (građevinska dozvola, zk izvadak mi pada na pamet isto)
- 500 kn naknade

Neki referenti rade problem ako je pomoćni objekt naslonjen na glavni, ali ne bi trebali ako je taj pomoćni u konstruktivnom smislu samostalan (dakle, može se srušiti bez da se ugrozi glavni objekt).

Ako je jednostavna građevina, dakle veća od 50 m2 ili objekt nije legalan (tj. treba ishoditi uvjerenje za uporabu ako je građen 1991-2007):

1. geodetski snimak izvedenog stanja (geodet)
2. iskaz obračunskih veličina za obračun (arhitekt ili građevinar)
3. vodni i komunalni doprinos
4. naknada (500 kn)

Glede cijena arhitekta i geodeta, variraju, ali recimo 3000-4000 kn x 2?
Komunalni doprinos - vidjeti u općini koliko je po m3
Vodni doprinos - ovisi o zoni također, za A zonu (najskuplju) = 11,25 kn/m3
Volumen kotlovnice je otprilike 170 m3 - vodni doprinos bi bio oko 1900 kn.
Za pomoćne do 50 kvadrata se ne plaća komunalni i vodni doprinos!
Ali taj problem dokazivanja da je samostalni objekt ako je naslonjen na glavnu zgradu postoji i varira od referenta do referenta, mada kako broj predmeta raste, referenti postaju sve fleksibilniji .
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 21:15   #1905
Molim savjet u vezi legalizacije vikend kuče.
Posjednik sam vikend kuče za odmor koju želim legalizirati te uvidom u kopiju katastarskog plana vidim da cijelom dužinom od pola metra prelazi na susjedovu katastarsku česticu.Ujedno pokrečem pojedinačni ispravni postupak za uknjižbu vlasništva svoje čestice koju posjedujem 11-tu godinu.Dosad nisam znao da je kuča preko međe (bivši vlasnik pokazao mi je da je zid kuče međa)a niti susjed nije imao nikakvih prigovora.Na koji način ja sada mogu pokrenuti postupak legalizacije kada objekat ne smije biti preko međe.Vikendica je več 11 godina ucrtana u katastru usklađeno sa gruntovnicom bez uporabne i građevinske dozvole na koju opčini i plačam porez na kuče za odmor.Unaprijed zahvaljujem na mogučem odgovoru.
neon69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 03:22   #1906
Exclamation NE legalizaciji objekta..

..naime, obiteljska kuća započeta je 1993. sa lokacijskom dozvolom.
Uredno je uknjižena na zemljišno-knjižni gdje se navela kvadratura objekta i čestice uz napomenu da je objekt upisan bez priložene građevinske i uporabne dozvole te je upisana u katastar. G. 1994. uvedena je struja, voda i telefon.
Kakve će biti pravne posljedice ako se do kraja lipnja/2013. ne preda zahtjev za legalizaciju?
Lokacijska dozvola potvrđuje da je kuća u dozvoljenoj zoni građenja.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 12:11   #1907
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Za pomoćne do 50 kvadrata se ne plaća komunalni i vodni doprinos!
Ali taj problem dokazivanja da je samostalni objekt ako je naslonjen na glavnu zgradu postoji i varira od referenta do referenta, mada kako broj predmeta raste, referenti postaju sve fleksibilniji .
Jest, sve sam tako i napisala. Ali, s obzirom na mišljenje ministarstva, ako već logika nije dovoljna, ne bi trebali raditi problem oko objekta koji je konstruktivno samostalan i to bi se moglo izgurati, makar tražeći dopis od ministarstva. Problem je ovdje veći taj što glavni objekt možda nije legalan - ako treba imati uporabnu, a nema je. Neće biti dosta vrerema za ishođenje uvjerenja za uporabu, pa potom legalizaciju pomoćnog objekta kao takvog po članku 14, bez plaćanja doprinosa. Također je problem ako pomoćni objekt prelazi 50 m2, ne može ići po Članku 14.

Quote:
neon69 kaže: Pogledaj post
Molim savjet u vezi legalizacije vikend kuče.
Posjednik sam vikend kuče za odmor koju želim legalizirati te uvidom u kopiju katastarskog plana vidim da cijelom dužinom od pola metra prelazi na susjedovu katastarsku česticu.Ujedno pokrečem pojedinačni ispravni postupak za uknjižbu vlasništva svoje čestice koju posjedujem 11-tu godinu.Dosad nisam znao da je kuča preko međe (bivši vlasnik pokazao mi je da je zid kuče međa)a niti susjed nije imao nikakvih prigovora.Na koji način ja sada mogu pokrenuti postupak legalizacije kada objekat ne smije biti preko međe.Vikendica je več 11 godina ucrtana u katastru usklađeno sa gruntovnicom bez uporabne i građevinske dozvole na koju opčini i plačam porez na kuče za odmor.Unaprijed zahvaljujem na mogučem odgovoru.
Za legalizaciju nije prepreka što kuća prelazi na susjednu parcelu. Super je što je objekt ucrtan u katastar - ne treba geodetska snimka. Dakle, neka arhitekt izradi snimku izvedenog stanja, priloži 3 kopije katastarskog plana i to je to što se legalizacije tiče. Uređivanje vlasničkih odnosa se radi mimo ovog posupka legalizacije.

Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
..naime, obiteljska kuća započeta je 1993. sa lokacijskom dozvolom.
Uredno je uknjižena na zemljišno-knjižni gdje se navela kvadratura objekta i čestice uz napomenu da je objekt upisan bez priložene građevinske i uporabne dozvole te je upisana u katastar. G. 1994. uvedena je struja, voda i telefon.
Kakve će biti pravne posljedice ako se do kraja lipnja/2013. ne preda zahtjev za legalizaciju?
Lokacijska dozvola potvrđuje da je kuća u dozvoljenoj zoni građenja.
Nitko točno ne zna što će biti poslije 30.6.2013. Ali, objekti u skladu s prostornim planom mogu se legalizirati po Zakonu o prostornom uređenju i gradnji. Jednostavnije ih je legalizirati po ovom Zakonu o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama.

Mogućnost građenja u građevinskom području

Članak 125.
(1) Lokacijska dozvola, rješenje o uvjetima građenja i rješenje o izvedenom stanju na dijelu građevinskog područja za koji je prema ovom Zakonu propisana obveza donošenja urbanističkog plana uređenja ili detaljnog plana uređenja može se izdati samo na temelju tog plana.
(2) Lokacijska dozvola, rješenje o uvjetima građenja, rješenje o izvedenom stanju i potvrda izvedenog stanja za zgrade na dijelu građevinskog područja iz stavka 1. ovoga članka, može se izdati samo za građenje na uređenoj građevnoj čestici (pristup s prometne površine, odvodnja otpadnih voda i propisani broj parkirališnih mjesta) u skladu s urbanističkim planom uređenja, odnosno detaljnim planom uređenja ili čije je uređenje započeto na temelju programa gradnje građevina i uređaja komunalne infrastrukture prema posebnom zakonu na način da su izvedeni barem zemljani radovi u skladu s navedenim planom.
(3) Stavak 1. i 2. ovoga članka ne odnosi se na izdavanje lokacijske dozvole i rješenja o uvjetima građenja za građenje zamjenskih građevina i za rekonstrukciju postojećih građevina.

Članak 126.
(1) Lokacijska dozvola, rješenje o uvjetima građenja, rješenje o izvedenom stanju i potvrda izvedenog stanja za zgrade na dijelu građevinskog područja za koji ovim Zakonom nije propisana obveza donošenja urbanističkog plana uređenja ili detaljnog plana uređenja, može se izdati samo za građenje na uređenoj građevnoj čestici (pristup s prometne površine, odvodnja otpadnih voda i propisani broj parkirališnih mjesta) u skladu s prostornim planom na temelju kojega se izdaje dozvola odnosno rješenje ili čije je uređenje započeto na temelju programa gradnje građevina i uređaja komunalne infrastrukture prema posebnom zakonu na način da su izvedeni barem zemljani radovi u skladu s navedenim planom.
(2) Stavak 1. ovoga članka ne odnosi se na izdavanje lokacijske dozvole i rješenja o uvjetima građenja za građenje zamjenskih građevina i za rekonstrukciju postojećih građevina.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 25.12.2012. at 12:16.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 19:37   #1908
Prvo svima Sretan Božić!

Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
..naime, obiteljska kuća započeta je 1993. sa lokacijskom dozvolom.
Uredno je uknjižena na zemljišno-knjižni gdje se navela kvadratura objekta i čestice uz napomenu da je objekt upisan bez priložene građevinske i uporabne dozvole te je upisana u katastar. G. 1994. uvedena je struja, voda i telefon.
Kakve će biti pravne posljedice ako se do kraja lipnja/2013. ne preda zahtjev za legalizaciju?
Lokacijska dozvola potvrđuje da je kuća u dozvoljenoj zoni građenja.
Pozdrav Sunčeko, pa nekoliko puta smo već ovdje raspravljali na tu temu - kibidabi, što će biti ako......i.t.d. neću više. Ponoviti ću samo da očekujem da će bespravni graditelji ako do toga datuma ne podnesu zahtjev za legalizaiju, imati vrlo interesantan život.
Jedna formalno pravna činjenica o kojoj se malo govori - legalni graditelji su za dozvolu platili određene novce državi i lokalnoj zajednici, a što ilegalni nisu. A koriste prostor jednako i imaju od države jednaka prava, što nije legalno i legitimno. I to će vjerojatno biti osnova daljnjih odluka o tome kako se dalje nositi sa bespravnom gradnjom.
Tvoja priča je identična pričama mnogih, dobili su lokacijsku i kada je trebalo platiti znatno skuplji dio postupka, odustali su od građevinske za koju treba platiti i projekte i doprinose i gradili su ilegalno. Sada kada to treba platiti + kazna, sada je to skupo, a u konačnici sav trošak legalizacije ne iznosi niti 1% vrijednosti zgrade. Posebno ako je zgrada u građevinskom području.
Danas možeš legalizirati zgadu ili po zakonu o postupanju....... ili po zakonu o prostornom......., gdje u drugom slučaju moraš imati zgradu u skladu sa prostornim planom ili ju moraš prilagoditi prostonom planu. Nakon 30.06. opcija će biti ovo pod 2 - u skladu sa planom, pa ti vidi što ti se isplati. Naravno, ako u međuvremenu općina nije ukinula građevinsko područje za tvoju zemlju.
Btw. čuo sam da inspekcija kreće u veljači rušiti one koji su im u postupku, a nisu podnijeli zahtjev za legalizaciju do 31.12. Živi bili pa vidjeli.
A, da, NE podržavam tvoju inicijativu protiv legalizacije.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 22:39   #1909
Cijena legalizacije je cca 10% od sadašnje vrijednosti objekta,a u nekim slučajevima prelazi i 30%,što dade zaključiti da neki neće imati interes išta pokretati.
mu da is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 23:11   #1910
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Jest, sve sam tako i napisala. Ali, s obzirom na mišljenje ministarstva, ako već logika nije dovoljna, ne bi trebali raditi problem oko objekta koji je konstruktivno samostalan i to bi se moglo izgurati, makar tražeći dopis od ministarstva. Problem je ovdje veći taj što glavni objekt možda nije legalan - ako treba imati uporabnu, a nema je. Neće biti dosta vrerema za ishođenje uvjerenja za uporabu, pa potom legalizaciju pomoćnog objekta kao takvog po članku 14, bez plaćanja doprinosa. Također je problem ako pomoćni objekt prelazi .... dozvole i rješenja o uvjetima građenja za građenje zamjenskih građevina i za rekonstrukciju .... .
Povremeno svratim na ove stranice dok ne razrijesim svoju situaciju:
Je li konacno utvrdeno da li ako je na cestici postojala nekada legalna zgrada sa dozvolom za gradjenje (dakle placen jedan dobar dio komunalija) i eventualno uporabnom, a kasnije se nadogradjivala i dobila pomocnu gradjevinu, moze li se dogradnja i pomocn- gradjevina legalizirati u jednom procesu, a da se na pomocnu placa samo kazna?
Meni je tako receno u Uredu, ali nemam na pismeno. Mislim da treba bit napismeno od Ministarstva da ima tezinu.
Moja logika mi kaze da bi trebalo tako biti jer ta glavna zgrada u procesu je postala potpuno legalna. U krajnjoj liniji moze se toj zgradi i srusiti ilegalni dio, pa onda sa potpunim pravom, legalizirati garazu. Nikako nije ista situacija, kao kad na gl. zgradu nije placena ni kuna doprinosa
tomorrow2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 00:07   #1911
Slažem se da nije ista situacija, ali isto tako ne znam kako se može legalizirati objekt po Članku 14. ako ne možeš u startu za njega predati sve što se traži, a to je taj dokaz legalnosti glavne zgrade. Ali ako tako prakticiraju u tvome nadležnom uredu, super! Praksa je ionako šarena.

Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Jedna formalno pravna činjenica o kojoj se malo govori - legalni graditelji su za dozvolu platili određene novce državi i lokalnoj zajednici, a što ilegalni nisu. A koriste prostor jednako i imaju od države jednaka prava, što nije legalno i legitimno. I to će vjerojatno biti osnova daljnjih odluka o tome kako se dalje nositi sa bespravnom gradnjom.
Kad bi se lova dobivena legalizacijama podijelila ljudima koji su sve uredno na vrijeme platili, onda bi se nepravda ispravila. Ovako ništa od ispravljanja nepravde prema legalnima.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 26.12.2012. at 00:15.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 00:21   #1912
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Prvo svima Sretan Božić!



Pozdrav Sunčeko, pa nekoliko puta smo već ovdje raspravljali na tu temu - kibidabi, što će biti ako......i.t.d. neću više. Ponoviti ću samo da očekujem da će bespravni graditelji ako do toga datuma ne podnesu zahtjev za legalizaiju, imati vrlo interesantan život.
Jedna formalno pravna činjenica o kojoj se malo govori - legalni graditelji su za dozvolu platili određene novce državi i lokalnoj zajednici, a što ilegalni nisu. A koriste prostor jednako i imaju od države jednaka prava, što nije legalno i legitimno. I to će vjerojatno biti osnova daljnjih odluka o tome kako se dalje nositi sa bespravnom gradnjom.
Tvoja priča je identična pričama mnogih, dobili su lokacijsku i kada je trebalo platiti znatno skuplji dio postupka, odustali su od građevinske za koju treba platiti i projekte i doprinose i gradili su ilegalno. Sada kada to treba platiti + kazna, sada je to skupo, a u konačnici sav trošak legalizacije ne iznosi niti 1% vrijednosti zgrade. Posebno ako je zgrada u građevinskom području.
Danas možeš legalizirati zgadu ili po zakonu o postupanju....... ili po zakonu o prostornom......., gdje u drugom slučaju moraš imati zgradu u skladu sa prostornim planom ili ju moraš prilagoditi prostonom planu. Nakon 30.06. opcija će biti ovo pod 2 - u skladu sa planom, pa ti vidi što ti se isplati. Naravno, ako u međuvremenu općina nije ukinula građevinsko područje za tvoju zemlju.
Btw. čuo sam da inspekcija kreće u veljači rušiti one koji su im u postupku, a nisu podnijeli zahtjev za legalizaciju do 31.12. Živi bili pa vidjeli.
A, da, NE podržavam tvoju inicijativu protiv legalizacije.
Honey, kao prvo ne potičem odustajanje od legalizacije iako: cijena komunalnog doprinosa od 30.00 kn po m3 je malo previsoka jer kad sam dovedeš struju, vodu i telefon onda se ja pitam što od općine ja dobivam za 20 000 € samo komunalnog doprinosa!!?? i kad se ni asfalt pristupne ceste nije obnovio u zadnjih 30 g a da o vanjskoj rasvjeti niti ne pričam.
Ima još argumenata za i protiv a forum je mjesto gdje se sve dvojbe i nedoumice i mišljenja mogu iznijeti.
Ja za sada nisam u mogućnosti platiti sve to. Što ne znači da neću u idućih 20 g to napraviti jer se objekt ne može darovati a o prodaji niti ne razmišljam. Čini mi se da su to jedine pravne posljedice nelegalizacije.
Ne može se izgrađeni dio naselja od građevnog dijela prenamijeniti u poljoprivredni.
I svi koji ste tu raspravljate o legalizaciji koječega a nitko da napiše ono zašto sam ja postavila pitanje: što će se desiti ako ne predam papire?
I ovi koji imaju rješenje za rušenje a nisu predali papire a kuća u kojoj žive im je jedini objekt kojeg imaju, da li će ih država potjerati na ulicu?
Tek će onda doći do revolucije...

p.s. onda kad smo mi radili lokacijsku 1993. trebalo je uplatiti još 200,00 kn za građevinsku. Tada nije bilo komunalnog doprinosa.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 02:04   #1913
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Honey, kao prvo ne potičem odustajanje od legalizacije iako: cijena komunalnog doprinosa od 30.00 kn po m3 je malo previsoka jer kad sam dovedeš struju, vodu i telefon onda se ja pitam što od općine ja dobivam za 20 000 € samo komunalnog doprinosa!!?? i kad se ni asfalt pristupne ceste nije obnovio u zadnjih 30 g a da o vanjskoj rasvjeti niti ne pričam.
Čuj, neće biti da ti je komunalni doprinos 20.000 eura, ako je po kubiku 30 kn. Misliš možda 20.000 kn? Ta cijena od 30 kn/m2 je poprilično niska, ali vidim da općina i nije ništa dala.

Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Ja za sada nisam u mogućnosti platiti sve to. Što ne znači da neću u idućih 20 g to napraviti jer se objekt ne može darovati a o prodaji niti ne razmišljam. Čini mi se da su to jedine pravne posljedice nelegalizacije.
Znaš da možeš platiti (vjerojatno) na rate? Provjeri u općini.
Što se tiče posljedica, ministrica Mrak je spominjala (više puta) nekakve turbo extra poreze na nelegalne nekretnine.

Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
I svi koji ste tu raspravljate o legalizaciji koječega a nitko da napiše ono zašto sam ja postavila pitanje: što će se desiti ako ne predam papire?
Pa ja sam napisala da to nitko točno ne zna, jedino što je Mrak spominjala osobito visoki porez.

Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
I ovi koji imaju rješenje za rušenje a nisu predali papire a kuća u kojoj žive im je jedini objekt kojeg imaju, da li će ih država potjerati na ulicu?
Tek će onda doći do revolucije...
Pa stvarno bi došlo do revolucije. Možda će biti - tko ne može platiti, ima pravo živjeti u nekretnini doživotno, ali je nitko ne može naslijediti, jer će se država na istu upisati. I to se priča.
Činjenica jest da ruše, ali vjerojatno neće rušiti jedinu nekretninu za stanovanje. Čak je ovdje Šaseradi pisao da je njegov prijatelj (u Istri pretpostavljam) dobio potvrdu da mu se neće rušiti, jer služi za stanovanje kao jedina nekretnina.

Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
p.s. onda kad smo mi radili lokacijsku 1993. trebalo je uplatiti još 200,00 kn za građevinsku. Tada nije bilo komunalnog doprinosa.
Neće biti da nije bilo komunalnog doprinosa, uvijek su postojale dadžbine prilikom gradnje, i za Juge još. No, istina je da je legalni postupak sve skuplji i skuplji.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 20:45   #1914
Pozdrav
dali netko zna kako se obračunava cisterna za kišnicu u sklopu kuće (ispod terase prizemlja)? dali ulazi u bruto površinu i u kubikažu kuće, ili se zanemaruje?
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 23:18   #1915
Veli ovako:

(2) Obujam spremnika za naftu i druge tekućine s pokrovom čija visina se mijenja za obračun komunalnog doprinosa utvrđuje se u m3 (prostornim metrima) kao stvarna zapremina spremnika do visine jednog metra od gornje kote njegova dna.

Što ovo boldano znači, nemam pojma. Ima netko ideju?

Inače, ne nalazim cisternu na popisu onoga što se ne obračunava u obujam.

PS Ja inače ne računam ni cisternu ovakvog tipa kao ni septičku jamu.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”

Zadnje uređivanje Gingerina : 26.12.2012. at 23:32.
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.12.2012., 23:49   #1916
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Čuj, neće biti da ti je komunalni doprinos 20.000 eura, ako je po kubiku 30 kn. Misliš možda 20.000 kn? Ta cijena od 30 kn/m2 je poprilično niska, ali vidim da općina i nije ništa dala.



Znaš da možeš platiti (vjerojatno) na rate? Provjeri u općini.
Što se tiče posljedica, ministrica Mrak je spominjala (više puta) nekakve turbo extra poreze na nelegalne nekretnine.



Pa ja sam napisala da to nitko točno ne zna, jedino što je Mrak spominjala osobito visoki porez.



Pa stvarno bi došlo do revolucije. Možda će biti - tko ne može platiti, ima pravo živjeti u nekretnini doživotno, ali je nitko ne može naslijediti, jer će se država na istu upisati. I to se priča.
Činjenica jest da ruše, ali vjerojatno neće rušiti jedinu nekretninu za stanovanje. Čak je ovdje Šaseradi pisao da je njegov prijatelj (u Istri pretpostavljam) dobio potvrdu da mu se neće rušiti, jer služi za stanovanje kao jedina nekretnina.



Neće biti da nije bilo komunalnog doprinosa, uvijek su postojale dadžbine prilikom gradnje, i za Juge još. No, istina je da je legalni postupak sve skuplji i skuplji.
Samo da repliciram svojih 20 000 €. Imam 600 m2. Samo za nacrt arhitekt uzima 5,00€ a to je 3000,00€ a kubika 1300 a to je 5000€ bez vodnog doprinosa...ok puno sam rekla ali nije daleko od 15 000€.
To sa porezom na nekretnine nelegalne-se slažem. Dugoročno se neće isplatiti imati nekretninu nelegalnu.
Fino u zakonu stoji da je pravo vlasništva neotuđivo. Pa pročitaj ustav!!
I nakon moje smrti se nasljednici znaju. To ne mora biti za života (tipa darovni ugovor koji se neće moći ovjeriti) ali papir u vidu oporuke sve trpi.
Uostalom, što se nitko nije zapitao kako je sve to prošlo kod naših susjeda: npr. u Sloveniji su isto tako krenuli sa visokom cijenom pa su nakon slabog odaziva uveli paušalno plaćanje za postojeće objekte.
Svaki novi porez je trenutno jako nepopularna mjera i priliči desno orjentiranim strankama. Ova vlast toga je svjesna pa dodatno globi građane kroz povećanje komunalne naknade za što je zakon već donesen pa čitajte.

Nitko nije postavio pitanje kako će se ova vlast odnositi prema ljudima koji žive u nelegalnim objektima a koji rade pa ne primaju plaću ili imaju dvije minimalne plaće. Njima je u startu 5,00€ po m2 za arhitekta itekako skupo.
30,00 kn po kubiku za komunalni doprinos je jako puno s obzirom da okolne općine imaju cijenu od po 7,00 kn.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel

Zadnje uređivanje Lea Sun : 26.12.2012. at 23:55.
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 00:14   #1917
Aha, znači ne samo komunalni doprinos. Evo vidi, kod mene u selu je 1. zona 138 kn/m3, a 2. zona 110 kn. Tako je ovo 30 kn razmjerno nisko.

Btw, na 600 m2 bilo bi ti i više kubika - cca 1800.

Znam da je ljudima sve skupo, ali komunalni doprinos je najveća stavka. Inače, cijena snimke izvedenog stanja je pala. Prije bila uredno 7 eura - 15 eura čak /m2.

Sad pojednostavili snimku pa je normalna cijena 5 eura, a ima i niže.

Eh da sjetih se - vlasništvo je itekako otuđivo ovrhom Na nekretninu ti mogu sjesti zbog minorne sume. Užas.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 09:43   #1918
Quote:
Gingerina kaže: Pogledaj post
Aha, znači ne samo komunalni doprinos. Evo vidi, kod mene u selu je 1. zona 138 kn/m3, a 2. zona 110 kn. Tako je ovo 30 kn razmjerno nisko.

Btw, na 600 m2 bilo bi ti i više kubika - cca 1800.

Znam da je ljudima sve skupo, ali komunalni doprinos je najveća stavka. Inače, cijena snimke izvedenog stanja je pala. Prije bila uredno 7 eura - 15 eura čak /m2.

Sad pojednostavili snimku pa je normalna cijena 5 eura, a ima i niže.

Eh da sjetih se - vlasništvo je itekako otuđivo ovrhom Na nekretninu ti mogu sjesti zbog minorne sume. Užas.
Milsim da nije tako VEZANO ZA OVAJ ZAKON O LEGALIZACIJI. Oni mogu npr. zbog poreznog duga biti upisani (država) u teretovnicu ako je to jedina imovina (pokretna, nepokretna) koju imaš da bi se naplatili ili ako je na nekretninu upisana hipoteka. Ovako radi nelegalizacije nema šanse da se država upiše na nekretninu kao vlasnik. Jedino ako se ne budu plaćali penali (kazne ili povećani porez na imovinu) onda će se to tretirati kao porezni dug.
__________________
“Pokvareni ljudi poštuju iz straha; dobri ljudi, iz ljubavi.” Aristotel
Lea Sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 09:54   #1919
Quote:
zbunjenixx kaže: Pogledaj post
Pozdrav
dali netko zna kako se obračunava cisterna za kišnicu u sklopu kuće (ispod terase prizemlja)? dali ulazi u bruto površinu i u kubikažu kuće, ili se zanemaruje?
Ni cisternu ni septičku jamu ne uračunavati u obujam, obzirom na to da su sastavni dijelovi vodoopskrbnog sustava, jer bi po toj logici trebalo onda uračunati i volumen vodovodnih i kanalizacionih cijevi
ALI (uvijek taj ali) cisterna za kišnicu se može promatrati kao "spremnik za druge tekućine" i tada bi trebalo uračunati njezin stvarni volumen (ako nema pokrov čija se visina mijenja). To bi se moglo uraditi (moglo, a ne moralo) samo ako je objekt normalno priključen na vodovod, ali vlasnik za svaku sigurnost ima i cisternu za vodu.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2012., 10:15   #1920
Quote:
Lea Sun kaže: Pogledaj post
Milsim da nije tako VEZANO ZA OVAJ ZAKON O LEGALIZACIJI. Oni mogu npr. zbog poreznog duga biti upisani (država) u teretovnicu ako je to jedina imovina (pokretna, nepokretna) koju imaš da bi se naplatili ili ako je na nekretninu upisana hipoteka. Ovako radi nelegalizacije nema šanse da se država upiše na nekretninu kao vlasnik. Jedino ako se ne budu plaćali penali (kazne ili povećani porez na imovinu) onda će se to tretirati kao porezni dug.
Sunčeko, mislim da si sama odgovorila na dilemu - što će se sa nelegalnim zgradama desiti nakon 30.06.2013. - nije vezano na zakon o legalizaciji, već na druge zakone koji će se dodatno morati urediti kako bi "se uskladili sa pravnom stečevinom EU", osim ako još neko vrijeme ostanemo pred vratima te famozne EU.
Zgrade izvedene u skladu sa prostornim planovima mogle su se, mogu se i moći će se legalizirati neovisno o zakonu o legalizaciji. Zakon o legalizaciji omogućuje da se legaliziraju upravo problematične zgrade koje su suprotne planovima i za njih je ovo zadnji vlak.
Ali, nije točno da nešto što je izgrađeno mora biti ili ostati u građevinskoj zoni, dapače, kroz odredbe prostornog plana može se odrediti da se neka nelegalno izgrađena zona vrati u prvobitno stanje, a što jako podržavaju ministarstva nadležna za poljoprivredu, šumarstvo i kulturu. Dakle, ako se pravo gradnje ne iskoristi kroz dozvolu, može biti i vlasniku preostaje .
A što se tiče države - mislim da će prije biti extra porezi nego prisilna legalizacija, uostalom za svaku tražbinu mora se izdati rješenje, pa eventualna žalba, sud, pa ustavni sud i EU sud za ljudska prava - država će jako vagati svoje poteze, sa jedne strane mora osigurati poštivanje preuzetih obveza, sa druge strane političari ne želi naljutiti birače, sa treće strane ne smije se zakinuti, odnosno staviti u nepovoljan položaj one koji su svoje kuće izgradili legalno.
I da, uvijek su se plaćali doprinosi za gradnju, juga, cro, hr,....EU, najskuplje je bilo tijekom 2010/11., sada su se stvari malo sredile i činjenica je da je cijena legalizacije u rangu cijene projekata za legalnu gradnju, što se uštedi na dokumentaciji, plaća se kroz kaznu.
A 600 kvadrata za legalizaciju - puko bi da ne komentiram -
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:20.